Raad Middelburg verkoos een vierde wethouder Met 26 donderende motoren Albert Heijn vroeg zélf sluiting aan Onder invloed met auto in de sloot Vanaf vandaag transacties voor verkeersovertredingen Juridische haarkloverij Ondanks V.V.D.-pogingen vacature te handhaven De heer W. P. Baars (C.H.U.) de opvolger van de heer A. J. Kaland Politiek fatsoen ZILVEREN JUBILARIS BIJ VIBRITE WORKS Stemming Aansluiting onrendabele percelen elektrisch net „WEGGEBRUIKERS, OPGEPAST FILIAAL IN GOES OPEN, MAAR. Bunkers in Westhoek worden opgeruimd BELGISCHE SCHILDER EXPOSEERT IN SLUIS Rusthuis Poel wij ck kreeg bezoek Goede trouw Nu ook waterskieërs in Westenschouwen Provinciale diaconale conferentie Geref. Vrijgemaakte Kerken Vrijdag 15 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD r r Pag. 3 MIDDELBURG Met twaalf stemmen voor en vier blanco heeft de raad van Middelburg in zijn vergadering van gisteravond de heer W. P. J. Baars (chu) gekozen tot wethouder van deze gemeente als opvolger van diens partijgenoot de heer A. J. Kaland, die zoals hekend, benoemd werd tot lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De heer B. A. Hesselink (vvd) die bij de behandeling van het voorstel tot verkiezing van een nieuwe wethouder het ver vullen van de vacature Kaland een „nutteloze zaak" had genoemd, was de eerste om de heer Baars geluk te wensen. Voordat de heer Hesselink uiteenzette waarom hij tegen de verkiezing van de vierde wet houder was, wijdde burge meester mr. J. Drijber felici tatiewoorden aan het adres van tot gedeputeerde benoemde raadsleden de heren A. J. Ka land en jhr. mr. T. A. W. J. Söhorer. De raadsvoorzitter vond het spijtigdat beiden „uit ons midden zijn vertrok ken". Hij stelde voor na de eerstvolgende raadsvergade ring (op 25 juni) van de heren Kaland en jhr. Sdhorer officieel afscheid te nemen. De raad ging hiermee aecoord. De fractie-voorzitter van de WD deelde mee zelf geen kandidaat voor de vierde wethouders&toel te willen stellen. Integendeel, hij wilde die ze tel liever leeg laten. De heer Hesse link zei het nu niet het juiste moment te vinden uitgebreid in te gaan op het feit of Middelburg nu drie of vier wet houders moe,t hebben. Dit is een kwes tie die de nieuwe raad straks aan- gaat. De liberale afgevaardigde her innerde eraan dat hij in september 1958, toen over deze aangelegenheid uitvoerig werd gedebatteerd, zich uit een vorm van politiek fatsoen bij de beslissing van de raad (vierde wet houder) had neergelegd. Theoretisch heb ik tegen de verkie zing van een vierde wethouder geen •bezwaar, aldus de heer Hesselink, maar wel van de practische kant be keken. Is het nu werkelijk van be lang, vroeg hij, om voor die twee en een halve maand nog een leemte op te vullen? De WD-woordvoerder betoogde dat voor het wethouderschap een voorop leiding nodig is. De heer Baars diens naam wordt genoemd, zei de heer Hesselink zouden wij kunnen zien als een volleerd wethouder na enige tijd. „Wij lopen nu echter de kans dat de heer Baars zijn wethou- MIDDELBURG. Na borrels te heb ben gebruikt in café's in Zoutelande werd de Oostkapelse chaffeur F. E. K. op 27 februari in Vlissingen aangehou den. Hij reed nog door een stopteken van de politie heen. Gistermiddag stond hij wegens rijden onder invloed van sterke drank bij de Middelburgse poli tierechter terecht. De officier van justi tie, mr. A. W. Rosingh, eiste twee we ken onvoorwaardelijke gevangenisstraf en zes maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met drie jaar proeftijd. De politierechter maakte er een week onvoorwaardelijk van met de ontzegging. Een dagje naar België was de land bouwer J. A. W. uit Kortgene op 25 maart geweest. Hij had die dag