ALBERT HEIJN GLIPTE DOOR MAAS VAN „JURIDISCH NET BROSSER Varken op de rijweg: dubbele botsing Kiezers over kandidatenlijsten De gaande en de komende man Ruim f 50.000,- voor gemeentehuis Kloetinge WRAAK Strandkwestie Nieuwvliet kreeg een oplossing Filiaal in Goes geopend ondanks verordening wat is uit Fout in tekst gemeentelijke verordening vakantiesluiting Onvoltooid proces-verbaal „Het gat" ziging Aanbestedingen Buitenlanders in Ronde van Midden-Zeeland Zeeuwse ruiters succesvol in Dordrecht Eerste vollegronds- aardbeien zijn er Na botsing: auto schoot over drie meter brede sloot Vergadering reisclub Jb. van Poortvliet 25 jaar lid van Accelerando Kwaliteit mosselen sterk verbeterd KANTONGERECHT MIDDELBURG Brand op stortplaats Aanrijding in Rilland Zebra Jeugddag met ongewoon programma Vlissingse bakkers gemotoriseerd S.G.P.-ers meest tevreden, V.V.D.-ers en K.V.P-ers het minst Donderdag 14 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Van een onzer verslaggevers GOES. Albert Heijn is door de mazen van het „juridische net" geglipt, dat met een gemeen telijke verordening vakantiesluiting vast te stellen, was „gespannen" door de raad van Goes op 21 februari. Deze week van 11 juni tot met 16 juni had de N.V. het filiaal in Goes moeten sluiten. Althans, volgens het schema dat door het gemeentebestuur is opgesteld naar aanleiding van de verordening, die is gebaseerd op artikel 5 van de Winkelsluitingswet. Gisteren en eergisteren dromden echter zoals gewoonlijk de huisvrouwen samen voor de toonbanken. staat echter zwart op wit dat de gemeenteraad kan bepalen dat het „verboden" is. Nogmaals wij ver onderstellen dat het woord „dient" het gat is in het net, waardoor Albert Heijn is gekropen. Desgevraagd kon men van de zijde van de justitie niet hierop ingaan om dat het een tè technische aangelegen heid betrof. Hoe was dit mogelijk? Sabo teerde Albert Heijn een gemeen lijk zag het hier naar uit, want na een kennisgeving van- een telijke verordening? Aanvanke- Goese middenstander gistermor gen van dit geval, ten stadhuize, maakte de politie aanstalten pro ces-verbaal op te maken. De officier van justitie te Middelburg, mr. T. Lebret, deelde ons gistermiddag echter mede dat bij „het construeren van de tekst een fout is geslopen in de gemeentelijke verordening. Dit kan de beste gebeuren. Overigens voel ik er niet veel voor nu een proefproces aan te gaan," aldus mr. Lebret. Er was dus een verkeerde formule ring (gebruikt door de gemeente, waar door Albert Heijn, handelend naar de letter van de wet, geen redenen zag de winkel te sluiten. Mr. Lebret zei des gevraagd dat de justitie deze fout gis teren ontdekte. Het proces-verbaal, dat bijna gereed was, is toen niet voltooid. Van de zijde van het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam de be drijfsleider in Goes wilde geen enkele verklaring afleggen vertelde men „re denen genoeg te hebben om de zaak liever geopend te zien". Zei men ver der: ,,U begrijpt wel dat we niet over één nacht ijs gaan en heel goed weten wat we doen." De veronderstelling ligt voor de hand dat Albert Heijn al gauw na het vaststellen van de verordening door de raad op 21 februari de tekst vanuit juridisch oogpunt kritisch heeft bekeken. Ter informatie: Het gemeentebestuur is overgegaan tot het laten vaststellen van deze verordening tot regeling van de vakantie van de kruideniers, nadat 28 van de 41 Goese kruideniers hierom hadden verzocht. Dit is de wettelijk noodzakelijke meerderheid. Het voorstel werd in de raadsvergadering van 21 fe bruari zonder discussie en zonder hoof delijke stemming aanvaard. Ook de Ka mer van Koophandel maakte geen be zwaren tegen de gemeentelijke verorde ning, hetgeen merkwaardig mag heten. Na een onderzoek menen wij te weten dat de fout in de verorde ning is te vinden in het eerste lid van artikel 2 van de verordening. Hier is te lezen„de winkel dient gesloten te zijn In arti kel 5 van de winkelsluitingswet Wel werd er op gewezen dat „de zaak zal worden reehtgébreid". Wellicht zal in de raadsvergadering van woensdag a.s. een