Meer ontwikkelingskansen nodig voor platteland Gemeenschappelijke markt is uitdaging voor boeren VOORZITTER NEDERLANDSE C.B.T.B.: Landbouwbeleid in E.E.G komt te traag tot stand Oppositieleider klaagt over K.B. Stijgende probij Kon. Ned. Springstoffen Zorgen voor kwaliteit en goede afzetorganisatie Dr. en mevrouw Mansholt dansten in Middelburg de Driekusman Vrijdag 22 juni 1962 ZEEliWSCH DAGBLAD tampons TWEE DUITSERS BIJ BOTSING OMGEKOMEN Wet vervreemding landbouwgronden kan verdwijnen DR. S. L. MANSHOLT SPRAK VOOR C.B.T.B. Meer concurrentie If 11 WOLLEN lil ff DEKENS Vrouw beroofd - helper bedreigd #A B A SIN rag. (Ingezonden mededeling) Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overal! Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: e.b. geeft Onmerkbare Bescherming: e.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schuif, koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan,, baden enz. Onopvallend: e.b. tamponskunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitendekleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onderalle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiene voldoet. de moderne hygiëne- Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. s Normaal f I.-, Speciaal i 1.25 Aan Drogerijen Mi)., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige. geïllustreerde brochure met proefpakje I I *h. tampon,. A.D. 8 I Naam Straat... I Woonplaats MIDDELBURG De Europese Economische Gemeenschap is uit de fase van de filosofie in de fase van de concretisering vam haar doeleinden gekomen. Hoewel wij niet ontevreden zijn over het bereikte willen wij toch niet verhelen dat het landbouwbeleid te traag en onder grote druk tot stand komt. Dit zei Ide voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, mr. B. W. Biesheuvel, gisteren in zijn jaarrede bij de opening van de in de veiling gehouden algemene vergadering van de Ned. C.B.T.B. Hij zei voorts dat de Nederlandse landbouw steeds opnieuw ge confronteerd wordt met wachten bij de andere leden van de E.E.G., die met name op het gebied van de veredelingsindustrie en de zuivel gericht zijn op de grootst mogelijke bescherming, ook in het onderlinge handelsverkeer. Van onze correspondent. SUSTEREN Bij een ernstig verkeers ongeluk op de rijksweg RoermondMaas tricht onder Susiteren zijn gisteravond twee Duitsers omgekomen. Eén Duitser werd zwaar gewond, een vierde kreeg een shock. Op een deel van de rijksweg was het verkeer over één baan geleid, omdait de andere baan was opgebroken. Er vormde zich gisteravond een file, waarvan de laaitste wagen sterk afremde. Een trek ker met oplegger die daar achter reed, schoot door zijn remmen. Om een aanrijding met de voor hem rij dende wagen te voorkomen gooide hij het stuur om naar links. De trekker schoot de linker rijbaan op, waar met grote snelheid een Duitse personenauto naderde. Met een harde klap sloegen de twee wagens op elkaar. De vier inzittenden van de Duitse wagen werden naar bui ten geslingerd. Een van hen, de directeur van een gym nasium in Duisburg, W. Wilt was onmid dellijk dood. De andere dode en de twee gewonden waren leraren aan het zelfde gymnasium. Op het proefterrein in de woestijn van Nevada hebben de Verenigde Sta ten gisteren een ondergrondse kern proef genomen, de 38ste in de huidige reeks. Mr. Biesheuvel zei dat men ook bij de opbouw van systemen van marktor ganisatie, de juiste harmonie tussen gezonde concurrentie en geleidelijke aanpassing niet uit hét oog mag verlie zen. De voorzitter merkte op dat de Ne derlandse landbouw met steeds minder mens-en steeds meer prodnjkten voort brengt. De prodiuiktie stijgt nog steeds sneller dan de vraag in Europa. De heer Biesheuvel verzette zich tegen een Europees streven naar zelfvoorziening. Het gevolg daarvan zou slechts een con flict met de buitenwereld betekenen. De gemeens'cihtppelijke landbouwpo litiek heeft een achterstand op het ge van prijs- en structuurbeleid. Geleidelij ke aanpassing van de prijsniveaus is noodzakelijk. In zijn jiaarrede merkte de heer Bies heuvel op dat in het oivergroie deel van de landbouw in Eiuropa slechts vijftig tot zestig procent wordt verdiend van wat de gemiddelde Europeaan ver dient. Er wordt in Europa geen hon