Nederland moet nu handelen Staat van alarm langs route van president Vergiftigd water in riolen van Lingen O.A.S. WIL DE GAULLE VOOR 1 JULI DODEN DE EEMS BESMET Rechter van Vera Brühne bedreigd ESif mail BAAVENS De Waarheid gedagvaard voor laster Demonstratie van negers POLITIE VOORKOMT RAMP MAISON VAN WESTEN BEVAHUIS voor jong en oudl SCHRIJVERS' STOFFENHUIS 'TTT" DE MUYNCK PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND HULP AAN MINDER ONTWIKKELDE LANDEN Nc Kassier lichtte voor f 56.000 werkgever op Explosie in Gouda Honden met bommen Vogelvrij Militairen Nederlanders protesteren tegen Franco Vernielingen op Joods kerkhof in Duitsland Lid van Perzische ambassade nit Rusland gewezen LAATSTE NIEUWS Krachtig herstel in Wall Street De Bilt: Warm Zomerweer HET WEER OVERAL Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.s G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5078 Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Zaterdag 16 juni 1962 RËïS~LANGS 22 MOORDENAARS Van onze redactie economie JOORDWIJK „De mensheid heeft in haar handen het ver mogen een einde te maken aan de menselijke armoede en aan het menselijk leven". President Ken nedy heeft deze woorden gesproken tijdens zijn eerste rede als presi dent van de Verenigde Staten. Het did van de Tweede Kamer G. J. N. M. Ruygers zei het hem gisteren na. Hij deed het tijdens een ontmoe tingsbijeenkomst „parlement-be- drijfsleven", dat de raad van Neder landse werkgeversverbonden in Noord wijk hield. De heer Ruygers voegde er nog aan toe „Men moet nu komen tot een keuze en tot handelen". Daar- plaatste hij het vraagstuk van de samenwerking met de onontwikke- lingslanden het onderwerp van de bijeenkomst direct in de actua liteit. Vanzelfsprekend wordt in een bij eenkomst met leden van de Staten- Generaal de positie van de overheid in het ontwikkelingswerk niet onbe sproken gelaten. Het bedrijfsleven blijft streven naar zelfstandigheid en naar ruimte voor de eigen activiteiten in de achtergebleven landen. Men is er zich van bewust dat de ondernemin gen in de eerste plaats de risico's van vestigingen en investeringen in de landen in ontwikkeling dienen te dra gen. Maar voor de politieke risico's zag men toch wel graag steun van de overheid. De bedrijven hebben zelf een fonds gevormd om die risico's op te vangen. Van het rijk verwacht men nu garanties en een eventuele aanvul ling op dat fonds. Duidelijk werd ook dat er een steeds grotere behoefte bestaat aan een goed korps diplomatieke en consulaire amb tenaren in de achtergebleven landen. Samenwerking Een van de inleiders, mr. E. Bloem bergen van de Koninklijke zoutindus- trie zei dat er nog te weinig samen werking is, vooral bij de planning. Hij meende daarom dat in een ontmoe tingscentrum of een raad van overleg de ervaringen en gegevens van over heid, bedrijfsleven, organisaties en kerken samengebundeld moeten wor den. Trouwens over samenwerking is veel gezegd. Telkens opnieuw komt op de vele congressen die over de hulp aan achtergebleven gebieden worden gehouden, de behoefte aan samenwer king naar voren. Niet alleen samen werking in Nederland tussen de be drijven, ook samenwerking tussen de verschillende landen. Op deze manier kan dan geput worden uit een grotere hoeveelheid ervaring en uit een rui mer aantal deskundigen. Van het allergrootste belang is even wel de samenwerking met de gebie den die bijstand ontvangen, zelf. Dui delijk gemaakt moet worden dat een bundeling van krachten werkt in het voordeel van beide partijen. Daardoor