Rondweg om Oostburg: overbodig en fnuikend Drang naar drank van weggebruikers Scheppen geld voor een onnodige zaak EERSTE STEEN GELEGD VAN R.K.-H.B.S. GOES Een beeije fantasie kan heus geen kwaad Recreatieve functie voor Ambonezen-woonoord? Belgische Scheldefee proeft eerste oester RIJK HAALT EEN OVD PAARD VAN STAL Bromfietser gedood in Axel Begroetingsavond C.P.B. b CBTB Oost-Zeeuws Vlaanderen vergaderde POLITIERECHTER MIDDELRURG Afscheid burgemeester Van Dongen Aardenburg M uziekschooluitvoering in Vlissingen Plan van voor de wereldoorlog Niets te bespeuren Uitvallen De raad Domburg bijeen GEEN SARONG MEER OP DE PASAR wordt afgebroken Kon. onderscheiding voor Joh. Zweemer, Kruiningen Intrede ds. Zoodsma Europees R.K. onderwijzers hielden 30ste toogdag in Goes Meisje aangereden In 1980 Vlisselburg De heer Kruithof nam afscheid van Veldo Dochter van school weggehouden Ambassadeurs naar Zeeland Presenteert Vrijdag 22 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 AXEL. Donderdagmorgen om streeks kwart voor acht vond op het kruispunt Crijnssenstraat-Joost de Moor straat in Axel een aanrijding plaats met dodelijke afloop. De 21-jarige A. J. Haak uit de Joost de Moorstraat kwam op dit kruispunt met zijn bromfiets in botsing met een juist passerende auto bus van de ZVTM. H. was vrijwel op slag dood. Hij was ongehuwd. Stichting Kraamzorg Tholen en Bevelanden telde meer verzorgings- dagen in 1961 GOES. In de dinsdag onder voor zitterschap van de heer, dokter A. I. Vos gehouden vergadering van het Al gemeen Bestuur van de Stichting cen trum voor kraamzorg voor Zuid- en Noord-Beveland en Tholen bracht de se cretaris, de heer A. de Lange, het jaar verslag over 1961 uit. Daaraan ontlenen wij het volgende: Het aantal gediplo meerde kraamverzorgsters bedroeg per 1 jan. 1961: 29; het aantal leerlingen be droeg per 1 jan. 1961: 9; in totaal 38. Het aantal gediplomeerde kraamver zorgsters bedroeg per 31 dec. 1961: 33; het aantal leerlingen bedroeg per 31 dec 1961: 9; in totaal 42. Het aantal bevallingen bedroeg 809 (vorig jaar 762). Het aantal verzor- gingsdagen bedroeg 7916 (vorig jaar 7457). In maart 1961 begon een nieuwe cur sus met twee leerlingen en in oktober een met vier leerlingen. Uit deze cijfers blijkt, dat het aantal verzorgingen en verzorgingsdagen be langrijk meer was dan in 1960 en dat zelfs het aantal van 1959 nog enigszins werd overschreden. Spreker wees erop, dat per jaar op Zuid- en Noord-Beveland en Tholen on geveer 1600 baby's worden geboren, zo dat voortdurende propaganda voor het Kraamcentrum nog steeds geboden is. In aanmerking moet echter worden ge nomen, dat een aantal verzorgingen bij het Wit-Gele Kruis is geboekt en dat ook een aantal bevallingen in een zie kenhuis plaats heeft. Het jaarverslag werd, evenals de re kening en begroting van de administra teur, de heer C. Corstanje, goedge keurd. De periodiek aftredende secreta ris werd herkozen. MIDDELBURG. Voor de begroe- tirtgsavond van de Ohr. Plattelands vrouwen- en meisoes bond besttond gro te belangstelling. De bondspresidente, mevrouw Vermet-de Ruiter, sprak een hartelijk welkomstwoord, waarna het zangkoor Soli Deo Gloria uit Middel- bung onder leiding van directeur J. Kousemaker enige liederen zong. Me vrouw Op 't Hof-Frederiksen, de pro vinciale presidente, ihield vervolgens een toespraak. Na de pauze werd het stuk „Ik heb u lief mijn Zeeuwse land" door dames in klederdracht van ieder „eiland" ten tonele gebracht. Het werd keurig gespeeld en vormde een fraaie entourage van de Nederlandse maagd in haar bruidstoilet. Met zang werd de avond besloten. OOSTBURG. Het Rijk heeft uitgewerkte plannen om het snel verkeer om Oostburg heen te leiden via een z.g'. Rondweg. Welis waar is op de rijksbegroting nog geen post uitgetrokken voor de uitvoering van dit werk, maar op het wegenplan komt toch een keurig uitgestippeld bestek voor. Het lijkt nog slechts een kwestie van tijd en Oostburg zal van het doorgaand verkeer „verlost" zijn. Die verlossing ziet men echter met gemengde gevoelens tege moet. Burgemeester van Leeuwen doet geen moeite de zaak mooier voor te stellen dan ze is. „Fnuikend voor de economische functie van Oostburg", is