voorstel ter tafel komen de ver ordening te wijzigingen. Wij tekenen hier nog hij aan dat de krnideniers die het verzoek tot vakan tiesluiting bij de gemeente hebben inge diend hun positie moreel zouden onder graven, indien zij zich in navolging van Albert Heijn niet meer aan de verorde ning zouden houden. Vast staat echter dat Albert Heijn zich wel aan de Ietter, maar niet aan de geest van de wet heeft gehouden. MUDOELBURG. Bij Rijkswater staat werden gisteren enige aanbeste dingen igehouden. De uitslag van de aanbesteding voor bet verbeteren van een hoofdverkeersbaan, bet aanleggen van nevenverharddngen en rijwielpaden, het (maken van een (betonfbruig over de oostelijke rijkswaterleidimg nabij de Butbduiker en bijkomende werken op het gedeelte Axelse Sassing-Axel van de rijksweg Sluiskil-Axel luidde: 1. N.V. Aannemingsbedrijf v.h. Fa. B. M. van Noordemie en Zonen, HardinxiyeM-Gies- sendatm met ƒ806.000. 2. Aannemingsbe drijf M. P. Hol N.V., Hulst met ƒ845.000. 3. J. de Oude's Aannemings bedrijf N.V., Biervliet met 857.000. 3. J. A. Leijs, Kapelle met 862.000. 4. Fa. De Ruijssclher en Zonen, Biervliet met 866.000. 5. Fa. Gebr. J. en H. Geldof, Serooskerke (W) met 873.000. De uitslag van een aanbesteding van het vervangen der stalen portalen van de aanleginriöhting voor kopladdng in de traimwegbavens Zijpe en Anna Jaco bapolder en bet maken van «leerstoelen in d'e tramweghaven Zijpe luidde: 1. A. van der Straaten Jrs. Aannemingsbe drijf N..V, Hanswe-ert met 58.600. 2. A. van der Hoek, Heenivliet met 59.700. 3. A. Broere's Aannemings Mij N.V., Amsterdam met ƒ62.000. GOES. De organisatoren van de klassieke Ronde van Midden Zeeland zijn momenteel intensief bezig met het contracteren van landenploegen uit vrijwel alle West-Europese landen. Er deden zich moeilijkheden voor toen bleek dat Frankrijk, Zwitserland, West-Duitsland en Oostenrijk op de zelfde datum die gepland is voor de Zeeuwse Ronde hun nationale kam pioenschappen organiseren, voor ama teurs. Het Zeeuwse Comité tracht nu sterke teams van onafhankelijke» uit genoemde landen aan de start^.te bren gen. In Frankrijk is men druk bezig met het formeren van een ploeg evenals in Zwitserland. België zendt zelfs twee ploegen, met internationale cracks ais Seghers, De clercq en Dhondt. Ook de British Cy cling Federation heeft een ploeg toege zegd. In Luxemburg heeft de Union Cyclisfe een afvaardiging van een sterke formatie in beraad evenals in Australië. Door bemiddeling van de Fiat-fabrieken in Milaan werd contact gelegd voor een gerenommeerde Ita liaanse equipe. Nu de Oostenrijkse uitnodiging en die van West-Duitsland nog niet defi nitief kon worden aanvaard is men in contact getreden met Oost-Duitsland. Het is niet uitgesloten dat de Oost- Duitsers Schur en Eckstein die beiden wereldkampioen zijn geworden, in de Zeeuwse Ronde aan de start verschij nen. Hoezeer de Ronde van Midden Zee land aan buitenlandse bekendheid en belangstelling ondervindt blijkt uit het feit dat Jaques Goddet, directeur van de Tour de France, opnieuw zitting heeft genomen in het comité van aan beveling. Ook Dr. 'P. van Dijk, voorzitter van de K.N.W.U. en plaatsvervangend voor zitter van de Union Cycliste Interna tionale nam zitting, terwijl de com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot de Pro vinciale overheid in het comité verte genwoordigt. KLOETINGE De raad heeft gister avond besloten de oude pastorie van de Ned. Herv. Gemeente te verbouwen tot gemeentehuis. De hiermede gepaard gaande kosten worden geraamd op 52.250. De heer M. J. de Ctercq, archi tect te Kruiningen gaf een toelichting omtrent deze verbouwing. Ook werd be sloten tot de bouw van een werkplaats voor gemeentewerken, annex berg plaats voor de muziektent, op een ter rein gelegen achter het voormalige ar menhuis. De kosten van' deze werk plaats, inclusief de afheining worden ge raamd op 12.000. Het voorstel van B. en W. om de ver ordening voor maatschappelijk en cul tureel werk aan te vullen, betreffende instelling van subcommissies deed de heer D. Schipper (P.v.d.A.) opmerken