EMMA EN SUUS FRANCKE BESTE NEDERLANDSE „OPRECHTE AMATEURS" Welvaart en dankbaarheid gaan niet hand in hand In Oranjezon kampeert en studeert Ruth Goes Provinciaal comité ARP huldigde oud-statenleden Walcherse jeugd fietste drie dagen lang Souburgse zusjes outsidersin Zuidlaren STAATSSECRETARIS ROOLVINK SPRAK IN GOES Voldoende werkkracht? Avondlectuur voor een gedeputeerde Goede bezetting in J ulianaziekenhuis Beeldjes voor tuin van Rusclievliet Jan Toorop-expositie Nieuwe secretaris van de N.C.R.V. VRIJE NATUUR EN GEEN COLLEGES Te veel bezoek Paardrij den Mens, erger je niet P. Vermaire overleden Vrijzinnig-protestantse landdag in B. op Zoom „London Confidence" werd overgedragen Belastingambtenaren in Terneuzen bijeen Hoofdverpleegster van „Bethesda" jubileerde Maandag 18 juni 1962 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pag. 2 GOES. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roolvink heeft in een vergadering van het Provin ciaal Comité van A.R. kiesverenigingen in Zeeland duidelijk de richtlijnen van het door hem nagestreefde beleid aangegeven en hij liet er ook geen twijfel over bestaan, welke normen door hem wor den gehanteerd. In een causerie, die hij voor de talrijke bezoekers der provinciale vergadering hield, zei staatssecretaris Roolvink dat een christelijke sociale politiek moet uitgaan van de begrippen ge rechtigheid en barmhartigheid. De boodschap van de Bijbel geldt ook voor de moderne samenleving. Staatssecretaris Roolvink zei dat veel mensen zich bedreigd voelen. De vrede in de wereld blijft gehandhaafd door het machtsevenwicht. Dat evenwicht is nodig in verband met de communis tische dreiging. Daarom heeft West- Europa een sterk leger nodig en wij zullen daarvoor de noodzakelijke gelden moeten opbrengen. Bovendien is geestelijke weerbaar heid nodig, want het communisme is een anti-Christelijke religie. De heer Roolvink merkte op dat de invloed van het communisme merkbaar is in het denken van velen, ook in West-Europa en in Nederland. Er is welvaart in ons land, maar is er ook dankbaarheid? Is er, vroeg de staatssecretaris zich af, ooit meer'jaloezie en afgunst geweest dan in deze periode van welvaart? Men is bang dat de een meer van de wel vaart krijgt dan de ander en dikwijls wordt het woord achterstand in de mond genomen. In brede kringen heerst geen dankbaarheid, maar onbehagen en ontevredenheid. De samenleving wordt meer in negatieve, dan in posi tieve zin gewaardeerd en daarbij IN DE ONGEVEER twee we ken dat ik nu lid ben van het col lege van Gedeputeerde Staten heb ik wel gemerkt, dat een ge deputeerde een volledige dagtaak heeft, zei de heer Van den Bos zaterdag op de vergadering van het Provinciaal Comité van A.R.- kiesverenigingen ge Goes. Ik heb nu twee vergaderingen van Ged. Staten meegemaakt en heb bovendien voor de avonduren al een behoorlijk portie werk mee genomen naar huis. Het bleek dat de vrije-tijdsbe- steding van gedeputeerde Van den Bos bestaat uit het bestude ren van de Middelburgse gemeen tebegroting. Een zeer interessant boekwerk, merkte wethouder J. S. Hoek op. TERN'EUZEN. Uit het jaarverslag van het Julianaziekehhuis over 1961 blijkt dat van een zeer goede tot goede bezetting kon worden gesproken. Het aantal verpleegdagen bedroeg 49192 te gen 48210 in 1960. De gemiddelde ver- pleegduur per patiënt bedroeg 2!