Steeds meer taken voor de diakenen 11 iris-m et-de-groen e-pilaren-' zaak weer voor rechtbank Allerwegen tekort aan predikanten De waarheid moet gekocht worden Vijf en dertig jaar Zeeuwse conferenties Problemen van toen en nu Veranderingen in opleiding INTERNATIONALE BESPREKING Burgemeester Den Beer opende in Veere Zandleven-expositie Zaterdag 16 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Meer waardering voor het ambt Twee referaten Zendingsziekenhuis voor Indonesië VROUWENHULP LUXE OPEN GEVEL WEER IN HET GEDING Schoonheidscommissie om de tuin geleid Nieuw-Guinea India Opleidingsfonds NALATIGHEID DOOR ds. G. A. Odé te Biggekerke Terneuzen kocht schilderij van Pieter de Bodt Vijftig jaar getrouwd Lustrummars van Emma ALBERT HEIJN VROEG ZELF SLUITING AAN Bondsdagen Nederlandse C.B.T.B. in Vlissingen en Middelburg BROMMERS BOTSTEN Bromfietser licht gewond VAL VAN VIER METER TTEX IS VOLGENDE WEEK vijfendertig jaar geleden dat het toen reeds enige tijd bestaande verlangen van talrijke diake nen der Gereformeerde Kerken om op provinciaal niveau met elkaar van gedachten te -wisselen geconcretiseerd werd in de eerste provinciale diakonale conferentie. Het hleek al heel spoedig dat deze jaarlijkse ontmoetingsbijeenkomsten van ambtsdragers niet alleen de onderlinge band versterkten, doch ook van niet gering te achten belang voor het werk der diakenen waren. Op de conferenties kwamen in de loop der jaren talrijke actuele vraag stukken aan de orde, ingeleid door deskundigen op diakonaal terrein. Daarnaast zijn in de loop der jaren vele door plaatselijke diakonieën gestelde vragen beantwoord. VIJFENDERTIG JAAR contact op Gereformeerd diaconaal niveau dus. Het jaar 1927, waarin de eerste con ferentie werd gehouden, had wel iets gemeen met 1962. Men was toen over de crisisverschijnselen, die volgden op de Eerste Wereldoorlog heen. De huis vestingsproblemen, die tal van jaren de mensen hadden beroerd, waren Voor een deel overwonnen en er was een verademing ontstaan, die echter, zoals weldra zou blijken, slechts van korte duur zou zijn. In die tijd was er sprake van een toenemende belangstelling voor het diakonaat. Waren het voordien nog in hoofdzaak de predikanten en ouderlin gen, die in de volle zin van het woord als ambtsdragers werden gezien, in het midden van de twintiger jaren ging men beseffen dat het diakenambt niet minder betekende dan dat van ouderling. CRISIS Al spoedig, nadat de Zeeuwse Ge reformeerde diakehen voor het eerst op provinciaal niveau hadden verga derd, ontstond de beruchte crisis van de dertiger jaren. De diakenen wer den met een ontstellend aantal vraag stukken bestormd. De onrustbarende toeneming van het aantal werklozen en het verminderen van de inkomsten der gezinnen had tot gevolg dat het aantal in zorg verkerende leden der gemeenten buitengewone proporties aannam. De hulp van de overheid was in die jaren weliswaar belangrijk, maar nog lang niet zo omvangrijk als thans het geval is en de sociale wetgeving was veel beperkter van om vang. IN DIE JAREN waren er diakome- en in Zeeland, die voortdurend met financiële moeilijkheden hadden te worstelen. De inkomsten uit de collec ten verminderden als gevolg van de daling van het welvaartspeil; velen leefden zelfs op de rand van de be staansmogelijkheid. Het bleek dat er ht Zeeland diako nieën waren, die niet aan hun ver plichtingen de behoeftlgen der ge meente in Christus' opdracht te hel pen konden voldoen. Zeeland heeft toen, als eerste provincie, een fonds voor steun aan hulpbehoevende diako nieën gesticht. In de Zeeuwse kerken werd voor dit fonds gecollecteerd en op deze wijze konden gemeenten, waarin de weistandsgrens niet tot het minimale was gedaald, bijdragen in de behoeften van broeders en zusters in andere gemeenten. Het fonds werd gesticht op 12 juli 1931. De laatste jaren wordt in de Ge reformeerde Kerken in Zeeland niet meer voor dit fonds gecollecteerd. Er is op het ogenblik geen behoefte aan een algemene provinciale kas voor diakonale hulp. De uitbreiding der so ciale wetgeving doet nu minder spoe dig een tekort aan financiële midde len bij de diakonieën ontstaan. In 1927, toen de crisis zich reeds be gon af te tekenen raakte „De Glind- horst", een