DE IJDELHEID DER CONTACTLENZEN Haastige spoed die zeer goed kan zijn Herman Temianka kreeg zijn eerste les in Rotterdam „vrije" vakantie Beesd speelt bloedig in 450 jaren vrede ontharing? depilan Magnetronisch dineren Kunstdiefstal opgelost Belgen ontwerpen nieuw tracee voor Schelde-Rijn 'Ïitiï obtfe, weïel&meldei Zedige warme badpakken WANDELEN VAREN RIJDEN UITGAAN Zaterdag 16 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Alfred Cortot overleden GRENSWACHT SCHOOT JONGETJE NEER VIJF MILJOEN VOOR SCHILDERIJEN VAN ALEXANDER KORDA UNIEKE BROEDPLAATS WERD WEGGEËGD Meesterviolist op PaganinPs Stradivarius kwartet Particulier Voor achter het stuur of op de scooter. 9 In zijde, voor 's avonds in de badplaats. Van jute en zijde, voor in het hotel. Om op te vallen, waar dan ook. Voor op het water witte orlon tricot. Met een cravatdessin, voor op de boulevard f Om met heimwee naar huis Volendams te doen. 'Ingezonden mededeling) BIJ VEEL PATIËNTEN, vooral pa-tiëntes, is het voorschrijven van een bril een moeilijke kwestie. Vaak krijgt de arts te horen, dat een bril zo lelijk maakt en' de dames hebben vaak het idee, dat ze met een bril het type van de blauwkous zijn geworden. Gelukkig is echter de tijd voorbij van het ijzeren bibberbrilletje, zoals grootmoeder droeg. Het brilmontuur is een mode-artikel geworden, dat aan gepast kan worden bij kleding, make up en bij de gelegenheid, waarbij het gedragen wordt. Elk jaar kiezen we tegenwoordig onze miss Bril. Ondanks al deze ovenwegingen zijn er veel patiënten, die contactlenzen prefereren boven een bril ter correc tie van gezichtsstcornissen. Vooral in Amerika, waar deze anti-brilgevoe- lens sterker zijn dan in Europa, schijnt het contactglas min of meer een medisch probleem te worden, te meer daar in Amerika het niet alleen tie arts is die contactlenzen kan voor schrijven. Dat kan daar ook door opticiens ge- (Schied-en. De Amerikaanse artsen zijn niet erg gelukkig met deze situatie, aangezien aan contactlenzen grote na delen kleven, die een bril niet heeft. De situatie wordt des te klemmender, wanneer we bedenken, dat in de Ver enigde Staten ongeveer acht miljoen mensen contactlenzen dragen. Onvervangbaar In de eerste plaats kan een contact lens nooit de bril vervangen. Slechts bij een relatief klein aantal patiënten kunnen contactlenzen verbetering van het gezichtsvermogen geven. Onder een contactlens wordt verstaan een lensje van ge-slepen glas of plastic, dat tussen de oogleden direct op het oog wordt aangebracht. De achterkant van een contactlens moet geheel passend voor het oog worden ge-maakt. T-ussen de contact lens en het oog is een dun laagje traanvocht. Er is enige handigheid vereist om een contactlens voorzichtig aan te brengen en zeker niet iedere patiënt is daartoe in staat. In Amerika zijn gevallen voorge komen, waar tengevolge van een on oordeelkundig plaatsen van een con tactlens toet oog beschadigd werd. Of dat een directe beschadiging door-de contactlens zelf is geweest, of dat door d-e contactlens de voeding van de voorste laag van het oog, het hoorn vlies, verstoord is, valt moeilijk uit te maken. Een contactlens moet worden be schouwd al-s een prothese, een kunst voorwerp, dat dient ter vervanging van een lichaamsgebrek. Een con tactlens is een -kunstmatig toevoegsel, dat de werking van het hoornvlies van het oog verandert. Van de bril kan dat niet gezegd wor den. De -bril verandert de werking van het hoornvlies niet. Een -bril ver andert d-e lichtinval in het oog, zo dat het zichtbare beeld anders op het netvlies, de lichtgevoelige laag van -het oog, valt. Het enige contact, dat de bril met het menselijke weefsel heeft, is via de h-uid, die lang niet zo teer en fijngevoelig is als het hoorn vlies. Voord-at een contactlens wordt voor geschreven, is een uitvoerig onder zoek noodizakel-ijk. De