Zeeland verwacht een redelijke fruitoogst 1961 GUNSTIG JAAR Centrum tuinbouwtechniek en bloembollenteeltschool in de Wilhelminapolder SNELBROMMERS ZIJN GEVAAR OP DE WEG Alfons Blomme bleef impressionisme trouw Westkapelse ringstekerij zal felle strijd worden Voorzitter Veilingvereniging Z.-Beveland: Marktberichten Rentmeester won in Ossendrecht NIEUWERKERK MOEST WINST AAN BURGH AFSTAAN3-8 Pag. 5 KNVB afdeling Zeeland Schutsluis Grevelingen in gebruik genomen Vorig jaar minder wol ingenomen Pakstation opgeheven Bouw aanbesteed Walcherse scholen Tarieven komend seizoen Belangrijke punten op vergadering van Generale Synode „Kosters in Nederland beroep als elk ander" Bezwaren tegen friteszaak Ledental O.G.-Kruis nam snel toe Kleuter gedood bij verkeersongeluk Kantongerecht Terneuzen Nieuwe organist in Ned. Herv. kerk Kamperland Ingebruikneming nieuwe Geref. kerk Bruinisse STERKE AENAME AANTAL RIJDERS IS TOCH NIET ONRUSTBAREND Hoog niveau Jubileum Ieder jaar een Braakmanfeest? Raad Ritthem op de foto Korfbal op Schouwen Zaterdagavondatletiek van Dynamo Woensdag 20 juni 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD MIDDELBURG. In de promotie competitie der kampioenen van de twee de klasse KNVB afdeling Zeeland krijgt Duiveland zijn laatste kans. Zaterdag moet beslist van het bezoekende Meeu wen worden gewonnen om nog een aanspraak te kunnen maken op promo tie. Op eigen terrein wonnen de Meeu wen gemakkelijk met 52. De kansen voor een overwinning liggen ook nu gunstig voor de Zoutelanders. Verder programma: finale zaterdagbeker. KapelleSVD. Eind wedstrijd nacompetitie A- junioren. Yerseke AlTerneuzen AI. Rode Kruis wandeltochten AXEL. Zaterdag 23 juni worden in Axel de traditionele Rode Kruis wan deltochten gehouden over 5, 10, 15 en 25 km., terwijl de aanwezige militairen een afstand van 30 km. te verwerken krijgen. Hoewel de mogelijkheid tot in schrijving nog steeds open staat, zijn reeds nu een vrij groot aantal deelne mers ingeschreven. Uiteraard zullen de leden van de plaatselijke wandelsport vereniging „Emma" in groten getale aanwezig zijn, maar ook het leger is goed vertegenwoordigd, want zowel vertegenwoordigers van de landmacht, als van zee- en luchtmacht hebben in geschreven, n.l. de Commandotroepen uit Roosendaal, de luchtmacht van de basis Woensdrecht en de Koninklijke Marine uit Vlissingen. Onmiddellijk na de start bij de jeugd herberg „Blije Haghe" defileren de wandelaars langs het Axelse stadhuis voor het Gemeentebestuur, terwijl 's avonds wanneer alle wandelaars binnen zullen zijn op de Markt een Taptoe wordt gegeven. Aan deze taptoe verle nen medewerking de in Axel reeds be kende Nederlandse Rode Kruis Drum band uit 's-Gravenhage en van de zijde van de Nederlandse Strijdkrachten door het Korps van de Luchtdoel Artillerie uit Ossendrecht. GOES. Het laat zich aanzien dat we in het komende seizoen een redelijke fruitoogst zullen krijgen in Zeeland, maar zeker geen overdreven grote oogst. De peren staan er wel goed voor maar er zijn enkele rassen die het er bij laten zitten en bij de appels wordt vooral ten aanzien van de goudreinette geklaagd over zeer wissel vallige vruchtzetting, terwijl ook de Cox's op sterke onderstammen op verschillende bedrijven teleurstelt. De verwachtingen voor de prijsvorming van zachtfruitprodukten zijn gunstig, maar vooral de aardbeien hebben grote behoefte aan regen. Wanneer die er niet spoedig komt zal de aardbeienoogst zeker teleurstellend worden. Ook de frambozen hebben behoefte aan regen." Dit zei voorzitter J. Q. C. Lenshoekivan een nieuwe fustloods. in zijn openingsrede tijdens de dinsdag morgen in Goes gehouden algemene De heer Lenshoek zei in zijn ope- ledenvergadering van de veilingsiverelf? ningsrede verder dat het afgelopen jaar ging „Zuid Beveland", tijdens welke vergadering o.na. het besluit werd ge nomen om over te gaan tot de botfly GOES. In de maandag gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. is medegedeeld dat een centrum voor Tuinbouwtechniek en Ra tionalisatie zal worden opgericht. Dit heeft het bestuur van de Stichting Vak scholen in Zeeland in de laatste verga dering besloten. Het centrum dat een soortgelijke instelling zal worden als de Praktijkschool voor de Landbouw te Schoondijke zal worden gevestigd in Wilhelminapolder. Tevens besloot het bestuur tot het stichten van een Bloem bollenteeltvakschool in Zuid-Beveland. Tot het stichten van een dergelijke praktijkschool voor de gebieden Schou- wen-Duivelamd, Tholen, St. Philipsland en W. Brabant werd eveneens in prin cipe besloten. Ten aanzien van de tuinlbouw werd op deze bestuursvergadering van de Z.L.M. nog medegedeeld dat een over zicht van de situatie nog moeilijk is, omdat de vraehtzetting door de late bloei is vertraagd. Voor Zeeland zijn wat betreft de peren de vooruitzichten niet gunstig. De belangrijkste rassen zijn in het algemeen wel gezet, hoewel de juni-rui nog veel parten kan spelen. Wel loopt de situatie in onderscheiden streken en op de verschillende bedrij ven uiteen. Bij appels lijkt de vrucht zetting over het algemeen bevredigend, hoewel- ook hier belangrijke verschillen tussen de rassen zijn. De oogst zal ver moedelijk wel groter kunnen zijn dan vorig jaar. E. E.G.