Nog tientallen politiefuncties GETUIGE BRACHT PER ABUIS HITLER-GROET WEER VRAGEN OVER SCHROOTAFFAIRE GRANT halfzwaar MR. LUNS HOUDT ZICH OP „SPAANSE" VU AKTE Schandaal en wrevel in West-Duitsland Twee moties na Europees monsterdebat in Tweede Kamer Werkiveek van dertig uren DRIES (t.v.) WATERSCHOOT GEARRESTEERD Vrijdag 15 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Ver gebracht Zoals vroeger Zichzelf verhoren Angstig Eichmanns memoires niet vrijgegeven Aanleiding nota Beerman: Afgestemd op het hedendaagse verkeer Nederlander verdacht van aanranding VALUTAREGELING MET AMERIKAANSE BANK -„veilig genieUen examen gedaan... moeite beloond met een Prisma horloge! PRODUKTSCHAP VANGT EIER-KLAP OP Nederlands filmsucces Vervoerspolitiek nu aan de orde bij E.E.G. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent BONN. Tegen twee van de zes beklaagden in het zogenaamde „Einsatzkommando-proces" in West-Berlijn heeft de officier van justitie gisteren levenslange tuchtihuis geëist. Het waren de voormalige officieren in de SS dr. Alfred Filbert (56) en Gerhard Schneider (51). Zij waren in de eerste plaats verantwoordelijk voor de moordpartij door hun beruchte Einsatzkommando-IX, dat 21 jaar geleden, in de zomer van 1941, in de Oekraïne meer dan elfduizend, waarschijnlijk zelfs zestienduizend joden op beestachtige wijze executeerde. Een van de opmerkelijkste kanten in dit proces was wel de tegenstelling tussen enerzijds Filbert en Schneider en aan de andere kant de vier overige beklaagden, tegen wie gisteren tucht huisstraffen tussen zes en tien jaar werden geëist. Onder de laatsten be vonden zich oud-SS-ers, allen mannen van in de vijftig, die naar eigen mede delingen na de oorlog nimmer over de ellende van de moordpartijen in de Oekraïne heen zijn gekomen. Met Filbert en Schneider was dat anders. Eerstgenoemde, na de oorlog opgeklommen tot directeur van een bankfiliaal in West-Berlijn, ontkende bijna alles en bagatelliseerde zijn aan deel. Hij klaagde dat hij, nu zijn levens avond naderde, nog werd geconfron teerd met deze zaken. Schneider, na de oorlog hoge ambtenaar in een minis terie van de Westduitse deelstaat Neder- Saksen, beriep zich op bevelen van Hitier en op „dingen die voor een militair vanzelf spreken". In de oorlog had Schneider gezegd, zo verklaarden getuigen, dat hii het uitvoeren van bevelen van de Führer als een plicht beschouwde, die hij met vreugde ver vulde. De Westberlijnse rechtbank liet koel alle mogelijke détails van de moord partij van de SS uiteenzetten. Zelfs de wiize waarop de SS-ers van Filbert en Schneider honderden kinderen heb ben vermoord, werd uit. de doeken ge daan. De bloedige schaduwen van het Duitse verleden vielen dan ook donker en zwaar over de zes beklaagden, die desondanks allen na 1945 met succes de maatschappelijke ladder konden in klimmen. Zij hadden het ver gebracht: niet slechts tot bankdirecteur en hoge amb tenaar in Hannover, ook tot boekhouder, ambtenaar in Beieren, adjunct-secreta ris van een Kamer van koophandel m Oldenburg en gelijk Bodo Struck (53) tot hoofdcommissaris van politie bij de centrale recherche van Neder- Saksen Dit laatste feit, alsmede een merk waardig incident in dit proces, hebben in de Bondsrepubliek tot protesten ge leid over het aantal ex-SS-ers, dat weel bij de politie werkzaam is. Het incident speelde zich op een der procesdagen als volgt af. Als getuige moest worden beëdigd Georg. Fleischmann, commissaris van politie bij de recherche in de Zuid- duitse stad Ludwigshafen. Het bleek dat deze man in de oorlog SS-Haupt- sturmführer was geweest bij de Ein- satzgruppe B, waartoe het Einsatzkom- mando IX van Filbert behoorde. Op