zijn mening en de argumentatie die hij geeft laat dan aan duidelijkheid en aan werkelijkheidszin niets te wen sen over. „Die rondweeg zou een doodsteek voor Oostburg bete kenen, en dit ware nog te dragen als de verkeerstechnische nood zaak aangetoond kon worden. Maar die noodzaak is er niet, en zal er in de toekomst niet komen ook. Het is een overbodig werk dat een schep geld zal kosten". noodzaak van een rondweg aan te tonen. Men kan zieh afvragen waarom daar ton nen gelds tegen aan moeten". Het is duidelijk dat Oostburg met een rondweg ernstig gedupeerd zou zijn. De voorbeelden liggen voor het grijpen. De heer N. van Leeuwen schudt er een hele serie uit zijn mouw. IJzendijke, Hoek en in mindere mate Biervliet, verder Arne- muiden. St. Joostland, Krabbendijke en Rilland-Bath. Zo kan hij doorgaan. Alle maal plaatsen die de wrange vruchten hebben moeten plukken. Breskens en IJzendijke waren als handels en markt centrum zelfs ernstig gedupeerd. Maar een compensatie zoals Breskens kon krijgen zit voor Oostbrug niet „in Tenslotte kan men nog wijzen op de stedebouwkundige aspecten. De herbouw van Oostburg in de na-oorlogse jaren I werd stedebouwkundig geheel op de een- trale as gericht. Indien van meet af dui delijk was geweest dat men te eniger tijd een rondweg' aan zou leggen, dan zou Oostburg geheel anders zijn gebouwd. Grote en riante gebouwen, zoals het ge meentehuis en de watertoren zet men bij voorkeur niet in een dode straat. Twee dingen zijn geheel duidelijk. In de eerste plaats dat Oostburg die rondweg niet nodig heeft, en in de tweede plaats dat het dorp er een gevoelige klap mee zou incasseren. Het verkeer stroomt ook in het hoog seizoen vlot door. Noch nu; noch in de toekomst zijn alarmerende toestanden te verwachten. De natuurlijke ontwikkeling van de streek zal ter zijner tijd voor afsplit sing zorgen. Bovendien kan men de verkeersontwikkeling niet eenparig versneld voorstellen. Dat is niet con form de werkelijkheid. Immers, te eniger tijd zullen ook op het gebied van het wegverkeer revolutionaire ont wikkelingen komen. De aanzet van dit ZAAMSLAG. Spuit vrijdagsavonds de koe met een serum in, neem een vrije zaterdag, geniet een rustige zon dag en 's maandags hebt u... yoghurt! Deze vrolijke noot werd gekraakt door een Hoekse boer die op een mooie zomeravond in „De Poort" te Zaam- slag zat te jaarvergaderen met de an dere ichristelijke boeren en tuinders uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Deze noot viel nog niet zó uit de toon omdat voorzit ter P. van Hoeve in zijn openingswoord het al had over „Het veranderde Plat teland", meedoen met de E.E.G.-trein, waarin ook de Nederlandse boer eerste klas wil reizen; overleg van landbouw met industrie en middenstand, en een toekomstige landbouw N.V. Onder de titel „De fruitteelt in op komst" hield dr. ir. J. P. M. van de Wolf een lezing. Hij betoogde o.m.: Zeeuws-Vlaanderen is een goed gebied voor fruitteelt. De Schelde om de nacht vorsten wat tegen te houden, voldoen de grond vanwege de overschotten aan landbouwprodukten en bij een goede vakkennis gepaard met flinke opbrengst en mooie prijzen... de fiscus om exces sen tegen te gaan. Spreker, die secretaris is van de co- operatieve vruchtenveiling Zeeuws- Vlaanderen, zette in welgekozen woor den de situatie uiteen van de fruitaf- zet. 'Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. Huissen en J. de Putter herkozen. De heer J. de Klerk nam af scheid en werd voor zijn twintigjarig bestuurslidmaatschap hartelijk dank ge zegd. AARDENBURG. Aardenburg neemt maandag 25 juni officieel afscheid van thema is reeds hier en daar op te haar burgemeester, de heer J. M. A. C. VLISSING-EN. Woensdag 27 juni, 's avonds om half acht, geeft de Vlis- sing.se afdeling van de Zeeuwse Mu ziekschool haar jaarlijkse uitvoering m „Britannia". Nagenoeg alle takken van het muziekonderwijs, zoals dat momen teel aan de Vlissingse afdeling wordt gegeven, zullen zijn vertegenwoordigd. Diverse piano-, accordeon- gitaar-, fluit-, viool- en zanglesrlingen zullen hun vaardigheid tonen in so.o- en sa menspel. Twee leerlingen van de Vlissingse af deling der muziekschool, die ook aan deze uitvoering moesten