-regelingen Medegedeeld werd, dat volgens de op 14 januari j.l. door de Ministerraad van de E.E.G. genomen besluiten, de ver ordeningen voor een gemeenschappelijke regeling inzake granen, varkensvlees, eieren, slachtpluimvee, groente en fruit op 1 juli a.s. in werking moeten treden. Over verschillende uitvoeringsmaatre gelen wordt door de zes Ministers van Landbouw nog onderhandeld, waarbij enkele geschilpunten overblijven, die waarschijnlijk in een zitting op 19 en 20 juni tot een oplossing zullen moeten komen. De heer J. B. Becu vertelde dat er een regeling voor steun aan de verwer king van vlas van 160 per ha is vast gesteld, De aardappelen van de oude oogst zijn op. De gehele situatie en de gebeurtenissen van de laatste weken rond de afzet van aardappelen acht het bestuur weinig gunstig geweest voor de toekomst. Nog steeds heeft de Minister van Landbouw de prijs voor de suiker -an BRUINISSE De afsluiting van de Zuidelijke Grevelingen geul was vooral voor de Bruinisser mosselkwekers een handicap, want dat betekende dat men voor het bereiken van de mosselperce len op de Grevelingen, alle westelijk van de dam gelegen, meer dan een uur moest omvaren. Dit leed is nu geleden want maandag werd voor hét eerst geschut in de sluis, door deze dam, of liever zuidelijk van de dam. Het eerste mosselvaartuig, dat door de sluis voer was de BRU 24 van de firma Hoogerheijde-Elenbaas. Be halve genoemde mosselkotter passeer den nog enkele andere schepen de sluis. Voorzitter afd. Zeeland van Ned. Wolfederatie: GOES. In 1961 werd, door de te ruggang in de schapenstapel, minder wol ingenomen dan voorgaande jaren. In totaal werd 22,529 kg ingenomen, waarvoor als voorschot een bedrag van ruim 72.000 gulden werd uitbetaald. De nabetaling die thans bekend is, en voor een deel reeds is uitbetaald bedroeg 15 procent van de voorschotprijs. Het aan tal leveranciers daalde tot 662. Dit deel de de heer J. A. de Bourgraaf uit Oost burg, voorzitter van de afdeling Zee land der Nederlandse Wolfederatie, me de op de algemene vergadering die werd gehouden in De Landbouw. Hij deelde ook mee dat de wolinna me van dit jaar van 2 tot en met 13 juli in Zeeland zal worden gehouden. De voorschotprijzen zijn gelijk aan die van 1961. De heer De Bourgraaf merk te verder op dat door het opnemen van meer plaatsen in de wolver koopronde de textielafzet zich nog steeds in stij gende lijn beweegt. De afzet bedroeg in het afgelopen boekjaar 94.000 gulden, de bestellingen via Alkmaar meegere kend, terwijl de afzet van 1960 tot 1961 ruim 76.000 gulden bedroeg. Een voor uitgang dus met 18.000 gulden. Het ledental bleef gehandhaafd op 1500, waarvan naar schatting nog 55 pet. in het bezit is van schapen. In de ledenraad werden gekozen de heren J. C. J. v d. Velde uit Kamper land en ir. A. E. Bruijning uit Goes. In het bestuur werden herkozen de ne ren J. M. Poot uit Scherpenisse en C. J. Zoeter uit Ouwerkerk. Tijdens deze algemene vergadering hield de heer A. J. B. Hammiik, dierenarts, een 'ezing over schapenzieitten. Postduivenbericht KAPELLE. De P.V. „O.W.T.B nam deel aan een wedvlucht vanuit St. Denis. De uitslag was 1 5 8 J. C. Nijs- se, 2 4 9 14 I. Butler; 3 10 13 J. L. de Jager; 6 Jac. Schrier; 7. J. H. C. Poley; 11 12 B. Ridderhof; 15 A. J. L. Lutoyn. Postduivenbericht WOLPKAARTSDIJK. De Postdui- venhoudersvereniging ,,De Blauwe Dof fer" te Wolphaartsdijk hield dezer da gen een wedvlucht vanuit St. Ghislain. De uitslag was: 1 en 6 P. P. Diele- man; 2, 3 en 5 Jac. Eggebeen; 4. J. Houtekamer. oogst 1902 niet vastgesteld, waardoor ook de kontraktprijs niet definitief kan worden opgegeven. Het bestuur betreurt deze gang van zaken ten zeerste en zou er bij de bewindsman op willen aan dringen, een beslissing te nemen, te meer waar hij stee,ds gezegd heeft de prijzen tijdig bekend te maken. Het bestuur keurde de concept-statu ten van de Kommissie Kontraktteelt voor Z.W.