zichzelf behoeft zo'n SS-rang voor een hedendaagse Duitse politieman nog geen bewijs van vroeger ergerlijk nazisme te zijn. Immers, in de oorlog beval de SS-leider Himmler dat alle politie officieren, of zij dat nu wilden of niet, automatisch moesten worden opgeno men in de Sicherheitsdienst. Het staat echter vast dat vele politieofficieren zich vrijwillig voor de S.D. hebben aangemeld. Of Fleischmann tot deze vrijwilligers behoorde is in dit proees niet komen vast te staan. Toen hij zijn verklaringen moest be- edigen, stak de man niet de vingers van zijn rechterhand omhoog, maar liet hij alsof hij geen Westduitse hoofd commissaris van politie was en alsof hij nog in de periode 1933—1945 leefde zijn rechterarm op de hoogte van zijn ogen horizontaal naar voren schieten. Met andere woorden: de man bracht de Hitlergroet om, in 1962, een verkla ring kracht bij te zetten! Seconden lang bleef Fleischmann zo staan blijkbaar in de ban van het verleden, dat in dit proces werd opge roepen. Toen werd hij door de ver baasde blikken van de rechters, gekuch en gemompel van toeschouwers terug geroepen in het jaar 1962. Hij hloosde, liet Zijn arm zakken en stak twee vingers omhoog om de eed af te leggen. In de Bondsrepubliek is dit incident vooral aangegrepen om opnieuw te pro testeren tegen de omstandigheid dat onder de Westduitse politieofficieren SS-kaf onder het democratische koren zit. Reeksen politie-officieren zijn de laatste jaren gearresteerd, omdat zij in de oorlog hebben deelgenomen aan gruwelijke moordpartijen. Nog tijdens het Westberlijnse proces moesten twee leden van de recherche van het Westduitse bureau tot bescher ming van de grondwet lieden die geregeld hoge buitenlandse gasten van de regering moeten beschermen en die spionage bestrijden worden geschorst omdat ook zij een donker verleden zou den hebben. In Siegburg werd onlangs een aan klacht ingediend tegen de hoofdcom missaris van politie in deze grote stad, Döring, die in de oorlog in Rusland het bevel had gegeven tot moord op ten minste 683 joden. In Hannover was commissaris Pradel chef van de afdeling politie bij de regeringspresident; later bleek dat hij de uitvinder was van de rijdende gas kamers der nazi's. In een middelgrote Duitse stad be hoorden tot voor kort verscheidene leden van een voormalige SS-Einsatz- gruppe van de leider tot de chauf feur ervan tot de plaatselijke politie. Een der vakverenigingen van het Westduitse vakverbond, de DGB, heeft na een uitvoerig onderzoek gemeld dat alleen al in Noordrijn-Westfalen de grootste deelstaat van de Bondsrepu bliek vandaag de dag nog twaalf commissarissen van politie, tevens lei ders van de recherche, drie van hun plaatsvervangers en vijf afdelingschefs eens SS-Sturmbannführer zijn geweest. Overigens worden er geregeld arresta ties verricht; geregeld wordt in het boek van het gruwelijke verleden terug gebladerd. Maar wat men vreest, nu vrij geregeld blijkt dat hoge politie-officieren vroeger hoge SS-ers zijn geweest, is dat zij feiten uit het verleden verbergen. Dat zij „alte Kameraden" dekken. Dat zij zoals reeds gebleken is! misdaden in de oorlog hebben gepleegd, die zij zelf na de oorlog moesten onderzoeken. De rechercheman moest zichzelf als het ware over zijn eigen misdaden ver horen Dat het daarbij tot „vertra gingen" en tot tegenwerking is ge komen, is duidelijk. Zelfs zijn officieren van justitie regelrecht tegengewerkt en uiteraard boden de ex-SS-ers de helpende hand aan „vrienden in nood". In Koblenz stuurden politieofficieren bloemen naar Georg Heuser, voormalig SS-Hauptsturmfiihrer en tot februari 1961 chef van de recherche van de deel staat Rijnland-Palts. Dat