DORP IN STALEN GREEP Wijk aan Zee balanceert op rand van smeltoven -Nieuwe waarborgen nodig voor de borgtocht Buitenlands kapitaal in ruilvoor deel van produktie Tweede lezing ook nodig in Eerste Kamer Cambodja kreeg in Den Haag gelijk Propaganda vreemdelingenverkeer blijft nodig in Duitsland Geen uitspraak in aardappel-zaak 5 jaar Shell Junior Club! Zaterdag 16 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 r' Nederlandse juristen met pre-adviezen HOGE OFFICIEREN BIJ ROUWKAPEL NEERGESCHOTEN TOCH STAKÏNKJES BIJ FRANSE SPOORWEGEN ^oor mevrouw mr. JE, Fischer-Keuls JONGEN ERFT DERTIG MILJOEN DOLLAR INDONESIË WIL FACILITEITEN GEVEN Van een onzer verslaggevers BEVERWIJK De voorzitter van de VVV in Wijk aan Zee, wethouder Gerritse, heeft niet zo heel veel fiducie meer in de toekomst van „zijn" badplaats. Vlak achter het Paasduin staat een vuile veeg aan de voorjaarslucht: de rook van de IJmuidense Hoogovens. Als de uitbreidingsplannen van het bedrijf door gaan, zullen de schoorstenen nog verder naar het noorden opdringen. Dan zal er misschien een tijd komen, dat de weg tussen Beverwijk en Wijk aan Zee, de slokdarm van de badplaats, wordt ondergraven door tunnels van de industrie, die haar nijverheden nog dieper de Kennemer duinen ingraaft. Misschien moet die weg om gelegd worden. Er komt in elk geval een groene buffer van dennen langs Achter het badplaatsje Wijk aan Zee verheft zich dreigend het decor van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken. De Breedbandhallen, de koeltorens en de staalfabrieken kruipen steeds verder naar het Noorden. Meer staal, meer jjzer, meer werk, meer welvaart. Wijk aan Zee Het vreest met ge rechte vreze. OP de jaarvergadering van de Nederlandse Juristen Vereniging plegen telkenmale twee onderwerpen uit ver schillende terreinen van het recht ter discussie te worden gesteld. Over elk dier onderwerpen worden dan gewoonlijk twee preadviezen uitgebracht, die een uitvoerig gedocumenteerde samenvatting van de stand der wetenschap en eigen opvattingen van de auteurs met betrekking tot het desbetreffende onderwerp plegen te be vatten. Uit de preadviezen worden dan enige vraagpunten gedistilleerd, waarover ter vergadering wordt gestemd nadat zij nog eens door verschillende sprekers nader zijn belicht. Zo levert de N.J.V. regelmatig belangrijke bij dragen tot de rechtswetenschap. Voorwaarde Voor de op 22 en 23 juni te houden vergadering is op de eerste dag een civielrechtelijk onderwerp aan de or de, nl. de vraag op welke wijze de wet de overeenkomst van borgtocht dient te regelen. Dit onderwerp is ge kozen in verband met het ontwerp voor een nieuw burgerlijk wetboek, waarvan thans het zevende boek, ge wijd aan die contracten waarvoor een afzonderlijke wettelijke regeling nodig wordt geacht zoals de koop, de huur, de aanneming van went en ook de borgtocht in voorbereiding is. De borgtocht-overeenkomst, dat is de overeenkomst waarbij iemand zich voor de schuld van een ander tegen over diens schuldeiser aansprakelijk stelt, heeft in het economisch leven een belangrijke plaats. O.a. bij geld leningen door particulieren en bij kre dietverlening door banken en andere financieringsinstellmgen wordt veelal door de kredietgever als voorwaarde gesteld, dat zijn schuldenaar zeker heid stelt in de vorm van borgtocht. Veelal valt het de schuldenaar niet moeilijk een borg te vinden: familie leden of goede vrienden bieden zich graag daarvoor aan, er op vertrou wende dat de schuldenaar zijn ver plichtingen wel zal nakomen, vaak zich niet voldoende realiserende aan welke risico's zij zich blootstellen. Bij een wettelijke regeling van de borgtocht moet de wetgever zich af vragen hoe hij de borg een zo groot mogelijke bescherming kan verlenen zonder dat daardoor het belang dat het economische leven heeft bij een vlotte kredietverlening, in gevaar wordt gebracht. Beide preadviseurs dit zijn mr. L. D. Pels Rijcken en prof. W. F. de Gaaij Fortman stellen voor te