-Nederland goed. Deze kom missie die reeds enige tijd werkzaam is, zal zich speciaal belasten met de zorg ten aanzien van de kontraktteelt vooral op de akkerbouwbedrijven. Mond- en klauwzeer De mond- en klauwzeer epidemie neemt in intensiteit af. Het aantal aan meldingen van nieuwe gevallen van de ze ziekte is sterk verminderd. Door de ze epidemie moesten tot nu toe 282.000 varkens worden afgemaakt. De totale schade hierdoor beliep een bedrag van 40 miljoen. zowel voor de veiling als voor de te- Iers een gunstig jaar is geweest. De oo-gst was niet al te groot en hierdoor hebben vooral de pakstations minder gunstige resultaten opgeleverd. De exploitatie van het koelhuis gaf voor de veiling een gunstig resultaat, maar voor de telers die er hun pro- dokten in koelden was het resultaat minder goed door ongunstige prijsvor ming in het voorjaar voor bepaalde rassen. Merkwaardig was dat in het afgelopen jaar de appels gemiddeld 55 cent per kg. opbrachten en de peren 50 cent gemiddeld. In voorgaande jaren waren de peren altijd duurder dan de appels. Tenslotte besteedde de heer Lenshoek in zijn openingsrede aandacht aan de ontwikkeling in de E.E.G. weüke ook voor de tuinbouw van belang is. Na mens de financiële commissie werd door de heer L. de Loof te Kortgene verslag uitgebracht over de rekening over 1961 en geadviseerd tot goedkeu ring. Vervolgens werd de balans en verlies en winstrekening behandeld. De vastgelegde middelen staan te boek voor een bedrag van bijna 3 miljoen gulden. Het afgelopen jaar kon een bedrag van 350.000 worden afgeschre ven. De exploitatie van de pakstations leverde een nadelig saldo op van in to taal 44.494,04 terwijl de exploitatie van het koelhuis en het materiaal een voordelig saldo opleverde van in totaal 50.588,98, Bij dit punt werd door de voorzitter nog meegedeeld dat tengevolge van te ruglopende omzetten en zwaar drukken de vaste lasten, voortaan in Colijns- pla-at niet meer gesorteerd zal worden. De afdeling Colijnsplaat van de vei lingsvereniging „Zuid Beveland" zal daarom worden opgeheven en het be stuur werd gemachtigd voor het gebouw de voordeligste bestemming te zoeken. Of het verkoop of verhuur zal worden kon op dit moment nog niet worden gezegd. Vervolgens werd het jaarverslag over 1964-62 van het veilingbedrijf behandeld. Daarin werd o.m. melding igesma afct van een tien jarenplan voor de veiling waarin de toekomstige investeringen worden behandeld. Verder bevatte dit jaarverslag vele gegevens betreffende aanvoer en middenprijzen. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen de heren J. Kakebeke, Wolfaarts- dijk, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge, J. Th. Pikkaart, Ellewoutsdijk en J. J. van Wingen, Baarland. In de vacature MIDDELBURG. De laagste in schrijvers bij een aanbesteding voor het bouwen van een school voor ulo met vijf leslokalen en een natuurkundelo- kaal op een terrein gelegen aan de Ko- ninginnel-aan te Middelburg waren L. de Jong uit Vlissingen met 204.483 en Gebr. Van Dijk uit Wapenberg met 225.950. In opdracht van de Verent ging tot het verstrekken van lager on denwijs op gereformeerde grondslag werd de aanbesteding door architect G. Geluk te Vlaardingen gehouden. De be groting was ƒ209.748. In opdracht van de Schoolvereniging op reformatorische grondslag te Vlissingen hield de heer Geluk anderhalf uur later een aanbe- steding voor het houwen van een vier- klassige school voor l.o. op een terrein aan de Beatrixlaan in Vlissingen. De begroting was 130.513. De laagste in schrijvers waren ook hier L. de Jong uit Vlissingen met 139.963 en Gebr. Van Dijk uit Wapenberg met 151.700. De gunningen worden voor beide scho len aangehouden. Miniatuur Walcheren vrij van souvenirventers MIDDELBURG. In een vorige ver gadering van de Middelburgse gemeen teraad werden de activiteiten van sou venirventers op de Markt en aangren zende straten aan banden gelegd door het instellen van een ventvenbod. Het door het raadslid W. P. J. Baars geda ne verzoek ook het gedeelte van het Molenwater rondom Miniatuur Walche ren te zuiveren van souvenirventers zou worden bekeken. B. en W. stellen de raad voor in de a.s. maandag te houden vergadering het ventverbod oo-k te la ten gelden voor het Molenwater tussen Lutherse Kerklaan en Koepoortstraat en de Koepoortlaan. De raad wordt voorts een extra-krediet gevraagd van 1700 voor het aanbrengen van een stenen wand in de openbare lagere school Zand. GOES, 19 juni. Vlas. Er bestaat in goede partijen vlas van de nieuwe oogst reeds een vrij levendige handel, waarvoor prijzen wor den betaald van 1.500 tot 1.900 per ha. le vering op auto. Voor ongerepeld vlas, uit de schelf geleverd, bedraagt de prijs 1822 cent per kg. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter f 130 per ton; weidehooi, geperst uit de rui ter 110 per ton; dijkhooi, geperst uit de rui ter 8085 per ton; veldbeemd en andere beemdsoorten (2e en 3e jaars) in voorkoop f 4045 per ton; veldbeemd en andere beemdsoorten (le jaars) in voorkoop 35 40 per ton; roodzwenk en raaigrassen, in voorkoop 3035 per ton. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,42—1,46 per kg. GOES, 19 juni. Kruisbessen 6491; aard beien per doos extra 8085, I 8191, II 44 52, afw 3955. VISMIJN COLIJNSPLAAT 10 juni exportgarnalen 1991 kg 2.6R—3.21, schar 464 kg, bot 3711, schol 1)1 kg, wijting 48 kg, tong 362 kg, paling 65 kg, rog 14 kg, griet 2 kg, oreges. vis 67 kg. ontstaan door het bedanken wegens vergevorderde leeftijd van de heer C. Nijsse Gzn. te Heinkenszand, werd ge kozen de heer W. J. Tielkemeyer te s Heer Arendskerke. Tot plaatsvervangend lid van de fi nanciële commissie werd benoemd de heer C. J. de Jongh te Goes. De tarieven voor het komende sei zoen werden als volgt vastgesteld: Pro visie voor ter veiling aangevoerd pro- dukt 5%, voor buiten het terrein verhan deld produkt 3%. Niet-leden moeten 2% -meer betalen. Materiaalhuur kisten 6 cent per week, kratten 3 cent per week. Koellonen voor appels en peren: voor leden gewone bewaring eerste maand 3 cent, iedere maand langer 1 cent: gasbewari-ng de eerste maand 5 cent, iedere maand langer 1 cent. Ma ximum koeltarief voor de leden is 10 cent per kg. Het dorteerloon voor appels en peren werd vastgesteld op 2,2 cent per kg. Meegedeeld werd dat door mechanise ring in het hoofdpakstation te Goes de arbeidsproduktie per manuur het afge lopen jaar met ongeveer 50% werd ver hoogd. De contributie voor 1962-63 werd vast gesteld op 5. Met algemene stemmen werd beslo ten een fustloods te bouwen. De kosten hiervan bedragen 100.000 wat met eigen middelen gefinancierd kan wor den. Eveneens werd met algemene stemmen besloten tot statutenwijziging waardoor deelname van de vereniging in het Waarborgin-stituut voor de tuin bouw in Zeeland mogelijk wordt. DEN HAAG. Het moderamen van de Generale Synode van de Ned. Her vormde Kerk heeft op een persconferen tie mededelingen gedaan over de onder werpen. die op de maandag 25 juni be ginnende vergadering van de Generale Synode aan de orde worden gesteld. Nadat maandag eerst het jaarverslag van de raad voor de zending is behan deld, komt dan 's avonds een rapport over het rassenvraagstuk in bespreking. Dinsdagmorgen komt een belangrijk onderwerp aan de orde, namelijk dat van de kernbewapening. In 1952 werd al een brochure uitgegeven van de zijde der Ned. Herv. Kerk over het vraagstuk van oorlog en vrede. Ook in 1956 kwam er een verklaring van de Generale Sy. node uit: „Hoe dienen wij de vrede?' Het huidige geschrift gaat niet nader in op het vraagstuk van oorlog en vrede in het algemeen, maar handelt nu spe ciaal over de houding van de kerk tot de kernbewapening. Verder zal er in de synodevergadering nog een rapport behandeld worden over het maatschappelijk werk, waarbij ook is betrokken een in interkerkelijk over leg ontstaan overzie' var verlangens in bijbels licht" ten aanzien van het maatschappelijk werk. Als laatste belangrijke punt op de agenda van de synode naast allerlei benoemingen en meer formele zaken van kerkordelijfce aard, zal dan nog be sproken worden een rapport over het vraagstuk der modaliteiten. HILVERSUM. De Protestant-Chris telijke vereniging van kosters in Ne derland aangesloten bij het Christelijk Nationaal Vakverbond, hield vandaag in de „Karsetooom" de twaalfde alge mene jaarvergadering. De voorzitter van het C.N.V. de heer J. C. van Mas- trigt, behandelde het onderwerp „dé koster kerkelijke medewerker". De inleider constateerde, dat het beroep van koster geen verschillen vertoont met elk ander, waarbij sprake is van de normale verhouding van werknemer en werkgever. Vandaar dat een ar beidsovereenkomst ook voor dit beroep als volkomen aanvaardbaar moet wor den beschouwd. Uit het jaarverslag over 1961 bleek, dat het ledental ongeveer 750 bedraagt. GOES. Op grond van de Hinder wet hebben inwoners van Goes in een request aan het gemeentebestuur hun bezwaren opgesomd tegen het plan van sigarenhandelaar D. Kloosterman, die een friteszaak wil openen aan de Grote Markt. He omwonenden zijn bang voor ontsiering van de uit historisch oogpunt fraaie panden aan de Markt en verder heeft men een afschuw van te verwach ten doordringende fritesgeur en toeloop van jongelui, waarmee meestal rumoer van bromfietsen gepaard gaat. Bovendien heeft de verzekering de omwonenden een verhoging van de brandpolis aangezegd met het oog op brandgevaar dat een friteszaak met zich mee zou brengen. Teleurgesteld Het meest teleurgesteld van alle Marktbewoners is tandarts E. Klinkert, de buurman -van de sigarenhandelaar, odie al jarenlang een verbeten strijd tegen friteskramen voert. De tandarts heeft de laatste jaren drie panden op gekocht in de nabijheid van zijn wo ning, toen hij hoorde dat er friteszaken in zouden worden gevestigd. Enige tijd terug kon hij ook het pand van de heer Kloosterman kopen. Hij besloet toen echter niet tot aankoop te beslui ten, omdat er toch een sigarenzaak zou komen.... De heer Kloosterman is van mening dat alle bezwaren tegen zijn plannen sterk