wel zorgen om st bouwkosten Thant dringt PAOLA'S TWEEDE BEELDJE GESTOLEN UIT RIJKSMUSEUM I VERHOGING VAN 10 TOT 12 PCT. EN COMPENSATIE ZEKER VAN MEERDERHEID BIJ VUURGEVECHT VIER PARA'S GESNEUVELD Moeder doodde misvormd kind Zieke lyceïst kreeg les op bed en slaagde Charlotte Kohier weigert prijs Brand verwoest fabriek van schuimrubber Mijnwerkers dreigen met staking in Rnhrgebied Commando's terug naar Nederland Portvrij schrijven voor militairen in Nieuw-Guinea Vergif werd voor jongen obsessie Met auto tegen boom Van verzoenkamer naar de cel De Bilt Mooi Het weer overal PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 8 juni 1962 Windhandel Moeilijke afspraak Onderhoudspot militairen gewond Oefengranaat ontploft: Bij zwemmen verdronken vrijetijdsverf kwaliteitsverf MEISJE VERDRONKEN OVERPRODUKTIE REM OP LOONEISEN 47 kleurstalen 10ct in de winkel PASTOORS GESCHORST Kunstwerkje van pin af gebroken Directeur. JACQ. DF, SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs- 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs 0,62 p. w., i 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5073 KAMER: GEEN CRISIS OM HUREN est mij Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Tweede Kamer zal het debat over de huur verhoging niet op een kabinetscrisis laten uitlopen. Het gisteren begonnen debat beeft echter wèl duidelijk gemaakt, dat de volks vertegenwoordiging zich ernstige zorgen maakt over de voort durend verder gaande stijging van de bouwkosten. De grote vraag was hoe met de huurverhoging het evenwicht tussen oude en nieuwe huren tot stand moet komen als de wo ningbouw intussen almaar duurder wordt. De voorgestelde ver hogingen van tien tot twaalf procent zal de Kamer volgende week wel aanvaarden. Ook de compensatie krijgt een meerderheid, hoewel de Kamer kennelijk vreesde dat de ruime compensatie velen krijgen meer dan de huurverhoging bedraagt de prijzen in gevaar zal brengen nu ook de belasting omlaag gaat. De sterkste aandrang op de regering om paal en perk te stellen aan de duur te kwam van de K.V-P. Haar woord voerder dr. M. A. M, van Heivoort, eiste van minister J. van Aartsen, dat deze het vraagstuk van de bouw- en stiahtingskosten zo spoedig mogelijk ter hand zal nemen. Hij maakte van het antwoord van de minister zelfs het eindoordeel van zijn fractie over de huurverhoging afhankelijk. Ook wilde hij een uitspraak van de minister over het verband tussen subsidie en kwali teit van de woning, dat hij blijkbaar verloren zag gaan nu ook de modernste woningen onder de huurverhoging ko men te vallen. Komen wij op deze manier inderdaad tot een evenwicht tussen oude en nieu we huren, vroeg de anti-revolutipnaire afgevaardigde mr. W. Aantjes, die nog een ander duurteprobleein in de wo ningbouw aansneed: de windhandel in bestaande woningen. De windhandel is nog veel erger dan de stijging van de bouwkosten van nieuwe woningen en hij jaagt de huren nog veel meer op, zei mr. Aantjes. Met zorg vroeg ook de christelijk- historische afgevaardigde C. F. van der Peijl zich af hoe met deze huurverho ging het nagestreefde doel van even wicht in de huren kon worden bereikt als de bouwkosten maar blijven stijgen. Zo komen wij er nooit, meende de socialist J. Bommer. Hij zag het wo ningtekort als een structureel verschijn sel, veroorzaakt door het achterblijven van het bouwbedrijf in produktiviteit. Over de gehele wereld is de produkti- viteitsstijging van het bouwbedrijf ge ringer dan die in de andere takken van bedrijf. Deze kloof dient de overheid met subsidies te overbruggen. Bovendien zal de overheid niet slechts de bouwkosten maar ook de grondprij zen en de kapitaalsvoorziening in de hand moeten houden en voorts zal ze leiding moeten geven op het gebied van de industriële bouw. Met alleen de kreet van huurverhoging komen wij er niet, aldus de afgevaardigde Bommer, wel een „werkelijk" woningbouw- en huurbeleid. De fractie van de Partij van de Arbeid zal tegen deze verhoging stemmen. De voornaamste bedenkingen van de liberalen waren volgens hun woord voerder mr. D. Schuitemaker, dat de schatkist er alleen beter van werd. dac de subsidieverlaging meer zal opbren gen dan de compensatie. Mr. Schuite maker zag hierin mogelijkheden om de omzetbelasting en de grondbelasting