Middelburgs rioolwater wordt nu geloosd in Westerschelde KUIS HEMA Half miljoen gulden voor pompinstallatie Cadzand Beslissende wedstrijd voor Luctor in 2B Tienjarenplan van komende investeringen opgesteld HEMA Zeeuwen terecht wegens het maken van brokken door Zeeland 50 50 GEMAAL (MET PERSLEIDING) IN WERKING GESTELD PROJECT VAN RUIM DRIE EN HALF MILJOEN GULDEN LEERLINGEN MUZIEKSCHOOL MET GESLAAGDE UITVOERING A&&/, JT 1 Voorbeschouwing korfbalprogramma Z.K.B. Veilingsvereniging Z. Beveland: Vrijdag 15 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4; Eerste officiële daad gedeputeerde A. J. Kaland Stranden buiten schot Raad Krabbendijke Dwars door dijken Jeugdverkeersexamen Eerste lustrum ,Emma SPORTUITWISSELING goes. De veilingsvereni- ginig Zuiid-Beveland heeft een plan opgesteld van te verwach ten investeringen in de komende tien jaar. Dit wordt medegedeeld in het jaarverslag van de vereni ging over het boekjaar 1961-1962. In de eerste plaats zal aandacht worden besteed aan uitbreiding van de koelhuisruimte. MIDDELBURG. Gedeputeerde A. J. Kaland heeft gister middag op het klein-industrieterrein te Middelburg zijn eerste officiële daad verricht. Met een knopdraai zette hij de po-mp- insitallatie in werking van heit 20 goed als gereed gekomen centrale rioolgemaal en de persleiding voor rioolwaterafvoer van Middel burg naar de Westerschelde. Daarmee ging een vurige wens van da gemeente Middelburg in vervulling. De periode van het open riool naar het Veerse Meer behoort nu tot het verleden. oriëntatie van Middelburg, aldus de burgemeester, op het gebied van zuid westelijk Walcheren, waar zoals be kend een grote ontwikkeling verwacht wordt. „Wij zullen als Middelburgers ons uiterste best moeten doen om de kansen te grijpen. Daarbij zullen wij heel hard moeten werken om te toereiken, datgene wat wij in onze mooie redevoeringen ons voor ogen stellen". In een bijeenkomst vooraf in de werkplaats voor minder validen aan de Noordmonsterweg in de onmid dellijke omgeving van het gemaal ging burgemeester mr. J. Drijber in het kort de voorgeschiedenis van de nu tot stand gekomen rioolwaterafvoer na. Hij herinnerde eraan dat Middel burg bijna 100 jaar zijn afvalwater via een open rioolgang nar Veere heeft geloosd, waar het dan bij eb naar zee werd afgevoerd. Sinds de afdamming van het Veerse Gat was deze toestand met name voor de stad Veere onhoudbaar geworden. Dit had men echter al voorzien en in 1954 begonnen dan ook reeds be sprekingen om tot een nieuwe riool waterafvoer voor Middelburg te ko men. In 1958 werd op technisch ni veau overeenstemming bereikt over de loop van de persleiding: de afwatering zou gebeuren bij Rammekens in het Zuidsloe (Westerschelde). Eind 1960 kon met het werk een aanvang ge maakt worden. Het hele werk werd begroot op 3 miljoen 125.000 gulden. Nu he* werk op enkele onderdelen na gereed is kon burgemeester Drij ber mededelen dat een alleszins (ook voor de toekomst) verantwoorde voor ziening was verkregen. Mr. Drijber zei blij te zijn dat Middelburg niet te ver van de Westerschelde af ligt, an ders zouden de kosten nog hoger zijn uitgevallen. Middelburg kan nu boven dien profileren van de zuigende wer king van het brakke Scheldewater. Er Is veel doorstroming in de rivier en gevaar voor de stranden van Vlissin- gen en Zoutelande die te veraf lig gen is niet te duchten. De Middelburgse burgemeester ver klaarde dat de gemeente veel dank verschuldigd is aan het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater, de Rijkswaterstaat en de dienst van Ge meentewerken, van welke dienst in het