Tactische manoeuvre in debat mammoetwet Geen plaats voor Spanje in E.E.G. GEEN TERMIJN VOOR VRIJE STAD BERLIJN PUBLIEKE OPINIE STERKER VORMEN KAMER WIL HERZIENING VAN DE WET OP ONDERWIJSRAAD TWEEDE KAMER MEENT STAKINGEN IN ITALIË In Harwich grote partij horloges gesmokkeld Oostduitsers ontkwamen via mijnenvelden Rusk: Solidariteit Navo ongeschokt Amerika lanceert weersatelliet De Bilt: Zacht IN KLEINMETAAL PAIS EN VREE Vier straaljagers in botsing Realistisch inzicht en een gerichte aanpassing nodig bij het ontwapeningsoverleg PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Woensdag 20 juni 1962 NIEUWE IMPASSE IN LAOS Nederlandse steun voor Spaanse bannelingen Naast socialisten Gemeen overleg Basisschool Hoge Raad verwierp beroep van Worms Kroesjtsjef goed geluimd in Roemenië: TWEE BEROEMDE VROUWEN OP T.V. MAN ZAT DOOD BIJ OPEN RAAM i Al 35 jaar Evenwicht Basis LAATSTE NIEUWS Ultimatum Russisch ambtenaar als verrader uit partij gestoten Directeur. J AUl(. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5081 MR. CALS PAAIT A.R. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Maatschappelijke organen zullen aan de vernieuwing van het voortgezet onderwijs niet te pas komen. Minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft gisteren in de Tweede Kamer, bij de hervatting van de strijd om de mammoetwet, zijn standpunt prijsgegeven. Hij had derge lijke organen bij de opbouw van het voortgezette voortgezet onderwijs willen laten advi seren en later mogelijk ook (-ordenende bevoegdheid willen geven. De minister legde zich er bij neer dat voor dit voorstel geen meerderheid was, dit tot grote teleurstelling van de fractie van de K.V.P. Haar woordvoerder dr. L. A. H. Alhering had immers de eerse dag van het mammoet debat al een juiste werking van deze organen als uitdrukkelijke voorwaarde voor de aanvaarding van deze we genoemd. VIENTIANE (Reuter). Tussen de Laotische politieke leiders is gisteren onenigheid ontstaan over de bewoordin gen van de koninklijke proclamatie, waarin de vorming van een voorlopige coalitieregering zou worden bekendge maakt. De besprekingen zijn geheel vastgelopen. De impasse ontstond toen de neutra- listische prins Souvanna Pbouma, die als premier voor de nieuwe regering zou optreden, een voorstel van de recht se generaal Phoumi van de band wees, dat volgens hem het kabinet alleen in naam een eenheid zou maken. Generaal Phoumi had voorgesteld de nieuwe regering pas te laten optreden na de integratie van de burgerlijke en militaire besturen in de rechtse, neu- tralistische en communistische zones. Een verontwaardigde prins Souvanna Phouma verklaarde echter dat dit het einde van de. voorlopige regering zou betekenen. „Als dit voorstel niet pit de koninklij ke proclamatie wordt geschrapt, is deze voor ons onaanvaardbaar", aldus de prins. DEN HAAG. De Europese Bewe ging in Nederland heeft een giroreke ning geopend voor hen die uit soli dariteit en medeleven steun willen verlenen aan de Spaanse bannelingen en hun gezinnen. Zij kunnen hu bij drage storten op gironummer 5031,. ten name van de Europese Beweging, Den Haag, onder vermelding van: Spaanse bannelingen. Voor de nauwelijks een jaar ge leden in de Kamer verschenen anti revolutionaire onderwijsdeskundige J. A. van Bennekom was het echter een dag van glorie, daar de minister bij gebrek aan beter zijn idee omhelsde om de bij het onderwijs betrokken organisaties dan maar zo veel mogelijk in het advieswerk in te schakelen. Deze organisaties moe ten dan wel door de