Taakverdeling Gedep. Staten Tentoonstelling „levend erfdeel" naar Zeeland Zeeuwse Gere f ormeerde diakenen kregen deskundige voorlichting Gereform. kerk Bruinisse kreeg een „nieuw" gebouw Goes uit gemeenschappelijke financiële regeling Zeeuwse muziekschool getreden Kritiek uitgeoefend op onteigeningscommissie Raad s-Heer Arendskerke Donderdag 21 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 PROVINCIALE CONFERENTIE TE MIDDELBURG Referaten over bejaardenzorg en maatschappelijk werk Veel studie nodig Restauratie raadhuis Breskens Secretarie trekt in kazerne Actie voor dorpshuis Raiffeisenbank Terneuzen bijeen Geslaagden vakschool voor meisjes Goes Varensgezel gearresteerd Bejaarden Rusthuizen P. Vermaire begraven Zaterdag 30 juli officiële opening In Goes, Sluis en Zierikzee CONCERT MANNENKOOR Brand weerwedstrii den in Ril land-Bath Veertienjarige redde kleuter van verdrinking Feestmiddag voor de Vlissingertjes met „M" Stoffenhandelaars in inferieure waar Examens Chr. Kweekschool Quadro Amsterdam in Middelburg MIDDELBURG. Op de woensdag in gebouw „De Schaker' ge houden Provinciale Diakonale Conferentie van de Gereformeerde kerken in Zeeland hebben de ruim honderd afgevaardigden van plaatselijke diakonieën met belangstelling geluisterd naar twee referaten. In de morgen-bijeenkomst heeft de heer L. A. Hartman, directeur van de Geref. Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zeeland gesproken over het aanpassen van het diakonale werk aan de gewijzigde omstandigheden en het daarna aantreden voor het tot uitvoering brengen van initiatieven en in de middagverga dering heeft de Haagse predikant dr. C. Gilhuis de diaken veel stof tot nadenken gegeven met epn referaat over diakonaal be- jaardenwerk. planmatige opzet en tot een bepaling van urgentie. De heer Hartman deed de suggestie streeksgewijs besprekingen te houden en de problemen, die daar aan de orde komen door te geven naar de provin ciale conferentie, die er dan eerst in discussiegroepen en daarna in plenaire vergadering over zou kunnen spreken. In deze mor-genvergaderin-g werd de heer A. de Poorte uit Middelburg, voor zitter van het comité, dat de conferen ties voorbereidt, herkozen. Voorts werd besloten de volgende conferentie op een zaterdag te houden. De heer Hartman merkte op dat zich in de loop der laatste jaren een sterke ontwikkeling van het maatschappelijk werk heeft voorgedaan. Men is over tal van zaken nog lang niet uitgedacht. De heer Hartman betoogde dat er een duidelijke verbinding is tussen diako- naat en maatschappelijk werk. Het maatschappelijk werk moet wortelen in de gemeenschap, wil het niet vruch teloos worden. De heer Hartman maak te in zijn causerie een aantal prakti sche opmerkingen met betrekking tot de mogelijkheid van samen-werken en samenspreken tussen diaconieën van verschillende kerken. Het samenspre ken. bijv. in classicaal verband, is, in verband met de hedendaagse problema tiek, van uitermate grootbelang. Voorts pleitte de heer Hartman voor het van tijd tot tijd h-cuden van besprekingen van diakenen in tegenwoordigheid van deskundigen. bijv. maatschappelijke werksters, artsen, predikanten en bur gemeesters. Van groot belang is ook dat er onderling een nauw contact is tussen de ambtsdragers, d.w.z. tussen ouderlingen, predikanten en diakenen. Men moet pogen te komen tot een BRESKENS. De restauratie van het raadhuis van Breskens zal een aanvang kunnen nemen. Althans: de gemeente kan de voormalige marechausseekazerne met ingang van 1 juli 1962 voor de tjjd van twee jaar huren tegen een jaarlijkse huurprijs van 1820 per jaar. De inspec tie der domeinen te Goes heeft dit mee gedeeld aan het college van b. en w„ dat de raad nu voorstelt in te gaan op de aanbieding en het kazernegebouw in te richten als tijdelijk gemeentehuis. De raad die maandag over deze kwestie beslissen moet wordt er in een pre advies aan herinnerd dat naast de huur prijs inrichtingskosten komen. B. en w. stellen de raad verder voor aan de algemene woningbouwvereniging Breskens het beheer van de 36 in aan bouw zijnde woningwetwoningen in het uitbreidingsplan-west over te dragen. Van gedep. staten is bericht