Kamer luidt doodsklok over Thorbeckes h.b.s. SPOEDIG OVERLEG VERWACHT Zones voor Europeanen Vierhonderdduizend Duitse mijnwerkers willen staken GROTE OVERWINNING VOOR MR. CALS TILBURGER VERDWEEN WEER MET HUURAUTO Oe Thant telegrafeert aan Soekarno Volgorde van plan-Bunker aanvaar (F Bejaarden wordt de denr gewezen De Bilt: Warm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Actie voor inlijving van Bijlmermeer B. en W. schrijven aan burgerij Amsterdam 25 jaar lang Steun nodig NIEUW ONTWERP GRENSWIJZIGING ONDER HAARLEM w T.V.-UITZEN DING GESTOLEN In een paar uur „Verkoop koelkasten verloopt onordelij k" „Vastleggen" „Zonder voorbehoud" 47 kleursialen Geen ruimte in rusthuis VRAGEN OVER KAAS Kieswet werd niet goed toegepast Dit jaar ontmoeting de Gaulle-Kennedy Japan zoekt sterke banc! met Europa P.v.d.A. schort actie N.-Guinea op Zomer begint met warmer weer Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Hubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van X, 17e JAARGANG No. 5082 Donderdag 21 juni 1962 „NEDERLAND WIL OVERDRACHT Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De grondslag voor de wetenschappelijke opleiding zal in de toekomst zes jaar onderwijs aan een gymnasium of een atheneum eisen. Met dezie beslissing, gisteren door de Tweede Kamer genomen, is tevens de doodsklok geluid over de oude h.b.s. van Thorbecke, die volgend jaar hoewel aan de rand van het graf toch nog haar eeuwfeest zal kunnen vieren. Gymnasium en atheneum zullen voortaan, als de Mammoetwet in haar geheel van kracht is, de enige scho len zijn waarop voorbereidend we tenschappelijk onderwijs wordt gege ven, volgens een leerplan dat zes jaar in beslag neemt. Met 55 tegen 48 stem men verwierp de Tweede Kamer een Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben een waarschijnlijk tot nu toe nimmer door een stadsbestuur gebruikt middel te baat genomen om de burgerij op de hoogte te stel len van de omvang die de woning nood in de stad dreigt te zullen aan nemen. Zij hebben ieder Amsterdams ge zin een zeer persoonlijk en ook geharnast gestelde brief gestuurd, waarin wordt uiteengezet dat er een noodtoestand zal ontstaan in de stad, als Amsterdam niet zelf voor de mensen die nu nog in krotten wonen, de Bijlmermeerpolder zal kunnen volbouwen. Gistermiddag zijn de eerste van de 320.000 brieven op transportbanden de raadzaal van het stadhuis u,-ge gaan en in vrachtauto's geladen die op de binnenplaats stonden te wach ten. De brieven worden huis aan huis bezorgd. Amsterdams burgemeester, mr. Van Hall, zei gisteren: „Langzamerhand gaat het niet meer om de oplossing van het woningbouwvraagstuk in de agglomeratie Amsterdam en om de zorg voor redelijke huisvesting van krotbewoners, maar om prestiges. Dit is een ernstige en hoogst onge lukkige zaak". De burgemeester merkte dat op. toen hij sprak over de oppositie buiten Amsterdam met name in Den Haag tegen de wens van de stad om de Bijlmermeer in te lijven. Men weet waar het om gaat: „Den Haag" wil de randgemeenten Ouder- Amstel en Diemen samenvoegen met de Bijlmermeer en aan deze nieuwe ge meente de bebouwing van de polder opdragen. Amsterdam meent om dat vaststaat dat in het nieuwe ge bied Amsterdammers zullen gaan wo nen zelf voor de bouw van huizen te moeten zorgen. Het beschikt over een daarvoor geschikt apparaat. De nieuwe randgemeente zou de proble men die aan de massale bouw en huisvesting vastzitten, nimmer aan kunnen. Burgemeester Van Hall zei ver der nog: „Een aantal onderzoeken heeft aangetoond, dat wij in Amster dam tweeduizend krotwoningen per jaar moeten slopen en dat wij dit 25 jaar lang moeten volhouden om aan de krotbewoning een einde te maken. Het gaat om vijftigduizend huizen, waarvan de helft eigenlijk op dit ogenblik al moest kunnen worden ver vangen. Wij zullen echter eerst nieu we woonruimte moeten kunnen schep pen om dit programma af te kunnen werken". Mr. Van Hall noemde het een eis van sociale rechtvaardigheid