meewerken, treden die avond voor de televisie op. Het zijn de dames Emma en Suus Francke uit Souburg, die het landelijk concours van de „OprecMe Amateur" hebben gewonnen. Op een grootbeeld te levisie-apparaat zullen .ie aanwezigen dit televisiedebuut in Je zaai kunner. vol gen. Natuurlijk vormt het optreden van de balletafdeling een onderdeel van het gevarieerde programma. Te Colijnsplaat werd een collecte gehouden voor het fonds Draagt El kanders Lasten van het C.N.V. De op brengst was 95 gulden. Kort en bondig vat de burgemeester zijn visie samen. Zijn argumentatie is scherp en laat weinig ruimte voor een redelijke tegenspraak. „Dat plan voor een rondweg om Oost burg bestaat al van voor de laatste wereldoorlog. En in die voor-oorlogse jaren had het werkelijk zin. De hoofd straat van Oostburg was smal en bochtig en zou op geen stukken na aan moderne eisen hdbben kunnen voldoen. Maar Oost burg betaalde de zwaarste tol bij die be vrijding van Zuid-Nederland en werd platgeschoten. De naoorlogse herbouw is breed en riant en laat op het punt van de verkeerstechnische voorzieningen vol doende ruimte om de huidige en zelfs de toekomstige ontwikkelingen het hoofd te bieden. Nu heeft het er veel van weg alsof het rijk het oude vooroorlogse plan bijna automatisch uit de kast heeft ge haald. Met voorbijzien van de inmiddels verbeterde situatie". Maar gaat u even mee, zegt de heer van Leeuwen, en gaat ons voor naar de toren. Even later staan we op het winderige platform en zien diep beneden ons het verkeer voortschuifelen. Het moment is goed gekozen want het is tegen half vijf. Voor Oostburg betekend dit spitsuur. Maar van enige moeilijkheid is geen spoor te zien. Aarzelende automobilisten heeft men tenslotte overal en bovendien bestaan plannen om duidelijke borden te plaatsen, ver voor de kruisingen of split singen. Het is zonneklaar, de hartader van Oostburg is breed genoeg en biedt zelfs mogelijkheden ara hern nag breeder te maken. Dit laatste bepaald niet ten kos te van de voetganger. Want die heeft ruimte ten over. Van een verkeerspro bleem is niets te bespeuren. Wie daarnaast echter op de hoogte is van de toekomstige ontwikkeling van de streek, die ziet steeds minder van het probleem. Immers, er is een streekplan dat voorziet in de aanleg van een auto weg van Breskens naar Knokke. De kust- recreatie zou daarmee al geheel zijn af geleid. Er is voorts een plan voor de aan leg van een weg, die ongeveer bjj de watertoren zon moeten beginnen en die recht op de Zeeuws-Vlaamse kust af gaat. Ook deze weg zou een belangrij ken ontlasting van het Oostburgse ver keer gaan betekenen. „Maar als we nog verder in de toe komst kijken, en we nemen aan dat de veelbesproken tunnel inderdaad aange legd is, dan wordt het verkeer Vlissingen Breskens veel minder belangrijk en is de „uur-impuls" nog nauwelijks te merken. U ziet men moet knap redeneren om de het vat" Voor het tourisme zou Oostburg zonder meer uitvallen, aldus burgemeester Van Leeuwen. Men kan dat zien aan het ge drag van de touristen, die vaak in de winkels komen vragen waar zij nu ei genlek z«n. Dit bewijst dat ze „ongericht" binnengevallen zijn en naderhand inte resse kreken. Dan vragen ze pas hoe de plaats waar zij zich bevinden nu eigen lijk heet. In 't algemeen kan men zeggen dat aan de economische centrumfuncties die Oost burg nu vervult in hoge mate afbreuk zal worden gedaan. merken. Andere vervoermiddelen, zeer kleine auto's etc. Het projekt van een rondweg" bm Oost burg is per saldo onbegrijpelijk, temeer als men vele dorpen en steden ziet waai de noodzaak van verkeersomleidingen werkelijk toestaat, maar waar eenvoudig niets gebeurt. De heer Van Leeuwen noemt als beruchte voorbeelden Apel doorn (Hoofdstraat)Amsterdam (Leidsestraat)Steenbergen, Vught en Delden. De voorbeelden zijn trouwens bij tientalle te noe men. In de genoemde gevallen kan men werkelijk van een pro bleem spreken. In het geval-Oostburg bestaat dat probleem niet eens en het dreigt in de toekomst ook niet te ontstaan Moet het Rijk hier enkele mil joenen tegenaan smijten om Oost burg op een overbodige manier te fnuiken? Het is een vraag die een burge meester stelt, maar hij niet