Kalanag blijft magische revue trouw ITALIË HANDEN AF VAN VEERE a siiiiiniiiiiniiiiiiiiiiuiii ■luiiiiiiuiiuiiumuiiiiiii! 1 KAPPIE EN DE WATERZUIL Londense vrachtenmarkt Parool van burgemeester: 11 llillllllllllllllllllllllllllllllillllllil» d Hl Illffllllllffillllii Regionale brandiveer- ivedstrijden in Hoek Maandag 18 juni 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 2 y Illusionist Kalanag in zijn Spaan se uniform LONDEN (Reuter) De flauwe stemming op de Londense vraehtenmarkt hield aan. Kolen werden gehoekt van Hampton Roads naar de Westkust van Italië tegen 3,55 vrij lossen juli/augustus. Zwaar graan werd ge contracteerd van Golfhavens naar de Mer sey tegen 38/9 Juli en van Golfhavens naar Brazilië tegen 5,85 juli. Voor suiker van Vera Cruz naar New Orleans werd 3,60 vrij in en uit juni betaald. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Vijftien jaren al zwerft Kalanag met zijn magische revue door de wereld. Deze grote goochelaar en illusionist bezoekt na een afwezigheid van enkele jaren van 21 juni af Rotterdam. Gedurende bijna zeven weken zal hier zijn toverspreuk Sim Sala Bim de vreemdste resul taten opleveren. Overigens behoren deze wonderwoorden tot het refrein van een oud Duits liedje Kalanag is een van levensvreugde bruisende man. „Altijd vriendelijk en opgewekt", verzekerde zijn charmante assistentes. Een dominerende figuur met zijn niet geringe omvang boven de bril op het gevulde ge zicht een zeer hoog voorhoofd met grijzend haar. Helemaal geen type, dat met doordringende ogen zijn bezoekers aankijkt. Hij neemt hen liever met twinkelende ogen in de maling. Zijn levensloop begon al merkwaar dig bij zijn geboorte: zestig jaar gele den op een Frans passagiersschip in de haven van Hambqrg als kind van een Engelse vader en een Oostenrijk se moeder. Toen hij twintig was, stapte hij voor het eerst het toneel op. Hij heeft nooit meer de wereld van il lusie verlaten. Hij heeft uitstapjes ge maakt naar film en televisie, maar de magische revue met feeërieke entou rage en tientallen medewerkers heeft zijn hartstocht. Herinneringen Kalanag zit boordevol herinnerin gen. Zoals aan het jaar 1949, toen hij in Zweden optrad: „De alcoholische dranken waren er toen nog zeer be perkt verkrijgbaar. Ik heb echter een nummer, waarin ik water uitschenk met de smaak van elke gewenste drank. Dus ook die van aquavit. Na drie dagen kreeg ik bezoek van een paar agenten, die mij ervan verdach ten dat ik frauduleus aquavit had in gevoerd. Ik zei dat het water was, maar dat de mensen zichzelf sugge reerden, dat het aquavit was. Komt u na afloop van de voorstelling maar in mijn kleedkamer." Het verhaal werd nog doller: „Zij kwamen en ik schonk. Aquavit, zeiden zij. Water, zei ik. Ik schonk weer. Aquavit, was dezelfde reactie. Auto suggestie, zei ik. Zij verlangden toen een schriftelijke verklaring van mij, dat ik water schonk. Ik deed dat, maar ik schonk door. Enfin, ze gingen blauw weg." Roller gerold In Stockholm gaf Kalanag ook een voorstelling in een gevangenis. Toen hij twee assistenten uit het „publiek" naar voren riep, werd hij gewaar schuwd, dat daar een berucht zakken roller bij was. Toen het nummer ten einde was, bleek Kalanag de porte feuille van de zakkenroller te hebben gerold. „In Spanje ben ik in 1948 het slacht offer geworden van een weddenschap, die studenten hadden gesloten", zo gaat Kalanag onverstoorbaar verder. „In een van mijn nummers laat ik een dame van het toneel verdwijnen, die even later achter in de zaal weer binnenkomt. Daartoe moest zij in Ma drid even het theater verlaten." Uniform Kalanag heeft er sportief plezier in gehad: „Ik stond te vertellen, dat zij spoedig binnen zou komen, dat zij di rect kon worden verwacht, maar hoe ik ook rekte, mijn hoofdassistente ver scheen niet. Ook toen de voorstelling afgelopen was, keerde zij niet terug." De ontknoping was vrij eenvoudig: „Enkele