Verkoud- ASPRO Iets kleins is hier veertig meter hoog proco MENSEN VATTEN IN HET NIET BIJ HET ONMETELIJKE BETON IN HET HARINGVLIET Omzet sigaretten en tabak sterk gedaald èitie - shampoo Verlangen naar premie bepaalde bou SOLDAAT GEPAKT IN ZIERIKZEE Baby sterft van honger en dorst O.A.S. IN ORAN SCHOOT WEER Zond Soekarno wel antwoord? Pag. 7 Slordigheid of valsheid in geschrifte? 25 miljoen eieren wachten op markt Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Nationaal thuisfront voor Nieuw-Guinea Klacht dr. Mansholt: Te weinig personeel Uitgaanstenue voor militairen op Nieuw-Guinea APRIL SLECHTE MAAND VOOR MIDDENSTAND Ontslag aangezegd bij Berini (Emmen) Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, Woensdag 20 juni 1962 ZEEL wSCH DAGBLAD Van onze correspondent ARNHEM. Is er sprake van valsheid in geschrift en poging tot oplichting als een architect een te lage bouwsom opgeeft om in het be zit te komen van een woningbouiw- premie? Voor die vraag werd giste ren de Arnhemse rechtbank gesteld bij de behandeling van de zaak te gen de 37-jarige architect L. A. G. van D. uit Zevenaar. Voor de officier van justitie was het geen vraag meer. Hij achtte de beide te last gelegde feiten bewezen en eiste vijftienduizend gulden boete plus een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De architect had in opdracht van een weduwe een huis in Ëlten laten bou wen. De opdrachtgeefster wilde daar voor een rijkspremie ontvangen. Het huis mocht daarom niet meer dan on geveer 29.000 gulden kosten. De archi tect vulde een aanvraagformulier voor een rijksbijdrage dn en zei dat hij het huis wel voor een 25.000 gulden zou kunnen laten bauwen. De ambtenaar van de volkshuisves ting die de aanvragen voor bouwpre- mies moest beoordelen, vond de bouw kosten wat aan de lage kant. Hij vroeg een aannemer te verklaren, dat die be reid was het huis te bouwen voor een bedrag dat beneden de 29.000 gulden lag. In dat geval zou de opdrachtgeef ster een rijkspremie van 4850 gulden kunnen krijgen. Niets gezien De architect kreeg van de aannemer H. uit Beek een schriftelijke verklaring, dat het huis in massa (alles inbegre pen) voor 25.836 gulden zou worden ge bouwd. De aannemer had echter teke ning noch bestek gezien. Toen het huis klaar was bleek het ruim 39.000 gulden te hébben gekost, waardoor de premie leek te zijn ver speeld. Er werd evenwel een gesplitste rekening ingediend, waarop het huis voor 25.836 gulden stond genoteerd. Het restant van de ruim 39 mille werd als kosten van een verbouwing aan een schuur opgevoerd. Voordat de rijkspre- DEN HAAG Nederland heeft op het ogenblik ongeveer 25 miljoen eieren, waarvoor geen markt is te" vinden. De voorraad was bestemd voor export naar Duitsland. De Duitse markt is echter voor grote Nederlandse eieren gesloten sinds daar eind vorige maand een mini mumprijs voor eieren is afgekondigd. Om nu de Nederlandse pluimveehou derij tegemoet te komen heeft minister Marijnen toegezegd op ieder onverkoop baar groot ei een toeslag te geven van twee cent. Het betreft hoofdzakelijk de zoge naamde nullen en de eentjes, want voor de kleine eieren bestaat nog voldoende belangstelling. De toeslag die minister Marijnen heeft toegezegd zal de schatkist voor het overschot dat er nu is, vijf ton kosten. mie werd uitbetaald kwam de bouwre- cherche daar achter. „Het is mogelijk een dergelijk huis voor de genoemde som te bouwen, maar ik ben slordig geweest en heb niet opgelet toen de bouwkosten door een royalere bouw te hoog werden", zei de architect gisteren. Zijn raads man, mr. De Mul uit Nijmegen, voerde aan dat de aanvraag voor een rijkspre mie tot niets verplicht. Daaruit kan geen nadeel ontstaan, want de premie wordt pas uitgekeerd als het huis klaar is en er een nauwkeurige specificatie van de kosten is ingediend, aldus mr. De Mul. De architect kon in redelijkheid me nen dat hij voor het door hem aanvan kelijk genoemde bedrag inderdaad het huis kon bouwen. V'an poging tot op lichting en valsheid in geschrifte is geen sprake, meende de raadsman, want de gesplitste rekening is door een employé van de architect eigenmachtig inge diend. Volgens de advocaat kon men de architect ten hoogste slordigheid en ge brek aan