Met Pinksteren minder mooi Witte' ramp ii't ii Na Algerije de problemen in Frankrijk zelf met presidentschap naar Amerikaans voorbeeld Dreigende nota Moskou BB* Mg» Samenwerking bij gasvoorziening TERUG UIT HET OERWOUD Strijd met infiltranten spel van kat en muis SUBANDRIO: gesprek alleen over toepassen plan-Bunker Ontsnapping met gekaapt schip l Feijenoord wordt vrijdag gehoord De BiltFraai Vonnis vernietigd door Hoge Raad Ontplofte granaat uit buitenland meegenomen WEL EN NIET BEVREDIGEND Vrij spel door vrijkaartjes Vrees voor pokken in Kopenhagen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 9 juni 1962 Het weer overal Historie Referendum Tegenmaatregelen in Berlijn COMMANDANT IN NIEUW-GUINEA: Schoten Oud Engels mannetje smokkelde in jaren bent altijd ivelkom bij MAISON VAN WESTEN BEVAHUIS voor jong en oud SCHRIJVERS' De Moffen STOFFENHUIS DE MUYNCK H'Pw- Directeur; JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeenwscli Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs S 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 17e JAARGANG No. 5073 55 DE GAULLE KONDIGT DE ZESDE REPUBLIEK AAN Van onze correspondent PARIJS President de Gaulle lieeft gisteravond in zijn toe spraak tot het Franse volk de komst van de Zesde republiek aan* gekondigd. Hij deed dat door te zeggen dat het volk te zijner tijd zal worden opgeroepen om per referendum al die maatregelen goed te keuren „die de Franse staat sterk, geordend en bestendig zullen maken". Volgens zeer stellige geruchten die al lang de ronde doen zouden de maatregelen waarop de Gaulle kennelijk doelde, in feite grond wetswijzigingen zfjn. De belangrijkste daarvan is dat de presi dent en de vice-president naar Amerikaans voorbeeld recht streeks door het volk gekozen zullen worden. Een andere veran dering van groot belang is dat de Gaulle de taak van de volksver tegenwoordiging nog eens wil veranderen en vastleggen^ De rede van de Gaulle bestond uit twee duidelijk te onderscheiden delen. In het eerste besprak hij de toekomst van Algerije, dat over 23 dagen onaf hankelijk zal zijn, en de functie die daarin de Europeanen zullen vervullen die in Algerije zijn geboren en daar willen blijven. Ook noemde hij de taak van de arabische leiders die zich door de overeenkomsten van Evian hebben gebonden, en de plaats die Frankrijk tegenover de jonge onafhankelijke staat zal moeten innemen. Van onze sportredactie ROTTERDAM. De voetbalver eniging Feijenoord zal vrijdag 15 juni te Rotterdam in hoger beroep worden gehoord. De landskampioen is daartoe uitge nodigd door de commissie van beroep van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond (KNVB). Daarmee heeft de commissie dus te kennen gegeven dat zij zich bevoegd acht deze zaak in behandeling te nemen. Het kort geding dat Feijenoord bij de rechtbank van Den Haag aanhan gig had gemaakt zal dus geen door gang 'kunnen vinden. Het zou alleen gevoerd kunnen worden wanneer de commissie van beroep zich niet be voegd geacht zou hebben het hoger beroep tegen de maatregel van de KNVB uitsluiting van de strijd om- de Europese Voetbalbeker te be handelen. ROTTERDAM. Met het oog op de belangrijke wijzigingen die in de toe komst door de vondsten van aardgas op grote schaal in de Nederlandse gasvoorziening kunnen worden verwacht, is de Commissie Samenwerking Regio nale Organen Gasvoorziening opgericht. In de commissie hebben vertegenwoor digers zitting van alle regionale orga nen die op het gebied van de gasvoor ziening in Nederland werkzaam