voorkomt men dan ook dat onlustge voelens ontstaan bij de inheemse be volking. Mr. Th. M. Bautz van Unilever en dr. ir. W. Schermerhorn, lid van de Eerste Kamer, benadrukten het grote (Ingezonden mededeling DE SPECIAALZAAK VOOR UW BRIL Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Griekse in genieur Michel Raptis en de Am sterdamse stenograaf Sal Santen, indertijd hoofdpersonen in het pro ces rondom de valsemunterij ten gunste van de Algerijnse verzets strijders, hebben de communisti sche dagbladen De Waarheid (Am sterdam) en l'Humanité (Parijs) gedagvaard wegens laster, beledi ging en leugen. Zij vorderen dat elk blad aan ieder van hen tienduizend gulden zal betalen. De Waarheid en l'Humanité heb ben, mededelingen van een Duitser toelichtend, geschreven dat Santen en Raptis als provocateurs hebben ge werkt voor de Westduitse en Franse s-pionage-diensten. Uitsluitend daarom zouden zij betrokken zijn geweest bij de valsemunterij. Het oogmerk zou zijn geweest door die valsemunterij de F.L.N. te ontmaskeren en de justitie te helpen er tegen op te treden. In dit verband werd in béide kranten ge schreven dat de Amstelveense druk ker Joop Zwart het comiplot te gele gener tijd had verraden. Ook is ge ïnsinueerd dat Santen en Raptis door de rechtbank in Amsterdam opzette lijk licht zijn gestraft. Raptis en Sal Santen verweren zich in hun dagvaardingen tegen deze be schuldigingen en zien tie publikaties als onderdeel van de actie, die het communisme steeds tegen aanhangers (zij zijn dat) van het zgn. Trotskisme voert. Zij zullen, als de rechtbank schade-vergoeding toewijst, het* geld ter beschikking stellen van het fonds tot steun van Algerijnse kinderen. belang van het onderwijs. Men dacht daarbij niet in de allereerste plaats aan universitair onderwijs maar vooral aan lagere en middelbare vorming. De opleiding van Afrikanen in het Westen heeft weliswaar grote voordelen. Ge bleken is echter dat deze mensen zich moeilijk kunnen aanpassen wanneer zij weer in hun geboorteland zijn terug gekeerd. Opleiding ter plaatse lijkt het meest ideale. Vooral het bedrijfsleven heeft op dit terrein al zijn sporen verdient. Dr. Schermerhorn zag als oplossing speciale cursussen in de westelijke landen gevolgd door praktisch werk in het betrokken land. De opleiding kan dan afgerond worden met een kor te cursus in het steunverlenende land. Alleen voor het onderwijs zal per jaar vijf miljoen gulden nodig zijn. Een garantiefonds voor het bedrijfs leven vergt zeker vijftig miljoen gul den per jaar. Hoe men aan dit geld zou kunnen komen? Mr. Bloembergen wist het. Een belastingverlaging slechts teil dele uit voeren. Het resterende deel kan dan in het garantiefonds worden gestort. De heer Ruygers zei het al: „Men zal tot handelen moeten overgaan. NEW YORK (U.P.I.) De stu denten van de negeronderwijsinrich ting Mills College in Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama hebben gisteren een demonstratie gehouden ter ondersteuning van hun boycot van de blanke winkeliers in de stad. Verscheidene blanke winkeliers willen geen negers in dienst nemen en weigeren om de bordjes uit hun zaak te verwijderen waarop staat dat negers niet welkom zijn in hun win kels. De negerstudenten stelden daarom al enkele maanden gelegen een boy cotactie in. De plaatselijke kamer van koophandel drong er toen bij hen opaan „om de winkeliers niet te du peren vanwege gewoontes en wetten waar zij toch niets aan kunnen ver anderen". Bij de demonstratie van gisteren werden drie studenten gearresteerd. Zij werden