ontvangen dat ui-t het restant contingent industrie woningen twee woningwetwoningen zijn toegewezen voor de huisvesting van per soneel van de fa. Gebr. Cruson. B. en w. stellen voor ook deze woningen toe te wijzen aan de algemene woningbouw vereniging. De aanleg van grond-, waterleiding en verhardingswerken aan de boulevard en van een parkeerterrein is op 7 juni j.l. aanbesteed. Het bedrag van de laag ste inschrijfster was aanmerkelijk hoger dan de raming. Thans vinden bespre kingen plaats tussen het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen en de fa. Gebr. Geldof. Voorzover ons bekend werden deze werken begroot op 145.000 WEMELDINGE Tijdenns een bijeen komst van de stichting dorpshuis We- meldinge deelde de voorzitter, burge meester C. N. F. van Sas, mee dat reeds een bedrag van 4775,is binnengeko men. Dit is het resultaat van een huis bezoek bij 23 ingezetenen. Van 1 tot 16 juli zal met een lijstcol- lecte de deur worden langs gegaan en de heer Van Sas hoopte dat het reeds verkregen bedrag dan nog zal worden overtroffen. Spontaan meldden zich 35 kollektrices en kollektanten. De heer Van Sas wees er op dat de behoefte aan e-en dorpshuis in de ge meente steeds groter wordt. Een behoef te die reeds dateert van zestig jaar ge leden. Om tot de verwezelijking van het ideaal te komen is de stichting dorpshuis in leven geroepen. TERNEUZEN De coöp. boerenleen bank „Terneuzen" raiffeisenbank heild in hotel Roterdam haar jaarlijkse alge mene vergadering. In ztfn openingswoord deelde voorzitter F. de Koyer mee, „dat wij nog steeds in een tijd van hoogcon junctuur, doch dat in het algemeen de vooruitzichten op economisch gebied niet meer zo gunstig beoordeeld worden". In de landbouw zal naar een nog verdere modernisering en rationalisering dienen te worden gestreefd en men dient r rökening mee te houden, dat nog meer zal moeten worden geinvesteerd in de agrarische bedrijfstak, ook al ten gevolge van de schaarste aan arbeidskrachten en de invoering van de vijfdaagse werk week. In 1961 waren aan de raiffeisenorgani- satie in Nederland meer dan 3,4 miljard gulden aan spaargelden en rekening courant-gelden toevertrouwd. De <?renzen tussen platteland en stedelijke s>r ver vagen meer en meer en daarmee ook het werkterrein van de boerenleenban ken, daar de middelen ook steeds meer buiten de agrarische sector afkomstig zijn. De ontwikkeling van de JTerneu- zense boerenleenbank is in ISol zeer gunstig geweest. De spaargelden namen toe van 15,8 miljoen tot 19 miljoen. De heren J. ten Hoeve. Terneuzen en H. de Jonge, Hoek werden met grote meerder heid van stemmen respectievelijk tot bestuurslid van de raad van toezicht gekozen. aandacht voor het aanleggen van kerk telefoon, bejaardenavondmaal, het bou wen van verpleeghuizen en het even tueel opnemen van préken op bandre corders. In verband met de ingewikkeldheid van het probleem is het gewenst dat van elke diaconie een diaken zich in de financiële zaken specialiseert. De bejaarden moet worden gewezen op hun geestelijke betekenis voor maat schappij en kerk. Men moet hen ook zeggen dat ze niet moeten wachten op de dood, maar op het eeuwige leven. Dr. Gilhuis wees tenslotte op de nood zaak evangeliserend te werken onder buitenkerkelijke bejaarden. Op deze praktische causerie volgde een geanimeerde gedachtenwisseling. In zijn- openingswoord op deze confe rentie had de voorzitter, de heer A. de Poorte uit Valkenburg de overleden prof. Van Dijk en de overleden diake nen Hoek -uit Bergen op Zoom en Van Driel uit Tholen herdacht. GOES. Aan de Vakschool voor meisjes zijn de 'volgende leerlingen geslaagd: eerste deel van de akte Na (naaldvaklerares); H. C. L. Boogaard, M. A. de Doelder, I. N. Scheele, allen Terneuzen; J. M. Dronkers, Kruiningen; P. de Jager, Oudelande; C. E. van de Ree, Zaamslag; A. A. van der Schee. Zierikzee. Akte Na (naaldvaklerares); A. P. Jacobse, Middelburg; D. G. Kloet, Nieuw en St. Joosland; M. D. Sturm, Goes; A. Vlieger, Grijpskerke; T. A. Wesdorp, Hansweert. Na diefstallen in Bruinisse BRUINISSE. De Rijkspolitie te Bruinisse heeft dinsdag de 23-jarige varensgezel H. P. uit Driebergen ge arresteerd. Hij wordt verdacht van