<fe dag. In het jaarverslag wordt opgemerkt dat nog niet alle protestanten gebruik ma ken van hun eigen ziekenhuis. Vooral de bevolking van Axel zou meer sympathie voor het protestantse ziekenhuis kunnen tonen. Aan de geestelijk® verzorging door middel van godsdienstoefeningen, zang van geestelijke liederen, weekslui- tingen en lectuur werd veel aandacht besteed. De collecten tijdens de diensten brachten gemiddeld 30.57 op. Op 31 december 1961 waren 146 personeelsle den in dienst, w.o. 72 personen, die niet behoorden tot het verplegend per soneel. De resultatenrekening gaf een verlies te zien van 61.568.28, welk be drag voor rekening komt van de garan derende gemeenten. De exploitatieuit komst werd ongunstig beïnvloed door de reparatie van het paviljoen. Zonder de ze uitgaaf zou het tekort beperkt zijn gebleven tot 37.860. Aan giften en con tributies is in 1961 ontvangen 9.604.10. SCHOONDIJKE. Notaris J. Mijs te Oostburg heeft aan het Bejaarden centrum Rusehevliet 2 zandstenen vrouwenbeeldjes geschonken. Deze beeldjes zijn veertig jaar geleden uit Schoondijke verdwenen en stonden des tijds in de tuin van het notarishuis aan de Dorpsstraat toen bewoond door wij len Notaris de Smidt. Voor de tuin van Rusehevliet bete- kent deze schenking een waardevolle aanwinst. AUTO UIT BOCHT GOES Op de Westhavendijk is een auto, bestuurd door van der L uit Goes in de bocht van de weg geraakt en te gen een huis gereden. De bestuurder en zijn naast hem zittende zoon liepen geen verwondingen op. De auto werd zwaar beschadigd. MIDDELBURG. Van maandag 25 juni tot en met 20 juli wordt m het Zeeuws Museum aan de Wagenaar- straat in Middelburg een tentoonstel ling gehouden van werken van de be kende kunstenaar Jan Toorop. Het be treft hier doeken die. uitsluitend betrek king hebben op Zeeland. De tentoon stelling zal op werkdagen geopend zijn van 10 tot 17 uur. ASPERGE VEIL ING BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM, 16 juni Aanvoer 18.000 kg. AA extra 2.80, AA I 180. A extia 2.80. A I 1.85. B extra 2.30, B IJ-00' 9re„1,rna 1-60. C I 1 40, D I 1.30, E I O.oO, E II 0,80, F I 1.75, stek 0.20. Ronde van Midden-Zeeland Italiaanse selectiestrijd De Internationale Ronde van Midden Zeeland is door de grote Italiaanse Sportkrant ,,La Gazetta dello Sport uitverkoren als selectiewedstrijd voor het San- Pellegrino puntenklassement. Landelijke finales worden verreden op 9 september in Nederland, op 13 sep tember in België op 16 september in Frankrijk en 30 sept, in Zwitserland en ten slotte op 7 oktober in Italië. De drie best geklasseerde Nederlandse ama teurs zullen Worden afgevaardigd. De landelijke finales staan onder leiding van de vroegere bekende Tour de France winnaar Gino Bartali. speelt men in de kaart van het com munisme. De heer Roolvink besprak in grote lijnen de door 'het huidige kabinet ge voerde sociale politiek en merkte op dat het reële inkomen van de gemid delde Nederlander belangrijk is geste gen en het is een eis van rechtvaar digheid en barmhartigheid dat nog meer wordt gedaan voor de zwakken in ons volk. Men dient echter in ver antwoordelijkheid diverse belangen te gen elkaar af te wegen, ook bij het pleiten voor verkorting van de arbeids tijd. De wereld schreeuwt om een christe lijke politiek, meende de heer Rool vink. Dat er sprake is van een terug gang in stemmental ligt misschien me de in het feit dat in een tijd van wel vaart de bijbelse boodschap minder aanslaat dan in een periode, waarin men zich meer afhankelijk voelt. De heer Roolvink besloot zijn rede met de aanwezigen op te wekken bij de propaganda voor de a.r.