Dubbele facturen van Hoogovens-om korting geheim te houden tongen bestelde auto op andermans kosten 1 juli is dag van opstand mijnwerkers op staking Vier dozijn parachutisten capituleerden bij Fak-Fak Duitse afnemer mocht prijs niet weten Wegenwacht - tijdens werk - ernstig gewond Nieuw onderzoek in zaak-Salan Massa's motoren reageren plotseling veel scherper! Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! FEESTJE GING NIET DOOR Schroder valt Adenauer af DUITSLAND POLITIEKE UNIE ALLEEN MET ZES Westduitse sturen aan Lagere belasting voor bioscopen Nationaal inkomen in twaalf jaar met 64 gestegen Bende met eigen vliegtuig „Wij zelf bepalen tijdstip voor soevereine staat West-Papoea" Zaterdag 16 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 1« LAGERE PRIJZEN MET GOEDKEURING VAN HOGE AUTORITEIT DAF PROTESTEERT BIJ MINISTER BRIEF Voorstel aan Rotterdamse raad Na ongeval overleden Toneel voor blinden Bidault in interview: Hulp voor mammoet V reemdelingenlegioen wordt verspreid Woensdag valt beslissing GEBEURTENIS AAN DE TOP K.L.M. wijzigt dienst Kaisiepo: Steun Verbaasd Van een onzer verslaggevers r> OTTERDAM Het raadsel van de fotokopieën en dubbele facturen schijnt al opgelost voordat de justitie 't onderzoek in deze zaak heeft voortgezet. Volgens mededelingen van de Daf in Eindhoven is er inderdaad sprake geweest van het gebruik van dubbele facturen. Deze waren echter niet afkomstig van de Demka in Utrecht, maar van de Hoogovens uit IJmuiden, die aan de Demka gelieerd zijn. Deze dubbele facturen hebben vol gens de Daf geen enkele rol gespeeld bij enige frauduleuze handeling, noch zijn zij gebruikt voor belastingontdui king. Zij werden gebruikt om te voorkomen dat een Duitse afnemer van walserijprodukten van de Hoog ovens, in welk bedrijf tevens de carros serieën voor de Daf worden gemaakt, op de hoogte zou komen van de korting die Hoogovens aan Daf verleende op carrosseriestaai. De Hoogovens zouden volgens de Daf toestemming hebben gekregen van de Hoge Autoriteit om bij de levering van deze produkten, die onder de be palingen van het E.G.K.S.-verdrag vallen, van de vastgestelde minimum prijs af te wijken. Dit laatste beaamde men bij de Hoogovens niet met zoveel woorden. Grensdocument Bij de Hoogovens spreekt men van „levering in overeenstemming met de E.G.K.S.-bepalingen". Ook wil meh bij de Hoogovens de aanduiding „dub bele facturen" niet gebruiken. Men spreekt daar van originele facturen en grensdocumenten, waarop wel verschil lende prijzen staan vermeld. Hiervoor gaf de directie van de Hoogovens ons de volgende ver klaring: „Bij onze leveringen van hoogwaar dig carrosseriestaai wordt, in over eenstemming met de regels van het E.G.K.S.-verdrag, door ons gebruik gemaakt van het recht tot prijsaan passing. Bij deze transacties is geen spake van dubbele facturen. Een gedeelte van onze leveringen aan de Daf vindt op aanwijzing van de Daf rechtstreeks plaats aan buitenlandse persbedrijven. De daaruit vervaardig de carrosserie-onderdelen komen in EINDHOVEN. Dr. H. J. van Doorne heeft namens de raad van bestuur van Van Doorne's Automobielfabrieken N.V. te Eindhoven, een tele gram gestuurd aan de minis ter van justitie. Daarin wordt gezegd, dat de raad van be stuur „geschokt is door de pu- bükaties in de dagbladpers, waarin tegen onze N.V. grie vende verdachtmakingen wor den geuit, die o.m. grond schij nen te vinden in een onderzoek dat blijkbaar bij de officier van justitie in Den Haag aan hangig is". In het telegram van Daf aan de minister wordt voorts gezegd, dat de Daf „zich ernstig bezorgd maakt over de rechtszekerheid, wanneer enkel op grond van t# koop aangeboden misbruikte be scheiden een dergelijke situatie kan ontstaan". „Wij zijn ten zeerste gegriefd", aldus de Daf, „door de houding van de officier van justitie in Den Haag, die in de volle wetenschap van de publiciteit over deze ver dachtmakingen, die steun vinden in het feit van een bij hem aan hangig onderzoek, meent