be palen, dat een borgtocht-overeenkomst slechts dan geldig is, als zij schrif- „We hebben geen enkele illusie, dat de Industrialisatie is tegen te houden", zegt de heer Gerritse. die niet alleen als praeses van Vreemde lingenverkeer maar ook als eigenaar van een bloeiende ijssalon de opmars van het miljoenenbedrijf met argus ogen volgt. „We kunnen er zelfs weinig tegen hebben in de wetenschap, dat de Senatoren tegen gewoonterecht Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vele leden van de Eerste Kamer zijn het allesbehalve eens met de indertijd in de Tweede Kamer geopperde gedachte, dat de senaat een wetsontwerp maar moet aannemen als de Tweede Kamer het in tweede lezing heeft aanvaard. Zij voelen niets voor deze vorm van gewoonterecht. In het voorlopig verslag op het nieuwe wetsontwerp op het archiefwezen stellen deze Eerste-Kamerleden wat geprikkeld vast. dat elk ontwerp op zijn eigen merites moet worden beoordeeld en dat het heel goed mogelijk is dat de Eerste Kamer zich verplicht voelt bij een een maal ingenomen standpunt te volharden. Zij is een even belangrijke tak van de volksvertegenwoordiging en aan de Tweede Kamer gelijkwaardig. Het is niet aan twijfel noderhevig, aldus deze senatoren, ook al wordt dat niet genoeg in acht genomen, dat de wetgevende en controlerende taak van de Eerste Kamer pas begint als die van de Tweede Kamer is geëindigd. Overi gens stemt de Eerste Kamer in met het nieuw ingediende wetsontwerp. TVEN HAAG Het internationale gerechtshof in Den Haag heeft gistermorgen bepaald dat Cambodja de soevereiniteit heeft over de ruïnes van het tempelcomplex Preah Vihear in het Dongrekgebergte. Het hof be paalde voorts dat Siam verplicht is zijn troepen uit het gebied terug te trekken. De uitspraak van het hof kwam met negen tegen drie stemmen. Met zeven tegen vijf stemmen bepaalde het hof dat Siam alle eventueel uit de tempel weg gehaalde voorwerpen aan Cambodja dient terug te geven. Cambodja had om een uitspraak van het internationale gerechtshof verzocht. De regering van Cambodja baseerde zich bij de verdediging van zijn stand punt op de kaart die in 1907 van het grensverloop in het desbetreffende ge bied was gemaakt. Cambodja maakte toen deel uit van het Franse Indo- China. De Siamese regering, die niet over voldoende technische gegevens be schikte, had Franse officieren verzocht de kaart te tekenen. Voor het hof betwistte Siam de geldig heid van de kaart, omdat zij niet het werk was van een eerder gevormde Frans-Siamese grenscommissie. Het hof overwoog dat de kaart nooit formeel door de gemengde commissie is goedgekeurd en dat deze daarom niet bindend is. Maar de regering in Bang kok heeft de kaart, die kennelijk be doeld was als het resultaat van een grensafbakening, ontvangen en er gedu rende vele jaren niet tegen geprotes teerd, zodat het hof meent dat men moet aannemen dat de Siamese rege ring ermee akkoord ging. Ook andere Siamese autoriteiten hebben geen be zwaren laten horen. hoogovens een pijler onder onze ei gen welvaart vormen. Maar Wijk aan Zee gaat er aan. Tenzij er be noorden de badplaats vervangende re- creatiegrond wordt gevonden, waar de gasten terecht kunnen als de fa brieken het dorp inbouwen." Inbouwen? Het gaat er zo langzamerhand op lijken. TOT BIJ STRAND Als de uitbreidingsplannen, doorgaan staan er straks schoorstenen tot vlak bij het strand en liggen er nieuwe havens op de plaats, waar zich nu de eerste kuilen vol Duitse badgasten ontwikkelen. Wijk aan Zee is vanouds een rusti ge familiebadplaats, die met de groei van de randstad Holland meeging en een stukje van haar rust verloor aan de drang naar meer recreatie. Wijk aan Zee ligt ideaal voor de Zaan streek, voor de IJmond en zelfs voor Amsterdam. GEEN HOND MEER In de kom van het dorp, dat van de industriecomplexen afgeschermd wordt door een hoge duinenrij, kan het bij Zuidwestenwind soms onge nadig stinken en roeten. In Bever wijk, dat nog ongunstiger ligt wat de smook