CORRECTE BEHANDELING IN OOST-DUITSLAND Demonstratie tegen bewind van Castro Ook al aan de sigaar? van voedsel Zaken gaan gewoon door na gevangenschap Vreemdeling Adenauer in Berlijn Passagier liet vliegtuig ontploffen FRANCO: PERSVRIJHEID IS GESCHIEDENIS GEWORDEN Veel (Russische) vliegtuigen in de handweinig in de lucht Vrijgelaten zakenman Pierrot: Blind meisje slaagde voor H.B.S. examen PARADE EN FELLE REDEVOERINGEN DUIDEN OP ERNSTIGE SITUATIE Vaderdag - sigaren- dag. Zo maken ze reclame in de krant en in de winkels en die kinderen weten dan niet beter. Wat ik, als niet-sigaren- roker dacht, toen m'n kinderen me op vaderdag een kistje Scholieren als straatvegers 1552 ZEEUVvciCH DAGBLAD „Onsi/i" Kloostercel Prijs voor klas Wassen en poetsen Ontkend PROTESTEN INCIDENT Ramp met 45 doden UITKERING „Geen rust meer" Fractieleiders Suriname naar Nederland DRIE JONGENS VERDRONKEN VRIENDENDIENST Chinese regering: Directeur Argentijnse staatsbank ontslagen SOLDAAT DOOK ONDER EN MELDDE ZICH Prof. dr. Van Dijk bij auto-ongeluk omgekomen Nieuwe spoorbrug bij Den Bosch Tegen vervuiling Breda BRITSE VAKPERS OVER INDONESISCHE LUCHTMACHT: AFGUNST UITGEWEZEN i an nfi1* hUir Pag. 5 Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Met een paar korte pauzes onderweg is de Heemstede- naar H. Pierrot (51), internationaal handelsagent, met zijn blauwe Deux Cheveaux rechtdoor van de Oostberlijnse gevangenis naar huis gereden. Als vrij man. Van de drie en een half jaar gevangenisstraf, die hij vorig jaar september van een Oostduitse rechtbank kreeg, is hem zaterdag de rest kwijtgescholden. Zondagavond zat hij gezond en wel in zijn kamer aan de Paulus Potterlaan in de schildersbuurt van Heemstede en vertelde hij zijn verhaal. De kleine blauwe auto stond gewassen en gepoetst door de Oostduitsers in de garage. De heer Pierrot was ervan beschul digd, dat hij had geprobeerd een vrou welijke employé van een Oostduits han delskantoor naar West-Berlijn te smok kelen. Zijn verblijf van negen en een halve maand in de Oostduitse cel was hem nauwelijks aan te zien. Hij leek alleen wat vermoeid en ge spannen door de reis. Het gratiebesluit, dat, naar de heer Pierrot ons vertelde, niet helemaal onverwacht kwam, was getekend door de voorzitter van de Oost duitse staatsraad. „Ik heb inderdaad de wetten van de Duitse Democratische Republiek over treden", erkende de heer Pierrot. Hij kwam daarmede tot het kernpunt van de zaak: Had hij inderdaad geprobeerd om op het paspoort van zijn vrouw een Oost duitse mee naar West-Berlijn te nemen? „Onzin", zei hij. „Ik ben zakelijk be middelaar en handelsagent voor een Oost duitse zaak. Aan het over de grens bren gen van een Oostduitse ben ik nooit toe gekomen. Ik was alleen iets van plan. Daarmee haalde ik mij een zogeheten ondernemingsdelict op de schouders. Aan de uitvoering van dat plan de heer Pierrot wilde er verder beslist geen de tails over verstrekken ben ik nooit toegekomen. Op 31 augustus werd ik gearresteerd, toen ik van West- naar' Oost-Berlijn reis de. Er was een strenge controle van de geheime politie. Tussen mijn correspon dentie vonden ze bepaalde documenten die erop wezen dat ik van plan was ar beiders aan de Democratische Republiek te onttrekken. Ik wist dat zoiets in strijd was met de wetten van het land en hoewel ik voor mijn gevoel niets in strijd met de wetten van de menselijkheid had gedaan, heb ik de opzet voor de rechtbank later niet willen ontkennen. De heer Pierrot voelde er aanvan kelijk niets voor over zijn gedwongen verblijf in Oost-Duitsland te praten. Op fotografen had hij in het begin evenmin voorzien. Ik werd in arrest gesteld en overge bracht naar een