zijn. Het zijn de Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland, Gasbedrijf Centraal Ne derland. N.V. Gasvoorziening Noord- West Nederland, Gasvoorziening Mid den-Oost Nederland, Gasvoorziening Noord-Oost Nederland en Gasvoorzie ning Zuid-Nederland. Doel van de commissie is een geza menlijk beleid uit te stippelen ten aan zien van een hationale landelijke gas voorziening. Met springstof in zijn bagage verbor gen wilde de 23-jarige Braziliaanse stu dent Sergio Batista enkele dagen geleden Portugal binnenkomen. De douane vond de spullen echter. Gisteren werd Sergio wegens het smokkelen van explosieven tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Volgens de dagvaarding zou hij van plan zijn geweest om onder andere de Ameri kaanse ambassade in Lissabon op te blazen. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig: tot van avond: Droog en zonnig weer. Later in het noorden van het land mogelijk enkele wolkenvel den. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin- gen. Temperaturen als gisteren of iets lagere. MIESJE: Iedereen een zo merse Pinksteren. 10 juni: zon op 4.21, zon onder 20.58; maan op 12.38. maan onder 1.24. 11 juni: zon op 4.20, zon onder 20.59; maan op 13.33. maan onder 1.45. 12 juni: zon op 4.20, zon onder 20.59: maan op 14.38, maan onder 2.04. weer wind max.t. n.sl. Helsinki zw.bew. NW 17 1 Stockh. mist Z 25 0 Oslo h.bew. w - - Kopenh. onbew. WNW 22 0 Aberdeen zw.bew. ozo 18 0 Londen onbew. ozo 25 0 Amsterd. onbew. N 21 0 Brussel onbew. NO 23 0 Luxemb. I.bew. ONO 22 0 Parijs onbew. NO 24 0 Bordeaux h.bew. ONO 23 0 Grenoble I.bew. NW 21 0 Nice I.bew. O 19 0 Berlijn I.bew. N 24 0 Frankf. I.bew. O 24 0 München I.bew. Z 16 0 Zürich zw.bew. ONO 17 0 Genève zw.bew. NO 19 0 Locarno geh.bew. NNW 20 0 Wenen h.bew. NW 18 0 Innsbr. zw.bew. O 15 0 Belgrado onbew. NNO 14 0 Athene onbew. Z 23 0 Rome geh.bew. stil 20 0 Ajaccio geh.bew. stil 21 0 Madrid h.bew. O 25 0 Majorca regen ONO 21 0.1 Lissabon onbew. W 27 0 Uitvoerig ging hij de geschiedenis van de Algerijnse kwestie na. Hij toon de aan dat deze eigenlijk was geboren uit de zwakte van de Vierde republiek, die in 1958 machteloos in elkaar was gezakt. Nadat de Franse staat allengs weer overeind was gekomen en d» catastrofe van een burgeroorlog was voorkomen, was het mogelijk veel van hetgeen ver loren was gégaan te herstellen. Deze nieuwe opkomst van Frankrijk was te danken aan de instelling van de nood zakelijke nieuwe gezagsverhoudingen en aan de nieuwe grondwet, die dooi; tachtig procent van het Franse volk: werd goedgekeurd. Op grond daarvan kon Frankrijk verwerkelijken wat het met Algerije voor had. Door deze nieuwe kracht werd het mogelijk de toestand in Algerije weer meester tè worden, opstanden te onderdrukken, de Algerijnse opstandelingen te dwingen aan de onderhandelingstafel te komen zitten en de overeenkomst van Evian te bevestigen. ..Wat gedaan moest worden is ge daan. Dat kon en iedereen heeft zich ervan kunnen overtuigen om dat de nieuwe gezagsverhoudingen en de nieuwe grondwet de regering in staat stelden te handelen, in tegenstel ling tot de vroegere grondwet die de staat belette handelend op te treden". „Dit is kunnen gebeuren omdat gij, Fransen, mij het volle vertrouwen hebt geschonken, waarom ik heb gevraagd. Dat heeft mij dag en nacht gedwon gen in uw geest verder te werken. De ze directe overeenkomst tussen het volk en diegene, die geroepen is om het te leiden, is in de moderne tijd een essentieel onderdeel geworden van de republiek." Hiermee