Eerste strandkerktent van Zeeland staat in Cadzand m j/t/UAhs Gebrom over het niet- brommen op boulevard t DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI Discussie over woningbouw in raad Middenschouwen Eerste paal verpleeghuis C. Nijsse erelid veilings- vereniging Z. Beveland IN 'T RUYTERLUK Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoening INITIATIEF VAN STICHTING KATHOLIEKE TOERISTENZIELZORG Zeeuwsch Dagblad V ertr aging Functies Plannen voor meer plaatsen in Zeeland Daan Manneke concerteert in Bergen op Zoom Geslaagden Christelijk lyceum te Goes Tractaat Racebaan Caisson bij Kamperland nu in golven verzonken FOUT IN TELLINGEN Afscheid van vice-voorzitter Woensdag 20 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD 1 Pag- 3 Protestants-Christelijk /~)OK Nederland heeft nu het plan- Bunker, dat beoogt de Indonesiërs en de Nederlanders samen aan de conferentietafel te brengen om te spreken over de kwestie-Nieuw- Guinea, in principe aanvaard. De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant heeft Soekarno telegrafisch verzocht van zijn bereidheid om de besprekingen te doen hervatten blijk te geven. De reactie van Soekarno is niet moed gevend. Van Indonesische zijde wordt opnieuw gepoogd moeilijkheden op te werpen, die een spoedig samenspre- ken kunnen voorkomen. Men krijgt uit het gedrag van Soe karno steeds meer de indruk, dat binnenlandse problemen voor de In donesische president aanleiding zijn het rumoer rond Nieuw-Guinea zo lang mogelijk aan de gang te houden als een afleidingsmogelijkheid. Het Indonesische volk moet zich offers ge troosten, omdat de economie van het land te wensen overlaat. Om de niet rooskleurige toestand voor het volk een vorm van rechtvaardiging te geven wordt het verteld dat de „be vrijding" van West-Irian die offers vergt. I TIT de kring van de leden der Ge- reformeerde kerk te Bergen op Zoom is„ nadat de plaatselijke predi kant, ds. A. G. van der Stoel was afgevaardigd naar de Generale Synode der Gereformeerde kerken, bezwaar gemaakt tegen de deelneming van ds. Van der Stoel aan deze synode. Men vond dat de predikant teveel werk heeft in zijn gemeente 1083 zielen om daarnaast ook nog het veel tijd vragende werk van lid der Generale Synode te verrichten. Het ligt niet in onze bedoeling in het bijzonder over deze aangelegen heid uit Bergen op Zoom te schrijven De Particuliere Synode van de Ge reformeerde Kerken in Zeeland heeft zich met de klacht van de Bergse gemeenteleden beziggehouden en heeft uitgesproken dat een afgevaar digde naar een synode zich in de regel niet zonderj:rote noodzaak door een secundus mag laten vervangen. Daarmede is in het midden gelaten of de klacht van de Bergse gerefor meerden gerechtvaardigd was. Het accent is gelegd op de persoonlijke verantwoordelijkheid van de afge vaardigde predikant. Wij laten nu het geval als zodanig buiten beschouwing. Voor een algemene opmerking is ech ter wel aanleiding. Het komt dikwijls voor dat be stuursleden en afgevaardigden worden gekozen uit de kring van mensen, die reeds uitermate druk bezet zijn. Het argument voor hun kandidaatstelling en verkiezing is dan dat er zo weinig geschikte mensen zijn te vinden. Wij accepteren dat argument niet. Het is in de meeste gevallen, waarin het te berde wordt gebracht, onzinnig. Tal van mensen, die in de wintermaan den avond aan avond met hun pan toffels aan bij de haard zitten, zijn geschikt voor belangrijke functies op kerkelijk, maatschappelijk en politiek terrein. Men moet deze mensen bij de schoorsteen weg halen en een be roep op