arts moet zich afvragen of d-e patiënt de contactlens zal kunnen verdragen en of hij han dig genoeg is om met een contact lens om te gaan. De patiënt moet worden geleerd met een contactlens de uiterste hygiëne en reinheid te betrachten, daar anders een contact lens een gevaarlijke infectie-bron voor Van onze correspondent BRUSSEL Het Kamerlid Delwaide, schepen van de haven van Antwerpen, heeft gisteren kritiek geoefend op het akkoord tussen de kamers van koop handel van Antwerpen en Rotterdam over een nieuwe verbinding tussen Schelde en Rijn. Hij meende dat dit akkoord een hinderlijke complicatie had gebracht in het officiële overleg. Bovendien keurde hij af dat de ver binding tussen de Oostersehelde en het Volkerak door het Mastgat en Zijpe zou lopen. Naar hij verzekerde geeft het gemeentebestuur van Antwerpen de voorkeur aan een verbinding door de Eendracht en „zo mogelijk" ten oosten van St. Philipsland. Dit zou betekenen dat de vaarweg veertig kilometer kor ter is dan die welke in het akkoord is voorzien. Delwaide sprak voor het werk- en organisatiecomité van de raadgevende interparlementaire Beneluxraad dat gis teren op het stadhuis van Antwerpen vergaderde. Naar verluidt wordt het standpunt van Delwaide door de Belgische regering voor een stuk gedeeld. In de nota van Brussel aan Den Haag. die onlangs is overhrandigd, zou in afwijking van het akkoord van de kamers van koophandel een vaarweg door de Eendracht worden bepleit, maar er zou niet zijn aange drongen op een verbinding ten oosten van St. Philipsland. LAUSANNE. De beroemde concert pianist Alfred Cortot is gisteren op 85- jarige leeftijd in Lausanne overleden, waar hij t/wee dagen geleden in een ziekenhuis werd opgenomen wegens een ernstige nieraandoening. Alfred Cortot werd in Zwitserland ge boren uit Franse ouders. Hij studeerde onder meer bij Maurice Ravel en werd directeur van de Ecole normale de mu- sique te Parijs. Met de cellist Pablo Casals en de violist Jaques Thibaut vprmde hij lang een trio dat wereldnaam verwierf. het oog kan betekenen. Via de con tactlens kunnen gevaarlijke ziektekie men in het oog worden gebracht. Iemand die een contactlens draagt moet geregeld door d'e oogarts wor den gecontroleerd, vaker dan wan neer een brdl wordt gedragen. Weinig mensen hebben om medische redenen een contactlens nodig en zou den -beter met een bril geholpen zijn. De vraag naar contactlenzen door pa tiënten wordt meestal door de ijdel- iheid van d'e patiënt behaald. In de meeste gevallen is een bril een veel betere, goedkopere, minder tijdroven de en vaak erg charmante oplossing. De monturen zijn de laatste jaren zo modieus geworden, dat een bril, ook uit esthetisch gezichtspunt gezien, vaak te prefereren valt boven con tactlenzen. T T gelooft mij misschien niet als ik zeg dat ik onlangs in tien minuten ons eten heb toebereid. En toch moet u het echt wel geloven want het gebeurt dikwijls dat ik na een lange dag geen zin meer he-b om zo heel lang in de keuken te staan, en toc'h wil ik lekker eten. Kijk, dit tien-minutenmenu zag er zó uit: Champignonsoep Varkensniertjes garnie Gebakken rijst met uitjes Fruit We werken zó: De inhoud van een zakje champignonsoep depone ren we in 1,25 liter koud water ol in ongezouten groentestoofvocht of in een eenvoudige bouillon, die we beide van de dag ervoor hebben bewaard of gemaakt. We roeren met een garde de inhoud van het zakje er doorheen en doen er dan nog de inhoud van 1 klein blik champignons bij. Dat is klaar, want als de soep gekookt heeft, zetten we het gas laag en laten ze 12 minuten zachtjes doorkoken. We hebben snelkookrijst en ma ken deze klaar zoals aangegeven staat. Inmiddels wassen we onder stromend koud water voor 2 perso nen twee varkensniertjes in de helft verdeeld schoon. We snij den van elke helft twee dunne plakken en hebben