dat aan deze toestand zo snel mogelijk een einde wordt gemaakt, In de brief aan de burgerij wordt erop gewezen dat er in Amsterdam nog negendui zend éénkamerwoningen zijn waar gezinnen in moeten leven. Achten dertigduizend Amsterdamse gezin nen wonen in huizen met twee ka mers. „Maar zo weinig schijnt men in Den Haag de ernst van de wo ningnood in uw stad te beseffen dat er nog altijd niets is gebeurd", zo staat in de brief. B. en W. herinneren eraan dat in de Tweede Kamer begrip bestaat voor het standpunt van Amsterdam. Er is echter meer steun in Den Haag nodig. Burgemeester en wet houders kondigden aan zich nog maals tot de volksvertegenwoordi ging te zullen richten. In de raadzaal van Amsterdam zei mr. Van Hall gisteren: Wij meenden dat elk Amsterdams ge zin scherp voor ogen moest krijgen dat de gevolgen van een voor Am sterdam ongunstige oplossing van het probleem-Bijlmermeer afschu welijk zijn. en vandaag of morgen in elk Amsterdams gezin voelbaar zul len worden. voorstel om het mogelijk te maken dat begaafde leerlingen het atheneum in vijf jaar doen. Het was een amendement van de libe rale afgevaardigde mevr. G. V. van Someren-Downer en de anti-revolu tionair prof. mr. Th. A. Versteeg. Zij kregen niet genoeg steun om te kun nen. optornen tegen de K.V.P. hoe wel deze fractie slechts 32 van de 49 leden kon opbrengen en het groot ste deel van de socialistische fractie. VIJFTIG JAAR De uitslag van de stemming bete kende de eerste grote principiële overwinning van minister Cals, die meteen ook de naam lyceum de (reeds lang begeerde maar tot nu toe nooit verkregen) wettelijke status verleende. Het onwettige kind is al ouder dan vijftig jaar! De h.b.s. is ontoereikend gebleken als opleiding voor de universiteit, ze ker de h.b.s.-a, zo verdedigde de mi nister het zesjarige v.w.o. Als wij nu een vijfjarig atheneum toestaan, dreigt het gevaar dat dit weer een standaardschool wordt. Op deze ma nier zal het zesjarige gymnasium de standenschool van* de bevoorrechten blijven. Voor het op peil houden van het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs is de zesjarige opleiding vol gens de minister essentieel en de con sequentie daarvan is, dat naast het v.w.o. de algemeen-maatschappelijke opleiding van het havo komt. Boven dien laat de Mammoetwet wel dege lijk andere mogelijkheden toe. Dat zal kunnen gebeuren bij algemeen maat regel van bestuur ten behoeve van de bijzondere inrichting van het onder wijs. WEDSTRIJD Hoe het zal gaan met de naam atheneum staat ondertussen nog steeds niet geheel vast. Gisteren is er in de Tweede Kamer weer bezwaar tegen ge- gemaakt, bij monde van de soc. dr. J. Tans. Minister Cals antwoordde dat het altijd nog mogelijk is om onder de leraren bij het v.w.o. een prijsvraag voor een betere naam te houden. Als het inderdaad zover zou komen en deze nobele wedstrijd zou de op lossing brengen, dan zou de Mammoet wet op dit stuk weer moeten worden gewijzigd. Het atheneum staat er sinds gisteren in. Algemene vorming zal het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs omvatten. Vandaar dat minister Cals op zijn stuk bleef staan met de meerderheid van de Kamer achter zich toen de anti-revolutionaire afgevaar digde J. A. van Bennekom daarop een aanval deed met zijn amendement om de maatschappijleer en de handvaar digheid van het programma te 'schrap pen. De afgevaardigde Van Bennekom IN ETAPPES" Van onze correspondent WASHINGTON. Oe Thant meent, dat Nederland het hestuur over westelijk Nieuw-Guinea in etappes aan Indonesië wil overdragen. De Nederlandse aanvaarding-in-principe houdt óók in, dat de volgorde van de in het plan-Bunker genoemde stappen wordt aanvaard. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG Minister Toxopeus heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend waarin wijzigingen van de grenzen tussen Haarlem, Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude en Amsterdam wor den voorgesteld. Het ontwerp komt in de plaats van het ontwerp, dat de minister eind 1960 introk, nadat de Tweede Kamer niet bleek te voelen voor opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, zoals in het ontwerp was voorgesteld. De ge meente blijft volgens het thans ingediende wetsontwerp bestaan. Om de ruimtenood van Haarlem te verlichten zal volgens het nieuwe ont werp 612 hectare van Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij Haarlem worden gevoegd. In dat gebied wonen 630 mensen. Amsterdam krijgt een stuk van Haarlem merliede en Spaarnwoude (120 hectare) om een verbindingskanaal te kunnen aan leggen, waardoor het doorgaande bin nenscheep vaartverkeer van noord naar Zuid om de stad heen zal kunnen varen. liet het maar niet eens tot een stem ming komen. Hij trok zijn amendement in. Het slot van het debat, dat voor een goed deel aan de klassieke opleiding was gewijd, bracht de oude strijd om het Grieks op het gymnasium-beta tot nieuw leven. Alle min of meer her kauwde argumenten kwamen voor de zoveelste keer te berde om aan te to nen dat verplicht Grieks ook voor het eindexamen noodzakelijk zou zijn voor een volwaardige klassieke op leiding aan die afdeling van het gym nasium welke aan de exacte vakken de meeste aandacht besteedt. De liberale afgevaardigde mevr. Van Someren had daarvoor tesamen met de anti-revolutionair prof. mr. Versteeg een* amendement ingediend dat de steun kreeg van mej. A. H. Nolte van de KVP en van de christelijk-histori- sche afgevaardigde dr. I. N. Th. Die penhorst. Hoe in dit opzicht de kaarten liggen is gisteren niet komen vast te staan. De Kamer kwam gisteravond namelijk niet aan de stemming toe. Waarschijnlijk lopen de meningsver schillen dwars door de fracties heen. Het zag er gisteren wel naar uit dat de hele fractie van de Partij van de Ar beid zich tegen dit amendement zal keren. In deze geest liet de socialisti sche woordvoerder dr. Tans zich ten minste uit. VRIJHEID Minister Cals voelde zich verplicht om nog eens een felle verdediging te leveren van zijn voorstel om de vrijheid voor het klassieke onderwijs, zoals die nu bestaat, in de wet vast te leggen. Hij verweerde zich tegen deze poging die beoogt het onderwijs te binden aan deze ene mogelijkheid. Een algemene, culturele vorming op klassieke grondslag voor jongelui die toch de natuurkundige richting uitgaan, vond hij bovendien alsnog beter dan de noodzaak, dat zij de laatste twee jaren van het gymnasium moeten „pompen". Vergist men zich niet met die klassieke opleiding, zo vroeg hij. Kijk eens hoe moeilijk en moeizaam het gaat met een vertaling! Het kan ook heel anders en daar heeft men dan de tijd voor. Bovendien wees hij de Kamer erop dat het voor het parlement eigenlijk onmogelijk is om hierover een uit spraak te doen, evenmin als over de andere vakken, dus ook niet over het Latijn. De regeling daarvan zal straks gebeuren bij algemene maatregel van bestuur. De verdedigers van de klassieken stonden tegen het eind van de middag na dit antwoord toch weer gereed om het pleit te hervatten, maar voorzitter dr. L. G. Kortenhorst maakte er na bijna vijf uur debatteren rauwelings een eind aan. Als wij op deze manier doorgaan, zijn wij tot Kerstmis bezig, zei hij. Laten wij het hier nu maar bij laten. Hoewel enigszins mokkend, legde de Kamer zich bij deze beslissing neer. In al die tijd waren nog geen drie artikelen (van de 117) afgehandeld. Na twee dagen Mammoet-debat zijn nu elf amendementen verworpen of ingetrok ken. Eén amendement is aangenomen. Er liggen er nog ongeveer 125 en iedere dag komen er nog bij. ULTIMATUM UIT ORAN: BERLIJN i Reuter) Oostduitse televisiekijkers, die zaten te kijken naar een reportage van de wereldkam pioenschappen voetballen, lazen on verwachts op hun beeldscherm: „De Oostduitse t.v. steelt deze reportage van de radio Vrij-Berlijn". Het was de Westberlijnse televisie mensen namelijk gebleken, dat de Oostduitse t.v. probeerde zonder toe stemming het programma over te ne men door