hen doen. De praktijk leert dat naderhand blijkt dat er uitsteken de krachten onder deze lieden steken. Een groot deel van deze mensen dringt zich niet op en heeft geen be hoefte aan de vooraanzittingen. Maar als ze eenmaal naar voren zijn ge haald, blijken het uitstekende be stuurders en afgevaardigden te zijn. Spreiding van functies en bij ver kiezingen rekening houden met de tijd, die kandidaten beschikbaar heb ben, is van liet grootste belang. CADZAND Zondag a.s. zullen voor het eerst in Zeeland in een tent kerkdiensten worden gehouden. In de afgelopen dagen is in de badplaats Cadzand in opdracht van de Stichting Katholieke Toeris tenzielzorg een tent .geplaatst, waarin tijdens het vakantieseizoen de toeristen gelegenheid zal worden geboden hun kerkelijke ver plichtingen na te koimen. Zoals bekend schrijft de leiding van de r.k. kerk het bezoeken van kerkdiensten behoudens in gevallen, waarvoor dispensatie is verleend verplichtend voor. In de af gelopen jaren heeft men zich in r.k. kring steeds meer gerealiseerd dat de toeneming van het aantal toeristen in de provincie Zeeland speciale eisen ging stellen aan de door de kerk uitgeoefende ziel zorg. Aan een van die eisen wil men beantwoorden door het in leven roepen van strandkerken. Er zijn reeds enkele strandkerken, o.a. in Haamstede, en in Zoutelande, doöh de strandkerktent in Cadzand is in Zeeland een volkomen nieuw verschijnsel. Zondag zullen de eerste diensten worden gehouden en volgende week vrij dagavond wordt de kerkten! officieel in gebruik genomen. Onder de talrijke toeristen, die in de zomermaanden naar Zeeland komen be vinden zich ook velen, die lid zijn van de r.k. kerk, hetzij behorend tot een pa rochie in Nederland, hetzij deel uitma kend van een buitenlandse in vele gevallen Duitse parochie. Het is ge bleken dat veel Duitse toeristen lid zijn van de r.k. kerk. Zij zijn vooral afkom stig uit de bisdommen Keulen, Aken en Eissen. In de afgelopen jaren is van r.k. zijde in Zeeland in samenwer king met het bisdom Breda reeds vrij veel activiteit ontwikkeld met het oog op de toeristen. In Haamstede en in Zoutelande ontstonden z.g.n. strandker ken. Deze van steen opgetrokken ge bouwen hebben slechts voor een klein gedeelte een dak. Het zijn z.g.n. open kerken met een zeer beperkt aantal zit plaatsen. Het merendeel van de kerk gangers moet de dienst staande bijwo nen. Diensten in de zomer In Cadzand heeft men in voorgaande jaren diensten voor toeristen gehouden in. een landbouwschuur. Bovendien zijn in de zomermaanden voor de r.k. va kantiegangers diensten belegd in het Verenigingsgebouw te West-Kapelle, in het kleine r.k. kerkje' te Domburg en in de eveneens Meine kerk te Veere. In Kamperland werd verleden jaar zomer de mis bediend in een bungalow. De kerk in Haamstede heeft 140 overdekte zitplaatsen, 160 niet overdekte zitplaats sen en 600 staanplaatsen, de kerk in Zoutelande 1500 staanplaatsen. Met be trekking tot het „opvangen" van de toe risten in de kerken beschikt men over de grootste r.k. kerk van Zeeland, na melijk de kerk te Hulst met 1400 zit plaatsen, de kerk in Goes met 1000 zit plaatsen, Domburg 200, Veere 70, Vlis singen 950, Middelburg 650 en Zierikzee 500. Dat zijn dus de bestaande kerkge bouwen in of nabij de recreatiecentra. De Stichting Katholieke Toeristenziel- zorg is echter van mening dat het aan tal mogelijkheden om diensten te bezoe ken nog aanzienlijk moet worden uitge breid en .gelijke tre$ .moet houden met de toeneming van het aantal toeristen; aan dit gewest. Ife strandkerktent té Cadzand biedt ongeveer negenhonderd mensen gelegen heid staande de diensten bij te wonen. Van de zijde van het bisdom Breda be staat voor deze in Zeeland door rooms- katholieken ontwikkelde activiteiten in het kader van de strandzielzorg grote belangstelling en waardering. BERGEN OP ZOOM. De bekende organist Daan Manneke geeft donder dag 21 juni een concert in de Grote Kerk van Bergen op Zoom. Medewer king verleent Koos Glerum (sopraan) uit de Biesbosch. Het programma is als volgt: 1. Passacaglia - D. Buxtehu- de, orgel. 