te kun nen volstaan met een onvolledige verklaring aan de pers en ver volgens met vakantie gaat". De raad van bestuur van Daf vraagt de minister tenslotte drin gend „in het belang van onze in dustrie op zo kort mogelijke ter mijn een duidelijk standpunt in te nemen". Door vrachtauto geschept Van een onzer verslaggevers MAARSSEN. Zwaar gewond moest flstermiddag de 31-jarige wegenwacht van Milligen uit Breukelen naar een ziekenhuis in Utrecht worden gebracht, nadat hij ernstig gewond was geraakt bij een merkwaardig ongeluk op Rijks weg 2. De wegenwacht was aangeroepen door een automobilist, die met pech te kam pen had gekregen en zijn auto in een parkeerkom langs de weg had gezet. Kort nadat de heer Van Milligen staande naast de auto aan de kant van de rijbaan zich over de defecte mo tor van de wagen had gebogen, werd hij gegrepen door een uit de richting Amsterdam komende vrachtauto. De reehtervoorzijde van de laadbak van deze auto raakte met volle kracht de heup van de wegenwacht, die door de klap een kwartslag draaide en ver volgens met zijn hoofd tegen de vracht auto sloeg. Met ernstige verwondingen aan de heup en het hoofd moest hij worden weggebracht. Het is voor de politie nog een raad sel waarom de chauffeur van de vracht auto zo rakelings de geparkeerde auto heeft gepasseerd. Zij heeft getuigen van het ongeluk opgeroepen om mogelijk wat meer klaarheid in de merkwaardige gang van zaken te brengen. De toestand van de wegenwacht is uiterst zorgwekkend. De heer Van Willi gen is getrouwd; twee dagen geleden werd in zijn gezin het tweede kind ge boren. veredelingsverkeer naar Nederland terug. Ten behoeve van de door de douane opgelegde materiaal-identifi catie worden grensdocumenten opge maakt, waaronder een factuur. De daarin opgenomen geldwaarde staat los van de te betalen invoerrechten over de toegevoegde waarde en be hoeft dus fiscaal gezien en mede om commerciële redenen niet overeen te stemmen met de factuurwaarde. Niet dubbel Het gaat hierbij derhalve niet om dubbele facturen, maar om een wer kelijke factuur en een grensdocument", aldus de mededeling van de directie van de Hoogovens. Over het verschil in prijs op de twee facturen zei men ons bij de Daf, dat officieel het papier met de hoogste prijs is gebruikt. Hierdoor is dus geen belasting ontdoken, maar er zou juist meer belasting zijn betaald dan vol gens de lagere koopprijs strikt nood zakelijk was, aldus de Daf. ..Wanneer de Daf staal krijgt aan geboden voor een prijs die lager ligt dan de vastgestelde prijs in het gebied van de E.G.K.S., geeft de Daf uiteraard de voorkeur aan die lagere prijs en zeker als dat aanbod afkomstig is van Nederlandse fabrieken die men de levering wil gunnen", zo werd ons in Eindhoven verder gezegd. Goedkeuren „Deze lagere prijs had de goedkeu ring van de Hoge Autoriteit. Omdat de Hoogovens op ons verzoek de platen earrosseriestaal rechtstreeks naar het bewerkingsbedrijf in Duitsland verzon den, moest er wat op worden gevon den, dat de bewerker die tegen een hogere prijs carrosseriestaai van de Hoogovens betrekt te weten zou komen, dat wij als Daf een korting kregen", aldus de mededeling van de Daf. Hoe het dan mogelijk was dat de Van onze correspondent PARIJS. De Franse minister van justitie heeft opdracht gegeven tot het openen van een nieuwe in structie tegen de gewezen generaal Salan, het hoofd van de O.A.S., die onlangs door de opperste krijgs raad tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld. Bij gebrek aan officiële mededelin gen over de grond voor het besluit tot opening van een nieuiw gerechte lijk onderzoek moest men gisteravond neg volstaan met gissingen. Volgens sommige zegslieden zou nieuw bezwarend feitenmateriaal zijn ontdekt. Dat zou betrekking hebben op handelingen van Salan die werden verricht na zijn arrestatie, op 20 april, in Algiers. Dat moeten dan handelingen zijn geweest die Salan in de gevangenis verrichtte, in een periode dius toen Salan zijn bewe