voormalig klooster. Het was tot een soort politiekazerne omge bouwd. Mijn zaak kwam ongelooflijk snel voor de rechter. Drie en een halve week later al. De behandeling was in tussen bijzonder goed geweest. Je moest alleen proberen te vergeten dat de deur op slot zat. Voor het overige ontbrak het me hoegenaamd aan niets. Ik kreeg boe ken en zelfs een plattegrond van Ber lijn.". De heer Pierrot liet ze ons zien. Uit een dikke map vol tekeningen en zelf ontworpen spelletjes om de tijd te doden haalde hij de kaart tevoor schijn. Boeken leerboeken van de Duit se taal zaten er ook tussen. „Voor de rechtbank, een meervoudige kamer, ging het uiterst correct toe. Ik had een verdediger mogen uitkiezen en alle rechtsvormen werden nauwgezet in acht genomen. De aanklacht luidde: Het gelegenheid geven tot het vluchten uit de Democratische Republiek. De eis was vier jaar. De zelfde dag nog werd er uitspraak gedaan: drie en een half jaar gevange nisstraf. Ik werd weer naar de kazerne teruggebracht en deelde mijn (ruime) cel met Amerikanen, Engelsen en Zwitsers. Zij zaten voor het zelfde misdrijf. De opgelegde straffen verschilden niet veel. In alle gevallen werd echter gratie ver leend. Een Egyptenaar, die tot vier jaar was veroordeeld, werd zelfs na twee maanden al weer op vrije voeten gesteld. Mijn vrouw heeft me verscheidene ma len mogen bezoeken en we kregen een Van onze correspondent VENLO In Venlo is zaterdag aan een blind meisje het diploma h.b.s.-a uitgereikt. Marietje Camps, een twintig jarige Venlose, was met glans geslaagd aan de rijks-h.b.s. in Venlo. Gemiddeld had zij een dikke zeven behaald. De burgemeester1 van Venlo, mr. De Gou, was naar de school gekomen om het diploma uit te reiken. De staatsse cretaris van o. k. en w., prof. Janssen, had een gelukstelegram gestuurd. Marietje Camps heeft op de h.b.s. maar drie klassen doorlopen: de derde, de vierde en de vijfde. Op het blindenin stituut in Grave was ze al geslaagd voor het u.l.o.-examen. In die drie jaren hebben de leraren en de leerlingen bij wie zij in de klas zat, alles gedaan om Marietje Camps te helpen. Daarvoor kreeg de hele klas an derhalf jaar geleden de Visser-Neerlan- diaprijs. De toen zeventienjarige Riet Huibers kreeg bij die gelegenheid een transistorradio. Zij was Marietjes harts vriendin. De twee meisjes woonden in dezelfde straat en Riet hielp haar vrien din waar zij maar kon helpen. Het blinde meisje had voor de Studie een braillemachine, een schrijfmachine en een bandrecorder tot haar beschik king. Bij het eindexamen waren deze bijzondere attributen er ook Marietje zat daarom in een aparte kamer. Zij zou met haar getik de anderen storen. „Het examen is me reuze meegevallen; vooral het mondelinge gedeelte", zei Marietje Camps zaterdag. Zij wil nu naar de universiteit in Nijmegen om sociolo gie te studeren. paar Duitse kranten en de Engelse Daily Worker (een communistisch blad) - te lezen. Op 1 januari diende mijn vrouw een verzoek tot gratie in. Sindsdien is het na tuurlijk erg spannend geweest. Ook de voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, de heer Fruitema, heeft veel voor me gedaan. Met een aantal semi-officiële personen heeft hij zich erg voor me ingespannen. Zaterdagochtend hoorde ik het grote nieuws. De heer Fruitema kwam me af halen en ik kreeg al mijn bezittingen ge retourneerd. Ook mijn auto, die ze intus sen keurig gewassen en schoongepoetst hadden. De grensoverschrijding ging zon der enige moeilijkheden en in West-Ber lijn heb ik een beleefdheidsbezoek aan de Nederlandse consul gebracht, 's Avonds ben ik in mijn wagen gestapt en ik ben op mijn gemak teruggereden". Op onze vraag of de heer Pierrot bij zijn arrestatie inderdaad in het bezit was van twee paspoorten, het zijne en dat van zijn vrouw, antwoord® hij beves tigend. Dat hij het tweede paspoort zou hebben gebruikt om iemand naar West- Berlijn te brengen, werd echter nog maals door hem ontkend. „Ik heb altijd het paspoort van vrouw op zak," zei hij. Wat zijn verdere plannen betreft? Zo gauw mogelijk weer zijn zaken op orde brengen. „Ik mag trouwens mijn zaken met Oost-Duitsland normaal voortzetten. Dat hebben ze me dadelijk na mijn vrij lating verteld". 