er van beschuldigd dat zij zonder toestemming van de overheid een demonstratie hielden. Tegen een Ijorgsom werden zij later weer vrij gelaten. Eis: twee en een half jaar AMSTERDAM (ANP) „Ik heb geen enkel excuus voor mijn gedrag", erkende de 31-jarige ex-kassier T. C. gisteren voor de Amsterdamse recht bank. Hij werd beschuldigd van ver duistering van 33.000 gulden ten na dele van Autopon in Amsterdam. In werkelijkheid moet dat bedrag 56.000 gulden zijn geweest. Er was niets van overgebleven. De man kreeg het geld in handen door ontvangen bedragen niet in het kasboek te ver antwoorden. Pas toen de accountants de verkoopstaten aan de boekhouding gingen toetsen, kwamen de verduis teringen aan het licht. De kassier had het geld besteed aan dure buitenlandse reizen, vooral naar Duitsland. Daar had hij in vrouwelijk gezelschap casino's en nachtclubs be zocht. MISBRUIK VERTROUWEN De officier van justitie eiste giste ren een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voor arrest. Hij noemde de verduistering des te kwalijker, omdat de ex-kas sier misbruik heeft gemaakt van het grote vertrouwen dat bij Autopon in hem was gesteld. De verdediger mr. Domela Nieu- wenhuis meende dat de controle op de boekhouding onvoldoende was ge weest. Hij bepleitte een kortere voor waardelijke straf. GOUDA. Bij een explosie in de ozonisatiefabriek van Unilever-Emery N.V., die gisteravond om half negen Gouda opschrikte, zijn twee gewonden gevallen De 33-jarige J. Blind werd met veel brandwonden in het zieken huis opgenomen. De 27-jarige G. P. dè Bruin brak een been. De explosie van een absorptiekolom een toren waarin gas wordt gezui verd werd gevolgd door een rode gloed tegen de avondlucht. Een begin van brand kon met eigen middelen uit de fabriek worden geblust. DEN HAAG In Den Haag is bij wijze van proef een bolle zebra aan gebracht. De gemeente hoopt, dat de zwart-witte zebrastrepen op deze wijze voor de automobilisten beter te zien zullen zijn. Van onze correspondent PARIJS Twee-en-twintig moordenaars van de O.A.S. liggen gereed langs de wegen die president de Gaulle op het ogenblik volgt op zijn reis door Franche-Comté. Terwijl zij in een hinderlaag liggen en op hun kans wachten, ontvangt de bevolking het 71-jarige staatshoofd met laaiend enthousiasme. Pas vier terroristen zijn tot nu gearresteerd en hun arrestatie leidde tot de ontdekking van een komplot van 26 man, onder wie en kele notabelen uit ftostfranse ge meenten. Hun namen stondenop een lijst die men vond in de auto van George Bourgary, die op dracht had de president te vermoor den bij zijn aankomst te Vesoul. Al de mensen die op die lijst voor kwamen zijn al gearresteerd, maar 22 van de potentiële moordenaars bevinden zich nog op vrije voeten. De Gaulle is volkomen op de hoog te van de gevaren die hem omrin gen, maar hij weigert er zich iets van aan te trekken. Volmaakt ont spannen, zorgeloos zelfs, zet hij zijn reis voort en hij heeft al be kend gemaakt dat hij volgende maand de streek van Champagne zal bezoeken. Te Vesoul had de eerste aanslag al gepleegd moeten worden. Een commando van de O.A.S. had bij de overweg in de stad een vracht auto willen neerzetten die de lucht had moeten ingaan op het ogenblik waarop de auto van de president passeerde. Er was ook een plan om met ex plosieven bepakte honden naar het spreekgestoelte te zenden terwijl de Gaulle een rede hield. Het lijkt een vrij fantastisch plan, maar de O.A.S. is niet bereid om enig mid del onbeproefd te laten wanneer het erom gaat de Gaulle uit de weg te ruimen. Tijdens een onderzoek dat zij in stelde naar aanleiding van bepaalde geruchten, arresteerde de politie Bour gary terwijl hij bezig was de situatie bij de overweg te verkennen. Zijn ar restatie betekende tevens het einde van het bestaan van de groep O.A.S.