gebeurde toen Heuser in de gevangenis zat op ver denking van moord op tientallen joden. Het onafhankelijke Hamburgse week blad Die Zeit heeft hieraan het geval toegevoegd van de veertig getuigen die in het proces tegen de commissaris van politie van de stad Giesen, Hoff mann, moesten optreden. Het bleek dat zij alle veertig hadden deelgenomen aan de moord op enige honderden jo- den in Polen, waarvoor alleen Hoff mann terecht stond. Alle veertig zijn zij nog steeds in politiedienst. Onafhankelijke Westduitsers, die deze gevallen uit de doeken hebben gedaan, waarschuwen thans voor twee aspecten van deze treurige zaak. Het ene is dat men gaat zeggen dat de gehele West duitse recherche, bestaande uit tien duizend man, uit ex-SS-ers bestaat. Dat is pertinent onjuist; het gaat om in cidentele gevallen. Het andere aspect is evenwel dat nog altijd de rekening aan die ex- SS-ers, die thans weer „nette staats burgers" zijn en als politieofficier, hoofd van de recherche en dergelijke goed brood verdienen, niet is gepresen teerd, hoewel zij verantwoordelijk moe ten worden geacht voor duizenden moorden. Dat acht men in de Bonds republiek zelf een schandaal van de eerste orde. JERUZALEM (U.P.I.) De rege ring van Israël schijnt niet van plan te zijn de memoires die Eichmann tij dens zijn gevangenschap heeft geschre ven, aan wie dan ook over te dragen ter publikatie. Het geschrift zal waarschijnlijk on der beheer blijven van de gevangenis autoriteiten. De Duitse advocaat van Eichmann, Robert Servatius, heeft geprobeerd om Eichmanns memoires in zijn bezit te krijgen. Hij wilde het manuscript van ongeveer vijfhonderd bladzijden uitge ven ter bestrijding van zijn onkosten in het proces. Bij het zwemmen in het Witven in de gemeente Stiphut is gisteren het twaalfjarige jongetje Van Bloemberg uit Helmond verdronken. Zijn lijk is later opgehaald. LONDEN Minister Heath, de Britse onderhandelaar bij de Euro pese economische gemeenschap, brengt een drietal bliksembezoeken aan de ministers van buitenlandse zaken in Bonn, Parijs en Den Haag. Vandaag heeft Heath eén gesprek met zijn Franse collega, Couve de Mur- vÜle. Vanavond nog reist hij door naar Bonn. Zondag komt Heath in Nederland aan. Hij zal met minister Luns sprekan over de eventuele Engelse toetreding tot de E.E.G. Van onze correspondent T UXEMBURG. - L' na ii7.fi van enk Na een adem pauze van enkele maanden heeft jhr. mr. Van der Goes van Naters, socialistisch lid van het Europese Parlement, zijn trommelvuur op de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) hervat. Mr. Van der Goes van Naters eist dat de Hoge Autori teit ten spoedigste volledige reke ning en verantwoording inzake de schrootaffaire zal afleggen. Jhr. Van der Goes ziet hiertoe aan leiding in het verschijnen van de nota- Beerman, waarin het hem is opgeval len dat voor het van zeeshcepen af komstige schroot over de periode 1954-1956 in het geheel geen taxatie rapporten zijn vereist. Men geeft maar op wat men destijds meende te kunnen doen. Nog ruim een half jaar na het bekend worden van de fraude werd het getaxeerde bruto gewicht, dat soms veel hoger kan zijn dan het voor verevening in aanmerking komende netto schrootgewicht, tot de verevening toegelaten. De functionarissen van de ver eveningsorganen en met name die van het Regionaal Bureau Nederland, er kennen dat zij van deze praktijk op de hoogte waren. Zij hebben zelfs de mogelijkheid daarvan in een bijeen komst aan alle Nederlandse sloperijen metaegedeeld, stelt de heer Van der Goes. Hij wil nu weten of de Hoge Autoriteit een dergelijke handelwijze van supranationale functionarissen oor baar en in overeenstemming met het veardrag