11 11 Van onze correspondent BONN. In de Bondsrepubliek en West-Berlijn is gisteren in tientallen bijeenkomsten de opstand van de Oostduitse bevolking tegen het com munistische regiem op 17 juni 1953 herdacht. Bondskanselier Adenauer richtte een oproep tot de Sowjetunie waarin hij zei: „Laat de mensen in Oost-Duitsland zelf bepalen waar en hoe ze willen leven". De kanselier vroeg de Sowjetunie voorts, de Oostduitse bevolking meer vrijheid en het recht op een menswaar dig bestaan te geven. Veel nadruk leg de Adenauer er op dat de Duitsers geen geweld zullen gebruiken om hun doel, de Duitse eenheid, te verwezenlijken. „Wij weten ook", zo ging hij voort, „dat de hereniging niet snel bereikt kan worden. Maar de tijd werkt voor ons, want de geest is sterker dan ruw geweld." Dergelijke redevoeringen deden het Oostduitse communistische regiem blijkbaar geen pijn. Het had, samen met de Sowjetunie, wel van te voren geprotesteerd tegen het bezoek van de ..vreemdeling Adenauer" aan West- Berlijn, waar de kanselier gistermiddag zijn rede hield. De volkspolitie contro leerde ditmaal wel erg langzaam iedere auto die van West-Duitsland naar West- Berlijn reed via de Oostduitse wegen. Zelfs zag men voor het eerst sinds lan ge tijd weer eens een paar Russische soldaten, gewapend met machinepisto len langs de Oostduitse grenzen. Het enige incident bij deze reeks her denkingen deed zich voor toen een paar jonge Berlijners voor het Westberlijnse stadhuis, vanwaar Adenauer sprak, met vlaggen zwaaiden waarop woorden stonden die Kennedy alle eer aandeden, maar die Adenauer voorstelden als de man die een redelijke overeenkomst met de Sowjetunie vertraagt. De politie bracht de jongelui naar het bureau.. H. Pierrot gaf tenslotte een uitvoerig verslag van zijn ervaringen in Oosi- duitse gevangenschap. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse passagiersvliegtuig dat eind mei met 45 mensen aan boord in de buurt van Unionville verongelukte, is door een van de passagiers tot ontploffing ge bracht. Deze man, een handelsreiziger uit Kansas City, zou binnenkort moeten te rechtstaan omdat hij met een pistool ge wapend, een inbraak had gepleegd. Voor dat pistool had hij geen wapenvergun ning. De 34-jarige handelsreiziger was tot zijn inbraak gekomen omdat hij in financiële nood zat en werkloos was. Een paar dagen voor het ongeluk met het vliegtuig had de handelsreiziger nog aan vrienden verteld dat hij liever zelf moord zou plegen dan terechtstaan. De recherche heeft uitgezocht dat de man, toen hij dat zei. al een flinke partij dynamiet had gekocht. Met de springstof bij zich ging de man op 22 rpei een luchtreis maken. Voor het vliegtuig vertrok sloot hij voor de duur van de reis een levensverzekering voor het uitzonderlijk hoge bedrag van 300.000 dollar, uit te betalen aan zijn vrouw. De commissie die het ongeluk heeft onderzocht, heeft in de wrakstukken van het vliegtuig sporen van een ontplof fing door dynamiet gevonden. Men ver moedt dat de handelsreiziger de ont- HAVANNA (Reuter, AP) De regering van premier Fidel Castro heeft zaterdag in de Cubaan se stad Cardenas onverwachts een grote