ver schillende diefstallen op het onvoltooi de deel van de Grevelingendam. Uit een dragline van de firma Van -der Slikke, Renesse, werden gereedschappen gesto len, uit een kraan was een vlag ont vreemd en de kraanmachinist miste zijn polshorloge. Bovendien waren plot seling een aantal bussen verf, met een waarde van 500 gulden, van de N.V. Wegenbouw uit Utrecht, verdwenen. H. P. werd aangehouden in de Waal haven te Rotterdam op zijn schip dat daar was gemeerd. Hij is naar Bruinis. se overgebracht. MIDDELBURG. Gedeputeerde Sta ten van Zeeland behandelen de aan hen opgedragen zaken m collegiaal ver band. In hun vergadering, welke thans elke week op vrijdag wordt gehouden, wordt daartoe een agenda afgewerkt waarop enkele honderden punten voor komen. Voorafgaande aan deze weke lijkse vergadering nemen de leden ken nis van de op deze punten betrekking hebbende stukken. Dih neemt echtei' niet weg, dat binnen het College een zekere taakverdeling plaatsvindt. Een summiere, opsomming van de taakver deling, zoals deze door het thans zit tende College voorlopig is vastgesteld, luidt als volgt: J. van den Bos. Provinciale finan ciën. Gemeente financiën, tezamen met de heer M. J. van Poelje. Overige za ken, rakende het toezicht op gemeente- In de middagvergadering heeft dr. C. Gilhuis uit Den Haag indertijd ge promoveerd op een onderwerp, de be jaardenzorg betreffend een interes sante causerie gehouden over het ver lenen van hulp aan op hoge leeftijd ge komen mensen. Diakonale bejaarden zorg dient uitgeoefend 'te worden omdat veel niet alle bejaarden in moei lijkheden geraken. Er wordt op dit ter rein dikwijjs overdreven. Het heeft er de schijn van dat ieder meent mensen, die de 65-jarige leeftijd zijn gepasseerd, op de een of andere wijze met zorg te moeten omringen. De betrokkene krijgt dan een bloemetje en wordt apart be handeld. Hij heeft dan echter het ge voel in een hoekje gezet te worden. Bij de zorg voor bejaarden moet men uit gaan van het feit dat van oudg mensen veel valt te leren, dat zij nog tot tal rijke dingen in staat zijn en men moet rekening houden met hun psychische si tuatie. Hun wijze van spreken en hun woordkeus bijv. zijn anders dan van jongeren en zij voelen hun lichaam, als gevolg van gebreken. Het is logisch dat hun gesprekken ook betrokken zijn op lichaamsgebreken. Men moet de tijd opbrengen om naar die klachten te luisteren. Contact met anderen, zei dr. Gilhuis, bestaat voor 99 procent uit tact, het kunnen luisteren is het abc van kunnen omgaan met anderen. Niet het bouwen van rusthuizen is primair, maar het zorgen voor de be jaarden en dikwijls kan die zorg beter worden uitgeoefend door de mensen in hun eigen milieu te laten. Zo lang mo gelijk moeten oude mensen in hun huis blijven, eventueel geholpen door vrou wen uit de gemeente en door de jeugd. Is een rusthuis nodig, dan moet dat een christelijk rusthuis zijn met voor elke bejaarde een eigijn kamer. Het onderbrengen van bejaarden in zalen is een schandaal, merkte dr. Gil huis op. Het is als regel niet gewenst dat ouders bij hun kinderen intrekken en evenmin verdient het omgekeerde waar dering. Dr. Gilhuis adviseerde voorts de diakenen in de gemeente bij de jonge meisjes belangstelling te wekken voor de beroepen van bejaardenhelp ster en- verzorgster. Voorts vroeg hij KAPELLE. Op de algemene be graafplaats te Kapelle Is woensdagmid dag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer P. Vermaire, die zondag op 88-jarige leeftijd is overleden. Op de begraafplaats waren o.m. aanwe zig vele leden van de vrij-evangelische gemeente van Wemeldinge en het on derwijzend personeel van de herv. zon dagsschool in Kapelle. De begrafenisplechtigheid werd ge leid door ds. J. G. Niewohner, vrij- evangeliisch predikant te Wemeldinge. Bij de geopende groeve werd aller eerst het woord gevoerd door de heer J. Glas naimens de Herv. zondagsschool- verenLging „Eben Haeizer" waarvan de heer Vermaire 50 jaar. leider is geweest en laatstelijk erevoorzitter was. Daarna sprak de heer A. Vermaire uit Goes, een neef van de overledene. Verder voerde het woord de heer G. Veerhoek namens de kerkeraad waarvan overle dene 32 jaar