hijzonder de heren A. J. W. Mat- thijssen, directeur, en H. M'nderhoud. technisch hoofdambtenaar, zich voor het grote projekt hebben ingezet. De rioolzuiveringsinstallatie en de afvoer naar het Zuid-Sloe is een nieuwe KRABBENDIJKE. De raad komt zaterdag a.s. om half elf in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan de volgende punten: voorstel tot invoe ring van nieuw algemeen ambtenaren reglement: voorstel tot het vaststellen van een nieuwe rangen- en salarisver- ordening voor administratief personeel en gemeentewerklieden: voorstellen tot herziening van het uitbreidingsplan en het voteren van een bedrag van 8.775,94 gulden voor de inrichting van de in aanbouw zijnde tweeklassige lagere christelijke school. De heren A. de Zeeuw en J. de Vos, beiden hoofdagent van politie te Terneuzen slaagden bij het laatst gehou den examen te Rotterdam, voor het po- litiediploma b. De heren Matthijsen en Minderhoud gaven daarna nog een technische i\V eenzetting van de installatie. De heer Matthijssen deelde mee dat bij de aanleg van de persleiding verscheide ne spoorbanen, dijken en wegen „ge nomen" moesten worden. Om enkele 0 De afdeling 's-Heer Arendskerke van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield haar maandelijkse bijeenkomst onder leiding van de presidente mevrouw Baars-Bor in „Het Trefpunt", Als spreekster voor deze avond was aanwe zig mevrouw Karelse uit Goes, die sprak over het onderwerp „Getuige zijn". De plaatselijke muziekvereniging Excelsior te 's-Heer Arendskerke hieldn een feestelijke rondgang door het dorp, vanwege het lelt, dat zij een eerste prijs behaalde op het pinksterconcours te Kortgene. voorbeelden te noemen: de toekom stige rijksweg van Vlir ringen naar Nleuwland (vermoedelijk volgend jaar in aanleg) en de toekomstige Sloeweg, voor de doorboring waarvan zelfs een extra grote duiker nodig was. De persleiding heeft een leng te van ruim zes kilometer. De heer Minderhoud vertelde dat de capaciteit van het centrale rioolge maal 1500 kubieke meter per uur is. Hij deelde en passant nog mee dat Walcheren nu door een pijpleiding in tweeën gesneden is: een drinkwater leiding van Oranjezon naar Middel burg en een rioolwaterafvoerleiding van Middelburg naar Rammekens. 's-GiRAVENPOLDER. Aan het jeugdverkeersexamen hebben een 7-tal leerlingen van de openbare en 22 leer lingen van de bijzondere lagere school te 's-Gravenpolder deelgenomen. Alle leerlingen behaalden het diploma. De aantekening „met lof" verkregen Ton- ny Hoogerheide en. Nellie Koopman van de openbare en Niek Buijze, Leuntje Zandee, Louw Neels, Rinus Veerhoek en Hannie de Visser van de bijzondere la gere school. MIDDELBURG. De leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool, hebben gis teravond een geslaagde jaarlijkse uit voering gegeven. De balletklassen van mevrouiw H. Riemens-Soestman brach ten bijzonderaaridlg een volksdanstan- tasie op muziek van Torsten Petre en D. Kaïbalafsky, waarin zowel de vak- en effcurfclas als de jongste leerlingen tan kunnen toonden, Yvonne M azure toon de zich technisch heel goed met „Pa vane" van H. Andrie'S'Sen. „Intrada" en een kleine symphonie werden te geho re gebracht door de jeuigdlorkesitklaase van mevrouw E. Kuiler-Buype, die hier mee bijizonder veel succes oogstte. Solozangeres mevrouw M. T, Boer winkel-Ommen bracht begeleid door De ny de Graaf (leerlinge van de heer P. H. Broerse uit Vlissingen) „Einem Bach dier fliesizt". Jan Peene toonde zijn mu zikale talenten ais enige organist deze avond met bijizonder gevoelig gespeeld 111n l>,tlce Jubilo" van J. S. Bach. Verder