ger geleden, maar er is wel sprake van relatieve armoede, met name op het platteland. In de vijftiger jagen hebben in Euro pa ongeveer vijf miljoen mensen de landbouw verlaten. Daarom moet het platteland toegang worden verschaft tot een grotere verscheidenheid van wel vaartsbronnen, welke haar ontwikke lingsmogelijkheden; ook buiten de land bouw vergroot. Een kleine boerenstand in Europa met hogere inkomens en een sterkere economische positie is aantrekkelijker dan een grote boeren stand met een beperkte werkgelegen heid en een grotere inkomensafstand tot andere bevolkingsgroepen. Het is daarom nodig dat niet alleen de prijspolitiek tot dit doel wordt gebruikt, Maar dat bovendien de agrarische en algemene economische structuur wordt verbeterd. De mensen, die in de landbouw geen bevredigend bestaan kunnen vinden moeten andere mogelijkheden worden geboden. Ook in dat verband dient de E.E.G. activiteiten te ontwikkelen. Samenwerking In nationaal verband wilde de heer Biesheuvel pleiten voor een toenemende samenwerking tussen landbouw, indu strie en vakverenigingen, teneinde te- samen met de overheid een verdere bij drage te leveren voor een evenwichti ger ontwikkeling van onze gehele eco nomie. Ons doel is de landbouw te ver sterken in het kader van de groeimo gelijkheden van andere sectoren van on ze economie op het platteland. De heer Biesheuvel meende dat de Nederlandse boer niet te bezorgd mag zijn voor de Europese politiek. De kiwa- liteitsconourrentie zal toenemen en in het verleden is gebleken dat de Neder landse boer bereid is verbeteringen aan te brengen. (De voorzitter ging voorts op enkele nationale problemen in. Hij pleitte voor een goed prijsbeleid op nationaal ni veau. De kostprijsberekeningen ziullen voor het komend jaar nog een belang rijk gegeven kunnen zijn voor het ni veau der garantieprijzen. Ook dient meer geld beschikbaar te komen voor het uitvoeren van cultuurtechnische wer ken. ng mag de oveilheid die niet tegenhouden, meende spreker. Wanneer het met de aardappelen slecht gaat wordt de boer in de regel ook niet geholpen. Landbouwgronden De heer Biesheuvel bleek geen te genstander te zijn van opheffing der wet vervreemding landbouwgronden. Een stijging van de prijzen van grond en gebouwen met tien procent heeft in het z.w. kleigebied een stijging van de kostprijs van wintertarwe tot gevolg van 2.1 procent. De vrees die velen in Zeeland koesteren, dat door het losla- stellen. Nu ger prijson sr^sgrake is van een gunsti- grond. Men dient echter wel te beden ken dat de pachtbescherming blijft. En wanneer een buitenlander het 'bedrijf zelf wil gaan exploiteren dan zou men zich kunnen afvragen, waarom deze wel in staat zou zijn op dit bedrijf een goed stak brood te verdienen en een Zeeuw niet. De heer Biesheuvel zei dat de C.B.T.B. op het gebied van onderwij'S en voorlichting in de afgelopen jaren veel heeft gedaan en in de toekomst zal moeten doen. De overheid heeft te lang geaanzeid voldoende voorlichting te geven'. Scherpe kritiek had de voor zitter op de Vrije Boerenbeiwe'ging. Wat deze groep presteert, gaat de grenizen van redelijkheid en van fat soen vaak te buiten. In dit Verband wees de heer Biesheuvel op het werk van het Landbouwschap, dat hij van grote betekenis achtte. Tenslotte zei de voorzitter van de Ned. C.B.T.B. dat het de taak van de ze organisatie is behalve de materiële behartiging van de belangen der leden ook te welken voor versterking van de christelijke invloed en het remmen van een verdere ontkerstening. WILLEMSTAD (ANP) De voorzit ter van de Nationale Volkspartij op Cu rasao, mr. dr. Da Costa Gomez, heeft in telegrammen aan koningin Juliana, minister-president De Quay, premier Emanuels van Suriname en de leden van de Staten-Generaal een Koninklijk Be sluit van 1960 aangevallen. Dat besluit is volgens de heer Gomez „een schending van het constitutionele compromis waar op het Statuut voor het Koninkrijk be rust". Met klem verzoekt de partijleider „het inconstitutionele besluit" waardoor zijn partij, die na de verkiezingen als grootste uit de bus is gekomen niet aan de re gering kan deelnemen, in te trekken. „Dan zal mijn partij in de gelegenheid zijn het Curagaose volk te regeren zoals het overduidelijk heeft