ALCATRAZ-: WEER WAS ONTSNAPPING ONMOGELIJK Ondanks rust duurt uittocht nog voort „KERN-PUZZEL" VAN McNAMARA Eén toestel vloog te hard en buiten toegewezen ruimte De meest perfecte gevangenis ter wereld Drie man verdronken zonder hoop middenin bij eiland wereldstad „DE ROTS" Collega's schieten Vopo neer „Tien miljoen ongebruikt Chefarine ./V Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Dinsdag 19 juni 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 5 Het ligt er zo mooi, Wachttorens Schootsveld Traang as Cel-inspectie Censuur Verdronken Discipline verscherpt Hulp bij geslaagde vlucht Prostituée aangevallen door los-arbeider SPAREN VOOR DE KINDEREN UITGAANSVERBOD IN ALGIERS VERZACHT Rietbrand: ton schade Arbeider verongelukt bij brug in Roermond Met straaljagers naar Brazilië Britse soldaat wilde „pralen" met tank Opgeruimd staat netjes bij Haagse friteskramen GROOTSTE RAMP UIT GESCHIEDENIS Russische vice-premier bezoekt Italië WEL VERVOLGING NA „RADAR-VERBAAL" GEHARREWAR IN LAOS r>r> E Van een onzer redacteuren het kleine eiland, in de baai van San Francisco. De bries uit de Pacific Iaat het groene water schuimen en fon kelen in de morgenzon. Naar het westen kun je de Golden Gate Brug zien, een zwierige boog van kaap tot kaap. Ge spreid op de heuvels rondom ligt de schoonste stad van Ame rika. En zuidwaarts, maar twee kilometer over het water, ligt de kleurige vissers- wijk, vol vis-restau- rants en souvenir winkeltjes voor de toeristen. Op de bou levard staan grote verrekijkers, waar je een muntstukje in moet werpen. Voor tien dollar cent turen de toeristen naar dat kleine eiland," naar Alcatraz. Maar Alcatraz, midden in een wereldstad, ligt verder van het gewone leven dan welke andere plek op aarde. Het is een ge vangenis, de meest perfecte gevangenis ter wereld. Op Alcatraz sluit Amerika zijn ge vaarlijkste misdadigers op: de fana tieke uitbrekers, de geweldplegers en oproerkraaiers, de volstrekt hopeloze gevallen. De meesten worden er pas geplaatst na wangedrag in een ande re gevangenis. Er zitten nu 264 man nen. Allen hebben zware vonnissen; velen zijn „lifers", levenslang ge straften. Vorige week zijn er drie man ver dwenen. Al zijn hun stoffelijke over schotten nog niet aangespoeld, het staat nu wel vast dat zij verdronken zijn. In de 28 jaar dat Alcatraz bestaat, is nog nooit één gevangene met succes ontsnapt. Alcatraz is erop gericht niet alleen uitbreken tot een illusie te maken, maar ook elk contact met de buiten wereld af te snijden, zodat hulp van buitenaf voor ontsnappen is uitgeslo ten. Het is een gevangenis van haast onmenselijke perfectie. Het eiland, een steile rots, is honderd vijftig me ter breed en vijfhonderd meter lang. De eigenlijke gevangenis beslaat; maar een klein deel. Rondom staan de wachttorens, met de schijnwerpers en machinegeweren. De bewakers vu ren op elk verdacht voorwerp dat ronddrijft in de baai. Iedereen die voet aan wal zet op Alcatraz, moet eerst door een klein ihokje. De gevangenen noemen het ,,the hot dog stand", het warme- worstkraampje. Het is een electro- magnetische detector, die wapens sig naleert of zelfs het kleinste stukje metaal waarvan een wapen of een werktuig zou kunnen worden ge maakt. De toegang tot het gevangeniscom plex is een gang met drie achtereen volgende deuren. Die gang wordt on der schot gehouden door een gewa pende bewaker in* een kogelvrije ruimte, die vanuit de gang niet is te bereiken. Een cipier opent één voor één de deuren, en dat kan alleen als de gewapende bewaker in zijn kogel vrije zitplaats tegelijk op een knop drukt, en de beide andere deuren op slot zijn. Een gevangene, die de ci pier in de gang zou overweldigen, zou nog altijd tussen twee gesloten deuren staan, in het schootsveld van de gewapende wacht, die hij niet kan bereiken. Uitbraakpogingen