alleen van Dongen, wegens diens verkiezing tot lid van Gedep. Staten. Om drie uur 's middags wordt eerst een korte raads vergadering gehouden waarna in een af scheidsbijeenkomst ook de niet-raadsle- den gelegenheid krijgen het woord tot de scheidende ambtsdrager te richten. De leiding van de vergadering berust bij waarnemend burgemeester A.I. Cats- man. MIDDELBURG. Bijna alle vergrij pen, waarvoor men zich gistermiddag bij de Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, had te verantwoorden werden gepleegd in gezelschap van Bacchus. De officier van justitie, mr. A. W. Rossingh zei bij de behandeling j van de eerste zaak dat van de vijftien verdachten van die middag er tien on der invloed van sterke drank een of ander voertuig hadden bestuurd. De in specteur van een rederij uit Berkenro de F. F. A. N. werd op 13 mei in Vlis singen aangehouden terwijl hij in K''n- nelijke staat van dronkenschap achter het stuur zat. De eis was twee weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en aclit maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De raadsvrouw', mej. mr. Ph. Lutteijn, zei dat N. hoogstwaar schijnlijk zou worden ontslagen indien hem het rijbewijs zou worden ontno men. Het vonnis verzachtte slechts de ontzegging tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Brave man ,,U bent een brave man, maar u drinkt teveel en u bent werkschuw", zei de politierechter tegen de slijper P. de B. uit Hulst die op 7 mei in Cl-inge dronken op een fiets reed. Conform de eis kreeg hij een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en 60 twaalf dagen. „Met u zijn wij zo langzamerhand wel uitgepraat", begroette mr. Sieper da daarna de Vlissinger R. P., die na cafébezoek in Souburg onder invloed een fiets bereed in Middelburg. De offi cier wees op het hoge alcoholpromilage in P.'s bloed (2,20) en op diens indruk wekkende straflijst, waarop liefst veer tien veroordelingen wegens dronken rij den stonden. De eis was drie weken on voorwaardelijk, het vonnis twee weken. Niet bewezen achtten officier en politierechter bewijzen voor schuld in de zaak tegen de Middelburgse melk handelaar F. de B., waarna deze werd vrijgesproken. De B. gaf toe op 4 mei in zijn woonpla-ats dronken te zijn geweest en een poging te hebben gewaagd de motor van zijn al even di'onken vriend aan te duwen. ,,Ik zou echter niet rijden, mijn vriend zou dat doen." De poging tot aandu wen mislukte overigens, waardoor De B. met voertuig en al over de grond tuimelde. Wegens fietsen onder invloed kreeg de havenarbeider B. M. uit Vlissingen conform de eis 60. Drie weken in het ziekenhuis bracht de beton-timmerman G. de W. uit Sluiskil door,' na een aan rijding op 23 april in Sas van Gent. De W. had te veel drank op^.en -reed een fietser aan. Conform de eis kreeg hij een week voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Ook al onder in vloed bevond zich de kraanmachinist P. B. uit Nieuwland zich op 25 april in zijn woonplaats in een auto. De eis was twee weken onvoorwaardelijk en zes maanden ontzegging. Het vonnis legde B. een week in de cel op en ver bood hem vier maanden te rijden. Bijl GOES. Na een korte inzegenings plechtigheid heeft oud-:leke.i R. N;e- veen van Dijkum de eerste steen ge legd van het nieuwe gebouw van de r.k.-H.B.S. aan de Fruitlaan. In een toe spraak wees hij er op dat tot 1950 de r.k. jongens en meisjes van de Beve landen van middelbaar onderwijs ble ven verstoken. Na stichting van de r.k.- H.B.S. in 1950 zag hij de totstandko ming van dit nieuwe gebouw als de bekroning van de pogingen r.k. middel baar onderwijs in Goes te krijgen. Tevoren had de heer Roose, voorzit ter van het schoolbestuur de genodig den onder wie de burgemeester mr. Hu- ber en de wethouder van onderwijs me- DdMBURG De raad van Domburg besloot tot aankoop van een gedeelte van de Schelpweg (stuk van 33 meter) van de provincie voor de symbolische prijs van een gulden. Dit in verband met aangeven van de grens van de be bouwde kom acht van de negen woning wetwoningen aan de Schuitvlotstraat werden verkocht aan de bewoners. Be sloten werd dat de riolering van deze woningen op kosten van de gemeente verbeterd zal worden. Een