controle verwijten. (Ingezonden mededeling) DEN HAAG Op initiatief van de Koninklijke vereniging Onze Luchtmacht is het Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea opgericht. Het gaat een nationale actie voeren voor de militairen in Nieuw- Guinea. Het thuisfront krijgt ongeveer dezelfde vorm als de organisatie die indertijd werd opgericht voor het verlenen van morele en materiële steun aan de militairen in het voormalige Nederlands-Indië. Van het publiek en van het bedrijfs leven wordt grote medewerking ver wacht. Als centrale voor het storten van bijdragen is voorlopig aangewezen giro nummer 87400 van de penningmeester van de Koninklijke Vereniging Onze Lucht macht. Het voorlopige secretariaat is ge vestigd in Den Haag: Boreelstraat 6. BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de com missie van de Europese economische ge meenschap, heeft zich gisteren bij de mi nisters van landbouw beklaagd over de karigheid van hun collega's van finan ciën. Zij wilden namelijk het aantal amb tenaren beperken die dr. Mansholt nodig heeft om het gemeenschappelijk land bouwbeleid uit te voeren. De vice-voorzitter zei de ministers van landbouw dat de verordeningen voor zui vel en rundvlees niet op 1 november in werking kunnen treden als hij niet over voldoende mensen kan beschikken. De ministers van landbouw beloofden met hun collega's over deze kwestie te praten. Het ziet er wel naar uit dat de heer Mansholt zijn zin zal krijgen. De besnoeide aanvullende begroting van de commissie en de aanvulling van de mi nisterraad zijn naar het Europese parle ment gezonden. De ministers hebben om meer geld gevraagd in verband met de onderhandelingen met Engeland en an dere kandidaten voor de gemeenschap. Verwacht wordt dat het Europese par lement zich achter het standpunt van dr. Mansholt zal stellen. De ministers worden dan aangeraden terug te komen op hun bezuinigingsplannen. Dat kan ge beuren op 2 en 3 juli, als zij de begro tingen definitief moeten vaststellen. DEN HAAG. De militairen in Nieuw-Guinea zullen binnen afzienbare tijd worden uitgerust met een tropen- uniform dat z\, buiten de diensturen kunnen dragen. Het ministerie van defensie zal dezer dagen bij verscheidene ateliers in ons land orders plaatsen voor enkele duizen den tropenuniformen, bestaande uit een witte of khaki korte broek en een licht overhemd. Tot nu toe had men slechts de beschik king over een gering aantal tropenuni formen, bestemd voor de eenheden van landmacht en marine in de West of in Nieuw-Guinea. 10.000 gulden gestolen Van onze correspondent ZIERIKZEE De Rijkspolitie in Zie- rikzee heeft de twintigjarige militair J. K. uit Heemstede aangehouden, die tien duizend gulden van zijn vader zou heb ben gestolen en die bovendien enige tijd zonder verlof is weg geweest uit zijn le gerplaats. K. vestigde in Zierikzee de aandacht op zich, doordat hij samen met een even oude vriend buitensporig veel geld uit gaf. De jongens voeren rond in een dure snelboot en maakten grote ver teringen in cafés. Toen zij door de po litie werden verhoord gaven zij valse namen op. Kort daarna bleek de politie hoe de vork aan de steel zat. De vader van K. had geen aangifte willen doen van de diefstal. Bij zijn aan houding had de jongen nog slechts en kele honderden guldens op zak. Hij is overgegeven aan de Koninklijke Mare chaussee die hem zocht wegens het weg blijven uit zijn legerplaats. De vriend is naar huis gestuurd. (Ingezonden mededeling) Van een onzer verslaggevers ■JJELLEVOETSLUIS. LA Boven de rand van de kuil, heel hoog, heel ver weg verschijnt plotseling een groepje mensen. Tegen de heldere hemel, met zijn grote wolken tekenen zij zich af als kleine zwarte figuurtjes. Zij maken beweginkjes met de armen en zij spreken zo te zien allemaal tegelijk, maar daar is niets van te horen. Wel klinkt ver weg in het zand het grommen van een vracht auto en dichterbij het sissen van een lasapparaat, dat een kleine felwitte, vonkende ster tovert in het roestige web van betonijzer. Ook is de sner pende schreeuw te horen van de kapmeeuw die in de diepte over een plas water scheert. Maar die mensen in de verte zijn onhoorbaar, zij vallen nauwelijks op. De gids wijst in de diepte, op de