dus 8 dunne plakken nier voor ons liggen. Deze wentelen we dun door bloem en laten ze even rusten. We snijden nu 3 grote gewassen tomaten in 4 stukken en 1 groene paprika in de helft. De zaadjes en de gele vliesjes halen we eruit. Van 1 bos jonge uitjes snijden we bet groen in fijné snippers en de uitjes in de -helft. Ziezo, het gaat gebeuren, we hebben nog 5 minuten. Van twee koekepannen laten we in de ene 2 eetlepels olie heet worden en in de andere 75 g mar garine bruin, mooi bruin, dat wel. Als de olie heet is zetten we het gas laag en deponeren de groene uiensnippers erin. In de bruine bo ter bakken we de 8 plakken nier bruin. Zij zullen door het bloem- omhulsel vlug bruin zijn. Dan strooien wij er zout en peper op en leggen er de stukken tomaat, de halve paorika's en uien bij. De pan wordt heen en weer geschud en het gas laten we hoog staan. In vijf minuten zijn de dunne plak ken nier en de groente klaar. Zet nu een deksel schuin op de koekepan, het gas dnasit u zeer laag en u laat de niertjes nog even doorsudderen. We schudden de pan af en toe op en neer. De rijst is ook al klaar en wordt uit de pan genomen. We leggen ze op de groene, hete uiensnippers in de koekepan en roeren voorzichtig met een vork de rijst door dit mengsel. We eten nu eerst* de soep, alles is toch klaar. Daarna deponeren we de niertjes met garnituur van groente in een schaal, waarin eerst de rijst was gedaan. Giet er een beetje toma tenketchup en sojasaqs op. Ga nu heel rustig en kalm aan tafel zit ten, want dit gerecht is meer dan verrukkelijk. Mag ik u iets voorstellen? Ik eet veel liever zelfgekookte rijst en had daarom daags tevoren meer rijst gekookt dan nodig was. Die overgebleven rijst heb ik met het gesnipperde uiengroen in olie ge bakken. dat smaakte heerlijk bij de niertjes. IN 20 MINUTEN En als we twintig minuten in de keuken gaan staan, kunnen wij toe bereiden: Verse groentesoep in de snel kookpan Varkenslapjes met Gekookte aardappelen en wor teltjes; en ook weer fruit toe. GROENTESOEP. We kopen voor 4 personen 200 g gesneden soep groente, vooral het weekend vers te koop 250 g in kleine stuk jes gesneden ru-nde-rpoulet. Hierbij nemen wij 2-3 eetlepels rauwe rijst, peper en zout naar smaak met lVz liter water. Al deze ingrediënten deponeren we in de snelkookpan en... na 20 minuten is onze soep klaar. Intussen zetten we de aardappelen op en kijken de geschrapte wortel tjes (350 g) na. We snijden ze in 1 cm, dikke plakken. Deze wortelplak jes zetten we op met 1 kopje water, 2 afgestreken eetlepels -suiker, 1 plak ongeschilde citroen en 'n tik keltje zout. Laat aan de kook ko men en vervolgens in de toegedek te pan in 15 minuten zachtjes gaar koken. Maar 'het water moet blijven pruttelen. De varkenslapjes zijn vrij dun (100 g per persoon) en we bakken ze in niet te weinig bruingeworden margarine vlug donkerbruin. In 12- 15 minuten zijn ze gaar De smulpaap legt er natuurlijk ook weer enige plakken ui bij met stukjes tomaat en zelfs stukjes pa prika. Vergeet peper en zout niet, maar strooi het er pas op als de lapjes bruin gebakken zijn. Als u dit van te voren doet, worden ze minder vlug bruin, omdat het zout ze ietwat vochtig maakt. U ziet, het is wel gemakkelijk en vlug te maken, dit menu en het wordt toch erg lekker. In beide gevallen eten we fruit toe. Hetzij grapefruit (of Jaffa si naasappelen), die we in de helft snijden en in glazen met wijde kelk zetten. We strooien er suiker op en lepelen ze uit. De smulpaap zal om aardbeien vragen. Geef er een flesje yoghurt bij en doe die in een glas. Leg er per persoon 3 in de helft gesneden aardbeien op met 1 eetlepel rode jam! Heerlijk en niet zó düur. Tot de volgende keer. Maar dan modern, veilig, snel en mild met de prettig geparfumeerde *n Hamol produkt uit Zwitserland tube 1.50 en 2.95 Het werk in de keukens van