minister als vol doende representatief zijn erkend. Zo is dan meteen bij de hervatting van het mammoetdebat, na zes weken binnenskamers overleg over de amen dementen, de eerste grote klap geval len. Minister Cals heeft tactisch een grote nederlaag ontweken en tegelij kertijd de anti-revolutionairen, die hij tot zijn gevaarlijkste tegenstanders kon rekenen, sterk aan zich gebonden. Aan het eind van de rit zal hij er de vruch ten van kunnen plukken. Met dit al is nu wel eens en voorgoed de vrees uitgebannen dat het toekomstige voort gezet onderwijs onder de verordenende bevoegdheid van publiefcreehtelijik toe geruste organen zal komen. De liberalen bleven zich echter ook tegen het plan-Van Bennekom verzet ten. Zij waren overigens de enige die tenslotte tegen stemden. Kennelijk heb ben zij voldoende aan de Onderwijs raad, die zij trouwens graag zouden willen versterken. Dit was dan ook de reden waarom zij zich naast de socialisten schaarden toen dezen met een motie voor de dag kwamen. Daar in werd gevraagd'de wet op de Onder wijsraad te herzien, zodat alle organi saties die zich de behartiging van het onderwijs ten doel stellen, bij het ad viseren kunnen worden betrokken. Ook deze motie werd tegen de zin van minister Cals aangenomen, ondanks de toezegging dat hij de samenstelling en de werkwijze van de Onderwijsraad graag nog eens wilde bekijken. Alleen Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgesproken tegen opne ming van Spanje in de E.E.G. De motie-Goedhart werd met 88 tegen 41 stemmen aangenomen. Deze motie noemde Spanje met nadruk, omdat zoals de socialist Goedhart het uitlegde het in dit concrete geval om dit land gaat. De motie van de K.V.P.-er dr. Schuijt, die Spanje niet noemde, werd verworpen met 89 tegen veertig stem men. Een poging van dr. Schuijt een stemmigheid voor een algemeen ge stelde motie te krijgen, mislukte. Zijn voorstel hield in, dat in de motie- Goedhart de vermelding Spanje zou worden geschrapt. De K.V.P. zou dan haar motie intrekken. Bezwaar De afgevaardigde Goedhart wees deze suggestie van de hand. Zijn ern stigste bezwaar tegen de motie-Schuijt was dat deze uitdrukkelijk over Spanje zweeg. Zijn motie daarentegen ver meldde eerst de algemene richtlijnen op grond waarvan landen tot de E.E.G. dienen te worden toegelaten en paste vervolgens de conclusie daaruit toe op de aanvrage van Spanje, waarmee wij nu te maken hebben. Van zijn kant gaf dr. Schuijt te ken nen dat zijn fractie elk regime dat spot met de rechten van de mens hart grondig verfoeit, maar dat hij in het geval van Spanje een poging had wil- DEN HAAG De collectieve ar beidsovereenkomst in de kleinme- taal is „rond". De Algemene Neder landse metaalbedrijfsbond, die enige tijd geleden niet akkoord kon gaan met het wel door de confessionele organisaties aanvaarde contract, wil de c.a.o. nu ondertekenen. Hierin is namelijk nog een aantal veranderin gen aangebracht, die het contract aanvaardbaar maakten. De lonen gaan nu met terugwer kende kracht tot 1 mei met tien cent per uur omhoog. Op 1 april 1963 komt hier nog vijf cent bij. In het contract is ook de arbeidstijdsver- korting van 48 tot 45 uur met in gang van 1 januari opgenomen. Bovendien zullen de werkclassifi- catie en de diplomatoeslagen met ingang van 1 april 1963 contractueel worden geregeld. De c.a.o. voor de kleinmetaal loopt tot 1 oktober 1963. len doen de democratische krachten in dat land te versterken om zo een geleidelijke en geweldloze ontwikkeling te bevorderen. De motie-Goedhart gooit volgens