langs de- ze weg zijn uitgesloten. Niemand heeft het ooit geprobeerd. Binnen wordt het cellencomplex bestreken door gewapende wachten, opgesteld in gangen die geen verbin ding hebben met de cellenblokken zelf. Langs de cellengalerijen, drie verdiepingen hoog, doen ongewapende cipiers hun dienst. Alle tralies zijn van een staalsoort die tegen elk ge reedschap bestand is. Aan de westkant van het gebouw ligt de eetzaal. De gevangenen eten er allen met het gezicht naar één kant, waar een bewaker een over zicht heeft vanuit een hooggelegen, kogelvrije cabine. Elk begin van op standigheid loopt direct in de gaten. Beven de tafels hangen traangasbom- men aan het plafond. Als de wacht in de cabine op een knop drukt val len die naar beneden, en is het met elke vorm van oproer gedaan. In een bunker buiten de gevange nis staat een radiozender, die elk half uur tijdmeldingen uitwisselt met de kustwacht. Als die tijdmelding maar één maal hapert, wordt hei eiland door patrouilleboten omsingeld. De cellen zijn twee bij vier meter. Er staat een stoel in, een tafel, een toilet, een wasbak en een opvouwba re krib. Eén man in iedere cel. Om halfzeven 's morgens worden de ge vangenen gewekt. Na inspectie door de ongewapende cipiers worden de celdeuren van buiten het cellencom plex elektrisch geopend. In kleine groepen worden de mannen afgemar cheerd naar de eetzaal, en dan naar het werk, in de meubelfabriek, de wasserij, de mattenfabriek en de sdhoenmakerswerkplaats. Achturige werkdag, met s mor gens en 's middags een korte pauze, waarin gerookt mag worden. Na elke maaltijd gaan allen door een metaal detector, om achterhouden van vor ken of messen te signaleren. Na het avondeten gaat ieder terug naar zijn cel. Er mag gelezen worden tot half tien; dan gaan de lichten uit. De schaarse hoogtepunten van het gevangenisleven zijn de bezoeken van familieleden. Aan weerszijden van een kogelvrije glasplaat praten gevangene en bezoeker. Een smalle spleet in het glas, afgeschut door een dunne metaalstrip, maakt luid spa ken noodzakelijk, zodat de voortdu rend aanwezige bewaker elk woord kan horen. Zaterdagmiddag mogen de gevan genen wandelen of balspelen beoefe- OP EEN EILANDJE In de baai van San Francisco ligt de Fede rale Gevangenis Alcatraz, waar Amerika zijn gevaarlijkste mis dadigers opsluit. Vorige week zijn drie gevange nen verdwenen. Het leek de eerste geslaagde ontsnapping uit de ge schiedenis van de gevangenis. Nu echter is een tas van de ontvluch ten aangespoeld, met adressen van mensen van wie zij hulp verwacht ten. De politie leidt hieruit af, dat de drie mannen verdronken zijn. Alcatraz handhaaft zijn reputatie van gevangenis waaruit nog nooit iemand is ontkomen. Een onzer redacteuren vertelt hiernaast van het leven op Alca traz. De Amerikaanse onderwe reld noemt het kortweg „De Rots". Een gevreesd begrip, dat het eind betekent van iedere hoop op vrijheid. Het gezegde gaat: „Je hebt tien minuten nodig om op De Rots te belanden, maar het kost dertig jaar om er weer weg te komen." nen op de binnenplaats, omringd door een muur van zeven meter. Groepsvorming van meer dan drie man is verboden. Voor wie wil is er zondagmorgen kerkdienst. Alle uitgaande en binnenkomende correspondentie wordt geopend, nage lezen, en gecontroleerd op eventuele code-boodschappen of toevoegingen in onzichtbare inkt. Bovendien worden van alle correspondentie alleen de copie- en doorgestuurd, terwijl de originelen in de gevangenisarchieven worden op geborgen. Zo wordt tevens voorkomen, dat briefpapier binnenkomt dat is ge drenkt in verdovende middelen. Sinds 1934 hebben twintig man ge probeerd te ontsnappen. Zes werden neergeschoten, elf anderen gegrepen. Van de drie overigen is er één ver dronken, de twee anderen vermoede lijk ook. Weliswaar ligt Alcatraz maar ruim twee