werkten deze avond mee de zaragüdlaisisie van mevrouw Kuiler met een repertoire opgewekte liedjes, Ada Ever-se aan het spinet, Henny en So- phietje Dekker met een pastorale, Maai ke Suiurimond met „Anglaise" en Mar co van Pagee en Pim Hermanmid'es KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM. M. A. van .had verleend en op het linker wegge- der I, uit Goes had op het kruispunt deeite was gaan rilden en ingehaald had te Bergen op Zoom geen voorrang ver- op een kruising. Als getuige werd ge leend fan een bromfietser. De officier hoord A. van K._uit Bergen,op Zoom. van Justitie vond het een ernstige over treding en eiste een geldboete vanjr 40. Hij werd veroordeeld tot 25. F.C.V. uit Bergen op Zoom had op 29 januari op de rijksweg naar Roozen- daal wel heel vreemd gereden. Toen de autobuschauffeur J. P. H., uit Oud Vossemeer een voor hem uit rijdende vrachtauto aan het passeren was wil de V. deze twee ook nog eens voorbij races waardoor hij op het linkse ge deelte van de rijweg was moeten gaan riiden. Dat werd dus tripleren vond dc Officier. V. wilde het doen voorkomen dat hij helemaal niet schuldig was en insinueerde dat J. P. H. er aan moest denken dat hij onder ere stond. Ook toen een buspassagier M. P. uit Oud Vossemeer een zelfde verklaring gaf beweerde V. nog dat het niet zo was. V. wilde 2 vliegen in een klap vangen vond de Officier maar had moeten wachten. Hij vond het heel onverstan dig van V. en eiste een boete van 50. De Kantonrechter vond dat V. hoogst gevaarlijk had gereden en veroordeel de ham daarna tot ƒ40. P. van L. oud Oud Gastel was op de Wouwseweg bij Bergen op Zoom naar links af gaan slaan terwijl dit daar niet mocht. J. van de V. uit Terneuzen die achter Van L. weer reed stond even eens terecht omdat hij geen voorrang Deze had tussen Van L. en >Van der V. in gereden. Hij had duidelijk gezien dat Van L. naar links uit wilde gaan, maar gehinderd werd door een bakfiets. Toen Van der V. met een dubbele tankwa gen achter hem aan kwam, dacht hij dat gaat fout, hij stuurde naar rechts remde en zat wat men noemt eerste rang om rustig te bekijken hoe zij op elkaar in reden. De Officier vond da beiden in overtreding wareh geweest en eiste tegen beiden een geldboete van 15.tot welke straf ze ook werden veroordeeld. brachten meer met groot enthousiasme en vol overgave dan met veelvoudig ta lent wat bet vioolspel betreft oiude dan sen ten gehore. Mej. S. H. Mantz vaardigde enkele blokfluit- en piaraoleerlingen af naar de ze uitvoering die saimen een „sympho nic" van Fmrcell lieten horen. De meisjes uit de koorifclassien van me vrouw Kuiler zongen enige eenvoudige „Deiutsche Tanze", hetgeen niet inhield dat zij er nooit een toontje naaisit wa ren. Tot slot Adriaan van Selm, op de viool begeleid door Wim van der Hooft aan de piano met een allegretto mode rato uit Sonatine van Schubert en Iie-s- beith van Selons en Henk Flietman op dwarsfluiten imet een menuet van Sta- miitz. De muziekvereniging „Excelsior" in Kloetinge en de pupillen van de korfbalvereniging „Blauw-Wit" heb ben dinsdagavond een rondgang door de gemeente gemaakt in verband met behaalde successen een dag te voren. „Excelsior" verwierf op het Bondscon- cours van harmonie en fanfarevereni- gingen in Westkapelle een le prijs met lof in de hoogste ere-afdelimg harmo nie, terwijl de Blauw-Witters het kam pioenschap behaalden in de Zeeuwse competitie. Bij K.B. van 19 mei 1962 is aan de heer M. D. A. Glerum te Middelburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de herverkavelingscommissie Zeeland en zijn de hoofdingenieur-direc teur van de Volkshuisvesting en Bouw nijverheid ir. L. D. Huisman en de HID van de Provinciale Waterstaat ir. J. G. Snip benoemd tot leden van deze commissie. 