te verlagen. Met moeite kon hij akkoord gaan met de afspraak dat de compensatie uit de winst moet komen: heel pijnlijk voor vele klein-middenstandsbedrijven. Hij was het helemaal niet eens met de grens van dertienduizend gulden voor degenen die niet onder een ar beidsovereenkomst vallen. Die grens moet weg, vond mr. Schuitemaker. Wie controleert of de compensatie wel degelijk uit de winst komt en niet wordt verwerkt in een prijsstijging, vroeg de afgevaardigde Bommer, die hierbij speciaal het bouwbedrijf op het oog had. De c.h. afgevaardigde yan der Peijl was er, evenals mr. Schuitemaker, nog niet zo zeker van of de overcompensa tie, samen met de belastingverlaging, de prijzen niet zou opjagen. Om de gemeenten en de oude wo ningbouwverenigingen tegemoet te ko men in hun financiële moeilijkheden met de woningwetwoningen van voor 1940 wilde de K.V.P.-er dr. Van Hei- voort tenslotte de helft van de huur verhoging van deze woningen ten goede laten komen aan de verbetering ervan. Hij wilde die niet bestemmen voor vermindering van de subsidie. Dit was een afzonderlijke regeling van 1960, die nu zou komen te vervallen. Dr. Van Heivoort zal hierover een uitspraak van de Kamer vragen als minister Van Aartsen voet bij stuk houdt. Volgende week dinsdag gaat het de bat verder. Dan komt eerst de minister aan het woord. OIRSCHOT (A.N.P.) In de leger plaats Oirschot zijn gisteravond twee militairen gewond geraakt bij de ont ploffing van een oeferbgranaat. De negen tienjarige dienstplichtige huzaar C. P. van Dongen uit Den Haag brak een been en werd aan een oog gewond. Hij is over gebracht naar het St. Radboud zieken huis in Nijmegen. De andere gewonde is de twintigjarige dienstplichtige huzaar J. Albert uit Ge leen. Hij ligt in het St. Joseph ziekenhuis in Eindhoven. Beiden behoren tot het A-eskadron van het 11e tankbataljon, dat in Oirschot is gelegerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Charlotte Koh ier heeft de plaquette van verdienste geweigerd, die haar door de Ver eniging van schouwburg- en con certgebouwdirecties was toegekend. De reden voor haar weigering is, vertelde ons mevrouw Kohier, dat zij in de krant heeft moeten lezen dat haar een onderscheiding was toegekend. „Men had mij toch wel kunnen waarschuwen. Iedereen kreeg een soort toneeloscar in een plechtige bijeen komst, alleen ik was niet uitgenodigd. CHARLOTTE KÖHLER Dat doet mij verdriet. Ik had de in druk dat men mij ook een penninkje toeschoof en als ik die indruk heb dan moet mijn publiek het ook zo voelen en dat wil ik vermijden. Trouwens, men stelt het voor alsof ik alleen maar voordrachtskunstenares ben en geen actrice, maar dat is niet waar. Ik heb veel grote rollen gespeeld. Volgend jaar ga ik weer bij Ensemble spelen. Men heeft mij daar een hele mooie rol aangeboden en die heb ik aan vaard". SPONTAAN BESLUIT De heer H. Deinum, tot nu toe voor zitter van de vereniging van schouw burgdirecteuren, deelde ons mee dat het onmogelijk is geweest mevrouw Kohier te waarschuwen. „Wij hebben ons besluit maandagavond in onze jaarvergadering spontaan genomen. Deze weigering heeft ons gegriefd. Aan deze onderscheiding is geen jury te pas gekomen en zij is zeker niet als een troostprijs te beschouwen zoals mevrouw Kohier meent. Zij is tot dus ver slechts twee keer toegekend, een keer aan de heer Coffeng en daarna nog eens aan Magda Janssens. Ik heb mevrouw Kohier dit geschreven en ik hoop dat het misverstand spoedig uit de weg zal zijn geruimd". JUTPHAAS (ANP) De vijftien jarige Ronald Gall uit Utrecht is gis termiddag bij het zwemmen in het Amsterdam-Rijnkanaal verdronken. De jongen kon nauwelijks zwemmen. Het ongeluk gebeurde bij het benzine station in Jutphaas. Van onze correspondent NEW YORK. De waarnemend secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, heeft president Soekarno telegrafisch gevraagd zo spoedig mogelijk een gevol machtigde aan te wijzen voor de hervatting van de Neder lands-Indonesische besprekin gen. Thant spreekt in zijn telegram waarde ring uit over de hernieuwde bevesti ging van Soekarno's bereidwilligheid om het probleem Nieuw-Guinea te re gelen volgens de beginselen van het plan-Bunker. Hij gaat dan als volgt voort: „Met het oog op het feit dat de Nederlandse rege ring mij heeft