lid is geweest. Hij heeft de vrij-evanigelische gemeente als ouder ling gediend. Namens het bedrijf waar hij zijn hele leven heeft gewerkt sprak de heer J. Burger uit Kapelle en ook werd gesproken door een schoonzoon, de heer C. Meyaard uit Wemeldinge. Nadat ds. Niewohner een schriftlezing had gehouden -en had gewezen op de rijke troost die er ook bij dit sterven mag zijn, sprak een [kleinzoon van over ledene, de heer P. G. Vermaire een dankwoord voor betoonde belangstel ling. besturen. Maatschappelijk werk, voor zo ver de provincie daarbij is betrokken. Personeelszaken, tezamen met de heer M. J. van Poelje. Onderwijs. Land bouw, tezamen met de heer A. J. Ka- land. J. M. A. C. van Dongen, Polders en waterschappen. Wegen. Overige zaken betreffende de waterstaat. Autobusdien sten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Grens- scheideingen van de provincie in de ge meenten, tezamen met mr. dr. A. J. J. M. Mes. A. J. Kaland. Bedrijven, waarbij de provincie is betrokken. Volkshuisvesting, de planologie uitgezonderd. Werkgele genheid en werklozenzorg. Onteigeningen Landbouw, tezamen met de heer J. van den Bos. Mr. dr. A. J. J. M. Mes. Cultureel werk. voorzover de provincie daarbij is betrokken, tezamen met jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. Toezicht op het bestuur der gemeenten, voorzover niet aan een ander opgedragen. De samenwerking tus sen de gemeenten en tussen het Rijk, de Provincie en de gemeenten. Het on derwijs. De volksgezondheid. Grensschei dingen van de provincie en de gemeen ten, tezamen met de heer J. M. A. C. van Dongen. M. J. van Poelje. De provinciale boot diensten,. Het verkeer en vervoer. Per soneelszaken, tezamen met de heer J. van den Bos, Voorzitter van het pro vinciaal georganiseerd overleg. Verte genwoordiger in het interprovinciaal overleg over personeelszaken. Vertegen woordiger voor de interprovinciale ziek tekostenregeling. De visserij. De ge- meentefinanciën, tezamen met de heer J. van den Bos. Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. De planologie. De ontwikkeling van Zee land. Het economisch technologisch in stituut. Cultureel werk, voorzover de provincie daarbij is betrokken, tezamen met mr. dr. A. J. J. M. Mes. De recrea tie. GOES. Zaterdag 30 juli zal in Goes de reizende expositie van de Stichting Levend Erfdeel wor den geopend. Het is waarschijn lijk dat deze officiële opening zal worden verricht door de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De expo sitie, die een beeld geeft van de moderne visie op de zorg voor in historisch opzicht belangrijke ge bouwen en monumenten zal twee weken in Goes blijven, waarna achtereenvolgens Sluis en Zierik- 'Deze tentoonstelling die- 24 oktober 1961 in Rotterdam werd geopend door H.K.H. prinses Irene is hiermede voor het eerst in Zeeland te zien. Het initia tief hiertoe is uitgegaan van de burge meester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem, die de opening in Rotter dam bijwoonde. Dat de expositie in Goes komt is onder meer te danken aan de Evenementencommissie, die als ontvangende instantie de rol van gast- MIDDELBURG. Het „Middelburgs Mannenkoor" is voornemens zondag 24 juni een openlucht-concert te geven in de Graanbeurs aan de Dam te Middel burg des namiddags van twaalf tot een uur. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Motette - Nageli; 2. Die Nacht - Schubert; 3. Klage - Handel; 4. Die Ehre Gottes in der Natur - Van Beethoven; 5. In nomine Jesu - Handl; 6. Tenetbrae - Vittoria; 7. Hodie Chris tus - Palestrina; 8- Veni Creator Spi ritus - Diepenbrock; 9. Die zwölf Kau- iber - Bewerking: Imjalof; 10. Deutsche Me sis e - Söhubert. RILLAND-BATH. Zaterdag a.s. zullen in Rilland-Bath brandweerwed- strijden worden gehouden. Negentien kornsen uit Zuid- en Noord-Beveland zullen aan de wedstrijden deelnemen. Om negen uur 's morgens is er een of ficiële ontvangst, waarna om tien uur de brandweerwedstrijden beginnen die duren tot laat in de middag. BRUINISSE. Het. gebouw van de Gereformeerde kerk te Bruinisse heeft een gedaantever wisseling ondergaan. De geheel verbouwde kerk zal vrijdagavond met een speciale dienst in gebruik worden