WE ZIJN HALVERWEGE TOETREDING E.E.G. VEISJE *<7) REDT Diploma's handelsavond school Goes uitgereikt TURNDEMONSTRATIES OP SPORTVELD SOUBURG Touwtrekken in de Braakman door Hoek gewonnen LONEN BIJ SPOORWEGEN IN SPANJE VERDUBBELD De Bruinvis en SZV opnieuw favoriet BEVESTIGING VAN VONNIS GEËIST VROUWEN ALS ONDERPAND Uitspraak van Geref. synode in Zeeland kraó door eeland Pag. 4 Cursus bestaat vijftig jaar Kloetingse voetbalveren, speelde in Westenschouwen Meester-vakman nam afscheid van PZEM EERSTE BONEN IN KAPELLE Programma kader training C.J.V. Kleiduivenschieting te Hoek Wijziging in Hoekse ivinkelsluitingstijd? korfbalcompetitie sdkb Minister Heath na gesprek met mr. Luns: Zwaluwen en WIK 2 ven winnen V.V.Z.F. in Axel houdt dit jaar geen keuring Aanbesteding Sportweek 1962 gestart JVafcte" Emma-mars HAARLEMSE JOPIE MOET BETALEN KLEUTER UIT BRANDEND HUIS Boerenleenbank GVNSTIGE BESLISSING NA STAKINGEN Kleurlingen mogen nu zwemmen in Salisbury DOMINIQUE BOHAN BIJ ONGELUK OMGEKOMEN Nieuwe waterleiding Rijn-Kennemerland Novib begint met het erfgewassenproject Dinsdag 19 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD toezicht hebben afgelegd, terwijl hij er tevens op wees dat het diploma van de handelsavondschool gelyk is igesteld aan het middenstandsdiploma. De voorzitter van het bestuur van de school, ide heer A. W. Brederode memoreerde dat de school april 1912 werd opgericht en hij verklapte dat aan het eind van de cursus 1964 het 50-jarig bestaan zal worden ge vierd. Namens het gemeentebestuur sprak nog mevrouw Griep-Duinker, wethouder van onderwijs, terwijl de heer C. F. v.d. Peijl het woord voerde namens de kamer van koophandel en de comissie van toezicht op het midelbaar onderwijs. Namens de leerlingen sprak de heer J. Verhoek uit Sohore een pittig dankwoord. De geslaagden zijn: W. Bazen, Kloe tinge, C. Breen, Goes, C. van Dijke, Goes, W. Huis in 't Veld, Goes, M. J. Hooger- land, Kapelle, R. Jacobs, Goes, P. W. Ka- relse, Sohore, E. Lokers, Goes, mej. J. de Koijer, Nieuwdorp, C. L. Molhoek, Goes, W. A. Slabbekoorn, Kapelle, P. D. Traas, Krabbendijke, N. Tramper, 's-Gravempol- der, J. Verhoek, Schore, W. P. Wisse, Goes, en A. P. Boone, Kruiningen. Uitslag hengelwedstrijd ST. PHILIPSLAND. De hengel sportvereniging De Makreel heeft za terdagmiddag een hengelwedstrijd ge houden, waarvan de uitslag is: 1. W. Koster, 690 punten; 2. A. Verwijs 675 p.; 3. C. den Braber 545 p.; 4. C. Kos ten 505 p.; 5. A. M. den Braber 390 p.; 6. A. Geense 380 p.; 7. A. den Braber 370 p.8. M. Geuze 295 p.9. J, Kaas- p. In totaal werd 2800 gram bovenmaat se vis gevangen. GOES De heer L. C. Velthuizen, directeur vam de middelbare handels avondschool, heeft In het gebouw van de delsavondschool uitgereikt. De directeur chr. uloschool, aan 16 geslaagden het diploma van de drie-jarige cursus han- slaagden het tiende examen onder rijks- benadrukte in zijn toespraak dat deze ge- GOES. Ook de particuliere of provinciale synode van de Ge reformeerde Kerken in Zeeland heeft zich bezig gehouden met het streven naar eenwording tuissen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, zo als dat de laatste tijd openba£\ hoek" 240 p.; 10. M.JD. Engelsman^ 240 is geworden. De classis Axel van de Gereformeerde Kerken had de Provinciale Synode een brief ge schreven naar aanleiding van wij citeren letterlijk de brief ,,het streven naar eenwording met de Nederlandse Hervormde Kerk in haar huidige gestalte, zoals dit in de actie van de zoge naamde Achttien tot uitdrukking komt". In de vergadering van de synode hebben de door de kerken afgevaar digde Zeeuwse ambtsdragers uitvoe rig over de uit Zeeuws-Vlaanderen afkomstige brief van gedachten ge wisseld. Uit het schrijven van de classis Axel kon men opmaken dat er in die classis op zijn minst enige ongerustheid bestond over het stre ven naar eenheid. De particuliere synode van Zee land besloot een uitspraak te doen. Deze luidt: „Wij kunnèn ons met de Hervormde kerk niet verenigen, zo lang ze volhardt in het erkennen als leden der kerk van mensen, die Je zus Christus niet belijden naar de Schriften en zolang ze als ambtsdra gers aanvaardt hen, die de belijdenis naar de Schriften openlijk weerspre ken". De uitspraak van de particuliere sy node houdt dus in dat de synode geen mogelijkheid voor hereniging met de Nederlandse Hervormde Kerk ziet, zo lang in de Ned. Herv. Kerk de vrijzin nigheid gelijke rechten heeft als de zgn. orthodoxie en geduld wordt en aanvaardbaar wordt geacht voor een deel der kerkleden. Synodelid In de synodevergadering kwamen voorts ter sprake bezwaren, die in Bergen op Zoom waren gerezen tegen de afvaardiging van de plaatselijke predikant, ds. A. G. van der Stoel naar de Generale