subsidiever zoek van de federatie verpleeg-inrichtin- gen langdurige zieken werd afgewezen. Een bezwaarschrift over de aanschaf van precariorechten van de heer J. W. de Voogd werd gegrond verklaard. De begroting 1961 en 1962 werden ge wijzigd in de bouw van twee woningen aan de Van Dishoekstraat voor de ge meentesecretaris en het hoofd van de l.o. school. De prijs is 71.000,de heer Dourleijn (sec.) vond de woningen te luxieus opgezet en stemde evenals de heer Visser (SGP) tegen het voorstel tot de bouw over te gaan. De geloofs brieven van de nieuwe raadsleden wer den in orde bevonden. De heer Dour leijn drong in de rondvraag nog op spoed aan bij de afwerking van de wo ningen voor ouden van dagen. Crtrrt n/nr I,, L)n<thiirir 'n aanmerking genomen - een on- UI \JUoLUU,rg verdeeld succes geworden. De sfeer in het woonoord „De Haven" is altijd BRESKENS. Het Ambone zen woonoord „De Haven" te Breskens zal waarschijnlijk een recreatieve bestemming krijgen. De heer P. J. Risseeuw te Groe- de, die de eigenaar van de grond is, heeft het plan opgevat de ge bouwen van de domeinen over te nemen. Hij is van plan het kamp te exploiteren ten behoeve van de badgasten. Het kamp zal echter niet voor het seizoen 1963 zijn nieuwe bestemming krijgen. Ver wacht wordt nl. dat de laatste Ambonezen niet voor augustus of september van dit jaar zullen vertrekken. Dan is het seizoen te ver gevorderd om nog een lonen de exploitatie te mogen verwach ten. Breskens raakt dus op korte ter mijn de Ambonezen kwijt. Dit wordt aan alle kanten betreurd. Er is alom waardering voor deze mensen - ge groeid en speciaal voor de manier waarop zij zich in een vreemde maat schappij wisten aan te passen. Dat laatste was waarschijnlijk geen ge makkelijke opgaaf. De dagen waarop men de exotische verschijningen van Amboneze vrou wen in kleurige sarong of kebaja over de Bressiaanse „pasar" zag gaan, zijn geteld. Ook de schooljeugd van Breskens zal het in het vervolg zonder de Indische vriendjes moeten doen. De huisvesting van de Ambonezen in Breskens is de omstandigheden goed geweest en dit heeft niet in de laatste plaats gelegen aan de be kwame leiding van de beheerder, de heer Ch. R. Mijsberg. Hij immers had er slag van om de eventuele aanpassingsmoeilijkheden aan te voe len en waar mogelijk te voor komen. De taak van het echtpaar Mijsberg is in Breskens goeddeels ten einde. Vijftien jaar hebben zij in het kamp gewoond. Aanvankelijk was het op gezet als huisvesting voor arbeiders die in de wederopbouw werkzaam waren. Later kwamen er Indo's en tenslotte de Ambonezen. De laatsten hebben er dus meer dan tien jaar in gezeten. In de topjaren woonden ongeveer 150 Ambonezen in het kamp. Thans zijn daar nog tien ge zinnen over, maar die zullen nu bin nenkort vertrekken. Oostburg Ook het Ambonezen-woonoord „Wilgenhof" te Oostburg is de liqui datie zeer nabij. Hier is nog slechts een Ambonees gezin aanwezig. Het is een kwestie van enkele weken, en dan zal dit woonoord uitgewoond zijn. Het zal n.l. voor de sloop worden verkocht omdat dit kamp na vijftien jaar in tamelijk vervallen staat ver keert. Bovendien zou een grondige opknapbeurt reeds meer dan een ton kosten, gezwegen nog van de extra kosten die een vernieuwde inventaris zou meebrengen. De „Wilgenhof" en „De Haven' zijn de laatste kampen die in Zeeuws- Vlaanderen gaan verdwijnen. De woonoorden van Groede en Aarden burg zijn reeds eerder leeggekomen. Zoals bekend heeft ook het complex van Aardenburg een recreatieve be stemming gekregen. KRUININGEN. Woensdag was het 50 jaar geleden, dat de heer C. van Burg te Kruiningen in dienst trad van het landbouwbedrijf van de familie Zweemer te Kruiningen. Dit feit werd ten huize van de heer Joz. Zweemer feestelijk herdacht. De jubilaris ontving de eremedaille in Zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester A. Schipper speldde hem deze koninklijke onder scheiding op de borst. Namens de Z.L.M. reikte de heer P. H. A. Polderman hem een oorkonde uit. WEMELDINGE. Zondagavond om uur zal ds. B. Zoodsma, Ned. Herv. pre dikant, zijn intrede doen als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Wemel- dinge. Hij zal in de morgendienst be vestigd