dr. Schuijt definitief de deur dioht en heeft daarmee iets half slachtigs en onwaarachtigs. Steun De fracties van de P.v.d.A., V.V.D. A.R., C.H.U.. P.S.P., S.G.P. en C.P.N. stemden tegen de motie-Schuijt. Als enige van de K.V.P. stemde ook me juffrouw Knol tegen; consequent was zij voor de motie-Goedhart. De fractie van de K.V.P. kreeg bij de motie- Schuijt als enige steun de stem van de christelijke-historisclie afgevaardigde dr. Schmal, die van oordeel was dat men het rustig aan minister Luns kon overlaten dit Spaanse Varkentje te was sen. Volgens dezelfde redenering stem de hij ook tegen de motie-Goedhart, waarbij hij zijn fractiegenoot Van de Wetering aan zijn zijde vond. ROME CA.P.). Het leven in Italië wordt op het* ogenblik verlamd door drie grote stakingen: de zware indus trie ligt stil, er verschijnen geen kran ten en het overheidsapparaat functio neert niet. Ongeveer een half miljoen metaalar beiders legden gisteren het werk neer om kracht bij te zetten aan hun loon eisen. Zij zullen in de loop van de dag weer aan het werk gaan, maar heb ben al gedreigd dat zij zaterdag weer zullen staken als er dan nog niet aan hun eisen is voldaan. Bij de kranten staakt bet technische personeel. Het wil een loonsverhoging van achttien procent. Deze stakers zul len vanavond weer aan net werk gaan. OOK ANDEREN Verder zijn de chefs van de rege ringsbureaus gisteren' in staking ge gaan. Ook zij willen meer verdienen. Vandaag en morgen, zullen zij weer werken, vrijdag en zaterdag gaan zij weer staken. Met deze drie grote stakingen is het overigens nog lang niet afgelopen. Zo staken achtduizend arbeiders van Pi- reUien 4500 arbeiders van de biscuit, fabriek Motta al meer dan vier weken. Bij het inhalen is gisterochtend de 21- jarige H. Doemges uit Pey-Echt met zijn auto in de buurt van Herten bij Roer mond de berm van de rijksweg ingescho ten en tegen een boom opgebotst. De heer Doemges en zijn vrouwelijke pas sagier werden zwaar gewond. De eerste stierf later in een ziekenhuis. de fracties van de KVP. AR en SGP stemden tegen deze motie. Gevolg van een en ander was dat dr. Albering zijn amendement, dat beoogde met de maatschappelijke organen nog een stapje verder te gaan en zelfs ook voor het openbaar onderwijs een der gelijk lichaam in te stellen, maar wijse lijk introk. Er bestond toch geen schijn van kans meer voor. Minister Cals beredeneerde zijn om zwaai nuchter met een verwijzing naar de stelling, die hij van den beginne af heeft aangehangen, namelijk dat hij werkelijk gemeen overleg over de mammoet wil om een zo groot moge lijke meerderheid voor het hele ont werp te bereiken. Ik ben niet voldoen de realist geweest, zo zei hij, waarbij hij bljjkbaar bedoelde te zeggen dat Shij zich had vergist in de Kamer op aanvaarding van zijn denkbeelden om trent de maatschappelijke organen. In ieder geval wilde hij niet forceren wat niet in het onderwijs blijkt te leven. Door het amendement-Van Bennekom te aanvaarden probeerde hij nog al thans iets van de grondgedachte te •handhaven. Terecht stelde hij vast dat ieder het er over eens was dat de orga nisaties zo nauw mogelijk bij het advi seren dienden te worden betrokken. Een ander principieel punt, de bena ming „basisonderwijs" heeft gisteren ook zijn beslag gekregen. De fractie leider van de C.H.U. dr. H. W. Tilanus deed wel een poging de oude term lager onderwijs te handhaven, maar voor dit idee kreeg hjj slechts de anti revolutionairen en de staatkundig-ge reformeerden mee. De lagere school zal dus straks bat s school