Felle aanval Zorin besluit conferentie Indonesisch wantrouwen „volkomen ongegrond'' Onderhandelingen tussen Europeanen en Algerijnse nationalisten mislukt DEMKAgeen dubbele facturen DAFgeen onjuiste handelingen Kunstmanen bij tientallen in Delft DR. J. H. VAN ROIJEN NAAR WASHINGTON Drukpers dekt tekort Congo's begroting Heemskerk blijft tegen samenvoeging Commissaris Moll adviseur bij bank GROOT AANTAL INFILTRANTEN GEEFT HET OP Nieuwe kernproef op grote hoogte De BiltWarm PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Amerika wilde claims van Philips kwijt DELFT: ALS WE MAAR MEER MOGEN BOUWEN VEERTIG ROVERS) Tslik. HEFFING OP KAAS IN BELGIË HOGER Gratis brief naar huis uit Nieuw-Guinea Voor monument van Brederode 43.000 Verzet in Europees parlement tegen denkbeeld Adenauer Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 011802009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5075 Vrijdag 15 juni 1962 NIEUWE PUINOORLOG VAN O.A.S. DEN HAAG. De directie van de N.V. Koninklijke Demka- staalfabrieken te Utrecht heeft gisteren tegenover het ANP categorisch ontkend, dat er onregelmatigheden in transacties tussen haar en de DAF zouden zijn geweest. Bovendien, aldds de directie van de Demka in deze verklaring, worden en werden door de Demka chassisbalken en carrosseriemateriaal nog ge produceerd noch geleverd. Dubbele facturen zijn door de Demka nimmer uitgeschreven. Ook de directie van de DAF heeft tegenover het ANP een verklaring af gelegd. Zij deelt mede dat de berichten over een justitieel onderzoek be rusten op „onjuiste feiten en verdachtmakingen". Waar gesproken wordt over dubbele facturen, aldus de verklaring van de DAF, is geen sprake van onjuiste handelingen welke een frauduleus karakter zouden hebben. Er is ook geen sprake van ontduiking der belastingen. Ons werd van de zijde van de Demka nog medegedeeld dat de eventueel bij de justitie aanwezige facturen nimmer orginelen kunnen zijn. Boven dien, zo werd gesteld, kunnen zij niet van de Demka afkomstig zijn. Mr. Maris, de Haagse officier van justitie die het door ons gisteren be schreven onderzoek leidt, was giste ren voor enkele dagen met vakantie vertrokken; hij kon derhalve op bo venstaande mededelingen geen com mentaar leveren. Hoge autoriteit Onderdehand is' gisteren de zaak ook besproken in een spoedvergade ring van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap in Lu xemburg. waar fotokopieën van dub bele facturen, verzonden door de Ne derlandse justitie waren ontvangen. Vorige week werd de heer Spieren burg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, gewaarschuwd uit Den Haag dat het justitiële onderzoek waarover wij gisteren schreven gaan de was. Hij heeft toen zijn collega, tevens voorzitter van een controleren de werkgroep, de Fransman P. O. La- pie daarvan in kennis gesteld. Deze op zijn beurt gaf de heer Burgert van de accountantsdienst der Hoge Auto riteit opdracht, zich met Den Haag in verbinding te stellen. Geen inbreuk Na het gesprek tussen mr. Maris en de heer Burgert in Den Haag is de laatste woensdag onmiddellijk terug gereisd naar Luxemburg; de spoed vergadering over dit onderzoek werd gisteren gehouden. Daarbij is de Hoge Autoriteit tot de conclusie gekomen dat door Demka geen inbreuk is ge maakt op enige bepaling in het ver drag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Daarbij is dus waarschijnlijk het onderzoek weer geloealiseerd tot Ne derland. Dit onderzoek zal, zo werd ons gisteravond meegedeeld, worden voortgezet. „Echt' De officier van justitie in Den Haag twijfelt er niet aan dat de fotokopieën van de dubbele facturen waarover hij beschikt echt zijn. Zij zijn uitvoerig onderzocht. De mededelingen van Demka en DAF aan welker juistheid wij, geen re den tot twijfel hebben laat uiter aard de mogelijkheid open dat dit onderzoek straks in geheel andere richting zal moeten gaan. Uit de me dedeling van de directie van de DAF valt niet af te leiden dat er geen dub bele facturen zouden zijn geweest. Tenslotte wordt ook de positie van de ..aanbrenger" de ex-employé van de