2. Twee aria's - G. F. Han del, sopraan en orgel. 3. Toccata en fu ga in d. - J. S. Bach, orgel. 4. Twee „Arien" - J. S. Bach, sopraan en orgel. 5. Koraalvoorspelen - F. Peeters, orgel. 6a. Twee ..Biblische Lieder", A. Dvo rak, sopraan en ongel. 6b. Adoro Te - Daan Manneke (tekst Guido Gezelle), sopraan en orgel. 7. Te Deum - Jean Langl-ais, orgel. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs bedraagt 1 gulden. GOES. Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes slaagden voor het eindexamen H.B.S.-A de volgend^ leer lingen: de dames B; J. Boor uil Axel, P. J. Dekker uit 's-Heerenhoek, A. J. Leys uit Kruiningen en de heren J. Goedegebure uit Kapelle en W. P. Knuist uit Goes. Plannen Het ligt in het voornemen na verloop van itijd maar veel tijd Van voorbe reiding t gunt men zich niet ook strandl&rkem te bouwen in Dishoek (bij Koudekerke) en Renesse. Men hoopt dat volgend jaar de tent in Cadzand door een permanent gebouw zal zijn vervangen en het ligt in de be doeling dan de strandkerktent een sei zoen lang in een Walcherse kustge- meente te plaatsen, misschien in Vrou wenpolder. De strandkerken komen niét onder het bestuur van een parochie, maar gaan uit van de Stichting Katho lieke Toeristenzielzorg in Zeeland. De stichting is het overigens niet van plan bij deze activiteiten te laten, ma-ar -heeft ook plannen voor lectuur voorziening. In Breskens zal, in sa menwerking met het Katholiek Cen- trum voor de Lectuurvoorziening een vacantie lectuurdepot worden geopend. In dit depot zullen Duitse toeristen kunnen kiezen uit meer dan zevenhon derd boeken in hun landstaal. Uiter aard zullen ook boeken in andere ta len in ruime mate aanwezig zijn. Samenwerking Met betrekking tot de stichting van strandkerken is hier en daar de vraag opgeworpen of het wellicht mogelijk is dat van protestantse en r.k.zijde wordt samengewerkt. Men zou hetzelfde ge bouw voor zowel protestantse als r.k. diensten kunnen gebruiken. In het litur gisch gedeelte van de r.k. strandkerken bevindt zich slechts weinig speciaal op de r.k. dienst betrekking hebbend meu bilair, dat bovendien zonder veel moei te verplaatsbaar is. J/LISSINGEN. Aan de stenen voeten van de zeventiende- eeuwse zeeheld Michiel de Ruy- ter zitten op een twintig ste- eeuws bankje drie Vlissingers. Vraagt de eerste aan de tweede: „Brom jij nog steeds?" „Nee", antwoordt de tweede, „ik ben geen Duitser!" Komt de derde met de opmerking: „Als mijn vrouw en ik met de plof op stap gaan rijden we altijd naar de boulevard. Zij rijdt dan door en ik stap af. Zij is Duitse, ik niet. Ben je samen aan het toeren. Dit gesiprek illustreert dat er van tijd tot tijd stille „tragedies" afspelen in een Vlissings geizin. Mevrouw mag brommen op de boulevard omdat zij Duitse is. Meneer .niet. Hij is maar Vlissinger en moet zijn plofje .neer zetten tegen de versteende laarzen van Michiel, die als hij nog had geleefd stellig niet had nagelaten het-voor zijn stadgenoten op te nemen. Zeker zou Bestevaer B. en W. hebben .getrot seerd, zoals hij ook de Engelsen trot seerde. In het