begon het tweede deel van de rede. Nu de Algerijnse kwestie bij na ten einde is, blijft er volgens de Gaulle voor Frankrijk nog ontzettend veel te doen, in alle opzichten, op elk gebied, taken die hij in zijn rede met name noemde. Om deze taken te kunnen vervullen en ze tot een goed einde te brengen is het nodig dat de republiek sterk blijft. „Om deze opdracht te vervul len". zo riep hij uit „moesten, ja móé ten wij in alle vrijheid zijn en blij ven een groot verenigd volk. Sedert vier jaar, ondanks alle stormen, zijn wij dat, omdat wij het wilden zijn en omdat gij dit kenbaar hebt kunnen maken door middel van een referen dum." Daarna zei hij dat de Fransen op het daartoe geschikte ogenblik door dezelf de methode zekerheid zullen moeten verschaffen dat de republiek in de toekomST sterk, geordend en bestendig zal kunnen blijven. De toespraak duurde een kwartier en werd door de Franse radio en tele visie uitgezonden. Van onze correspondent BONN. De Sowjetunie heeft gedreigd met tegenmaatregelen in Berlijn wanneer de West- berlijnse politie niet ophoudt met karabijn- en pistoolvuur de vluchtelingen te beschermen die Oost-Berlijn trachten te verlaten. Dat blijkt uit nota's die de Russische regering aan de regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Britannië er Frankrijk heeft toegezonden De tekst ervan is gisteren ge publiceerd. In Algiers, waar de Gaulle's rede ook werd uitgezonden, hoorde men uit zijn radio plotseling schoten weerklin ken en kreten om hulp. Het was vlak na het einde van de rede van de pre sident. Uit alles bleek dat de O.A.S. een overval op het radiostation pleeg de. Toen men radio-Algiers opbelde, kwam er een zenuwachtige man aan de telefoon, die zei: ,,Nu niet, ik heb nu geen tijd, ze schieten op ons". Wat er precies is gebeurd, was gis teravond laat nog niet duidelijk. HOLLANDIA (ANP/UPI) De commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, heeft gisteren ver klaard dat voor de luchtverdediging van het gebied aanvullende maat regelen zijn genomen gericht op het voorkomen van nieuwe landingen van parachutisten. Hij verwachtte overigens niet dat de gelande para chutisten opnieuw zouden worden bevoorraad of versterkt. De sohout-bij-naoht beschreef de po sitie van de infiltranten als „vrij hope loos". Hij voegde daar echter aan toe: „Ik heb niet de minste idee wanneer de actie zal aflopen. De strijd tegen de In donesische infiltranten is een spel van kat en muis". „Wij zijn daarbij", zei hij, „in een goede positie. Om aan voedsel te ko men moeten de parachutisten naar de groentetuinen van de Papoese bevol king komen. Wij houden ze daar van daan, zodat de para's alleen zijn aange wezen op wat de jungle opbrengt". DEN HAAG. De Hoge Raad heeft het arrest van het Amsterdamse ge rechtshof vernietigd, waarin het hof als zijn oordeel had gegeven, dat de ge meente Den Helder niet bevoegd was de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 van toepassing te verklaren op reeds afge sloten aannemingscontracten, voorzover deze nog niet waren uitgevoerd. De gemeente Den Helder had gewei gerd aan een Medembliks bouwbedrijf een volgens de risico-clausule gevraagd bedrag van 2300 gulden te betalen, om dat zij meende dat door de beschikking de risico-clausule buiten werking was gesteld. De Hoge Raad zegt in zijn arrest, dat de regering wil zij de bevoegd heid van ingrijpen hebben in de prijs vorming in volle omvang ook moet kunnen ingrijpen in de vorming van de prijzen die in rekening zullen worden gebracht voor