kilometer van de dichtst bij zijnde de kust, San Francisco's visserswijk, maar de baai is ijzig koud, en er staat altijd een felle stroming. Aan de westkant gaapt de oceaan, naar het oosten de immense baai, zestig, zeventig kilometer water naar alle kanten. De paar uitbrekers, die het water bereikten, zijn verdronken of op het nippertje door patrouillebo ten opgepikt. De twee laatsten, in 1937, zijn nooit teruggevonden; zij zullen zijn meegesleurd naar open zee. De drie man, die vorige week ver dwenen, hadden maandenlang gezwoegd met scherpgeslepen theelepeltjes om door de dikke betonmuur van hun cel len heen te komen. Via een luchtkoker waren ze tot buiten het gevangenis complex gekomen, gedekt door het duister van de nacht. De cipier vond de volgende morgen op hun kribben poppen met hoofden van gips en haren gemaakt van verf kwasten. De gaten in de muren waren met gips dichtgestopt. Aanvankelijk dacht men aan twee mogelijkheden: óf de drie hielden zich nog op het eiland verborgen, óf ze waren ontkomen met een vlotje van drijfhout. De politie zocht iedere vier kante meter van het eiland af, terwijl helikopters en bewapende boten rond om patrouilleerden. Voor de gevangenen ging het dage lijks leven door in dezelfde onwrikba re eentonigheid. Er heerste allesbehal ve een feeststemming; ze weten maar al te goed wat een ontsnapping voor henzelf betekent: schorsing van voor rechten, dubbele bewaking, verscherp te discipline. Maar toch was er de span ning: zou het zijn gelukt? Nu weten ze: het is niet gelukt. Van De Rots kom je niet weg, nooit. En 's morgens marcheren ze weer naar de werkplaatsen, zoals iedere dag, jaar in jaar uit. Over het ruige groene wa ter kunnen ze de zon zien schitteren in de lenzen van de verrekijkers waar door de toeristen naar hen kijken. Twee kilometer, maar toch oneindig ver weg. BERLIJN (Reuter). Een Oost- berlijnse grenswacht is gisteravond door zijn collega's doodgeschoten toen hij vluchtelingen na-ar West-Berlijn hielp ontkomen. Deze, twee vrouwen en twee kinde ren, bereikten ongedeerd door een onderaardse gang de andere kant van de muur. De man werd dodelijk gewond toen hij als laatste van het groepje door de tunnel, dicht bij de Friedrich- strasse, kroop en de kogels opving die zijn collega's hen nazonden. De Westberlijnse politie stond machte loos. Naar verluidt hadden dertien men sen door de dertig meter lange tun nel, die door Westberlijnse studenten was gegraven, willen vluchten. De studenten hadden er in het geheim een maand aan gewerkt. De tunnel leidde van een leeig ge bouw in de Oostelijke sector naar een plaats op anderhalve meter van de muur in de Amerikaanse sector. De uitgang lag verborgen achter een hou ten hek. De vluchtelingen werden op een metalen brancard door de tunnel getrokken met touwen die vanuit West-Berlijn werden bediend. Aan de Westelijke zijde stond een man tevergeefs te wachten op zijn vrouw, die hij door de tunnel ver wachtte. Van onze correspondent UTRECHT. In de woonschuit, waarin zij haar beroep uitoefent, is de 39-jarige prostituée J. J. uit Utrecht door de 23-jarige los-arbeider Z. aan gevaren. Mensen uit de buurt, die op het geschreeuw van de vrouw afkwa men, overmeesterden de man. Hij zit nu in bet politiebureau, verdacht van poging tot doodslag. De los-arbeider had dertig glazen bier op, toen hij de protistuée in haar woonschuit, die langs het Zandpad lag, ging bezoeken. Op een gegeven ogen blik kreeg het tweetal ruzie. Z. greep de vrouw bij haar keel en -begon in het wilde weg op haar los te slaan. (Ingezonden mededeling) Het eiland Alcatraz, twee kilometer van San Francisco's visserswijk. ALGIERS (Reuter, A.P.). In Algerije heerst de grootste rust. Het enige incident was gisteren een overval op een bank, gepleegd door twee gewapende Europeanen, maar het is niet