hol van de leeuw zou hij zich wagen en met de vuist op tafel slaan. „Mijn Vlissingers", zou hij zeg gen, „ibrcmmen of er bromt niemand". Maar Michiel leeft niet meer. Slechts herinneringen bestaan nog aan hem. En zijn stoere stenen dode ge stalte is niet bij machte nog indruk te maken op de heren die 't in Vlissingen voor 't zeggen hebben. Nog afgezien van het feit dat het college de grote vlootvoogd zou verstaan. Toch zou Michiel, wanneer hij nu leefde, in zijn pleidooi voor zijn Schel- destedelingen, aan het korste eind moeten trekken. Want B. en W. heb ben een machtig wapen in de hand: een internationaal tractaat. Daarmee zouden zij de zeeheld om de oren slaan en zeggen: „Man, lees dit!" Mi chiel zou het lezen en zijn onmacht gevoelen, hij zou toegrijpen dat het ge meentetoestuur 'bijzonder sterk staat. Geen orgaan in Nederland dat op het ogenblik beslissen kan dat alle Duitse brommers van de boulevard moeten verdwijnen. En waarom dan niet Wel... Om de eenvoudige reden dat de Duitse Bondsrepubliek dat internatio nale tractaat niet getekend heeft. Zij voelt zich dan ook niet geroepen reke ning te houden met de inhoud van dit verdrag. Een Duitse bromfiets in Ne derland wordt dan ook beschouwd als een motorfiets. En er is geen sterve ling van het overheidsgezag in Vlis singen die motoren op de boulevard zal verbieden. Zo hoort burgemeester mr. B. Kolff die aan de Boulevard Banckert woont alleen maar Duitse brommers langs zijn huis voortoijknetteren. Mis schien zelfs af en toe een Rus, want De strandtent te Cadzand. ook de Sowjet-Unie heeft met de over eenkomst niets te maken. Maar een Belg zal het beslist niet zijn die de burgemeester meent te horen, al kun nen we ons niet voorstellen dat de burgervader aan het geluid vernemen kan of „Den Peerke" dan wel „Hein- rich" op de brommer zit. Men fluis tert in "Vlissingen zelfs dat de burge meester het op toepaalde uren helemaal niet hoort! Fluistert. Om niemand wakker te maken.... Want er wonen veel mensen op de boulevard die 's middags van een slaapje houden Maar ieder weldenkend mens zal begrijpen dat B. en W. hun besluit Nederlandse brommers van de boule vard te weren niet .genomen hebben om dagdromers ter wille te zijn. Het college vaarde de verordening uit om de toeristen niet meer lawaai te beszor- fgen dan normaliter in Vlissingen te horen is. Een probaat middel deze beperking -van de motorische-knetter- herrie. Geen Vlissingse jongen zal het nu in zijn hoofd halen om de boulevard als racebaan te gebruiken. Een Duitse jongen wel, maar ja.... Overigens jammer voor de bona-fide-bromfiets- herijders, die maatregel van Vlis- singens B. en W. Want wie nu op de boulevard moet zyn moet zyn karretje stallen ergens aan de voet van de zee dijk. Uiteraard niet onbeheerd (wel op slot), want anders loopt men nóg de kans bet met de Vlissingse politie aan de stok te krijgen! (Ingezonden mededeling) Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar. IJ hebt toch ook een pijp? De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. KAMPERLAND. De grote caisson die sedert 1953 ten Noordwesten van Noord-Beveland een baken in zee vorm de, is in de golven verdwenen. De cais son lag ongeveer twee kilometer uit de kust en was tot voor een week nog dui delijk zichtbaar. Na het sluiten van het Veerse Gat is het betonnen gevaarte langzaam weg gaan zinken. De caisson was destijds bestemd voor het igat bij Ouwerkerk, maar kapseisde tijdens een storm toen het uit Engeland werd aangevoerd. SCHARENDIJKE. In de maandag avond gehouden raadsvergadering heeft een discussie