gingsvrijheid had verloren. Er werd deor sommigen gedacht aan een brief van Salan" die on langs op André Canal, bijgenaamd De zwarte monocle, werd gevonden na diens arrestatie. Die brief zou Salan op 24 april in zijn cel hebben geschre ven. Anderen meenden dat het onder zoek was gelast op grond van nieuiwe bezwarende feiten waarvan het mili taire tribunaal nog geen kennis droeg toen het Salan berechtte. ROTTERDAM Een jarenlang gevecht van de Nederlandse Bioscoopbond zal vermoedelijk ook in Rotterdam eindelijk tot een overwinning leiden: B. en W. hebben de raad voorgesteld het tarief van de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen met vjjf procent te ver lagen. Dat zou betekenen dat het van 25 tot twintig procent wordt teruggebracht, dus tot het percentage dat tot 1948 in Rotterdam als uniform tarief, zowel voor de bioscopen als voor de dancings gold. Op aandrang van de regering werd het uniforme tarief in 1948 verhoogd tot 35 procent. Pas in 1954, toen de rijks overheid de teugels weer los liet, kon in Rotterdam het voor filmvoorstellingen geldende tarief worden verlaagd tot 25 procent. Voor de dancings bleef het tarief van 35 procent gelden, wat tot gevolg heeft gehad dat de meeste dan cings in Rotterdam het entreegeld afschaften. Zij werden daarna aange slagen volgens een oppervlaktetarief, dat nu tegelijk met de tariefsverlaging voor de bioscopen opnieuw zal worden be keken. ALMELO (ANP). Mr. M. L. D. van Walsum, vice-president van de rechtbank in Almelo en voorzitter van de reclasseringsraad, is in het Prinses Irene ziekenhuis in Almelo aan de ge volgen van een verkeersongeluk over leden. De heer Van Walsum had donderdag avond met vroujw en dochter een tochtje gemaakt in een a^to die werd bestuurd dcor een inwoner van Den Haag. Bij Borne raakte de bestuurder de maoht over het stuur kwijt en vloog tegen een boom. De heer en mevrouw Van Walsum werden ernstig gewond naar het zieken huis gebradht. De andere twee inzitten den werden licht gewond. DEN HAAG. De Haagse toneel groep „De cirkel" zal een bandopname samenstellen van het toneelstuk ,Een bruid in de morgen" van de Vlaamse dichter en toneelschrijver Hugo Claus. Het samenstellen van de band gebeurt in overleg met het bestuur van de Ne derlandse blindenbibliotheek, dat met dit experiment de grondslag hoopt te leggen voor een bibliotheek van gespro ken toneel voor de talrijke blinden, die over een bandrecorder beschikken. Claus' „Bruid in de morgen" is in ons land vooral bekend geworden door de voorstelling, die het Rotterdams to neel er enkele jaren geleden van gaf on der regie van Ton Lutz. (Ingezonden mededeling) justitie sprak over dubbele facturen van de Demka te Utrecht, terwijl thans blijkt dat het stukken van de Hoogovens zijn? Hierop werd van de zijde van Daf geantwoord, dat deze vergissing vermoedelijk is ontstaan doordat in de periode waaruit de foto kopieën afkomstig zijn, de Daf kocht van een verkooporganisatie waarbij zowel de Demka als de Hoogovens waren aangesloten. In het briefhoofd van deze ver kooporganisatie staan de aangesloten fabrieken vermeld. Daarbij staan Demka en Hoogovens broederlijk naast elkaar. Mogelijk dat daardoor de ver gissing is ontstaan dat de dubbele facturen aan de Demka werden toege schreven, aldus de Daf. „De Demka levert ons ronde assen, maar die vallen buiten de bepalingen van de E.G.K.S." Die verkooporganisatie is intussen opgeheven. Bij de Hoogovens zei men ons, dat men nu een verkoopkantoor van wal serijprodukten heeft. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Tussen 1943 en 1960 in Europa het werkelijke nationale inkomen per hoofd van de bevolking met 64 procent gestegen. Daardoor is een gedeelte van de achterstand in de welvaart ten opzichte van de Verenigde Staten ingehaald. Dit verklaarde gistermiddag ir. P. S. F. Otten, gedelegeerd commissaris van de n.v. Philips, op de laatste dag van het marketing en distribution congres in het Kurhaus te Scheveningen. Sprekende over de industriële groei van Europa zei de heer Otten dat er na de oorlog veel is bereikt. Er is een hechte basis gelegd voor een verdere welvaartsgroei. Hoewel er evenwel een achterstand is ingehaald, is de Amerikaanse produkti- viteit nog zoveel groter, dat het ge raamde inkomen van de gemiddelde Europeaan nog iets onder de helft blijft van dat van de gemiddelde Amerikaan. Ir. Otten achtte de vooruitzichten op het verder inlopen van de achterstand in het algemeen gunstig. Merkwaardige ommekeer! Sinds motor- zuiver tanken' een feit is (dank zij BP Super Mix) zitten duizenden automobilisten met veel meer animo achter het stuur. Autorijden is ineens anders geworden. Volmaakter, verfijnder! 't is met motoren als met mensen: zwaar werk vraagt stevige voeding. Licht werk vraagt lichte kost. En de vele nuances daar tussen? Daar was tot voor kort bij motoren niet aan te voldoen. Men kon slechts kiezen uit normale benzine en super. En nu? Nu is er individuele voeding voor elke motor. Er is BP Super Mix en dat maakt in totaal 5 soorten BP benzine: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine. Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu. BP Super Mix 75 ot 50. Zo kunt u zelf proberen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. Benzine èn Petroleum Handel Maatschappij n.Y» Frederiksplein 42, Amsterdam-C. Van onze correspondent UAARLEM Een Haarlemse rechercheur onderzoekt in Lu xemburg hoe de geldtransactie tot stand is gekomen, waartoe de acht tienjarige A. J. de J. uit Heemstede enkele dagen geleden een bank in Luxemburg opdracht gaf. Op ver zoek van De J. maakte de bank een bedrag van vijfduizend dollar over aan een bank in Amsterdam, die op haar beurt opdracht kreeg het geld over te schrijven op rekening van een Haarlemse automobielfabriek. De Heemstedenaar had daar een dure sportwagen van het merk Alfa Romeo besteld, maar werd, toen hü de auto kwam halen, door enkele recher cheurs in de kraag gegrepen en we gens poging tot oplichting opgesloten. BRUSSEL (Reuter). Herstel van de fundamentele rechten in Frankrijk, dat zou het eerste doel zijn waarnaar het Geheime Leger streeft. Georges Bidault, de vroegere Franse premier die nu de nationale verzetsraad van de O.A.S. leidt, voegde aan deze I verklaring toe dat het Geheime Leger daadwerkelijk streeft naar overname van de macht in Frankrijk zelf. Zijn verklaring was vervat in een in terview dat het conservatieve Brussel se dagblad La Dernière Heure giste ren publiceerde zonder bekend te ma ken waar Bidault die in ballingschap leeft, zijn verklaringen had afgelegd. Bidault betoogde: „Er bestaat geen Franse staat meer. Er is ook geen par lement meer en de macht wordt nog slechts uitgeoefend door politieorganisa ties." Over zijn kansen op slagen zei Bi dault: „Zelfs al zou Europa onverschil lig staan tegenover de veiligheid van de Middellandse Zee, de bolsjewisering van de Arabische wereld en het vooruit zicht op een super-Congo op 800 km van Marseille, er is nog niets voor eeuwig verloren. 1 juli is de datum voor de Gaulle en de opstand". Overigens is uit Parijs vernomen dat de justitie streeft naar opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van Bidault om hem voor zijn activiteit in de O.A.S. ter verantwoording te kunnen roepen. DEN HAAG. Mr. J. G. M. Broek- man, directeur-generaal voor het onder- wijs, zal bij de behandeling van de Mammoetwet in de Tweede Kamer mi nister Cals bijstaan. De minister heeft hem daartoe aangewezen, gebruik ma kend van de bevoegdheid die de Grond wet hem daartoe geeft. Tijdens de eerste debatten over de Mammoetwet had staatssecretaris Stu- benrouch naast minister Cals achter de regeringstafel gezeten. Na het overlij. den van drs. Stubenrouch is in diens plaats prof. Janssen benoemd, maar met de restrictie dat deze zien niet zou bezighouden met de Mammoetwet, omdat de debatten, daarover al waren begonnen. PARIJS (A.P.) Frankrijks beruch te en vermaarde