Synode. Men was in Ber gen op Zoom van mening dat hiervoor teveel van de predikant werd gevraagd en dat ds. Van der Stoel en de ge meente daar schade van zouden on dervinden. Als gevolg hiervan heeft ds. Van der Stoel slechts gedeeltelijk de Generale Synode bezocht. De parti culiere synode heeft over deze zaak van gedachten gewisseld, maar een bijzonder concrete uitspraak in het on derhavige geval is niet gedaan. De synode besloot dat alleen dan een afgevaardigde naar de Generale Synode zijn plaats mag doen bezetten door de aangewezen plaatsvervanger, wanneer hiervoor inderdaad noodzake lijke redenen bestaan. De afgevaardig de naar de Generale Synode is als persoon gekozen. Uit het feit van zijn verkiezing blijkt dat hij het vertrou wen geniet en daarom moet, meent de particuliere synode, ook zoveel mo gelijk tegemoet gekomen aan het ver langen van de instantie, die heeft af gevaardigd. Predikant en kerkeraad zullen in voorkomende gevallen dus sa men moeten uitmaken of het in ver band met prediking en andere pastora le zorg in zijn gemeente verantwoord is dat een predikant lid wordt van de Generale Synode. Vakantietoeslag De Generale Synode heeft het voor stel v>an de Particuliere Synode van Zeeland, om alle predikanten ook die van hulpbehoevende kerken vier procent vakantietoeslag toe te kennen, aanvaard. De synode heeft voorts besloten een commissie te benoemen, bestaande uit van elke classis een deskundige, die een onderzoek zal instellen naar de wenselijkheid en mogelijkheid van jaarlijkse verhogingen der predikants- tractementen via een omslagstelsel. De classis Zierikzee had terzake een voor stel ingediend. HAAMSTEDE. Zaterdag bracht de jeugdafdeling van de voetbalvereniging Kloetinge een bezoek aan de Westhoek. Behalve een strandtochtje werd in de namiddag bet sportpark ..van Zuijen" bezocht, waarbij twee wedstrijden te gen de Burghse jeugd gespeeld werden. Begonnen werd met de wedstrijd tus sen de jeugd van 10-12 jaar. Hierbij bracht Burgh een pittig ploegje op de been waaraan de jeugd van Kloetinge in het begin nog probeerde het hoofd te bieden, doch waarbij al gauw bleek dat ze te zwak waren voor dit produk- tieve Burgh-spel. Toen de scheidsrech ter einde blies was de score 9—0 in het voordeel van de Burgh-ploeg. De rust- stand was 20, doch na de rust toen Burgh voor de wind speelde was er geen houden meer aan. De doelpunten werden gescoord door Harry Boot. Bas Bijkerk. Joop Roos en Jan Kenters. De grotere afdeling van 12-15 leverde eveneens een Burgh zege op: 62. Hier leek het er in het begin helemaal niet op dat Burgh uiteindelijk zou zegevie ren, want Kloetinge zag kans om met 2—1 voor te komen. De rust brak aan met gelijke stand. Na de rust was Kees Oostdijk niet te houden, en deze razend snelle rechtsbuiten, was de grote on ruststoker in de Kloetinge-achterhoede. Keer op keer ontdeed hij zich van zijn bewaking en gaf voor of schoot zelf. wat hem zeer goed afging, want hij nam 4 doelpunten voor zijn rekening. Marie Evertse en Rinie Dijkman zorg den voor de andere 2 treffers, terwijl de tegendoelpunten werden gescoord door Ad. de Jonge. SAS VAN GENT. Maandagmor gen heeft de heer J. Wolfert te Sas van Gent, meester-vakman bij de PZEM in het district Sas van Gent, na een on afgebroken diensttijd van bijna 33 ja ren, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid geno men van bedrijf en personeel. In de vergaderzaal van het PZEM-kantoor in de Axelsestraat te Terneuzen, waar een grote groep van het personeel aanwezig was, werd de scheidende, die vergezeld was door zijn echtgenote en kinderen, allereerst toegesproken door de tech nisch adjunct-directeur der PZEM, ir. R. Froyen, die de loopbaan van de heer Wolfert de revue liet passeren en hem namens de directie hartelijk dank bracht voor de gedurende zovele jaren aan het bedrijf bewezen diensten. In gelijke geest sprak de hoofdinge nieur in Zeeuws-Vlaanderen, de heer R. A. M. Vis, die mede namens de per soneelsvereniging het woord voerde. De technisch hoofdambtenaar, de heer S. Brevet, uitte zijn toespraak in dicht vorm en bracht de heer Wolfert even eens dank voor de prettige samenwer king. Namens het personeel bood hij een blijvend aandenken aan, terwijl mevrouw Wolfert een bloemstuk in ont vangst mocht nemen. KAPELLE Op de veiling in Kapelle- Biezelinge heeft de teler de heer H. Oostdijk uit Kruiningen maandag de eerste dubbele princessenbonen van het nieuwe seizoen aangevoerd. Ze werden gekocht door de detailhandelaar W. L. Potter uit Hansweert voor de prijs van ƒ2,58 per kg. Het vorig jaar werden op 29 mei de eerste bonen in de veiling aangevoerd. GOES. De Provinciale Commissie van het Christelijk Jongeren Verbond heeft zaterdag vergaderd in de Prins