duidelijk of die nog iets te maken had met de nu geëindigde strijd. Het uitgaansverbod is giste ren verzacht. Tot nu toe moest ieder in Algiers om half negen binnen zijn. Nu mag men buiten blijven tot middernacht. Wat Arabieren en Europeanen gro te zorgen baart, is de voortzetting van de uittocht van de Franse Alge rijnen. Honderden hebben ook gisteren weer het land verlaten. De reden schijnt te zijn dat zij hebben bespeurd dat het akkoord tussen de Algerijnse nationalisten en de O.A.S. slechts een mondelinge overeenkomst is en dat er niets op schrift staat. Zij verlaten nu het land zoals zij van plan waren, zij het dat zij hopen er terug te kunnen keren zodra blijkt dat het bestand behoorlijk wordt nageleefd. VAKBONDEN De Europese vakbonden in Algerije zullen een poging doen om hun leden komen van het akkoord en hun in vloed is in het algemeen vrij groot; of zij het wantrouwen kunnen wegne men van de duizenden die zich giste ren verdrongen bij de passagebureaus is de vraag. Als een gunstig teken kan men het opvatten dat de arabische bevolking doet wat zij kan om terug te keren naar normale toestanden. Venters, schoenpoetsers en taxi chauffeurs vertoonden zich zonder vrees op straat en arabisch huisper soneel kwam zich weer melden. ORAN? Nog altijd weet niemand wat er zal gaan gebeuren in West-Algerije, en in de streek rondom Oran, het bol werk van de fanatiekste leiders van het Geheime leger. Deze mensen schenen gisteravond nog steeds niet tot een besluit gekomen te zijn. Hun kansen om met succes een Franse enclave te verdedigen worden zeer gering geacht. In de eerste plaats is .Oran een zeer moeilijk te verdedigen stad, die vooral van zee uit zeer kwetsbaar is. In de tweede plaats ligt de Franse marinebasis Mers-el- Kebir vlak bij. Ten slotte is Oran voor de levering De drie vluchtelingen: Frank L. Morris (35), John W. Anglin (32), en zijn broer Clarence (28). ervan te overtuigen dat zij dwaas van drinkwater afhankelijk van bron- handelen door nu nog uit het landje nen die vlafc aa,n de Marokkaanse vluchten. De vakbonden hebben een grens liggen, buiten de enclave die de groot aandeel gehad m het tot stand o.A.S. zo graag van de stad wil ma- ken. Men behoeft de kranen slechts te sluiten om de stad tot overgave te dwingen. Van onze correspondent BAARN. Een felle brand heeft gis ternacht een rietopslagplaats aan de Eem bij Baarn vernietigd. Ongeveer tienduizend kiuibieke meter riet van de gebroeders Fransen werd door het vuur verteerd. De brandweren uit Baarn, Soest en Eemnes konden niet voorkomen dat er een schade ontstond van honderddui zend gulden. Van onze correspondent LONDEN Bedoelde McNama- ra, de Amerikaanse minister van defensie, ook Engeland, toen hij het afgelopen weekeinde kritiek liet horen op bondgenoten die er een eigen arsenaal kernwapens op na houden? Voor deze vraag ziet men zich in Londen nu gesteld. Zodra het parlement volgende week weer bijeen komt, hoopt men er van premier Macmillan het antwoord op te krijgen. Van Labourzijde zal men hem enkele vragen over dit netelige onderwerp stellen. Het is niet toevallig dat de socialis ten deze gelegenheid aangrijpen om de regering het vuur na aan de schenen te leggen. Immers zij zien weinig heil in onafhankelijke Britse kernwapen macht. HaTold Wilson en andere socia listische leiders die niet lang geleden Washington bezocht hebben, beweerden na terugkomst in Engeland dat men hun daar had verzekerd dat de Britse kernwapens geen zier bijdragen tot de afschrikwekkende macht van het Wes ten. Zij gaven te verstaan dat ook mi nister McNamara deze mening was toe gedaan. Harold Watkinson, de Britse minister van defensie, ontkende dat destijds heftig. Integratie In White Hall gaf men zich gisteren nogal wat moeite om met nadruk te verzekeren dat de kritiek van McNa mara zeker niet