-beginselen niet alleen de kracht te zoeken in het bestrijden van anderen, maar in het positief christelijk spreken en handelen. Na twee verkiezingen De voorzitter van het Provinciaal Co mité, de heer J. A. van Bennekom had in zijn openingswoord vooraf enkele op merkingen gemaakt over de politieke situatie. Helaas is de a.r. bij de sta tenverkiezingen op het nippertje een zetel ontgaan. De uitslag van de raads verkiezingen gaf over het algemeen re den tot dankbaarheid. Landelijk is er echter sprake van teruggang, die ook in mindere mate in het gewest is waar te nemen. Het is nodig naar buiten de werf kracht te vergroten, meende de heer Van Bennekom, die mededeelde dat het Provinciaal Comité zich hiermede ook ernstig heeft beziggehouden. De heer Van Bennekom zei waarde ring te hebben voor het werk van het kabinet en zei ten slotte dat de fractie in de Tweede Kamer met 'begrip voor het werk van minister Cats, maar te vens waakzaam t.a.v. het christelijk onderwijs het overleg over de mam moetwet zal voortzetten. n In de huishoudelijke vergadering wa ren jaarverslag van de secretaris, de heer J. Hommes en van-de penning meester, de heer I. Tange goedgekeurd. De heer A. Schout verklaarde zich be reid nog enkele maanden namens het Provinciaal Comité deel te willen uit maken van het Centraal Comité. Na zijn aftreden zal de heer D. Geuze uit Oostburg hem opvolgen. Naar het Par- tijconvent werden afgevaardigd de he ren J. Hommes en A. Meubroek, plaats vervangers de heren I. Tange en D. Geuze. De heer J. Hommes werd ook afgevaardigd naar de deputatenverga- dering, plaatsvervanger de heer I. Tan ge. In de plaats van de heer A. I. Cats- man, uit Aarden burg, die jarenlang deel heeft uitgemaakt van het bestuur der Kuy per stichting, maar zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer J. A. van Bennekom, secundus de heer J. Franke uit Axel. De heer D. Geuze blijft vertegenwoordiger van het Prov. Comité in het bestuur van de Arjos en de heren J. van den Bos en I. Tange houden zitting in de algemene organisatiecommissie. Huldiging De voorzitter heeft voorts in zeer Waarderende woorden de heren A. Schout en C. de Putter, die resp. zes tien en acht jaar deel hebben uitge maakt van Provinciale Staten toege sproken. Zij hebben zich niet herkies baar gesteld. U hebt, aldus de voorzit ter, een streep gezet onder een zeer eervolle loopbaan. De heer Schout heeft prachtig werk gedaan in Zeeland. Zeer veel scholen heeft hij geopend en zijn stimulerende activiteit was groot. De heer De Putter heeft, als Zeeuwsch- Vlaming, met grote ijver de belangen van heel «het gewest behartigd. Hij lette echter niet in de eerste plaats op be langen, maar beleed zijn beginsel en was een sieraad van de partij. Me vrouw Schout en mevrouw De Putter ontvingen bloemen. De heer Schout zei dat in Zeeland grote veranderingen zullen plaats vin den. Zeer velen hebben hem laten we ten mondeling en schriftelijk dat zij zijn werk hebben gewaardeerd. Over zijn opgewektheid zei de heer Schout: Waarom zullen we in de put zitten? God -staat 'immers naast ons. De heer Schout zei zich steeds gedragen te hebben gevoeld door het a.r. volk in Zeeland. De heer De Putter sloot zich bij deze dankwoorden aan. UTRECHT. De Verenigingsraad van de N.C.R.V. heeft vier leden voor het algemeen bestuur gekozen t.w. de heren H. J. Jansen Klomp te Haarlem (vacature wijlen C. Duvekot te Goes), G. A. Kieft te Utrecht (vac. wijlen C. A. Keuning te Wageningen), D. van der Kwaak te Leiden (vac. T. Krol) en D. te Steege te Groningen (va;, ds. J. Poort). De verenigingsraad heeft als secretaris gekozen de heer G. A. Kieft te Utrecht. Het ledencijfer van de N.C.R.V. steeg tot 442.721. Er is een netto aanwas van 6.776 leden. MIDDELBURG. In Amsterdam werd het haar te heet onder de voeten. En dat wil wat zeggen voor de drieëntwintigjarige Ruth Goes, die tijdens een zwerftocht van drie maanden door Noord- Afrika zelfs de overstelpende hitte van de uitgestrekte Sahara wist te verdragen. De lange blonde vierdejaars-studente in de kunstge schiedenis heeft haar bivak voor onbeperkte tijd in het (nu nog wel) rustige Oranjezon