Paard stond er versteld van f BSfW®#» I Europese drie-in-de-pan voorgesteld ols stimulerend middel Wat heeft Nederland in plan-Bunker aanvaard? Delftenaar door politie in been geschoten Tal stopt in Willemstad Naaste medewerker van Eichmann voor rechter Tweede dodelijk ongeluk in Muiden Dr. Mansholt liep kwaad weg uit ministerraad Te weinig overleg bij mammoetwet De Bilt: Koeler PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 19 juni 1962 Greep verslapt Geïnspireerde graaf Twee ton schade bij textielbrand NA EEN ETMAAL VRAAG VAN INDONESIË AAN OE THANT: Spelevarende Russen verdronken Prins en prinsessen naar studentendorp Geen tien maar dertig procent in c.a.o. Horeca Slechts aanmaning Bonn-Parijs Duitse parlementariërs te gast in Den Haag Gesprek over Berlijn kwam niet op gang LAATSTE NIEUWS DRIE CLANDESTIENE ZENDERS OPGESPOORD Het weer overal BESCHULDIGD VAN MOORD OP 1200 JODEN Russische maarschalk bezoekt Indonesië Directeur. J ACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 ars- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Abonnementsprijs f 0,62 p. w., f 8,06 per kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5079 BONN ISOLEERT ADEN AL ER Van onze correspondent BONN. Niet de Westduitse bondskanselier Adenauer zelf, maar zijn ministers, partijgenoten en naaste medewerkers spannen zich dag in dag uit in om het door Adenauer opgeroepen schrikbeeld van het Europa-der-Drie uit de wereld te helpen. Gisteren kon men von Eckardt, de perschef van de regering, op een persconferentie in Bonn horen verzekeren: „De Bondskanselier heeft geen plan ontwikkeld voor politieke samenwerking in Europa, dat zich beperkt tot Frankrijk, West-Duitsland en Italië en dat Benelux zou uitsluiten". Hij zei voorts dat het uiterste gedaan zal worden om ook de politieke eenheid van alle zes landen van de Europese economische gemeenschap te verwerkelijken. AN de vooravond van het bezoek van Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, wordt nu al dagen lang op deze wijze gepoogd de indruk uit de wereld te helpen dat Bonn voorstander is van een Europese bond van drie. Al deze excuses en tegenspraak doen evenwel niets af aan het feit dat de 86-jarige grillige kan selier niet alleen op het binnenlandse en het Duits-Amerikaanse, maar nu ook nog op het Europese front bezig is, „zijn ge zicht te verliezen". Binnenslands is van zijn vaste greep op de poli tieke gebeurtenissen, zoals men die hier twaalf jaar lang heeft gekend, nog maar weinig over. In Bonn heerst onzekerheid; men vraagt zich al om af of men toch misschien veel dichter bij het aftreden van de kanselier is dan Adenauer de laatste weken wel zelf heeft gesuggereerd. Doch niet slechts op het binnenlandse front, ook in de betrekkingen tussen Bonn en Washing ton gist het nu al maanden, ondanks alle verzeke ringen dat de stormen voorbij zijn. Daar komt dan nog bij dat de kanselier nu ook in het Euro pese concert wanklank veroorzaakt en de kleine ADENAUER partners, voornamelijk Nederland en België, in de E.E.G. tegen zich in het harnas heeft gejaagd Aan de wieg van de gedachte „Europa-der drie" staat overigens niet Adenauer, maar graaf Coudenhoven-Kalergi. Deze 67-jarige zoon van een Europese edelman en een Japanse, die reeds voor de oorlog de voorman van de Pan-Europese beweging was, heeft enige maanden geleden in Van onze correspondent ALMELO Een schade van tweehonderdduizend gulden is gister middag ontstaan bij een brand in een verzendhuis van lakens en slo pen in Almelo. De Nederlandse kruideniersorganisatie Vivo had daar de handelmaatschappij Vivola gevestigd. Het vuur was ontstaan in een