een krachtige antenne te richten op de zendmast van de weste lijke stad. Toen de Westberlijnse technici dat in de gaten kregen lasten zij onmiddel lijk de bovengenoemde tekst in. Enke le ogenblikken later verscheen in de Oostduitse kamers het woordje „lijn- storing" op de beeldbuis en bleven de kijkers er natuurlijk voor de rest van de avond van de voetbalreportage ver stoken. Prof. J. H. Waszink, hoogleraar in de latijnse taal en letterkunde aan de uni versiteit van Leiden is gisteren door de universiteit van Glasgow onderscheiden met een eredoctoraat letterkunde. k_- De waarnemend secretaris-generaal van de Uno liet dit gisteravond te legrafisch aan president Soekarno weten, nadat hij eerst langdurig met de Amerikaanse bemiddelaar in het geschil Ellsworth Bunker en de In donesische gedelegeerde Sukardjo Wirjopranoto had gesproken. Nadat Oe Thant gisteren het ant woord van Soekarno op de oproep tot directe hervatting der bespre kingen had ontvangen, ontwikkelde zich in Washington in koortsachtig tempo een reeks van gèbeurtenissen. Nauwelijks enkele uren na ont vangst van het telegram besprak Oe Thant de inhoud ervan met Bunker. Daarop volgde een gesprek ALGIERS (Reuter-AP) De vak bonden van Europese arbeiders in Algerije hebben gisteren gewaar schuwd dat men de Europeanen zal bevelen in massa het land te verla ten als er niet vóór de 30ste juni of ficieel autonome Europese zones in westelijk Algerije zullen zijn inge steld. Dit ultimatum, het tweede binnen twaalf uur, was afkomstig uit Oran, het bolwerk van het Geheime Leger. Eer der had de O.A.S. daar geëist dat de Europeanen binnen twee dagen opgeno men worden in de plaatselijke korpsen die met het bewaren van orde en rust zijn belast. Slechts op deze wijze, aldus de O.A.S. zou men massamoord kunnen voorko men; zou men geen gehoor geven aan de ultimatums dan zou de O.A.S. met hetzelfde doel een algemene uittocht van de Europese bevolking uit Algerije gelasten. Exodus In feite is die exodus allang aan de gang. Naar schatting negenduizend mensen verlaten Algerije dagelijks over zee of door de lucht, van wie velen ook naar Valencia en andere Spaanse ha vensteden reizen om daar een nieuwe toekomst te zoeken. In Oran is officieel meegedeeld dat in de afgelopen twintig dagen zestigduizend Europeanen de stad hebben verlaten. In het begin van dit jaar telde de stad nog 200.000 Euro pese inwoners. De terreuracties beperkten zich gis teren tot enkele aanvallen in Böne, waar het stadhuis en twee andere ge bouwen in brand werden gestoken, en voorts tot vernieling van een grote kraakinstallatie voor aardgas, dicht bij Oran. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 25-jarige William K. uit Tilburg, die begin mei zijn broer met diens meisje hielp uitwijken naar Schotland waar het paar wilde trouwen, is er op nieuw vandoor gegaan met een ge huurde auto. Een Rotterdamse ver huurder gaf de wagen op 6 juni mee, „voor enkele dagen". Tot nu toe heeft hij hem niet terug gezien. K. zelf zou op het ogenblik in Lon den zitten, met zijn broer en het Tilburgse meisje. De verdwijning van de zeventien jarige Inneke C., leerlinge van het Theresia-lyceum, veroorzaakte vo rige maand grote opschudding in Tilburg. Na enkele dagen bleek, dat zij er samen met de 23-jarige Herman K. vandoor was gegaan en dat het paar zich- in Schotland ophield. Ook werd het duidelijk, dat zij door William met een ge huurde auto waren weggebracht naar Oostende. De wagen was een week tevoren voor één dag bij een Tilburgse ga ragehouder gehuurd. De Rotter damse politie wist William K. te arresteren toen hij de auto die een waarde had van tienduizend gulden voor duizend gulden in Rotterdam trachtte te verkopen. Na enige dagen op het politiebureau te hebben gezeten was hij weer op vrije voeten gesteld. „Journalist" Op 6 juni huurde hij bij een ga ragehouder aan de Statenweg in Rotterdam opnieuw een auto. Hij gaf zich bij die gelegenheid uit voor journalist en vertelde, dat