DAF die de fotokopieën te koop wilde aanbieden onderzocht. Er wordt door de justitie nog bekeken in hoeverre hij zich zou hebben schul dig gemaakt aan het op onoorbare wijze openbaar maken van geheimen. fIngezonden mededeling) HOE? VRAAG HET UW FIETSENHANDELAAR AMSTERDAM De New Yorkse effectenbeurs is weer verder de da lende richting in gegaan. Tot voor kort konden de Nederlandse interna- t.onale fondsen goede weerstand bie den, maar gisteravond was net daar mee afgelopen. Uit Amerika kwam een groot aan bod van claims van aandelen Phi lips, waardoor deze papieren 24 gul den daalden. Ook de aandelen werden daardoor meegetrokken en verloren dertien punten. Een grote verliezer was voorts Uni lever, die 4.40 gulden per aandeel verloor of 22 punten. Hoogovens, die tijdens de middagbeurs al twintig punten had verloren, voegde aan dat verlies gisteravond nog zeventien pun ten toe. Van onze correspondent PARIJS De Europese organi satie voor ruimteonderzoek (ESRO), die in de komende acht jaren een en een kwart miljard gulden té 6e- steden krijgt, gaat in Delft meer dan dertig kunstmanen en ruimte sondes benevens de instrumenten voor 440 kleine onderzoekingsraket ten ontwerpen en vervaardigen. Het ligt in de bedoeling dat enkele van die ruimtesondes in de richting van de maan gelanceerd zullen worden. De laboratoria en werkplaatsen van ESRO in Delft zullen bekend staan als Europees centrum voor ruimte vaart-techniek en aangeduid worden met de Engelse afkorting ESTEC. OET besluiten tot vestiging van ESTIC in Delft, officieus al ge ruime tijd geleden in beginsel geno men, werd gisteren bekrachtigd toen in de beroèmde Salie de l'Horloge van het Franse ministerie van buiten landse zaken de conventie werd on dertekend waarin de oprichting van ESRO is geregeld. Om half zes gis termiddag ondertekenden België, Spanje, Frankrijk, Italië, We9t-Duits- land, Nederland, Zweden, Zwitser land en Engeland deze conventie. Denemarken zal haar wellicht later dit jaar ondertekenen. Volgens het werkprogramma van ESRO zal de eerste Europese kunstmaan om streeks 1967 gelanceerd worden. Dat zal dan een van de 22 kleine kunstmanen zijn waarin dat programma voorziet De eerste van de weinige grote kunstmanen die de nieuwe Europese organisatie voor baar rekening neemt zal op zijn vroegst in 1969 in een baan om de aarde gebracht worden. Tot die laatste cate gorie behoren astronomische kunstma nen. ESRO zorgt niet zelf voor lancerin gen. Zo mogelijk wil zij het lanceren overlaten aan een Europese zusterorga- nisatie-in-oprichting, de ELDO, waarbij Nederland zich ook zal aansluiten. Ook blijft de mogelijkheid open van lance- ring van Europese kunstmanen met Amerikaanse raketten. Twee bases ESRO krijgt wel de beschikking over kleine lancéerbases. maar die zullen al leen gebruikt worden voor het afschie ten van kleine onderzoekingsraketten. De ene basis, bijna gereed, ligt bij Le Cers (Frankrijk); de tweede ligt bij Kiruna, in het noorden van Zweden, een derde op Sardinië. ESTEC is niet het enige centrum van ESRO. Een tweede centrum, ESDAC. komt in Darmstadt, West-Duitsland. Dat zal zorgen voor verzameling, verwerking, ordening en wederverspreiding van alle gegevens die het ruimteonderzoek van ESRO hebben opgeleverd. In sommige andere landen, waaronder Italië, zal ESRO ook laboratoria vestigen. De zetel van ESRO is Parijs, waar ook de commissie ter voorbereiding van de andere Europese ruimtevaart-organi satie, ELDO, gevestigd is. Professor Pierre Auger, die een zeer groot aandeel heeft gehad in het voor bereidende werk dat aan de oprichting van ESRO voorafging, is aangewezen als directeur-generaal van de nieuwe organisatie. Hij treedt in functie zodra de conventie in de verschillende Euro pese hoofdsteden is geratificeerd. „Europa", verklaarde sir Harrie Mas- sey, de Engelse voorzitter van de com missie die de tekst van de conventie had ontworpen, „kan in belangrijke mate bijdragen aan het onderzoek van de we reldruimte en ten minste op voet van gelijkheid met de Russen en de Ameri kanen. Dit is voor ons werelddeel een goede gelegenheid