overdreven zijn. De friteslucht zal door moderne installa ties worden weggezogen, terwijl de ge vreesde jongelui rustig hun frites op zullen kunnen eten m een cafetaria, dat voorin de winkel zal komen. MIDDELBURG. Het bestuur van het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis kan op 1961 terug zien als een geslaagd jaar, wat de toename van het ledental betreft. Op 31 december 1961 waren 1140 gezinnen lid. De rekening over 1960 sluit echter met een nadelig saldo van ƒ1.760.61. In het afgelopen jaar was zuster W. Keizer, verpleegster in algemens dienst van het Zuid-Hollandse Oranje-Groene Kruis, enige dagen per maand, mede ten behoeve van de vereniging, in Zee land werkzaam. Deze extra hulp voor de zusters Zuiderveld en Steunenberg kwam achter in de loop van het jaar te vervallen, daar zuster De Keizer in het huwelijk trad. Naast de thuisverpleging werden ver pleegsters ingeschakeld op het consul tatiebureau voor kleuters en zuigelin gen en bij de poliovacci-natie. Ook heeft de vereniging een aandeel in de' t.fo.c.- bestrijding, voorzover deze uitgaat van de kruisverenigingen. Tijdens de algemene jaarvergadering, die gisteravond in het gebouw van de polder Walcheren in Middelburg werd gehouden, stelde jhr. mr. G. C. D. Rutgers-van Rozenburg, secretaris, die twaalf jaar in het bestuur heeft geze ten, zich ditmaal niet meer herkies baar. In zijn plaats werd gekozen mr. F. W. van Oppen. KATZ. In Ka-tz op Noord-Beveland is gistermiddag omstreeks half vijf het vijfjarige zoontje van de familie Mol door een personenauto gegrepen en ge dood. Het kind, H. A. Mol, stak de ZuiH- tan-geweg over op zijn fiets naar de ouderlijke woning. Hij merkte de snel naderende personenauto, met aan het stuur mevrouw O. uit Colijnsplaat, niet op, werd door het voertuig gegrepen en in de sloot geslingerd. Kort daarop overleed hij. Hengelwedstrijd in Kapelle KAPELLE. Een groot aantal van de hengelvereniging in Kapelle namen deel aan de d'erde bekerwedstrijd van dit .seizoen. Zij haalden samen 298 vis sen op het droge. De uitslag was: se nioren: 1. C. van Liere 1865 pnt; 2. J. Lepoeter 1540 pnt; 3. M. P. Versluit 1220 pnt; 4. J, Ganseman 890 pnt; 5. P. J. Lepoeter 865 pnt; 6. C. Burger 650 pnt; 7. Jac. Walrave 600 pnt; 8. J. P. Lepoeter 570 pnt; 9. J. C. Verscfoure 550 pnt. Junioren; 1. A. van Overbeeke 550 :pnt. 2. G. J. Lepoeter 500 .pnt; 3. M. G. Burger 460 pnt; 4. A. Dek 440 pnt; 5. J. op 't Hof 400 pnt. De volgende be kerwedstrijd zal worden gehouden omstreeks half juli. KAMPERLAND. Met ingang van juli a.s. is benoemd tot organist in de Ned. Hervormde kerk te Kamper land de heer M. de Regt uit Wissenker- ke. De scheidende organist, de heer P. Kramer werd zondagmiddag na de kerkdienst door ds. Postma dank ge zegd namens gemeente en kerkeraad. De heer P. Kramer heeft 15 jaar het orgel van deze gemeente bespeeld. TERNEUZEN De fabrieksarbeider M.R.C.O.C. bezat een motorvoertuig, dat hij in België als bromfiets had ge kocht. Hij was dus niet in bezit van een kenteken- en een rijbewijs. Voor de Nederlandse wet waren deze bewij- !en echter wel nodig. De motor werd in beslag genomen en C. werd gisteren voor het kantongerecht gedaagd. C. achtte zich niet schuldig, maar de of ficier was er ter dege van overtuigd, dat verdachte van de Nederlandse be palingen op de hoogte was. De officier kwalificeerde deze voertuigen als snel- brommers, die zo spoedig mogelijk van de weg moeten verdwijnen. Daar C. beloofde, dat hij de motor bij teruggave onmiddellijk naar België zou terugbrengen, werd hem toegezegd, dat de teruggave binnenkort een feit zal worden. Niettemin achtte de officier een zware straf op zijn plaats en hij eiste voor het niet in bezit zijn van een kentekenbewijs 25 gulden en voor het ontbreken van een rijbewijs 150 gulden, waarvan 100 voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. De rechter verminderde de boete van het tweede feit tot 100 gulden, waarvan 75 voorwaardelijk. Deze overtreding beging ik voor eigen veiligheid, aldus de kantoorbediende W. v.d. D. uit Terneuzen. Om het twee keer oversteken van de drukke Axelse- straat te voorkomen had hij namelijk een 30 meter over het trottoir gefietst. U had dat kleine stukje beter kunnen gaan lopene aldus de officier en hij eis te 10 gulden, waarvan de rechter 6 gul den maakte. BRUINISSE. De geheel verbouw de Gereformeerde Kerk te Bruinisse zal vrijdagavond half acht in gebruik wor den genomen, met een kerkdienst waar in ds. G. den Heeten zal voorgaan. De dienst zal ook worden bijgewoond door de heer Van Berkel van het Rampen fonds, omdat een gift uit het Rampen fonds de verbouwing mogelijk maakte. De aannemer P. de R. stond terecht, omdat hij uit Terneuzen zonder schrif- ZOMERAVONDVOETBAL Rayon Goes. Keringsdienst—AKF 0—2, Gai. Adria—VV£B 0—5, DAF