jongelui hadden de truc door. Gelukkig herinnerde iemand van het technisch personeel zich een zwarte auto te hebben gezien op het bewuste ogenblik. Hij wist zelfs het nummer nog. Toen was de vermiste binnen een half uur opgespoord." In Madrid heeft Kalanag zelf ook een grap uitgehaald. Hij verscheen daar op straat en in een nachtclub in hetzelfde admiraalsuniform. waarin hij op het toneel stond. Lachend ver telt hij: „De politie zette direct alle verkeerslichten op groen. In de bar werd ik met grote onderscheiding be handeld. Ik lachte vriendelijk tegen iedereen en mijn nieuwe Spaanse vrienden antwoordden voor mij. Nie mand had argwaan, want toevallig ge noeg was er in Spanje een admiraal, op wie ik wat leek. Die echte admi raal heb ik na drie maanden op de voorlaatste voorstelling nog ontmoet ook. Hij had er veel plezier over." Kalanag is een man, met wie men wat kan beleven. Zijn voorstelling van zestig nummers in twee en een kwart uur zal dit bewijzen. Men zal zich ver bazen, maar men zal er niet wijzer worden. 12 Borstel het eens af, Judy", zei ze. ,,Ik denk dat het wat nachtcrè me is." Dat was natuurlijk een schaamteloze leugen. Ik zat erop te wachten, dat zij hem de geschiedenis van het mes zou vertellen, maar tevergeefs. Hij wist aL wel alles over de hoed. Hij begreep er niets van. ,,Het was de mijne", zei hij. ,,Maar ik begrijp niet wie die hier weggenomen kan hebben om hem in een boom te verstoppen." Hij lachte zwakjes. ,,Ik denk dat ze me daarom hebben laten gaan. Ze be grepen er evenmin iets van." Omdat de hoed in een boom ver borgen was geweest hadden ze hem niet eerder gevonden. Hij was niet zomaar in een boom gegooid maar echt verstopt midden in een van de grote sparren in onze tuin. Ik vroeg me af en ik weet zeker dat Lar ry dat ook deed hoe Isabella's moordenaar de trap opgegaan was, misschien met een overjas aan die leek op de zijne in het halfduister van de hal en met Larry's hoed op het hoofd. Ik ging met hem naar zijn oude zitkamer waar Patrick een maaltijd voor hem had opgediend. Maar hij had geen honger. Hij at wat soep en schoof zijn bord opzij. „Wat is er met moeder?", vroeg hij. „Ze denkt toch niet dat ik er wat mee te maken heb?" „Ze heeft de hele dag niets van je gehoord. Ik denk dat dat haar een beetje overstuur heeft gemaakt", antwoordde ik. Dat leek hem aannemelijk. Hij vertelde me tenminste wat hij die dag had meegemaakt. Zijn stem klonk koel en zakelijk alsof hij alle gevoel uitgebannen had. De lijk schouwing, zei hij, had aan het licht gebracht dat Isabella gisteravond was gedood tussen negenen en tienen. Er was ook gebleken dat zij twee keer was gestoken. De eerste steek had haar waarschijnlijk al gedood. De tweede was haar van bovenaf toegebracht, toen zij hulpeloos op de grond lag. Het klonk allemaal zo koelbloedig dat ik huiverde, en Larry leek er beroerd van. „Waarom heeft ze niet ge schreeuwd?", vroeg ik. „Er moeten toch een paar seconden geweest zijti, Larry, waarin ze heeft gezien wie het was. Met al het personeel in huis..." „Dat heeft de politie me ook ge vraagd", zei hij. „Maar die politieagent, die Bar nes, weet toch dat je niet naar je huis gegaan bent." „Barnes is weg", zei hij. Ik knikte en hij ging verder. „Ik heb me af gevraagd, Judy of Isabella Barnes misschien kende. Zij heeft iemand ontmoet in het stadspark. We weten niet wie." „Zijn vrouw zegt dat hij haar niet kende. En zelfs al was dat zo..." Ik zweeg en dacht aan vanmid dag, aan die jonge vrouw. „Hij is de zachtmoedigste man, die ik ooit gekend heb", had ze gezegd. E.n toch had hij de gelegenheid gehad. Hij was alleen in de oprijlaan ge weest, en hij had Larry niet gezien toen die even naar buiten ging om een sigaret te roken en even uit de herrie te zijn. Larry liep te ijsberen. -Hij praat te alsof hij hardop liep te denken. Ze hadden hem om twee redenen vrijgelaten, zei hij, omdat z'n hoed op die