genomen. Voordat het zo ver kon komen, moesten de mu ren worden dichtgemetseld en naar de westzijde worden ver plaatst. De nieuwe ruimte die achter de voormalige ingang is verkregen, biedt thans plaats aan een garderobe, een keuken, toi letten en een stookplaats van de centrale verwarming. De muren van het gebouw werden aan de binnenzijde bekleed met een fraaie gele steensoort. In de vloer kwa men mooie granieten tegels, terwijl preekstoel en banken met een bepaald soort teakhout zijn overtrokken. Drie lichtkronen zullen in de wintermaanden voor de verlichting zorgen. Op de plaats waar vroeger de ingang was is een glas-in-lood raam aangebracht, naar een ontwerp van de Vlissingse gla zenier Prins. Het aantal plaatsen in de kerk is nu 160, maar de mogelijkheid bestaat dit aantal tot 300 uit te breiden. De verbouwing werd uitgevoerd door firma Gebr. Van Oeveren, de firma Ca- pelle uit Oosterland en de firma S. C. de Graaff die het timmerwerk verricht te. De firma Huibers legde elektriciteit en sanitair aan. Het schilderwerk na men de gemeenteleden ter hand, alles onder leiding van architect A. van den Broek uit Viaardingen. Tijdens de ver bouwingswerkzaamheden, die, negen maanden in beslag namen, genoot de gemeente gastvrijheid in de Oud-Gere formeerde kerk. Na de watersnoodramp van 1953 werd de bouw van een nieuwe kerk, of res tauratie van de oude, eigenlijk urgent. De kerk stond twee maanden in het wa ter en hierna traden ouderdomsverschijn- selen en zoutschade duidelijk aan het licht. Er werd toen ernstig gedacht over het bouwen van een nieuwe kerk, een gedachte die echter werd verdrongen. Ten slotte is met hulp van het Ram penfonds aan de verbouwing begonnen met als resultaat een gebouw dat er mag zijn. Het comité, dat de provinciale diakonale conferentie heeft voorbe reid. Van links naar rechts de heren: ds. W. Kats te Goes (adviseur), S. Beekman, Bruinisse, penningmees ter, B. Schreuder, Goes, secretaris, A. de Poorte, Middelburg, voorzit ter, G. van den Driest, Oostburg, alg. adjunct en C. J. Gilhuis, Bergen op Zoom, tweede voorzitter. heer zal vervullen. Ter gelegenheid van, het bezoek van de reizende expositie aan Zeeland is er fotomateriaal aan toegevoegd van Zeeuwse monumenten. Middelburg kan „Levend Erfdeel" niet ontvangen, omdat er deze tijd van het jaar geen tentoonstellingsruimte aanwe zig is. In Goes wordt geëxposeerd in de Maria Magdalenakerk. BRUINISSE. De vier jaar oude kleuter L. Duivendijk is maandag al spelend in h.et water gelopen achter de scheepswerf. Een lid van het perso neel hoorde een plons en schoot toe. Hij bedacht zich geen ogenblik en sprong het kind na dat hij weer in veiligheid wist te stellen. VLISSINGEN Elfhonderd vlagge- tjes gingen gisteren in het Vlissingse „Scheldekwartier" de lucht in, toen de Vlissingse M-brigadiertjes een hoera toeriepen aan het ensemble van Peter Picos. Zoals in vele steden van Neder land, waar onnoemelijk veel melkdrin- kertjes moeten wonen, gezien reeds het enorme aantal in Vlissingen, worden voor de M-brigade regelmatig feestmid dagen georganiseerd. Het ,,M-feest" in Vlissingen werd gegeven door de plaat selijke mellkihandelaren in samenwer king met het Nederlandse Zuivelbureau in Rijswijk. Zo verschenen gisitermiddaig twee clowns op het toneel, die een oorverdo vend applaus oogstten en werd er o.m. nog een wedstrijd in het vla-eten ge houden. De Vlissingse M-brigade was in op-, tocht, met de muziekvereniging St. Cecilia voorop, naar de feestzaal ver trokken. GOES. De raad heeft gisteravoand het voorstel van B. en W. niet langer deel te nemen in de gemeenschappelijke regeling voor de verdeling van de kosten van de Zeeuwse muziekschool, aan vaard. De deelneming van Goes zal met ingang van 1 september 1963 worden opgezegd. Motief hiertoe zijn de beperkte financiële mogelijkheden van de gemeente Goes. Waarschuwing van politie VLISSINGEN. De commissaris van politie te Vlissingen, waarschuwt het publiek tegen rondreizende stoffen handelaren, die door bedriegelijke han delingen proberen het publiek over te i halen minderwaardige kwaliteit stof- en Zwitsers en beweren fabrieken in kopen. Zij geven zich uit voor Duitsers