tehuis voor de verzorging van minderjarige kinderen, in finan ciële moeilijkheden en werd zelfs fail liet verklaard. Men kan zich thans een dergelijke situatie niet voorstellen. De Gereformeerde diakonieën hebben zich in 1927 echter gezamenlijk geïnteres seerd voor de verzorging van minder jarigen en het gevolg daarvan was dat de Rudolphstichting werd opge richt. NA DE OORLOG NA 1945 HEEFT het diakonale werk een stormachtige ontwikkeling doorge maakt, een ontwikkeling, die nog niet tot staan is gekomen, maar zich ge lukkig blijft voortzetten. In Utrecht is een Algemeen Diako naal Bureau gesticht, dat veel vraag stukken op diakonaal en maatschap pelijk terrein heeft behandeld en tot oplossing heeft gebracht. Al vrij spoedig bleek dat de inge wikkeldheid der problematiek het noodzakelijk maakte een Raad van Gereformeerde Sociale Arbeid te stich ten. Het Algemeen Diakonaal Bureau en de Raad voor Geref. Sociale Ar beid staan nu beide de diakenen in hun steeds omvangrijker wordende ta ken terzijde. Tot deze taken behoren naast de verzorging van in finan cieel behoeftige omstandigheden ge raakte gemeenteleden o.a. de be jaardenzorg, het maatschappelijk werk en het werelddiakonaat. Het diakonaat is in beweging ge raakt. De betekenis van dit ambt neemt nog voortdurend toe en het is niet meer los te denken van de an dere ambten. Meer en meer gaat men het diakonaat zien als een dienst aan de naaste (geen „bedeling"), een dienst, waaraan heel de gemeente moet deelnemen. HET MAATSCHAPPELIJK werk heeft in Zeeland een extra stimulans gekregen door de ramp. Na 1953 kwam in deze provincie de Gezinsver zorging tot ontwikkeling, werd meer aandacht besteed aan de zorg voor be jaarden en gingen de diakenen zich voor tal van zaken behorend tot hulpverlening in de ruimste zin van het woord interesseren. Dit was niet alleen het geval bij de Gerefor meerden, ook in andere kringen was eenzelfde ontwikkeling waar te nemen. In 1957 werd de Gereformeerde Stich ting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Zeeland opgericht. Vier jaar later in 1961 werd de heer L. A. Hartman benoemd als directeur van deze stichting en sindsdien heeft het werk der stichting zich belangrijk uit gebreid. In de afgelopen wintermaan den zijn cursussen voor diakenen ge houden en voorts werd een groot aantal adviezen verstrekt aan plaatse- Voor het schrijven van het hierbij geplaatste artikel heb ben de heren L. A. Hartman, directeur van het bureau van de Geref. stichting voor maat schappelijk werk in Zeeland en de heer B. Schreuder uit Goes informaties verstrekt. De heer Schreuder assisteert, na zijn pensionering van een functie in de handel, de heer Hart man. Hij is dertien jaren dia ken geweest van de Geref. kerk te Goes en begint binnenkort aan een nieuwe vierjaarlijkse ambtsperiode. Hij vervult voorts tal van functies op maatschappelijk, sociaal en diakonaal terrein, o.a. is hij be stuurslid van het landelijk or gaan voor Gereformeerde Ge zinsverzorging. bestuurslid van de opleidingsschool voor ge zinsverzorgsters te Rotterdam, idem van de Provinciale Stich ting voor Maatschappelijk Werk en van de Geref. gezins verzorging en maatschappelijk werk op de Bevelanden. Hij was meermalen lid van de par ticuliere synode der Geref. kerken in Zeeland en maakte voorts deel uit van de Genera le Synodes van 1957 (Assen), 1959 (Utrecht) en 1961 (Apel doorn). In Frnkrijk hebben r.k. en prot. theologen zich samen gezet aan een vertaling van het Evangeli naar de beschrijving van Lucas. De uitgave van het boekje is mogelijk gemaakt door „Unité chrétienne", een r.k. or ganisatie ter bevordering van de een heid der christenen. HET COMITÉ,, DAT de Provinciale diaconale conferenties voorbereidt, bestaat op het ogenblik uit de heren: A. de Poorter, Middelburg, voorzitter, B. Schreuder, Goes, secretaris, S. Beek man, Bruinisse, penningmeester, en Gilhuis, Bergen op Zoom, tweede voor zitter. In de morgenvergadering van de op 20 juni te Middelburg te houden confe rentie komen eerst huishoudelijke zaken aan de orde. Daarna zal de heer L. A. Hartman, directeur van de Geref. Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Zeeland refereren over „Het diakonaat in beweging". In de middagvergadering zal dr. C. Gilhuis uit Den Haag spreken over „Diaconaal bejaardenwerk". Deze con ferentie is toegankelijk voor allen, die voor het diaconale werk belangstelling hebben. De morgenvergadering begint om tien uur, de middagbijeenkomst om twee uur. Op het eiland Nias, gelegen ten wes ten van Sumatra, zal het bouwvallige zendingshospitaal Hilisimaetanoe ver vangen worden door een nieuw tropen- ziekenhuis. De bouw daarvan wordt ge financierd van de opbrengst van de Duitse actie „Brood voor de wereld", die daarmee het grootste project heeft aangevat. Twee vrachtschepen zijn no dig om materialen en inventaris over te brengen. Het eerste schip is al ver trokken uit de haven van Triest. Van uit Teluk Dalam, de enige haven op Zuid-Nias, zullen de materialen 14 km. landinwaarts gebracht moeten worden. De ibouw zal vijf maanden vergen. lijke kerkeraden en diakonieën. Het in Middelburg gevestigde kantoor van de stichting blijkt in een grote behoefte te voorzien; deze behoefte wordt gro ter, naarmate de problematiek inge wikkelder wordt en het terrein voor de diakenen minder goed valt te over zien. Men moet niet vergeten dat de diakenen hun werk moeten verrichten in hun vrije tijd. De tijd voor het be studeren van vraagstukken en het le zen van rapporten ontbreekt deze man nen in de regel. Bij het voorbereiden van belangrijke besluiten moeten zij zich geruggesteund weten door des kundigen. Wij denken hierbij aan de reclassering, de kinderbescherming, de geestelijke volksgezondheid, de jeugd zorg en de bejaardenzorg. In de pro vincie Zeeland wordt men, als gevolg van pendel en toeneming van het verkeer met steeds meer problemen geconfronteerd. Immers, de taak van de diakenen is niet meer uitsluitend het verlenen van financiële hulp aan in zorg verkerende gemeenteleden, de ze hulp wordt gevraagd en moet om Christus' wil worden geboden voor elke vorm van ontbering. Dat kan voor een bejaarde een tekort aan voldoening, voor een jongen of een meisje het ontbreken van levensvreug de en in een gestrand huwelijk het missen van sfeer en liefde zijn. In al die gevallen, waarin disharmonie dreigt op te treden en disharmo nie ontstaat uit een tekort aan een elementaire levensvoorwaarde daar ziet de diaken een taak. Er is in deze tijd met zijn toenemende welvaart een even eens stijgend tekort aan wel zijn. Vandaar dat het arnibt van diaken s-teeds belangrijker wordt en dat geen enkel lid van Christus' kerk ongeïnteres seerd mag blijven toezien. Dit jaar wordt de vijf en der tigste Provinciale Diaconale Conferentie gehouden in het ge bouw „De Schakel" te Middel burg. Het is in de loop der ja ren traditie geworden, dat de z.g.n. kroonjaren van de confe rentie in Middelburg en de an dere bijeenkomsten in Goes wer den gehouden. Vit het notulenboek van de huidige secretaris, de heer B. Schreuder uit Goes zijn tal van interessante bijzonderheden te noteren betreffende vraagstuk ken, die enkele tientallen jaren geleden de diakenen beroerden. Op 12 juni 1931 zat men met de vraag of de diakenen hulp van vrouwen mochten aanvaar den. Er is uitvoerig over gespro ken. In het algemeen was men van mening dat vrouwen goede steun konden verlenen, bijv. door in bepaalde gezinnen een kijkje te nemen. De „uitdeling" moest echter door de diakenen geschieden terwille van de ge heimhouding. Daarnaast, zo werd geadviseerd, konden de vrou wenverenigingen worden geani meerd bepaalde gezinnen aan versterkende middelen bijv. soep te helpen. Ook werd dat was enkele jaren later de vraag gesteld of de diakenen zich moesten be zig houden met arbeidsbemidde ling. In 1932 werd gevraagd: „Moeten de diakenen ook de ge zinnen van werkschuwe broe ders ondersteunen?" Een actuele vraag (van toen en nu): mag een diaken geld van het burgelijk armbestuur aannemen? Een andere vraag, typerend voor de crisistijd: Hoe te han delen met een behoeftige broe der, die een luxe voorwerp (een radio) koopt? MIDDELBURG. Opnieuw heeft gisteren de zaak van het pand -dat in de Middelburgse volksmond de naam van „Het huis met de groene pilaren" kreeg, voor het gerecht gediend. Thans in ho-ger beroep voor de Middelburgse rechtbank. De be langrijkste getuige die ter zitting verscheen was architect P. Göt- zen die