dat de thans bestaande verordening ruimte genoeg geeft. B. en W., aldus ed heer Schipper, kunnen volledig gebruik maken van de vrijheid die in de veror dening aanwezig is. B. en W. gingen echter van het stand punt uit dat vooral met betrekking tot het nieuwe sportveld dat wordt aange legd ad.viezen van hen die in de ge meente direct bij het sportleven zijn betrokken, misschien onontbeerlijk zoU' den zijn. De heer H. J. Colijn (A.R.) sugge reerde dat er waarschijnlijk niet ge noeg specialisten in de tegenwoordige commissie voor maatschappelijk en cul tureel werk zitting hebben. Besloten werd dat de genoemde commissie ge rechtigd is personen in te schakelen die direct bij het sportleven zijn be. trokken maar dat er geen speciale sub commissie komt. Voorts werd toesloten tot het vaststel len van een officiële gemeentevlag. De vlag welke momenteel als gemeente- vlag dienst doet, is niets anders dan een defileervlag. De nieuwe vlag krijgt een geel veld, waarop drie blauwe le- (lngezonden mededeling) liën zijn aangebracht. De afmetingen bedragen 150 x 150 cm. De heer H. J. Colijn stelde voor de nieuwe vlag in de toekomst op gezette tijden te gebruiken b.v. bij een vergadering van de gemeen- 16*1* cl ad De lieer J. Schouten werd op zijn ver zoek met ingang van 1 juli a.s. eervol ontslag verleend als badmeester van het gemeentelijk badhuis. Hij wordt op gevolgd door mevrouw J. Schouten-den Hamer. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Colijn nog de aandacht op de geringe belangstelling bij concerten van de mu ziekvereniging „Excelsior" en deed de suggestie aan de hand eens op een an dere plaats in de gemeente te concer teren, b.v. aan de Vijwerweg. DORDRECHT. Op tweede pinkster dag is in Dordrecht het jaarlijkse con- cours-hippique gehouden, waaraan een 200 ruiters en amazones deelnamen. Verscheidene Zeeuwse ruiters hadden opvallend veel succes. Zo behaalde de heer J. J. M. van Oeveren van de lan delijke rijvereniging „Noord Beveland" met het paard Napoleon een le pr. de dressuur klasse M en een 2e pr. in het springconcours klasse L. Het vier tal van L.R. „Walcheren" werd eerste de afdelingsdressuur voor viertallen A. J. Priester van L.R. „Noord Beve land" won met „Swing" een le prijs in de L dressuur. Verdere uitslagen luiden: Achttallen: 4e pr. „"De Schouwse Ruiters'" te Dreischor. Indivi duele dressuur klasse M en Z: 3e pr. C. Steendijk met Felix" van „Walciheren". lm •d'ividuele dressuur klasse L: 2e pr. G. Quist met „Frits'" van „Walcheren". 3e pr. P. J. van Nieuwenihuyzen met „ïtunellie" van „Walcheren". Springconcours klasse L: 3e pr. G. Quist. 4e pr. J. van Oeveren met .Jupiter" van „De Schouwse Ruiters". KAPELLE. Op de fruitveiling in Kapelle-Biezelinge heeft de fruitteler de Witte uit Wemeldmge woensdag de eerste aardbeien van de vollegrond aangevoerd. Het waren in totaal 44 doosjes aardbeien van het ras Regina. Er werd 58 tot 62 cent per doosje van 200 gram voor betaald. De aardbeienoogst van de vollegrond is dit jaar bijzonder laat Het vorig jaar werden op de veiling in Kapelle-Bieze linge reeds op 19 mei de eerste vol- legronds aardbeien aangevoerd en eind mei waren er toen reeds grote aanvoe ren. Verwacht wordt dat het nog wel tot midden of eind volgende week zal du ren voor er dit jaar sprake zal zijn van aanvoer van betekenis op de Zeeuw se veilingen. De aardbeien bloeien veel maar zij (groeien niet en veel perce len hebben grote behoefte aan regen. ST. ANNALAND. Omstreeks kwart voor vier maandagmiddag vond op het kruispunt Oudelandseweg-Zoetwaterse- weg onder de gemeente Sint-Annaland een vrij ernstig verkeersongeval plaats. De oudkassier van de Coöperatieve Boerenleenbank, de heer Johs. Hage uit Stavenisse reed met zijn echtgenote in een Volkswagen, in de ricting Sint- Annaland. Voor hem reed een personen auto uit Middenmeer in dezelfde rich ting. De heer Hage wilde deze auto passeren, doch juist op het kruispunt wilde de voor hem rijdende auto links afslaan, met het gevolg, dat beide auto's elkaar raakten en de wagen van de heer Hage over de drie