- Oost-Frankrijk. Slechts de leider van deze groep, de veertigjarige Jacques Gueritot, directeur van een metaal- fabriek te Hayange (Moesel) is nog voortvluchtig. alleen de politie, maar ook het gehele 'zevende militaire district in staat van alarm gebracht. De ordedienst in de steden en lanigs de wegen is ver dubbeld. Als gevolg van de intensivering van. de strijd tegen de O.A.S. in Frankrijk zelf is de Franse veiligheidsdienst er te Parijs in geslaagd de gewezen kapi tein Michèl Glasser, schoonzoon van ex-generaal Gardy het huidige hoofd van de O.A.S. te Oran te arresteren. Hij werd gevangengenomen op de Boulevard CÏichy op het ogenblik, dat hy zijn schuilplaats verliet, Glasser. ex-kapitein van het eerste parachutistenregiment van het Vreem delingenlegioen, was door 2ijn schoon vader uit Algerije naar Frankrijik ge stuurd om op te treden als stafchef van de O.A.S. in Frankrijk. Hij was ook het hoofd van de commando's Gilbert en Jean, die onlangs vrijwel compleet gevangengenomen werden na een overval op een bank te Cham- pigny. Bij die gelegenheid ontsnapte Glasser. Onverstoorbaar, alsof hij de leider is van een land in volle rust en vrede, maakt president de Gaulle op het ogenblik een rondreis door oostelijk Frankrijk. In Vesoul keek het Franse staatshoofd met burgemeester Pierre Renet tiaar de ver richtingen van een volksdansgroep. Tientallen andere paren ogen waren op dat moment op lièm gericht: van nieuwsgierige inwoners, van zijn lijfwacht en van politiemannenj maar mogelijk ook van aspirant-moordenaars van de O.A.S. die in hem hun voornaamste vijand zien...... (Ingezonden mededeling) BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG jjjXlxS De intensiteit waarmede de politie op het ogenblik speurt naar leden en terroristen van de O.A.S., is begrijpe lijk als men weet dat minister Frey te Vesoul bekend heeft gemaakt dat hij documenten bezit waaruit blijkt dat de Gaulle door de O.A.S. vogelvrij is verklaard. Hij zou nog vóór 1 juli ver moord moeten zijn. Hieruit volgt dat niet een bepaald commando de opdracht heeft om de aanslag te plegen; iedereen die zich lid waant van de O.A.S. en die in de gelegenheid is om een aanslag te plegen, moet dat doen. Uit dezelfde documenten is gebleken dat er voor de huidige reis van de Gaulle 26 terroristen speciaal waren aangewezen, die allen opdracht hadden om hem te vermoorden. De namen van de 22 terroristen die nu nog in vrijheid zijn, zijn helaas onbekend. Zij opereren „ergens in deze streek". Men vermoedt dat zij zïfch verborgen houden in bos sen en boerderijen of in woningen in de steden die de Gaulle zal bezoeken. Aan de andere kant meent de politie dat zij door de arrestatie van de groep O.A.S.-Oost-Frankrijk wellicht beroofd zijn van de „centrale" via welke hen de opdrachten en aanwijzingen bereik ten. Men acht het zelfs niet uitgesloten dat zij thans, zonder enig contact en volledig geïsoleerd, van hun actie zullen afzien. Om geen enkel risico te lopen is niet DEN HAAG. De Europese Bewe ging in Nederland heeft het Spaanse staats/hoofd Franco een telegram ge stuurd, waarin wordt geprotesteerd te gen de maatregelen die zijn genomen te gen de Spanjaarden die vorige week bet congres van de Europese Beweging in Müncihen hebben bijgewoond. Deze