op Walcheren opgeslagen. In het verste hoekje van het gloednieuwe kampeerterrein staat al vanaf april, beschut tegen de wind achter een zeer solide rietmat, een kleurige vierpersoonstent: de plaats waar Ruth in een weldadige rustige omgeving erg hard zit te studeren. Hoogstens gestoord door een paar nieuwsgierige merels of een niet minder geïnteresseerde ver tegenwoordiger van de Zeeuwse pers, zich met geen van haar weinige medekampeerders bemoeiend, werpt het meisje zich iedere dag met enthousiasme op de stapel boeken, die bijna de helft van de tentruijmte in beslag neemt. „Jaaaa," zegt Ruth, zich behaaglijk koesterend in het zonnetje, ,,ik heb echt geen spijt -dat ik in Amsterdam mijn biezen heb gepakt en hier een tijd je #'ben komen wonen. Ook al voelde ik mé wel vaak eenzaam toen in mei de stormen over mijn tentje raasden. Maar in Amsterdam kwam ik bijna niet meer tot studeren. En ik wil be slist niet, zoals zoveel anderen, acht of negen jaar 'over mijn studie doen. Er kwamen altijd veel vrienden en kennis sen op bezoek, die mijn kamer (in de oude Jodenbuurt van Amsterdam) bo ven die van henzelf bleken te verkie zen, en tegelijkertijd mij beletten hard te studeren." Het rosse leventje in Am sterdam zegde zij voor enige tijd vaar wel en werkt nu in Oranjezon hard aan een scriptie (een erg lange zegt Ruth) voor haar kandidaatsexamen. Of ze nu hele dagen aldoor maar studeert, vragen wij voorzichtig. „Nee nee," haast Ruth zich te ant woorden, „Ook al werk ik wel drie maal zo hard dan voorheen in Am sterdam. Ik maak vaak wandelingen, lig vaak (ongetwijfeld met studieboe ken) aan strand en leer bovendien nog paardrijden op Serooskerke." Dat laatste met enige triomf, want het blijkt dat Amsterdamse studievrien den dank zij dit laatste feit dubbel ja- loers worden en al lang niet meer vreemd opkijken tegen het idee van een „kamveerstudie". Alleen haar ezel en schilderskist heeft Ruth thuisgelaten, want vóór de kunstgeschiedenis heeft zij één jaar gestudeerd aan de kunstnijver heidsschool. „Ik ken mezelf wat dat betreft te goed," lacht de blonde stu dente. „Wanneer ik hier een penseel in mijn vingers krijg ben ik niet meer te houden en dan: vaarwel vele stu dieplannen." Toekomstplannen? Nog niet vast, zegt het meisje Ruth, dat een zeer avontuurlijk meisje blijkt te zijn. Na erg veel reizen en zwerftochten door Spanje, Italië, Noord-Europa en Frankrijk (,.ik werkte wekenlang op een boerderij bij St. Tropez, toen het dat nog niet was wat het nu is",) be landde zij enige jaren geleden samen met een vriendinnetje en erg weinig geld in het (reeds toen) rumoerige Al- gerië. Vandaar uit trok het tweetal, zo lang de vakanties van de universiteit het toelieten, maandenlang door het afgele gen Atlasgebergte, Marokko en de Sa hara. Of het niet gevaarlijk was, vragen wij, aldoor maar liften, en dat tussen de Bedoeïenen, Berbers en Algerijnen. „Soms wel", luidt het antwoord, „maar toch e®g leuk, al hadden wij soms in drie dagen niet te eten. Midden in de woestijn, in een Marokkaanse leger plaats hebben wij de verrassing van ons leven .gehad: de Kaït (hoofd van het garnizoen) speelde er... Mens er ger je niet". Na veel woeste avonturen en rustig college lopen in Amsterdam is Ruth dus in Oranjezon gearriveerd. „Erg fijn", vindt ze, ,,ik heb nog maar één wens: dat de overige kampeerders ver trekken. Vandaar dat ik ook niet in augustus blijf". Beste Ruth, mogen wij je veel succes bij je ongetwijfeld moei lijk studie toewensen? KAPELLE In Kapelie is zondag morgen overleden de heer Pieter Ver maire, oud-leider van de zondagsschool „Eben-Haëzer" in Kapelie en oud-kerke- raadslid van de vrij-evangelisehe ge meente te Wemeldinge. De