zijn mening over open gevels niet onder stoelen of ban ken stak. „Die oude gevels hier in Middelburg hangen mij lang zamerhand de keel uit", ver klaarde deze getuige, „ik ben modern ingesteld. .Dit wil niet zeggen dat ik geen waardèring he:b voor monumenten, maar tegenwoordig moet je bedrijfs panden modern optrekken. Ik weet wel, het is hier in Middel burg een strijd die al jaren speelt, maar daarom wordt het tijd dat er eens verandering komt!" i De verdachte in deze zaak, de eige naar van „Het huis met de groene pi laren", C. J. M., was in hoger beroep gegaan omdat hij zich niet verenigen kon met het vonnis van de kanton rechter. Deze had M. een onvoorwaar delijke geldboete opgelegd van 200 gulden omdat hij bewezen achtte dat de Middelburgse zakenman in februari 1961 zonder schriftelijke vergunning jgijna alle kerken zien zich de laatste jaren geplaatst voor een tekort aan ontwikkelde jonge mensen, die roeping voelen voor het predikantschap. In de Afrikaanse landen eveneens het hierover een congres gehouden, dat werd bijgewoond door 140 studenten van universiteiten en technische hogescholen. Talrijke predikanten in dit land hebben geen universitaire vorming geno ten iets wat in de meeste Afrikaanse landen evenmin het geval is. Op het congres werden voorstellen gedaan om de moge lijkheden van de theologische studie in breder kring bekend te maken. Daarbij werd vooral ge dacht aan goede voorlichting op de middelbare scholen. In Rwanda, een andere Afrikaanse staat, kampt men al evenzeer met een tekort aan goed opgeleide kerkewerkers. Hier zal nu binnenkort een school voor evangelisten worden opgericht. Came- reen heeft sinds korte tijd een zeer mo dern ingerichte theologische hogeschool. Ook oo Ned. Nieuw-Guinea dreigt een tekort aan geschoolde predikanten. Voor de laatste leergang aan. de Theo. logische school in Hollandia hebben zich -slechts twee studenten gemeld. Ter voorziening in het tekort zal nu een beroep gedaan worden op goeroes: inheemse onderwijzers, die al gemeen- tepractijk hebben opgedaan. Ze .krijgen dan aan de Theologische School een aanvullende opleiding. In India heeft men weer te maken met een ander aspect van het tekort. In dit land is het westerse voorbeeld gevolgd om de predikanten een univer sitaire opleiding en een volledige werk kring te geven. Gevolg hiervan is, dat bij het huidige tekort één predikant vaak voor 12 of meer gemeenten moet zorgen. In veel plaatsen is men al blij wanneer men de eigen dominee twee of drie keer per jaar ziet... Zondag aan zondag worden de kerkdiensten door le ken geleid-, terwijl de sacramenten op zeer onregelmatige tijden bediend worden. In sommige -gemeenten is hier van de invloed te bespeuren in een vermindering van het leden-tal. Men- wil in de Verenigde Ohr. Kerk van- Zuid-India nu beginnen- met de oplei ding van leken-predikers. Ook zal ge poogd worden- hinderpalen uit de weg te ruimen bij de werving van studen- ten. In" 1952 heelt de wereldconferentie van de Internationale Zendingsraad al aandacht geschonken aan de voorzie ningen, die nodig zijn om het predi kantentekort togen te gaan. Nu de drei ging in vele landen werkelijkheid is geworden, zal de volgende wereldcon ferentie met meer uitgewerkte plannen moeten komen. Met belangstelling wordt dan ook uitgezien naar deze in ternationale bijeenkomst, die in juli zal plaatsvinden, ditmaal tn West-Duits- land. Belangrijk is in- dit verband ook de arbeid van het Theologische Opleidings fonds van de Wereldraad van Kerken. In de vier jaar van zijn- bestaan heeft dit fonds 15 schenkingen- gedaan aan theologische scholen- in Azië, Afrika, en La-tijns-Amerika dit tot een to taalbedrag van ruim zes miljoen- gul den. De bibliotheken van 200 theologi sche seminaria hebben daarnaast nog boekenpakketten ontvangen, terwijl krachtige .steun verleend werd aan ver taalwerk in meer dan- 100 talen. Het Theologische Opleidingsfonds is vier jaar geleden gesticht door de Interna tionale Zendingsraad. Doel wa-s en is: stimulerend op te treden ten aanzien van de predikan-tsopleiding in de jon ge kerken. van B. en W. zijn winkelpand aan de Lange Delft had veranderd, in elk ge val dat hij in afwijking van een ver leende schriftelijke vergunning van het college de gevel van het pand open had laten maken. De heer M. merkte ter zitting nog eens op dat hij in Düsseldorf een ge vel had gezien waarvan hij „weg" was. Een dergelijk voorpand had hij ook graag in de Lange Delft willen heb ben. Het betrof hier echter een open gevel, die geen genade kon vinden in de ogen van de Middelburgse schoon heidscommissie, die op haar beurt weer B. en W. adviseerde. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, verweet getuige G. dat hij de schoonheidscommissie en dus ook B. en W. om de tuin geleid had. „Als men goed had gekeken had men kun nen konstateren dat ik een gevel in vaste vorm had ontworpen, waarbij echter de mogelijkheid bestond deze open te draaien". De raadsman van M., mr. M. A. Ter- woert, stelde de vraag: hoe ligt nu het strafrechtelijk aspekt. Is M. schuldig omdat de man aan wie hij een op dracht had gegeven slimmigheidjes (die dus niet oirbaar waren) had uitge voerd? Het antwoord kreeg hij van de offi cier van justitie: „Mijns inziens heeft de kantonrechter verdachte terecht veroordeeld. M. wist dat de architect een afwijking in de tekening had ge maakt. Er is bewust afgeweken van het goedgekeurde plan. De architect wilde zijn zin doordrijven en M. was van de verandering op de hoogte. De officier vorderde bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr. Terwoert daarentegen meende dat hier sprake was van afwezigheid van alle schuld. Uitspraak 27 juni. De Schiedamse koopman J. de G. stond terecht op verdenking op hoogst onachtzame wijze te hebben nagelaten de verlichting van zijn auto te ontste ken. Het gevolg van deze nalatigheid was geweest dat de motorrijder K., die tegen de onverlichte wagen reed, om het leven kwam. Dit ongeluk ge beurde op 11 januari van dit jaar bij Zijpe op Schouwen. De G. had zijn wagen in een file neer gezet en was daarna naar het veer huis gegaan. De veerdienst Zijpe-Anna Jacobapolder was gestremd en er was geen kijk op dat De G. nog over zou kunnen. Op een gegeven ogenblik echter was De G.'s auto de laatste in de file. Ter zitting bekende verdachte vergeten te hebben de lichten te ontsteken. Toen hij weer naar zijn auto terugwandelde was het te laat.... De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae, meende dat De G. hoogst on voorzichtig en onachtzaam te werk was -gegaan. Hij eiste een boete van 200 gulden. Na het pleidooi van mr. Ub- bing bepaalde de president, mr. P. v. Empel, de uitspraak op 27 juni. In hogeï beroep stond nog terecht de Middelburgse chauffeur B. W. Hij was door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van 35 gulden en een jaar (een gedeelte voorwaardelijk) ontzeg; ging van de rijbevoegdheid, omdat hij een ander, die niet over een rijbewijs beschikte zijn auto -had laten besturen. Er was evenwel een aanrijding ont staan. VEERE. „Een vergeten kunst schilder". Zo noemde de burgemees ter van Veere, jhr. 1. F. den Beer Poortugaal, gistermiddag de bijna veertig jaar geleden gestorven kun stenaar Jan Adam Zandleven. „Men raakt gauw in de vergetel heid, vooral wanneer men niet het „leven" zoekt en zich terugtrekt in de stilte van de natuur. De Koge- naar Zandleven deed dit laatste. Ik ben dan ook blij dat de heer Bloem- sma uit Apeldoorn Zandleven weer in het front der belangstelling heeft geplaatst! De Veerse burgemeester zei dit alles bij de opening van de tentoonstelling van doeken van Zandleven in de Schot se Huizen te Veere. Het betreft hier werken die van 21 april tot 3 juni in het Dordrechts museum geëxposeerd zijn geweest. Zandleven werd in 1868 in Koog aan de Zaan geboren. Om zijn kost te verdienen moest hij bij zijn vader op de verffabriek gaan werken. De Zaankanter had echter een bijzon dere voorliefde voor de natuur, die hem inspireerde tot schilderen. Zandleven kwam in aanraking met de grote Jozef Israels die hem aanmoedigde en aan- VELE hervormden en gereformeerden zullen belangstellend hebben uitge» zien naar betgeen er beweerd zou worden tijdens bet congres, dat op ini tiatief van „de Achttien" in Utrecht is gehouden. Wie aan deze bijeenkomst deelgenomen beeft, moet zich ervan be wust zijn geworden, dat de reeds lang tevoren aangekondigde 26e mei niet maar een dag was, waarop wat algemene chris telijke waarheden zijn verkondigd, maar waarop de sprekers met bezieling getuig den van de Waarheid, Jezus Christus. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de indruk van menigeen, die naar de Jaarbeurshallen was gereisd, achteraf luidde: „Het heeft me echt iets gedaan; ik ging er weliswaar met gemengde ge voelens naar toe, maar ik kwam terug met de ervaring, alsof ik een grootse kerkdienst had meegemaakt". Op zichzelf is dit al een geestelijk winstpunt. Dc gedeeld beid der kerken vergt zeer veel nodeloze energie, daar een ieder zich gemakkelijk laat indelen in een kerkelijk hok en dan, naar bin nen gekeerd als hij is, zijn tijd besteedt met het verdedigen van zijn eigen opvat tingen en vergeet, dat hij een licht be hoort te, zijn op de kandelaar, dat schijnt, d.w.z. dat naar buiten gericht is. Gezien de gescheidenheid, die in het protestantisme te vinden is, lag het voor de hand, dat de spanning, die er bestaat tussen waarheid en eenheid, aan de orde zou komen. Allen, die het bijbels getui genis ernstig nemen, weten dat wij in het godsdienstig leven tot eenheid geroe pen worden. Daarvoor heeft Jezus Christus Zelf gebeden in het hogepriesterlijk gebed. Daartoe heeft ook Paulus aange- drongen, toen hij zijn gemeente te Phi- lippi voorhield: „Indien er enige gemeen schap is des geestes, maakt dan mijn blijdschap volkomen door eensgezind te zijn, één in liefdebetoon, één van ziel, één in streven, zonder zelfzucht, of ijdel eerbejag, doch in ootmoedigheid achte de één den ander uitnemender dan zich zelf; en ieder lette niet slechts op zijn eigen belang, maar lette ook op dat van anderen". Het moet duidelijk zijn, dat dc een heid niet ten koste van de waarheid mag nagestreefd worden. Wie evenwel deze stelling in zijn uiterste consequenties aanvaardt, komt vanzelf terecht bij Hem, Die van Zichzelf getuigde: ,,Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven". De waarheidsvraag kan nooit bevredigend worden opgelost buiten de Heer der kerk, Die oin eenheid heeft gebeden 1 Zolang de zin der waarheid opgaat in een kramp achtig intellectueel spel, waarbij de één zich uitnemender acht dan de ander, blijft de kerk een hotel met vele kamers. De buitenkant vormt dan één geheel, maar van binnen leeft men gescheiden van elkaar, omdat een ieder zich terug trekt in de ruimte, die hij voor zich gereserveerd heeft Door de betrokkene is daarvoor betaald en met het geld, dat liij heeft uitgeteld, heeft hij het recht in die ruimte te leven zoals hij wil. Met de waarheid kan niet gehandeld worden. Niet wij bezitten de waarheid, maar om gekeerd bezit de Waarheid ons. De gereformeerde hoogleraar mr. W. F. de Gaay Fortman, één van de sprekers van dit congres, merkte in dit verband op: „Veelvuldig kan men het verwijt horen, dat de waarheid aan de eenheid wordt opgeofferd. Maar de waarheid is toch in de eerste plaats in het evangelie Jezus Christus Zelf. De waarheid is niet een begrip, zelfs niet een belij denis, maar de waarheid is Persoon. Wan neer men niet alles doet om één te zijn, dan schendt men de Waarheid, nl. Chris tus, want Hij kan niet gedeeld zijn. Buigen voor de Waarheid betekent van zelf het zoeken naar de éénheid." In het boek der Spreuken staat een merkwaardig woord te lezen. „Koop de waarheid en verkoop ze niet." Al mag er dan met de waarheid gemarchandeerd worden, onomwonden worden wij hier mee voor de opdracht geplaatst om de waarheid te kopen. Blijkbaar moet er ook voor de waarheid een prijs worden betaald. Maar deze prijs kan nimmer in geld worden uitgedrukt. Eén van de pers verslagen eindigde met bel noemen van het mooie bedrag, dat de collecte aan liet eind van liet congres bad opgebracht. Het was een grote som geld, maar de prijs die God voor de waarheid vraagt is de deemoed en de zelfverloochening, het offer van kerkelijke zelfzucht en zelfhandhaving, kortom het openstaan voor Hem en elkander. Ongetwijfeld zullen de voorstanders van het eenheidsstreven tussen hervormd en gereformeerd een moeizame tijd tege moet gaan. Want, aldus prof. H. Berkhof, de tweede spreker: „Wij moeten beide heel veèl overwinnen. De tijd van het samen-spreken is nu voorhij. Voor alles gaat het nu om sa men leven". Inderdaad, op