op Engeland slaat. Hij bedoelde alleen de plannen van presi dent de Gaulle te kritiseren die de strijdkrachten van zijn land met eigen kernwapens wil uitrusten, onafhanke lijk van die der Verenigde Staten. Engelands strijdmacht (de z.g. V- bommenwerpers) die beschikt over Britse kernwapens, is volledig geïnte greerd in die van de Amerikaanse stra- Britse regeringskringen. Engeland is zeker niet van plan afstand te doen van zijn eigen kernwapens. Op het Britse departement van de fensie is men nogal schamper in de be oordeling van de nieuwe spelregels die McNamara heeft opgesteld voor een mogelijke oorlog met kernwapens te gen de Sowjetunie. De minister heeft gezegd dat een vergeldingsaanval van Amerika zich in de eerste plaats zal richten op militaire doelen in de Sow jetunie en niet op de grote bevolkings centra, zoals tot nu toe het plan was. Hij verwacht van het bekendmaken van dit plan dat de Russen van hun kant ook zullen afzien van het bom barderen van grote steden in de Ver enigde Staten, mocht het tot een con flict komen. Deze denkwijze vindt men hier om verschillende vooral militaire redenen bijzonder naïef. Zelfs verluidde gisteravond in Lon den al dat de Britse V-bommenwer pers in overeenstemming met de om mezwaai in Amerika's strategische plannen, nieuwe doelen in de Sowjet unie toegewezen hebben gekregen, geen grote steden, maar centra van militair belang. Defensiedeskundigen wijzen er hier op dat het tegenwoordig wel heel moeilijk is om onderscheid te maken tussen militaire en niet-militaire doe len. Als gevolg van de vragen die door McNamara's rede zijn opgeworpen is vooral het probleem weer actueel ge worden op welke wijze het beste na- Ingezonden mededeling) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT mens alle westelijke bondgenoten de zeggenschap over het gebruik, van kernwapens kan worden geregeld. ROERMOND. Bij de bouw van de nieuwe Maasbrug in Roermond is gis termiddag de 66-jarige W. Cloudt uit Her ten verongelukt. De arbeider werd op de aarden oprijbaan naar de brug gegre pen door een achteruitrijdende vracht wagen, die met zand was geladen. De man was de rijbaan opgegaan om zijn fles met drinkwater op te hal-en die op de weg lag. De heer Cloudt had ze ven kinderen. De bouw van de Roermondse Maas brug heeft tot nu toe drie mensen het leven gekost. DEN HAAG De K.L.M. gaat nu ook met straalvliegtuigen vliegen op Zuid-Amerika. Brazilië heeft Nederland vergunning gegeven eenmaal per week met een D.C.-8 een dienst te onderhou den op Rio de Janeiro. Dit is het resultaat van de onderhan delingen van mr. H. J. Spanjaard, di recteur van de Rijksluchtvaartdienst, met Braziliaanse autoriteiten. De be sprekingen waren nodig, omdat de ter mijn van het luchtvaartverdrag tussen beide landen was verstreken. Er is geen nieuw verdrag voor in de plaats gekomen. Voorheen onderhield de K.L.M. twee maal per week een dienst op Brazi- lië. Hij werd uitgevoerd met toestellen van het type D.C.-7c. Tegenover de hal vering van het aantal diensten staat, dat de capaciteit van een D.C.-8 ten opzichte van een D.C.-7c tweemaal zo groot is. MINDEN (Reuter). Een jonge En gelse soldaat van het Britse leger in Duitsland, is veroordeeld wegens praal- rijden met een vijftig tons Centurion tank. De soldaat, de 22-jarige Gerald Wil liams, was niet ver gekomen. Een schildwacht had kans gezien op de weg rijdende tank te springen. Hij was er in geklommen en had Williams ertoe gebracht te stoppen. De hele rit was maar 137 meter. Die 137 meter tankpraalrijden kwa men Williams gisteren voor de krijgs raad op 56 dagen licht arrest ie staan. Williams werd verdedigd door zijn com mandant. Die vroeg de krijg-raad reke ning te hcuden met het moeilijke mili. eu waar zijn soldaat uit afkomstig was. DEN HAAG In Den Haag zal bij friteskramen, haringtenten, automa