doen weten dat zij be reid is de besprekingen met uw verte genwoordiger op grondslag van de voor stellen van Bunker onder auspiciën van de heer Bunker voort te zetten, ben ik van gevoelen dat ik thans op u een be roep moet doen om met de spoedigst mogelijke hervatting van de onderhan delingen in te stemmen. Ik zou u der halve willen verzoeken mij zo spoedig mogelijk in te lichten omtrent de aan wijzing van uw gevolmachtigde voor deze besprekingen." „Ik zou tevens willen hopen dat een ein de zou kunnen worden bewerkstelligd van alle vijandelijkheden aan beide zij den, wanneer eenmaal de onderhande lingen zijn hervat". Geduld beproefd Soekarno's taktiek om, terwijl hij het doet voorkomen alsof hij met hervat ting van de besprekingen volgens de richtlijnen van Bunker instemt, toch te vermijden zich hierop vast te leggen, heeft blijkbaar het geduld van Thant zwaar op de proef gesteld. Uit zijn telegram zou men immers kun nen opmaken dat Oe Thant het tijdstip gekomen acht om er onomwonden de nadruk op te leggen dat naar zijn oor deel aan deze hervatting niets meer in de weg staat en dat hij het daarom wenselijk acht met de onderhandelin gen voortgang te maken. Ditmaal was de oproep van Thant alleen aan Soekarno - gericht, hetgeen er op wijst dat het Nederlandse standpunt geen nadere opheldering behoeft. Dat is naar ik verneem, ook de opvatting in Amerkaanse regeringskringen, waar men eveneens van oordeel is dat de Nederlandse houding volkomen duide lijk is. Met het standpunt, dat Thant in zijn te legram inneemt, kan hij daarom reke nen op de volledige steun van Washing ton. In Washington heeft men de in druk dat Indonesië nog steeds blijft aarzeden omdat het er aan twijfelt of de Nederlandse opvatting omtrent de basis waarop de besprekingen kunnen worden hervat, dezelfde is als de Indo nesische. Wat dit betreft is Thants tele gram, naar men meent, te beschouwen als een verzekering aan Indonesië. Men wacht nu tevens op een nadere aanduiding van Nederlandse zijde voor een geschikte datum voor de hervatting van de besprekingen. Men acht het intussen niet uitgesloten dat Thant hier omtrent al een zekere aanduiding heeft ontvangen. Men is daarom geneigd te concluderen dat wat Nederland be treft de besprekingen zouden kunnen worden hervat zodra dr. J. H. van Roijen. de Nederlandse ambassadeur, in Washington is teruggekeerd. Haagse val In Djakarta heeft een van de Indonesi sche gedelegeerden bij het indertijd geschorste vooroverleg nabij Washing ton, Sudjarwo, gisteren gezegd dat Ne derland een periode van tien tot vijf tien jaar eiste om Nieuw-Guinea te ver laten. „Als de besprekingen worden hervat, moeten wij er aan vasthouden dat wij gedurende een staking van de vijandelijkheden nog steeds de bevol king van West-Irian beschermen. Wij zijn daar nu de facto in het bezit van gebieden. De neergelaten parachutisten beschermen de bevolking daar." Sud jarwo zei dat Indonesië moest uitkijken om niet opnieuw in een Nederlandse val te lopen. In New York ging gisteren het bericht dat Indonesië eerst de zekerheid wil dat het inderdaad met Nederland tot zaken kan komen. Het zou daarom eerst een „gedachtenwisseling" met Neder land willen. Oe Thant en Bunker zou den moeten trachten die tot stand te brengen. UOLLANDIA (ANP) Bij het korte vuurgevecht van maandag tussen Nederlandse militairen en Indonesische parachutisten is be halve de twee gisteren reeds ge noemde Nederlandse dienstplichti gen, nog een derde militair gewond geraakt. Het is de sergeant van de Koninklijke landmacht A. P. H. Ha- gemeyer. Hij kreeg een schotwind in een dij. Bij dezelfde actie zijn vier Indone sische parachutisten gedood. Eén infil trant werd gevangen genomen. Het ge vecht werd geleverd bij Wersar, vijf tien kilometer ten zuiden van Temina- boean. Voor de tweede keer is melding ge maakt van het neerschieten van eigen mensen door een Indonesische com mandant. Volgens inlichtingen van de Papoease bevolking en uit verhoren van gevangenen is gebleken dat de commandant van de parachutisten die ten noorden van Fak Fak opereren, drie van zijh eigen mensen heeft neer geschoten. Vorige week ondergingen vijf parachutisten dat lot in de buurt van Kaimana. Ten oosten van Fak Fak zijn twee In donesiërs gevangen genomen. Het to tale