van de E.G.K.S. acht. Benieuwd Vearder is jhr. Van der Goes be nieuwd of deg Hoge Autoriteit de con clusie uit de nota-Beerman aanvaardt. In de praktijk van de transacties met het zgn. ruilsehroot zou de toekomst van het geleverde schroot niet meer beslissend zijn voor de verevening. Een ander door het parlementslid naar voren gehaald punt is de door minister Beerman geciteerde verklarihg van functionarissen van de verevenings- organen. Het aanvullen met goedkoop binnenlands schroot zou ook aan de Hoge Autoriteit bekend zijn geweest. Wanneer deze verklaringen juist zijn, waarom, zo vraagt de heer Van der Goes van Naters, heeft de Hoge Auto riteit dan het akkoord gaan met deze praktijken tegenover het Europese Parlement verzwegen? Inzake >de verklaringen onder ede over de werkelijk voor verevening vat bare hoeveelheden schroot, citeert de heer Van der Goes de administrateur van het Regionaol Bureau Nederland. Die administrateur moet hebben ge zegd het onjuist te vinden dat de ver eveningsorganen deze verklaringen heb ben opgevraagd, omdat alle betrokke nen en ook het Regionaal Bureau en de verevenningsorganen van Brussel wis ten dat de verklaringen in strijd met de waarheid waren. Niet op de hoogte Het parlementslid wil nog aannemen dat de Hoge Autoriteit van deze mede plichtigheid aan valesheid in geschrift niet op de hoogte was. Welke maat regelen denkt de executieve echter thans, nu zij wel op de hoogte is, tegen de betrokkenen te nemen? De heer Van der Goes meent dat de Hoge Auto riteit moet erkennen de commissie- Poher en het Europese Parlement te hebben misleid, doordat een deel van de verstrekte documenten naderhand vals is blijken te zijn. (Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling) BRUSSEL (A.N.P.) De Belgische Rijkswacht heeft gistermiddag na een klopjacht in de bossen bij Kalmthout in de buurt van de Nederlandse grens een Nederlander aangehouden, nadat een meisje was aangerand. De man, die ontkende iets met de aanranding uitstaande te hebben, is voor ondervraging naar Antwerpen overge bracht. Het meisje was met een vriendje op de fiets op weg naar school geweest toen zij door een onbekende werd aangeval len. Het jongetje rende weg en waar schuwde haar vader, die op de plaats van het misdrijf aangekomen, een man het bos in zag vluchten. De Rijkswacht en boswachters kamden daarna het na bijgelegen natuurreservaat en de bossen uit. AMSTERDAM. De Nederlandsche Bank en de Federal Reserve Bank of New York zijn overeengekomen dat zij aan elkaar bedragen in elkanders valuta (met valutagarantie) kunnen verkopen tot een totaaf van 50 miljoen, resp, 181 miljoen. Deze overeenkomst geldt voorlopig voor de tijd van drie maanden. De Amerikaanse bank heeft onlangs soortgelijke regelingen getroffen met de Banque de France en de Bank of Eng land. Het vermogen van de Onderlinge Beleggings- en Administratiemaatschap pij Obam bedroeg op 31 mei ruim 20,3 miljoen. Dit komt overeen met een netto intrinsieke waarde van ƒ297 per aandeel van 50 nominaal. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAGG Twee aniti-Spaain- se moties zijn ten slotte voortge komen uit het Europese monster- debat in de Tweede Kamer, waar aan zes leden van de regering te pas kwamen. In tegenstelling tot de heftigheid, waarmea de fracties uitzondering van de K.V.P. zich hadden uitgelaten tegen op name van Spanje in de E.E.G., had minister mr. J. M. A. H. Luns zich gisteren nogal op de vlakte gehou den. Deze zaak komt voorlopig toch niet aan de orde, zei hij. Verder volstond hij met de mede deling dat de regering zich bewust is en met de belofte dat de regering de opmerkingen over Spanje zorgvuldig in haar overwegingen zal betrekken. Voor de ballingen, waarover de libe raal mr. F. G. van Dijk had gesproken, kon hij niets doen en een protest had ook geen zin, daar dit toch maar werd beschouwd als inmenging in binnen landse aangelegenheden. Verrassing De verrassing na dit summiere ant woord was de indiening van een motie door de K.V.P.