nog uit te voeren gédeel- ten van „overlopende contracten"'. HUDDERSFIELD (Reuter) „Oude Bill" Malbert uit het Noordengelse Hud» dersfield is gisteren gestorven. Oude Bill ging door voor een van de hoogstbejaarde mannetjes van Engeland. Al jaren kreeg hij op zijn verjaardag een gelukstelegram van koningin Eli zabeth. Het laatste feliciteerde hem met zijn 107-verjaardag. Na zijn dood werd zijn geboortecer tificaat opgevraagd. Daaruit bleek dat Oüde Bill wel oud was, maar toch niet ouder dan 89. Het aantal slachtoffers aan Neder landse zijde is tot dusver: twee doden en zes gewonden, van wie twee érnstig. Een van de ernstig gewonden wordt naar Nederland overgebracht. De Indo nesische parachutisten hebben een ver lies geleden dat tien tot twintigmaal zo groot is. Het terugzenden van de infil tranten vindt de 'heer Reeser geen ur gent probleem. „Zij zijn veilig opgeslo ten", zei hij. Met grote waardering sprak de com mandant van de strijdkraphten over het aanpassingsvermogen van de jonge Nederlandse militairen. Zij doen snel routine en kennis op van het geveoht in de rimboe. Hij noemde de combina tie die wordt gevormd door de Papoea's, de politie, het bestuur, de marine en het leger, een goed gebalanceerde strijdmacht voor het uitschakelen van de infiltranten. INVASIE ONMOGELIJK „Het gaat hier om een eerlijke en Rechtvaardige zaak, waarbij de vraag of zij juist is en of zij de moeite waard is buiten kijf staat. Als men daarvan in Nederland niet overtuigd was, zouden er geen versterkingen naar Ni,euw-Gui- nea zijn gezonden", zei schout-bij-nacht Reeser. Hij meende tenslotte dat een invasie, van militair standpunt bezien, onmoge lijk moet worden geacht. „Er zijn geen aanwijzingen dat er morgen een open,. wrede en totale oorlog zal zijn". Van een onzer verslaggevers OIRSCHOT De twee militairen die donderdagavond in de legerplaats Oir- schot ernstig werden gewond door het ontploffen van een granaat, blijken met het projectiel te hebben gespeeld. Zij hadden elkaar de granaat waarvan zij dachten dat zij onschadelijk was ge maakt al verscheidene keren toege gooid voor het oorlogstuig met een harde klap .uit elkaar sprong. De negentienjarige dienstplichtige hu zaar C. P. van Dongen uit Den Haag werd zeer ernstig aan een oog gewond. De twintigjarige dienstplichtige huzaar J. Albert uit Geleen kreeg ernstige ver wondingen aan de buik en de maag. Zij zijn buiten levensgevaar. De jongens hadden de granaat gevon den in een bergplaats, tussen enkele an dere granaten waarvan vaststond dat zij leeg waren. Hoe het scherpe projectiel waar schijnlijk een bazooka-granaat en in ieder geval geen oefenhandgranaat zo als eerst werd verondersteld ..op het terrein van de legerplaats is kunnen blij ven slingeren, wordt onderzocht. De gra naat is afkomstig uit het buitenland; ge opperd is, dat zij door een militair is meegebracht van oefeningen in La Cour- tine of in West-Duitsland. Van onze weerkundige medewerker Het gebied van hoge druk boven de Britse eilanden en de Noordzee, dat ons het mooie weer van de laatste dagen heeft gebracht, is aan het af takelen. Het beweegt zich langzaam naar het zuiden, mede onder invloed van een kleine depressie, die vandaag over Schotland naar het oosten zal trcldccn Achter deze depressie zal het gebied van hoge druk boven de Oceaan'zich opnieuw uitbreiden naar het oosten toe, waardoor de noordelijke stroming zich zal herstellen en het ook in ons land kouder zal worden, temeer omdat ook wolkenvelden moeten worden ver wacht. Daardoor zal het