wel veel gedronken, maar nauwelijks gegeten. In de buurt van de veerboot in Perkpol- der reed hij met zijn auto een sloot in. Lichtgewond werd hij door omstanders uit zijn wagen gehaald. Vanwege reci dive eiste de officier twee weken on voorwaardelijk en een jaar ontzegging. Mr. B. S. Sieperda. de politierechter, veroordeelde W. voor het rijden onder invloed tot twee weken celstraf en zes maanden ontzegging. De Middelburger W. G. had op 8 maart zo'n hoog opgeladen handkar te duwen dat zijn uitzicht werd belem merd. Hij reed tegen een stilstaande au- •■'to op en veroorzaakte schade. Hij reed echter door en daarvoor kreeg hij 20 boete. De eis lag tien gulden hoger. De winkelier G. A. E. uit Sas van Gent beledigde bij een caféruzie in Koe wacht op 4 aprd iemand en kreeg daar voor 25 boete. Verwezen naar de rechtbank werd de zaak tegen de Vlissingse loswerkman J K die in de nacht van 27 op 28 mei in Vlissingen een damesfiets zou hebben gestolen en de dag daarop in Middel- burg uit zijn kosthuis overhemden, on- dergoed en sokken zou hebben ont- vreemd. MIDDELBURG. Gisteren was de heer A. F. A. M. de Paauw een kwart eeuw bij de Vitrite fabriek te Middel burg werkzaam. Dit feit werd in een bijeenkomst van directi'e, chefs en naas te medewerkers feestelijk herdacht, waarbij de directeur, Ir. J. P. Berde' nis van Berlekom, de jubilaris harte lijk toesprak. De heer Van Berlekom typeerde de jubilaris als een accurate medewerker, die ook onder moeilijke persoonlijke omstandighei^'J_n plichtsbetrachting niet uit het oo0 ver loor. Tenslotte dankte spreker deneer De Paauw voor de wijze waarop hij de belangen van de Vitrite heeft J^®]?ar- tigd en overhandigde hem de envelop pe met inhoud. Mevrouw de Paa™ kreeg een boeket bloemen aangeboden. De heer J. J. Claas, administrateur, zich aansluitend bij de woorden van de vorige spreker, releveerde de verdien sten van de jubilaris en sprak de hoop uit, dat de heer De Paauiw de komen de acht jaren die hem nog scheiden van de pensioengerechtigde leeftijd, in goede gezondheid bij de Vitrite zal mo gen doorbrengen. De heer Chr. De Vlieger bood na mens de Ondernemingsraad zijn geluk wensen aan. Namens de beambten dankte spreker de jubilaris voor de prettige samenwerking en overhandigde hem een polshorloge. De heer De Paauw dankte vervolgens de directie voor de waarderende woorden en de enveloppe met inhoud en de overige sprekers voor de goede wensen en het fraaie cadeau. Onder het genot van een kopje koffie en een rokertje werd nog een aantal herinneringen opge haald, waarna de feestvreugde in de huiselijke kring werd voortgezet. derschap hij het optreden van de nieu we raad niet continueert. Het is, me neer de voorzitter, toch geen goed ge bruik iemand op te leiden en hem na enige maanden weer te zien afvloeien. Het zou dan ook een zaak van gezond verstand zijn de lacune zo te laten, temeer omdat wethouder drs. Th. J. Westerhout, nu straks de Tweede Ka mer op reces gaat, nog meer dan an ders zijn aandacht aan de taken van het college kan wijden!" De christelijk-historische fractie voorzitter mr. P. van Empel achtte zich door de heer Hesselink uit zijn tent gelokt. Hij merkte droogjes op dat de heer Hesselink „theoretisch de zaak niet winnen kan en dat hij daar om maar op het practische vlak een beroep gaat doen op het gezond ver stand van de, raad". De heer Van Empel bleef bij zijn mening dat Mid delburg een vierde wethouder niet ontberen kan. In deze tijd van ont wikkeling heeft de Zeeuwse hoofdstad een krachtig bestuur zeker nodig. Het zou bovendien oordeelde mr. Van Empel onpraktisch zijn om in deze periode van vacanties een leem te te handhaven. De chu-afgevaardig- de was blij dat