meter brede sloot op het land terecht kwam. Me vrouw Hage werd ernstig aan haar ge zicht verwond. Ze liep een kaakfractuur en een gebroken neusbeen op en moest naar het Algemeen Burger Gasthuis nr Bergen op Zoom vervoerd worden. Bei de auto's werden licht beschadigd. BIEZELINGE. Onder leiding van de heer M. Gijzei Czn. hield de reisvere- nigimg de Blaaspoort" haar algemene vergadering. De voorzitter gaf een te rugblik op de jubileumreis op 7 juni naar Valkenburg. Besloten werd om weer door te gaan met het inleggen voor een reis in 1963. De heer M. Gijzel werd als penningmeester herkozen. Penningmeester C. Wisse had na de reis nog een batig saldo van 7.03. Vraagt Uw winkelier naar onze ver rassende kop en schotel aanbieding: Arks Thé-Complet ST. ANNALAND. Dinsdag vierde de heer Jb. van Poortvliet zijn 25-jarig jubileum als lid van de koninklijke fan fare te Sint-Annaland. De voorzitter van deze fanfare, de heer Abr. J. Boo gaard W.zn. feliciteerde hem met dit ju bileum en bood de heer Van Poortvliet een boekwerk en een asbak met inscrip tie „Accelerando" aan. De jubilaris schonk op zijn beurt een mooie mars (muziek) aan de fanfare. Serenade voor dirigent van „Rillandia" RILLAND-BATH. Ter gelegenheid van het behaalde succes op het con cours in Kortgene (eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid) bracht de mu ziekvereniging „Rillandia" en haar drumband gisteren de directeur, de RiJnberg, een serenade. „Rillandia is verleden jaar gepromo veerd naar de afdeling uitmuntendheid. Tyeeendertig jaar geleden was het mu ziekkorps, toen onder directie van de heer P. Krijnsen, ook in deze afdeling te vinden. Het Rillandse korps heeft een goede bezetting maar mist jonge krachten. YERSEKE. Morgen wordt het oes terseizoen gesloten. De oesterverzending over de maand mei vertoont het volgende beeld. Neder land: 3770 (1961: 3454). Export België: 15.250 (14.800); Engeland: 6550 (17.700); Frankrijk: 4700 (30.100); West-Duits land: 1600 (900); Diversen: 400 (300). In totaal werden in de maand mei van dit jaar 32.270 oesters geleverd. Vorig jaar was dit aantal 67.304. VLISSINGEN. De vader van een gezin genoot van zijn vrije morgen en was niet van plan dit genieten door iets of iemand te laten verstoren. Nie mand wilde dit dan ook, die dag was een vrije dag (voor de hinders) en een vrije morgen voor Pa) en dus.... Zo terloops vroegen die hinders (veertien en'zestien jaar) wel of Pa een extraatje wilde afschuiven om dat het een vrije dag was maar Pa peinsde er niet over, tot verontwaardiging van de kinde ren, die eenparig tot de slot som kwamen dat Pa maar een krent was. Toen hij 's middags in zijn functie van kellner op het ter ras van een respectabel café restaurant in de omgeving van Vlissingen de gasten bediende, streken een jongen en een meis je aan een tafeltje neer, die hen, lichtelijk bekend voorkwamen. Wat naderbij gekomen herken de hij zijn eigen nakomelingen. Op zijn vraag naar hun wensen bestelden zij keurig limonade en dit werd even keurig geser veerd. Het was druk en er werd ver der niet gepraat. Na een poos je rekende zoonlief af en zei: "Alstublieft ober, dit is voor uw arme kindertjes,,. YERSEKE. De kwaliteit van de mosselen gaat langzaam vooruit. Er is trouwens een periode van verbetering van dit produkt te verwachten. De mos, selinleg begint de eerste week van juli." MIDDELBURG. De bouiwer D. M. R. uit Goes is eige naar van een varken dat van avonturen blijkt te houden, want op 22 december 1961 wist het de. grendels van zijn hok los te schui ven en in de wijde verte te ver dwijnen. De dochter van Ri zette het vrijheidslievende varken ach terna, een achtervolging die ech ter zonder resultaat bleef. Op de 's-Heer Hendri'kskinderendijk ge arriveerd snuffelde het dier wat rond op de weg, waar weldra een auto moest remmen om een aan rijding te voorkomen. Alles zou goed zijn gegaan wanneer niet achter deze wagen een tweede auto reed, bestuurd door de heer B. M., loondorser uit 's-Heer Arendskerke, die niet tijdig ge noeg kon remimen. Een botsing met enige materiële schade