gaan heten, in de mammoetwet althans De derde principiële beslissing be trof de werkingssfeer van de mam moetwet, de vraag of deze zich ook zal uitstrekken over vormen van voort gezet onderwijs die niet in dit ont werp zijn voorzien. Minister Cals vond van wel, daar het ontwerp immers het gehele onderwijs omvat dat ligt tussen de basisschool en het wetenschappelijk onderwijs. De anti-revolutionaire afge vaardigde prof. mr. Th. A. Versteeg meende van niet, maar zijn denkbeeld verwierf geen meerderheid. Hij vond slechts steun bij de liberalen, de chris- telijk-historischen en de staatkundig gereformeerden. Vanmiddag gaat het mammoetdebat verder. HARWICH (U.P.I.). De Engelse douane heeft gisteren in Harwich tien duizend horloges gevonden in de sport wagen van een Australische vrouw. De horloges waren ongeveer vijftig gulden per stuk waard. De Australische, de 29-jarige Eliza beth Ann Morgan, was in Hoek van Holland met haar Jaguar op de boot naar Engeland gegaan. Zij werd met een na de vondst gearresteerd. Volgens de douane moet zij deel uit maken van een grote .smokkelorganisa tie. KEULEN (Reuter) Al oefenende voor een nummer stuntvliegen zijn vier straaljagers van de Duitse luchtmacht gisteren bij Frenchen, ten westen van Keulen, tegen elkaar gebotst en neerge stort. De vier piloten kwamen daarbij om. De straaljagers waren Starfighters van het type F 104 g. Het zijn de modernste toestellen die de Duitse luchtmacht heeft. Vandaag zouden de Duitsers de beschik king krijgen over een compleet squadron van deze vliegtuigen Dat zou worden gevierd met een vliegdemonstratie. Daar voor waren de vier neergestorte piloten gisteren aan het oefenen. Drie van hen waren Duitsers. De vier de was hun Amerikaanse instructeur. De vier straaljagers zijn met elkaar in aanraking gekomen tijdens een snelle duikvlucht. Bij het neerkomen werden zij zo zwaar vernield dat de Luftwaffe eerst aannam dat er maar drie toestel len waren neergestort. De vierde Star- fighter werd als vermist opgegeven. Toen dat vliegtuig steeds maar vermist bleef, ging men de brokstukken nog eens nader bekijken en kwam men tot de ont dekking dat zij afkomstig waren van vier Starfighters. DEN HAAG. De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep verworpen dat de Haagse schroothandelaar L. Worms had ingesteld tegen het arrest van het Haagse hof waarbij hij tot 250 gulden boete was veroordeeld wegens smaad jegens de heer Spierenburg, vi- ce-voorzitter van de Hoge Autoriteit. De advocaat-generaal, mr. Moons, had geconcludeerd tot vernietiging van het arrest. Volgens hem was de bewe- zenverklaring van de opzet door het hof niet voldoende met redenen omkleed. De Hoge Raad vond echter dat de mededelingen van de heer Worms in onderling verband een zo ernstige be schuldiging inhielden, dat het hof daar uit de opzet de eer en goede naam van de heer Spierenburg aan te randen, had kunnen afleiden. Het hof had geweigerd de heer Worm® processen-verbaal van bepaalde getuigenverklaringen over te leggen. Mr. J. L. Janssen van Raay had na mens de heer Worms verklaard dat hem daardoor een kans op verdediging was ontnomen. De Hoge Raad meende evenwel dat het hof op grond van wet telijke bepalingen tot de weigering Was gekomen. BOEKAREST (Reuter/UPI) De Sowjetunie zal zo nodig een afzon derlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten om een eind te maken aan de bezettingsstatus van West-Berlijn, maar een termijn om over Berlijn als vrije stad tot een akkoord met de Amerikanen te geraken stellen we