tieken en andere gelegenheden waar eet- en drinkwaren worden verkocht die ter plaatse worden genuttigd, voortaan een mand, bak of soortge lijk voorwerp aanwezig moeten zijn. De klanten die de eetwaren hebben opgepeuzeld, kunnen daar papier en ander afval in werpen. De gemeente raad heeft gistermiddag besloten in de algemene politieverordening een bepaling van die strekking op te ne men om verontreiniging van de weg door bedrijven tegen te gaan. Mensen die een bedrijf uitoefenen waardoor de straat wordt verontrei nigd, zijn voortaan verplicht de rom mel die uit hun bedrijf op straat te recht is gekomen binnen een uur na sluitingstijd van de zaak op te rui men. Volgens de nieuwe bepaling is men ook verplicht onmiddellijk na sommatie van een politieman de rom mel van de straat te verwijderen. De gemeenteraad vond 'net een mooi voorstel van B. en W. Een waardige afsluiting van de actie Op geruimd staat netjes, zo formuleerde de liberaal mr. Boender het. de spaarbank met volledige bankservice WASHINGTON (U.P.I.). De Amerikaanse Raad voor de burger luchtvaart heeft zich uitgesproken over de botsing tussen twee passa giersvliegtuigen boven Brooklyn in december 1960, die aan 134 men sen het leven kostte. Volgens de Raad is de bemanning van een van de twee vliegtuigen verantwoorde lijk voor het ongeluk, dat de groot ste luahtramp uit de geschiedenis van de burgerluchtvaart is. Bij het ongeluk waren een DC 8 straalvliegtuig van de United Air lines en een Constellation van de Trans World Airlines betrokken. De DC 8 had 76 passagiers en zeven be manningsleden aan boord, de Con stellation 39 passagiers en vijf be manningsleden. Behalve alle inzitten den van de vliegtuigen kwamen ook nog zeven mensen om die op de grond werden .getroffen door brokstuk ken van de toestelen. De Raad is tot de slotsom geko men dat alle schuld van het ongeluk bij de bemanning van de DC 8 moet worden gezocht. Zij laat de andere partijen, de bemanning van de Con stellation en de verkeersleiding van het vliegveld Idlewild, volledig vrij uit gaan. Te snel Volgens de Raad vloog de DC 8 toen het ongeluk gebeurde zonder daarvoor toestemming te hebben ge kregen van de verkeersleiding huiten de hem toegewezen zone. Bovendien vloog het toestel met te grote snel heid. Tenslotte had de bemanning verzuimd om te melden dat een van de twee radio-ontvangers niet werk te. Radio stuk Vanwege de kapotte radio had de bemanning meer tijd nodig dan an- ROME (Reuter, AP). Alexei Ko- sygin, eerste vice-premier van de Sow jetunie, is gisteren per vliegtuig uit Moskou in Rome aangekomen. Het be zoek van Kosygin, dat tien dagen zal duren, draagt geen officieel karakter. Hij zal onder meer besprekingen voe ren met Italiaanse politieke leiders en enkele industriecentra bezoeken. Naar verluidt zal de Russische vice- premier met de Fiatfabriek onderhan delen over de eventuele vestiging van een fabriek voor de assemblage van traktors in de Sowjetunie. Ministerieel antwoord DEN HAAG De ministers Beer man (justitie) en Korthals (verkeer en waterstaat) willen er niet aan meewerken, dat geen vervolging wordt ingesteld tegen autobestuur ders, die op grond van opmetingen met radar worden bekeurd. Proeven die dooi- verschillende Duitse poli tiekorpsen zijn genomen, hebben aangetoond dat die metingen be trouwbaar zijn. Dat antwoorden de beide minis ters op de vragen van het christe- lij k-historische Tweede-Kamerlid F. H. van de Wetering. Het Kamer lid had zijn vragen gesteld, omdat in Duitse publikaties de betrouw baarheid van de radarapparaten in twijfel was getrokken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In ons land staat voor een waarde van ongeveer tien miljoen gulden aan matrieel voor het aanleggen van betonnen wegen ongebruikt. Dit ver klaarde gisteren de voorzitter van