weer enigszins ver anderlijk worden. Vandaag zal het nog wel mooi blijven, maar tijdens de feest dagen zal het allermooiste er af zijn. De kans op regen was gisteravond nog moeilijk te beoordelen. Gezien de al gemene verdeling van de luchtdruk wordt deze kans wel groter, maar als de wind eenmaal in de noordhoek is kan het met de regen nog wel iets meevallen, zoals wij ook in de afge- lópen week hebben gezien. Het heeft sinds vorige week zater dag in ons land niet meer geregend en de temperatuur is vrijwel iedere dag wat hoger geworden. Gisteren is in het zuidoosten van het land plaatselijk 23 graden bereikt. In Den Helder is het kwik echter niet hoger dan zeventien, in Leeuwarden niet thoger dan negen tien graden gekomen. De Nederlandse militairen in Nieuw-Guinea kunnen met de kleine Papoeaatjes best opschie ten. Als zij vermoeid uit het oerwoud terugkeren is het wei eens makkelijk zijn geweer door zo'n kereltje te laten dragen. Die doet dat met gepaste trots en hij wordt openlijk benijd door zijn makkertjes. De pa trouille op deze foto had net een vuurgevecht met Indonesische parachutisten achter de rug. (Ingezonden mededeling) BRILLEN BANDAGES EL. KOUSEN) sinds 1893 GOES EN MIDDELBURG DJAKARTA (AP) Minister Subandrio heeft gisteren verklaard dat Indonesië er niet naar verlangt de besprekingen met Nederland voort te zetten als niet „een posi tieve en duidelijk omlijnde overeen komst bestaat in de benadering van het plan-Bunker". Hij zei na afloop van een onderhoud met president Soekarno: „Als de 'hou ding van de Nederlanders niet duide lijk wordt omlijnd, zou het beter zijn enige tijd te wachten imet het houden van formele of informele besprekingen. De president is van mening dat, wan neer de houding van Nederland niet gelijk is aan die van Indonesië, bespre kingen slechts kunnen leiden tot lang durige debatten, die .zullen eindigen in een mislukking". GEEN HAAST „Het is", zo verduidelijkte Suban drio het Indonesische standpunt, '„niet het plan-Bunker, maar de toepassing van dit plan waar wij over moeten gaan praten. Wanneer de besprekin- Sen zouden mislukken, zou dat scha- elijk zijn voor alle partijen en in het bijzonder voor de bemoeienissen van de Verenigde Staten en hun vertegen woordigers". Subandrio zei dat Indonesië geen haast heeft met de hervatting van de besprekingen, zolang Nederland geen definitieve opheldering geeft" over zijn standpunt. Hij wees er op dat Indone sië het plan heeft geaccepteerd, maar dat Nederland zich slechts bereid heeft verklaard over het plan te praten. In de nota's worden de recente schiet partijen aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn als het ware omgedraaid Volgens de Sowjetunie provoceren Westberlijnse politieagenten en „fascis tische lieden" de 'Oostduitse communis tische volikspo-litie en wel in die geval len waarin dit Oostduitse veiligheids orgaan schiet op Oostduitsers die over de beruchte muur naar West-Berlijn willen vluchten. Met kogels en bommen, aldus de Russi sche nota, worden aanslagen gepleegd op Oost-Duitsland. Indien dit zo verder gaat zal de Sowjetunie zich gedwongen zien van haar recht gebruik te maken en haar bondgenoot Oost-Duitsland te hulp te snellen. De nota stelt de drie Westelijke bezetters vain Berlijn verantwoordelijk voor de schietpartijen. De Sowjetunie eist nu in feite dat wanneer vluchtelingen eenmaal Wesitberlijns grondgebied heb ben bereikt en de communistische volkspolitie desondanks voortgaat op de ménsen te scihieten of zelfs gewonden over de grens