een van t7e raadsle den bereid was gevonden om de perio de tot september te willen overbrug gen. De interimperiode heeft verder het voordeel dat do heer aars kan kennismaken met de werkwijze van het college. De heer Van Empel vond het onjuist om nu al van de heer Baars te verlangen dat hii zeggen moet of hij in september zal aanblij ven of niet. ,,ik voel niet de minste behoefte aan een nader beraad", be klemtoonde het chur-aadslid als ant woord op de suggestie van de heer Hesselink de vergadering te schorsen teneinde de fracties gelegenheid te ge ven intern de zaak nog eens te be kijken. Het raadslid om wie alles draaide, de heer Baars zelf, verklaarde niet te kunnen zeggen of hij zijn wethouder schap vooropgesteld dat hij geko zen zou worden in september zou continueren. ,,Wel kan ik meedelen, zei hij, ,,dat mijn persoon .geen aan leiding tot moeilijkheden zal geven." In tweede instantie wilde de heer Hesselink nadat hij uit de woorden van de heer Baars begrepen had dat deze zich niet wilde binden voor de toekomst welke argumenten er bij het college van B. en W. leefden om met een voorstel tot aanvulling, te ko men.' De raadsvoorzitter antwoordde dat ,,deze vraag niet in die vorm in het college aan de orde is geweest. De beslissing berust bij de raad". Mr. Drijber stelde daarna stemming voor, waartoe werd overgegaan. Na zijn verkiezing tot wethouder verklaarde de heer Baars de benoeming te wil len aanvaarden. De raad verleende aan de heer A. J. Kaland met ingang van 6 juni jl. eervol ontslag als ambtenaar van de- burgerlijke stand. De geloofsbrieven van het nieuwe raadslid mevr. S. van Duyne-Mensen (opvolgster jhr. Scho- rer) werden in orde bevonden. Die van mevr. E. Strubbe-van Veen (op volgster A. J. Kaland) waren nog niet volledig, zodat de raad hierover nog geen beslissing kon nemen. Raad 's-Heer Arendskerke 's-HEER-ARENDSKERKE. De raad der gemeente 's-Heer Arendskerke zal 19 juni a.s. in openbare vergade ring bijeenkomen. Een belangrijk punt van de agenda betreft een schrijven van de P.Z.E.M. om principiële mede werking te verlenen aan een plan tot aansluiting van alle onrendabele perce len in Zeeland. In de gemeente 's-Heer Arendskerke omvat dit plan percelen aan de: Zeedijk, Noord- en Nieuwe Kraaijertsedijk, Kasteelweg, le Dwars weg, Noordweg, Nieuwe Rijksweg en Schengedijk. Het ligt in de bedoeling nog deze zomer verschillende van deze percelen reeds aan te sluiten op het elektrisch nét. Een ander punt betreft het uitbreidingsplan van ';s-Heer Hen drikskinderen; dit plan houdt een aan zienlijke verbreding in van de bestaan de Oude Rijksweg aldaar. Dit heeft tot gevolg, dat de voortuintjes van de wo ningen gelegen aan de oostzijde van de ze straat ongeveer gehalveerd moeten worden. Bij nader inzien en na deskun dig overleg zijn B. en W. tot de conclu sie gekomen, dat het, zeker voorlopig, beter is deze verbreding achterwege te laten, daar de huidige straatbreedte nl. voldoende wordt geacht. Verder vinden B. en W. het jammer, dat door ver breding de bomen aan deze weg zouden moeten verdwijnen. Zij stellen de raad daarom voor te besluiten de Oude Rijks weg ongewijzigd te laten. Daar het lijkehhuisje op de algemene begraafplaats te Nieuwdorp in een der mate bouwvallige staat verkeert, dat het gewenst is tot afbraak te besluiten, wordt de raad voorgesteld een krediet van 4.000 uit te trekken voor de bouw van een nieuw huisje. (Ingezonden mededeling) Met ingang van 1 september 1962, is tot onderwijzeres aan de Diaconie school te Aagtekerke benoemd, mej. De Gruiter te Rijswijk (Z.H.). MIDDELBURG. Met inganig van. vandaag zal de politie in bet gehele land bepaalde str.afbare feiten (voornamelijk verkeers