betreft, is het drogen van de maandagse was voor vele vrouwen een hels probleem. „Stel, dat we straks worden om singeld door de fabrieken, dan komt er hier geen hond meer!" Het is het oordeel van een winkelier, die de ontwikkeling met een scheef oog be ziet. „Het zal wel meevallen", stelt Oom Tom, de oude ober van hotel Sonne- vanck er tegenover. „Ik heb hier in veertig jaren biertjes tappen en kof fie zetten veel zien dreigen en nog maar weinig zien veranderen. Maar ik geef toe: als de hoogovens wat willen, zetten ze door." HET HOGE DUIN De gerant van het gloednieuwe ho tel op de top van dat duin kan van zijn zonneterras af zowat in de smelt ovens kijken. Bang is hij er echter niet voor. Hij zal buiten schot blijven, want de uitbreidingen blijven ver van zijn deur." „Ik heb er waarschijnlijk zelfs voor deel bij, omdat er hier zoveel hoog ovenmensen komen. Bovendien is het van hier uit vooral 's avonds een prachtgezicht al die lichtjes in de fabrieken en dan af en toe een hoog- ovenafsteek met z'n vlammenspekta- kel. Ik geef toe, dat het verder op rukken van de fabrieken voor de kom van het dorp narigheden zal geven." Oom Tom, de kellner van Son- nevanck, is een oprechte filosoof. „Er is al zoveel gedreigd. Het zal myn tyd wel duren. Aannemen I" Wijk aan Zee kijkt met één oog naar de Hoogovens, met het andere naar het gemeentebestuur. Dait heeft in krasse bewoordingen het bedrijf la ten weten, dat het niet opzij gaat voor er vervangende duingrond be schikbaar komt. Hoogovens heeft ge zegd, dat ze alle begrip heeft voor de Wijk aan Zeese vrees. Touwtrekken tussen Goliath en David? Wijk aan Zee durft geen wedden schappen aan te gaan over de afloop. Het badplaatsje zit voor de komen de zomer nog eivol vakantiegangers. „Maar", zegt een pensionhouder, „ik vrees voor de Duitse klandizie, als mijn gast uit Essen over een jaar of wat net zo goed thuis kan blijven wat het uitzicht en de rook betreft." UTRECHT (ANP). Van de West duitsers die met vakantie gaan komt ongeveer vier procent naar ons land. Als men echter eenis een jaartje geen propaganda zou maken, zou zich dat in een reetos van volgende jaren zeker wreken. Dat heeft de heer Ch. Beltoon ■verklaard. Hij is de vertegenwoordiger in Keulen van de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemdelingenver keer. De heer Belmon sprak gisteren op de jaarvergadering van die Provinciale Utrechtse Bond voor Vreemdelingenver keer. De bond hield gisteren haar jaar vergadering in Doorn. Over de redenen die:de Duitser bewe gen zijn vakantie in een ander land door te brengen zei de heer Betoon, dat de „geld'inigisdrang" een van de belangrijk ste factoren is. Ook ziijn er oorzaken die HET woord ambulance kent iedereen en menigeen gebruikt het, als hij het heeft over een vervoermiddel voor ziekentransport. Eigen lijk betekent het iets anders: het is meer een soort veldhospitaal, zoals ook uit de afstamming van het woord blijkt. Ambulare betekent marcheren, wandelen. Het is niets bijzonders, dat een ziekenauto „wandelt", zich kan verplaatsen, wèl dat een heel hospitaal dat kan. Laten we maar niet meer Engels praten dan nodig is en het voortaan maar hebben over ziekenauto. Ouderen kennen nog een woord van deze stam: een „ambulant" hoofd van een school, d.w.z. een hoofd, dat niet zelf klasseonderwij zer is, maar zijn hele diensttijd beschikbaar heeft voor de admini stratie van de school, het toezicht op de gang van zaken en het over nemen van lessen van zieke onder wijzers. Geen wonder dat dit alleen ouderen nog iets zegt het da teert nog uit de tijd, dat dank zij de goede zorgen van de overneid het onderwijs hier te lande nog het beste van Europa was en die tijd i:s toch wed heel lang voorbij. Ambulare was ook de term voor het „marsen maken" van de Ro meinse soldaten, vooral ook het marcheren als exercitie. Het is merkwaardig hoe weinig het solda tenleven van tweeduizend jaar ge leden verschilde van dat van der tig jaar geleden. In beide