vreemde plaats gevonden was en omdat Isabella die man in het park ontmoet had. Het schijnt dat Mac Intyre, de chauffeur van Isabella, iets losgelaten had over die man. Toen hij 's morgens kwam hij woonde buiten de stad en reisde op en neer had hij voor het eerst van de moord gehoord. Mac is een zure zwijgzame Schot. Hij luisterde even naar het gepraat van de opgewonden vrouwen en ging toen naar de garage om, zoals gewoonlijk, Isabella's wa gen schoon te maken. Daarna zette hij zijn slappe vilthoed op, die hij draagt als hij geen dienst heeft om te laten zien dat hij een man is als al le anderen, stapte in zijn oude Ford en reed naar het hoofdbureau van politie. Geruime tijd schonk niemand aandacht aan hem. Hij zat daar op een bankje voor het bureau van de commissaris tot het hem te lang be gon te duren. Toen stond hij gewoon op, deed de deur open en stapte naar binnen. „Ik wou iets zeggen", viel Mac met de deur in huis. „Ik ben de chauffeur van mevrouw Shepard." Zijn verhaal klonk tamelijk onge loofwaardig. Isabella had een man in het park ontmoet. De afgelopen maand had zij een of twee maal in de week Mac opdracht gegeven naar een van de ingangen van het park te rijden en daarna was ze het park ingegaan om te wandelen zoals ze zei „Maar zij heeft nooit veel gewan deld", zei Mac. „Daarom ben ik zelf ook eens de wagen uitgegaan om te gaan wandelen. Ze zat op een bank te praten met die kerel. Ze schenen over iets ruzie te hebben." „Zou je de man herkennen?" Mac schudde zijn hoofd. .,Ik ben er niet zo dichtbij ge weest", zei hij. „Maar zij heeft hem dikwijls ontmoet. Een keer of vijf, zes zeker." Dat was voor Larry een hele klap natuurlijk. Mac was van mening dat zij ruzie met de man gehad had en zelfs dat ze een keer gehuild had toen ze terugkwam in de wagen. Larry leek gebroken toen hij hét mij vertelde. „Ze schijnen van me ning te zijn dat het chantage is", zei hij, „maar wie in 's hemelsnaam zou proberen om Isabella te chanteren." Een van hen kwam op de gedachte dat het misschien Barnes geweest was Ze haalden een foto van hem en lieten die aan Mac zien. Hij schudde zijn hoofd. „Dat is niet dezelfde", zei hij. „De andere was ouder en magerder." Dus waren ze nog even ver. Isa bella dood, Barnes zoek en de een of andere kerel, die Isabella in het park ontmoet had en haar aan het huilen bracht. Isabella in bont gehuld op eea bankje in het park, pratend met een vreemde man in slonzige kleren niet een keer, maar vijf of zes keer. Geen wonder dat ze aan chan tage dachten. Dat was vrijdagavond. De moord had vierentwintig uur tevoren plaats gehad. Barnes werd nog steeds ver mist, moeder en ik verwachtten nog steeds een uitgebreide ondervraging de volgende morgen, er lagen twee t hoeden in de safe op het hoofdbureau. Don maakte zich waarschijnlijk zor gen over het platina kettinkje dat hij Isabella eens gegeven had en ikzelf had nog steeds het mes. (Wordt vervolgd) Dit is de Letlandse artieste Ange la Ferrari, de belangrijkste assistente van Kalanag. Hij laat haar op zeker moment verdwijnen, maar niet voor- VEERE (ANP) Toevoeging van Vrouwenpolder, inclusief Gapinge, en Serooskerlke aan de gemeente Veere is in het oog van Veeres burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael het han- gën van een Karei Appel naast een Rem/brandt, het kunstmatig vergroten van een parel, waardoor het mooie er af gaat. - Jhr. Den Beer Poortugael, die zater dag sprak op het zesde jaarcongres van de Vereniging Vrienden van Veere, gaf in deze woorden zijn misnoegen te ken nen over de plannen van minister Toxopeus Seroo-sfkerke en Vrouwenpol der met Gapinge aan Veere toe te voegen. Als die plannen doorgaan is het vol gens de burgemeester een gebiedende eis het stadhuis van Veere („dit pronk juweel der Nederlanden") voor het be stuur veilig te stellen. Wanneer de nieuiwe raad, waarvan de meerderheid dan uit inwoners van Se- rooskerke