geweldige blokken beton, de toren- ïoge kranen. Het groepje mensen tornt dichterbij en kijkt. „Hier", zegt hij, „in de bouwput iroor de uitwateringssluizen, hier verken ongeveer zevenhonderd mensen. Doet u geen moeite. Zij sijn niet terug te vinden." Tienduizenden Zoals deze mensen, komen er el- se zomer duizenden, tienduizenden aaar de bouwput in het Haring vliet, om daar op de bodem van iet zeegat te kijken naar de bouw van het sluizencomplex, één van de voornaamste onderdelen van het deltaplan. In 1960 kwamen er tach- igduizend, in 1961 honderdduizend »n dit jaar waren het er tiendui- send in zes weken. Dat is twee keer zoveel als vorig jaar in die leriode. Er komen ambassadeurs, ministers, vrouwenverenigingen, :echnici uit Mexico, uit Nigeria, groepen bejaarden, schoolkinderen. Zij worden met rondvaartboten laar de bouwput gevaren en op iet werk rondgeleid. Voor zij op de boot stappen, krij gen zij films te zien over de del- awerken, over de geschiedenis van Nederland en het doel van de deltawerken wordt nóg eens tiuide- ijk gemaakt met een tentoonstel- •ing. Voor dat alles zorgt de stichting in Hellevoetsluis. „Wij hadden allang gemerkt", zo vertelt de secretaris-penning meester, de heer W. Kleykamp, ,.dat de mensen grote belangstel ling hebben voor de deltawerken. Daarom dachten wij: laten wij een kleine tentoonstelling inrichten iii de molen te Hellevoetsluis." Hij lacht. Tonnen beton ,.lk had nooit gedacht, dat het zulk een organisatie zou worden. Wij hebben een filmzaal, een expo sitiehal. wij hebben belangen in het restaurant Sextant, wij hebben een groot parkeerterrein, aanlegsteigers en de landingsrechten op de bouw put en in Hellevoetsluis. Zo is Ha- dex gegroeid in een ongelooflijk tempo. Nauwelijks twee jaar gele den zijn we begonnen." Het hoofd in de nek, kijken de mensen omhoog, naar de boven kant van een schier onmetelijke betonnen wand. „Dit is het noordelijke land- hoofd", vertelt de gidis. De muur is 45 meter hoog." Hij wijst in zui delijke richting. Als soldaten in het gelid staan de zestien pijlers op een rijtje. „Het andere landhoofd ligt een kilometer verder", zegt hij. „Er wordt hier 560.000 kubieke meter beton gestort. Daarin wordt 54.000 ton betonstaal verwerkt. Het werk rust op 22.000 palen, die sa men 350 kilometer lang zijn. De afstanden tussen de pijlers daar tussendoor kan straks het overtol lige water worden .afgevoerd is 56,50 meter. De hoogte tot de dwarsliggers, waarover de weg komt, is elf meter." Zo praat hij voort, astronomische getallen spui end. De mensen turen door de ver rekijkers naar de onmetelijke be- tonklompen. Fototoestellen klikken. „Een mus!" „Ik weet het niet meer", zegt ren ambtenaar uit Rockanje. „Je verliest hier elk gevoel voor ver- loudingen. Een klein dingetje is aier al veertig meter hoog. Anders houd ik mijn adem al in als ik ren huis zie van 25 meter hoog." „Hoe ik die getallen onthoud?", vraagt de gids. „Gewoon. Dat is mijn vak. Een ander heeft wel licht hele rissen telefoonnummers in zijn hoofd." Een vrouw kijkt nog eens ver baasd naar boven, stoot dan 'haar man aan en roept uit: „Kijk eens!' Zie je dat? Daar vliegt een mus!. Een doodgewone mus!" Terwijl de groep mensen om het bouwwerk loopt, lichtelijk duize lend van de onvoorstelbare afme tingen, van de grote getallen, ver baasd dat alles helemaal niet groot lijkt, wordt er hard gewerkt, op de vloeren van de sluizen, bijna zes meter onder de zeespiegel, op, in en aan de eerste zeven overspan ningen, meer dan twintig meter hoger. Terwijl het groepje men sen tuurt, gebarend praat, werken er zevenhonderd mannen, in .de oouwput midden in zee, daar tus sen Stellendam en Rockanje. Er arullen motoren, kranen zwaaien, oulldozers kruipen daverend door iet zand, mannen slepen, timme ren, lassen. Het zou een heksenke tel kunnen zijn. Maar er heerst een bijna statische rust, doordat al die activiteiten verspreid zijn over heel het gigantische bouwwerk. „Niet alleen" Plotseling gilt boven alles uit de scheepsfluit van de „Waalstroom". De groep toeristen slentert naar de steiger en gaat aan boord. „Al leen ga je hier niet naar toe", zegt een ambtenaar uit Woerden. Hij springt aan dek en vervolgt: „Ik zie me daar al lopen, moederziel