Spanjaarden hadden op het con gres een verklaring aanivaard, waarin werd geëist, dat in Spanje democrati sche toestanden zouden worden gescha pen voordat het land tot de Europese ge meenschappen zou worden toegelaten. De Europese Beweging noemt de maatregelen tegen deze Spanjaarden een flagrante schending van de rechten van de mens, die de grondslagen vormen van de Europese gemeenschappen. Een afschrift van het telegrafische protest is gestuurd naar de waarnemend secretaris-generaal van de Uno met het verzoek het ter kennis te brengen van de commissie voor de rechten van de mens. De 23-jarige W. van D. uit Nieuw- Lekkerland is gisterochtend tussen Huls horst en Harderwijk door een trein doodgereden. Van een onzer verslaggevers T INGEN Een. brandje in een Rotterdamse vrachtauto, gela den met een dodelijk giftige lood- verbinding, heeft gisteren schrik gezaaid in het Westduitse stadje Lingen aan de Eems. In een convooi van drie vrachtauto's van de beurtvaartrederij West-Fries land, die met tetra-ethyl-lood onder weg waren van Hamburg naar de raffinaderij van Caltex in Pernis, brak brand uit. Het brandje begon, waar schijnlijk door kortsluiting, in de aanhanger. Chauffeur M. Goudsius waarschuwde, samen met een expert die het convooi begeleidde met het oog op de veiligheid, de brandweer van Lingen. Onmiddellijk werd de spuit op het vuur gezet. Vat open Een van de ongeveer veertig vaten waarmee de aanhangwagen was ge laden sprong open, waardoor tegelijk met het bluswater een tweehonderd liter tetra-ethyl-lood in de riolering terecht kwam. Het gevaar, dat omwonenden in aan raking zouden komen met de gevaar lijke dampen van het goedje, zodat ze een ernstige loodvergiftiging zouden oplopen, was verre van denkbeeldig. Twee huizen, die vlak bij de plek van het ongeluk stonden, werden dan oolc SAARBRUEKEN (Reuter) Onverlaten hebben gisternacht huis gehouden op het oude joodse kerk hof van Blieskastel In Saarland waar zij alle stenen omver wierpen en ern stig beschadigden. Op vele stenen vond men krijttekeningen van obsceen karakter. De politie heeft nog geen spoor van de daders gevonden. ontruimd. Het verkeer werd omge legd en mensen van de raffinaderij Holthusen, die te hulp waren geroepen, strooiden chloorkalk op de vloeistof die op straat terecht was gekomen. Daardoor werd het lood ontbonden en onschadelijk gemaakt. Inmiddels was de loodverbinding in verdunde vorm het riool uitgestroomd en in een beekje terechtgekomen, dat uitmondt op de Eems. Radio waarschuwde Van gistermorgen af heeft de West duitse radio gewaarschuwd tegen zwemmen in" de Eems, terwijl de scheepvaart op het hart werd gebon den in geen enkele vorm water uit de rivier te gebruiken. Door de vele sluisjes en stuwtjes in de Eems was het onmogelijk het besmette gebied af te palen, zodat evenmin kon worden nagegaan of er loodhoudend water op Nederlands gebied was doorgedrongen. Vissers vluchtten Nederlandse sportvissers, die uit het nabije Twente in menigten naar het stroomgebied van de Eems plegen te gaan, zijn in allerijl teruggereisd, toen de aard van het gevaar bekend werd. De boeren wier landerijen aan de Eems grenzen, werden gewaarschuwd, dat zij hun vee van de rivier moesten pro beren weg te houden. Pas tegen de avond trad er enige ontspanning in: de politie gaf de beide ontruimde huizen weer vrij. Het ge vaar in de Eems was vrijwel geweken hoewel een zekere voorzichtigheid nog wel was geboden. Voor het onderzoek wordt de vracht auto waarmee het ongeluk gebeurde, voorlopig nog vastgehouden. Voor dit