was het gevolg voor de beide perso nenauto's. R. werd voor het los op de rijweg laten lopen van zijn rose eigendom veroordeeld tot een boete van 15 subsidiair drie •dagen. Eis 25 subsidiair vijf dagen. De zaak van B. M. werd aangehou den. M. voerde aan dat de auto die land- voor hem reed en voor het varken was gestopt, „niet remde, maar. stilviel". Volgens verdachte zou de motor van de ze wagen plotseling hebben geweigerd. J. A. de P„ brander uit Vlissingen, hield in februari zijn dochtertje E. thuis van school, omdat zijn vrouw ziek te bed zou helbben gelegen. In maart hield hij een week lang zoontje C. va.n zijn lessen. Verdachte voerde aan dat dit steeds was geweest vanwege ziekte in het gezin en er geen huishoudelijke hulp kon worden ingeroepen. De officier eis te tweemaal een boete van 4 subs, tweemaal een dag. De kantonrechter, mr. J. Moolentourgh, stuurde verdachte de P. met een ernstige vermaning en tweemaal een boete van 4 naar huis. P. J. van D„ leraar in Middelburg, vervoerde op 22 mei een dame achter op zijn bromfiets, terwijl geen voetsteu nen aanwezig waren. Bovendien bevond deze jongedame zich in de zgn. „ama- zonezit" achter op de bromfiets. Eis 5, sulbs. een dag. Vonnis conform. NIEUWVLIET De strandkwestie geprojecteerde openbare werken MIDDELBURG. De Middelburgse brandweer is gisteravond drieëneenhalf uur bezig geweest met het blussen van een brand op de gemeentelijke stort plaats aan de Kleverskerkseweg. Op de stortplaats; breken geregeld, vermoede lijk door broeien, brandjes uit en dit vuur moet 's morgens zijn ontstaan. Tegen de avond was de brand echter ernstiger dan normaal en de landbou wer, wiens grond aan de belt grenst, waarschuwde de brandweer. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de brand weerlieden die om half zeven waren uitgerukt pas om tien uur het vuur hadden geblust. Nieuwvliet is opgelost, dit deelde bur gemeester J. C. Everaars In een giste ren gehouden raadsvergadering mee. Op 29 mei was een bespreking gehou den, uitgegaan van de inspecteur der Domeinen, waarbij B. en W. van Nieuw vliet en Groede en het bestuur van de stichting „Het Zeeuwse Landschap" aanwezig waren. Uiteindelijk kwam men tot overeenstemming en besloot op voorstel van „Het Zeeuwse Landschap" het beheer en het gebruik van het strandgedeelte in kwestie aan Nieuw vliet over te dragen. Voorzitter Ever aars noemde de ontstane conceptrege ling acceptabel en vertolkte de ver heugde gevoelens van B. en W. over het behouden blijven van het strand voor de gemeente. De raad istelde de prijzenkaart van de bouwexploitatie in het uitbreidings plan Nieuwvliet bad west definitief vast. De heer Everaars zei dat de in het plan Donoravond in Tholen THOLEN. Het Ned. Rode Kruis, afd. Tholen heeft het voornemen op het eiland Tholen op 19 juni een donor- avond te houden te St. Maartensdijk. Iedere inwoner op het eiland Tholen tui sen 17 en 66 jaar wordt in de gelegen heid gesteld een halve liter bloed te ge ven. Een autobus zal het eiland Tholfen rond rijden en elk afhalen en weer thuis brengen. RILLAND-BATH. Op de Rijksweg ter hoogte, van de Langendijk reed gis teravond de auto van P. A. S. uit Ril land zeer onvoorzichtig van een par- keerstrook de weg op. Daardoor kon de wagen VAN J. G. T. A. van D. uit Ber gen op Zoom hem niet ontwijken. Een aanrijding volgde waarbij beide auto's flinke materiële schade opliepen. BERGEN OP ZOOM. Onder aus piciën van de Zebra organiseert UDI in Bergen op Zoom zaterdag 23 juni een jeugddag voor tien- en elfjarige jongens en meisjes uit de Zebra. Spe ciaal voor de Zeeuwse verenigingen is een zeer aantrekkelijk programma samengesteld dat geheel afwijkt van het model der tot nu toe gehouden jeugddagen. De dag speelt zich geheel af in het prachtige gemeentebos „Hevensberg". Er is een wandeltocht uitgezet, tijdens welke een aantal ori ëntatie- en spelopdrachten dient te worden uitgevoerd. De wandeltocht die om twee uur 's middags toagint toestaat uit twee de len en de finish is in de speeltuin Ro- zenoord, waar ook wordt gestart. De verwachting is dat