heer Ver maire bereikte de leeftijd van 88 jaar. Van 1892 tot 1942 heeft hij leiding ge geven aan het zondagsschool werk in Ka pelie. Ook na 1942 heeft hij steeds met grote belangstelling het werk van de zondagsschool gevolgd. Hij werd be noemd tot ere-voorzitter van deze vere niging en op de ouderavonden was hij steeds een bekende verschijning. De heer Vermaire was lid van de vrij-evangelische gemeente te Wemel dinge. Deze gemeente heeft hij van 1922 tot 1954 als ouderling gediend. Toen hij 80 jaar was vond hij dat de jongeren zijn werk moesten overnemen, maar er bleven nauwe banden met de kerkeraad van deze gemeente bestaan. Met grote trouw heeft hij tot het laatst van zijn le ven vele zieken bezocht en getroost. Op zijn eigen manier heeft de heer P. Vermaire reeds vele tientallen jaren ge leden een voorbeeld gegeven van oecu menisch denken want hij was kerke- raadslid van de vrij-evangelische ge meente in Wemeldinge en ging trouw el ke zondagmorgen naar de kerk, maar de zondagmiddag bezocht hij de Ned. Herv. Kerk in Kapelie, waar hij dan na afloop van de dienst zondagschool hield. Hon derden Kapelse kinderen die nu soms al op 'leeftijd zijn gekomen hoorden van hem de blijde boodschap van het evan gelie, waarvan hij met grote overtui ging en bezieling vertellen kon. BERGEN OP ZOOM Zondag werd te Bergen op Zoom de negende vrijzinnig- protestantse landdag voor Zeeland en West-Brabant gehouden. Een tweehon derd belangstellenden van de afdelingen Middelburg, Vlissingen, Goes, Tholen en Schouwen-Duiveland vertegenwoordigden Zeeland. Het thema van de landdag was samen uit, samen thuis". In het hervormd kerk gebouw aan de Grote Markt werd de ochtendsamenkomst .geleid door ds. H. Brouwer, hervormd predikant te Bergen op Zoom, die als onderwerp 'had! gekozen „de ark van Noach". Na deze dienst maakten de deelnemers een rondwandeling door de stad, de mid- da.gbijeenkomst werd gehouden in de grote zaal van „Thalia". Ne een wel komstwoord door ds Brouwer behandelde ds W. de Weerd uit Oostvoorne het boei ende onderwerp „problemen rond de oecumene". Een blaasensemble van Vredelust zorgde voor een muzikale af wisseling. John Lausermann. uit Amster- da mhield ten slotte de bekende voor dracht over de man op de schimmel, de wederwaardigheden van de Friese dijk graaf met een spannend slot. Ds Brouwer sloot deze geslaagde land dag. VLISSINGEN. Het 32.000 ton me tende motorschip „London Confidence" werd zaterdagmorgen door de Konink lijke Mij „De Schelde" overgedragen aan de opdrachtgever, de London and Overseas Freighters Ltd. Een der di recteuren van de rederij, de heer S. Sedgwick aanvaardde het schip. De president-directeur van de Schelde, ir. J. W. Hupkes. zei bij de overdracht dat de bouwperiode nogal lang was gewor den omdat de bouw een wijle was uit- 'gesteld. De opdracht werd in 1956 ver leend. De heer Hupkes zei verder dat ha de „London Confidence" nog enige andere schepen aan de Engelse rederij zouden worden geleverd. De heer Sedgwick repliceerde dat hij nog nooit een beter schip had overge nomen onder betere omstandigheden. „En dit is de achttiende maal dat ik een schip voor mijn rederij in ontvangst mag nemen." De „London Confidence" bezit een ne gen cylinder Schelde-Sulzer hoofdmotor van het type RD 90 en kan de hoge snelheid van zeventien en een halve knoop ontwikkelen. Haar motor heeft een vermogen van 20.000 a.p.k. en is de grootste van dit type ooit in ons land gebouwd. De „London Confidence" heeft zeventig bemanningsleden en zal de thuisvaart ondernemen onder comman do van Kapitein Fox. In het Braakmangebied werd zater dag de jaarlijkse kleiduivenschietin'g ge houden met als inzet het provinciaal karnpienschap. Kampioen