en Zwitsers en beweren fabreken in Duitsland en Zwitserland te hebben, of vertegenwoordigers hiervan te zijn, en tentoonstellingen of jaarbeursen te heb ben vezocht of modeshows te hebben gehouden, waarvan zij de stoffen over hebben en niet meer mee kunnen ne men naar het buitenland omdat zij dan teveel invoerrechten moeten bevalen. Zij maken meestal een keurige in druk en spreken over het algemeen goed Duits. Zij rijden in mooie auto's en hebben dikwijls dames bij zich, zoge naamde mannequins, waarmee zij een modeshow hebben gehouden. Onlangs sprak een van deze heren een bejaard echtpaar aan en vroeg de weg in het Duits naar een hoofdweg. Toen het echtpaar de weg gewezen had, wilde hij 25 gulden geven. Toen zij dit geld niet aanwilden nemen, bood hij aan, hen naar huis te rijden. Zij gingen hier op in. Thuisgekomen bood het echtpaar hem een kop koffie aan. waarvoor hij ook weer 25 gulden wilde geven. Toen zij ook dit niet aannamen, pakte hij een koffer uit, waarin ogenschijnlijk prach tige lappen stof zaten, waarvan hij zei, hiermede op een tentoonstelling gestaan te hebben voor een Zwitserse stoffen fabriek en dat hij de stoffen voor een koopje kon verkopen, omdat hij ze niet mee kon nemen in verband met de hoge invoerrechten in Zwitserland. Bij een vroeger ingesteld onderzoek bleek meestal dat de stoffen uitsluitend van kunstzijde vervaardigd waren en een zeer geringe waarde hadden. Als kapitein op de Rondvaartboot Lodewijk is thans aangesteld de heer S. Muller uit Bruinisse, oud mossel kweker en kenner van de Grevelingen. Reisleider - conferencier is weer even als vorig jaar de heer Joh. van 't Le ven uit Bruinisse. Na overleg met het dagelijks bestuur van de stichting Zeeuwse Muziekschool is gebleken dat de jaarlijkse lasten voor Goes een bedrag van 1,25 gulden per inwoner zullen overschrijven. De bijdrage van Goes was dit jaar bepaald op totaal 25.800 gulden, terwijl B. en W. van mening zijn dat de gemeente maximum twintigduizend gulden kan bijdragen. In het voorstel wijzen B. en W. er verder op dat, Indien de subsi-die niet meer dan 1,25 gulden per inwoner per jaar zal bedragen, men bereid is op hieuw aan de gemeenschappelijke rege ling deel te nemen. De heer J. H. Roo- se, KVP, bepleitte een niet al te nau we binding aan het maximum van twin tigduizend gulden. Hij stelde ook de vraag wat het uiteindelijk resultaat van het muziekonderwijs is en zou verder graag een inzicht krijgen in de baten en kosten van het onderwijs. De heer A. G. Heyboer, CHU, sloot zich aan bij de mening van de heer Roose, dat het gemeentebestuur zich niet imoet vast bijten in het bedrag van twintigduizend gulden. Nieuwe basis? De heer Loeve, A.R., uitte de wens dat aan de stichting zou worden mede gedeeld- dat Goes open blijft staan voor samenwerking op een nieuwe basis. „Het streven om een nieuwe vorm te vinden, moeten wij niet bij voorbaat torpederen." In zijn antwoord aan de raadsleden merkte wethouder J. Dijk graaf t.a.v. de taak van het muziekon derwijs op dat het niet de bedoeling is het onderricht op conservatoriumniveau te brengen. Er is slechts isprake van onderwijs op een brede basis. Hierna legde de 'heer Dijkgraaf enkele cijfers op tafel. Hij vertelde o.m. dat in Goes aan bijdragen van de ouders alleen in het seizoen 1961-1962 al 25.068,62 netto is ontvangen. Burgemeester F. G. A. Huber zei dat indien Goe-s de door de Stichting gevraagde 25.000 gulden zou bijdragen, de subsidie oip 1,70 gulden per leerling zou komen. De raad aanvaard de hierna het voorstel met algemene Stemmen. Enige discussie ontstond over het verzoek van B. en W. van Aarden burg om adhesie te betuigen aan hun motie gericht aan de minister van landbouw en visserij, waarin handha ving van de wet vervreemding land bouwgronden wordt bepleit. B. en W. wilden ten aanzien hiervan geen con creet voorstel doen en legden het slechts ter discussie voor aan de raad. De raad verenigde zich met het standpunt van B. en W. geen mening uit te spreken, met uitzondering van de fractie van de P. v.d. A., die wilde hebben aangetekend dat zij de motie- Van Aardenburg ondersteunde. Bouwbeleid Enkele raadsleden wezen op de ge varen