niet. Alles heeft zijn tijd en als die rijp is zullen we het vraagstuk oplossen. Er is geen reden om over Berlijn oorlog te gaan voeren; zij die over oorlog praten doen er goed aan te beseffen dat een druk op een knop als een boemerang zou werken. Het was voor het eerst sedert ge ruime tijd dat premier Kroesjtsjef in het openbaar weer van de sluiting van een apart vredesverdrag ge waagde al verzachtte hij dit feit door uitdrukkelijk te stellen dat de Sowjetunie geen ultimatum in de zin had. Voor een gehoor van duizenden fa brieksarbeiders in Boekarest verweet de Russische premier, die een be zoek van zes dagen aan Roemenië brengt, het de Verenigde Staten dat er nog steeds geen verdrag tot stand is gekomen over ontwapening en stopzetting van kernproeven. BOMMEN „Dat is de reden dat wij bommen moeten maken. Het is verspilling van energie want bommen zijn niet eetbaar. De bewapeningswedloop is er oorzaak van geworden dat wij on- 'angs onze vleesprijzen hebben moe ien verhogen. Het is waar dat de Verenigde Staten een grotere lgnd- bouwproduktie hebben, maar wij zul len hen inhalen. De Sowjetunie wil helemaal geen oorlog met de Ver enigde Staten. Iedereen moet leven zoals hij dat verkiest. De dag is ech ter niet ver dat de rode vlag boven Amerika zal wapperen. Niet wij zul len die vlag hijsen, maar de Ameri kanen zelf, uit vrije verkiezing", al dus de optimistische en goedgeluim de Kroesjtsjef. VREDESVERDRAG Onze correspondent in Bonn te lefoneerde gisteravond: De Westberlijnse burgemeester, Willi Brandt, acht het niet uitgeslo ten dat tijdens het politieke overleg dat dezer dagen in West-Europa wordt gevoerd met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, westelijke initiatieven inzake een vredesverdrag voor heel Duitsland ter tafel zullen komen. Brandt zei dit gistermiddag op een vergadering van het nieuwe bestuur van de socialistische oppositiepartij, de S.P.D., waarvan hij sedert het partijcongres in Keulen een der bei de vice-voorzitters is. Het Westen moet zich zijns inziens niet blind sta ren op het steeds herhaalde Russi sche dreigement dat de communisti sche staten met Oost-Duitsland een afzonderlijk vredesverdrag (buiten het Westen en Bonn om) zullen slui ten. GESPREK Van Russische kant is aan de voor avond van het gesprek met Rusk, die morgen West-Berlijn bezoekt en ver volgens naar Bonn vliegt, een reeks pogingen gedaan om het komende Duits-Amerikaanse gesprek te beïn vloeden. De opmerkelijkste poging acht men in Bonn de strekking van het geheim gehouden gesprek tussen de Russische ambassadeur Smirnof en Mende, de voorzitter van de klein ste Westduitse regeringspartij, de F.D.P. Mende heeft van dit gesprek, dat twee weken geleden al plaats had, gisteren verslag gedaan aan Schroder, de minister van buitenland se zaken. Men gelooft algemeen dat Smirnof aan Mende de datum heeft onthuld waarna de Russische regering van plan zou zijn een afzonderlijk vredes- desverdrag met Oost-Duitsland te sluiten. Door zo'n verdrag zouden de drie Westelijke mogendheden volgens de mening van de Russen gedwon gen worden alle zaken, die Berlijn betreffen, met het Oostduitse regime te behandelen. Ook heeft Smirnof een balletje op gegooid over tweezijdige gesprekken tussen Bonn en Moskou, dus buiten de Westelijke partners van de Bonds republiek om. Dat idee had enige maanden geleden de Westduitse am bassadeur in Moskou, Kroll, al naar voren gebracht. Vrijdag 13 juli maken twee beroem de vrouwen van zeer verschillend ar tistiek gehalte, hun opwachting bij de