SC—'Typo's 2—1, Comb. NSPTT 13, De Zon—Gem. werken 62, Betonf. Haringman—Inter Scaldes 11. Rayon Sas van Gent. SASCBS 1—2, ONA— CNA 73. Rayon Terneuzen. De Hoop Rijkswaterstaat I 21. Atoom BoysMls- trappers 44, MeterfabriekAdvendo 17, Rijkswaterstaat II—Spadella 12. Rayon Vlissingen. afd. I. GPC—Uiterton 4—3, Zee- machtCoal 4—2, SBLV—VAW 4—1, afd. II. FVS HPZEiM II Sr—1, BW'57 I—GPC II 6—0, VAW Hl—Uiterton II 3—1. Rayon Zie- rikzee. Neptunes—Kon. Zeelandia 13, Druk kerij L. O—PTT 3—3, Kon. Zeelandia—Her. verkaveling 2—5, NeptunesZierikzee vet. 11, PTT—Rijkswaterstaat 10, Drukkerij L OCWS 1—3, EXPOSITIE IIS SLUISE RAADHUISKELDER SLUIS In menige stad in het buitenland gebruikt men de kelder van het raadhuis, zo hij tenminste al voor het publiek opengesteld is, als eet- en drinkgelegenheid. Men laat er de geest, tenzij die onwillekeurig zich in het tafelgesprek doortocht baant, buiten beschouwing. Zo niet in Sluis. Er zijn daar, zo zullen de wijze ge meentebestuurderen gedacht hebben bovengrondse gelegenheden tot eten en drinken genoeg dan dat ook de raadhuiskelder nog in het teken van deze menselijkste aller bezigheden zou moeten staan. In de raadhuiskelder van Sluis biedt men dus van tijd tot tijd iets aan het oog en via het oog aan de geest. Men richt er zo nu en dan een tentoonstel ling in. Geheel daarop berekend is de ruimte niet, maar improviserenderwijs komt men toch tot een redelijk resul taat. De wandbelichting is er behoorlijk en als er, zoals in dit geval, schilderijen worden getoond, dan blijkt de plaatse lijke schuttersvereniging bereid te zijn houten schietschijfstanders ter beschik king te stellen waarop de schilderijen dan al naar gelang van de smaak van de inrichter kunnen worden getoond. De man, die er ditmaal zijn werk toont is Alfons Blomme uit Den Haan aan de Belgische kust, die zijn zeven kruisjes weliswaar reeds achter de rug heeft, maar nog onverminderd produc- MIDDELBURG De Walcherse ringrijders zullen na enkele kleine wedstrijden dit seizoen weer van start gaan met belangrijke ringrijderijen. Het puikje van de Zeeuwse rijders zal zaterdag 23 juni zijn kunnen tonen in Westkapelle, waar de eersteklasse kam pioenschappen zullen worden verreden en als prijzen beschikbaar zijn gesteld o.m. de zilveren medalje van Z.K.H. Prins Bernhard en verschillende wisselbekers. Zestig ringrijders van de Walcherse steden en dorpen (twintiig drietallen) zullen deelnemen aan het ringsteken in Westkapelle, waarvan de kosten voornamelijk gedra gen zullen worden door de middenstand en het gemeentebestuur. De inwoners van Westkapelle hadden namelijk de wens te kennen gegeven weer eens een wedstrijd in eigen dorp te mogen aanschou wen. En het belooft een wedstrijd op hoog niveau te worden, waar de Zeeuwse kampioen eerste klasse bij de drietal len en het individuele kampioenschap Uit de bus zal komeh. Een goede kans om zowel het kampioenschap drietallen en het persoonlijk kampioenschap te behalen maken de drie gebroeders Minderhoud uit Westkapelle (ditmaal Leen, Sam en Jacob), maar ook de drietallen Middelburg en Veere (in de laatste L. P. Brasser jr. en Wim Mal- jaars) zullen bijdragen tot een werke lijk spannende strijd. Wanneer Leen Minderhoud, de ge vreesde en bewonderde, ditmaal weer het persoonlijk kampioenschap op zijn naam weet te brengen, wordt hij defi nitief eigenaar van de wisselbeker be schikbaar gesteld door de Zeeuwse voe der- en kunstmesthandel. In 1959 en 1961 veroverde de heer L. Mindergoud steeds het persoonlijk kampioenschap. Ook de ringrijders van de tweede klasse komen deze zomer aan de beurt en wel met een wedstrijd in Aagteker- ke. Daar zal op 21 juli een ringrijderij worden georganiseerd en A. Maljaars uit Oostkapelle zal hierbij een goede gooi kunnen doen naar het kampioen schap. Het drietal Aagtekerke 11 blijkt sterk te staan. Het aantal deelnemers aan met na me de tweedeklasse-wedstrijden blijkt ieder jaar weer enigszins terug te lopen, echter niet zo snel dat het on rustbarend kan worden genoemd en de Walcherse ringrijderij gevaar zou lopen door gebrek aan ringrijders. Walcheren telt momenteel nog ruim driehonderd actieve ringstekers en ringrijdersverenigingen die niet re gelmatig aan wedstrijden deelnemen. In Vlissingen zal cp 28 juli de derde- klasse-wedstrijd worden verreden en zo als hier de gewoonte is, tevens een vrije wedstrijd. Het touristisehe evenement bij uit stek van het Middelburgse zomerseizoen zal ongetwijfeld de sjezenringrijderij op 19 juli worden. Dit blijkt een jubileum wedstrijd te zijn, want voor de tiende maal worden deze stekerijen gehouden, waarbij de heer P. Brasser, voorzitter van de Zeeuwse ringrijdersvereniging, het leeuwendeel in de organisatie bij droeg. De belangrijkste gebeurtenis voor de ringrijders wordt echter de wedstrijd