om te tonen dat het nog altijd een van de belangrijkste we tenschappelijke en technische centra van de wereld is." De sterkte van de staf van ESTEC in Delft is begroot op ongeveer 800 man. Een terrein is al voor ESTEC gereser veerd. Krachtens de conventie tot oprichting van ESRO zal Nederland 4,04 procent van de algemene kosten dragen. Dat is in acht jaar ongeveer 50,5 miljoen gulden. Van onze oorrespondent PARIJS De onderhandelingen tussen de Europeanen en de Algerijnse nationalisten zijn mislukt eii het Geheime leger heeft gisteravond bekend gemaakt dat het zijn acties zal voortzetten. Het zal met onmiddellijke ingang de tactiek van de verschroeide aarde hervatten, alles laten verwoesten en vernielen wat voor het onafhankelijke Algerije ook maar van enige waarde zou kunnen zijn tot de te velde staande gewassen toe, en alle Europeanen op dracht geven om het land ten spoedigste te verlaten. Bezittingen die achtergelaten moeten worden dienen te worden verbrand. De nieuwe bevelen van de O.A.S. werden gisteravond omgeroepen in een van de clandestiene radio-uit zendingen. In een andere uitzending, afkomstig van een van de vele on derdelen waarin de O.A.S. langza merhand is uiteengevallen, werd be vel gegeven aan de Europeanen om zich terug te trekken op de steden Oran, Mostaganem, Perregaux en Sidi-bel-Abbes. Deze steden, die dicht bij elkaar lig gen in de buurt van Oran, zullen een bolwerk worden van waaruit een Frans Algerije zal worden verdedigd. Het bolwerk zal in staat van verdediging worden gebracht en met hand en tand als enclave te midden van Algerijns grondgebied worden gehandhaafd. Alle leiders van de O.A.S. schijnen zich nu in Oran te bevinden. Zij heb ben van de rust in Algiers geprofi teerd om te verhuizen. Slechts com mando's zijn achtergebleven om bran den te stichten en gebouwen onbruik baar te maken. Vesting Oran De O.A.S. heeft blijkbaar bewust de streken van Algiers en Constantine op gegeven. Zij hoopt Oran als een ware vesting te kunnen verdedigen. De lei ding daarvan zou in handen liggen van de ex-kolonels Vaudry en Chateau- Jobert. Het spreekt vanzelf dat de kan sen om een beleg in optima forma te doorstaan uiterst gering zijn. Het plan om Oran te verdedigen zou dan ook nieuwe onenigheid onder de leiders van de O.A.S. tot gevolg hebben gehad. Velen van hen menen dat slechts voort zetting van de strijd in Frankrijk zelf enige zin heeft. Tegen regiem Volgens hen moet het hoofddoel van deze strijd blijven het ten val bren gen van het huidige regiem. Inder daad is -er gisteren in Frankrijk zelf weer een poging verijdeld om presi dent de Gaulle te vermoorden. Een commando van de O.A.S., zes man groot, is door de Franse veiligheids dienst in de buurt van Besangon- Vésoul, in het departement Jura, ge arresteerd. De Gaulle zal op de reis, die hij op het ogenblik door het oosten van Frankrijk maakt, morgen het de partement van de Jura en de stad Besangon bezoeken. De politie heeft tot nu toe nog niet willen antwoorden op de vraag of dit commando werke lijk een aanslag op de GauHe voor bereidde. Wel is bekend dat het daar toe opdracht had. De namen van de arrestanten zijn nog niet bekend ge maakt. Geheimzinnig De politie als het ministerie van binnenlandse zaken betrachten de grootste geheimzinnigheid over deze arrestatie, hoewel zij het ff it als zo danig wel toegeven. De politie was reeds enkele dagen geleden gewaar schuwd, dat zich vermoedelijk leden van de O.A.S. in deze streek ophielden. Tijdens een diepgaand onderzoek, ge paard gaande aan intensieve controle van identiteitsbewijzen, slaagde de po litie erin twee leden van het comman do te arresteren. Kort daarop werden de vier anderen gevangen genomen. De politie sluit de mogelijkheid niet uit, dat zich nog meer commando's van de O.A.S. in deze streek bevinden. Van onze Amsterdamse «redactie AMSTERDAM Ambassadeur dr. J. H. van Roijen heeft zich gis teren bij zijn vertrek naar de Ver enigde Staten in optimistische trant uitgelaten over de kansen op een regeling van het geschil met Indonesië. Hij zei het vertrouwen en ook