0 Zaterdag wordt het nederlagentoer- nooi, georganiseerd door A.Z.V.V. te Axel, voortgezet met een wedstrijd te gen IJzendijke I. Ter oriëntatie delen wij nog mede dat dit de tweede wed strijd is en dat de eerste wedstrijd ge wonnen werd door Wemeldinge I met 3—2. (Ingezonden mededeling) (('XvWvXv.'.vKv.iviv.v.v.'.v.v.v.v.v.v.vVii Algemene vergadering ,,'t Vrije van Sluis OOSTBURG. De algemene verga- vak Breskens nr. 1 is kaartgereed en dering van ,,'t Vrije van Sluis" besloot wacht slechts op de Rijksgoedkeuring. De paalhoofden aan de kust van Groe- gisteren met algemene stemmen tot de aanleg van een pompinstallatie in het Sluis Cadzandhaven. Hiermee zal een bedrag zijn gemoeid van een half miljoen gulden. Het dieselgemaal zal een capaciteit krijgen van duizend ku bieke meter. De aanleg van de instal latie, aldus dijkgraaf J. B. Becu, past in het kader van het Deltaplan en loopt daar zelfs enigszins op voornit. Met pe riodes die men nog krijgt was de aan leg ervan toch nodig gebleken. Het wa terschap zal het project voorlopig zelf financieren. Men verwacht tezijnertijd een zeer belangrijke Rijkssubsidie. De dijkgraa fzei na aanvaarding van het voorstel, dat in de najaarsvergadering zal worden bekeken of hierdoor het dijkgesehot moet worden verhoogd. In een openingsrede wees de heer Becu op het kleine nadelige slot van de rekening 1961. Dit stond in verband met de uitvoering van grote werken en de hoogconjunctuur, waarmee in de toekomst degelijk rekening moest wor den gehouden. De dijkgraaf was voorts van mening dat uit de C.a.o. het onder ste uit de kan moest worden gehaald om overloop van polderarbeiders naar de industrie tegen te gaan. In 1963 zou ƒ375.000.van de cultuurtechnische dienst worden ontvangen van welke subsidie de verbetering van wegen zou worden aangepakt. Zestien km wegdek zou van een asfaltlaag worden volstaan. In het kader van het DACW-werk wa ren duinpaden in Cadzand en Retran- chement aangelegd. Bij Rijkstwaterstaa't is kortgeleden aangedrongen, aldus de dijkgraaf, om een dringende oplossing te zoeken voor de Zwingeul. Indien er geen op lossing bestaat was Rijkswaterstaat gevraagd om verlegging van de Geul. In nauwe samenwerking met de ala- mitieuze polders langs de kust wer den werkzaamheden in het kader van het Deltaplan voorbereid. Het gro te waterbeheersingsplan zou in het najaar gereed zijn. Dan ook zoo de grootte van de subsidie voor de uit voering ervan bekend zijn. In de najaarsvergadering zouden dan ook o.m. de uitgewerkte onderdelen ter tafel komen der aanvoerleidingen naar de nieuwe gemalen in Cadzand, Nieu- wesluis en Sluis nr. 7. De klemmende vraag was ook hier, aldus de dijkfraaf, „moet het dijkgesehot worden ver hoogd?" De verbetering van het dijk- Voor de jaarlijkse rijtoer van ouden van dagen te Wolphaartsdijk, die dit jaar op maandag 2 juli a.s. zal worden gehouden en waarbij Rotterdam zal worden bezocht, werd een bedrag van 1.301,85 ingezameld. GOES, 14 juni. Kruisbessen I 6467, id. n 48. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 14 juni. aanvoer 16.000 kg. AA. extra 2.70: AA. I. 2.45: A. extra 2.60: A.I. 2.30; B. ex tra 2.60 B.I. 1.70: C. extra 2.10: C.I. 1.45: D I. 1.30: E-I040 EH 0.70: P I. 1.55: stek 0.60. Vismijn Colijnsplaat: exportgarnalen 1929 36,52, schar 261, bot 373, wijting 35, schol 33, tong 160. griet 11, paling 9, rog 8, onge- soorteerde vis 79. de werden tijdens voorjaarsstormen ernstig beschadigd. Met inzet van alle aanwezige krachten konden deze tijdig worden hersteld. De vergadering verleende de ontvan ger, de heer A. G. Calon eervol ont slag en benoemde in zijn plaats de heer E. J. J. Magnus te Oostburg. Het onder houd van de boulevard De Wielingen werd vanwege de toeristische belangen aande gemeente Cadzand overgedra gen. De gemeente zou een vergoeding van 3000.ontvangen. De vergade ring ging accoord met de opheffing van de grintweg commissie Nieuwvliet- Sluis-Retranchement. De verhoging en verbreding van de zeedijk bij Breskens (een der meest zwakke plekken de zeewering langs de Westerschelde) kwam daarna aan de orde. Het plan was een gedeelte van de dijk te verhogen en tevens een stuk aan te leggen over het schor naar de uitwateringshiis nr. 1. De provinciale goedkeuring voor dit werk was reeds ontvangen, het wachten was nu op het accoord van het Rijk. De vergadering machtigde het bestuur van het water schap gronden voor verzwaring van het dijkvak in het haar bezit te krijgen. In samenwerking met alle calamiteuze polderswerd verder een peilboot aan gekocht. Totale kosten ƒ65.00».—, kos ten voor het waterschap 18.282. AXEL. De bekende Axelse wan delsportvereniging „EMMA" viert de- re week haar eerste lustrum in de straat waaraan de club haar naam mtleent: de Emmastraat. Deze pas njf jaar oude vereniging begon in 1957 met een ledental van dertien dat inmiddels is gestegen tot rond de 150. Het bestuur wilde dit eerste lus trum niet onopgemerkt voorbij laten gaan en besloot een drie dagen du rend feest te organiseren voor haar leden. Onder leiding van de heer J. Picavet werden op de geboortegrond van de vereniging een aantal wed strijden gehouden, o.m. hardlopen, zakkenlopen, stoelendans e.d. Verder viel bij de bewoners van de Emmastraat (en eiders) in de smaak het mastklimmen en een waterballet, waarbij de axelse brandweer voor de vochtigheid zorgde. VLISS1NGEN. De Stichting Sport- belangen treedt zaterdag als gastvrouwe op voor een aantal sportlieden uit Aalst (België). Het programma voor het aan staande weekeinde ziet er als volgt -uit: zaterdag: 11 uur ontvangst gemeente huis; 12.15 inkwartiering foyer Schelde- kwartier, 2 uur volleybal Jacob Cats- school, 3 uur Judo Bonedijkeplein-, 's middags schaakwedstrijd Jacob Cats- school (waarschijnlijk met Belgische kampioene), 7 uur zevenhandbal Bone dijkeplein, 8.30 uur gezellig samenzijn Scheldekwartier. Zondag: 10.30 uur veld- hamdbal dames Baskenburgseweg ter rein drie, 12 uur zevenhandbal dames Baskenburgseweg terrein vier, 12.30 uur voetbalwedstrijd Irislaan terrein twee Vlissingen-combinatie tegen FC Rode Sportkring Aalse, 14 uur atlethiek sintel- baan, biljarten in café Riemens Bad huisstraat. GOES Nu de competities van de Zeeuwse korfbalhond naar het einde lo pen komen de kampioenen In de diver se klassen nit de bus. Zo valt zaterdag middag a.s. In Terneuzen de beslissing in klasse 2b bij de wedstrijd Luctor 1— Blauw wit 1. De thuiclub heeft aan een punt genoeg voor de titel en daar mede zal Terneuzen na vele jaren weer een eerste klasser rijk worden. Aangezien de kampioen in 3b deze week eveneens bekend wordt, rest bij de senioren enkel nog de beslissing in de eerste klasse waar Animo 1 uitste kende papieren -bezit. Concurrent Togo 1 speelt thuis haar laatste wedstrijd te gen Top 1 en brengt door te winnen haar puntenaantal op 27 uit 16 wedstrij den. Animo 1, dat op dinsdagavond 19 juni, in de Souburgse sportweek, in het veld komt tegen Zeelandia 1 heeft straks 26 punten uit 14 wedstrijden. Aangeno men althans dat van Zeelandia 1 ge wonnen