en Vrouwenpolder bestaat, het onzalige besluit zou nemen elders een nieuw gemeentehuis te bouwen, zou het stadhuis van Veere worden gedegradeerd tot een museum, aldus jhr. Den Beer Poortugael. Hij heeft de minister en verscheidene leden van de Tweede Kamer daar inmiddels op ge wezen. Ons parool dient in dezen te zijn: Handen af van Veere, aldus de burgemeester. FLITS GORDON in het heelal door Dan Barry ailllllllllllllllliiliiiiiiiiimmiiiiiiiiniiMim jiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiilillliilil silllith. „fe Rome is zou ook eens een bezoek aan St. Suzanne kunnen brengen, niet alleen omdat hij daar met de vliegenlhengel veel plezier kan be leven, maar ook omdat het er zo mooi is. Twee uur met de auto van Rome, gelegen aan de voet van de Terminillo. door A. VAN ONCK T ATEN we ditmaal eens beginnen met gegevens die voor geheel Italië gelden, want verder is het moeilijk, voor dit land, dat prach tige mogelijkheden biedt, algemeen geldende gegevens te vinden. Abruzzen In het gehele land gelden de vol gende gesloten tijden: Beekforel 15 oktober15 januari; meerforel 15 oktober15 januari; Baars 1 mei— 31 mei; Blei en brasem 1 april30 juni; zeelt 1 juni30 juni; Karper de maand juli. Dat ziet er voor de zomervdkan- tieganger dus niet al te ongunstig uit. Voor het vissen in de binnen wateren moet men een door de prefectuur te verstrekken licentie hebben, waarvan de prijs 1200 lire per jaar bedraagt. Hiernaast zijn dan nog speciale vergunningen van de rechthebbende op het water ver eist en dat is nogal een ingewikkel de geschiedenis, zodat men er goed aan doet, zich voor het verkrijgen van nadere bijzonderheden in ver binding te stellen met de Italian Fe deration of the Sport of Fishing (F.I.P.S.). Algemeen Sekretariaat Foro Italico, Rome. Wat kan men er vangen? Alle meren boven de zeshonderd metergrens gelegen bevatten forel soorten, waarbij bovendien de berg stromen in Piedmont, Lombardije, Venetië, Tremtino, Alto-Adige en Li- gurië moeten worden genoemd als Ideale vangstplaatsen voor game fish. In de andere meren vindt men de soorten vis, die ook bij ons gevan gen worden, maar in de grote, lager gelegen meren komt bovendien meer forel voor. Zuid-Tirol Het goede water bevindt zich hier grotendeels in eigen bezit, maar bij de plaatselijke verenigingen zijn meestal wel dagkaarten te verkrij gen van duizend tot tweeduizend lire, zonder dat men dit van tevoren schriftelijk aanvraagt. Voor een jaarvergunning moet men een schrif telijk verzoek indienen. Niet altijd is het toegestaan om in deze contreien alleen naar het viswater te gaan. Dikwijls is het meenemen van een visgids, die na tuurlijk betaald moet worden, een verplichting en ook dient men de gevangen vis vaak af te geven. Dit geldt dan uitsluitend voor forel e.d. Toscane Toscane. Het Massaciuccolimeer (opp. 6,9 vierk. kilometer) bevat zeelt, snoek en paling. Zee-sport- visserij mogelijk aan de Tyrrheen- se Zee, waar ook de onderwater- vissport wordt beoefend. Umbrië Umbrië. In. de provincie Perugia vinden we het Trasimenomeer (128 vierk. km). Coarse fish in allerlei soorten. Het Iedeiucomeer ligt in de tweede Umbrische provincie, Ter- ni. Hier wordit behalve de gewone vissoorten ook forel aangetroffen. Latium In de provincie Viterbo: Het Bol- senameer (114,5 vierk. km.). Alle soorten vis, die we ook in eigen land aantreffen met inbegrip van barbeel. Scannomeer, 930 meter hoog ge legen, oppervlakte 0.93 vierk. km. Ook hier forel naast de ons meer bekende vissen. In dit prachtige berg- en heuvel land zijn enkele kleinere mieren ge legen (Matese, Patria en Laceno), waarvan het eerste bekend is om zijn zeelt. De lekkerbekken vindien in deze oontreien veel van hun ga ding, want de vis uit de Golf van Napels is bekend, evenals de schelp dieren. Apuliè Campanië Van de vijftien andere meren in deze streek noemen we het Braccia- nomeer op 41 km