ongeveer vierhon derd jontgens en meisjes aan de jeugd dag zullen deelnemen. De onderdelen van de (wandeltocht zijn: jongen, 60 m hardlopen, paalklimimen, sprietlopen. springen met kast en bank, sprietlopen, hindernis op brug ongelijk. De te lopen afstand bedraagt circa zes km. Winkelier J. M. van L. uit Middel burg liet op 10 mei bij het rechtsaf- slaan vanuit de Lange Noordstraat naar de Middelburgse Markt geen doorgang vrij voor de naast hem rijdende fietser. Als getuige werd ditmaal in deze aangehouden zaak gehoord een hoofdagent van de ge meentepolitie. Verdachte had name lijk verklaard dat tussen de wielrij der en zijn auto twee meter ruimte was geweest. Eis 25 subs, vijf da gen. Vonnis conform. - niet door de gemeente zullen worden gefi nancierd maar dat de bouwlustigen dit in rekening zou worden gebracht. De heffingen zouden tussen 7,50 en een tientje per vierkante meter bedragen. Houders van campings krijgen een een malige heffing'van een rijksdaalder per vierkante meter. De voorzitter deelde mee dat het de bedoeling is verordening en prijzenkaart volgend jaar te gaan toepassen. De burgemeester zei voorts dat de gronden In het uitbreidingsplan prak tisch geheel van eigenaar zijn veran derd. Dit met het oog op plannen tot het bouwen van zestig zomerwoningen en een -motel aldaar. De raad verleen de een krediet voor de voorbereiding van plannen tot de aanleg van riolering en een zuiveringsinstallatie en bestra ting in het plan. Opdracht zou worden verleend aan het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning en de kosten zou- den ongeveer 15.000 bedragen. De -heer A. F. Rosendaal (V.V.D.) in formeerde na-ar de situatie bij de huis vuilophaaldienst in de gemeente. Bij ge brek aan samenwerking tussen de ge meenten is nog niets toereikt, aldus de voorzitter, die het met het raadslid eens was dat de manier van huisvuil ophalen in Nieuwvliet „voorhistorisch" kon worden genoemd. Een oplossing op korte termijn in deze vond hij noodza kelijk. VLISSINGEN Sinds dinsdag is het verkeersbeeld in Vlissingen haast ongemerkt veranderd. Het is welis waar geen opzienbarende verande ring want men kent de electrocar al langer: de melkbezorgers maken er al lang gebruik van en dat deze ve hikels aan alle eisen, die een venter aan zijn vervoermiddelen stelt, vol doen, is bekend. Een grote brood- en banketbakkerij in Vlissingen gebruik te vanaf dinsdag verscheidene van deze electrocars en de bezorgers gaan welgemoed en zonder zwaar trappen hun verse broodjes bij de klant be zorgen. De eerste dag bracht deze verandering wel vreemde situaties met zich mee. Als men zo'n twintig, dertig jaar op een bakfiets heeft ge reden dan ziet de wereld er in een electrocar anders uit. Na de nodige instructies over besturing en behan deling van de car togen de bezorgers er op uit. Dat het toch niet zo een voudig was bleek al gauw. Om ver andering van richting aan te geven moet er aan een schakelaartje u>or- den gedraaid. Eèn bakker kwam na een bocht tot de ontdekking dat hij ook, zijn hand had uitgestoken. Bij de volgende hoek hield hij angstvallig zijn hand aan het stuur maar even later ging dia. toch weer links of rechts uit de schouder. Een nauwge zette weggebruiker, maar deze ma nier van handelen is toch wel verkeers veiligheid in het kwadraat. MIDDELBURG. In een bij voegsel van de Nederlandsche Staatscourant is het proces-ver- baal opgenomen van de uitslag der statenverkiezingen. Het is buitengewoon interessant de ge detailleerde uitslag van de ver kiezingen na te gaan. Men kan er o.a. uit concluderen hoe bij elk der partijen de stemmen ver deeld zijn over de personen. Wel iswaar worden door de diverse provinciale organisaties der poli tieke groeperingen uiteindelijk de kandidatenlijsten vastgesteld, in de regel na kiesverenigingen te hebben geraadpleegd of een refe rendum te hebben gehouden, maar dat neemt toch niet weg dat de kiezer zich over deze volgorde kan uitspreken. In de praktijk gebeurt dat veel minder dan mogelijk is. Veel kiezers stemmen, met name bij verkiezingen voor de Kamer en