sommi ge Nederlandse ziekenhuizen zal binnen korte tijd lichter zijn wanneer daar ge bruik wordt gemaakt van het nieuwste soort fornuis; namelijk het „magnetro- nische" fornuis. Dat is sinds kort door een Nederlandse firma in de handel ge bracht. Behalve bij ziekenhuizen zal het apparaat ook zeker zijn toepassing vinden bij scholen, pensions, schepen, vliegtuigen, cafetaria's, kantines en der gelijke. Magnetronische fornuizen openen bij het koken voor gastronomen nieuwe perspectieven, zo wordt beweerd. Spij zen die magnetronisch worden bereid smaken pittiger, hebben een grote smaakrijkdom en dat komt, aldus de deskundigen omdat mineralen en vitami nen allemaal behouden blijven. „Vlug ger gaar" is ook een van de voordelen van zo'n magnetronisch apparaat. Het fornuis werkt namelijk met „microgol ven", die in s.taat zijn hitte op te wek ken, ook binnen in het voedsel. Iedere gram wordt tegelijkertijd even intens verhit. Het gevolg daarvan is dat de kooktijd slechts in minuten, nee soms in seconden wordt bereikt. In de strandmodè voor mannen komt wat meer variatie. Ook daarbij gaat men, zoals bij de damesmode, terug naar de jaren twintig, dertig. Super moderne mannen dragen aan het strand namelijk'hóge badpakken met ronde hals, schouderbandjes en kleine, korte pijpjes. Bij die zedige dracht hoort mijnheer een „Maurice Chevalier" str-o- hoedje te dragen; als hij op het droge blijft tenminste. Aan de Rivièra maken deze zwarte tricot zwemhemden nu heel schuchter opgang. Van onze moderedactie Veel gedaanteverwisselingen onderging de lange broek, sinds deze een plaats 'kreeg in de kleer kast van mevrouw en haar doch ters. En in vele gedaanten reist die lange broek deze zomer mee op vakantie. Wie pakt voor naar het strand, naar de hei of de bos sen, neemt zeker enkele moderne versies ihee van dit kledingstuk, dat zo prettig is om zich vlot en vrij in te bewegen. Deze zomer zijn er broeken van katoen en van zijde, van linnen en iuteach- tige materialen, van denim, ter- lenka, orlon en draion, van tri cot en jersey en van dunne wol of helanca voor koelere dagen. De lange pantalon in vrouwe lijke uitgave heeft alle kleuren van de moderegenboog. Wie er goed uit wil zien op vakantie, moet de kunst verstaan, dat kle- dinstuk vlot en sjiek met allerlei bloeses en truitjes te combine ren. Die kunst kan tevens bevor deren, dat de koffers niet al te vol en al te talrijk hoeven te zijn. Als overal Als nieuwe aanwinst voor de vakantiegarderobe zijn er ook lange broeken, die een soort over all zijn: broeken, die met bijpas sende bloese worden gedragen. Sierlijke combinaties in zijde of wat daar op lijkt, in menig va kantieoord beter geschikt om 's avonds in u-it te gaan dan in een geklede jurk. In Frankrijk en Italië pakken deze maand alle modeontwerpers van betekenis in broeken uit. Dit om de vrouw die op vakantie gaat, vooral maar genoeg keuze te kunnen bieden om de broek aan te trekken op reis. In ons land is de verscheiden heid al niet minder groot op dit gebied, vooral voor de slanken die niet te veel heup hebben om aan deze mode mee te doen. Hebt u dat wel, wordt dan nog gauw even slanker voor de vakantie begint, of laat de broekenmode links liggen en neem toch maar liever wat meer zomerse rokjes mee. Er zijn broeken voor elk soort vakantie, waar u ook heen wilt gaan en wat u verder ook graag draagt. NIJMEGEN De gehele bevolking van het Betuwse plaatse Beesd gaat deze zomer enkele van de meest bloederige taferelen uit haar woeste historie letterlijk op straat etaleren. Dat zal gebeuren in het massaspel „450 jaren vrede". Net als bij het massaspel in Beusichem vorig jaar berust de leiding van het spel bij de Amsterdamse regisseuse Miep de Leeuw en wordt het geschreven door Th. van Westing. Die laatste vond in de geschiedenis van het op de grens van Zuid-Holland en