afstand van Ro- me (57,47 vierk. km), waar naast coarse fish in een behoorlijke hoe veelheid ook forel voorkomt. Wie nu toch eenmaal in de buurt van Nu komen we weer in een streek, waar men niet alleen heerlijke vis kan eten, maar ze tevens persoon lijk vangen in het Lesina- en het Varanomeer. Vooral het eerste is een visdorado. Basilicata Hier vindt men het dubbele meer van Menticchio: Lago Grande en Lago Piccolo. Het zijn vulkanische meren, waar men uit een bootje prachtige sport kan beleven. Calabrië Drie meren (Ampollino, Arvo en Mucone), die voornamelijk forel be vatten. Tot slot zouden we nog even wil len wijzen op de zo gevarieerde Italiaanse kusten, waar het dient te worden gezegd vaak vele, maar niet bijzonder grote vissen met hengel worden gevangen. Het wil ons evenwel niet uit het hoofd, dat goede Nederlandse zeehenge laars, zoals bijvoorbeeld de Strijen- vissers, of de Vlaardingse zeehen gelaars hun Italiaanse sportbroeders nog wel eens iets anders zouden kunnen laten zien, dan men daar gewend is, wanneer ze er de gele- geheid eens toe aangrijpen. Men mag er vrij vissen, behalve in en kele havens, waar de autoriteiten een speciale vergunning dienen uit te geven. Langs de gehele Italiaanse kust wordt bovendien de onderwater-vis serij beoefend, een sport die in on ze Nederlandse hengelaarsogen mis schien wel bekoring heeft, maar niets meer met sportvissen heeft uit te staan. DE TINTELS M door Jack Dunkky e<i» ohfuNiispeteevee" Gemaakt - KT] HHHHI H De - opzienbarende 1 experimenten m van m student m Tijloos m Hl |IIINII3llllllllllllllllllllllllllllllllll|l||llllllllllllllllllllllllllllllll!lllllinilllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|lllllllll|||||||!||||||||lll!|||||||||||l|||||||||||||||l|ll|||||||ll||||||||IIUltllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllli:)lllim 36. Uw persconferentie van gisteren was "lorbarig en zinloos" zei de mi- nister. „Piratenzendertjes worden niet getolereerd. U krijgt geen toestemming ook maar een weerbericht uit te zen- den". De heer Sprenkel stond op en ver wijderde zich na een korte buiging met Kappie. „Hier valt niets meer te doen", zei hij, toen ze weer buiten waren. „Zijne Excellentie heeft zich hiermee) ern stig in de vingers gesneden en zijn be voegdheid ver overschreden." „Tut-tut..." fluisterde Kappie. „Pas toch op, jong. De minister is toch biet de eerste de beste. Daar kun je een hoop trammelant mee krijgen." De uitvinder schudde echter koppig het hoofd. „Neen", sprak hij met stemverhef fing. „Het is de minister, die zich moeilijkheden op de hals heeft ge haald. En wel van zo ernstige aard dat deze wel eens een ontbinding van het kabinet ten gevolge kan hebben. ,Ik stoor mij er dan ook niet aan. en ga vandaag nog uitzenden." HOEK. Zaterdag werden in Hoek de regionale brandweerwedstrijden ge houden voor Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Er namen zestien korpsen aan deel. De op dracht was een brand te blussen in een oud perceel (Langstraat 12). Aldaar was een gasfles geëxplodeerd en er was brand ontstaan. In het perceel bevond zich een gewonde die alvorens het vuur gedoofd mocht worden eerst gered moest zijn. Daarna moe^ zo snel mogelijk water ge geven worden en de brand gelocaliseerd. De prijsuitreiking geschiedde door bur gemeester A. F. Hanssens na een koffie maaltijd in het recreatieoord „De Braak man". De prijzen werden als volgt be haald: eerste prijzen; Axel, Terneuzen 1, Philippine, Sluiskil, Zaamslag; tweede prijzen: Terneuzen 2, Sas van Gent; der de prijzen: Hontenisse 1 en 2, Hoek, Vo gelwaarde, St-Jansteen; bedrijfsbrandwe- ren van Coöp. Suikermij. Sas van Gent en Suikermij Sas van Gent, Cokesfabriek Sluiskil en Stijfselfatoriek Sas van Gent. De prijs voor de beste bevelvoerder viel ten deel aan de commandant van Sluis kil, de heer A. Hamelink.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2