op 23 augustus, waar dan om de „Ko ninklijke bekers" wordt gereden, wissel bekers beschikbaar gesteld door H. M. Koningin Juliana. De 15-jarige Jo de Bruine Cd te Bruinisse, die reeds in het bezit is van een type-diptama, behaalde dezer dagen ook haar diploma stenografie. tief blijkt. Zoals wel niet anders te verwachten is, is hij het impressionis me trouw gebleven in het teken waar van zijn jeugd stond en omdat hier vele doeken en tekeningen soms van bijna een halve eeuw oud te zien zijn, ziet men ook dat Blomme de invloed onderging van grote tijdgenoten als de Vlamingen Jakob Smits, Valerius de Saedeleer en andere schilders die be hoorden tot de Laethemse school. Blomme is een schilder van frisse vro lijke kleuren, die hij naar hartelust laat spelen in zijn bloemstillevens vooral. Niet dat hij als zijn hedendaagse be roemde collega Karei Appel kilos en kilos verf nodig zou hebben om zijn be doelingen te verwezenlijken. Hij brengt de verf zeer dun op en laat de achter grond van zijn doeken een duchtig woordje meespreken. Enkele boetsen en vegen zijn meestal voldoende om raak een Bretons landschap weer te geven of een Vlaamse rivier, doo-r boomrijen zwierig begeleid, of ook een landschap langs de kust van de Oude Wereldzee. Deze landschappen maken meestal een spontane indruk en spreken gemakke lijk aan. Het portret en dan vooral het geschilderde portret is Blommes sterkste zijde niet vanwege de kleur, maar dat hij over een stevige tekenknuist be schikt, zoals Van Gogh dat noemde, be wijzen enkele conterfeitsels in zwart en wit gelithografeerd. Daaronder bevindt zich een geslaagd portret van de grote Prof. Albert Einstein die Blomme per soonlijk gekend heeft. Ofschoon zij door hun ophanging he laas minder in het oog springen, beho ren de etsbladen van Blomme en dan vooral de gekleurde ongetwijfeld tot het zuiverste onder het hier aanwezige werk. Zij ademen een verstilde, verfijnde po ëtische atmosfeer waarin de kunstenaar geheel zichzelf is en zijn eigen gang gaat zonder zich te bekommeren- om zijn pu bliek. Deze etsen hadden dan warempel ook wel een behoorlijk passepartout met een passend lijstje verdiend, zoals menig schilderstuk van Blomme trouwens ook om een andere lijst vraagt dan het wei nig verzorgde, oude materiaal waarmee hij het nu encadreerde. telijke toestemming verbeteringen had aangebracht aan een bouwwerk aan de Zandstraat. Dit was een aangehouden zaak, omdat De R. reeds verscheidene keren geprobeerd had alsnog een ver gunning te bemachtigen, waarop B. en W. steeds afwijzend hadden beschikt. Daar het gebouw in slechte staat was, was De R. -toch door blijven gaan met de verbouwing. De eis luidde 100 gulden, waarvan 90 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak was 25 gulden. Het teveel aan de linkerkant van de weg rijden en het veroorzaken van een aanrijdin-g werden ten laste gelegd aan de postbesteller C.M.S. uit Hulst. On der zeer slechte weersomstandigheden had hij namelijk in Hulst een overste kende dame aangereden. De officier eiste voor het primair ten laste gelegde 30 gulden. De kantonrechter achtte het primaire echter--niet bewezen. Het se condair ten laste -gelegde ech^r wel waarvoor S. 25 gulden boete werd opge legd. Geen doorgang aan een achteropko mende wagen verleende de sehoenhan- delaar D.F.P. uit Clin-ge, toen hij op de Hulsterweg in Hontenisse linksaf de Mariadijk opreed. 25 gulden of 5 dagen hechtenis luidde de uitspraak na een eis van 35 gulden of 7 dagen. HOEK In de gisteren gehouden openbare vergadering van het beheer- scha-p recreatiegebied „de Braakman" deed de heer J. v. d. Peyl uit Hoek in de rondvraag de suggestie ieder jaar een Braakmanfeest te organiseren. De leden van het beheerschap voelden hier wel voor en zo zal nog dit jaar gepoogd worden dergelijk feest op touw te zetten. Gedacht wordt reeds aan zeil- en zwem wedstrijden en aan een muziekconcours. Meegedeeld werd dat in erfpacht zijn uitgegeven een terrein voor de bouw van acht zomerwoningen en voor later nog een voor veertien,zodat in totaal 22 percelen worden uitgegeven. Besloten werd orn ten behoeve van de vele vis sers een hoeveelheid bot uit te zetten. Aan de visserij-inspectie zal gevraagd worden of bot in brak water gedijt. Zeer uitvoerig werd gedebatteerd over de aanschaf van twee fraismachines. Het krediet werd uiteindelijk verhoogd tot ruim 9300 gulden plus 500 gulden voor de bijbehorende wagen. Na een drietal stemmingen werd tot pachter van de kampwinkel en cantine benoemd de heer M. Engels uit Biervliet. De cantine op het kampeerterrein zal 's avonds om half tien gesloten worden. OSSENDRECHT. Piet Rentmees ter uit Yerseke heeft dinsdagmiddag in een fraaie eindspurt een wegwed strijd voor professionals in Ossendrecht gewonnen. Veertig renners, onder wie vele