Gelderland gelegen plaatsje stof te over voor een kleurrijk en romantisch schouwspel. Voor de Beesdenaren in die historische tijden waren deze gebeurtenissen trouwens verre van plezierig. Het spel verbeeldt de gebeurtenissen omstreeks 1500. Karei van Gelre vocht in die dagen als een bezetene tegen de Bourgondiërs die zijn hertogdom op wil den slokken in hun Nederlandse een heidsstaat in wording. Beesd, hoewel een Gelders leen, voelde meer voor de Bourgondiërs dan voor hertog Karei. Deze ongehoorzaamheid stak de opvlie gende, krijgshaftige Karei diep. Te on plezieriger vond hij dit omdat Beesd, met Leerdam, de zuidelijke poort tussen Hol land en Gelderland beheerste. Genoeg er van In 1493 kreeg Karei genoeg van de oproerigheid en trok met een leger van zesduizend man tegen Beesd op. De strijd spitste zich toe rond een van de BERLIJN (Reuter) Een Oostber- lijnse grenswacht heeft, naar eerst thans bekend is geworden, op tweede Pinksterdag een twaalfjarige school jongen die naar West-Berlijn trachtte te komen, doodgeschoten. De jongen, Wolfgang Glöde, kreeg een schot in de long en bleef een uur lang liggen op de plaats waar hij was neergevallen. Toen de grens wacht hem in een auto naar een zie kenhuis vervoerde overleed Wolfgang. De Westberlijnse politie heeft een on derzoek ingesteld om de naam van de grenswacht te weten te komen. De tragedie werd pas gisteren be kend in West-Berlijn door een acht tienjarige Oostberlijnse grenswacht die onopgemerkt door een prikkel draadversperring naar het Westen was gevlucht. LONDEN (A.P.) Drie jongeman nen zijn door de Londense politie op gesloten wegens diefstal van twaalf kostbare schilderijen uit de kunst galerij Lefevre in Londen. De schilderijen onder meer twee Picasso's en zes doeken van Degas werden op 26 mei uit de kunstgalerij gestolen. Eén week later werden er elf teruggevonden in het bagage depot van het station Leicester. Eén schilderij van Degas ontbrak. De nu gearresteerde jongemannen zijn een 22-jarige schrijver, een 21- j-arige fotograaf en een 24-jarige ver tegenwoordiger. drie kastelen die het plaatsje toen rijk was. Vier maanden belegerde Karei dit kasteel maar hij slaagde er niet in het te veroveren, alle listen, verraad en noem maar op ten spijt. Ziedend van woede trok Karei af. In 1511 kwam hij bij verrassing terug en wist Beesd te veroveren. Nog weer vijf jaren later zond de hertog een straf expeditie naar het Betuwse plaatse uit. Die liet in Beesd geèn steen op de an dere staan en geen inwoner in leven. Het heeft nadien zeker twee eeuwen geduurd eer het in deze hoek van de Betuwe weer tót een beetje normale bewoning kwam. Al die gebeurtenissen van beleg, ver overing en verwoesting met hun hele omhaal van romantische ontvluchtings pogingen enz. gaat Beesd in historische costuums opvoeren. Er komen niet min der dan 350 medespelenden aan te pas plus een stoet figuranten. Vandaar dat heel Beesd bij de voorbereiding is in geschakeld. Onlogisch Het spel draagt, onlogisch, de naam van „450 jaar vrede". Dat komt doordat schrijver Theo van Westing meent dat in 1512 na de definitieve verovering door hertog Karei voor Beesd de vrede inging. De strafexpeditie, die aan het bestaan van Beesd voor lange tijd een einde maakte, staat daar volgens hem buiten. Een titel van „445 jaren verwoes ting" klinkt trouwens aanzienlijk minder. Beesd wil niet alleen massaal spelen op de straten van het eigen dorp, het wil tevens laten zien waar het econo misch in Nederland staat. Het spel wordt dan ook besloten met een op tocht. Daarin laat het plaatsje zien wat het als tuinbouwcentrum en industrie- centrumpje presteert. LONDEN. De schilderijenverzame ling van wijlen de filmmagnaat Sir Alexander Korda heeft op de veiling bij Sotheby's in Londen ruim vijf miljoen opgebracht. Een grijsharige, onbekende koper die weigerde