terugsleept naar Oost duits grondgebied, de Westberlijnse politie passief zou blijven toezien. Bewijs Wat al deze Russische nota's beogen vindt men in Bonn zeer duidelijk: de Russen willen aan de vooravond van het bezoek dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, op 21 juni aan West-Berlijn en Bonn zal brengen een poging wagen om de onlangs gerezen Westduits-Amerikaanse tegenstelling, die nog niet geheel uit de wereld is, nieuw voedsel te geven. Aan de andere kant bewijzen de notaU ook dat de Sowjetunie zich nog altijd direct verantwoordelijk acht voor het geen er in Berlijn gebeurt en voorts dat Moskou daarbij ook de verantwoor delijkheid van de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk met de Sow jetunie de oude bezettende mogend heden nog altijd volledig erkent. Westelijke diplomaten in Moskou hebben gisteravond meegedeeld dat de nota's niet zonder meer de voorboden hoeven te zijn voor een verscherping van de situatie in Berlijn. Van onze correspondent BONN Veertien Oostberlijners, onder wie een vrouw met een baby, zijn gis- teren op sensationale wijze per „ge kaapt" schip uit Oost-Berlijn gevlucht, zij bereikten onder een regen van kogels West-Berlijn. Daarna kwam het tot een kort vuurgevecht tussen de communistische volkpolitie en Westber lijnse politieagenten. De veertien Oostberlijners hadden zich aangemeld voor een „vakantietripje" op een van de Oostduitse boten die geregeld de Spree bevaren. Onderweg overmeesterden de sterksten onder hen de kapitein en de machinist van het. pleziervaartuig en stopten beiden in een kajuit. Daarop zetten de „kapers' koers naar een kanaal dat naar West- Berlijn leidt waardoor zij in verboden water terecht kwamen. Onder vuur De volkspolitie zag het schip in verboden zone, rook direct onraad en opende het vuur. Toen was het vaatuig evenwel al vlak bij het veilige West- Berlijn. Desondanks bleef het kogels regenen op scheepshuid en dek. Geen van de vluchtelingen werd echter gewond en het „geschut" van de com munisten was te licht om het schip zinken te brengen. Op het ogenblik dat het vaartuig West-Berlijns gebied binnenvoer schermde de Westberlijnse politie vluchtelingen met tegenvuur. Ook daar na bleef de volkpolitie schieten, tot -1- veertien, onder wie vijf vrouwen «1 West-Berlijn voet aan wal hadden gezet. Vervoer militairen Van onze Haagse redactie DEN HAAG.Het ministerie van defensie vindt de vervoersregeling voor militairen tijdens het weekeinde wel en niet bevredigend. Op het ministerie in Den Haag worden nog besprekingen ge voerd over een betere regeling. Er wordt ook overleg gepleegd met het mi nisterie van verkeer en waterstaat. De Nederlandsche Spoorwegen even wel hebben van het ministerie van de fensie een brief gekregen, waarin staat dat men de regeling alleszins bevredi gend vindt en dat daarin voorlopig geen verandering moet komen. Van deze brief was op het ministerie in Den Haag weer niets bekend. De Friedrich Wolf, Waarmee de veertien Oostberlijners naar het Westen vluchtten Neen jongens onmogelijkik zit bedolven onder het iverk! LEEUWARDEN Twintig van de allergrootste Friese zuivelfabrie ken gaan waarschijnlijk vanavond „plat". Tijdens een even rumoerige als geheimzinnige avondvergadering van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond is besloten om tot vanavond te wachten met het stakingsparool. Mocht voor die tijd de Bond van éoöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland niet hebben toegegeven aan de eis van de arbeiders om 156 uit