alleen, tussen al die adembenemend grote stukken steen." Hij zwijgt even en besluit; „Neen, dat doe je niet." Achter hem neemt een matroos de loopplank in. Van onze redactie economie ROTTERDAM. De omzet van si garetten liep in april terug met elf procent, de omzet van tabak met acht procent. In januari en februari was de verkoop van sigaretten en andere ta- baksprodukten nog twee procent hoger dan die tijdens dezelfde maanden vorig jaar. In maart viel er geen stijging waar te nemen. April vertoonde een daling met zes procent voor de tabaks sector in zijn geheel. Het Economisch instituut voor de mid denstand (Eim), dat deze yeJ" strekt, noemt met geen enkel woord de publikaties over het teer- en nicotine gehalte van sigaretten. De stroom artike- len over dit onderwerp brak juist los in de maand april. Overigens blijkt dat de maanden maart en april niet zo best geweest ipvoor de meeste middenstanders. De omzetten zijn vaak niet of minder gestegen in ver gelijking tot de twee eerste maanden van het jaar In de textielzaken bedroeg de stijgmg DEN HAAG (ANP) De 41:jarige los-werkman J. B. Hendriks, die zon dagmorgen is overleden nadat hij 's nachts bij een vechtpartij met de ge broeders V. voor een Haagse patatzaak ernstig gewond was geraakt, blijkt aan een hersenbloeding te zijn overleden. Sectie heeft uitgewezen dat de schedel aan de linkerzijde boven het oor was gescheurd. De gebroeders V., die zondag waren gearresteerd, zullen nu worden vervolgd voor zware mishandeling de dood tot gevolg hebbend. maar een half procent. In vergelijking tot maart en april van het vorige jaar ligt de omzet zelfs twee procent lager, terwijl januari en februari nog een stij ging te zien gaven van drie procent. OOK ZUIVEL De slagerijen zagen in april hun omzet met acht procent teruglopen vergeleken met dezelfde maand in het vorige jaar. De melkhandel zag over dezelfde periode zijn omzet met één procent inkrimpen. De bakkers, de kantoorboekhandelaren en de drogisten kunnen iets tevredener zijn In hun branche steeg de omzet in april In vergelijking tot het vorige jaar met respectievelijk één, twee en twee procent. De groentenhandel komt er het beste af. Daar steeg de omzet met liefst veer tien procent in april en over de periode van januari tot en met april zelfs met negentien procent, telkens vergeleken met dezelfde maanden van 1961. Boekwinkels en slijterijen behoren eveneens tot de groep die grotere omzeteten kunnen mel den. STIJGING Opmerkelijk is dat de handel in levens middelen uiteenvalt in twee groepen. De zelfbedieningswinkels boekten een stijging van de omzet van elf procent in april. De gewone bedieninsgzaken bleven op betzelfde peil. Elf procent was ook de stijging bij de zelfbedieningsbedrijven in de eerste vier maanden van het jaar. Voor de bedienende kruideniers was dat cijfer vijf. Hierbij moet opgemerkt worden dat de paasdagen laat in de maand april vielen. Vorig jaar werd een deel van de inko pen voor de feestdagen al in maart ge daan. Toen viel Pasen namelijk op 2 en 3 april. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In een huis aan de Kemperstraat in Den Haag is een kindje van zes maanden van honger en dorst gestorven. Sectie op het uitgedroogde lichaampje wees uit, dat het de baby vooral de laatste weken aan het nodige eten en drin ken had ontbroken. Het meisje had bij de geboorte zes pond gewogen; het woog nu iets meer dan vier pond. De ouders de dertigjarige steigermaker B. J. van de B. en zijn 28-jarige vrouw zijn gearresteerd. Het kindje is vorige week over leden. Een dokter, die door de ouders was geroepen, waarschuwde de politie. Deze trof de woning in sterk verwaarloosde en vervuilde toestand aan. Vervuild De vier andere kinderen van het echtpaar Van de B., allen jonger dan zes jaar, liepen vervuild rond. Zij zijn door de St.