-er dr. W. J. Schuijt, die in eerste aanleg geen woord aan Spanje had besteed. In deze motie, die uitsluitend door de K.V.P. werd ge steund, kwam de naam Spanje trou wens niet voor. In het algemeen wer den de grondslagen aangegeven voor een toelatingsbeleid democratisch ge kozen volksvertegenwoordiging, bevei liging van de rechten van de mens, recht van organisatie en vakvereni gingen en vrijheid van loyale politieke oppositie. De na het antwoord van minister Luns te verwachten motie van de rest van de Kamer kwam daarop van de socialist 'F. Goedhart, die zijn tekst had ontleend aan de uitspraak van het Europese congres in München, die was gedaan met instemming van de Spaanse democraten. In de uitvoerige motie- Goedhart, die werd ondersteund door de liberalen, de anti-revolutionairen en de christelijk-historischen, werd Spanje wél genoemd. De tekst maakte verder melding van het recht van in dividuele vrijheid, vrije meningsuiting, opheffing van censuur en het recht van staking. Diplomaat Minister Luns ontraadde de aanne ming van deze motie. De voorzichtige diplomaat in de minister van buiten landse zaken gaf te kennen dat het niet in de natuur van deze dingen ligt om NEW YORK (A.P.) De circa 65,000 havenarbeiders in het gebied van Sears- port tot Hampton Roads aan de Ameri kaanse oostkust willen hun werkweek zien teruggebracht tot dertig uur. Voor ieder uur overwerk eisen zij dubbel loon. De Internationale vereniging voor dokwerkers heeft deze eisen overge bracht bij de opening van de onderhan delingen over een nieuwe arbeidsover eenkomst met de New York Shipping association. De huidige overeenkomst loopt op 30 september af. De Shipping association heeft de eisen al bestempeld als „astronomisch, on mogelijk en onverantwoordelijk". Inwil liging ervan zou de reders per jaar op honderd miljoen dollar komen te staan. Van onze correspondent BRUSSEL. De gerechtelijke poli tie van Brussel heeft gisteren op ver denking van corruptie de waarne. mend directeur van de Dienst Ont spanning van de Vlaamse televisie. Dries Waterschoot, gearresteerd. Wa terschoot,die verantwoordelijk is voor de variété- en filmprogramma's van de Vlaamse televisie, zou betrokken zijn bij de beruchte Lotto-affaire, waarvoor de Nederlander Jaco bus van S. in Brussel nog op zijn be rechting zit te wachten. Waterschoot zou bij de Lotto be trokken zijn geweest als adviseur voor reclame en bevordering van de verkoop. Van Van S. zou hij 27.000 gulden hebben ontvangen voor het verschaffen' van inlichtingen en het voeren van propaganda. De Lotto-zaak van Van S, is in maart failliet verklaard. Hij had een toto „zonder verliezen" georganiseerd, waarbij men iedere week duizenden kaarten verkocht tegen tien franks per stuk. Op die kaarten stonden cijferkolomimen en wie een winnende kolom zou blijken te bezitten, zou te gen de zevenduizend gulden krijgen De kaarten die niet in de prijzen vielen, zouden kunnen worden ge bruikt voor de aankoop van huistoou. delijke artikelen. Het bleek al gauw dat men de win naars niet uitbetaalde en dat men met de aankoopbonnen niet veel doen kon. Van S. wordt nu beschuldigd van valsheid in geschrifte en oplicih-" ting. Zijn bankroet zou bijna acht miljoen gulden belopen. Het onderzoek van dit bankroet leid de gisteren tot de arrestatie van de in Vlaanderen zeer bekende Wa terschoot. Deze