hij in Londen woonde. Op 12 juni deed de garagehouder aangifte van de vermissing van de auto. Tot nu toe is er geen spoor van teruggevonden. Volgens de vader van het meisje is Wüliam K. op het ogenblik in Londen, bij zijn broer en het meis je. Het stel, dat vorige maand enige tijd in Gretna Green in Schot land is geweest, is nog steeds niet getrouwd. DEN HAAG De verkoop van koel kasten door grote levensmiddelenbedrij- ven verstoort de normale verhoudingen en brengt een onordelijk element in de verkoop van levensmiddelen. Dal schrij ven de drie middenstandsorganisaties die zich verenigd hebben in een commissie van overleg (Christelijke middenstand, katholieke middenstand en de koninklij ke Nederlandse middenstandbond). De organisaties hebben een brief ge stuurd naar drs. F. J. W. Gijzels. de staatssecretaris van economische zaken. Zij verklaren hierin dat behoud of ver groting van de omzet de grootste inspan ning vereist. Zij betonen zich geen voor standers van eén beperking van de vrij heid. Bij de actie van de grootwinkelbe drijven wordt evenwel een prijs vastge steld die in het geheel geen rekening houdt met het noodzakelijke verschil tussen in- en verkoopprijs, die de ge specialiseerde handel moet aanhouden. De actie is niet in strijd met de wet. menen de middenstandbonden. De over heid moet evenwel streven naar een Or delijk economisch verkeer. Daarom vra gen de organisaties zich af of er nu geen maatregelen getroffen moeten worden die een ordelijk verloop van het distri butieproces waarborgen. met Wirjopranoto en onmiddellijk daarop kreeg Soekarno de verduide lijking, waarom hij in zijn antwoord had gevraagd. Soekarno. had de nodige garanties gevraagd om er zeker van te zijn, dat beide partijen bij hervatting van het overleg een gemeenschappelijk uitgangspunt hebben. Hij stelde die eis „vanwege de ervaringen die wij bij zo vele overeenkomsten in het verleden met Nederland hebben opgedaan, waarbij na een debat in het Nederlandse parlement de oor spronkelijke interpretatie werd ge wijzigd". Nadrukkelijk stelde Soekarno ook, dat de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea zich pas na over dracht van het bestuur over haar toekomst zal kunnen uitspreken. De Nederlandse aanvaarding-in- principe noemde hij „een stap voorwaarts", maar hij voegde daar meteen aan toe dat moet worden vastgelegd welke stappen dan ach tereenvolgens zullen worden gedaan. Zoals ik het plan-Bunker begrijp, aldus Oe Thant in zijn telegram aan Soekarno, houdt het een werkwijze in fasen in. Tegen het einde van het tweede jaar zal het bestuur geheel aan Indonesië worden overgedragen. Op een nog te bepalen datum zal Indonesië, bijge staan door de waarnemend secreta ris-generaal van de Uno en ander- Uno-personeel, een regeling treffen om de bevolking van het gebied ge legenheid te geven een vrije keuze te doen. Oe Thant zei verder, dat de Ne derlandse regering te kennen heeft gegeven, dat zij het plan-Bunker zonder voorbehoud aanneemt. (Weer een nieuwe formulering derhalve van het Nederlandse standpunt. Tot gisteren werd zorgvuldig de bena ming aanvaarding-in-principe ge bezigd). Mensen uit de omgeving van Oe Thant menen, dat Thants antwoord Soekarno geen ruimte meer laat voor verdere bedenkingen, zonder dat hij hiermee Thants goede trouw in twijfel trekt. Hierop baseert men de verwachting, dat het gesprek tussen Nederland en Indonesië spoedig opnieuw zal beginnen. Van Amerikaanse zijde werd gisteren gesuggereerd, dat het overleg wel eens in het begin van de volgende week kon worden hervat. (Ingezonden mededeling) 10 ct in de winkel EEH PROÖUKTVAN DE SIKKENS GROEP Lukt het, lieverd EINDHOVEN Twintig ouden van dagen uit het rusthuis van de Zusters van Liefde in Eindhoven moeten binnen vijf maanden een ander onderkomen vinden. De congregatie heeft het huis nodig voor verpleging van eigen bejaar de zusters. „Er worden voldoende tehui zen gebouwd voor leken, terwijl wij voor het grote aantal oudere