gevallen een krampachtig streven de man schappen bezig te houden met min of meer zinvolle arbeid; anders is in minder dan geen tijd geen huis meer met ze te houden. En dus: leren te marcheren in de rij, oe fenmarsen, schijngevechten met onscherpe wapens, wacht lopen, al les onder toezicht van een onder officier, die altijd dezelfde autori taire en gehate figuur is, een gril lig sadist of een futiel perfectio nist. Maar de Romeinse soldaat werd beter bezig gehouden met produk- tieve arbeid, dan de onze, die al leen bij watersnoden en verlate aardappeloogsten civiele arbeid verricht. Hij legde wegen aan, bouwde bruggen, grenswallen en forten, groef kanalen en waterlei dingen. Maar een generaal, die dergelij ke werkzaamheden liet uitvoeren, had ook geen protestgebrul van in hun boterham (met pAté de foie gras) bedreigde aannemers te vre zen. TV7E KRIJGEN niet de indruk, W diat de soldaat van Rome een aangenaam leven 'had. In tegen stelling tot onze soldaatjes had hij alles ie verwachten van een oor log: buit, gelegenheid zich te on derscheiden en bij veel doden onder de officieren ook promotie: de dienst in vredestijd, vooral aan de grenzen in een meestal onvoor stelbaar achterlijk gebied, was een tonig en zwaar. Een oproerkraaier bij de legioe nen van keizer Tiberius in het te genwoordige Joego-Slavië (14 na Chr.) formuleert zijn bezwaren al dus: „De dienst op zichzelf is al hard en brengt niets op; lichaam en ziel worden een kwartje per dag waard geacht (hun soldij!) en daar moeten we nog onze kleren, onze wapenen en tenten van betalen en mishandeling door onderofficieren en vrijdom van corvee mee afko pen, En bij Hercules dan nog eeuwig en altijd slaag, wonden, kou in de winter, uitputtende zo mers, grimmige oorlogen, en vre de, waar je ook niet beter van wordt. Dertig, ja veertig jaar doe je dienst, tot je oud en versleten bent en in de meeste gevallen ver minkt door wonden. En als je dan zoveel gevaren hebt overleefd, dan word jè naar een of andere uithoek van de wereld gesleept om daar bij .wijze van eigen stuk land (de vorm waarin men zijn pensioen ontving) moerassen of een onbe- bouwbaar stuk berg te krijgen!" De soldaten lieten zich gemakke lijk opruien, want alles wat hij zei, was waar. Ze stuurden de zoon van hun generaal naar Rome om een beperking van de dienst tot 16 jaar te eisen. Inmiddels werd de tucht in het leger er niet beter op. Ze vierden hun haat bot op een paar impopulaire onderofficieren: een van de ergsten, die als gemeen soldaat begonnen was, laten ze on der dezelfde zware bepakking als zij zelf droegen, mee marcheren; een ander, die de bijnaam droeg van „Geef er nog een!" werd dood geslagen. Hij had die naam gekre gen, omdat hij dat altijd riep, wan neer hij een stok op de rug van een soldaat had stukgeslagen. DE keizer begrijpt het gevaar en stuurt zijn zoon Drusus met een brief, die -e met een kluifje in het riet stuurt. Ze hebben de truc door en bedreigen zelfs de keizerlijke gezanten. De hemel, als altijd op de hand van de overheid, brengt uitkomst: een maansver duistering jaagt de muiters schrik aan; zouden de goden zich van hen afkeren? Drusus greep dit psychologisch moment aan, stuurde een stel onderkruipers op de man schappen af om de vrees nog wat aan te wakkeren en ze tot hun plicht te manen. De soldaten komen tot rede, on gehinderd kan Drusus de opruiers ter dood laten brengen, en door het vroeg invallen van de winterregens verloopt de opstand. En het blééf ambulare, jaren lang. van culturele, sportieve of politieke aard zijn. De gezomdheidlsfactor noemde hij be langrijk. De Duitser is een geestdriftig „igeizondheidsjager". Volgenis de heer Betoon zal die Nederlandse propaganda in Duitsland meer op dat laatste punt moeten zijn gericht. PARIJS. Generaal Ginestet, leger commandant van de provincie Oran, en kolonel Mabille, directeur van het militair hospitaal Baudens, zijn in Oran het slachtoffer geworden van een aan slag van de O.A.S. Generaal