de Waarheid (met een hoofdletter) kan niemand aanspraak maken. Hij kan alleen in Christus, Die een Heer van al 1 e 11 is, geschonken worden. En dit blijde geschenk kan slechts door strijd tegen het eigen ik (de koopsom) worden verkregen en aan vaard. Wie daarvan overtuigd is, zal van deze Waarheid, welke hij als een kost bare gave vaii Hogerhand heeft ontvan gen, geen afstand meer willen doen door Hem te verkopen. Immers, hij komt tot de verrassende ontdekking, dat in Christus waarheid en eenheid samenvallen. Moge de Heilige Geest, welks feest wij met Pinksteren weer gevierd hebben en die ons allen met elkaar als Christenen wil verbinden, ons in alle waarheid leiden! ried hard te werken en flink te stude ren. Toen Zandleven 34 jaar was, aldus burgemeester Den Beer, gaf hij het werk in de verffabriek eraan en wijdde zich geheel aan de schilderkunst. Zon der een cent op zak en zonder gelde lijke steun. Hij vertrok naar Gelderland, de provincie die hij lief kreeg en waar hij rust vond om de bomen, de plan ten, de mossen en de pittoreske boer derijtjes op kleurrijke wijze uit te beelden. Jhr. Den Beer zei nog dat Zandleven, ondanks zijn afschuw voor de onderneming van zijn vader, daar van toch profijt getrokken heeft. Hij kende de verf als geen tweede. Op de expositie zelf komen wij nog nader te rug. TERNEUZEN. Toen de heer W. J. Weterings in een kortgeleden raadsver gadering het idee opperde van de kunst schilder Pieter de Bodt een schilderij aan te kopen vond dit hij de meerderheid van de raad zulk een weerklank dat de •heer Weterings van zijn suggestie een voorstel maakte. Het werd met dertien tegen drie stemmen aangenomen. In overleg met de schilder hebben burge meester mr. H. Rijpstra -en wethouder H. A Meijer besloten tot aankoop van het schilderij „Het sti'lle land" over te gaan. Kosten 400. Het werk zal een plaats in de burgemeesterskamer krij gen. De heer De Bodt heeft de toestem ming van B. en W. verkregen het schil derij te blijven exposeren in zijn tot IS september durende expositie in de wa tertoren. THOLEN. Het echtpaar C. Moeli- ker-de Laater, wonende op het Stenen Kruis te Tholen hoopt woensdag het gouden huwelijksfeest te vieren. AXEL. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan maakte de wandel sportvereniging „Emma" een rondwan deling door een aantal Axelse straten. De stoet bood een feestelijke aanblik en het publiek langs de route kreeg een uitstekende indruk van de mars capaciteiten der actieve leden. Dc route liep langs de Emmastraat, Sta tionsstraat, Noordstraat, Weststraat, Markt, Walstraat, Polenstraat, Buiten weg, Nieuwstraat, Stationsstraat, Prins Hendrikstraat, Pironstraat, Margriet straat, Singelweg, Stationsstraat en Emmastraat. Tijdens de mars zorgde de drumband van de Chr. Fanfare Hosanna" voor pittige muziek. W, verklaarde ter zitting dat hij naast de bestuurder had gezeten en dat de handrem in het midden zit. De officier, mr. A. W. Rosingh, eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De raadsman, mr. F. K. Adriaanse, bracht naar voren dat de man- achter-het-stuur op het punt stond rij-examen te doen. Hij vroeg de rechtbank W. een geheel voorwaardelij ke straf op te leggen. Uitspraak 27 ju ni. (Onderstaand bericht plaatsen wij opnieuw, omdat het gisteren onleesbaar was. Het zetduiveltje speelde hierin par ten.) Van een onzer verslaggevers GOES. Naar ons donderdag Is ge bleken behoort Albert Heijn te Goes óók tot de 28 kruideniers die een ver zoek indienden bij het gemeentebestuur, de winkel voor een week te willen slui ten wegens vakantie. Zoals we gisteren konden melden heeft Albert Heijn het Goese filiaal, hoewel dat deze week aan de beurt was, in strijd met de gemeen telijke verordening niet gesloten. Nu blijkt, dat Albert Heijn het verzoek tot sluiting mede ondertekende, komt dit incident wel in een heel wonderlijk dag licht te staan. Vooral omdat Albert Heijn ontkent een handtekening te heb ben geplaatst. Albert Heijn heeft de zaak niet geslo ten, met als excuus een juridische spitsvondigheid. Naar wij als veronder stelling hebben uitgesproken zou dit kunnen zijn de zin „dient te worden ge sloten", in plaats van ,,is verboden". Het gemeentebestuur van Goes is van mening