worden door ds. H. van Hoe- gee. In de avonddienst zullen de zit plaatsen vrij zijn. Aan deze dienst zal medewerking worden verleend door het Ned. Herv. Kerkkoor onder leiding van de dirigent, de heer A. v, d. Cingel. Or ganist in deze dienst zal zijn de heer C, Philipse. Staatssecretaris Roolvink opent bedrijfsgeneeskundig gebouw van Schelde VLISSINGEN. De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft zich bereid verklaard de opening van het nieuwe ge bouw der bedrijfsgeneeskundige dienst van de Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen te verrichten. Op 29 juni zal deze opening .plaatsvinden. De geno- digden dienen'om kwart voor drie 's- middags in het Scheldekwartier aanwe zig te zijn, waarna opening en bezichti ging van het gebouw volgt. De postduivenvereniging „De Ver wachting" te Axel hield een vlucht op Arras voor oude en jonge duiven. De uitslagen waren: Oude duiven: 1. E van Dorsselaar, 2. J. de Visser, 3. J Dieleman. Jonge duiven: 1. Th. Borg Stijn, 2. Ch. Tieleman, 3. en 4. P. Gom mers. De afdeling Zoutelande -van de NCVB hield een vergadering onder lei ding van presidente mevr. P. de Kok- Verhage, Ds. Korevaar uit Rotterdam sprak over „Mogen onze jongeren hun geloof kiezen?" J^IDDELBURG. Gisteren voelden wij ons in Middel burg als menselijke botsauto's. Het was „doordouwen" en druk ken geblazen om van het ene einde van de Markt bij het an dere te komen. Iedereen liep let terlijk gesproken iedereen tegen het lijf. Het was weer donderdag en wie dat graag zou willen kon die dag over de hoofden lopen. Op de hoek van de Markt en de Pottenmarkt met uitzicht op Plein 1940 stond zoals gewoon lijk weer de goegemeente boeren het wekelijks babbeltje te hou den. De rijen waren wat gedund om de simpele reden dat ergens in de Stromenwijk honderden christelijke boeren en tuinders met elkaar een belangrijke ver gadering hielden. Aan de rand van de selecte-menigte-in-kleder- dracht stonden twee boertjes wat meewarig naar de arukte te kijken. „Bèèè!", zei het ene boertje terwijl hij zijn kaasbolletje na een rukwind wat vaster op zijn huren prikte, „d'r bin tó 'n hoop minse in d'waereld, heel" „Jae", zei het andere, „en ze schiene nog ollemaele vrie te eb ben ók!" Nou was dat laatste natuurlijk niet waar, want als je op straat loopt kun je wel degelijk werken. Er zijn ten minste mensen die daarmee hun brood verdienen. Ofschoon gisteren het aantal buitenlanders dat van de Zeeuwen aanzienlijk overtrof. Het klonk weldadig wanneer je na woor denvloeden in het Frans, het Duits en het Engels weer eens een bloedeigen Hollands woord vernam. Middelburg was gisteren een tastbaar voorbeeld van een Europese beweging. Vandaar natuurlijk dat oud-minister Mansholt in de veiling sprak.... Hij zal daar ze ker hebben verteld waarom hij van de week in Brussel boos is weggelo pen.... Er zat daar volgens hem te weinig beweging in het intellect van de Europese ministers. En zoiets is toch vereist. De twee boertjes lieten de toerist en de heer Mansholt voor wat zij wa ren. Zij braken zich het hoofd over de vraag hoe Middelburg er uit zou zien in 1980. „Dan krieg je elemaele gin slag meer an de bak!" zei hij met veel overtuiging tegen zijn agra rische collega die Ko heette en uit Serooskerke kwam. „Da dink ik ók, Arjaen!" antwoordde Ko. vrouw Griep-Duinker alsmede de provin ciale oversten pater L. Brinkhof en pa ter J. Westerrnann. De heer Roose onderstreepte dat oud deken Nieveen van Dijkum reeds fi guurlijk de eerste steen legde toen hij als voorzitter van het schoolbestuur des tijds het initiatief tot bouw van een nieuwe school nam. Hij memoreerde de goede samenwerking met het Ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Het gezelschap, omringd door een gro te schare leerlingen van de H.B.S. be zichtigde na het leggen van de eerste steen, vervolgens het in aanbouw zijnde gebouw. De aannemer, Gebr. Everaers- van den Berg uit Steenbergen, streeft er naar het gebouw in april 1963 op te leveren. Er zijn tien leslokalen, zes vak lokalen en een overblijflokaal geprojec teerd alsmede een gymnastiekzaal met toneelaccommodatie.' De lokalen worden in de vorm van een vierhoek om een binnenplaats gebouwd. De gymnastiek zaal grenst aan de sportvelden. Er is verder rekening gehouden met een mo gelijke uitbreiding. De school, die nog is gevestigd in gehouwen aan de Sin gelstraat en het Ravelijn de Groene Ja ger, telt bijna 300 leerlingen. Architec tenbureau Thunissen-Kranendonk-Thu- nissen uit Den Haag heeft het nieuwe gebouw dat ongeveer een miljoen gul den zal kosten, ontworpen. GOES. De leerkrachten van R.K.