getoond te wil len". De heer Da Costa Gomez vraagt geen artikelen uit het reglement van de gou verneur te schrappen „die van oudsher corruptie in de weg staan". Hij ver klaart zich tenslotte tegen handelingen die beogen Curacao onder politiek be heer te brengen van eilanden die profi teren van belastingen, opgebracht door „zijn noodlijdend volk". Het Koninklijk Besluit waarnaar de heer Gomez verwijst is een Algemene maatregel van bestuur van 30 januari 1960. Daarbij werd bepaald dat de be voegdheden en verplichtingen van het bestuurscollege aan de gezaghebber wa ren overgedragen. De maatregel werd genomen omdat het bestuurscollege niet meer steunde op de meerderheid van de eilandsraad op Curagao. Samenwerking was daardoor onmogelijk geworden. Na dat de gezaghebber enkele maanden de plaats van het bestuurscollege had in genomen, trad een nieuw bestuurscol lege op, dat steunde op de meerderheid van de democratische Partij en de Kon- structieve Volkspartij in de eilandsraad. De algemene maatregel van bestuur kwam daarmee te vervallen. De eisen van de heer Da Costa Gomez worden daarom ongegrond genoemd. De Natio nale Volkspartij heeft bij de jongste Sta tenverkiezingen in de Nederlandse An tillen op Curagao een meerderheid ver kregen. Aardappelen Over de aardappelprijzen zei de heer Biesheuvel het niet te kunnen waarde ren dat de regering oo'k voor nieuwe aardappels maximumprijzen wil vast- In de pauze's tijdens de toogdag van de Nederlandse Chr. Boeren- en Tuindersbond bestond er volop ge legenheid voor het leggen en ver nieuwen van contacten. Ir. C. Staf, directeur-generaal van de Ned. Heidemaatschappij (links) besprak met de heren A. Geschiere uit Grijpskerke in Zeeland (midden) en A. J. Immink uit Lemele in Over ijssel de landbouwproblemen van beide gewesten. De voorzitter van de Nederlandse C.B.T.B. mr. B. W. Biesheuvel biedt dr. Mansholt een Makkumer schaal en mevrouw Mansholt bloemen aan. AMSTERDAM. De produktie van de Koninklijke Nederlandsche Springstof fenfabrieken is in de eerste vijf maan den van dit jaar hoger geweest dan in de overeenkomstige periode van 1961 en het ziet er naar uit dat deze ontwikke ling zich zal voortzetten. De omzet is ten van de prijsbeheersing een groter aanbod wan buitenlanders is te ver wachten, is mogelijk niet geheel onge- iets groter. Het financiële resultaat toont tot nu toe weinig verschil met vorig jaar. De concurrentie bij de ex port is moordend. De orderportefeuille is ongeveer 41& miljoen groot en is ge lijk aan vorig jaar. Dit werd meege deeld in de vergadering van aandeelhou ders. Het wetsontwerp tot wijziging van de overeenkomst, die in 1922 met de Neder landse staat werd gesloten en waarover sinds 1952 wordt onderhandeld, is thans de ministerraad gepasseerd. De behan deling in het parlement zal nog wel eni ge tijd vergen, maar er is goede hoop dat de zaak in het najaar definitief zal zijn geregeld, aldus de voorzitter. Aantrekkelijk De nieuwe regeling zal zeer aantrek kelijk zijn voor de aandeelhouders. De onderneming zal meer los komen te staan en de winstverdeling zal worden gewijzigd. Ook de verdeling van een eventuele liquidatiewinst zal een veran dering ondergaan. Onder de nieuwe ver houdingen zullen verdere uitbreidingen en overeenkomsten met andere onderne mingen veel zelfstandiger tot stand kun nen komen. Enige reserves, die zijn vrijgevallen dooj> een verandering in de waardering van de voorraden, zijn ten gunste van de exploitatierekening gebracht. De kos ten van de werkgroep voor raketonder- zoek zijn zeer hoog en worden direct ten laste van de exploitatierekening ge bracht. Het speurwerk van deze groep wordt verricht in het laboratorium van de maatschappij. Thans worden proeven gedaan met vaste brandstoffen en de re sultaten zijn bevredigend. Knalkurk Ten slotte werd nog meegedeeld dat kruit de kurk is, waarop de maatschap pij drijft. Jachtkruit is van weinig be lang. Springstoffen zijn belangrijk voor de petroleumexploratie en de mijnen. De export is wisselvallig. MIDDELBURG. Het is, nu de Europese Economische Ge meenschap begint te Wterken van belang dat de Nederlandse boer de kwaliteit van zijn produkten zo hoog mogelijk opvoert en dat hij zorgt voor een goede afzetorganisatie. Is hij er