militaire parade gehouden. Uit een felle rede van de Cubaanse president, Osvaldo Dorticos, na afloop van het militaire machtsvertoon bleek dat dit was bedoeld als „een antwoord op contra-revolutionaire provocaties". Over de aard van deze contra revolutionaire activiteiten liet de Cubaanse president zich niet uit. Uit zijn rede werd slechts duidelijk, dat enige dagen geleden in Carde nas een demonstratie tegen het be wind van Fidel Castro heeft plaatsgehad, die blijkbaar van gro te omvang is geweest. Het is de eerste maal dat de Cubaanse rege ring een parade heeft moeten orga niseren om haar macht te tonen. Volgens sommige berichten zou de demonstratie zijn ontstaan naar aanleiding van een tekort aan le vensmiddelen. In een televisie-uitzending, die in Key West in Florida kon worden ge volgd, zei de Cubaanse president on der meer dat „van nu af de contra revolutionairen geen ogenblik rust meer zouden hebben". President Dor ticos sprak op dezelfde emotionele toon, die premier Castro pleegt te ge, bruiken. De Cubaanse premier ver scheen zelf niet voor het televisie scherm. De president waarschuwde dat de re gering geen enkele provocatie zal dul den. „Als de misselijke revolutionaire uitdagingen worden herhaald, zullen wij troepen inzetten", zo besloot hij zijn rde, die herhaaldelijk werd on derbroken met kreten als „tegen de muur". Van de anti-Castro beweging op PARAMARIBO (ANP). De leide-rs van de fracties in de Staten van Suri name zullen naar Nederland komen, wanneer de Tweede Kamer gaat pra ten over de associatie van Suriname met de Europese Economische Gemeen- i Cuba is zaterdag in Miami een ver klaring ontvangen, waarin stond dat er „een harde slag tegen de commu nistische regering van Cuba wordt voorbereid". „Wij zijn van oordeel dat de operatie vóór de gekozen datum kan worden uitgevoerd, indien alles zo blijft gaan als tot dusver", aldus deze verklaring. BEVERWIJK Bij het Zuiderbad in Wijk aan Zee is gistermiddag het lijk je gevonden van de elfjarige Peter Lo- dewijks uit Beverwijk. De jongen had die middag met vrienden in zee ge speeld en was bij een balspel te ver af gedreven. Onder Wassenaar is gistermorgen het lijkje van de achtjarige W. G. M. Raap horst uit Den Haag aangespoeld. Op 9 juni was hij, tegelijk met een vriendje, voor de kust van Soheveningen verdron ken. Gistermiddag is het zesjarige zoontje uit het gezin Sunder in Schipluiden verdronken. Het kind was in een sloot bij het ouderlijk huis terechtgekomen. TEL AVIV (UPI/AP) „Bekijk de postzegels goed, ze bevatten een speciale boodschap voor u. Volg het pad van uw grote voorgangers". Het intrigeerde de Israëlische politie uiteraard bijzonder wat een groep Duitsers uit Australië met deze raad selachtige taal op een briefkaart aan Eichmann kon bedoelen. Een onder zoek bracht al gauw aan het licht dat er onder de postzegels een stuk van een scheermesje verborgen zat dat Eichmann bij eventuele ze1 "opncn van dierst had kunne De 17de juni is voor de Duitse politiek een belangrijke dag. Op die dag in 1953 brak er nl. in Oost-Berlijn een opstand tegen het regime-Ulbricht uit die het probleem van de onvrijheid van de Oostduitsers en van de hereni ging van beide Duitslanden zeer acuut maakteDe opstand werd neergesla gen, maar de herdenking ervan is se dertdien een van de weinige gelegenhe den waarop men Adenauer midden links) in eendrachtig zwijgen naast zijn politieke tegenstander burgemeester Willi Brandt van Berlijn (links) kan zien staan. (Ingezonden mededeling sigaren kwamen aanbieden? Laat ik dat maar voor me houden. Maar het was 'n kistje, waaraan je meteen zag, dat de schatten niet beknibbeld hadden. Ik was natuur lijk gedwongen op te steken. Kun je je kinderen, als ze je 'n groot plezier denken te doen, teleur stellen? Maar goed: ik steek dus 'n sigaar op - toen bleken ze me 't beste cadeau te hebben gegeven, dat ze maar hadden kunnen ver zinnen. Wat 'n mildheid en wat 'n aroma! Wat 'n zuiverheid - ik bedoel: zuivere tabak - en wat 'n rust! 