voor de Staten op nummer een van een be paalde lijst. Hun keuze is een princi piële. Het gaat deze kiezers minder om de persoon, op wie zij stemmen, dan om de beginselen, die de partij of groep, waartoe deze persoon behoort, tot gel ding wil brengen. In diverse politieke partijen is het gebruikelijk dat de plaat selijke afdelingen of kiesverenigingen een advieslijst van de landelijke of pro vinciale organisatie ontvangen. Deze advieslijst wordt in de regel als een zeer belangrijke richtlijn aanvaard dooi de plaatselijke organen. De gedetail leerde uitslag van de verkiezing kan de politieke partij een bepaalde aanwijzing geven omtrent de volgorde der kandida ten op de lijst. Bij de verkiezing im mers spreken alle stemgerechtigden ziéh uit. Helaas maken nie. alle stem gerechtigden van de gelegenheid om op vergaderingen van kiesverenigingen in vloed uit te oefenen op de samenstel ling der kandidatenlijsten gebruik. Aan de hand van toet proces-verbaal over de uitslag der statenverkiezingen kan men pogen een antwoord te krij gen op de vraag of de volgorde der kandidaten, zoals die door de politieke partijen zijn vastgesteld, wel in over eenstemming is met de opvattingen van de kiezers en men kan er dan daarna wellicht een conclusie uit trekken met betrekking tot de vraag of het bezoek aan de vergaderingen der kiesvereni gingen een weerspiegeling is van de kiezers. Men kan voorts uit deze getal len zien in welke mate het regionalis me van invloed is. Het is dikwijls ster ker dan men zou denken. Cijfers Wij zullen hieronder een aantal cij fers geven. Uit de stemmen, die in de kieskring Middelburg zijn uitgebracht op de Partij van de Arbeid blijkt dat twee Middelburgers vrij veel stemmen hebben verworven: de heer Westenhout 307 en de heer Berenpas 136. In deze kieskring kreeg de tweede kandidaat van de C.H.U., de heer Kaland, 406 stemmen. Bij de A.R. stemt men evenals bij de S.G.P. in de regel op nummer een van de lijst. Het is een soort traditie. De heer Meliefste uit Middelburg haalde in deze kieskring 75 stemmen. Opvallend is het dat de heer H. Beenhakker, de laatste van de lijst, in deze kieskring 23 stemmen kreeg, aanzienlijk meer dan zeven boven hem geplaatste kandidaten. Bij de C.H.U. kregen in de kieskring Middelburg twee inwoners van de hoofdstad vrij veel stemmen, mr. Van Em-pel 53 en mevr. Hooy 34. Bij de V.V.D. kregen in kies kring Middelburg de heren Hesselink en Kammeraad resp. 426 en 167 stem men. In de kieskring Vlissingen waren bij de P. v.d. A. de stemmen niet bij zonder verdeeld. Lijstaanvoerder Van Poelje woont in Vlissingen. De heer J. W. Michielsen van de K.V.P. haalde hier echter 125 stemmen. Bij de C.H.U. speelde ook een regionale persoon een rol: de heer Sanders uit Soufburg kreeg 229 stemmen. Bij de A.R. was dat de heer Va,n Splunder uit Koudekerke met 83 .stemmen. In de kieskring Zierikzee waren 183 stemmen voor de heer Keuning uit Zie rikzee. Nummer twee van de lijst kreeg hier 24 stemmen. De heer IJssel uit Zierikzee (C.H.U.) zag in zijn kieskring 65 stemmen op zich uitgebracht. In de ze kieskring kreeg de burgemeester van Duiveland, de beer Van Eeten (A.R.) van de 2124 stemmen er veertig en de V.V.D.-er Doeleman 104 van de 2219 stemmen. De heer Roels uit St. Maartensdijk kreeg op het eiland Tho len 115 (Stemmen (lijst Partij van de Arbeid)Bij de C.H.U. eenzelfde beeld: de heer P. W. C. van Westen 201 stem men van de 1429 op dit eiland. De A.R.-stemmer.s op Tholen hebben vrij wel allemaal op nummer 1 gestemd: de heer Van den Bos uit St. Annaland kreeg 1000 van de 1030 stemmen. Bij de S.G.P. verwierf de 'heer C. Boender uit Tholen 77 stemmen en bij de V.V.D. de heer Bal uit Tholen 52 van de 349 stemmen. In de kieskring Goes trok de heer Lufcaart uit Goes 218 stemmen (P.v.d.A.). Opmerkelijk is het dat bij de K.V.P. de heer Roose uit Goes 328 stemmen haalde in zijn kieskring. Bij de C.H.U. had in deze-kieskring de heer Buurman 132 stemmen. In de kieskring Sluis hebben veel KVP-ers (761) ge stemd op nummer twee van de lijst, burgemeester van Dongen uit Aarden