ontkende echter ten stelligste tijdens zijn werk voor de televisie ooit reclame te hebben ge maakt voor Lotto. man en paard te noemen. Het is on mogelijk, aldus mr. Luns, om op het ogenblik een situatie te beoordelen, die zich straks zal voordoen. Spanje zal niet snel aan de orde komen. Overigens ontkende hij dat er bij hem enig gevoel van sympathie zou voorzitten en hij hoopte dat het ontraden van deze motie niet zo zou worden uitgelegd als zou de regering de problematiek van het geval niet zien. De socialist Goedhart interrumpeerde hierspreekt u nu als de minister van de Kroon of als woordvoerder van de K V.P. Ach, meneer de voorzitter, zei mr. Luns, ik pleeg zo zelden als woord voerder van de K.V.P. op te treden De opmerking van de geachte afge vaardigde vind ik overigens niet zo fijn Een beslissing is gisteren niet geval len. De Tweede Kamer zal dinsdag pas over de moties stemmen. De rest van het Europese debat ver loor zich in een schier eindeloze stroom van kleinigheden, waarin enkele grote vraagstukken dreigden onder te gaan. Zonderling Zes leden van de regering moesten, ieder voor hun onderdeel, te pas komen aan de beantwoording van de vele vragen en opmerkingen uit de Kamer: de ministers Luns, De Pous, Marijnen en Veldkamp en verder de staatssecretarissen Gijzeis en Roolvink, terwijl minister De Pous bovendien 2°.?, ,sPrak namens staatssecretaris Stijkel. Tegen de zonderlinge gesprekken tussen de leidende Europese staatslie den over de toetreding van Engeland tot de E.E.G, bleek minister Luns geen bezwaren te hebben. Het kan moeilijk anders, zo zei hij, daar het toch geen zin heeft onderhandelingen te voeren aan de hand van teksten. Bovendien zou hij er straks ook aan gaan deel nemen, op uitnodiging van Italië. De Britse onderminister Heath komt er zondagavond in Den Haag over praten. Er is een goede kans dat wij tegen het einde van juli het geheel kunnen overzien, zei minister Luns, dan is te verwachten dat de kogel half door de kerk is. Een langzame kogel, voegde hij eraan toe. Voor een speciale be- van de Britse landbouw in de E.E.G. bestaat volgens minister Ma- rijnen geen aanleiding. Die is sterk genoeg en kan behoorlijk concurreren. De ideeën van kanselier Adenauer over een afzonderlijk politiek samen gaan van de drie groten in de E.E.G. zijn volgens minister Luns ook in de andere hoofdsteden van Europa met grote reserve ontvangen. De kleine landen zijn er niet over geraadpleegd. Waar schuwing Een duidelijke waarschuwing om onze concurrentiepositie temidden van de andere Europese landen niet te overschatten, wilde minister De Pous de Tweede Kamer niet onthouden. De^ arbeidskosten in ons land zijn in 1 '61 en '62 met zeventien procent lijke waarschuwing op zijn plaats is, op dat wij onze concurrentiepositie en daarmee de mogelijkheden tot loons verhoging niet overschatten. Het mag dan schijnen dat in een hoogconjunc tuur alles mogelijk is, de werkelijke kracht van de economische positie van ons land zal eerst volledig blijken wan neer de internationale wind verflauwt. Dan zal onze intrinsieke sterkte zodanig moeten zijn dat ook in die situatie vol doende werkgelegenheid, een bevredi gende groei en een evenwichtige beta lingsbalans kunnen worden verkregen. Daarom is volgens drs. De Pous voor vandaag de uiterste voorzichtigheid ge boden. Het doorgeven van de verlaging van invoerrechten, die mogelijk is geworden door de versnelling van de E.E.G., heeft volgens minister De Pous enige prijsverlaging ten gevolge gehad. Bo vendien oefent de Economische Con troledienst daarop een intensief toezicht uit. Hieruit blijkt dat de verlaging van de invoerrechten op het ogenblik op ruime