Ginestet werd door twee kogels in de borst en één in het hoofd waar gewond, kolonel Mabille werd door twee schoten op slag gedood. De generaal was naar het ziekenhuis gekomen om in de rouwkapel de laat ste eer te bewijzen aan luitenant-kolonel Mariot, de commandant van het vijfde infanterieregiment, die dinsdag door de O.A.S. was vermoord. Op het ogenblik dat hij de rouwkapel binnenging, sprong een Europeaan achter de deur vandaan met een revolver in zijn hand. Hij los te drie schoten op de generaal, die in een zakte. Terwijl officieren van zijn gevolg toeschoten, vuurde de moorde naar twee schoten af op de directeur van het ziekenhuis, kolonel Mabille, die op slag werd gedood. Gebruikmakend van de verwarring, slaagde de moordenaar erin te ontsnap pen. Generaal Ginestet was nog pas en kele weken commandant van de pro vincie Oran. Van onze correspondent PARIJS. De vakbonden van de Franse spoorwegarbeiders hebben tot kleine stakingsacties besloten om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de weinig toeschietelijke houding van de regering inzake hun eisen. De spoorwegarbeiders zullen op 20 en 21 juni over heel Frankrijk een roule rende staking van twee uur houden. Dat is genoeg om het treinverkeer in Frank rijk deze twee dagen in de war te la ten lopen. De regering kondigde eergisteren aan dat de werkweek van de spoorwegar beiders met ingang van 1 oktober ver kort zou worden van 48 tot 46 uur en dat de loonsverhoging van 1,11 procent, die voor 1 oktober in het vooruitzicht was gesteld, al op 1 juli van kracht zou wor den. (ANP). De president College van beroep voor het bedrijfsleven heeft zich gistermiddag niet bevoegd verklaard te beslissen in een kort geding over de maximumprij zen voor aardappelen. Het was door de Amsterdamse aardappelengrossier de firma Gebroeders Karseboom aanhan gig gemaakt tegen de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij. Het wordt nu een gewone be roepszaak voor het voltallige college, die mogelijk 25 juni zal dienen. De aardappelengrossier had, toen de prijzen nog vrij waren, honderd ton aardappelen voor 47 cent per kilo ge kocht. Op het ogenblik dat de prijsstop werd afgekondigd, had hij die honderd ton nog in zijn bezit. Daarom vroeg hij fte|*ttmi'sterie van economische zaken ontheffing van de prijsstop en ging hij bij de president van het College van be roep voor het bedrijfsleven in beroep, nog voordat het ministerie afwijzend had beschikt op zijn verzoek. Volgens de president, mr. J. in 't Veld, is het de bedoeling van de wetge- ver geweest voor zaken als deze geen voorziening in kort geding toe te staan, iir r r^a.(?^imari van de ministers, mr. W. L. Snijders, had dit ook aangevoerd. De advocaat van de aardappelgrossier, mr. L. J. den Hollander, achtte het niet denkbaar dat tegen beslissingen die a la minute kunnen worden genomen niet met dezelfde snellheid kan worden op gekomen. teiijk wordt gesloten, zodat de borg zwart op wit ziet waartoe hij zich ver bindt. Heeft iemand zich mondeling voor de schuld van een ander aan sprakelijk gesteld, dan zou hij dus niet tot betaling kunnen worden ge dwongen. Betaalt hij echter vrijwillig, dan zo houdt het voorstel In moet dit de overeenkomst wèl geldig doen zijn. Maximum Ook wordt voorgesteld te bepalen dat in de overeenkomst moet worden uitgedrukt het maximum, in geld uit gedrukt, waarvoor de borg zich aan sprakelijk stelt. Indien nl. de schulde naar, naast zijn hoofdverplichting schadevergoeding verschuldigd wordt omdat hij zijn verplichting niet tijdig is nagekomen, kan de oorspron kelijke omvang van zijn verplichting aanmerkelijk worden vergroot. Hier door kan de borg, als 'hij óók voor die schadevergoeding aansprakelijk is hetgeen hij in beginsel inderdaad is voor een onaangename veras sing worden gesteld. Men acht het wenselijk, dat zijn aansprakelijkheid in ieder geval een tevoren bepaald bedrag niet te boven kan gaan. Nog een andere bepaling wordt voor gesteld om te