onderzoek is een expert van de Shell uit Londen naar Lingen gegaan. (Tetra-ethyl-lood in de handel bekend als T.E.L. is een zeer zwaar vergif. Het wordt in verdunde toe stand aan benzine toegevoegd om het octaangehalte en daarmee de klop vastheid te verhogen. De dampen van T.E.L. kunnen heel gemakkelijk een loodvergiftiging veroorzaken, waar tegen geen kruid is gewassen. Trans porten met T.E.L. worden om veilig heidsredenen altijd vergezeld door een deskundige, die gasmaskers bij zich heeft. Redactie) (Ingezonden mededeling) V bent altijd welkom bij... Van onze correspondent OONN Een vloed van dreigbrie- ven is op het kantoor van de Munchense rechter dr. Claus Sei- bert terechtgekomen. Daarin wordt deze voorzitter van de gezworenen- recMbank, die op 4 juni Vera Briihne en Joharm Fertoaoh we gens dubbele moord tot levenslang veroordeelde, bedreigd met de dood of ontvoering van zijn kinde ren. Dr. Seibert is door deze dreigbrieven blijkbaar zeer geschrokken. Hij heeft namelijk te kennen gegeven in de toe komst geen strafzaken meer te willen behandelen; hij wil overplaatsing naar een civiele afdeling vragen. In de dreigbrieven wordt hem verweten dat hij opzettelijk moreel minderwaar dige getuigen heeft laten optreden in dit proces. Voorts dat hij gezworenen en deskundigen heeft „gekozen" die reeds bij de eerste kennismaking met het „zoete leven" van Vera Brühne tegen haar waren gekant. In feite evenwel heeft dr. Seibert geen enkele invloed gehad op de keuze van gezwo renen en deskundigen. Oud S.S.-er Zelf is gezegd dat dr. Seibert vroeger commandeur van de S.S.-divisie Viking is geweest, hetgeen voor de Oostduitse communistische radio een welkome gelegenheid was om propaganda tegen de Bondsrepubliek te spuien. In het algemeen gaat het hier om brie ven van duizenden Westduitse burgers •die zelf geen minuut tijdens het lange proces in dp zaal zijn geweest. Hun enige materiaal over Vera Brühne en Ferbach is afkomstig van de West duitse sensatiepers die het geval- Brühne tot in de kleinste details heeft gevolgd en niets ongedrukt wenste te laten. Andere dader Op het ogenblik verschijnt er zelfs een reeks artikelen van de hand van iemand die er beslist van overtuigd is dat Vera Brühne onschuldig is aan de moord op de Münchense arts dr. Praun en diens huis-houdster. Daar mee heeft deze schrijver blijkbaar een inwoner van Bonn geïnspireerd tot •het schrijven van een hoogst bijzonde re dreigbrief aan dr. Seibert. Daarin wordt gezegd dat de schrijver zelf de arts en diens huishoudster heeft ver moord en dat hij nu overweegt ook dr. Seibert te doden. Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes L. Vorststraat 64 GOES Rijke keuze regen- en winterjassen Bij ons lage pry zen goes familie in de Lange Vorststraat, t.o. „Berco" OPTIEK FOTOHANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214. J LONDEN (Reuter) De pers- attaohé van de Perzische ambassade in Moskou heeft het verzoek ontvan gen van de Russische regering naar zijn land terug te keren. De Russische regering beschouwt hem volgens Radio Moskou als per sona non grata. Hij zou hebben aan gezet tot, sluikhandel in buitenlands geld. De hoofdschuldige is de archivaris van de ambassade. Hij zou op 12 maart op heterdaad zijn betrapt toen hij bezig was buitenlands geld aan Russen te verkopen. De archivaris zou hebben gezegd na zijn arrestatie dat hij had gehandeld op instructie van de persattaché van de ambas sade en een ambassaderaad. Laatst genoemde heeft Rusland inmiddels verlaren. De Russische regering heeft het