van Oranje onder leiding van ds. P. Wapenaar uit Grijpskerke. In deze bijeenkomst werd de kadertraining be sproken. Het komende seizoen staan een drietal weekends op de Ernst Sil- lem Hoeve, het conferentie-oord van het C.J.V., op het programma. Een pro vinciaal weekend zal worden gehouden in Obadja te Kapelle. Het jaarprogram ma vermeldt verder een handenarbeid- dag, jeugddag en volksdansweekends. Voor de vier kampweken die juli en augustus in een kampeerschuur in Vee- re zullen worden gehouden voor jon gens en meisjes van 12 tot 16 jaar be staat grote belangstelling. De stafleden van het C.J.V. zullen 7 en 8 juli een instructieweekend op deze boerderij hebben. HOEK. De traditionele kleiduiven schieting, die zaterdagmiddag te Hoek werd gehouden om het Zeeuws kam pioenschap, werd gewonnen door dr. J. v.d. Burg te Sas van Gent. Hij kon met een fraaie beker en nog wat bij passende geschenken naar huis gaan. De heer P. Pladdet, voorzitter van de jagers vereniging Biervliet maakte na een genoeglijke dag de verdere uit slagen bekend. Deze luidden als volgt: UITSLAGEN Wedstrij>d!baan1 Baron de Bourchgrave Brussel, 2 J Wiechel Middelburg, 3 Rene Mabesoone Oostburg, 4 dr J van der Burg Sas van Gent, 5 P Dieleman Terneuzen, 6 P Pladdet Biervliet. Vrije Baan: 1 R Mabe soone Oostburg, 2 Baron de Bourchgrave Brussel, 3 dr Ravels Hulst, 4 P Dieleman Terneuzen, 5 J Nagelkerke Hulst, 6 J Wiedhel Middelburg. Verrassingsbaan1 P Dielman Terneuzen. 2 J Wiechel Midelburg, 3 P Plad det Biervliet 4, R Mabesoone Oostburg. Buks- baan: P van Hoeve Terneuzen, 2 J Scheele Terneuzen, 3 J de Kraker Hoek 4 W van der Sluis Terneuzen, 5 J Klossterman Aarden burg, 6 K de Koeijer Aardenburg. Voor alle eerste prijswinnaars waren er wisselbekers, die volgend jaar weer ingezet worden. Aan de rijkskweekschool te Middel burg slaagden voor de aantekening nuttige handwerken de dames: A. de Dreu, Oostburg, P. C. de Jong, Goes, Hoogstrate, Goes, A. de Bruijne, Vlissingen en H. C. van Ginkel, Souburg afgewezen: 1 kandidate. De examens worden voortgezet. 9 Het voetbalelftal van het Koninklijk Kweekbedrijf D. J. van der Have N.V heeft zaterdagavond op het gemeente lijk sportterrein in Kapelle een 51 overwinning behaald in een wedstrijd te gen een elftal van veilingpersoneel. Hier mede kwam de v.d. Have-ploeg in het bezit van de hiervoor beschikbaar ge stelde wisselbeker welke het vorig jaar in het bezit van de veiling kwam. De netto opbrengst was 94, en dat bedrag komt ten goede aan de plaat selijke Rode Kruis-afdeling. e De P.V. „O.W.T.B." in Kapelle nam deel aan een wedvlucht vanuit Orleans. De uitslag van deze vlucht was: 12 7 P. I. Butler; 3 Jac. Scihrier; 4 J. L. de Jager: 5 J. C. Nijsse; 6 en 8 A. v. d. Does; 9 M. Anthonisse; 10 M. Bruinooge. Van 1 juli af zullen in de hervorm de kerk van Zoutelande drie diensten gehouden worden: om negen uur, om helfelf en 's avonds om zeven uur. De geref. Evangelisatiecommissie te Zoutelande heeft voor de badgasten haar uitleenbibliotheek weer geopend. Op maandag-, woensdag- en vrijdag avond kunnen van zeven tot acht uur boeken gehaald worden. Veel nieuwe exemplaren zijn er dit jaar bijgekocht. WATERPOLO MIDDELBURG In de vierde klas q van de KNZB (Zeeuwse waterpolocom- petitie) schijnt het dit jaar opnieuw te gaan tussen de eersten zeventallen van SZV uit Souburg (vorig jaar kampioen) en de Bruinvis uit Sas van Gent (verle den jaar nummer twee). Beide ploegen gaan nu weer samen aan het hoofd van de ranglijst met eik vier punten uit twee wedstrijden. De Bruinvis toonde weinig medelijden met het ook dit jaar Weer zwakke Luc- tor uit Middelburg, dat in eigen water met 1-6 de vlag moest strijken voor de Sassenaren. Meer moeite had de club uit Sas van Gent met het gepromoveerde De Schelde uit Terneuzen, doch uitein delijk wist zij toch met 7-4 te zegevie ren. SZV reisde naar Goes en won daar met 4-1 van de Ganze. In het kaanal door Walcheren klopten de Souburgena ren De Schelde met 5-1. Nummer drie op de ranglijst is voorlopig De Ganze, dat van de Zeehond won. De Zeehond zelf staat vierde. Het versloeg Luctor met Luctor met 4-0, maar moest in De Schel de met 5-3 zijn meerdere erkennen. De stand is thans: SZV 2-4. De Bruinvis 2-4., De Ganze 2-2., De Zeehond 3-2., De Schelde 3-2., Luctor 2-0. HOEK De raad van Hoek komt don derdagavond om zeven uur bijeen om een agenda van negentien punten door te werken. In behandeling zal komen een verzoek van de makelaar J. F. Rouw uit Terneuzen om aankoop van een stuk bouwgrond in h'et uitbreidingsplan in de Oud-Westenrijkpolder, alsook een ver zoek van de heer F. K. Haak uit Zaam- slag om optie op een stuk grond in dit plan teneinde daar een woonhuis te doen bouwen. De raad wordt verder voorgesteld eer vol ontslag te verlenen aan de heer T. van Roon, directeur-veearts van de keu ringsdienst voor vee en vlees in de kringen Terneuzen, Sas van Gent en Hulst. Een nieuwe directeur-veearts zal moeten worden benoemd. Ook komt een verzoek in behandeling van verschillende winkeliers om wijzi ging van winkelsiuitingsverordening. Voorts wordt de raad gevraagd goed keuring te hechten aan de plannen tot aanleg en exploitatie van een afvoerlei- ding. De heren C. Meertens en F. C. Die leman hebben om een premie woningver betering verzocht. 