plaats gevonden over de bouw van enkele woningen. G. S. hadden uit een ter beschikking staand extra contingent twee woningwetwoningen toe gewezen voor huisvesting van personeel van de Deltadienst. B. en W. stelden nu voor in plaats hiervan drie bejaar denwoningen te bouwen en de hierdoor vrijkomende woningen zo mogelijk te bestemmen voor het personeel van de Deltadienst. G.S. gingen met deze regeling akkoord. De directeur van de centrale dienst de heer A. J. Argelo lichtte het bouw plan toe tijdens een schorsing van de vergadering. De heer J. der Weduwen verklaarde meer geporteerd ite zijn voor de bouw van twee woningwetwoningen. De bejaarden woningen hebben minder woongerief en doen anderzijds een ho gere huur dan het grootste gedeelte der aanwezige woningwetwoningen. Ook wet- Toch eerste prijs voor Middelburgse p.v. band MIDDELBURG. De Middelburgse padvinders-drumband heeft op het in Haarlem gehouden dertiende nationale padvindersbandconcours de tweede prijs in de wacht gesleept met een perfect uitgevoerd shownummer, dat met een puntenaantal van 370,5 werd gehonoreerd. Door een fout in de tel lingen echter zal hoogstwaarschijnlijk niet de p.v. band uit Alkmaar, die 374,5 punt verwierf, winnaar van het con cours blijken, maar de Middelburgse band. De jury, waarin o.a. instructeurs van de marinierskapel zitting hadden, blijkt door de verhitte gemoederen za terdagmiddag strafpunten over het hoofd te hebben gezien. Voor de show- en muzikale uitvoering (drie prijzen wer den beschikbaar gesteld voor verschil lende onderdelen van het programma) zal nu waarschijnlijk de wisselbeker aan de Middelburgse padvinders wor den toegewezen. In Haarlem werden voor de eerste maal de nieuwe trom men gebruikt, die konden worden aan geschaft dankzij een donateursactie en de ballonnenverkoop op Koninginnedag. Gisteravond maakte de band een triomftocht door Middelburg, waar voor het huis van de heer P. Hordijk, in I de Lijsterbeslaan (Griffioen) een sere nade gebracht werd. De neer Hordijk, die veel aan het welzijn van de band heeft bijgedragen, is benoemd tot ere- 'lid. Na afloop brachten de bandleden in het Middelburgs koffiehuis een dronk uit op hun overwinning, die zij dank zij de intense oefeningen van de laat ste tijd konden behalen. De band kwam vorig jaar op het concours in Rotter dam pas als achtste uit de bus. Gelet op de omstandigheden van het jaar daarvoor kon dit een succes worden ge noemd. De band stond onder leiding van tamboer-maitre I. Jeroense. ouder Padmos was van mening dat de bouw van woningwetwoningen de voorkeur verdient boven die van be- jaardenwoningen. Hierop namen B. en W. hun voorstel weer terug. Met alge mene stemmen werd besloten tot de bouw van twee woningwetwoningen. De aanbesteding zal op uitnodiging geschie den. B. en W. zullen in een volgende vergadering met een nieuw voorstel ter tafel komen. De raad 'besloot verder een krediet beschikbaar te stellen voor iso latie van plafonds van de lokalen in de o.l. school te Ellèmeet. In principe werd akkoord gegaan met vernieuwing van de vloedpalen in de haven Flaauwers. In de rondvraag ves tigde het raadslid J. N. Viergeve er de aandacht op dat de draadafrastering rond het bluswaterbassin te Scharendij- ke stuk is, waardoor gevaar ontstaat voor kleine kinderen. De voorzitter zeg de toe dat het herstel ter hand zal wor den genomen. Onder de ingekomen stukken bevond zich de beslissing van G.S. dat het •raadsbesluit tot verkoop van een per ceel grond op de hoek van de Vroon straat te Kerkwerve aan de heer C. P. de Vlieger voor het bouwen van