dat deze handelwijze op zijn minst als „flauw" moet worden be schouwd. Aangenomen mag toch wor den dat de N.V. Albert Heijn, die uiterst merkwaardig pas vorige week in een schrijven het gemeentebestuur mededeelde het filiaal niet te zullen sluiten, op de hoogte is van het onder tekenen van haar kant van het verzoek van de Goese kruideniers. Dit is echter onjuist. Van de zijde van het gemeentebestuur heeft men ons er op gewezen dat in de verordening geen omschrijving wordt gegeven van wat onder kruidenierswaren moet worden verstaan, daar dit te veel ruimte in be slag zou nemen. Zoals gewoonlijk, heeft men in dit geval toen artikel 1 van het vestigingsbesluit Kruideniersbedrijf 1939 aangehaald. In 1961 is dit artikel echter vervallen en door een ander ver vangen. Deze nieuwe formulering is echter ook nog niet definitief. Albert Heijn heeft de verwijzing naar een vervallen artikel nu aangegrepen om de verordening te kunnen ontduiken. Afgezien van het juridisch aspect, moet deze gang van zaken wel als zeer wonderlijk worden betiteld. De verorde ning zal nu nader worden bekeken. Vóórdat een nieuwe door de raad kan worden vastgesteld, is het vakantiesei zoen achter de rug, maar het gemeen tebestuur rekent op de goede trouw van de middenstand. Men deelt ons van de zijde van Al- bert Heijn in Zaandam nog mede dat ook het Middelburgse filiaal dat medio september zal moeten worden gesloten, geopend zal blijven. GOES. Van 20 tot en met 22 ju ni worden in Vlissingen en Middel burg de Bondsdagen van de Neder landse C.B.T.B. gehouden. Op de Algemene Vergadering op donderdag 21 juni spreekt de Voorzit ter van de Nederlandse C.B.T.B.. mr. B. W. Biesheuvel zijn jaarrede uit en zal dr. .S. L. Mansholt, vice-president van de Europese Commissie, een refe raat houden over „Bestek en koers van de Landbouw in Europa". Ds. Ha verkamp van Anna Jacobapolder spreekt het slotwoord. Deze bijeen komst wordt gehouden in het Veiling gebouw Braakmanstraat, Middelburg en vangt aan om 10.30 uur. De huishoudelijke vergadering wordt op woensdag 20 juni gehouden in Ho- t®.l Britannia te Vlissingen. Tegelijker tijd belegt de C.P.B. een ontmoetings samenkomst voor de dames, eveneens in hotel Britannia. De beide vergade ringen vangen aan om 19.00 uur. Op vrijdag 22 juni vindt de aan de Bondsdagen verbonden rijtoer plaats. Deze leidt langs duinen, dijken en dammen over Walcheren en Noord-Be- VGj naar Goes. De rondrit wordt onderbroken in Domburg, waar met een uitzicht op de Noordzee een korte uiteenzetting zal worden gegeven van het Deltaplan. KAPELLE. Donderdag was het in Kapelle de dag van de brommerbotsin gen. Om ongeveer negen uur 's mor gens was het H. S. uit Kapelle die op de hoek Dijkwelsestraatweg naar Stom- mekruis geen voorrang verleende aan de bromfietser C. S. M. uit Kwaden- damme. Het gevolg was dat S. een hoofdwond opliep en M. met een ver moedelijke armbreuk naar het zieken huis in Goes moest worden vervoerd. (Beide brommers waren zwaar bescha digd. Enkele uren later vond op enige bon- tierden meters afstand van bovenge noemde plaats opnieuw een botsing 'plaats tussen twee brommers en wel op de hoek Bosstraat-Warretjes-Cerestraat. L. K. uit Kapelle verleende daar geen voorrang aan C. K. uit Oud-elande. Ook hierbij werden beide brommers flink beschadigd en liepen de bestuurders verwondingen op die echter niet van ernstige aard waren. MIDDELBURG. De zeventienjari ge berijdster van een bromfiets M. V. uit Middelburg reed gistermorgen oim kwart voor negen met haar voertuig te gen een stilhoudende scooter oip. De be rijder daarvan, L. W. uit Kapelle, stop te bij de chr. kweekschool op de Heren gracht om zijn dochter af te zetten. De bromfietste-r kwam te vallen en liep een diepe vleeswond aan het been op Nadat de wond in het gasthuis was ge hecht mocht zij naar huis. De schade was gering. TERNEUZEN. De opperman J. C. V. uit Terneuzen beklom gisteren met een armer specie in de hand een lad- der in de Noordstraat. Hij verloor oip een gegeven moment zijn evenwicht en faTLeen ho,gte van vier meter op straat. IVlet een hoofdwond en een ver- moeedlijk-e hersenschudding is hij in het Juuanaziekenhuis opgenomen. f-

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4