9 De collecte voor Draagt Elkanders Lasten heeft te Nisse 42 opgebracht. 9 Dinsdagavond zal in het kader van de zomeravond beiaardconcerten de stads- beiaardier van Goes de héér Harthoorn een concert geven op de Juliana-beiaard te Bergen op Zoom. Toelatingsexamen lyceum ZIERIKZEE. Voor het toelatingsexamen aan het Prof. Zeeman Lyceum slaagden: J. J. Assendorp, M. H. Blom, W. J. van Bo de gom, M. J. de Boer, P. Boogerd, T. de Bruine, M. P. Dalebout, J. DijCkmeester, M. J. van Elsacker, .G F. C. van den Ende, W. M. F. Evertse, A. W. de Haas, P. K. Hack, B. C. Hendrikse, K. J. Hogerland, A. O. F. van Hoofstadt, M. C. C. van Hoorn, J. H. ten Hove, J. C. van der Hulle, E. K. Keuning, A. J. Klompe, G. W. A. Kooman, J. Koopman, P. J. M. Krips, J. W. Vorstheu- vel Labrand, B. Linders, M. Minderhout, D. Quant, B. C. van Sloten, J. W. van Sluis, J. M. A. van der Stel, M. G. van der Stel, S. J. bij de Vaate, C. A. Verheijen, M. S. Verjaal, J. H. van Vloten, C. P. Vogelaar, T. J. Vol- keri, L. C. H. van der (Verve, R. Wilïemse en C. M. van de Zande. Niet toegelaten 7 kandi daten. ZIERIKZEE. In de le klas van de S.D.K.B. is Burgh 1 zaterdag in Nieu- werkerk weer een stapje dichter bij de titel gekomen door S.K.N.W.K. in eigen omgeving te kloppen met 38. De over winning van de gasten was echter wei nig overtuigend en de uitslag moet ze ker geflatteerd genoemd worden daar de Nieuwerkerkers zeker niet minder waren dan de aanstaande kampioenen. Zeemeeuwen moesten de punten aan Brouwershaven meegeven want de na zaten van Cats wonnen in Haamstede met 41. De stand is: Burgh 1020; Brouwers haven 1012; Wik 89; Zeemeeuwen 10—8; Nieuwerkerk 9—6; Unitas 9—1. In de 2e klas a moest het niet spelen de Stormvogels toezien dat Burgh de leiding weer heeft overgenomen. Burgh 2 won nl. met 4—0 van Nieuwerkerk 2. Dosko werkte zich via een flinke 73 overwinning op Noad op naar de derde plaats. De stand is: Burgh 2 914; Stormvo gels 1013; Dosko 910; Nieuwerkerk 2 85; Noad 94; Velocitas 94. In 2 b .geven Zwaluwen en Wik 2 el kaar geen duimbreed toe en ook nu kwamen de beide leiders weer tot over winningen. Zwaluwen bleef met 3—4 de baas over Brouwershaven 2 terwijl Wik 2 geen medelijden toonde met het af zakkende Des hetgeen de cijfers duide lijk tonen (8—0). De stand is hier: Wik 2 1046; Zwa luwen 10—45; SVOWK 9—9; Des 9—8; Brouwershaven 2 9—4; Bungh 39—4. In de derde klas kon Wik 3 zijn fraaie positie aan de top behouden via over winningen op Noad 2 (6—0) en. Unitas 2 (6—1). Zeemeeuwen 2 blijft echter moedig volhouden en boekte eveneens tiwee overwinningen in een week nadat de Meeuwen eerst Renesse in eigen huis met 48 hadden verslagen moest ook Brouwershaven 3 in Haamstede met 42 de vlag strijken. Renesse be haalde zijn eerste overwinning, Wik 4 werd nl. met niet minder dan 143 verslagen. De stand is; Wik 3 8—14; Zeemeeu wen 2 6—<12; Brouwershaven 3 8—<10; Unitas 2 7—8; Renesse 1 6—3; Noad 2 7—2; Wik 4 7—0. Uitslagen Aspiranten: groep a. Dos koRenesse 31; Burgh aZwaluwen 1—1; Zeemeeuwe n—Burgh b 6—0; groep b: Unitas<—Des 03; Nieuwer kerk—Brouwershaven 3—2; Wik—Uni- AXEL. De vereniging van Zeeuw- sche Fokkers (V.V.Z.F.) te Axel hield in de bovenzaal van hotel Porth-De Lo- zanne de algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer M. A. B. Puylaert. In zijn openingswoord stond de voorzitter stil bij het jaar 1961, toen de vereniging haar vijftig jarig jubileum vierde. Nadat het aandeel van ieder lid in het vermogen der vereniging was vastge steld, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heren Eug. Ver- helst, J. C. den Hamer en J. Dieleman. De heer J. C. den Hamer wenste, we gens ziekte, niet voor herbenoeming in aanmerking te komen, terwijl beide an dere heren in het bestuur werden her kozen. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer J. P. den Ha mer. Besloten werd in 1962, wegens ge rezen moeilijkheden, geen keuring té houden. De leden kunnen dan wel de te Hulst te houden veulenkeuring bezoe ken. Beslotéh werd tot het sluiten van een lening en tot het aangaan van een nieuwe kredietovereenkomst met de Co- operatieve Boerenleenbank „Terneuzen- R a iff eis enb ank. ST. ANNALAND. Zaterdagmorgen werd op het gemeentehuis te Sint-An- naland, onder architectuur van de heer L. Bei je te Veere, door het Wezenarm bestuur aanbesteed de bouw van vijf bejaardenwoningen, die zullen worden gebouwd aan de Kerkeblokstraat. Inge schreven werd als volgt: Firma F. Burgers en Zoon St. Annaland 60.800, Firma Johs. Burgers-Den Engelsman, St. Annaland 59.995, A. J. Schot (voorheen Firma Vos) te Tholen, 58.867 Abr. J. Soeters, (bouwcombinatie) 58.765. De begroting bedroeg 56.350,50. SOUBURG. Maandagavond is de sportweek Souburg 1962 gestart. In een fleurige optocht vertrokken vanaf het Oranjeplein alle deelnemende verenigin gen, voorafgegaan door de muziekver eniging „Vlijt en Volharding", naar het sportveld aan de Spoorstraat. Daar sprak de voorzitter van de sportcom- missie, de heer Van den Berge, een woord ter begroeting. Loco-burgemees ter M. A. van de Putte, hield vervol gens een toespraak waarna hij de sportweek 1962 officieel voor geopend verklaarde. De heer v. d. Putte wees erop dat Souburg op sportgebied een goede naam heeft. Zaïterdag zijn we naar Alblasser- dam geweest, aldus de loco-burgemees ter, om evenals vorig jaar tegen het team van deze Zuidhollandse plaats met 6—6 gelijk te spelen. De zwemwedstrij den leverden een uiterst minieme zege op voor de Alblasjerdammers (8786), maar de turnsters en turners uit Sou burg kwamen terug met een 334.40— 311.35 overwinning. RCS won daarna overtuigend met 40 van Alblasserdam maar de korfbalwedstrijden leverden nederlagen op voor de Zeeuwen (82 en 42). De dammers uit Souburg zorg den voor een dieptepunt (155), doch gelukkig hebben de volleyibalploegen nog een uiteindelijk gelijkspel (66) we ten te bereiken door overwinningen van 3—0 en 3—1. De heer v. d. Putte bracht ook in herinnering de verrichtingen van „Vlijt en Volharding" op het con cours in Kor tg ene en de prestatie van de zingende zusjes Emma en Suus Francke (gisteravond als leden van de gymnastiekvereniging „Astrow" ook van de partij) in de finale van 55 AXEL. Het weer is het actieve be stuur van de wandelsportvereniging „Emma" uit Axel niet bepaald gunstig gezind geweest, want nauwelijks waren vrijdag de eerste deelnemers aan de ju bileumwandeltocht van start gegaan toen ook de eerste regendruppels vielen. Aan deze mars werd bijna door al leen inwoners van Axel deelgenomen. Van de jubilerende vereniging wandel den 150 leden mee. Alle deelnemers aan de verschillende afstandsmarsen ontvingen een fraaie heirnr d-Uje. „D'Oprechte Amateur" in Zuidlaren. De geprezenen kregen van de om standers een hartelijk applaus. Er is voor deze sportweek een aan trekkelijk programma samengesteld, al dus de heer v. d. Putte, laten we hopen dat het een geslaagde week wordt. „Het gaat niet zozeer om het wedstrijd element dan wel om de saamhorig heid". Het talrijke publiek kon daarna ge nieten van turn-demonstraties door de verenigingen „Astrow" en „Zuidwes ters", Voor vanavond (dinsdag) staan op het programma een voetbalwedstrijd tussen R.C.S. 1 en Middelburg 1, een competitiekorfbalwedstrijd tussen Ani mo 1 en Zeelandia 1 (Hansweert) en een pupillenkorfbalwedstrijd tussen Ani mo en Zuidwesters. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Eind juli hopen wij gereed te zijn met de grote lij nen, maar tegen september moeten ook de bijzonderheden zijn geregeld daar op 10 september de besprekin gen van de ministers van het Ge menebest in Londen zullen zijn. Dit tijdschema voor de voorbereidin gen van Engelands toetreding tot de Europese economische gemeenschap ontwikkelde de Britse minister Edward Heath gisterochtend, nadat hij zondag en maandagochtend rqet minister mr. Luns had gesproken. Heath is te beschouwen als de Britse minister voor Europese zaken die niet alleen voor het Verenigd Koninkrijk optreedt, maar ook de leidende figuur is in het streven van de overige landen van de Europese vrijhandelszone om bij de E.E.G. te worden geassocieerd. Vooruitgang Vrijdag en zaterdag had hij in Parijs en Bonn besprekingen gehouden. Wij zijn nu halverwege, zei hij na zijn ge- Moord Sprang-Capelle Van onze correspondent DEN BOSCH. Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren bevestiging ge elst van het vonnis, dat de Bossche recht bank had geveld in de zaak van de dub bele moord die vorig jaar op de avond van 1 september in Spang-Capelle werd gepleegd. De rechtbank had drie maanden ge leden de 26-jarige kantoorbediende M. van der S. veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering. De rechtbank achtte bewezen, dat Van der S. de 72-jarige Hein en de zeventigjarige Toon van Zeist met voorbedachte raad van het leven had beroofd. Woede Herhaaldelijk barstte Van der S. gis teren in woede* uit. Hij was niet van plan geweest de twee mannen te doden. Hij had gehandeld in angst omdat Hein en Toon, van wie hij geld had geleend, hadden gedreigd de zaak in de open baarheid te brengen. ,Dus alleen om op uw voetstuk te blij ven staan, hebt u twee mensen ver moord", bitste de advocaat-generaal. Aan de verklaringen van Van der S. hechtte hij geen geloof. Verscheidene keren im mers had deze bekend, dat hij doelbe wust te werk was gegaan. Ik heb dat toegegeven onder pressie van een rechercheur, vertelde Van der S. gisteren. De rechercheur had hem beloofd, dat zijn financieel debacle niet openbaar zou worden gemaakt, als hij alles bekende. De bekentenis had hij later op aandringen van zijn raadsman ingetrokken. De advocaat-generaal vond dat de op zet tot doden bewezen was en dat de straf die de rechtbank had opgelegd, juist was. De verdediger vroeg het hof om een nieuw psychiatrisch onderzoek. ARNHEM. Ook de Arnhemse te gelzetter J. P., bijgenaamd Ha'arlemse Jopie, ontkomt niet aan betaling van luister- en kijkgeld. De Arnhemse recht bank heeft hem gisteren in hoger beroep veroordeeld tot honderd gulden boete voor -het niet betalen van luistergeld en 150 gulden boete voor het niet betalen van kijkgeld. De kantonrechter had hem tot dezelfde straffen veroordeeld. De tegelzetter weigert al jaren zijn luister- en kijtobijdragen te betalen, om dat hij, zo betoogde hij twee weken ge leden, nooit naar Nederlandse uitzen dingen kijkt of luistert. Van onze correspondent UTRECHT Een meisje van zeven jaar heeft gisteren in Utrecht een kind van anderhalf uit een brandend huis aan de Eligenstraat gered. Tonny de Rijk stormde het huis in toen zij hoorde dat de kleine nog binnen moest zijn. Kort daarna kwam zij met de peuter in haar ar men terug, allebei waren zij onge deerd. De brand in het onbewoonbaar verklaarde huis brak uit, toen het driejarige zoontje van het echtpaar Huisen twee brandende petroleum stellen, die op de tafel stonden, om verstootte. In een oogwenk schoten de vlam men door de kamer heen. Vader en moeder vluchtten met twee kinde ren naar buiten. Pas op straat reali seerden zij zich, dat hun anderhalf- jarige kind nog binnen lag. Meteen rende Tonny de Rijk de vlammen tegemoet. BIERVLIET. Een maand of wat geleden brachten wij het bericht dat de landbouwer P. Bije in de Braakmanpol der het slachtoffer dreig de te worden van een gemeentelijk touwtrek ken. Het ging om de vraag: in. welke ge meente woont de heer Bije nu eigenlijk? Bier vliet of Hoek? De landbouwer zelf had reeds partij geko zen. Bij zijn komst naar de Braakmanstreek ves tigde hij zich tijdelijk in Biervliet en toen zijn bedrijf beschikbaar kwam en men nog met de bouw van de be drijfsgebouwen en het woonhuis bezig was trok de heer Bije zolang op dat bedrijf een salon woning. Met het oog op reeds eerder gelegde kontakten bleef de land bouwer met zijn gezin georiënteerd op Bier vliet, totdat hij zijn woning betrok die in middels was gereedge komen en men te Hoek meende dat deze op zijn grondgebied was opge trokken. Tot Hoekse en Kabel jauwse Biervlietse twisten is het niet ge komen. Het kadaster heeft namelijk in laat ste instantie een uit spraak gedaan en be vonden dat het woon huis inderdaad in het territoir van burgemees ter Hanssens was ge bouwd. Bij de laatste gemeen teraadsverkiezing, toen een en ander reeds be kend was, heeft de fa milie Bije haar stem in Biervliet moeten uit brengen omdat zij aldaar in het kiezersregister stond ingeschreven. Het was zoals me vrouw Bije vertelde de laatste keer dat „wij in Biervliet onze plicht vervulden, maar" voegde zij eraan toe „al worden we tot Hoe- kenaren gebombardeerd, wij blijven Biervliet in ere houden". sprek met mr. Luns, wij maken inder daad vooruitgang. Een mislukking van de toetreding van Engeland tot de E.E.G. zou volgens minister Heath zijn te beschouwen als een grote tragedie voor Europa. Ik zeg: Europa, niet het continent. Engeland behoort tot Europa. Op een vraag over de houding van Frankrijk beperkte hij zich tot de op merking dat hij hoopte dat allen con structief zullen meewerken. Het in passen van het Gemenebest in een re geling voor de toetreding van Engeland tot de E.E.G. zag minister Heath als een noodzakelijkheid. Het Gemenebest maakt een groot deel van de vrije we reld uit. Verscheidene landen hebben zich voor de aanpassing van hun eco nomie aan het vrije Westen enorme in vesteringen getroost. Bovendien zijn landen als Australië en Nieuw-Zeeland voor hun uitvoer in gesteld op het Verenigd Koninkrijk, dat een sterk onderdeel van het vrije Wes ten vormt. Het is noodzakelijk, aldus minister Heath, dat alles in een groter geheel te voegen samen met de zes lan den van de E.E.G. Overleg Tussen de landen van de Europese vrijhandelszone, die