overtredingen) direct af doen met de in overtreding zijnde. In plaats van een proces-verbaal kan de overtreder dus met de politie een transactie aangaan. In een gedeelte van ons land is deze manier van doen al gebrui kelijk, zelfs werkt de politie in enkele arrondissementen (b.v. Breda) al hiermee. Vandaag is de regel landelijk geworden en geldt dus ook voor het arrondis sement Middelburg, waaronder dus geheel Zeeland valt. Het Koninklijk Besluit dat deze ma terie betreft dateert van 7 juni en treedt 15 juni in werking. Eer gisteren is het K.B. uitgegeven. De transacties betreffen voornamelijk dus (lichte) verkeersovertredingen. Er zijn enige uitzonderingen hierop, zoals het betreden van verboden grond. Drie categorieën zijn ingesteld en ook drie verschillende transactiebedragen waar van niet kan worden afgeweken. Cate gorie 1 bevat overtredingen door voet gangers en wielrijders (ook bakfietsen) en het transactiebedrag is 2,50. Cate gorie 2 betreft bromfietsers en motorrij ders en deze hebben vijf gulden te beta len. Categorie 3 tenslotte heeft te doen met automobilisten en het bedrag waar mee deze strafvervolging kunnen voor komen is bepaald op 7.50. Uiteraard is de overtreder niet ver plicht een transactie aan te gaan net zo- min als de politieman. Dan gaan de ambtelijke molentjes dus normaal wer ken: dus eerst kans op een schikking en dan behandeling van de overtreding door de rechter. De transactie kan alleen worden aan gegaan als de overtreder op heterdaad is betrapt en geldt niet voor personen beneden de achttien jaar. In een aantal gemeenten krijgt men ook de kans nog uiterlijk een dag later het transactiebedrag op het politiebu reau te betalen. Dat is wat Zeeland be treft in de plaatsen die beschikken over gemeentepolitie (Middelburg, Vlissin gen, Terneuzen en Goes) en enkele ge meenten die een meer permanente bu reaubezetting hebben van de rijkspoli tie: Zierikzee, Oostburg, Hulst, Axel en Sas van Gent. De politiemensen zijn niet verplicht geld te wisselen (het is zaak dat elke weggebruiker dus rijksdaalders bij zich steekt!) en kan alleen Nederlands geld aannemen. De overtreder krijgt in ruil voor zijn geld een kwitantie. Op elk po litiebureau ligt voorts een kopie van het desbetreffende K.B. en de lijst van over tredingen waarvoor transacties' kunnen worden aangegaan ter inzage. Het doel van deze transacties is een snelle afdoening van ver keersovertredingen. Ook maakt het mogelijk dat de politie, die nu minder tijd heeft te besteden op het bureau voor het maken van processen-verbaal, op een effectievere wijze zijn contro lerende taak op de weg kan uit oefenen. Het is dus mogelijk dat de politie sneller besluit tot be keuren dan tot nu toe het geval is. De weggebruiker is vanaf vandaag gewaarschuwd! R2062 COX-viUvitvJB^ Vaderdag begint al vroeg, het beste is net genoeg Afloop van verkoping WEMELDINGE. Notaris J. C. Kam te Kapelle verkocht ten overstaan van mej. J. A. van de Visser het woonhuis Wilhelmniastraat 8 te Wemeldinge. De hoogste inschrijver was J. Zuyddijk met 3.800. De koper werd J. Haverhoek met 6550. Het woonhuis Wilhelmina- straat 68 werd ten aanzien van mej. J. M. de Jonge verkocht. Hoogste in schrijver was J. Hamelink met 1.750, koper werd A. Bal met 2.225. Op het gemeentelijk sportterrein in Kapelle zal zaterdag 16 juni om 7.15 uur avonds een voetbalwedstrijd plaats vinden tussen een elftal van het Koninklijk Kweekbedrijf D. J. van der Have N.V., en een elftal van de vei lingvereniging ,,Kapelle-Biezelinge en Omgeving". De inzet van deze wed strijd is een wisselbeker die verdedigd moet worden door de veilingmannen. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten goede aan het Rode Kruis. Van een onzer verslaggevers GOES. Naar ons gisteren pas is gebleken behoort Albert Heijn te Goes óók tot de 28 krui deniers die een verzoek indien den bij het gemeentebestuur, de winkel voor een week te willen sluiten wegens vakantie. Zoals we gisteren konden melden heeft Albert Heijn het Goese filiaal, hoewel dat deze week aan de beurt was, in strijd met de ge meentelijke verordening niet ge sloten. Nu blijkt, dat Albert Heijn HAAMSTEDE. In de vroege mor gen van woensdag klonken de eerste doffe knallen uit de richting van het strand van Westenschouwen. De dyna- mietpatronem waren hun verwoestend werk begonnen: het strand werd gezui verd van de bunkers van de Tweede We reldoorlog. Het „eerste slachtoffer" was een kazemat die werd opgeblazen en in een puinhoop werd veranderd. In de komende maanden zullen deze explosies met de regelmaat van een klok weer klinken. TERNEUZEN. Tusse de bouw put voor de nieuwe zeevaartsluis en de tijdelijke rondweg zwoegen dage lijks twaalf draglines, acht buldozers en zes tractoren die z.g. grondkarren trekken. Tezamen zijn dit 26 zware motoren, die een gestadige donder over de velden leggen. Wie niet beter weet zou denken dat er een vliegveld in de buurt is. Intussen is dit intensieve gebruik van moderne grond- en graaf werktui gen een indrukwekkend gezicht. Zwa re bulldozers, de zwaarste die de rijkswaterstaat bij de kanaal werk zaamheden in gebruik heeft, trekken soms met vieren tegelijk hun sporen. Een lichte nevel maakt het beeld mis tig. Draglines ronken en zwenken rus teloos door, van de vroege morgen tot de late avond. Zij beginnen 's mor gens om kwart voor zeven, en draaien met kleine pauzes door tot 's avonds zes uur. Het huidige maaiveld wordt op twaalf plaatsen tegelijk aangevre ten. Enorme grondmassa's moeten verplaatst worden. Daar zorgen de bulldozers en tractoren voor. Deze laatste trekken een soort kiepkarren die op manshoge ballonbanden lopen. Vooral in regentijden, als het hele terrein in een onafzienbare modder- brei verandert, leveren die ballonban den hun rendement. In feite wordt hier een nieuwe boe zem voor de westelijke Rijkswater staat gegraven. Maar Rijkswaterstaat is op het tijdschema achter en zet er nu schot achter. Wat dit betekent is niet te zeggen. Dat moet men zien., en horen Bruinisser mosselvaartuig had pech op weg naar Wad BRUINISSE. Het motormosselvaar- tuig Bru 50 van de firma De Waal-Pad mos had op zijn reis naar de Wadden zee pech, want in de sluis bij Vrees wijk werd -door een verkeerde manoeu vre het roer zodanig beschaidgd, dat het afbrak en op de bodem van de sluis terecht kwam. Het schip ging bij de scheepswerf van Duivendijk en Zonen te Bruinisse in re paratie. De jaarlijkse collecte voor het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft in Waar de 368 gulden opgebracht. De collecte Sonnevanck en Zonne gloren Heeft 422,30 opgebracht in Ar- nemuiden. T. de Waal, Bruinisse (89) overleden BRUINISSE. Te Bruinisse over leed op bijna 89-jarige leeftijd de heer Teun de Waal Rz. De heer T. de Waal, telg uit een bekend geslacht van oester- en mosselkwekers, was zelf ook mossel kweker en met de Bru 142 bracht hij menige vracht mosselen naar België. Op latere leeftijd, van 1940 tot 1958, diende hij de Gereformeerde Gemeen te als diaken. Daarbij was hij ook administrateur van de kerk en als zodanig werd de kerk bouw na de oorlog geheel door hem ge administreerd. SLUIS. De sterk gedunde gemeen teraad (liefst vier van de zeven leden waren afwezig) nesloten in een gister avond gehouden raadsvergadering de stadhuiskelder in de periode van 16 juni tot en met 15 juli te verhuren aan de kunstschilder Alfons Blomme te De Haan (Belg.) voor