Nederlandse televisiekijkers. Het zijn de grote Portugese Fado-zangeres Clara d'Ovar en de Franse cabaretière Zizi Jeanmaire. Om half negen begint het Avro-programma met een optreden van Clara d'Ovar, waaraan voor het eerst in ons land een Fado-danspaar zal meewerken. Dit optreden duurt een half uur. Een goed uur later is de beurt aan Zizi Jeanmaire, de vrouw van de Fran se choreograaf Roland Petit. Zij treedt op met een one-womanshow, die bijna een uur zal duren. Zizi Jeanmaire geldt als een van de grootste klein- kunstenaressen in Frankrijk en werkt op het ogenblik in Rome aan enkele televisie- en filmprodukties. Haar te levisiedebuut in Nederland zal worden ingeleid door de Belgische televisie omroepster Denise Maes. De auteur van dit artikel ROTTERDAM. In zijn huis op de eerste verdieping in de Van der Werff- straat in Rotterdam heeft de 71-jarige H. van der Hoek, vermoedelijk dagen lang, dood in zijn stoel voor het raam gezeten .Hij was wat onderuit gezakt, waardoor hij van buitenaf niet was te zien. Wel was het de buren opgevallen dat het raam steeds open had gestaan. Bo vendien hadden ze de bejaarde man sinds vorige week dinsdag niet meer gezien. Enkele maanden geleden stierf een bejaarde Rotterdammer onder na genoeg dezelfde omstandigheden. BERLIJN (AP/Reuter). Tien Oost duitsers, twee echtparen en zes kinde ren, zijn gisteren bij de zwaar bewaak te grensovergang van Helmstedt naar het Westen ontsnapt. Over de wijze waarop zij over de mijnenvelden naar West-Duitsland zijn ontkomen, heeft de politie geen bijzon derheden bekend gemaakt. Aan de grens tussen Oost- en West- Berlijn, waar de vorige nacht een lid van de Oostduitse volkspolitie door zijn kameraden was neergeschoten. zijn gisternacht opnieuwschoten gehoord. Op een plaats hoordé men een man, waarschijnlijk een vluchteling, schreeu wen, terwijl verderop in een bos op de salvo's geen merkbare reactie volgde. door dr. J. M. E* M. A. Zonnenberg leefd zijn, een nieuw besef van de wereldsamenleving noodzakelijk is. Naast een realistischer inzicht in de voornaamste concrete vraagstukken op internationaal-politiek terrein, zal het nodig zijn, o.a. via normbesef te geraken tot verwezenlijking van bepaalde bij deze tijdsperiode passende doelstellingen (idealen). In deze tweede bijdrage zal worden getracht van de actuele stand van zaken bij de ontwape- nings-doelstelling een beeld te geven. Hoe zet men een overeenkomst in elkaar inzake algemene en volledige ontwapening? Welke normen en be ginselen moeten hierbij in acht wor den genomen? Bestaat hierover eni germate een algemene opvatting en zo ja is deze gemeengoed ge worden van de publieke opinie door dat organen die deze publieke opinie helpen vormen (politieke partijen, par lement, pers, universiteit, maatschap pelijke organisaties) hierover hun min of meer gefundeerde meningen heb ben en hebben bekend gemaakt? Ziehier enkele kernvragen, waarop (gelukkig) ten dele positieve en (he laas) ten dele negatieve antwoorden zullen moeten worden gegeven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HET ontwapeningsvraagstuk kan op een geschiedenis van ten minste 35 jaar wijzen. Het is uiteraard niet mogelijk deze geschie denis hier zelfs maar beknopt weer te geven, noch ook de geschiedschrij ving der laatste zeventien jaren. Ook deze recente geschiedenis bestond wel iswaar vrijwel uitsluitend uit langs elkaar heen praten. Toch kan wel op enkele resultaten worden geboogd. Zo is de idee van algemene en vol ledige ontwapening voor zover wij weten in 