'n sigaar róók je! Ik ben aan de sigaar. En u? BUENOS AIRES (Reuter). De vi- ce-president-directeur van de Banco de la Nación, de Argentijnse staatsbank, is tijdelijk van zijn functie ontheven. Dit heeft schout-bij-nacht Arufe, die is belast met een onderzoek naar beweer de onregelmatigheden bij de bank, za terdag meegedeeld. Hij kondigde aan dat 'tegen een aantal firma's gerechte lijke stappen zullen worden genomen, omdat zij grote leningen zouden hebben gekregen zonder onderpand te geven. Een oud-president-directeur van de bank, José Barnett, heeft onlangs poli tiek asiel gevraagd in Uruguay. Een an dere voormalige president-directeur heeft verzocht het onderzoek te laten verrichten door de rechterlijke macht om te voorkomen dat het een politieke kwestie wordt. Van een onzer verslaggevers ZAANDAM. De twintigjarige dienst plichtige soldaat Mindert H. uit het Noordtoollandse dorpje Oterleek heeft zich eind vorige week bij de secretarie van zijn woonplaats gemeld na een on derduiktijd van veertien dagen. De jongeman was, toen hij met in scheping,sverlof voor Nieuw-Guinea uit Oirschot terugkwam, verdwenen. De angst voor de uitzending schijnt hem om het hart te zijn geslagen. Bovendien hebben enige anti-militaristische plaats genoten hem beïnvloed. De marechaussee heeft H. thuis op gehaald en hem in afwachting van zijn berechting door de krijgsraad opgeslo-* ten in de Ripperdakazerne te Haarlem. Bij het oversteken van de Hoofdstraat in Witmarsum (Friesland) werd zater dag de 66-jarige J. Sierkstra door een auto aangereden. De man was op slag dood. Op de kruising Spaarndammerdijk Oostzaanstraat in Amsterdam veronge lukte vrijdagavond de 49-jarige D. Mo- lema uit Amsterdam, toen hij met zijn motorfiets in botsing kwam met een vrachtwagen. Van een onzer verslaggevers MUIDEN Prof. dr. R. van Dijk, hoogleraar in de sociologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, is zaterdag avond bij een botsing tussen zijn auto en die van een tegenligger op de brug over de Vecht te Muiden verongelukt. Prof. Van Dijk reed met zijn auto op de oostelijke oprit van de brug toen een tegenligger plotseling geheel links van de weg kwam. Bij de frontale botsing werd prof. Van Dijk gedood. Zijn vrouw werd zwaar gewond. Ook de bestuurder van de tegenligger, de aannemer J. Gerritsen (45) uit Am sterdam, werd ernstig gewond. Men neemt aan dat hij plotseling de macht over het stuur van zijn auto heeft ver loren. Prof. dr. Roelof van Dijk, geboren in Beilen, doceerde sinds 1949 aan de Vrije Universiteit. Hij was vice-voorzitter van de Stichting voor Gereformeerd Sociale Arbeid. In Sint-Oedenrode kwam zaterdag avond de twaalfjarige H. de Jong om het leven, toen hij plotseling de weg over stak. Hij werd door een auto gegrepen en vervolgens door een autobus over reden. De auto en de bus kwamen met elkaar in botsing. De inzittenden van de eerste wagen werden naar buiten geslingerd; zij liepen lichte verwondin gen pp. Gisteravond kwam op de rijksweg tussen Aardenburg en Oostburg de 57- jarige A. Deij uit Aardenburg om het leven. Hij werd door een auto aangere den toen hij de weg wilde oversteken. De 22-jarige J. H. Olyslager uit Stads kanaal verloor zaterdag het leven, toen hij in een bocht van de rijksweg onder Gieten met zijn auto de berm inreed en in een sloot terecht kwam. Op de laatste dag van