hekende beroepsrijders, namen aan de wedstrijd deel. De conrenrs moes ten tachtig ronden rijden en hadden in totaal 120 km af te leggen. Zeven ronden voor het einde, had de Yersekenaar de koers bekeken. Hij vluchtte weg ui-t een groep van negen man met wie hij twintig ronden sa men had gereden en nam de leiding. In de volgende ronde kwamen nog Lute en Verstraete (uit Eede) -meedoen, maar Rentmeester zette alles op alles en won onbedreigd. Twee renners hadden voordien de no dige strijd la-ten zien: Piet van Steen voorde uit Heemstede, die eerst tien ronden alleen had gereden en later Emiel Verstraete, die Van Steenvoorde tien ronden lang gezelschap kwam hou den. Maar het tweetal werd door het jagende peloton ingelopen. Uitslag (eerste tien): 1. Piet Rent meester, Yerseke, 120 km in 2 uur, 49 minuten en 11 seconden; 2. op tien se conden G. Lute, Kastrikum; 3. Jan Janssen, Nootdo-rp; 4. Emiel Verstrae te, Eede; 5 op 40 seconden Piet van Steenvoorde, Heemstede; 6. Cees- van Amsterdam, Breda; 7. Ad Biemans, Ul- venhout; 8. De Jong, Amsterdam; 9. Coone, Eindhoven; 10 op 50 seconden Piet van Est, Fijnaart op 1 min en 15 seconden. RITTHEM. De gemeenteraad van Ritthem gaat in de eerstvolgende ver gadering (maandagavond 25 juni) op d° foto! Daarna opent burgemeester P, Da- niëlse pas de vergadering. De raad heeft enkele tamelijk belangrijke agen dapunten te verwerken, o.m. het nazien van de geloofsbrieven der nieuw benoem de raadsleden, het herstel van zout-seha- de aan het gemeentehuis, riolering met zuiveringsinstallatie, bovengrondse elek trische leiding en restauratie van de kerktoren. doelpunten te maken. Jannie van der Have maakte het halve dozijn vol (2 6) waarna Cor Kooman m-et. NIEUWERKERK. Ondanks een fikse nederlaag heeft Nieuwerkerk zich in de wedstrijd tegen de aanstaande kampioen, Burgh uitstekend geweerd en in de eerste speelhelft waren de Blauw-zwarten zelfs geruime tijd in de meerderheid. Voorzitter Van der Zande had zijn ploeg voor de wedstrijd een geestelijke injectie meegegeven en dat was goed merkbaar. Er werd hard ge werkt en flink geschoten. Het aanvals- vak was gevaarlijker dan in vorige wedstrijden en vooral de schoten van Jan de Jonge waren zeer gevaarlijk. Burgh nam echter toch eerst de leiding want toen Jannie van der Have goed doorspeelde naar Joop Hanse kon deze gemakkelijk de korf van Nieuwerkerk doorboren. (01). Het duurde daarna bijna een half uur eer Burgh opnieuw aan een doelpunt kwam. Jannie van der Have speelde zich keurig vrij en het was raak. (0— 2). Nieuwerkerk was echter geenszins ontmoedigd en nadat enkele schoten waren mislukt schoot Dingeman Ver boom van grote afstand in. (1—2) De gelijkmaker hing in de lucht en deze liet ook niet lang op zich wachten. Het was wederom Verboom die een ver schot door de korf zag gaan. (2—2). Burgh had echter direct na deze gelijk maker het antwoord klaar en Rinus Kloet zag zijn schot met een fraaie treffer beloond. (2—3). Bram Heijboer schoot tweemaal achtereen tegen paal en mand waarna Burgh door Tonny Elohil op 24 kwam. Nog voor het ver-strijken van de eerste speelhelft bracht Corrie van Nieuwenhuize de stand, op 25. De tweede helft gaf Burgh aanvanke lijk de toon aan maar van een groot overwcht kan niet gesproken worden De groen-witte Burghenaren waren echter veel productiever en veel kan sen hadden die bezoekers niet nodig om £°«enJe ,m?\en Jannie van der ït halve dozijn vol (2— Kooman met een door loopbal de s-tand op 2—7 bracht. Daar- na was van goed korfbal geen snrake rfand oAnd£*Van WeelgbrnachPt "dl wist *1ln de laatste minuten wist Bram Heijboer nog iets van de lC^rSian,d af te knabbel-en door een doelpunt voor Nieuwerkerk te maken. Eindstand 38. Wanneer Nien- blHft6? ,echter .met hetzelfde elan nSpeien i n ln deze wedstrijd te- tonnen ongetwijfeld nog wel een paar punten aan het totaal worden toegevoegd. Het doelen bij de Nieuwerkerkers is echter bijzonder wak en het wordt hard nodig dat min eens serieus gaat oefenen. deelname aan de aangemeld internationale voor atle- d-agavond organiseert.''Bet programma beslat uitsluitend uit loopnummers Gedurfde anderhalf uur, nl. van f j tot half negen zullen vele bijzonder teressante ranoe ,tuer - in- te zien zijn. Voor de heren hebben zich KAïrineiü- aan£emeld. Hieronder bevmden zich twee Belgen, die reJ 10.7 en 10.8 od hun nnam hol-1 races sprinttweekamp reeds 14 atleten rvl- en op n naam hebben staan V°°tr d? eerslte maal te Midi een ste-eple-chase gehouden en hiervoor hebben zich reeds 11 atleten aangemeld. De 600 meter voor B-junio- twee Teries "-■5-riivblge.n mo-es;t m -nn --.gesplitst worden. Ook de 1500 meter jongens A met 8 deelnemers nla?+lma ?et' De wedstrijden vinden aanle^porüafn"16^1^6 Eintelbato

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5