wordt. De eerstvolgende wed strijd van de Souburgers, uit tegen Top of Tjoba 2 levert dan de beslissing op. In klasse 2a wordt niet gespeeld. In 2b tippen wij winst voor Luctor 1 tegen Blauw wit 1. Indien Vios 2 thuis van WKV weet te winnen neemt de span ning in de staartgroep van d-eze klasse geweldig toe. Ook de uitslag van de ontmoeting VitesseDe Poel kan hier- f„an,ah^ kortste eind zou trekken. Ook m 3a is de strijd in de onderste regio tor vX?ng ?let Hekkeslui- ter Vedo 3 ontmoet deze week Animo 3 tweemaal en veel wijzer zullen zij hier van met worden. Ditzelfde geldt voor Stormvogels 2 als het zaterdagmiddag op bezoek gaat bij Atlas. Alleen Dos55 heeft van de drie slechts geplaatsten te- §e?. X?di>.2 een Wein kansje om zich definitief in veiligheid te brengen. Ondo LraifKn= 5, lastige tegenstan- Y£L.kebben Of het m opmars zijnde 3SSS' in klasse 3b, het ook thuis tegen VOPO zal kunnen klaren betwijfelen wij. Togo 4Elto 2 betekent winst voor de bezoekers. De rest van het program ma voor zaterdag luidt: adsp. A: Swift aVedo; C: Swift kwiekAnimo c- D- Luctor—Togo; Tjoba a—Elto; E: Vol harding—Zeelandiapup. B: Olympia a —Elto en Olympia b—Togo a. Het pro gramma op avonden in de komende week luidt: le kl.: Animo 1—Zeelandia (19-6); 2a: Zuidwesters 2—Vedo 1 (19-6) - avondkl,Swift 4—Ondo 2 (21-6); adsp'. C: Swift kwiek—Animo c (20-6) en pup. B: BI. wit a—Tjoba (19-6). toe bijdragen vooral indien Vitesse hier te Axel. Aan het Jans-eniuslyceum slaagde voor het eind-examen handelsdagschool 4 jarige cursus, de heer R. Dobbelaar Het voorstel tot het bouwen van een vierde koelhuis is inmiddels aangeno men. De uitbreiding van de produktie van bewaarfruit zal verder tot gevolg hebben een grotere behoefte aan vei lingfust. Er wordt gedacht aan de jaar lijkse aanschaffing van 50.000 a 60.000 standaardfrurtklsiten. Uitbreiding van het fustpark maakt noodzakelijk de zorg voor opslagruimte in de vorm van een nieuwe fustloods. De capaciteit van een nieuw pakstation kan bij volle bezetting worden gesteld op 80 a 100 ton per dag. Het is thans nog niet mogelijk te voor spellen of en zo ja, wanneer ruim te en capaciteit van het pakstation te klein zullen blijken, aldus het jaarver slag. Het plan ziet er resumerend als volgt uit: in 1963 bouw van koelhuis IV en fustloods III, in 1965 verlenging van de neerzetruimte, in 1967 uitbreiding van het pakstation (is niet zeker) en in 1969 waarschijnlijk de bouw van koelhuis V. In het jaarverslag wordt over het af gelopen boekjaar gezegd dat de nieuwe gebouwen over het algemeen aan de gestelde verwachtingen voldeden. De wachttijden bij de aanvoer werden kor ter, het fruit in de neerzetruimte kwam beter tot zijn recht en bij het sorteren van fruit ging zowel de totale capaci teit als de prestatie per man-nur be langrijk omhoog. geven: ROLAND CAPRI no-iron weekend-shirt, style 1962, luchtig en sportief, gemerceriseerde poplin met changeant effect, ook open te dragen. In 7 kleuren. Een feestelijk cadeau Terlenka en Trevira dassen wasbaar en kreukvrij, in moderne dessins en kleuren, in originele cadeauverpakking Tarlenka Trevira o.a. in modern in bijzonder noppendessin sjieke dessins 23 DOE MÉÉR MET MINDER GELD I Voor de vader met smaakt Vader heeft nooit anklets genoeg! ROLAND tricot nylon overhemd optisch wit, boord en manchetten met onberispelijk blijvende pasvorm, met gratis plastic kleerhanger, in smaakvolle cadeaudoos Mousse-nylon ankiets versterkte hiel en teen, in uni en vele moderne dessins en modieuze zomerkleuren 2~2 50 VESTIGINGEN

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5