papiervernietigingsmachine op de derde verdieping. Een oversprin gende vonik veroorzaakte brand in een hoeveelheid papierafval. Bin nen enkele minuten sloegen de vlammen naar buiten. Een colonne militairen die pas seerde toen de brand uitbrak, kon nog een partij textiel uit de loeien de vlammenzee naar buiten bren gen, terwijl de brandweer probeer de de omvang van de brand te beperken. Van onze correspondent HILVERSUM Ruim een etmaal nadat op de rijksweg Amsterdam- Amersfoort bij de brug over de Vecht onder Muiden prof. dr. R. van Dijk, die sociologie doceerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, bij een autobotsing was verongelukt, gebeurde daar gisternacht weer een dodelijk ongeluk. Het slachtoffer was de 25-jarige mevrouw Terbeek- Kos, die bij haar man achterop de bromfiets zat. De bromfiets werd door een auto gegrepen toen de heer Terbeek, na enige tijd te hebben gewacht, fiet send op zijn brommer de weg pro beerde over te steken. Mevrouw Terbeek was op slag dood; haar man liep een verstuikte enkel op. Van onze correspondent DELFT De zeventienjarige auto monteur J. V. uit Delft is gisternacht door de politie in zijn rechterbeen ge schoten, toen hij achterna werd gezeten omdat hij een auto had gestolen. De jongen rende verder en vluchtte een huis aan het Rietveld binnen, waar alleen een jongetje thuis was. Hij verstopte zich op zolder. Een politieman vond hem daar later. De automonteur ligt nu m een zie kenhuis. V. was betrapt toen hij op de Verwers- dijk probeerde een auto op gang te krij gen, die hij kort daarvoor op de Nieuwe Plantage had gestolen. Zodra hij de po litie in de gaten kreeg, sloeg de jongen op de vlucht. Omdat hij aan de somma ties geen gehoor gaf, loste een politieman een schot uit zijn pistool. Later bleek dat V. de auto niet aan het rijden had kunnen krijgen, omdat de ben zine op was. WARSCHAU iA.P.In de monding van de Weichsel is gisteren een bootje met spelevarende Russische matrozen omgeslagen. Zes van hen verdronken. Twaalf werden door Polen gered. De Russen behoorden tot de beman ning van de Ivan Fiodorof. het moe derschip van de Russische vissersvloot in de Oostzee. DJAKARTA (Reuter, ANP) In donesië wil precies weten wat de Nederlanders nu in de voorstellen van de heer Bunker hebben aan vaard, zo heeft Indonesiës minister van buitenlandse zaken Subandrio gisteren in Djakarta verklaard. Su- kardjo Wirjopranoto, de Indonesi sche vertegenwoordiger bij de Uno, heeft opdracht gekregen contact op te nemen met Oe Thant teneinde een antwoord op die vraag te krijgen. Subandrio legde zijn verklaring af na afloop van een bijeenkomst van het Operationele Commando, die on der leiding stond van Soekarno. De president volhardt in zijn onverzoen lijke houding. Hij sprak in deze ver gadering als zijn mening uit, dat een bestuursoverdracht „nooit op bevre digende wijze tot stand kan komen, tenzij de Nederlandse macht is ver lamd". Hij heeft er daarom bij de militaire leiders op aangedrongen zich op een krachtmeting met de Ne derlanders voor te bereiden. Subandrio bevestigde de ontvangst DEN HAAG. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zullen vrijdag in gezelschap van de vrouw en de dochter van de Mexicaanse presi dent een bezoek brengen aan Amster dam. Ze bezichtigen daar het Latijns- Amerikaanse dorp, dat ter gelegenheid van het 66ste lustrum van de Gemeen telijke Universiteit op het Amstelveld is gebouwd. van het telegram, dat de waarne mend secretaris-generaal van de Uno zondag had verzonden. Hij voegde er aan toe, dat de regering de nieuwe situatie „zeer zorgvuldig" moest be studeren alvorens te kunnen ant woorden. Intussen heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld, dat de Nederlandse re gering geen verschil ziet tussen de formuleringen die door Nederland en Indonesië ter voorbereiding van besprekingen over het plan-Bunker worden gebruikt. Minister Luns heeft dit al op 12 juni via de per manente vertegenwoordiger bij de Uno mr. C. W. A. Schürmann aan Oe Thant laten weten. (Dus niet za terdag, zoals aanvankelijk uit Ame rika werd bericht.) De Nederlandse regering is het eens met het beroep van de secretaris-generaal op Soe karno en met de daarin vervatte weergave van het Nederlandse stand punt. GEEN EXCUUS Duidelijk kwam gisteren in Wash ington tot uiting, dat de Amerikaanse regering zeer veel is gelegen aan een onmiddellijke hervatting der bespre kingen. „Voor het langer uitblijven van Nederlands-Indonesische bespre kingen over de toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea kan niet langer een excuus worden aangevoerd", al dus een zegsman van de Amerikaan se regering. Hij sprak de hoop uit, dat Indonesië nog deze week een onderhandelaar naar de Verenigde Staten zal sturen. Een bad werkt altijd verfris send, vooral bij dit warme, druk kende weer. Dat dacht baron Bengt Bennet in Kopenhagen ken nelijk ook, toen hij daar deelnam aan een springconcours. De ma nier waarop hij het bad nam was echter ietwat omslachtig. Overigens was het geen opzet. Het was een grapje van het paard, dat vlak voor de hindernis in hield. En daar ging de baron, als een volleerd schoonspringer het water in. DEN HAAG. De overeenstemming tussen werknemers en werikigevers in de Horecabedrijven heeft betrekking op een loonsverhoging van gemiddeld dertig procent. Per abuis vermeldden wij in onze krant van zaterdag dat de lonen slechts met tien procent opgetrokken zouden worden. Een vast percentage kan niet worden aangegeven, aangezien men een werkclassificatie wil invoeren. Men streeft er naar de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst zo spoedig mogelijk te doen ingaan. Het college van rijksbemiddelaars heeft zich nog niet uitgesproken over de c.a.o. het tijdschrift Europa geschreven over een poli tieke unie, genaamd Fralit (Franse Allemagne Italië). Dit artikel zou geïnspireerd zijn door Franse regeringskringen. Maar nu zegt men in Bonn, dat Adenauer en de Gaulle tijdens hun ge sprek in februari in Baden-Baden reeds gespro ken hebben over de Fralit-gedachte. Dat geeft nog meer voedsel aan het idee, dat Parijs Couden hoven-Kalergi heeft geïnspireerd. Wat thans over dit alles vergoelijkend in Bonn wordt meegedeeld is voor de kleine Europese partners nauwelijks aanvaardbaar. Officieel zegt men nu namelijk dat Adenauer Nederland en België, die zich steeds heftig tegen de Franse conceptie van politieke eenheid onder Franse leiding en zonder Britse medewerking hebben verzet, slechts wilde „manen"; Nederland en België moesten wat „opschieten", niet steeds „neen zeggen". Men zegt hier voorts dat het geen echt plan is, al ware het slechts omdat van Italiaanse zijde officieel is te verstaan gegeven, dat men er in Rome niets van moet hebben. Realisering van het plan zou voorts neerkomen op een extra deling van Europa en het opwerpen van onoverkome lijke moeilijkheden voor de Britse toetreding tot de Europese gemeenschap. Dus waarom zouden Den Haag en Brussel nu nog ongerust zijn? Desondanks blijft men nota bene in Bonn zelf angstig kijken naar de eerste ontmoeting Ade nauerde Gaulle begin volgende maand in Parijs. Daar zal het Europa-der-drie, de zg. derde macht in het Westelijke bestel, opnieuw ter tafel komen, omdat de Franse president daarin de enige mogelijkheid ziet om zijn