de bouwers, ir. H. D. Prins, op een bijeen komst van de Betonvereniging in het Kurhauspaviljoen in Scheveningen. Het was niet de eerste keer, dat de heer Prins met deze forse uitspraak in de openbaarheid kwam. Hij heeft er al ver scheidene keren eerder op gewezen dat naar zijn mening het machinepark voor de bouw van betonnen wegen in ons land niet rendabel genoeg wordt gebruikt. In verband daarmee pleit hij voor een gro tere continuïteit in het verstrekken van bouwopdrachten door de overheid. Het liefst zou de heer Prins zien, dat er dooi de overheid een meerjarenplan zou wor den opgesteld voor de aanleg van be tonnen wegen. ders voor het nemen van peilingen. De verkeersleiding kon daar geen re kening mee houden omdat zij niets wist van het defect. Zo kpn toet ge beuren dat de bemanning te laat ach ter de juiste afstand, kwam van toet vliegtuig tot de zone waar het moest wachten voor de daling. De tijdnood werd nog vergroot doordat de ver keersleiding de DC 8 een andere par- keerpositie opgaf dan anders, die aanmerkelijk: verder van het vlieg veld lag dus dichter bij het aan komende vliegtuig. Botsing Door dit alles kwam de DC 8 in een zone tere-oht waar hij niets had te maken en botste hij op de Con stellation die cl-eze zone toe-gewezen had gekregen. De maatschappij waar de DC 8 van was, weet het ongeluk destijds aan tekortkomingen in het systeem van de verkeersleiding. De Raad voor de burgerluchtvaart maakt hiervan in zijn rapport geen enkele melding, maar merkt wel op dat de verkeers leiding na de ramp verscheidene her vormingen heeft ingevoerd. Er wordt verwacht dat het rapport en de conclusie van de Raad een storm van protesten zal uitlokken van de kant van de United Airlines (de eigenares van de DC 8) en van de organisatie van piloten. VIENTIANE (Reuter, UPI) Nauwe lijks was de neutralistische prins Souvanna Phouma gisteren in de Vlakte der krui ken na een oponthoud van 24 uur wegens de hevige moessonregens aan gekomen, of de moeilijkheden rond zijn moeizaam gevormd coalitie-kabinet spits ten zich toe. Zaterdag heeft de Nationale vergadering van Laos, die beheerst wordt door de vol gelingen van de westersgezinde prins Boun Oum, het nieuwe coalitie-kabinet goedgekeurd. Hiertegen heeft de commu nistische Pathet Lao ernstig bezwaar ge maakt. Indertijd zou in Zürich door de drie prinsen zijn afgesproken dat de coa litie rechtstreeks zou worden goedge keurd door de koning, zonder inmenging van het parlement. Mits Ook prins Souvanna Phouma heeft be denkingen geopperd, maar is bereid met de gevolgde procedure accoord te gaan mits het parlement alleen maar zijn goed keuring hecht aan het bereikte accoord en niet een formele stemming houdt. De communistische prins Souvanna Phong heeft de kwestie hoger opgenomen. Hij heeft geweigerd naar de Vlakte der kruiken te vertrekken en bleef in Hanoi, van waaruit hij de Verenigde Staten be schuldigde van voortgezette militaire hulp aan de rechtse regering, het neer laten van „bandieten en wapens" en het saboteren van de pas gevormde overeen komst „nog voor de inkt van de hand tekeningen droog was". Volgens berichten uit Hanoi zou prins Souvanna Phong pas naar de Vlakte der kruiken willen vertrekken, wanneer prins Souvanna Phouma met koning Savang Vatthana en de rechtse vice-premier Phoumi Nosavan tot een bevredigende oplossing van het geschil is gekomen. Aan de gevolgen van de explosie van vrijdag in de ozonisatiefabriek van Uni- lever-Emery N.V. in Gouda is de 33- jarige heer J. Blind uit Gouda in het ziekenhuis overleden. (Ingezonden mededeling) Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken f De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handigs stripverpakking 40 tabletten f t,60 Voordeligs flacon 100 tabletten f 160

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5