na de Britse stap tot toetreding ais lid van de E.E.G. nu associatie hebben aangevraagd, is regel matig overleg. Het is volgens minister Heath zaak, dat nadat overeenstemming is verkregen over de afzonderlijke re gelingen voor hun associatie, deze re gelingen tegelijkertijd van kracht worden. En Portugal is een van de leden van de vrijhandelszone, zo voegde minister Heath hi.eraan toe. Over Spanje wilde hij zich niet uitlaten. Dat is een zaak van de E.E.G. en Engeland is nog geen lid. KRABBENDIJKE. In de maand mei werd in de spaarbank van de Boe renleenbank te Krabbendijke 264.803,44 ingelegd en 229.647,50 terugbetaald, zodat het saldo aan het einde van ge noemde maand 8.744.156,53 bedroeg. Er werden 19 nieuwe rekeningen ge opend. M.i.v. nieuwe seizoen Jeugdsportleiders- cursus in Vlissingen VLISSINGEN De Stichting sportbe- langen Vlissingen heeft zich in haar gis teravond onder voorzitterschap van de heer Ch. J. Gillissen Verschage gehouden vergadering beziggehouden met een be spreking over de organisatie van een jeugdsportleiderscursus. Een groot aantal afgevaardigden van verenigingen uit Vlissingen, overig Walcheren en zelfs uit West-Zeeuws-Vlaanderen woonden de vergadering by. De overgrote meerder heid van de gedelegeerden bleek by- zonder enthousiast te zyn tegenover het initiatief van het bestuur. De heer Gillissen Verschage noemde het leidersprobleem in de sport zeer nij pend. Hij herinnerde aan de pogingen van verleden jaar toen met de Zeeuwse sportraad geprobeerd werd tot het in stellen van een cursus te komen. Door velerlei oorzaken is deze echter niet tot stand gekomen. Thans echter zal een cursus gaan star ten die is uitgewerkt in samenwerking met de Nederlandse Sport Federatie (NSF). De financiële obsakels zijn reeds uit de weggeruimd. Het ligt in de bedoe ling direct na het zomerseizoen te begin nen. De duur van de cursus is ongeveer drie maanden en er zullen 45 lesuren (20 theorie- en 25 praktijk) gegeven wor den. De leeftijdsgrens is bepaald op 18 jaar, waarbij een l.o. opleiding is ver eist. De cursus wordt gehouden in Vlis singen. Desgevraagd zei de voorzitter dat deze opleiding geen concurentie betekent voor de reeds op gang zijnde cursussen uitgaande van bonden als de KNVB en de NKS. Avondbetrouwbaarheidsrit in Westenschouwen HAAMSTEDE. Voor de eerste maal in de geschiedenis wordt door de V.V.V. a.s. donderdag 21 juni in de avonduren een betrouwbaarheidsrit voor automobielen, motoren en scoo ters gehouden. De start vindt plaats bij het gemeentehuis. Hier zal om de mi nuut een auto worden gestart, die dan zijn opdracht begint uit te voeren. Hier. toe is een parcours en een plan de campagne door wachtmeester D. E. Mooij en de heer M. O. Dijkman uit gestippeld. Omstreeks half negen kun nen de eerste deelnemers terug ver wacht worden, nadat om 7 uur de eer stens zijn vertrokken. In het parcours komen alle 5 kernen voor, zodat ook de andere kernbewoners de deelnemers door kunnen zien komen. Het is ge. wenst zich zo spoedig mogelijk voor deelneming op te geven bij een der bo- venstaande 'heren of bij het V.V.V.-se cretariaat. MADRID, (Reuter-AP). In de 120.000 gezinnen van het spoorweg personeel in Spanje heerst sinds gis teren uitbundige vreugde. Blijkens een officieel decreet zijn de meeste lonen ongeveer verdubbeld; de minste ver hoging is altijd nog negentig procent. Het is het gevolg van lange onder handelingen tussen de directie van de (staats) spoorwegen en het personeel, maar algemeen neemt men aan dat de recente stakingen een gunstige be slissing voor het spoorwegpersoneel sterk beïnvloed hebben. Men verwacht ook dat het toeken nen van deze aanzienlijke verhogin gen een weerslag zal hebben op an dere sectoren van het Spaanse be drijfsleven. Een novum is ook dat de spoorwe gen extra loonsverhogingen hebben toegekend aan mensen met een groot aantal dienstjaren en aan hen die vreemde talen spreken (15 procent voor Duits, 10 procent voor Engels en 5 procent voor Frans). Generaal Franco, de Spaanse dicta tor, heeft tijdens zijn bezoek aan Va lencia bij de opening van een zieken huis betoogd dat Spanje de meest doelmatige democratie heeft van de TOKIO (U.P.I. Tussen oude do cumenten in heit stadhuis van de Japan se stad Foekoesjima is een pandbriefje uit 1641 gevonden dat bewijst dat het inderdaad waar is dat Japanners in de middeleeuwen hun vrouwen als onder pand plachten te gebruiken voor geldle ningen. Het gevonden pandbriefje had de boer Nishigoro gekregen van zijn buurman Jujiro voor zijn vrouw, die hij beleen de om het geld te krijgen waarmee hij zijn belastingen zou kunnen betalen. Het document behelsde de volgende voorwaarden: Jujiro zal mevrouw Nishigoro in de zomer en in de lente vijf