de avondvier daagse in Doorn werd vrijdag een van de deelnemers, de zestienjarige J. W. Costeris uit Doorn van achter aangere den door een auto. Hij bezweek zaterdag aan zijn wonden. De Verenigde Staten hebben gisteren in het proefgebied in de Stille Oceaan een kernbom van middelbare grootte tot ontploffing gebracht. LONDEN (U.P.I.) De re gering van communistisch China heeft de regeringen van de westelijke landen laten we ten dat elk aanbod om voedsel naar China te sturen, zal wor den opgevat als een welbewuste belediging van het Chinese volk. Zoals bekend is de voedsel situatie in vele gebieden van de volksrepubliek bijzonder moeilijk. De bedoeling van de Chinese waar schuwing schijnt te zijn eventuele Brit se, Amerikaanse of andere hulpacties te voorkomen. Het is niet bekend of de Russen ook een dergelijke waarschu wing hebben ontvangen. Rusland heeft tot dusverre echter geen noemenswaar dige hoeveelheden voedsel naar China gestuurd. Enige tijd geleden heeft de Chinese volksrepubliek grote hoeveelheden graan gekocht in Canada en Australië. De aankopen werden vlot betaald. De reserves van de Chinese schatkist schij nen echter snel te verminderen. Nationale trots In de Chinese mededeling aan de westelijke regeringen werd niets ge zegd waaruit zou kunnen blijken waar om China geen hulp wil hebben. „Na tionale trots" zal wel een belangrijk argument zijn. Er kunnen ook andere redenen zijn. Het is bijvoorbeeld mogelijk, dat even tuele hulp van een westelijk land in China door een internationale organi satie zou moeten worden gedistribu eerd. De volksrepubliek heeft tot nog toe met succes kunnen voorkomen dat bui tenlanders zich begeven naar de door honger geteisterde gebieden. De laatste tijd is het voor buitenlanders in de volksrepubliek steeds moeilijker ge worden zich over grote afstanden te verplaatsen. De deur voor hulpverlening lijkt nu geheel te zijn gesloten. Reeds eerder verbood de regering van de volksrepu bliek aan het Internationale rode kruis om te helpen. Ook werd op bevel van de Chinese regering een einde gemaakt aan de stroom vluchtelingen naar Hong kong. DEN BOSCH. Over de Dieze in Den Bosch is zaterdagnacht en zondagoch tend een nieuwe sipoorbruig gelegd. In het komende weekeinde zal vlak er naast een tweede brug worden gemon teerd. De bruggen, die elk 94 meter lang zijn, vervangen de oeververbinding, die in i945 met Engels materieel werd ge bouwd. De bruggen liggen in het tra ject Hedel-Den Bosch, Vóór 1967 zullen de enkele spoorbrug gen die over het Amsterdam-Rijnka naal liggen, door nieuwe zijn vervan- gen. Volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een nieuwe brug in Utrecht in het traject Utrecht-Amsterdam. Daarna wordt ook in Utrecht een nieuwe brug gelegd in de lijn Utrecht- Go\ida. In Weesp komt een nieuwe brug voor de treinen die tussen Amsterdam en Amersfoort rijden. BREDA Om het tekort aan per soneel enigszins te compenseren heeft de gemeente Breda scholieren als straat vegers in dienst genomen. Aanleiding daartoe zijn de vele klachten over de vervuiling van de stad geweest. De eerste groep 25 middelbare scho lieren is al begonnen. De jongelui kunnen met het vegen in een vijfdaagse werkweek 45 tot 60 gulden verdienen. OP RONDREIS IN PROVINCIE VAN STAKINGEN MADRID. Een duidelijker .belij denis van zijn geloof in het heil van de dictatuur dan hij dit weekeinde in Valencia gaf, had generaal Franco moeilijk kunnen bedenken. „De pers vrijheid is geschiedenis geworden. Als er een vrije pers bestond zou zij in handen zijn van miljonairs." „Het geval Spanje is er een duidelijk voorbeeld van hoe mensen kunnen wor den bedrogen", aldus de Spaanse dic tator die