werd dokter J.v. d. Bugt uit Sas van Gent. De schie- ting werd georganiseerd door de jagers vereniging Biervliet. ZUIDLAREN. Tot ieders verrassing niet in het minst voor henzelf) zijn de zingende zusjes uit Souburg, Em ma en Suus Francke, de winnaressen geworden van de landelijke finale in het populaire genre van „D'Op rechte Amateur", zaterdagavond in de Prins Bernhardhoeve in Zuid laren gehouden. De twee zusjes hadden geheel alleen, zonder een enkele supporter, de reis naar het verre Zuidlaren gemaakt. In de finale werden de prestaties van twintig deelnemers beoordeeld door een vijf man sterke jury, bes taan de uit de heren Willy Schobben, Karei Prior, Harm Smedes, Ger de Roos en Gijsbert Nieuwland. Voor deze finale was in de prachtige zaal van de hoeve bijzonder veel be langstelling. De prestaties waren bij zonder goed, zo goed zelfs, dat Suus en Emma zich zelf weinig kans gaven. Zij traden vóór de pauze op met twee liedjes: „Besame mucho" en „Iwan Iwanowitch". Zij zelf vonden het op treden van de Zuid-Amerikaanse band Los Andes uit Arnhem veel beter en geen haar op de hoofdjes van de Sou burgse meisjes dacht aan de eerste prijs. Zelfs waren aan het eind beide meisjes dicht bfj de uitgang gaan zitten om rel n>a afloop naar buiten te kunnen •n een poging te wa.gen zaterdagavond nog thuis te komen. De jury besloot echter het Zeeuwse zusterduo de eer ste prijs te geven en dat was heel wat meer dan Emma en Suus Francke had den durven hopen. Tweede werd Los Andes en derde de Stimmungskapel Die Lustigen Bur- schen uit Breda. Met nog vijf andere amateurs zullen Suus en Emma nu woensdagavond 27 juni op het tele visiescherm verschijnen. Zij treden dan op in het AVRO-programma „Nieuwe oogst". Suus en Emma merk ten zaterdagavond dat door de huldi ging het zo laat was geworden dat er geen trein meer zuidwaarts ging. In Zuidlaren brachten zij de nacht door waarna zij om acht uur TE'RNEUZEN. De afdeling Zee land van de Bond van Personeel bij 's Rijksbelastingen in Nederland hield de zomervergadering in Terneuzen. Deze wat ongebruikelijke plaats om te ver gaderen was gekozen opdat de belas tingmensen kennis konden maken met het nieuwe Rijkskantorengebouw aan de Rosegracht waar hun Terneuzense col lega's sinds enige weken werkzaam zijn. Voorzitter L. Pieterse uit Goes maak te in zijn openingswoord met enige trots bekend, dat de afdeling momen teel 99 leden telt, een aantal, dat nog nimmer werd bereikt. De collega's, die hadden geprofiteerd van de massale be vorderingen bij Financiën "wenste hij geluk waarhij hij aantekende, dat van de adjunct-commiezen 86 procent en van de assistenten 80 procent door deze frontale opschuivingen in een hogere rang terecht was gekomen. Echter,^ zo vervolgde de heer Pieterse, zijn hier door bij de Belastingdienst nog lang niet alle knelpunten weggenomen. Spe ciaal de chefs de bureau zijn er be kaaid afgekomen. Uitvoerig zette hij vervolgens uiteen welke personeelspro blemen momenteel in het Georganiseerd Overleg in behandeling zijn. Zo zal voor de belastingambtenaren, na vele jaren van voorbereiding, eindelijk per 1 jan. 1963 een ziektekostenregeling uit de bus komen, die ongeveer het midden zal houden tussen de regelingen die mo menteel bestaan voor de politie en voor de gemeenteambtenaren. De heer Pieterse kondigde ook een verdere af braak van korting op de pensioenen aan met betrekking tot de A.O.W.