bovendien nog op bedacht dat een rationele bedrijfsvoering van het hoogste belang is, dan ziet de toekomst van de Nederlandse boer en tuinder er niet somber uit, meende dr. S. L. Mansholt, vice-president van de Europese Commissie in een rede, die hij gistermiddag hield op de in de Middelburgse veilinghallen gehouden toogdag van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. In het verleden had elk land in West-Europa zijn mogelijkheden en moeilijkheden op landbouwgebied. Het was echter gebruikelijk dat men pro beerde de moeilijkheden af te wente len op anderen, dikwijls op natuurlan- den. In plaats daarvan wil men nu gaan samenwerken en dr. Mansholt zette duidelijk uiteen op welke wijze men deze samenwerking heeft gedacht en hoe ver men reeds is met de voor bereiding en uitvoering der plannen. Wensen wij een duurzame welvaart in de landbouw, dan moeten we alle mogelijkheden, die tot verbetering daarvan aanwezig zijn en gevonden kunnen worden in samenwerking ge bruiken. Slechts met uiterste inspan ning van krachten is er een redelijke kans door middel van een gemeen schappelijk beleid die mate van wel vaart te bereiken, waarop de boer in verhouding tot andere bedrijfstakken recht heeft. Dr. Mansholt wees er op, dat een goed landbouwbeleid niet al leen door decreten van regeringen tot stand kan komen; de georganiseerde landbouw moet medewerking verlenen. Het beleid moet door de bevolking worden begrepen en daarom is het overleg in het Europese parlement te Straatsburg van groot belang. De heer Mansholt zette uiteen dat in de thans samenwerkende landen de meeste bedrijven worden geëxploiteerd met eigen arbeidskrachten, namelijk gezinsleden. Dergelijke bedrijven zijn economisch verantwoord, mits ze goed worden geleid. Spanningen De vice-president van de Europese Commissie wilde niet verhelen dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat in de eerstvolgende jaren spanningen zui len optreden in de agrarische wereld. Veel zaken, die in een lange reeks van jaren zijn scheefgegroeid, moeten in een kort tijdsbestek worden rechtge trokken en dat kan spanningen geven. De heer Mansholt pleitte voor ver groting van de economische en cultu rele mogelijkheden op het platteland. Het is van belang dat geen buitenge woon grote bevolkingscentra ontstaan, zoals thans het geval dreigt te worden in de omgeving van Rotterdam. Wat de prijspolitiek in Europees ver band betreft, zei de heer Mansholt dat op de lange duur het evenwicht tussen produktie en afzet bewaard moet wor den. Men kan wel beweren dat, in ver band met het feit dat een deel van de wereldbevolking honger lijdt, de pro duktie zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd, maar dan zal men toch moeten zorgen voor fondsen, die de produkten opkopen en afzetten naar minder ontwikkelde gebieden. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat een aantal maatregelen, waarover in het kader van de E.E.G. overeen stemming was bereikt en die betrek king hadden op de marktorganisatie, op 1 juli zouden ingaan. Woensdag avond is echter besloten dertig juli als datum van ingang te nemen, opdat de afzonderlijke landen meer gelegenheid zullen hebben zich op de nieuwe si tuatie in te stellen. Goede kansen Dr. Mansholt meende dat de Neder landse boer er bij de besprekingen op het niveau der E.E.G. niet slecht is afgekomen. Nederland krijgt goede kansen. De heer Mansholt merkte op dat over drie tot vier jaar de vrije markt in Nederland goed voelbaar zal Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van het Rijksmuseum voor vol kenkunde in Leiden zal een door dr. P. H. Pott geschreven gedenkboek „Naar wijder horizon" verschijnen. Op de herdenkingsdag volgende week donderdag zal onder dezelfde titel ook een speciale jubileumtentoonstel ling geopend worden. worden. Dan komt de Nederlandse landbouw aan de internationale concur rentie bloot te staan. Daarom is aan een goede afzetorga nisatie zeer veel gelegen evenals aan uitstekende kwaliteit. De gemeenschap pelijke markt is voor ons een uitda ging, maar de vice-president van de Europese Commissie was niet bevreesd voor de toekomst van de Nederlandse landbouw in het algemeen. Aan het slot van zijn rede zette de heer Mansholt uiteen welke moeilijk heden moeten worden overwonnen bij het toetreden van andere landen, o.a. Engeland, tot de E.E.G. De voorzitter van de C.B.T.B. liet zijn dankwoorden aan dr. Mansholt vergezeld gaan van de aanbieding van een Makkumer schaal, waarop de zes landen van de E.E.G. en het symbool van de C.B.T.B. waren aangebracht en mevrouw Mansholt kreeg bloemen. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot sprak de toogdagbe- zoekers toe. Achter de tafel van links naar rechts o.a. de heren mr. J. Drijber, burgemeester van Middel burg, J. van den Bos, voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. en de heer A. W. Biewenga, voorzitter van het Landbouwschap. f Ingezonden mededeling) Altijd wéér 100virgin wool Van onze correspondent HILVERSUM Twee jongelui hebben gisteren op klaarlichte dag een vrouw van 62 jaar van haar handtas beroofd. Daarna bedreig den zij een automobilist die de vrouw te hul.p was gekomen, met een stilet. De jongelui, beiden ongeveer 23 jaar oud waren de vrouw met hun brommer achterna ge,gaan, toen zij het postkantoor uitkwam. Op de hoek van de Bothalaan en de Heuvellaan ontrukten zij haar de tas, waarin een portemonnaie met dertig g.ulden zat. Een automobilist zette de achter volging in. Tegenover de studio van de Vara reed hij de jongens Mem. Ze sprongen van hun bromfiets en één van hen trok een stilet. Toen de automobilist de politie ging roe pen, nam het tweetal de benen; de bromfiets en de handtas (met inhoud) lieten zij achter. Urenlang is in de buurt van de studio naar de twee rovers ge speurd, maar succes had de politie niet. De bromfiets is in beslag ge nomen en de handtas is aan de vrouw teruggegeven. (Ingezonden mededeling) houdt uw zenuwen in bedwang kalmeert de zenuwen zonder slaap te yerwekkenl MIDDELBURG. De woensdag gehouden toogdag van de Ned. Christelijke Boeren- en Tuindersbond kenmerk te zich door een pretti ge sfeer. Het programma was gevarieerd: in de morgenbijeenkomst hield voorzitter mr. B. W. Biesheuvel een jaarrede, waarin hij talrijke land bouwvraagstukken de revue liet passeren en in de middagbijeenkomst heeft de vice-president van de Europese Com missie, dr. S. L. Mans holt over de landbouw en de E. E. G. gespro ken. De toogdag werd door een aantal genodigden bijgewoond o.a., door de Commissaris' der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot en door gedepu teerde A. J. Kaland. Voorts was de burge meester van Middelburg, mr. J. Drijber aanwezig en verder ir. C. Staf, di recteur-generaal van de Nederlandse Heidemaat schappij, ir. M. A. Geuze, lid van de Eerste Ka mer en voorzitter van de Zeeuwse Landbouw- maatschappij, de heer A. W. Bieuwenga, voor zitter van het .Land bouwschap en vertegen woordigers van landar beidersbonden en werk geversorganisaties. De Commissaris' der Koningin hield een toe spraak, waarin hij o.a zei dat er gebrek is aan schatters voor landbouw gronden. Hij zei niet te vrezen voor daling van het moreel ten platte- iande als gevolg van contacten met de brede samenleving, waarbij hij o.a. dacht aan de recrea tie. Als onze levensbe schouwing gefundeerd is op het Woord van God: dan is dat fundament voldoende hecht om niet te vrezen, aldus de com missaris. Voorts spraken nog de heren mr. Drijber en Bieuwenga. Namens de Zeeuwse C.B.T.B. had de heer 3. van den Bos de toogdagbezoekers welkom geheten. Een principieel slot woord werd gesproken door de Gereformeerde predikant van Anna Ja- cobapolder op het eiland Tholen, ds. W. Haver kamp. Bijzonder gewaar deerde programmapun ten waren het optreden van de Markelose boe- rendansers in hun folk loristische kleding en het Chr. muziekgezel schap O.N.D.A. uit Mid delburg. De Markelose groep oogstte buitengewoon veel waardering. Het applaus steeg meerma len tot een ovatie. Het bleek dat dr. Mansholt en zijn vrouw ook een aantal van de boeren dansen kenden. Mevrouw Mansholt-Postel heeft haar jeugdjaren doorge bracht in het Gelderse stadje Lochem, dat rijk is aan folklore. De heer en mevrouw Mansholt werden op het podium genodigd en samen met de Markeloërs dansten zij voortreffelijk, het moet gezegd worden! de vrolijke dans „Drie kusman, driekusman, draei oe es umme en kiek mien is an

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7