-Vincentius Ver eniging ondergebracht in Huize Ter Beek in Lisse. In het huis hing een verpestende stank. Toen één van de politieman nen het lijkje van de baby zag, liet hij zich ontvallen: „Dit doet me denken aan Bergen-Belsen". Dat de baby uit geldgebrek geen eten zou hebben gekregen is moei lijk aan te nemen. De politie vond namelijk etensresten en enkele half leeggedronken melkflessen. De man hield duiven, die hij goed verzorgde. Het gestorven kindje is gisteren begraven. ALGIERS (Reuter, UPI). In Oran, waar de O.A.S. heeft besloten zich niets aan te trekken van het te Algiers ge sloten akkoord over samenwerking tus sen Europeanen en arabieren, heeft het Geheime leger met mortieren Franse troepen beschoten. Achttien soldaten werden gewond. De granaten waren waarschijnlijk bestemd voor de olietanks van de Shell. Een' van de tanks werd geraakt, maar er ontstond geen brand. Afgezien van dit incident is het in ge heel Algerije opnieuw rustig geweest. In Algiers is voor het eerst sinds jaren het uitgaansverbod geheel opgeheven. De politie heeft dat gedaan om de bevolking de aanpassing aan normale toestanden gemakkelijker te maken. Spanning Ondanks de rust heerst er nog altijd een zekere spanning die veroorzaakt wordt door het ontbreken van garanties voor de naleving van het zondag gesloten akkoord. Men begint te begrijpen dat er weinig voor nodig is om het nog altijd bestaande wantrouwen tussen de twee grote bevolkingsgroepen te laten omslaan in nieuwe strijd. Het is nog altijd een onderhands, mondeling akkoord,1' door geen handtekening bekrachtigd. Het heeft bovendien de aandacht ge trokken dat de voorlopige Algerijnse re gering zorgvuldig vermijdt over de over eenkomst te spreken, terwijl ook de Franse regering er het zwijgen over be waart. De twee regeringen erkennen slechts het verdrag van Evian. Het Algerijnse vakverbond heeft een poging gedaan om het economische leven weer op gang te brengen. Het riep de arabische arbeiders, die sinds maanden staken uit overwegingen van veiligheid, op, van de rust te profiteren en het werk te hervatten. In de Europese wijken is b.v. sinds het vroege voorjaar geen huis vuil meer opgehaald, omdat de arabische arbeidwers zich daar niet durfden ver tonen. Van onze correspondent EMMEN. De directie van de Berini- fabrieken in Emmen heeft aan 27 men sen ontslag aangezegd. Een doelmatiger wijze van werken is de reden van het ontslag, geen vermindering van produk- tie dus. Het bedrijf, een dochteronderneming van de N.V. Motorenfabriek Pluvier te Rotterdam, is ongeveer een jaar geleden gesticht. Sindsdien zijn 21120 bromfiet sen vervaardigd. Gebleken is dat de produktie op peil gehouden kan worden met minder per soneel. In de fabriek werken nu nog twee honderd mensen. Het ontslag is aangezegd na overleg met de fabriekskern en het gewestelijk arbeidsbureau. NEW YORK Het aantal vragen in de kwestie-Nieuw-Guinea is sinds gister avond laat met één vermeerderd: Heeft Soekarno de jongste boodschap van Oe Thant beantwoord of niet? De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio verklaarde gis teren in Djakarta, dat Soekarno schrif telijk had geantwoord via Indonesiës vertegenwoordiger bij de Uno Sukardjo Wirjopranoto. Inderdaad heeft deze gisteren een on derhoud gehad met de waarnemend se cretaris-generaal. Na afloop daarvan verklaarde een zegsman van de Indone sische delegatie evenwel, dat géén bood schap was overgebracht. Het bezoek van Wirjopranoto aan Oe Thant had volgens hem alleen ten doel gehad een nadere verduidelijking van het Nederlandse standpunt te krijgen. Van president Soe karno had men geen enkel bericht ont vangen. Indonesische diplomaten in New York zeiden gisteren, dat de vraag moet wor den beantwoord of Nederland het plan- Bunker „als zodanig" aanvaardt of slechts als „een punt op de agenda". Zij voeg den daar aan toe, dat Indonesië slechts bereid is over de uitvoering van het plan-Bunker te onderhandelen. De Indonesische minister van buiten landse zaken Subandrio heeft gisteren een felle aanval op minister Luns ge daan. „Hij meent nog steeds dat hij su perieur is aan de Aziaten, maar hij heeft het mis en houdt geen rekening met de feiten en de wereldopinie", aldus Su bandrio. Radio-Djakarta kondigde gisteren aan, dat president Soekarno vrijdag „een be langrijke boodschap" zal uitspreken. De vijfjarige Hugo Mol is gisteren, toen hij met zijn fietsje de Zuidlangeweg in zijn woonplaats Kats op Noord-Beve land wilde oversteken, door een auto geschept. Hij kwam in een sloot terecht en stierf korte tijd later.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7