-uit keringen. Tot afgevaardigde naar de Algeme ne vergadering van de Bond, die op 25 juni a.s. te Utrecht wordt gehou den, werd gekozen de heer J. A. Lu- cieer te Goes. Hierna hadden de aan wezige dienaars van de fiscus kenne lijk meer het oog op een rondleiding met tekst en uitleg in het uiterst mo derne Terneuzense Rijkskantorenge bouw dan op de bespreking van de voorstellen voor de Algemene vergade ring. Het commentaar van de leden op deze voorstellen was uiterst miniem. ■yEERE Het is een voortreffelijk idee geweest van de burgemees ter van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, om de in de vergetelheid geraakte Nederlandse kunstschilder Jan Adam Zandleven (Koog aan de Zaan 6 februari 1868 Rhenen 16 juli 1923) in de „Parel aan de Zeeuw se kroon" weer in alle glorie te doen schitteren. Jozef Israëls heeft destijds een goede kijk op Zandleven gehad. De grote kunstenaar zag iets in de man van de Zaan, maar om de een of andere reden misschien wel door de handelwijze van Zandleven zelf is de Koogse schilder op het terrein van de publieke belangstelling op de achtergrond geraakt. Hijzelf werd vergeten en wat ernstiger was ook zijn doeken. De Veerse burgemeester werd in het Dordaechts Museum getroffen door de expositie van de ietwat als een here miet geleefd hebbende kunstenaar. On middellijk nam hij het besluit „Zandle ven" naar Veere te krijgen. Dit is thans gebeurd. In de bovenzaal van de Schotse Huizen hangt een aantal wer ken van de Kogenaar dat met elkaar een verrukkelijke selectie vormt. Een keurverzameling van doeken waaruit duidelijk spreekt de vurige liefde van Zandleven voor de natuur. De man die in zijn jeugd in een verffabriek werkte, maar die zich zo aangetrokken voelde tot penseel en palet dat hij zijn vaders onderneming de rug toekeerde, bevond zich het liefst tussen de planten, de bomen en de mossen, ver van het steed se lawaai, ver van de mensen, om zit tend op zijn stoeltje de kleuren weer te geven die de natuur aan hem opdrong. Een heel verschil met Breitner die pas goed kon schilderen als hij drukte om zich heen zag. Wie in de Schotse Huizen zijn oog laat dwalen langs de doeken komt on der de bekoring van de schilderkunst van deze „vergeten" kunstenaar. Hij raakt geïmponeerd door de sterke be heersing van de techniek (waaruit blijkt dat de verffabriek-periode van zijn le ven toch niet tevergeefs is geweest). Bijzonder fraai zijn de bosgezichten met Rembrandtiek licht en een verras sende harmonie van kleuren. Fijn en van een opvallende precisie zijn de boerderijtjes, voornamelijk uit Gelder land, de provincie waaraan Zandleven zijn hart had verloren. De schilder kon (dat is duidelijk te zien) soms zeer driftig te werk gaan. Dan worstelde hij met zichzelf, met de verf en met de impressie. Andere ke ren wanneer hij een interieur wilde vereeuwigen leefde hij zich eerst nauw keurig in de sfeer in om daarna zijn persoonlijkheid op het doek over te brengen. Zandleven bewonderde de na tuur, zag in alles Gods hand en poogde iets daarvan met zijn eigen interpre tatie op linnen uit te beelden. Kostelijk zijn voorts de „stillevens" van Zandleven: kleurrijk, maar toch eenvoudig. En de boeketten bloemen doen weldadig aan. Een tentoonstelling om gezien te wor den. P.B. 's morgens de bus naar Gronin gen pakten en daarna per trein naar Zeeland terugreisden. Gis termiddag om vier .jiur kwa men zij in Souburg terug. Moe, maar zeer voldaan VLISSINGEN. Honderdvijftig jon gens in de leeftijd van elf tot zestien jaar hebben drie dagen lang van een heerlijk wieierfeest genoten, georganiseerd door de Verenigde Rijwielhandelaren van Wal cheren. Het was de derde keer dat deze ronde verreden werd en het succes was groter dan voorgaande jaren. De jury, bestaande uit zeven onder wijzers uit Middelburg, Souburg en Vlis singen, had een zware taak bij het toe kennen van de prijzen, immers het ging niet om snelheid maar om gedrag en juis te beantwoording van gestelde vragen. Wethouder W. Poppe, in