zusters nergens plaats hebben", was het commentaar van de moeder-overste van het tehuis. In het rusthuis worden negentig be jaarden verpleegd. De mensen die moe ten verhuizen zijn allen eerste of tweede klas patiënten. Het besluit heeft niet alleen in het tehuis zelf reacties gewekt. Het Rooms- Katholieke Vrouwengilde heeft de con gregatie een brief gestuurd, waarin o.iru staat: „Mochten de bejaarden in een ander tehuis onderdak vinden, dan zal die grote verandering voor de meesten zo ingrijpend zijn dat ze een verkorting van hun levensavond tot gevolg zal hebben. We vragen ons af wie daarvan de schuld op zich durft nemen". Ondanks die aandrang is de leiding van het tehuis niet van plan het besluit te herroepen. „Wij hebben alles rijpelijk overwogen en er is geen andere keus. Wij zijn verplicht onze eigen zusters te verzorgen", verklaarde de moeder-over ste nog. Van onze correspondent BONN De vierhonderdduizend mijnwerkers en mijnbeambten in het Ruhrgebied en in de streek van Aken zullen, overeenkomstig een gisteren door hun vakbonden genomen besluit, woensdag 27 juni in staking gaan. De Bondsregering en de regering van de deelstaat Noordrijn-Westfalen blijven naarstig proberen te bemiddelen tussen de vakbonden die een loons verhoging van zes tot tien procent eisen en de mijndirecties die zeggen dat zij niet in staat zijn hogere lonen te betalen. DEN HAAG Het besluit van de Bel. gische regering de heffing op Nederland se kaas te verhogen is voor het lid van de Tweede Kamer mr. F. G. van Dijk (V.V.D.) aanleiding geworden vragen te stellen aan de minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen. Zo wil mr. Van Dijk weten of België de maatregel ook toepast op kaas uit andere landen en oi andere landbouwprodukten met een ver hoging van de heffing bedreigd worden. De regering in Brussel heeft onlangs gezegd dat de botersmokkel een tekort heeft veroorzaakt in het Belgische land bouwfonds. Mr Van Dijk wil nu weten of de minister het wel juist vindt dat België zijn moeilijkheden afwentelt op de invoer. Belangstellend is hij eveneens naar de mogelijke stappen die de minis ter gedaan heeft bij zijn Belgische col lega. Van de zijde van de vakbond liet men gisteren zeer krijgszuchtige ge luiden horen. Er was sprake van „een staking die konsekwent en met alle hardheid zal worden gevoerd". Grote woorden De soep wordt zeker niet zo heet gegeten als zij gisteren werd opge diend. Wel zijn de vakbonden kenne lijk kant en klaar met al hun maat regelen om alle 120 mijnen in het Ruhrgebied en nabij Aken plat te leggen, maar men heeft in Bonn toch ook de indruk dat de leiders grote woorden gebruiken om hun op standige leden, die hun looneisen hebben doorgezet tegen het advies DEN HAAG In het geval van de heer R. Zegering Hadders (lib.) uit Em- men. van wie pas twee maanden na de verkiezingen van 28 maart werd ontdekt dat hij tot lid van de Provinciale Staten van Drente was gekozen, is de Kieswet niet juist toegepast. Dan antwoordt mi nister Toxopeus op vragen van het Tweede-Kamerlid Beernink (c.h.). De heer Zegering Hadders had in de kieskring Emmen een aantal stemmen behaald, dat groter dan de helft van lijstkiesdeier was geweest, maar toch was hij aanvankelijk niet gekozen ver klaard. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van le den van de Provinciale Staten in Drente heeft de bewindsman geschreven dat ten onrechte benoemde kandidaat van de aanneming van zijn benoeming is terug gekomen. van de bonden in, in de hand te hou den. Vrijdag begint in Bonn, onder lei ding van Blank, de minister van so ciale zaken, het nieuwe overleg tus sen de bonden en de directies. De regering in Bonn en die van Noord rijn-Westfalen in Düsseldorf kunnen zich nl. vlak voor de op 8 juli te houden verkiezingen in deze deel staat geen staking permitteren. Dat zou neerkomen op groot stemmenver lies voor de C.D.U. PARIJS (UPI). Algemeen neemt men in de Franse hoofdstad aan dat het bezoek dat Dean