zijn naam te noemen, werd voor 139.000 pond eigenaar van Van Goghs stilleven „Citroenen en blauwe besjes", van „Jeunes filles au bord de l'eau" van Renoir en „Portret van madame Bonnard" van Veuillard. Van onze correspondent KAMPEN Een unieke broed- kolonie op een zandplaat in de Kam perhoek in Oostelijk Flevoland is verloren gegaan, doordat de land bouwkundige afdeling van de directie IJsselmeerpolders niet op de hoogte was van het bestaan daarvan. Tientallen broedsels van zeldzame bontbek pluviers, dwergsterretjes en vele andere vogels als kluten en vis- diefjes zijn vernield onder de eg, waarmee het terrein werd geëgali seerd. Vele legsels waren of zwaar bebroed of net uitgekomen. De landbouwkundige afdeling had het terrein ingezaaid met honigklaver om verstuiving te voorkomen. Ge woonlijk bestaat er een nauw contact tussen deze dienst en de biologische afdeling van de directie IJsselmeer polders over zaken als deze, maar dit geval is tussen de mazen doorgeglipt. LOS ANGELES Soms moet hij even naar een woord zoeken, maar nog altijd spreekt Henri Temianka vloeiend Nederlands. Als eerste violist van het Paganinikwartet en dirigent van het Kamerorkest Temianka Little Symphony of Los Angeles, is hij een van de topfiguren uit het muziekleven van Californië. In zijn huis in een van de buitenwijken van Los Angeles, dat in een weelde van groen en bloemen verscholen ligt, liet hij mij zijn Stradivarius uit 1727 zien, die eens aan de legendarische viool virtuoos Paganini heeft toebehoord. „De dag, dat ik mijn eerste vioolles kreeg, is nog altijd onvergetelijk voor mij", vertelt Temianka. Mijn leraar was Carel Blitz in Rotterdam. Die eerste les kreeg ik op de oude muziek school in de Van der Duynstraat. Bij het bombardement van Rotterdam ging de school in vlammen op. Carel Biitz liet het leven in een concentratiekamp. De lessen die ik van hem kreeg, heb ben niet alleen de grondsla-g voor mijn latere carrière gelegd, ze zijn ook be slissend geweest voor de vorming, van mijn karakter. Ik was veertien jaar toen ik naar Berlijn vertrok om bij Hubermann te gaan studeren. Daarna zette ik mijn opleiding in Parijs voort bij Thibaud en Eugène Isaye. In Frankrijk gebeurde toen wat de aanleiding zou worden tot mijn vertrek naar Amerika. Zoals alle muziekstu denten in die tijd, probeerde ik er in de vakanties wat bij te verdienen als caféviolist. In het een of andere pro vinciestadje gooide de baas me eruit omdat ik de schlager Valencia niet naar zijn zin speelde." „Ik had toen nog een week vakantie over en ging naar mij-n ouders in Schevenin-gen. Op de boulevard liep ik toevallig tegen de dirigent Ignaz Neu- mark op, die mij vertelde dat de be roemde Carl Flesoh in Scheveningen was en er de vraag aan vastknoopte of ik geen zin had om Flésch wat voor te spelen. Eerlijk gezegd had ik geen zin, omdat ik mij niet bijzonder in vorm voelde. Ook Fleseh bleek niet erg enthou- Henri Temianka, een van de top figuren uit het muziekleven van Los Angelos met zijn Stradivarius die eens Paganini toebehoorde. siast om naar een jonge violist te luis teren. Hij was een paar dagen in Sche veningen om uit te rusten. Toen ik hem niet langer dan een minuut uit het Rondo Capricioso van Saint-Saëns had voorgespeeld, maakte hij een ge baar dat het genoeg was. Terwijl ik stond te denken, dat het stom van me was geweest om op het voorstel van Neumark in te gaan, zei Flesoh tegen mij: „Als je zin hebt neem ik je mee naar Amerika": Zo kwam ik dan voor het eerst in Amerika en kreeg een beurs voor het Curtiss Institute of Music in Philadel phia. Ik studeerde bij Fleseh viool, bij Rodzinsky compositie en werkte in het orkest onder Stokowsky. Teruggekeerd in Europa koos ik Lon den als woonplaats, waar ik mijn eerste kamerorkest oprichtte en er ook vaak als solist optrad. In de lente van 1939 ging ik