de overtuiging te hebben dat, wanneer Nederland en Indonesië weer aan de conferentietafel zullen zitten, in derdaad een oplossing voor de kwestie-Nieuw-Guinea zal kunnen worden bereikt. Wij zijn, aldus de ambassadeur, te allen tijde bereid de besprekingen met Indonesië te hervatten en met bekwame spoed te streven naar een vreedzame re geling. De heer Van Roijen voegde daaraan toe: „Wat ik hier zeg bevat geen en kele kwalificatie, restrictie of voorbe houd. Wanneer aan Indonesische zij de wantrouwen zou bestaan tegen on ze bedoelingen dan is dat wantrou wen volstrekt ongegrond." De ambassadeur, die uitvoerige be sprekingen met de Nederlandse rege ring heeft gevoerd, liet het bij deze verklaring en wilde geen vragen be antwoorden. Hij werd naar het vlieg tuig gebracht door zijn zoon en zijn dochter. President Soekarno is aanzienlijk minder optimistisch. In een kabinets- Van onze correspondent DELFT. De gemeente Delft heeft nogmaals uitgebreid haar gedachten laten gaan over de vestiging van het personeel voor het Europese ruimte vaartlaboratorium (ESTEC) dat in de toekomst in de nieuwe wijk van de Technische Hogeschool zal verrijzen. Men staat zeer sympathiek tegenover deze vestiging die de betekenis van Delft als technisch centrum alleen maar kan vergroten. Men meent ander zijds echter dat de huisvesting van enige honderden employés van het nieuwe Europese laboratorium nooit ten koste zal mogen gaan van het Delftse bouwcontingent. De hogeschool trekt zoveel bouwvak arbeiders tot zich dat vergunningen voor de bouw in de gemeente vaak niet worden afgegeven omdat de bouw vakarbeiders er niet zijn. De huizen voor personeel van dit ruimtevaartlaboratorium zullen dus via extra contingenten tot stand moeten komen of wel door de bouw in de vrije sector. Ten slotte is er geld genoeg bij de Navo, zegt men. Deze mening wordt gedeeld door de Delftse woningbouwverenigingen. „Als men honderden hectaren grond ter beschikking stelt voor technische labo ratoria zal men op dezelfde wijze ook in de huisvesting moeten voorzien", zegt men hier, „en als de regering Delft een leidende functie in de technische wetenschap wil geven, heeft de rege ring ook de consequenties in het vlak van de huisvesting te overzien. Delft zal zich, hoe welwillend wij ook tegenover de vestigingsplannen staan, aan zijn toch al krappe bouw- contingenten dienen vast te houden". Van onze correspondent GENÈVE De ontwapeningsconfe rentie is met ingang van gisteren voor een maand uit elkaar gegaan, om de delegaties gelegenheid te geven tot ruggespraak met hun regeringen en onderling overleg. Bijna alle afge vaardigden spraken de hoop uit dat bij de hervatting de onderhandelingen vruchtbaar zouden zijn. Alleen de verklaring van de Rus Zorin viel erg uit de toon. Het was een scherpe rede vol beschuldigingen die door Godber, de Britse delegatie leider, als „heethoofdig, onverantwoor delijk, onjuist en onverdraagzaam" werd betiteld. Volgens hem bracht het een „opzet telijke slag" toe aan het vertrouwen dat in de conferentie zo nodig is. Zorin verweet in zijn verklaring sommige Amerikaanse staatslieden er van dat zij onlangs hadden gepleit voor „een preventieve atoomoorlog tegen de Sowjetunie", zogenaamd om de vrije wereld te beschermen. Onjuist Dean, de Amerikaanse afgevaardig de, zei in een informele persconferen tie: „De verklaring is niet waar en niet juist. Geen enkele Amerikaanse staatsman heeft ooit eerr kernoorlog gepropageerd; dat is niet de politiek van de Verenigde Staten en is nooit de politiek van de Verenigde Staten geweest. Ik geloof dat dergelijke ver klaringen niet bijdragen tot het igoede karakter van onze onderhandelingen op onze conferentie." Alle afgevaardigden spraken overi gens hun vreugde uit over de bijdra gen die van neutrale zijde geleverd werden en zeiden dat hun tegenwoor digheid welkom en nuttig was geweest. zitting herhaalde hij gisteren, dat de militaire macht van Nederland in Nieuw-Guinea moet woi-den vernie tigd voordat er sprake kan zijn van overdracht van het beheer over het gebied. Dat werd na afloop van de