- uloscholen, lagere- en kleuterscholen van Zeeland hebben donderdag hun dertigste toogdag gehouden in de Schuttershof. Een welkomstwoord werd uitgesproken door de voorzitter van de onderwijzers vereniging, de heer J. Verwilgen uit Terneuzen. Drs. W. de Hey van het Kath. Paedagogisch bureau hield hier na voor de honderden toehoorders een lezing met als onderwerp „Hoe leer ik mijn kinderen kennen". Aan deze toog dag wa.s een expositie van leermiddelen verbonden. In de middaguren werd een toneelstuk opgevoerd. De Vlissingse stoker L. de N.. tracht te op 8 maart zijn' vrouw die wel bij hem in de straat, maar na echtelijke moeilijkheden niet meer bij hem thuis woonde, naar huis te krijgen. Toen zijn echtgenote weigerde sloeg De N. die on der invloed verkeerde met een bijl en kele ruiten stuk. De officier eiste 50 en twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, tevens toezicht van de reclassering en een behandeling van het Zeeuws consultatiebureau voor al coholisme. Het vonnis verzachtte al leen de geldboete tot 30. Teveel gedronken had ook de classifi ceerder J. J. uit Vlissingen die de bromfiets van e"n ongewenste bezeu- I ker van zijn vrouw met een bijl stuk hakte. De officier eiste twee weken on voorwaardelijk en toewijzing van een civiele vordering van ruim 282. »?t vonnis legde J. naast de toewijzing een boete op van 50. MIDDELBURG Het driejarige meisje A. J. G. stak gisteren zonder op het verkeer te letten de Poule- daeleweg over en werd daarbij ge grepen door een personenauto be stuurd door de heer H. M. Het meis je werd door de auto enkele meters verder tegen het wegdek gesmakt. Met een hersenschudding moest zij per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht worden. Middelburg in 1980! Een interessant aspect. Zou er veel veranderd zijn in dat jaar in Middelburg? Met een beetje fantasie zou je al een paar dingen op kunnen noemen: het Ka naal door Walcheren is natuurlijk ge dempt, misschien ook wel de Dam, die je dan vanaf de Nieuwlandseweg kan bereiken via een kanaalbrug bij de Vitrite. Een ondergrondse, nee, die heeft Middelburg in 1980 natuurlijk nog niet, maar verkeersproblemen zijn er in dat jaar niet meer in de binnenstad. De sanering heeft de city helemaal opengelegd. Brede uitvals wegen voeren nu naar alle delen van Walcheren en in de Lange Delft en de Langeviele is een parkeerverbod inge steld. Middelburg in 1980! Da stad kent een Deltamuseum dat internationale vermaardheid geniet. liet bezk een kunstmuseum dat wijd en zijd bekend is en waar elk jaar de meest uitge lezen exposities (niet alleen van Zeeuwse kunstenaars) worden gehou den. Het klank- en- lichtspel blijft ge dijen, zij het wat geperfectioneerd. Middelburg in 1980! Rondom de huidige stad zijn nieuwe, uitgebreide woonwijken verrezen met zo min mo gelijk flats en zoveel mogelijk eenge zinswoningen. Omdat het gemeentebe stuur van die dagen (bestaande uit een raad van 45 man en een B. en W.-college van zeven) het nobele standpunt huldigt dat elk Middelburgs gezin het recht heeft op een huisje met een tuintje! Middelburg in 1980! Met de voorste den Nieuwland, Serooskerke, Koude- kerke en Souburg zal de dubbelstad Vlisselburg (waarvan Middelburg een onderdeel uitmaakt) zo'n kleine hon derdduizend inwoners tellen. Elke maand vinden interlandzwemwedstrij den plaats in het oogverblindende overdekte zwemstadion vlak naast de dierentuin in de Nieuwe Abeele. En de profclub Walchria zal in dat jaar de sterkste tegenstander van de beroeps voetbalclub Feijenoord zijn. Middelburg in 1980! Ach, laten we maar stoppen. Onze fantasie had ons In de ban gevat. We hebben mis schien dingen gezegd die volkomen nonsens zijn, maar wellicht ook heb ben we hier en daar iets schranders opgemerkt. Wie zijn stad lief heeft, denkt