te betalen aan de zuivel- arbeiders bijwijze van na-uitkering op de lonen tussen 1 mei 1961 en 1 mei 1962, dan bederven er met de Pinksterdagen miljoenen liters melk. Het zwaarst worden de Coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland bedreigd. Ofschoon de leden van de ANAB de fabrieken, waar zij hun actie willen ontketenen nog geheim houden, is het duidelijk dat zij zich niet richten op de Friese Zuidwesthoek. Daar heeft vooral de Nederlandse Christelijke Landarbeidershond, die zich evenais de katholieke bond van de actie distan tieert, veel aanhang. De eerste Er vallen op zijn minst twintig grote zuivelfabrieken in de termen voor een staking. De Leeuwarder con- densfabriek, de grootste melkfabriek in Warga, de Coöperatieve melkfabriek in Workum en de bedrijven in Grouw en Heerenveen zullen de eerste zijn, waar niet gewerkt wordt als de staking een feit wordt. De bij de bond van zuivelfabrieken aangesloten directies der verschillende bedrijven zijn het onverkort met hun bestuur eens, dat de extra-uitkering aan de arbeiders niet moet worden uit betaald. Ze zijn het bovendien eens over een gezamenlijke opvangregeling voor de schade, die door een mogelijke staking zal worden veroorzaakt. Als er gestaakt wordt, beschouwt de bond de actie als een onrechtmatige daad. Er wordt dan een kort geding aanhangig gemaakt, waarbij een verbod van de illegale aktiviteiten van de ANAB wordt geëist alsmede een schadevergoeding. Voordat dit korte geding dient, zijn echter al miljoenen liters melk verloren gegaan. De twintig bedrijven, die op het lijstje fan de aspirant stakers staan, nemen samen anderhalf miljoen kilo melk per dag af. Hoewel de melk van de boeren zal worden afgehaald de melkrijders worden van de staking uitgesloten zal ze het niet verder brengen dan tot de ontvangsthallen van de fabrieken. Ook daar wordt In geval van een actie nog gewerkt door een handjevol arbei ders. Daarna zit er niets anders op, dan dat de melk verzuurt of in het water wordt gegooid. Voldoende gelegenheid om de aangevoerde melk te koelen is er niet. HOLLYWOOD (Reuter) Het echt-* paar Stewart in Hollywood ontving en kele dagen geleden een enveloppe met twee kaartjes voor een schouwburg- voorstelling. „U hebt me laatst een plezier ge daan", zo heette het in een begeleidend briefje met een onleesbare handteke ning. „Ik zou het plezierig vinden om u na de voorstelling te ontmoeten." De Stewarts wachtten na de voorstel ling meer dan een uur in het voorge stelde café, maar er kwam niemand opdagen. Toen gingen zij naar huis. Hun flat bleek in de tijd dat zij weg waren, helemaal overhoop te zijn ge haald. Er was tweeduizend dollar ge stolen. JONGEN IN ZIEKENHUIS KOPENHAGEN (AP) Een vier jarige jongen is gisteren in een zieken huis in Kopenhagen opgenomen omdat men vermoedt dat hij »an pokken lijdt. De jongen vertoonde symptomen van de gevreesde ziekte nadat hij met zijn ouders uit Nigerië naar Denemarken was gekomen. Pokken is in Denemar ken al in tientallen jaren niet meer voorgekomen. De politie spoorde twintig mensen op die met het kind in aanraking waren geweest. Deze en het personeel van het ziekenhuis werden allen ingeënt. (Ingezonden mededeling) "N Uw speciaal adres voor HEREN- en KINDERKLEDING Lange Vorststraat Goes L. Vorststraat 64 GOES Rijke keuze regen- en winterjassen B^j ons lage prijzen goes hele familie 1 In de Lange Vorststraat, t.o. „Berco" OPTIEK - F0T0HANDEL Ganzepoortstraat 3 - Goes - Tel. 5214.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1