enkele garageboxen niet zal worden goedge-, keurd. De grondprijs die werd gevraagd wordt door G.S. te laag geacht. GOES Tijdens de dinsdagmorgen in Goes gehouden algemene ledenverga dering van de veilingvereniging „Zuid Beveland" te Goes, heeft de vice-voor zitter van deze vereniging, de heer C. Nijsse Gzn. te Heinkenszand afscheid genomen als veilingbestuur met het oog op zijn leeftijd. De heer Nijsse is 42 jaar bestuurder van de Goesse veiling geweest, waarvan vele jaren als vice-voorzitter. Hij is nu 81 jaar en achtte de tijd gekomen zijn taatc aan een jongere kracht over te dragen, vooral nu zijn levenswerk bij deze veiling, het meewerken aan het totstandkomen van de nieuwe veiling gebouwen, voltooid is. Als opvolger van de heer Nijsse werd in het veilingbestuur gekozen de heer W. J. Tielkemeyer te 's Heer Arendskerke. Waarderende woorden heeft voorzitter J. Q. C. Lenshoek geproken tot de af scheid nemende vice-voorzitter. Hij wees er op hoe hij altijd een open oog heeft gehad voor de vooruitgang en de belangen van de tuinbouw. Ook toen hij ouder werd bleef hij een man die met zijn tijd mee ging. De heer Lenshoek zei dat Nijsse de veiling niet zal vergeten maar ook de veiling Nijsse niet. Met algemene stem men werd vervolgens de heer Nijsse be noemd tot erelid van de vereniging, die hij 42 jaar heeft helpen besturen. Na mens het personeel feliciteerde direkteur S. G. Nooteboom de heer Nijsse met zijn benoeming tot erelid. Hij beklemtoonde hoe het personeel grote achting en waardering heeft voor de heer Nijsse die altijd en voor iedereen een goed woord had. Ontroerd dankte ten slotte de heer Nijsse voor de gesproken -woorden. Hij merkte op dat scheiden altijd pijn doet. De heer Nijsse zei dat hij dank zij Gods hulp heeft mogen meewerken aan de uitbreiding van de veiling en de tuin bouw en sprak de hoop -uit dat voor de veilingvereniging „Zuid Beveland" de ko mende jaren een even grote ontwikke ling te zien mogen geven als de afgelo pen jaren. Ten -slotte wees hij op de plichten, die de veilingbestuurders heb ben en ook onderstreepte hij dat de le den zich volledig voor hun veiling die nen in te zetten en deze niet alleeen die nen te zien -als een middel om hun pro- dukten af te zetten. De heer M. D. A. Glerum, de ge wezen hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijver heid in de provincie Zeeland, heeft gisteren te Goes de eerste paal voor het nieuw te bouwen verpleeghuis de grond in geheid. Veel moeite kostte dat niet want ook op het gebied van het heien is de automatisering voortgeschreden. De installatie hoejde alleen op gang te worden gebracht en stampte on der het uitstoten van blauwe wolk jes de paal zonder mankeren de grond in. De enige moeilijkheid zo schijnt het levert het tijdstip waarop de machine gestopt moet worden. „Robots" plegen nl. rustig door te rammen als de mens hem niet tijdig mei een van zijn fabu leuze knopjes of schakelaartjes de pas afsnijdt. Welnu, de heer Glerum bediende de machine tot aller tevre denheid, hetgeen door de voorzitter van de Stichting verpleeg- en rust huizen Midden Zeelandde lieer A. Schipper ook niet onder stoelen of banken werd gestoken. Tijdens een gezellig onder-onsje in de Korenbeurs bood de voorzitter de heer Glerum een fraaie zilveren sigarettendoos aan, met in het deksel de inscriptie: „Eerste paal verpleeg huis Goes 19-6-1962". Bij de foto: Er was een vinnige ruk voor nodig om de onwillige machine op gang te brengen, maar toen het „zaakje" eenmaal liep ginf de rest vanzelf.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3