aan de toekomst van die stad. En een beetje fantasie kan dan heus geen kwaad! MIDDELBURG. Wegens vertrek naar Sliedrecht (waar hij benoemd is tot directeur van de maatschappelijke zorg) heeft gisteravond in het gymnas tieklokaal van „De Schakel" de heer Kruithof afscheid genomen als voorzit ter van de christelijke gymnastiekver eniging „Veldo" te Middelburg. Bij hun aankomst bij het gebouw werden de heer en mevrouw Kruithof verwelkomd door jeugdleden in turnte- nue en door bestuur en een aantal oude re leden van de vereniging. Mevrouw Kruithof ontving daarbij een fraaie bos rose anjers en een boeket bloemen. Het bestuurslid M. J. Mol overhan digde de heer Kruithof namens de ver eniging een kleinbeeldcamera en een sigarendoos met inscriptie. De heer Kruithof is van de oprich ting af van „Veldo", in 1956, voorzitter van de gymnastiekvereniging geweest. Hij zag het ledental groeien van 39 (bij de oprichting) tot ongeveer 300 nu. Als nieuwe voorzitter werd gekozen de heer J. J. de Rijke. BERGEN OP ZOOM. Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom moest donderdag terechtstaan A. K. die ten laste werd gelegd dat hij niet zorgde dat zijn dochter regelmatig de lagere school bezocht. De officier van Justitie kreeg uit de stukken indruk dat K. de leerplichtwet maar aan zijn laars lap te. Tegen een verbaliserende agent had K. gezegd: „dat maken we zelf wei uit wanneer ze naar school gaat". ,,U moet ervan doordrongen zijn", be toogde de officier, „dat de leerplicht wet geen scherts is, uw kind heeft het hard nodig". Verdachte voerde aan dat hij ziek was geweest, dan weer zijn vrouw en dan weer het kind. Maar toen de politie ging kijken stond het meisje in een patates-friteskraam te witten. Zij was dius niet ziek. De officier eiste tegen K. vijftig gul den boete. Vonnis conform de eis. Niet op zaterdag Weer dagelijks veiling in Kapelle-Biezelinge KAPELLE. Met ingang van de ko mende week zal er weer dagelijks om 1 uur fruit worden geveild op de vei ling in Kapelle-Biezelinge. Hiertoe is besloten in verband met d)? toename van het aanbod van aardbeien. Een uitzondering is gemaakt voor de za terdag. Wel is er een regeling getroffen om de aanvoer op zaterdagmorgen van en kele aan bederf onderhevige zacht-fruit- producten mogelijk te maken. Het zijn de producten aardbeien, frambozen en -zwarte bessen voor de industrie te le veren op zaterdagmorgen tot 10 uur, zullen namelijk vrijdagmiddag in voor verkoop worden verkocht. De telers moeten dan vooraf hun kwantum voor de zaterdagmorgen opgeven. Verder zal er ook een mogelijkheid bestaan om vrijdags een monster van aardbeien of frambozen voor verse consumptie aan te voeren voor de levering op zaterdag morgen voor 10 uur. Op dinsdag en don derdag zullen de veilingen van industrie producten in Kapelle plaats vinden om half twaalf. De aanvoer moet vaci maandag tot vrijdag gebeuren voor half twaalf 's morgens en eventuele avond leveringen kunnen .geschieden tot 6 uur. Door 207 leerlingen van lagere scholen uit St. Philipsland, St. Anna- land, Scherpenisse, Poortvliet en Oud- Vossemeer werd aan de jaarlijkse sport dag voor lagere scholen van eiland Tho len en St. Philipsland in Oud-Vossemecr deelgenomen. De afd. Aagtekerke van de N.C.V.B hield haar maandelijkse bijeenkomst onder leiding van haar presidente me vrouw Vos-Schout. Spreekster voor deze avond was me juffrouw Goor te Serjoskerke (W> die een lezing, toegelicht met dia's hield over Nieuw-Guinea. THOLEN. Een Belgische Scheldefee zal luister verlenen aan de feestelijke opening van het oester- en mosselseizoen Zeeland Presenteert", in Tholen. De fee, vergezeld van haar hofdames, komt uit Rupelmonde. Zij zal de traditionele eerste oester proepen, aan boord van het schip dat de eerste oesters en mosselen zal vangen. Hiermee krijgt de opzet van de orga nisatorenaan „Zeeland Presenteert" dit jaar een meer inter nationaal cachet te geven, realiteit. Bovendien zullen deze zevende keer dat het oester-en mosselseizoen wordt geopend met feestelijkheden onder auspiciën van het Comité Zeeland Presenteert, ambassadeurs uit verscheidene landen worden uit genodigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3