Vreemdelingenlegioen zal binnenkort zijn historisohe stand plaats in Noord-Afrika verlaten om te worden verspreid over Franse gebieden overzee. Het hoofdkwartier van het legioen zal worden verplaatst naar een kamp in de buurt van Marseille. Nieuwe legion- nairs zullen voortaan worden opgeleid op Corsica. Van onze correspondent jDONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken Schro der heeft gisteren in Bonn ingegre pen in het voor zijn land zeer on verkwikkelijke debat over de Euro pese politiek, dat veroorzaakt is door bondskanselier Adenauer. On omwonden verklaarde hij dat er geen sprake van is dat Bonn voor stander is van een Europese poli tieke unie van slechts drie landen, te weten Frankrijk, West-Duitsland en Italië, Schroder zei voor Duitse en Franse journalisten evenwel ook dat het plan voor een politieke unie van de zes landen van de Europese gemeenschap niet kan wachten tot Engeland lid is geworden van de Europese economische gemeenschap. Vóór dat tijdstip dient er zijns inziens een schets van een sta tuut voor een politieke unie kant en klaar te zijn. Schroder was de derde vooraanstaan de politicus ,in Bonn die hiermede in tijd van twee dagen de verklaringen van Adenauer tegensprak. De kanse lier heeft vorige week en in het begin van deze week tot drie maal toe ge zegd dat ingeval van nood Frankrijk, West-Duitsland en Italië een politieke unie zouden kunnen vormen, met uit sluiting dus van Benelux. In Bonn zegt men nu: Dat was be doeld als waarschuwing van de bonds kanselier aan Nederland en België, die zich verzetten tegen de Franse plannen voor een politieke unie. Vóór Schroder hebben de fractievoorzitter van de CDU Von Brentano en de frac tievoorzitter van de kleinste regerings partij de F.D.P., Mende zich eveneens gekant tegen Adenauers verklaringen. Mende zei gisteren dat Europa zich geen „kleine experimenten" kan per- miteren. Aan de Westduitse Europese politiek wordt dus, mag men deze drie voor aanstaande politici geloven, niets ver anderd. In elk geval is nu duidelijk geworden hoezeer dit deel van de Duit se politiek gebukt gaat onder het juk, dat Adenauer zich door de Fransen en hun politiek van het „Europa der va derlanden" laat opleggen. De kanselier bezoekt begin juli de Gaulle. Men vreest hier dat hij dan opnieuw door de knieën zal gaan voor de Europese ideeën van de Franse pre sident. In Bonn is door Adenauers opmer kingen, ondanks de verklaringen van Von Brentano, Schroder en Mende, de verwarring dan ook nog vrij groot. De socialisten hebben nu de commissie buitenlandse zaken van de Bondsdag bijeengeroepen. Schroder zal daarin woensdag een nieuwe uiteenzetting geven, waarmee de Europese brand die Adenauer heeft veroorzaakt, blijk baar definitief moet worden geblust. NEW YORK (U.P.I.) De Ameri kaanse federale recherche heeft een bende gearresteerd die verdovende middelen smokkelde met een eigen vliegtuig. De bende beschikte ook over eigen vliegveldjes. De recherche heeft vijf mannen ge arresteerd; drie van hen konden vliegen. Voor de rechercheurs over gingen tot arrestaties kocht zij voor meer dan een miljben dollar aan ver dovende middelen van de bende. Deze maakte gebruik van een vier- persoons Cessna-vliegtuig. Zij haal den de verdovende middelen daarmee uit Frankrijk. Via Canada of via Mexico vlogen zij dan naar een van hun vliegveldjes bij, boerderijen in de Amerikaanse staten Georgië en Texas. Van onze correspondent BONN Meer dan 81 procent van de georganiseerde mijnwerkers in het Ruhrgebied hebben positief geantwoord op de vraag of er des noods zou moeten worden gestaakt om de looneisen van hun vakbond kracht bij te zetten. Woensdag valt de beslissing of het werkelijk tot een staking de eerste grote staking na 1923 in de mijnen van dit gebied zal komen of dat de vakbond het zal laten bij een korte demonstratieve staking in enige grote bedrijven. Een stemming onder de vakbondle den over een staking is algemeen voor schrift in de Bondsrepubliek. Zegt 