ambitieuze buitenlandse plannen te verwezenlijken. Voor Ade nauer gaat de vriendschap met Frankrijk boven alles; door niets wil hij die laten doorkruisen. Voor Adenauer geldt bij dit al les de wel degelijk aanvaardbare gedachte dat zonder een innige band tussen Bonn en Parijs, waarop ten slotte na de oorlog de Europese integratie werd ge bouwd, van enigerlei reële Euro pese eenheid geen sprake kan zijn. Alleen een politieke unie met Frankrijk, al is het maar een politieke samenwerking die de eerste étappe voor een grotere Europese politieke eenheid zou worden, heeft dan ook vólgens de kanselier zin. Dat juist zo'n minimale Euro pese oplossing met ongetwijfeld Franse hegemonie voor de kleine drie onaanvaardbaar is, is iets wat niet past in het politieke schema van de kanselier. Adenauer is overigens na de oorlog nimmer gekomen tot een warme, menselijke verhouding met welke Belgische of Neder landse staatsman ook. De kanse lier heeft ook nimmer buiten de in diplomatieke taal geuite al gemeenheden iets laten blijken van enige bijzondere consideratie met zijn kleine buren van Bene lux laat staan van de bewon dering, die de Gaulle openlijk voor Nederland aan de dag heeft gelegd, ondanks het Nederlandse verzet tegen de Franse Europese plannen. Voor Adenauer, zo moet nu helaas worden vastgesteld, is „Europa" allereerst een innig bondgenootschap met Frankrijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Negen leden van de Duitse Bondsdag zijn gisteren in Den Haag aangekomen voor een officieel be zoek van vijf dagen aan ons land. De groep staat onder leiding van een on dervoorzitter van de Bondsdag, dr. Ri chard Jager. Het is de eerste maal na de oorlog, dat Duitse parlementariërs Nederland bezoeken als gasten van de Staten-Ge- neraal. Ongeveer vier jaar geleden brachten Nederlandse parlementsleden een officieel bezoek aan de Bondsrepu bliek op uitnodiging van hun Duitse collega's. De parlementariërs werden gister middag ontvangen door de burgemees ter van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Vandaag zullen zij bespre kingen voeren met leden van de Eerste en Tweede Kamer, Op Amerikaans ministerie WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en de Russische ambassa deur, Anatoli Dobrinin, hebben gisteren opnieuw een vergeefse poging gedaan om de RussischAmerikaanse gesprek ken over de kwestie-Berlijn en Duitsland weer op gang te brengen. Zij waren samen anderhalf uur in het kantoor van Rusk op diens ministerie. Na afloop werd verklaard dat het ge sprek niets nieuws heeft opgeleverd. Minister Rusk is later naar West-Euro pa vertrokken voor een tiendaags bezoek aan verscheidene hoofdsteden. De O.A.S. in Béne en Oran heeft bekend ge maakt dat zjj zich niet ge bonden acht door het te Algiers bereikte akkoord omdat de omstandighe den in die twee steden ge heel anders zijn dan die in Algiers. WILLEMSTAD. De Russische grootmeester Michael Tal zal op me disch advies niet verder deelnemen aan het kandidaten schaaktournooi. dat in Willems d op Curacao wordt gehouden. Tal, die kort voor het Tournooi begon, een vrij ernstige operatie onderging, heeft al enkele dagen niet meer ge speeld. De tournooileiding heeft bepaald dat de uitgestelde partijen verlo-en zullen worden verklaard evenals de nog te spelen ontmoetingen. Omdat Tal precies na de 21e ronde is uitgevallen zal geen van de andere deelnemers hiervan nadeel ondervinden. VRIEZENVEEN De P.T.T. heeft in samenwerking met de politie van Vrie- zenveen, Hardenberg en Hellendoorn drie clandestiene zenders opgespoord. Het waren de Zwarte Panter, Tarzan en Rival. De 22-jarige H. S. bestreek met de Zwarte