terug naar Amerika op zoek naar nieuwe mogelijkheden. Toen brak de oorlog uit en nadat ook Amerika de wapens had opgenomen, kon ik mijn viool wel aan de wilgen hangen". In zijn tweede artikel over het muziekfestival in Los Angeles, waar hij speciale gast was van de organisa toren, voert Eugène Eherle, onze muziekredacteur, een gesprek met. de succesrijke violist Herman Temianka, die zich nauw verhonden voelt met ons land. Door mijn talenkennis kreeg ik een baan op het Office of War Information. Het vertalen van documenten, het le zen van nieuwsberichten in vreemde talen en politiek commentaar voor de radio vulden het grootste deel van mijn da-gen. Een paar weken in het jaar ging op tournee en gaf liefdad-ig- heidsconcerten voor de vluchtelingen uit Europa. Toen de oorlog was afgelopen, richt te ik het Paganinikwartet op en begon een reeks tournees door Amerika en Europa. De laatste drie jaar ben ik druk met mijn kamerorkest bezig. Juist vandaag is het een historische dag, omdat ik het geld heb gekregen voor de uitbreiding van mijn orkest tot 25 man". „Het zijn de beste musici ter wereld, bijna allemaal concertmeesters of solis ten. Voor de financiering van een der gelijk orkest ben je in Amerika aan gewezen op de steun van rijke parti culieren. Amerika kent niet het sub sidiesysteem van de overheid zoals in Nederland, waar de musici als ze een maal in een orkest zitten, van de wieg tot het graf zijn verzorgd. Bij ons wordt overheidssubsidie als een vorm van socialisme beschouwd, die een eerste stap zou kunnen zijn op de weg naar het communisme. In Amerika kan een dirigent als hem dat goed dunkt ook een half orkest ontslaan. Het is een systeem, waar over ik natuurlijk niet enthousiast ben. Aan de andere kant moet ik zeggen dat ik een muziekleven waar de mu sici ambtenaren zijn geworden, ook n-iet kan bewonderen. Slechte musici krijgen weinig kans in Amerika. Je moet bij ons soms de raarste stunts uithalen om aan geld te komen. Een van de simpelste vormen is een etentje waarvoor per couvert zo'n honderd dollar wordt betaald. Maar mooier was het idee van de man, d-ie om aan geld voor de Los Angeles Philharmo nic te komen, Danny Kaye het orkest liet dirigeren. Sinds een paar jaar geef ik met de Temianika Little Symphony of Los Angeles ook concerten met toelichtingen voor de jeugd en voor volwassenen. Al dat geld komt van particulieren, die er plezier in hebben als er goede propaganda voor de muziek wordt ge maakt. „Zo is het concertleven in Amerika steeds weer een spannend avontuur met verrukkelijke uitschieters. Eerst daags gaan we een concert in Saratoga geven, dat ik Schubertia-de heb gedoopt. In de Franse wijngaarden van Paul Masson, die tijdens zijn leven een van de rijkste mannen van Amerika was, spelen wij met de leden van mijn ka merorkest Schuberts Forellenkwintet en het Octet. Na afloop is er een sou per met champagne op het terras, dat een schitterend uitzicht biedt over de vallei. Op datzelfde terras placht de be roemde vriendin van Masson te ver wijlen als zij haar dagelijkse cham- pagnebad had genomen. Volgend jaar ben ik van plan eerst met het Paga ninikwartet een tournee door Europa te maken en aansluitend een concert reis met mijn Little Symphony of Los An-geles. Natuurlijk staat Nederland dan ook op het programma". In Moskou gaat de vrouw nu ook me taal m haar kleding dragen. Bij gouden metaaldraadjes die in de stof worden verwerkt blijft het daar echter nilt Nee, de Moskouse nachten worden op- geluisterd door schonen die gehuld ziin m japonnen en mantels die met een laagje metaal bedekt zijn. Dezer crea ties zijn in Moskou in veel kleuren ver- knigbaar De schittering van brokaat gaat bij de stofjes gepaard met prak tische eigen-schappen ze zijn licht van gewicht en makkelijk wasbaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9