voorkomen dat een borg kan worden overvallen met een vorde ring tot vergoeding van schade die de schuldeiser heeft geleden doordat de schuldenaar zijn verplichting niet tij dig is nagekomen: de borg moet voor die schadevergoeding slechts dan kun nen worden aangesproken, als hij eerst zélf is aangemaand de hoofdschuld te voldoen en aan die aanmaning geen gevolg heeft gegeven. Het komt veel voor dat iemand zich tegenover een bank borg stelt voor in de toekomst door die bank aan een bepaald persoon te verlenen kre dieten. Dan weet op het moment van de borgtocht-overeenkomst de borg dus nog helemaal niet welke omvang de schulden van de schuldenaar zullen aannemen. Als in een dergelijke situa tie de schuldenaar in een steeds slech tere financiële positie komt te verke ren en dientengevolge steeds nieuwe kredieten bij de bank aanvraagt, is het mogelijk dat de bank, hoewel be kend met de vermogenskr-tand van de kredietnemer, geen reden ziet met de kredietverlening op te houden, om dat haar belangen door de borgtocht gedekt zijn. Voorgesteld wordt te bepalen dat. de borg die zich voor toekomstige schul den aansprakelijk heeft gesteld, niet temin niet aansprakelijk is voor schul den van de schuldenaar, die een ge volg zijn van het feit dat de krediet gever zonder dringende noodzaak of zonder speciale toestemming van de borg is doorgegaan met de krediet verlening, nadat hem bekend is ge worden dat de vermogenspositie van de schuldenaar aanmerkelijk is ach teruitgegaan. Als een bepaald voorschrift ter be scherming van de belangen van de borg wenselijk wordt geacht, rijst de vraag of toegelaten moet worden dat bij overeenkomst van dit voorschrift wordt afgeweken het nuttig effect van het voorschrift is dan dit, dat voor de borg een meer bezwarende regeling alleen dan geldt, als hij deze regeling bij de overeenkomst uitdruk kelijk heeft aanvaard en zich dus over de consequenties ervan heeft kunnen bezinnen dan wel of het een voor schrift van dwingende aard moet zijn, zodat een beding in de borgtochx- overeenkoimst dat niet met het voor schrift strookt, niet geldig is. Met het voorgaande zijn slechts eni ge van de door de N.J.V. ter discus sie gestelde vragen aangeroerd, om aan te tonen, dat het hier om kwes ties van groot praktisch belang gaat. (Ingezonden mededeling) Wat dub te dat! Ea boe boeiend, interes sant Oiidin, 't clubblad! Inlich tingen bij etite Shell-pomp. WASHINGTON (AP). Een tienja rige jongen in Brunson (Zuid-Carolina) heeft van zijn grootmoeder een fortuin van dertig miljoen dollar geërfd. Mevrouw Duke, de weduwe van de oprichter van de American Tobacco Company, stierf twee maanden geleden op negentigjarige leeftijd. Zij liet veer tig miljoen dollar na en vermaakte het grootste deel daarvan aan haar ouder loze kleinzoon. AMSTERDAM. De Indonesi sche regering wil weer buitenlands kapitaal trekken. President Soekar- no heeft bij monde van de minister van voorlichting, prof. mr. Mo hammed Jamin, daartoe aan het buitenlands ikapitaal een aantal in teressante faciliteiten in het voor uitzicht gesteld. Het gaat hier oim kredieten en leningen in buitenland se valuta, die zouden worden ver strekt voor de verbetering van het produktie-apparaat van Indonesië. In het nieuwe systeeim mogen bui tenlandse kredieten of leningen, het zij van regeringen aan particulieren, dan wel van particulieren aan parti culieren, niet meer in baar geld wor den terugbetaald. Dat geldt ook voor vergoedingen, die gelijkgesteld kun nen worden met rente. Korting De terugbetaling geschiedt uitslui tend in de vorm van een gedeelte van de prodiuktie gedurende een be paald aantal jaren van de onderne ming, die het krediet of de lening heeft ontvangen. Ook krijgt de kre- diefeverstrekker gedurende een be paalde periode het recht goederen van de door hem gefinancierde onderne ming te kopen tegen de wereldmarkt prijs minus een bepaalde korting. Aangezien 'het hier een grote ver scheidenheid van produkten en van soorten