burg. De heer Cambier kreeg in deze kieskring 148 stemmen voor de V.V.D. KVP in kring Hulst Zeer opmerkelijk is de uitslag in de kieskring Hulst voor de K.V.P. Daar kreeg nummer 1 van de lijst 11.478 stemmen en de andere kandidaten sa men 5627; de heer J. F. van de Voor de niet minder dan 1722 en de laatste van de lijst, de heer W. P. A. Colsen, zelfs nog SU stemmen. Bij de A.R. zien we hier dat een regionale kandi daat ook trekt: 63 stemmen voor de heer P. van Hoeve uit Axel. Voorzover wij uit deze gedetailleerde uitslag een voorzichtige conclusie dur ven trekken ten aanzien van het pogen van een groep kiezers verandering te brengen in de volgorde der kandidaten, dan blijkt dat het meest het geval te zijn bij de K.V.P. en de V.V.D. en het minst bij de S.G.P. TBRNiEUZEN. De huidige ge meentesecretaris van Terneuzen, de heer A. J. Dees, zal om gezond heidsredenen met vervroeg pen sioen gaan. Vier volle jaren zou de heer Dees zijn omvangrijke taak nog op het gemeentehuis hebben vervuld als de artsen niet een waarschuwende taal hadden ge sproken. Gisteren reeds brachten wij dit bericht en introduceerden toen ook de opvolger van de heer Dees, de heer A. J. van Pagee. Inmiddels hebben we echter de tijd genomen nog even bij de „oude" secretaris binnen te wippen. „Bepaald niet plezierig om op zo'n manier te moeten verdwijnen", zei hij, „maar voorlopig zal ik nog een klein deel van m'n functie blij ven waarnemen. Geheel Van het to neel verdwijnen doe ik niet." En dan vertelt de secretaris dat hij voor de gemeente onderhande laar blijft voor de aankoop van on roerende goederen. Krijgt u het daar nog druk mee? De vraag is er uit voor we het weten en slaat ondubbelzinnig op de plannen van de gemeente in verband met de aankoop van gronden. Maar de heer Dees omzeilt de zaak.- Wanneer bent u uw ambtelijke carrière eigenlijk begonnen? De se cretaris kijkt even schuin het raam uit, alsof het antwoord van heel yer moet komen. Maar dan zegt hij prompt: „Oktober 1922." „Ik begon toen als volontair en werd in januari 1924 tijdelijk amb tenaar. In 1925 volgde de aanstelling in vaste dienst". „Nou ja", voegt hij er aan toe, „al die lussentrap- jes mag u wat mij betreft we. ver geten, maar op 1 juli 1946 werd ik secretaris". In die lange jaren heeft de heer Dees verschillende diploma's be- De komende man, de heer A. J. VAN PAGEE. De gaande man, de heer A. J. DEES. haald. Hij volgde cursussen ge meente-administratie, boekhouden en gemeente-financiën. Dat laatste leidde op tot „candidaat gemeente^ accountant", zo heette het destijdc tenminste. Ook in het maatschappelijk werk is de heer Dees geen onbekende. Hij volgde de ook nu nog beken de cursus Haarlem en verwierf ook hier het certificaat. Een diplo ma kreeg hij niet omdat de dage lijkse praktijk ontbrak. Maar vast staat dat er in de loop van de jaren heel wat gestudeerd werd. En üe resultaten breven niet achterwege. Want ten slotte mag men van een carrière spreken ais men opklimt van volontair in een dorp tot gemeente-secretaris in een snel groeiende industrie-gemeente. De neer Dees is geboren Zeeuws Vlaming en komt er graag voor uit dat hij nooit erg veei moeite heelt gedaan om de streek te verlaten. Natuurlijk, de kansen zijn er wel geweest, maar een echte Zeeuw is honkvast. Daar komt nog bij dat de secretaris altijd een genegenheid voor het Zeeuws Vlaamse land heeft gehad. Als hij zo over het verleden praat komt er overigens wel wat los. „Men spreekt nu wel eens van isolement, maar vroeger was het dat in de ware zin van het woord Ook in het burgerlijke leven heeft de heer Dees verschillende functies gehad. Van 1930 tot 1940 was hij diaken in de Hervormde Kerk. Op het ogenblik vervult 'hij nog de functie van kerkvoogd. Hij zal het nu binnenkort kalmer aan gaan doen. Het secretarie-per soneel zal de grijzende figuur on gaarne zien vertrekken. Intussen heeft de nieuwe secre taris reeds zijn opwachting ge maakt. Zowel van de gaande als van de komende man hebben we in dit hoek je een foto gereserveerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3