1927 het eerst door de Rus sen op de conferentietafel gelegd sinds 1959 door alle leden van de Ver enigde Naties aanivaard. Er is echter meer gebeurd en het beste aankno pingspunt voor de actuele geschiede nis is wel de Amerikaans-Russische overeenkomst van 20 september 1961. Gezamenlijke verklaring inzake overeengekomen beginselen voor onderhandelingen over ontwapening. Aldus is de titel van het genoemde Amerikaans-Russiohe document. Laat het eerst eens goed tot u doordringen: het betreft hier tussen de Amerika nen en Russen overeengekomen be ginselen over het meest belangrijke vraagstuk: oorlog te voorkómen tó vrede te bevestigen. Niet dat we er nu al zijn, maar brengt dit al niet een eerste schokje toe aan de vrijwel uitsluitend voorgehouden „dood-of- slaaf'-filosofie, d.w.z. hetzij bewape ning met kans op wereldoorlog, hetzij communistische slaivernij? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini T^NKELE GREPEN uit deze J-i acht overeengekomen be ginselen: Het rijfde beginsel van de overeen komst behelst, dat alle maatregelen op het terrein van algemene en vol ledige ontwapening zodanig met el kaar in evenwicht moeten zijn, dat in geen enkele fase van uitvoering van het ontwapenlngsverdrag een staat of groep van staten, welke dan ook, mi litair voordeel zal bereiken en dat de veiligheid voor allen op gelijke wijze is verzekerd. Van elk voorstel dat ooit tijdens het ontwapeningsoverleg te Genève be kend wordt, zou moéten kunnen wor den nagegaan of het o.m.- aan dit vijfde beginsel voldoet. Ook de pers zou zich uiteraard steeds hiervan moe ten vergewissen. Het eontrolevraagstuk is in punt zes van de overeenkomst neergelegd. Op zijn minst moet hiervan worden ge zegd. dat de Russische opvatting van controle over de Amerikaanse opvat ting daarvan blijkt te hebben gezege vierd. Nu zal men zich toch wel afvragen: „Droom ik of waak ik?" En nog meer vragen rijzen: Waarom moest Amerika dit nu toch aldus laten vast leggen? Het Westen heeft toch de be tere democratische opvattingen, maar heeft het die ook on het terrein van het eontrolevraagstuk? BIJ resolutie van 20 decem ber 1961 van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is vastgelegd, dat bovenbedoelde acht beginselen waarvan de inhoud aan het grote puibliek noch bekend noch verklaard is de basis zullen vor men voor het overleg te Genève. Voorts geschiedt dit overleg aan de hand van bepaalde uitwerkingen van meergenoemde overeenkomst in min of meer concrete plannen. De voor naamste dezer plannen zijn: de Ame rikaanse ontwapeninigisplannen van 25 september 1961 en 4 april 1962, het Russische ontwapeningsplan van 15 maart 1962 en het memorandum van 16 april 1962 van de acht bij het overleg te Genève mede betrokken neutrale mogendheden inzake de kern wapenproeven. Kent u, lezer, al deze plannen en hebt u ooit ergens vernomen of ze getoetst zijn aan de bovenbedoelde acht beginselen? Toch zou dit alles noodzakelijk zijn om u van de be richtgeving uit Genève iets te doen begrijpen. Hoe toch verbeterde be richtgeving te verkrijgen? Wij willen de vraag hoe verbeterde berichtgeving te verkrijgen hier niet gaan beantwoorden, doch zullen ten besluite wel iets zeggen over de ge volgen van vooruitgang op ontwape ningsterrein. Zou op dit terrein, dat materieel gesproken tot dusver alleen stilstand of achteruitgang heeft gekend, vooruit gang worden geboekt, dan zouden afgezien van gestegen kansen op ver laging van uiterst hoge Nederlandse belastingen o.m. grootscheepse mo gelijkheden ontstaan voor