Panter heel Twente en een deel van Drenthe. Hij zond al ongeveer vier jaar uit. Tarzan was het eigendom van de twintig-jarige A. J. V. Hij zond ook al enkele jaren uit. De Rival werd bij de eerste uitzending ontdekt. De apparaturen zijn in beslag genomen. Van onze correspondent BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse viee-voorzitter van de com missie van de Europese economische ge meenschap, is gisteravond woedend weg gelopen uit een vergadering van de mi nisters van de Euromark,t. De karigheid waarmee de ministers in de ogen van dr. Mansholt een aanvul lende begroting behandelden, werd hem te veel. De commissie had de aanvulling gemotiveerd met een verwijzing naar het begin van het gemeenschappelijk land bouwbeleid en de eerste verordening be treffende de kartels. Drie honderd nieu we mensen zouden nodig zijn, verklaarde de commissie. Maar de ministers bleven zich hardnekkig verzetten. Voor dr. Mansholt de zaal uitliep zei hij nog dat ae invoering van de eerste verordeningen voor de landbouw dan maar uitgesteld moesten worden. Ook een aanvullende begroting van de commissie van Euratom (de gemeenschap voor kernenergie) stuitte op unaniem verzet van de ministers. De commissie had namelijk helemaal geen reden opge geven waarom het personeel uitgebreid moest worden. Vandaag komt nog aan de orde het verzoek om krediet voor de aanstelling van personeel, dat nodig is in verband met de onderhandelingen over uitbrei ding van de gemeenschap. Leraren in memorandum: DEN HAAG. Vier onderwijsorga nisaties hebben in een memorandum aan de Tweede Kamer verklaard dat de leraren niet voldoende betrokken zijn geweest bij de voorbereiding van de behandeling van de mammoetwet in de Tweede Kamer. De organisa ties achten dat „een ernstig gevaar voor het welzijn van het Nederlandse onderwijs". Het memorandum is ondertekend door het Genootschap van Leraren aan Ne derlandse gymnasia en lycea, de Alge mene Vereniging van Leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, de Vereniging van Leraren bij het christelijk voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en de Vereniging van Leraren aan rijks hogere burger scholen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, aldus het memoran dum, heeft bij de algemene beschouwin gen gezegd, dat er zelden over een wetsontwerp zoveel overleg is gepleegd met onderwijsorganisaties als bij dit wetsontwerp tot regeling van het voort gezet onderwijs. „Voorzover er echter sprake is geweest van overleg, is het initiatief daartoe, in tegenstelling tot wat in het verleden is gebeurd, bij de onderwijsorganisaties gelegd". Ois dat nou de Stille oceaan? Lijkt precies op de Atlantische. J Weersverwachting van het K.N. M.I. in De Bilt, geldig tot heden avond: koeler weer met zonnige perioden, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige tot krachti ge wind. MIESJE: De zon bakt ze wel bruin. 20 juni: zon op 4.10, onder 21.0G; maan op 22.50. on der 6.49. Van onze weerkundige medewerker Het rommelde gisteravond boven Nederland. Om tien uur waren uit het zuiden en westen tal van berichten over onweer gekomen. Het onweer was toen tot het midden van het land gevorderd. Dat gebeurde na een verrukkelijke zomerdag, voor De Bilt de tweede dag met zomerweer in dit seizoen. Wij zouden bij een normale gang van zaken echter al vijf zomerse dagen moeten hebben gehad. In Noordbrabant werd het gisteren plaatselijk 28 graden, in Vlissingen waar de ther mometer dicht aan de oever van de Schelde is opgesteld werd 23 graden gemeten. Dank zij dezelfde zuidenwind die het in Vlissinigen zo betrekkelijk koel hield, kon in Den Helder 25 graden worden gemeten, nu de wind daar niet meer van zee kwam. Zoals zo vaak in de zomer luidt onweer een weersomslag in. Van de oceaan is koelere lucht in aantocht. Dat is tevens de oorzaak van de buien. Van daag zal de temperatuur aan de kust zeker niet boven de twintig graden uitkomen, hoe wel juist daar tal van opkla ringen zullen voorkomen. De temperatuur zal daar de 25 gra den niet meer bereiken. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München Vaürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer wind l.bew. WNW h.bew. W zw.bew ZZO geh.bew. ZZO zw.bew Z h.bew. ZZW zw.bew W h.bew. Z h.bew. WNW zw.bew. ZZW l.bew. NW l.bew NW onbew. Z h.bew. O h.bew. ZZW zw.bew. WNW l.bew. WNW h.bew. ZW l.bew. O h.bew. OZO regenverand. regen ZW zw.bew. h.bew. onbew. h.bew. onbew. Z ZW ZW w stil zw.bew. NNW max.t. 22 23 20 18 18 22 27 26 26 29 24 28 24 27 26 26 26 23 26 26 29 26 29 29 24 30 28 27 n.sl. 0 0 O 0 O 0 O 0 O 0 3 0 0 0 8 0.2 0.4 0 0 O 0 0 0 0 De burgemeester van Leningrad, Nikolai Smirnof, is bij een auto-onge luk omgekomen. Hij is 56 jaar gewor den. Smirnof was plaatsvervangend lid van het centrale comité van de Sov- jetrussisohe communistische partij. Van onze correspondent BONN. In Frankfurt is giste ren, achttien dagen na de terecht stelling van Adolf Eichmann, het proces tegen de rechterhand van deze voormalige S.S. Obersturm- banführer begonnen. Terechtstaat de 51-jarige advocaat Otto Hunsche, die achttien jaar geleden, in juli 1944, mede verantwoordelijk was voor de moord op twaalfhonderd Hongaarse joden. Hunsche was in hel zogenaamde Reichssieherheitsarat als hoofdambte naar de naaste medewerker van Eich mann, die belast was met de uiteinde lijke oplossing van het joodse vraag stuk." Op 19 juli 1944 liet Hunsche alle leden van de Joodse raad in Budapest onder valse voorwendsels in het ge bouw van het S.S.-kommando komen. Daar werden zij afgesloten van de bui tenwereld, zodat de S.S. ongehinderd twaalfhonderd joden uit het kamp Kis- taresa naar Auschwitz kon transporte ren. De Joodse raad kon niets doen, zelfs geen protest richten tot Horthy, de leider van de toenmalige regering, die overigens een vazal van Hitler was. Horthy had uitdrukkelijk verboden Hongaarse joden naar Auschwitz te brengen. ÉÉN DAG LEVEN De grote meerderheid van de twaalf honderd Joden uit Kistarcsa bleef in Auschwitz slechts één dag in leven. De S.S. vermoordde hen meteen in de gaskamers van dat kamp. De enkele tientallen die daaraan wisten te ont snappen leefden evenmin lang: op. en kele uitzonderingen na werden zij la ter vermoord. Hunsche wordt voor deze moordpartij verantwoordelijk gesteld. Hij, zo zegt de aanklacht, was in elk geval de man die als hoge Duitse ambtenaar de Jood se raad in Budapest opsloot. Hij dook na 1945 onder en kwam eerst jaren na de oorlog als advocaat in een klein stadje in Westfalen weer boven water. Langer dan tien jaar had Hunsche ge noten van de nieuwe Duitse welvaart, toen men hem eindelijk in november 1960 kon grijpen. MOSKOU. De bevelhebber van de Russische luchtmacht, maarschalk Wer- sjinin, is gisteren naar Indonesië vertrok ken. Hij beantwoordt het bezoek dat de chef van de Indonesische luchtmachtstaf vice-luchtmaarschalk Dani, in februari aan Rusland heeft gebracht Bij het fietsen leren is de zesjarige Fransje de Jong uit Koedijk daar zon dag door een auto aangereden. In het ziekenhuis overleed hij. In een ziekenhuis in Venlo is gisteren de 42-jarige P. Hartman bezweken aan de wonden die hij op 22 mei bij een verkeersongeluk op de rijksweg onder Bergen (Liimbung) had opgelopen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1