een tentoonstelling van diens eigen werken. Verder besloot men de oude brandweerauto te verko pen voor 765 aan A. J. Baas. In het uitbreidingsplan werd aan de gebr. Van der Poel uit Terneuzen op tie verleend op bouwgrond voor 33 wo ningen en 31 garages en aan de fa. Leen houts te Sluis voor dertig woningen en twee percelen bungalowbouw. Voor de aanleg van de z.g. rondweg dient een aantal huizen te verdwijnen. De raad igng in principe accoord met een verzoek van de betrokkenen hun huizen te mogen herbouwen op de over gebleven grond. Door de leerlingen van de lagere scholen te Wolphaartsdijk werd voor 109,10 zomerpostzegels verkocht. OUDELANDE. Verscheidene be jaarde inwoners van Oudelande en om streken hebben een bezoek gebracht aan het hervormd rusthuis Poelwijck te 's-Heer Arendskerke. In de hal van het gebouw werden zij door de direktrice ontvangen en kregen een verversing aangeboden. De rondgang door het te huis viel bij velen in de smaak, zodat het rusthuis waarschijnlijk binnenkort weer verschillende namen aan de wachtlijst kan toevoegen. het verzoek tot sluiting mede ondertekende, komt dit incident wel in een heel wonderlijk dag licht te staan. Vooral omdat Al- bert Heijn ontkent een handteke ning te hebben geplaatst. Albert Heijn heeft de zaak niet geslo ten, met als ejcuur een juridische spitsvondigheid. Naar wij als veronder stelling hebben uitgesproken zou dit kunnen zijn de zin dient te worden gesloten", in plaats van ,,is verboden". Het gemeentebestuur van Goeis is van mening dat -deze (handelswijze op zijn minst als „flauw" moeten worden beschouwd. Aangenomen mag toch worden dat de N.V. Albert Heijn, die uiterst merkwaardig paa vorige week in een schrijven hët gemeentebe stuur mededeelde het filiaal niet te zul len sluiten, op de hooigte is van het on dertekenen van haar kant van (het ver* zoek van de Goese kruideniers. Agezien van het juridisch aspect, moet deze gang van zaken wel als zeer wonderlijk worden betiteld. De verorde ning zal nu nader worden bekeken. Vóórdat een nieuwe door de raad kan worden vastgesteld, ishet vakantiesei zoen achter de rug, maar het gemeente bestuur rekent o-p de goede trouw van men ons van de zijde van Albert Heijn in Zaandam nog mede dat ook het Middelburgse filiaal dat medio septem ber zal moeten worden gesloten, ge opend zal blijven. Dit is echter onjuist. Van de zijde van het gemeentebestuur heeft men ons er op gewezen dat in de verorde ning geen omschrijving wordt gege ven van wat onder kruidenierswaren moet worden verstaandaar dit te veel ruimte in beslag zou nemen. Zoals gewoonlijk, heeft men in dit ge val toen artikel 1 van het vestigings- besluit Kruideniersbedrijf 1939 aan gehaald. In 1961 is dit artikel echter vervallen en door een ander vervan gen. Deze nieuwe formulering is ech ter ook nog niet definitief. Albert Heijn heeft de verwijzing naar een vervallen artikel nu aangegrepen om de verordening te kunnen ontduike. HAAMSTEDE .Het waterskiën heeft nu ook zijn intrede gedaan aan de kust van Schouwen-Duiveland. Enkele vakan- nwaïlfrSK ZU? dez6r dagen begonnen met het beoefenen van deze sport aan "iet strand van Westenschouwen. GOES. De Gereformeerde Vrijse maakte Kerken in Zeeland hebben vrii dag m De Opril de provinciale ddacona le conferentie gehouden. Deze vergade Mngv^frRoge0I>end.en ^sloten door ds M. van Beveren uit Vrouwepolder. Ds n V^n ouldt hield een lezing getiteld Wdc°o^^.°P- brief cen- dtxJr^ngrijpen ^vanf d^T verheid in het maatschappelijk leven' aldus ds. Van Houdt, maar geeft, niet duidelijk aan wlke wegen dan wel moe ten worden gevolgd. Na de middatr werd de lezing besproken. miculaS

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3