verbonden aan een partiële her ziening van het uitbreidingsplan-Zuid. Dit voorstel van het college houdt ver band met uitvoering van de in dit plan geprojecteerde ratiobouw, alsmede aan leg van speelplaatsen en bouw van flats. De burgemeester antwoordde dat deze verandering samenhangt met het wisselvallige bouwbeleid van de rege ring: ,,De Goes toegezegde veertig premiewoningen moesten plaatsmaken voor twintig woningwetwoningen". De bouw van flats moet nu noodgedwon gen als een uitwijkmogelijkheid wor den gezien. Wat betreft het maken van uitbreidingsplannen zal men steeds rekening moeten houden met het be leid van de regering. De voorstellen tot partiële herziening van de uitbrei dingsplannen Zuid en Valckenhof I werden ten slotte aanvaard. Restauratie stadhuis Met algemene stemmen ging de raad akkoord met het voorstel 70.500 be schikbaar te stellen als eerste kosten voor restauratie van het stadhuis. De kosten zijn totaal geraamd op ƒ1.060.000, de ƒ70.500 zijn bestemd voor het honorarium van de architect 'S-HEER ARENDSKERKE. Tij dens de raadsvergadering is een voor stel aan de orde gekomen tot onteigening in het belang van de Volkshuisvesting van enkele percelen grond ter realise ring van het partiële uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Nieuwdorp. In de afgelopen periode v.'as overeen stemming bereikt met de heer M. Nagelkerke inzake aankoop van een hem toebehorend perceel grond in dit uit breidingsplan voor 7 per m2; deze prijs is in overeenstemming met de grondprijs van het eerste uitbreidings plan te Lewedorp. De on te ige-n inigs comm iss ie had deze grond geschat op ƒ5, per m2, De heer de Kooning (KVP) achtte de- te laag, daar Volgens de door belang- beiamghetobende aangewezen taxateurs deze prijs 10 per tn2 zou moeten be dragen. Er is, aldus de heer Verdonk (KW), toen gedreigd met onteigening, hij vondt het dan ook loyaal van de heer Nagelkerke, dat deze met de thans voorgestelde prijs akkoord is gegaan. Indien de heer Nagelkerke akkoord was .gegaan met de door de commissie voor gestelde prijs had hem dat 1220, ge- kost. De voorzitter was van menmg, dat de gemeente geen grond kan aankopen voor een prijs van 10 per m2, als de ge meente deze zelf voor 7, verkoopt. Wethouder Hommes (AR) meende, dat de commissie voortreffelijk werk heeft verricht en dat het gemeentebe stuur steeds op hijzonder prettige wijze met hen heeft samengewerkt. Het was de heer Verdonk (KVP) ech ter bekend, dat de particulieren geens zins tevreden zijn over de adviezen door de commissie uitgebracht. De heer Lin- denbergh (VVD) sprak de hoop uit, dat men er toe zal besluiten een andere methode te volgen. Volgens hem is de enige juiste weg, dat én de taxateur van betrokkene én die van de gemeente sa men om de tafel gaan zitten en in over leg de grondprijs vaststellen; volgens hem is dan geen onteigening meer no dig. Verder merkte spreker nog op, dat al le grondprijzen naar boven gaan, doch dat de commissie niet met deze tendens meegaat. De voorzitter bestreed deze zienswijze en deelde mede, dat de com missie zodanig is samengesteld, dat hierin ook een vertegenwoordiger na mens de eigenaren zitting heeft. Na nog enige verdere discussie besloot de raad met algemene stemmen over te gaan tot onteigening. De door de vier bijzondere scholen in de gemeente ingediende aanvraag om vergoeding in de exploitatiekosten voor gewoon lager onderwijs over 1961 wer den overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Het uitbreidingsplan van 's-Heer Hen drikskinderen houdt een aanzienlijke ver breding in van de bestaande Oude Rijksweg aldaar. De raad besloot de Oude Rijksweg ongewijzigd te laten, zo dat de voortuintjes van de woningen ge legen aan de oostzijde van deze straat intakt zullen blijven. Voor de bouw van een nieuw lijken, huisje op de algemene begraafplaats te Nieuwdorp werd een krediet uitgetrok ken van 4,000. Elektrificatie Van de PZEM was een verzoek ont vangen om principiële medewerking bij de financiering van aansluiting van on rendabele percelen in deze gemeente. De voorzitter is echter wel even ge. schrokken van de cijfers hiermede ge moeid, hij adviseert evenwel het ver