de verbete ring van de levensstandaard, in het bijzonder van alle arme volken. Het dit jaar door de Verenigde Na ties als vrucht van overleg tussen ge leerden uit Oost en West gepubliceer de eenstemmige rapport over de eco nomische en sociale gevolgen van ont wapening bevat hiervan indrukwek kende voorbeelden. Wil het eens zover komen, dat de belangstellende lezer hetgeen dage lijks op dit terrein voorvalt, op intel ligente wijze zal kunnen volgen, dan zal er nog veel meer moeten gebeu ren. - De hobby van mijn vrouw is breien. - De O.A.S. in Algiers heeft gisteravond opnieuw een ulti matum aan de Algerijnen ge steld. Zij eist dat de Europea nen onmiddellijk betrokken zullen worden bij de hand having van de orde. Gebeurt dat niet binnen 48 uur dan blijven de Europeanen Alge rije verlaten en zullen er Europese bolwerken in het leven worden geroepen in en rondom Oran. PARIJS (UPI). Minister Rusk, die een bezoek van tien dagen brengt aan Europa en vijf Westeuropese landen zal bezoeken, vindt dat de solidariteit van de Noordatlantische verdragsorganisatie ongeschokt is, hoewel -r verschillende vraagstukken op te lossen zijn. Hij kwam gisteren in Parijs aan. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken zal twee dagen in Frank rijk blijven en dan naar Duitsland gaan. Hij zal ook een bezoek brengen aan West-Berlijn. In Parijs zal Rusk praten met de At lantische opperbevelhebber, generaal Norstad, met president de Gaulle, met zijn ambtgenoot Couve de Murville en met de Franse premier Pompidou. ATOOMMACHT In Parijs zal Rusk vooral praten over de plannen van de Gaulle om Frank rijk nog dit jaar of :n het begin van 1963 een strijdmacht te geven die is uitgerust met eigen Franse kernwapens. Zoals men weet keurt de Amerikaanse regering dat plan af. Men verwacht dat president de Gaulle voet bij stuk zal houden en zal uitleggen dat hij niet an ders kon dan Frankrijk eigen kernwa pens verschaffen omdat de Verenigde Staten Frankrijk weigerden te helpen en Frankrijk niet voortdurend als bede laar in Washington wil aankloppen. CAPE CANAVERAL (Reuter). Amerika heeft gisteren opnieuw een „weersatelliet" gelanceerd, de Tiros V, De satelliet is volgens plan in een baan om de aarde gekomen. Net als zijn vier voorgangers is de Tiros V bedoeld om waarnemingen van het weer te doen en die door te seinen naar de aarde. Verder moeten automa tische camera's duizenden foto's ma ken, die ook naar de aarde worden doorgeseind. De Tiros V cirkelt iedere 97 minuten één keer om de aarde, op een hoogte van ongeveer 560 kilometer. Hij komt ook boven Rusland. MOSKOU (U.P.I.). Een gepensio neerd Russisch ambtenaar is uit de communistische partij gezet omdat hij tijdens het regiem van Stahn verschei dene mensen ervan had beticht dat zij geen goede communisten waren. Deze mensen waren op grond van die be schuldigingen gearresteerd door de ge heime politie en ter dood gebracht. De ambtenaar, Iwan Machin, is on langs door een plaatselijk comité van de partij ter verantwoording geroepen. „Ik dacht indertijd dat ik mijn plicht deed. Dat dachten wij allen", zo was zijn verweer. Weersverwachting van het K.N. M.l. in De Bilt, geldig tot van avond: Aanvankelijk op klaringen. Later toenemende bewol king en tegen de avond kans op re gen. Matige tot vrij krachtige, zuidwes telijke wind. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. MIESJE: Zacht weer, weer zachte boter. 21 juni: zon op 4.19, onder 3104 maan op 28.36. onder 8.00. k

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1