gezelschap van gemeente-secretaris J. W. Peters, reikte in het concertgebouw de prijzen uit. Ook de rorade-miss Martha Vermeulen werd met bloemen bedankt en hierbij werden de rijks- en gemeentepolitie van de ver schillende plaatsen op Walcheren en de Rode-Kruisploeg uit Souburg niet verge ten. Prijswinnaars waren: beste individuele renner eerste dag Gerard Leidekker, 2e dag W. J. Pleyten, 3e dag A. Dellebeke (allen een paar zwemvliezen): pechren- ners: le dag Dicky Roelofs (lantaarn en snorkel), 2e dag Piet Matthijse, 3e dag P. Francken (beiden snorkel en buitenband) Winnende ploegen: le dag Amstelploeg (ballpoint), 2e dag VéGéploeg (mond- harmonika), 3e dag Vredesteinploeg (le deren portemonnaie)De bergetappe werd gewonnen door Jan v. d. Driest. De vijf beste ploegen in het eindklassement wa ren: 1 Empo-ploeg, 2 Junckerploeg, 3 Pamploeg, 4 Anastelpaoeg, 5 VéGéploeg. De twaalf beste renners: 1 Jack de Groot, 2 Gerard Leidekker, 3 Theo Borgs, 4 Freddy Bakker, 5 Hans Blinks, 6 Koos Lamperts, 7 Peter de Rooy, 8 Fr. Classen, 9 C. vatn Erp, 10 Wim Janse, 11 A. Goe- degebure, 12 Leo v. d. Weele. Toelatingsexamen gymnasium Toegelaten tot klasse I van het Middelburg se gymnasium: Alexander van den Boogert, Henri Burgers, Ellen Fernhout, Adrie Kaland, Jan van Kasteel, Baerbeli Lebret, Owen Mi- net, Maria Pel, Sietske Roegholt, Wout van der Veen, Hilje Visser, uit Middelburg: Niels Bax, Joke van Boven, Cathrien Broerse, Els Clowting, Anthony van Es, Hanneke Groffen, Henk Mulder, Annemarie Simonse, uit Vlis singen; Bert Altena uit Koudekerke; Herma Connolly uit Serooskerke; Peter Frima uit Zoutelande; Tonnie van 't Hart uit Kamper land; Eddy de Regt uit Souburg; Niek van Sas'uit Wèrri'elclihge;'' Reinder Liezenga uit Sint Laurens; Jeanne Geense en Hanna Suu- renbroek uit Goes; Addie de Wolf uit Bigge- kerke. VLISSINGEN. Zaterdag vierde hoofdverpleegster zuster C. de Jong haar 25-jarig dienstjubileum in zie kenhuis „Bethesda" in Vlissingen. Toen, zij om drie uur de feestelijk versierde eetzaal betrad werd zij met een spontaan en hartelijk applaus door de vele aanwezigen begroet. De voor zitter van de vereniging christelijk ziekenhuis„Bethesda", de heer J. Moll, memoreerde in zijn welkomst rede de carrière van zuster De Jong. Gedragen door haar liefde voor de zieke mens en haar geloof en vertrou wen in God kon zij de door haar zelf gestelde opgaven vervullen. Hopenlijk bli;ft zij nog lang haar functie van hoofd van de operatiekamer en waar nemend adjunct-directrice vervullen", aldus de heer Moll. Namens het bestuur overhandigde de heer Moll haar een geschenk onder couvert. Zuster Blok sprak namens het zusterkorps waarderende woorden en zuster Samen bood de jubilaresse een wascombinatie aan. Dr. P. C. Kraan sprak namens de chirurgen en doktoren en dankte zuster de Jong voor de prettige sfeer die zij wist te scheppen. Door haar leiding werden leerling-verpleegsters goede vakkrach ten Het geschenk van de doktoren bestond uit een prachtig eetkamer ameublement. Wethouder W. Poppe voerde het woord namens het gemeentebestuur en bood bloemen aan. De operatie- kamerzusters overhandigden een sche merlamp. Ook de zuster van het Sint J oseph-ziekenhuis en mej. Van Dam namens de huishoudelijke dienst droe gen cadeaus aan. Dr. Schreuder sprak ten slotte een dankwoord voor de lei ding die zuster De Jong aan het werk in de operatiekamer gaf. De gemid delde arbeidsduur van een verpleeg ster is statistisch vastgesteld op zes jaar, zuster De Jong werkt nu al 37 jaar, een prestatie om trots op te zijn De jubilerende hoofdverpleegster dankte uiteindelijk voor alle haar ge brachte hulde. s

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3