inderdaad zelf weinig waars over de jongste arbeidsonrust heeft laten publiceren. Immers, de Spaanse pers heeft het hele verschijnsel nage noeg doodgezwegen. Maar generalissimo schap. Eveneens met het oog op de associa- pioffing tot stand heeft gebracht. Metitie zal de Surinaamse minister-presi- hem kwamen alle 44 mede-'w'ttenden j dent, mr. S. D. Emanuels, naar Neder- van het vliegtuig om. land vliegen. Hij vertrekt zondag. zijn of hem ertoe had kunnen aan zetten. De vriendendienst uit het verre Australië is Eichmann niet meer ter ore gekomen. DEN HAAG Volgens berichten die in de Britse vakpers zijn versche nen, heeft de Indonesische luchtmacht de laatste vier jaar de beschikking ge kregen over: 19 25 Russische, middelzware straal- bommenwerpers voor de lange afstand 'Toepoljef TU-16); "1 tussen de zestig en 95 Russische "•aaljagers Van het type Mig-4; 1 zestig Russische straaljagers en op- 'eidingstoestellen van het type Mig-17; H een nog onbekend aantal Russische transporttoestellen van het type Anto- nof AN-12; 33 Russische helikopters (MI-I en MI-4); een nog onbekend aantal all-wea ther"- en nachtjagers (Yakovlef Yak- 25); veertig bommenwerpers van het ty pe Huyushin H-28; 28 transporttoestellen Huyushin H- 14; tien bij Lockheed in Amerika ge bouwde Hercules transportvliegtuigen: enkele (van de vijftig bestelde) Ame rikaanse lestoestellen (Beech-mentor); B 35 Amerikaanse jagerbommenwer pers F-51d North American Mustang die de reeds in bezit zijnde Mustangs kwamen versterken; vijftien bommenwerpers van het ty pe Douglas B-26 Invader die de al aan wezige Invaders kwamen versterken; een aantal Engelse Fairley Gannets, vliegtuigen die bij de bestrijding van onderzeeërs worden gebruikt. Ondanks alle buitenlandse hulp zou de paraatheid van de Indonesische 'uchtmacht gering zijn. Onlangs zou zeventig procent van de Migs-17 buiten gebruik zijn geweest door gebrek aan onderdelen. Van de 33 Russische helikopters zouden er niet meer dan drie vliegklaar zijn. Franco was nog niet uitgesproken over de rol van de pers in zijn rijk. Voor een menigte van honderdduizend Valencianen verklaarde hij dat buiten landse correspondenten berichten had den verspreid die in flagrante tegen stelling waren tot de waarheid; het was zelfs voorgekomen dat journalisten het tegengestelde hadden gemeld van wat ambtenaren hun tevoren hadden verteld. De Spaanse leider betoogde dat na een eeuw van wanbeleid het zijn be wind was geweest dat het land uit puin had opgebouwd. „Maar onze prestaties hebben de af gunst gewekt van onze tegenstanders. Zij trachten ons in het buitenland in diskrediet te brengen door alle midde len waarover de communisten en hun meelopers beschikken, te bundelen. Ook Portugal staat aan soortgelijke aanval len bloot. Maar laat mij u de verzeke ring geven dat voor Spanje de zon is opgegaan." Kort na dit eerste bezoek, sedert de recente stakingsgolf van het Spaanse staatshoofd aan de provincie, werd in Madrid bekend dat een Britse journalist was uitgewezen en dat er opnieuw Span jaarden waren aangehouden die hadden deelgenomen aan het Münchense con gres waar Spaanse ballingen het regime- Franco hadden aangevallen. Ook deze zijn naar de Canarische eilanden ver bannen. Het is niet bekend hoeveel leden van de oppositie de, laatste week al in ballingschap zijn gestuurd. Voorts had den opnieuw enkele tegenstanders van Franco een toevluchtsoord gezocht op Zuidamerikaanse ambassades in Madrid. In Barcelona zijn zeven studenten, die in mei ten gunste van de stakers had- den betoogd, tot gevangenisstraffen ver oordeeld variërend van zes maanden tot 1 drie jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5