zoek in te willigen. Het is volgens spre. ker van het allergrootste belang, dat ieder perceel in de gemeente, hoever ook verwijderd van de bebouwde kom. en bijkomende kosten. De heer D. van Loon (P. v.d. A.) vroeg of er rekening is gehouden met in de toekomst nood zakelijke kantoorruimte in een geres taureerd stadhuis. Hij stelde de vraag of het niet verstandiger zou zijn een nieuw stadhuis te bouwen. Want wel licht moeten we in de toekomst gaan uitbreiden. De burgemeester was van mening dat het gebouw als een monu ment moet worden beschouwd en dat t.z.t. zeker ruimte voor uitbreiding kan worden gemaakt. De heer Van Loon onderstreepte echter nog eens. dat het- hiermee nog geen modern kantoorge bouw wordt. De rondvraag leverde weinig belang wekkende punten op. Bij besluit van B. en W. van Axel van 18 juni 1962 is benoemd tot voorzit ter van de sportstichting Axel de heer A. H. van der Lee te Axel en tot vice- voorzitter de heer C. A. Schiltman, even eens te Axel. aangesloten wordt op het elektriciteits net. De (heer de Kooning (KVP) achtte een bedrag van 500, vermeerderd met 84, per Ha grond door belangheb bende te storten te hoog. Wethouder Hommes (AR) brengt hier tegen in, dat de PZEM reeds 37 pet. van de kosten draagt en de provincie 10 pet. Volgens spreker blijft hier vooral het rijk in ge breke. Er is n.l. een wetsontwerp aan hangig geweest, waarbij het rijk 40 pet. van de kosten zou dragen, i.v.m. finan ciële consequenties is dit ontwerp ech ter in de ijskast geraakt. De aanslui tingen zullen evenwel nooit rendabel zijn. zodat de PZEM steeds een exploi tatieverlies zal lijden. (Ingezonden mededeling) Er is 'n verrassende Arks Thé-Complet aanbieding. Vraagt Uw leverancier. MIDDELBURG. Bij de aan de chr. kweekschool voor Zeeland gehouden examens voor onderwijzer slaagden de volgende dames: J. Klap, S. J. van Liere te Goes; M. M. Kloosterman, Wolphaartsdijk; G. v. d. Molen, Cad- zand; C. H. de Schipper, Wissenkerke; M. Stol, Middelburg. Heren; J. A. de Graaf. Stavenisse; W. P. de Jonge, Kruiningen; A. Noot, Vlissingen; J. L. Plansoen; C. van Strien, beiden Middel burg; J. M. Staal, Bergen op Zoom. Drie kandidaten werden afgewezen. MIDDELBURG. Het Quadro Amsterdam is een muziekgezelschap, bestaande uit jonge kunstenaars, dat met absoluut meesterschap en in een pradhtiige harmonie kamermuziek uit de barok speelt. Voor de muzieklief hebber die maar liefst zes composi ties uit die periode van de muziek- historie niet te veel was, viel er gis teravond in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis bijzonder veel te genieten. In het kader van het Holland festival 1962 gaf het kwartet uitvoeringen van werken van Bach, Couperin, Guillemain en Hellendaal. Qua muzikale importan tie waren de twee triosonates van Bach, vooral die in c kl.t. uit „Das Musikalische Opfer" eigenlijk nauwe lijks te vergelijken met de werkjes uit de Franse (galante) tijd en dat van de componist van eigen bodem, Pieter Hel lendaal. In deze sonates van Bach ver smolten de fluwelen fluittoon van Frans Brüggen. het gepassioneerde vioolspel van Jaap Schroder het hoogst virtuoze kunnen van cellist Anner Bijlsma en het bescheiden maar onmisbare klave- cimbelspel van Gustav Leonhardt tot een nimmer falend en altijd op zeer hoog peil musicerend geheel. De twee sonates van Couperin uit zijn bundel „Les nations" waren char mant van karakter maar men kon een zekere stereotiepe behandeling van het notenmateriaal niet bepaald wegdenken Dan viel er aan de „galante en amusan te conversatie" van Guillemain voor 'het Quadro Amsterdam .meer eer te be halen. Anner Bijlsma. gesecundeerd door Gustav Leonhardt, vertolkte met veel elan een sonate van Hellendaal waarin net basachtige element sterk overheerste. ®.r ™as v°or dit. concert bijzonder eel belangstelling en het applaus was zeer nadrukkelijk. Burgemeester mr. J 'Drijber drukte de musici de hand en overhandigde een ruiker bloemen. Ats toegift bracht het kwartet een verrukke- lijk gespeeld gedeelte uit een scherzo van Telemann, waarin Frans Brüggen toonde dat hij op de blokfluit een nog is. groter meester fioh.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3