75 procent van de vakbondsleden „ja" op het voorstel om te staken dan is aan alle voorwaarden voldaan en kan het werk worden neergelegd. Sedert 1923 hebben de mijnwerkers in het Ruhrgebied slechts één keer het werk korte tijd neergeleigd; dat was vlak na de oorlog, toen het overi gens bij een staking van één dag bleef. De stemming van de 260.000 georga niseerde mijnwerkers in dit gebied niet minder dan 110.000 zijn niet bij een vakbond aangesloten is een ge beurtenis op zichzelf geweest. De vak bonden hadden tenten geplaatst en er werd zelfs in cafeetjes gestemd. Bus sen voerden de leden van hun woon plaats of van de 120 mijnen naar de „stemlokalen'^ waar een opgewonden sfeer heerste. De mijnwerkers eisen dat hun ver diensten opnieuw aan de top van de lonen in de Bondsrepubliek worden geplaatst. Daartoe is een loonsverho ging van tien procent plus een nacht toeslag van twee mark extra noodzake lijk. De mijndirecties hebben vergeefs geprobeerd de vakbondsleiders, die onder zware druk van hun leden staan, ervan te overtuigen dat deze looneisen niet kunnen worden ingewilligd. Zij zitten met grote onverkoopbare voorraden kolen. Zij voeren een felle strijd tegen de oliemaatschappijen om de opmars van de olie op de Westduitse energiemarkt een halt toe te roepen. Hun redenering is: „Een verhoging met slechts één procent zou ons reeds komen te staan op veertig miljoen mark per jaar, of op 44 Pfennig op de verkoopprijs per ton kolen. Een verhoging van tien prooent komt ons op 4.40 Mark per ton kolen. Wij kun nen de kolenprijzen eenvoudig niet verhogen met zo'n bedrag vanwege onze concurrentie met de oliemaat schappijen". De directies wijzen er tenslotte op dat de dividenden van de grote mijnen bepaald niet op een hoog niveau liggen, te weten tussen vier en 7.8 procent. De vakbonden menen evenwel dat een loonsverhoging beslist noodzake lijk is. Komt die er niet dan zullen er nog meer mijnwerkers ontslag ne men om in andere bedrijfstakken werk te zoeken. Met zijn arrestatie kwam tevens een einde aan zijn voornemen in de Kaag een feestje te vieren. Hij had daar zijn vriendjes, ter gelegenheid van zijn aanwinst, willen onthalen. Argwaan De arrestatie van de jonge HeémSte- denaar is het gevolg geweest van uiterste oplettendheid en grote arg waan bij het Haarlemse automobielbe drijf. Toen daar bekend werd dat De J. voor het geld dat op rekening van het bedrijf was overgeschreven een sport wagen zou komen kopen, werd de politie gewaarschuwd. Hoofdinspecteur C. van Marion gaf onmiddellijk opdracht de transactie aan te houden, omdat hij de zaak niet vertrouwde. De Heemstede- naar is een goede kennis van de po litie. Na zij'n arrestatie bekende de jon geman, dat hij enige tijd geleden in Amsterdam een Amerikaan had ont moet, van wie hij wist dat hij geld op een bank in Luxemburg had. Deze Amerikaan zou hem ook het codenum mer van zijn rekening hebben ge noemd. Van deze wetenschap heeft de Heemstedenaar misbruik gemaakt. En kele dagen geleden belde hij de bank in Luxemburg op met het verzoek vijfduizend dollar over te schrijven naar een bank in Amsterdam. Hij zou hebben gezegd, dat hij handelde in opdracht van de Amerikaanse reke ninghouder. Deze weet overigens niet wat er met zijn geld is gebeurd, omdat hij op het ogenblik ergens in Zuid- Europa vertoeft. Toen de Heemstedenaar werd aan gehouden, had hij slechts twaalf cent op zak. Thuis en tegenover vrienden had hij hoog opgegeven van zijn plan een sportwagen te kopen. Hij zou heb ben gezegd dat zijn Amerikaanse ken nis was overleden en dat deze hem een flinke som geld had nagelaten. DEN HAAG. De K.L.M. heeft be sloten de veertiendaagse dienst van Schiphol naar Dubrovnik, Tirana en Beiroet te wijzigen in een wekelijkse dienst met Dutorovnik als eindpunt. In de overige diensten naar Beiroet komt geen verandering. De wijziging gaat 30 juni in. HOLLANDIA. Versdheidene Afri kaanse landen hebben er bij ons op aangedrongen niet te lang te wachten