zitting gezegd door de minister van buitenlandse zaken Subandno. V olksstemming De delegatie van Papoea's die twee maanden lang op reis is geweest door Afrika en Azië heeft gisteren in Ma nilla aangedrongen op het onmiddel lijk houden van een volksstemming in Nieuw-Guinea. Daaruit zou moeten blijken of de bevolking al dan niet bij Indonesië wil horen. De leider van de delegatie, Kaisie- po, die vice-voorzitter is van de Nieuw-Guinearaad, zei: „Wij willen weten hoeveel Papoea's pro-Indone sisch zijn". Hij voegde eraan toe, dat de Papoese leiders zich bij de uit spraak van de bevolking zouden neer leggen, „of die ten gunste van de In donesische uitspraken uitvalt of ten gunste van de zelfbeschikking". Van onze correspondent BEVERWIJK Vermoedelijk begin augustus zal minister Toxopeus (bin nenlandse zaken) aan de Tweede Kamer het wetsontwerp voorleggen, waarin de samenvoeging van de ge meenten Beverwijk (40.000 inwoners) en Heemskerk (16.000 inwoners) wordt geregeld. In het ontwerp zal bovendien wor den voorgesteld de grens tussen de gemeenten Beverwijk en Velsen (70.000 inwoners) te wijzigen. Dat viel op te maken uit mededelin gen die de minister gisteren deed na afloop van zijn werkbezoek aan de IJmond. Heemskerk verzet zich met hand en tand tegen deze samenvoeging. Bever wijk is er voor en Velsen, dat voor was, heeft gepleit voor een nieuwe studie over het probleem, omdat door de snelle ontwikkeling van de IJmond nieuwe gezichtspunten zouden zijn ontstaan. AMSTERDAM (A.N.P.) De chef van de centrale recherche in Amster dam. commissaris H. J. Moll, zal van 1 juli af in voorkomende gevallen gaan optreden als adviseur van de directie van de Amsterdamsche Bank. Commissaris Moll, die waarnemend hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie is, gaat met 1 juli met pensioen. De directie van de Amsterdamsche Bank stelde er prijs op zich, indien dat noodzakelijk mocht blijken, verzekerd te weten van de hulp van een politiële deskundige. Aanleiding daartoe was vooral de recente poging van twee buitenlanders een aantal van diefstal afkomstige reis- chèques bij één van de kantoren in te wisselen. Ambassadeur dr. J. H. van Roijen op teeg naar het vliegtuig dat hem naar zijn standplaats Washington zal brengen, uit geleide gedaan door zijn dochter en zijn zoon, en door de commandant van de marechausseebrigade op Schiphol, adju dant Vellman. HOLLANDIA (ANP). Met pamfletten van het gouvernement van Nieuw-Guinea in de hand, heeft zidh gisternacht een groot aantal Indonesische parachutisten aan de Nederlandse strijdkrachten overge geven. Bij de groep was kapitein Kartawd, commandant van de vier de compagnie van het bataljon Ban- terag Raiders 454. De infiltranten staken witte lappen stukken van hun parachutes in de lucht, toen zij in de buurt van een Nederlandse militaire post kwamen. Bij de overgave leverden zij al hun wapens in. In het extra communiqué, dat het gouvernement in Hollandia over de overgave uitgaf, werd niet gezegd Sm hoeveel Indonesiërs het ging. Even min werd bekendgemaakt, waar de In donesiërs zich hadden overgegeven. In het dagelijkse communiqué liet het gouvernement weten, dat bij ver scheidene acties tegen de parachutis ten de afgelopen dagen opnieuw enke le infiltranten zijn gedood en dat een aantal gevangen is genomen. Aan Ne derlandse zijde waren geen verliezen te betreuren. WASHINGTON (Reuter) Boven het eiland Johnston in de Stille Oce aan zal op 18 juni op zeer grote hoog te een proef met een Amerikaans kernwapen worden genomen. Onlangs kwam een dergelijke proef tot een voortijdig einde toen het on mogelijk bleek de raket die de kern lading naar de vooraf bepaalde plaats van ontploffing moest brengen in zijn baan te volgen. De raket en de kern lading werden toen „draadloos" ver nietigd. De brokstukken kwamen in de oceaan terecht. Het gaat op IS juni om een proef op honderden kilometers boven de aarde. EM DE De heer W. Hofland zal per 1 juli af treden als directeur van Geveke Co's Technisch Bureau en per zelfde datum in de raad van Commissarissen worden opgenomen. Ir. N. Knapper