dagen lang terugzenden opdat ze de kleren van haar echtgenoot kan wassen; Nishigoro zal niet klagen, zelfs al leidt zijn vrouw een losbandig leven; Indien zij bij Jujiro wegloopt zal Nishigoro haar zoeken en terugbrengen; Nishigoro zal geen bittere gevoe lens tegenover Jujiro koesteren, zelfs niet wanneer mevrouw Nishigoro zelf moord pleegt. Het document vermeldde niet hoeveel Nishigoro voor zijn vrouw kreeg. Even min kon worden uitgevonden of hij ooit moeite had gedaan om haar 'weer terug te krijgen. SALISBURY (A.P.De hoge raad van Zuid-Rhodesië heeft gisteren be slist dat een zwembad in een voorstad van Salisbury voortaan ook door kleur lingen kan worden gebruikt. Het proces was aanhangig gemaakt door een Afrikaanse bediende, die voor de hoge raad vertelde dat hem de toe gang tot het zwembad was geweigerd vanwege zijn huidskleur. Het vorig jaar bepaalde de hoge raad al dat het grote gemeentelijke zwem bad van Salisbury ook Afrikanen moest toelaten. Sindsdien komen er bijna geen blanken meer. PARIJS. De echtgenote van de modeontwerper Marc Bohan van het huis Dior. Dominique Bohan, ia bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Mare Bohan en hun dochtertje, de ze venjarige Marie-Anne, die in een ande re auto volgden, b!-- n ongedeerd. De mannequins en modinettes van het huis Dior zijn zeer onder de indruk van het plotselinge verlies van „Domi nique", die onder de meisjes zeir ge liefd was. Behalve echtgenote w: zij ook een medewerkster van d= oraan- staande Parijse ontwerper. Zij speciali seerde zich in het ont verpen van kin derkleding waarvan zij gereje!:! mode shows hield. hele wereld. ,,A1 is men het daar in het buitenland niet mee eens, onze democratie heeft meer zin en is prak tischer dan de andere stelsels die de wereld kent", aldus Franco die ten slotte duidelijk maakte dat zijn regi me zich niet zou wijzigen om tege moet te komen aan de wensen van an dere Europese landen en een soepe ler toetreden tot Europese organen ge makkelijker te maken. HOGE AUTORITEIT: Saarlandse mijnen hebben gasmaskers Van onze correspondent LUXEMBURG. De berichten vol gens welke er in de mijnen van Lui- sentihal bij Saarbrüoken, waar in fe bruari driehonderd arbeiders bij een mijngasontploffing om het leven kwa men, geen maskers aanwezig waren, moeten volgens de Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor Men en staal op een misverstand berusten. Volgens de geldende voorschriften dienen alle ondergrondse werkers in de Saarlandse kolenmijnen van een mas ker te zijn voorzien. Aan deze bepalin gen werd ook in de mijn van Luisen thal de hand gehouden. Verscheidene mijnwerkers hebben er bij de ramp van 7 februari hun leven aan te danken ge had. De Hoge Autoriteit deelde dit alles mee omdat het Belgische socialistische lid van het Europese Parlement, Troc- let, kritische vragen over het al dan niet aanwezig zijn van maskers heeft gesteld. Troclet had tevens de veronder stelling geuit dat de nog altijd bestaan de douanerechten op gasmaskers het aanschaffen en gebruiken ervan in de mijnen hinderlijk beïnvloedde. AMSTERDAM De N.V. Water- transportmaatschappij Rijn-Kennemer land is van plan een tweede leiding aan te leggen om jaarlijks tachtig mil joen kubieke meter rivierwater meer dan thans naar water win plaatsen in de duinen te kunnen brengen. De leiding komt te liggen tussen Jut faas aan de ene en Vogelenzang en Velsen aan de andere kant. Bij Vijf huizen in de Haarlemmermeerpolder komt de splitsing. Men wil volgend jaar met de aanleg beginnen. De leiding zou in de loop van 1966 klaar kunnen zijn. De tweede leiding is nodig, omdat over een paar jaar de duinen niet ge noeg water meer kunnen leveren. Bij de aanleg van de eerste buis ging men ervan uit, dat een leveringscapaciteit van 75 miljoen kubieke meter tot 1984 voldoende zou zijn. Door de industrië le ontwikkeling en de groei van Am sterdams randgemeenten zal die capa citeit na 1964 al niet meer toereikend zijn. DEN HAAG. In de Westafrikaanse landen Sierra Leone en Dahomey zal de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand binnenkort beginnen met het zogenaamde erfgewassen- of moestuinproject. In beide landen zal een centrale proeftuin worden aangelegd waar in heemse prodiukten, die van goede kwa liteit zijn maar die tot nu toe niet wer den gebruikt, zullen worden gekweekt Ook voedingsgewassen uit andere lam den zullen daar worden gekweekt om strijden" ond&rvoeding te be- -T1? afgelopen twee jaar heeft het Nederlandse volk ruim twee miljoen 7°TT Te .camPagne bijeenge bracht. In het begin van dit jaar deed de jeugd met de actie „Tien maal tien" nog een duit van anderhalf miljoen gul den in het zakje. a

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4