Rusk, de Ameri kaan-se minister van buitenlandse zaken, nu aan Parijs brengt, nog voor het einde van het jaar zal worden gevolgd door een ontmoeting tussen president de Gaulle en president Kennedy. Rusk en de Franse president hebben uitvoerig en, naar het schijnt, hartelijk, met elkaar geconfereerd, maar er is geen enkel resultaat behaald. De moei lijkheden tussen Frankrijk en de Ver enigde Staten spruiten in hoofdzaak voort uit het Franse verlangen naar het bezit van eigen kernwapens. Rusk noemde het gesprek „zeer interessant". Dat was alles wat hij erover te vertellen had. Subsidie Wat thans dreigt, is dat de rege ring grote financiële concessies aan de mijnindustrie zal doen, opdat de ze de looneisen van de vakbonden zal kunnen inwilligen. Daartoe zou Bonn met een subsidie over de brug moeten komen van enige honderden miljoenen marken voor de mijnen, die met grote onverkoopbare kolen- voorraden zitten en te lijden hebben onder de zware concurrentie van de oliemaatschappijen. Daarnaast zou Bonn overwegen belastingverlaging, speciaal voor de mijnen, in te voe ren. Tenslotte praat men zelfs over een contingentering van de invoer van ruwe olie iets waartegen de minister van economische zaken Er- hardt echter fel gekant is. De vakbonden buiten nu de poli tieke situatie en de zwakheid van de mijndirecties handig uit; alleen mi nister Ei-hardt heeft het tot dusverre gewaagd openlijk de looneisen „bru taal" te noemen. TOKIO De Japanse regering vreest dat de Europese economische gemeen schap de handel van het land nadelig zal beïnvloeden. In een witboek wijst zij er op dat Ja pan de banden met de Europese landen moet versterken. Men hoopt dat daar door op lange termijn een grote markt gevonden zal worden. De Japanse handel moet zich minder richten op Amerika, tot nu toe de groot ste klant. Japan zal streven naar een verdere vrijmaking van zijn handel. Op 1 ok AMSTERDAM De Partij van de Arbeid heeft haar petitionne mentsactie voorlopig opgeschort, omdat de Nederlandse regering het plan-Bunker in principe heeft aan vaard, „hetgeen onder andere in houdt de bereidheid tot overdracht- van het bestuur over westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië". De partij heeft sinds het begin van de actie ruim 600.000 handteke ningen verzameld. Een half miljoen daarvan werden 10 mei aan de mi nister-president aangeboden. Het bestuur van de partij heeft laten weten, dat de actie zal wor den voortgezet, als „de situatie van zijn handel. Op 1 ok- T"' ais „ue situatie tober van dit jaar hoopt men negentig daartoe in de toekomst onverhoopt procent vrijgemaakt te hebben. aanleiding mocht geven". Weersverwachting van het K.N. MX in De Bilt, geldig tot heden- avond: Veel bewolking met enkele ver spreide opklarin gen. Geen regen van betekenis. Ma tige, langs de kust af en toe krachti ge, zuidwestelijke wind. Vrij warm. MIESJE: Puffend de zomer in. 22 juni: zon op 4.10. onder 21.04; maan op onder 0.16. Van onze weerkundige medewerker Vanavond om 22.24 uur zat het zover zijn: Dan is het zomer. Vandaag is het dus de langste dag; de zon staat ruim zestien en een half uur boven de hori zon. Van evenveel uren zonne schijn zal echter geen sprake zijn; daarvoor zorgen de wolken die in de vochtige lucht in grote hoeveelheden voorkomen. Ondanks de vele wolken is de toestand vandaag, en mogelijk ook morgen, nog gunstig voor zomerweer. De warme lucht aan de zuidzijde van een depressie boven de oceaan is gisteravond tot ons land doorgedrongen. Dat had regen en motregen tot ge volg. Vandaag zal de kans op regen kleiner zijn en zal in de warme lucht zodra het wat opklaart de temperatuur tot 25 graden of meer kunnen stijgen, vooral in het zuiden van het land. De begrenzing van de warme lucht tekende zich echter gister avond boven de oceaan al weer af. Deze zal binnen niet te lange tijd ook ons land bereiken. Het weer blijft dus onbetrouwbaar en wisselvallig.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1