vertrek van de persattaché uit Rus land geëist. De archivaris werd op 12 maart in hechtenis genomen. Er weerden toen ook verscheidene Rus sen gearresteerd. i gis teravond ontploft in het stad huis van Algiers. De schade is geweldig. Voorbijgangers werden gewond door stukken steen en glas. Men neemt aan dat verscheidene men sen onder het puin bedolven zijn. AMSTERDAM. De stemming in, Wall Street is gekeerd, althans gis teren. Kooporders kwamen tegen het slot van de markt in zulke hoeveel heden binnenstromen, dat de ticker, die de handel registreert, bijna een half uur achterop raakte. De markt liet een groot aantal winsten zien. Ook de Nederlandse internationale fondsen waren belangrijk hoger. Bij grote omzetten konden de claims Philips een winst van 19 gulden boe ken en de aandelen van elf punten. Unilever was zeer vast met een winst van ruim vier gulden of 21 punten. Koninklijke Olie kon ruim drie gulden of zestien, punten, stij gen. Hoogovens haalde twintig pun ten in van het grote verlies dat het fonds de afgelopen dagen heeft ge leden. Weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Enkele zonnige perioden, maar ook hier en daar een regen- of onweers bui. Dezelfde tem peraturen als gis teren of iets lage re. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en west. MIESJE: Een buitje kan alleen maar ver frissend zün! 17 juni: zon op 4.19, onder 21.02; maan op 20.16, onder 4.12. 18 juni: zon op 4.19, onder 21.03; maan op 21.18, onder 4.54. Van onze weerkundige medewerker Het grootste deel van liet land had donderdag een zomerse dag, de eerste van het seizoen. De temperatuur liep in het oos ten en zuidoosten tot 28 gra den op. Gisteren werd alleen in het zuidoosten van het land een zomerse dag genoteerd 26 graden. In IJmuiden werd het niet warmer dan zeventien gra den. In Duitsland is het nog war mer geweest. Donderdag is in Baden aan de Rijn 31 graden gemeten en gisteren werd uit een plaats bij Leipzig 32 gra den gemeld. In Engeland was het vooral in het midden en noorden een stuk minder warm. Daar is plaatselijk zestien gra den als hoogste temperatuur ge- meid. In Zuid-Engeland werd daarentegen 24 graden bereikt. Het grote verschil in tempe ratuur is te wijten aan het front dat boven het midden van Engeland ligt en dat de schei ding vormt tussen lucht uit de subtropen en lucht uit het pool gebied. Dit front komt geluk kig nauwelijks dichterbij, zodat ook de regengebieden langs dit front op afstand blijven. Vandaag zal Nederland dan ook in het zomerweer blijven. Ook voor zondag zijn de ver wachtingen goed. Er is echter kans op een onweersbui die voor een tijdelijke afkoeling kan zorgen. Dergelijke buien kwamen gisteren al in Noord- Frankrijk en België tot ontwik keling. In het westen van het land zijn enkele spatjes gevallen uit wolken die vermoedelijk het restant waren van dergelijke oude onweersbuien. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh, Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbr. Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon regen z 16 0,1 l.bew. w 21 0 h.bew. NW 23 0 onbew. WNW 25 0 g.bew. z 16 0 l.bew. zzw 24 0 regen stil 23 0 h.bew. z 25 0 onweer zzw 26 0,6 h.bew. zw 25 0 onbew. NNW 24 0 regen ONO - 0,1 8 regen NW 19 onweer NNW 30 4 z.bew. zzw 30 0 z.bew. ONO 28 0 regen wzw 25 0.1 8 regen stil 23 regen stil 21 5 l.bew. Z 29 0 z.bew. N 30 0 onbew. stil 30 0 onbew. NW 29 0 g.bew. stil 30 0 z.bew. stil 30 1 onbew. stil 25 0 l.bew. OZO 27 0 onbew. NW 25 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1