met het uitroepen van de onafhanke lijkheid van West-Papoea. Deze mededeling deed gisteren in Hollandia de heer Kaisiepo, die samen met twee andere leden van de Nieuw- Guinearaad, de heren Tanggahma en Torey, juist was teruggekeerd van een reis van twee maanden door Afrikaan se en Aziatische landen. „Wij hebben geantwoord", zo zei de heer Kaisiepo, „dat het niet Nederland is dat ons verhindert soeverein te wor den, maar dat wij zelf het tijdstip wil len bepalen, waarop wij in staat zijn onafhankelijk te worden tenzij de internationale situatie ons zou dwin gen. Volgens de heer Kaisiepo hadden de Afrikaanse landen in het uitroepen van de onafhankelijkheid een moge lijkheid gezien om een conflict tussen Nederland en Indonesië uit de weig te gaan. De heer Kaisiepo zei, dat in vele Afrikaanse landen steun wal toege zegd voor de verdediging van het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's als de zaak voor de Verenigde Naties wordt gebracht. „Wij weten niet of de ze beloften zullen worden ingelost, maar wij hopen het uiteraard wel". Het plan-Bunker kon in de ogen van de heer Kaisiepo en ook in die van zijn twee collega's geen genade vin den. „Wij voelen er niets voor hand over hand aan Indonesië te worden overgedragen. Wij wensen niet als vee of als een dood ding te worden ver handeld. Alleen wanneer bij een de mocratische volksstemming zou blij ken, dat de meerderheid van de Pa poea's aansluiting bij Indonesië ver langt, zouden wij ons daarbij moeten neerleggen", aldus Kaisiepo. HOLLANDIA De grote groep In donesische parchutdsten die zich donderdag in een kampong bij Fak- Fak aan de Nederlandse strijdkrach ten heeft overgegeven, blijkt uit 47 man te bestaan. Heel Fak-Fak was gisterochtend uitgelopen toen de groep voligens een onderwijzer 26 officieren en on der-officieren en 21 minderen de plaats werd binnengebracht. De min deren die gevlekte pakken droegen en een groene baret op het hoofd had den, kwamen het stadje lopend bin nen, de anderen zaten in jeeps. De commandant van de Neder landse trdpen in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht Reeser, zei gisteren in Hollandia, dat de militairen een eenheid vormden die onder comman do stond van kapitein Kartawi. Ook deze heeft zich, zoals gemeld, overge geven. De parachutisten hadden twee da gen na hun landing, begin mei, con tact moeten krijgen met een andere golf infiltranten. Die was echter nim mer komen opdagen. De Indonesiërs moesten zelf aan eten zien te komen, want zjj waren geen enkele keer van de lucht uit van voedsel voorzien. Schout-bij-nacht Reeser was er ver baasd over, dat de Indonesiërs het zo lang in het oerwoud hadden uitgehou den. Hij vertelde, dat de para's bij de overgave lichamelijk en geeste lijk in slechte oonditie waren. In een ander infiltratiegebied is opnieuw één Indonesiër gesneuveld. Enkele anderen werden gevangen ge nomen. De para's droegen geen uni form. Zij hadden dat uitgetrokken, omdat zij verwachtten daardoor meer steun te zullen krijgen van de bevol king. Hun voornaamste doel was ge weest aan eten te komen. Inmiddels is komen vast te staan, dat bij vrijwel alle infiltraties Pa poea's en voormalige oliewerkers uit Sorong betrokken zijn geweest. Zij waren meegenomen, omdat zij de gebieden kenden. Het is nog niet duidelijk, of zij vrijwillig waren mee gegaan of dat zij waren gewongen. Schout-bij-nacht Reeser vertelde gisteren nog, dat zich geregeld Indo nesiërs overgeven, die het contact met hun landgenoten hebben ver loren. Hij liet verder weten, dat thans nergens meer concentraties van gro te aantallen parachutisten voorkomen. In Djakarta heeft kolonel Sokowa- ti, een medewerker van generaal Nasution, gezegd, dat weldra vier bataljons goed geoefende „vrijwilli gers" naar het „front in West-Irian" zullen worden gestuurd. Het zijn een heden die voor vele doeleinden zouden kunnen worden gebruikt, voegde So- kowati eraan toe.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 10