van ondernemingen kan be treffen, zal geval voor geval worden bekeken. Voorts is belastingvrijdom beloofd gedurende de eerste drie jaar nadat de met vreeimd kapitaal gefinancier de onderneming werkelijk met de produktie is begonnen. Een eis is, dat zulke bedrijven In donesisch eigendom moeten zijn en dat zij door Indonesiërs worden be stuurd. Het nieuwe systeem is te zien als uitnodiging aan buitenlandse finan ciers tot een gezamenlijke exploita tie van produktieve ondernemingen gedurende een bepaalde tijd. Aan de andere kant evenwel wil de Indonesische regering op deze wijze buitenlands kapitaal zien te verwer ven, zonder dat er gewaar bestaat voor het ontstaan van te grote bui tenlandse belangengroepen en zonder dat er te eniger tijd een beroep moet worden gedaan op de Indonesische deviezenpot in de vorm van een te rugbetaling van kapitaal of uitkering van rente in buitenlandse valuta. Ook kennis Het systeem komt er in de prak tijk op neer. dat buitenlandse finan ciers Indonesië kapitaalgoederen le veren en dat zij uit de produktie van het daarmee cp te richten bedrijf jaarlijks een vooraf te bepalen ge deelte ontvangen als een soort van vergoeding. Onder de kapitaalgoede ren kan dan ook nog de verstrek king van de technische kennis wor den gerekend. Het is gebleken dat Indonesië met dit systeem al enige successen heeft geboekt. Met een grote Amerikaan se maatschappij op het gebied van de visserij is al een overeenkomst ge tekend, waarbij de Amerikaanse maatschappij tegen een deel van de te vangen vis, schepen, materieel en technische bijstand levert aan een In donesisch semi-overheidslicfaaam. Ook Europese financiers hebben van hun belangstelling blijk gegeven. Zo onderzoekt thans een Duits ban kierskantoor de mogelijkheid tot le vering van complete fabrieken. Ook kredietverzekeringsmaatschappijen to nen voor een investering in Indone sië op de voorgestelde basis belang stelling. Daartoe zal hebben meege werkt, dat de Indonesische staats bank, de Bank Indonesia, bereid is vergaande garanties te verstrekken. Overigens zal een ander soort van belegging niet mogelijk zijn, want president Soekarno heeft uitsluitend de vorm van een gemeenschappelijke exploitatie goedgekeurd en andere fi nancieringsmethoden verworpen. Beperking De meeste buitenlandse financiers die tot dusverre belangstelling hebben getoond, verbinden aan hun bereid heid tot deelneming in de opbouw van het Indonesische prodiuktieappa- raat de voorwaarde dat de te leveren kapitaalgoederen niet in Nederland worden vervaardigd. Dat komt omdat de finanoierings-cnaatachappijen te recht moeten bij kredietverzekerings- maatsicihappijen voor de dekking van het politieke risico dat zij lopen. Die verzekeringsmaatschappijen stellen de genoemde voorwaarde, omdat an ders het risico dat zij dekken te gen de achtergrond van het Neder lands-Indonesische gesdhiil naar hun smaak te groot wordt. Dat brengt mee dat Indonesië zich meer en meer zal richten op Duits land en Engeland. Van nature een goede kans krijgen in dit systeem vooral ook de Oosteuropese landen De communistische landen hebben immers uitsluitend staatsondernemin gen, zodat financiering uit deze bron neerkomt op het verstrekken van re geringskredieten. Bovendien worden dan de risico's van de leveranciers van kapitaalgoederen geheel door de staat gedragen. In Indonesië meent men dat de nieuwe regeling ook een functie kan vervullen in het geschil over weste lijk Nieuw-Guinea. Het hoopt onder dit systeeim voldoende middelen te verkrijgen voor de ontwikkeling van dat gebied. Het schijnt dat in die richting al onderhandelingen worden gevoerd. Indonesië zou er mee kunnen berei ken, zo redeneert men in Djakarta, dat westelijk Nieuw-Guinea na een bestuursoverdracht door Nederland snel een economische basis kan wor den gegeven, zonder dat dat ten laste komt van de op dit moment moeilijke financiële positie van Indonesië.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11