is tot zijn opvolger benoemd. DEN HAAG België heeft op' nieuw een bom geworpen in de Ne derlandse zuivelwereld. Plotseling en zonder enig overleg heeft de regering in Brussel besloten de heffing op Ne derlandse kaas te verhogen van vijf tot tien franken per kilo. De kaas zal in België daardoor 35 tot veertig cent per kilo meer gaan kosten. Het ministerie van landbouw heeft bij de Belgische regering geprotes teerd tegen deze maatregelen. De verhoging is weliswaar niet in strijd met het verdrag van Benelux, maar Nederland behoorde wel van te voren in kennis te worden gesteld van de maatregel. Men zal nog nagaan of de Belgische regering gehandeld heeft in strijd met het verdrag van de E.E.G. Het produktsehap voor zuivel heeft zijn verontrusting uitgesproken over de Belgische ingreep. Het besluit is des te verwonderlijker omdat het ge nomen is aan de vooravond van de besprekingen over een gemeenschap pelijk zuivelbeleid. LEOPOLDSTAD (AP) Twee jaar nadat Congo onafhankelijk is geworden heeft het jonge land voor het eerst een nationale begroting aanvaard, maar niet dan nadat mi nisters en parlementsleden elkaar eerst voor dief en oplichter hadden uitgemaakt. De uitgaven overtref fen de inkomsten ongeveer drievou dig en het begrotingstekort wordt geschat op 232 miljoen dollar, voor opgesteld dat de geraamde bijdrage van Katanga (groot 75 miljoen dol lar) ook inderdaad binnenkomt. Zo niet, dan worden de inkomsten nog gehalveerd Het tekort zal „gedekt" worden door bijdragen uit het buitenland en simpel weg door het drukken van meer Con golese bankbiljetten! De onvangsten over 1962 zijn geraamd op een tegen waarde van 150 miljoen dollar, de uit gaven op 382 miljoen dollar. Liefst tachtig procent van de uitgaven is be stemd voor salarissen van overheids- employe's en militairen. Tijdens het debat over de begroting bleken er bittere meningsverschillen tussen de regering en de afgevaardig den te bestaan. Over en weer verweet men elkaar verrijking ten eigen bate. De parlementsleden schroomden niet de ministers voor dieven en oplichters uit te maken. Tot slot besloot het par lement de eigen salarissen te verdubbe len, waarna men tevreden uit elkaar <giüg. HOLLANDIA De regeling die Nederlandse militairen in Nieuw- Guinea in de gelegenheid stelt brie ven ongefrankeerd naar Nederland te sturen, zal waarschijnlijk vol gende week zaterdag van kracht worden. Zoals is aangekondigd worden de brieven per vliegtuig naar Amster dam gebracht. De regeling geldt alleen voor brieven die lichter zijn dan tien gram. AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten een monu ment voor de zeventiende eeuwse dich ter Gerbrand Adriaanszoon Brederode ta laten plaatsen op de Nieuwmarkt. Daar voor is een krediet van 43.000 gulden beschikbaar gesteld. De beeldhouwer professor V.P.S. Es- ser heeft reeds in opdracht van B. en W. van Amsterdam een ontwerp ge maakt. Het monument, dat in brons zal worden uitgevoerd, stelt een zeventiende eeuws liefdespaar voor, zoals dat in het toneelwerk van Bredero voorkomt. Van onze correspondent BRUSSEL Het bestuur van de christendemocratische fractie in het Europees parlement heeft in een motie verzet aangetekend tegen het denkbeeld van bondskanselier Adenauer om een politieke unie te vormen die slechts uit Frankrijk, de Bondsrepubliek en Italië zou bestaan. Het bestuur geeft in de motie uiting aan gevoelens van ongerustheid over deze plannen, die bij uitvoering de Europese zaak ernstig nadeel zouden berokkenen. In haar motie wijst het bestuur er verder op dat elke nieuwe overeenkomst geen van de leden van de E.E.G. mag uitsluiten. Zou het anders zijn, dan wondt afbreuk ge daan aan het werk élat de zes reeds tot stand hebben gebracht. Zonnige perioden en warm weer, maar in de hogere niveaus meer be wolking; vooral in het noorden van het land een kleine kans op een on- 'weersbui. Zwakke tot matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest, maar langs de kust tijdelijk zee wind. MIESJE: Nou niet klagen dat het te warm is.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1