schaal aan de afnemers ten goe de komt. Over de ingevoerde levensmiddelen, die buiten de prij zenbeschikking val len, zei minister De Pous dat de im porteurs de verlaging daarvan in het algemeen wel hebben toegepast. Voorts noemde de minister een aantal artike len die in prijs waren verlaagd: auto mobielen, koelkasten, wasmachines, kantoormachines, strijkijzers, brood roosters, straalkachels, waterketels, snelkokers, uurwerken, parfums en specialités. Hij moest echter toegeven dat de prijsverlaging van enkele van deze artikelen niet zo indrukwekkend was. Ingezonden mededeling) Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De klap die de Ne derlandse eierhandel door de Westduitse Bondsrepubliek met haar protectionis tisch .stelsel van hoge minimumprijzen is toegebracht, zal voor een goed deel worden omgevangen door maatregelen van het Proüuktschap voor pluimvee en eieren. Voor de kleine eieren, zo deelde mi nister mr. V. G. M. Marijnen gisteren in de Tweede Kamer mee, zijn andere afzetgebieden gevonden en het plan is de grote eieren tot eierpoeder te ver werken. De minister van landbouw be loofde daaraan in principe zijn medewer king te verlenen. De c.h. afgevaardigde Mellema, die deze zaak ter sprake had gebracht, trok uit deze toezegging de slotsom, dat de regering straks in de kosten van dit plan, geraamd op zeshon derdduizend gulden, zal delen. De Duitse minimumprijzen, ingesteld om te ontkomen aan de nadelen van het heffingsstelsel dat de E.E.G. 1 iuli gaat toepassen, is volgens minister Ma rijnen in strijd met het verdrag van de E.E.G. De kwestie is daarom bij de Europese commissie aanhangig gemaakt. '60, gestegen, rekening houdend met de re valuatie van de gulden, terwijl de ar beidskosten van onze concurrenten slechts met zes procent zijn gestegen. Dit betekent, aldus minister De Pous, dat in de loop van drie jaar de con currentiepositie van ons land met on geveer elf procent is achteruitgegaan. Wanneer ik voorts bedenk, zei de minister van economische zaken, dat het op het ogenblik niet gemakkelijk is onze export verder op te voeren de cijfers geven een aarzelend beeld te zien dan meen ik dat een duide- Voor de handel: B. D. LEEFSMA N.V., AMSTERDAM Kerkstraat 25, Telefoon 020 - 35047—31227 MONTEVIDEO. Nederland heeft de beste prestatie geleverd op het filmfes tival, dat vorigê maand in Montevideo is gehouden. Ons land was met drie in zendingen vertegenwoordigd in het fes tival, waar door talrijke landen in to taal 179 films werden vertoond. In hun categorie kregen respectieve lijk „Faja Lobbi" van Herman van der Horst „Het huis" van Louis van Gaste ren en „De Lage landen" van George M. Sluizer de grote filmprijs van Uru guay. Van onze correspondent BRUSSEL De ministerraad van de Europese economische gemeen schap heeft gisteren in Brussel voor de eerste maal gesproken over een gemeenschappelijke vervoerspolitiek. De commissie van de E.E.G. heeft een programma opgesteld. Hierin wordt aangegeven hoe men zich de reeks maatregelen voorstelt die voor 1970 genomen moeten worden. In dat jaar moet het vervoer geheel onbelem merd kunnen geschieden. De ministers achtten het wenselijk eerst tot overeenstemming te komen over de maatregelen die de komende drie jaar genomen moeten worden voor de binnenscheepvaart en het verkeer over de weg en per rail. Deskundigen zullen nu een reso lutie voorbereiden, die eind septem- bér in bespreking genomen zal wor den. Deze resolutie moet het alge mene kader van de vervoerspolitiek aangeven. Bovendien dient aangege ven te zijn de aard van de maatrege len, die door de commissie voorbe reid moeten worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7