aantal gevangenen wordt geheim gehouden. Het is gebleken dat de in filtranten beschikken over transistor radio's. Zij luisteren daarmee naar Radio-Biak om te weten te komen hoe het met de acties in andere delen van Nieuw-Guinea gaat. (Ingezonden mededeling) De naam van het dochtertje van Paola houdt mooie beloften in. Astrid heet het kleine meisje, zoals de overle den vorige koningin van België, die bemind werd om haar liefheid en char me. Prinses Paola straalt en is bijzon der trots op haar dochter, een toekom stige speelkameraad voor haar zoon. Gisteren is er tijdens een besloten plechtigheid in het paleis door de bur gemeester van Brussel een geboorte- certificaat uitgeschreven voor het kleine meisje dat zich van die poespas niets bewust was. Het kapsel van de gelukkige koninklijke moeder is mis schien een tip voor alle moeders die modieus en toch makkelijk gekapt nieuwsgierige gasten willen ontvangen. Van onze correspondent VENLO. Een felle brand heeft gis teren in het Noordlimburgse Bergen de schuimrubberfabriek Berli verwoest. Op enkele papieren van de boekhouding na kon niets worden gered. De schade wordt op een half tot driekwart miljoen gulden geschat De brand ontstond in de confectio neer af deling. Daar werd een schuim rubber plaat, die tegen een andere plaat moest worden geplakt, geëlektrificeerd. Hrt schuimrubber vloog in brand en in de kortste tijd stond de hele afdeling in lichter laaie. Eén van de arbeiders, die probeerde de eerste vlammen te doven, liep brandwonden op. Het vuur breidde zich zo snel uit, dat één van de vrouwelijke personeelsleden uit een raam op de eerste verdieping moest springen om in veiligheid te ko men. Door de grote hitte en de sterke rook ontwikkeling konden de brandweren van Bergen, Venlo en Hout-Blerick niet veel uitrichten. Het bluswerk werd daarom beperkt tot het nat houden van gebou wen naast de fabriek en van een grote, met olie gevulde tank. Een begin van brand in een bos in de buurt kon wor den bedwongen. Het was niet de eerste brand in de fabriek. In 1954 brandde zij voor een goed deel uit. Wat er met het perso neel ongeveer vijftig man gaat ge beuren, is nog niet bekend. LUIK (AP) In Luik is dezer dagen een 25-jarige vrouw gearresteerd dié haar negen dagen oude zoontje ge dood zou hebben omdat hij misvormd was. Suzanne Coipel had op 21 mei het leven geschonken aan een zoon die ab normaal korte armpjes had. Dit is een misvorming die vaker voorkwam hij kinderen van moeders die tijdens de zwangerschap Contergan hadden ge slikt, een kalmerend middel van Duits fabrikaat. Het middel is in West-Duits- land al uit de handel genomen maar in België, waar het onder verschillende na men verkocht werd (onder meer als Softenon) schijnt het nog niet geheel verdwenen te zijn. Suzanne Coipel heeft tegenover de po litie verklaard dat zij elf Softenonpillen had ingenomen, maar zij kon zich niet herinneren of zij toen reeds zwanger was. Zij heeft bekend haar zoontje op 29 mei door vergif om het leven te heb ben gebracht. De vrouw had eerst aan de directeur van de kraamkliniek gevraagd het mis vormde kind te doden. Deze waarschuw de de politie. Toen een inspecteur de vrouw op 30 mei bezocht, was de baby al dood. NUNSPEET, (ANP). Het dertien jarige dochtertje van de -familie Mulder uit Nunspeet is daar gisteren in een bosvijver verdronken. Een voorbijgan ger kon slechts het lijk van het meisje boven water brengen. Van onze correspondent ARNHEM Dank zij een koeriersdienst van leraren en leerlingen, een directe telefoonverbinding tussen huis en school en een bandopname-apparaat is de twintigjarige Bert Prinsen uit Arn hem gisteren geslaagd voor het eind examen gymnasium A aan het Arn hems lyceum. De jongen ligt al vier jaar plat op bed. Toen hij in de tweede klas zat, werd er een ziekte in zijn rug ontdekt. Hij kan pas worden geopereerd als hij helemaal is uitgegroeid. Tot zolang ligt hij op een speciaal geconstrueerd bed. Bert wilde echter blijven studeren. Zijn klasgenoten brachten dagelijks zijn werk van en naar school. De leraren kwamen bij toerbeurt aan zijn bed les geven Nadat Bert al twee jaar had gelegen kwam iemand op het idee een directe telefoonverbinding te maken tussen de school en het kamertje waar de jongen ziek lag. De P.T.T. bracht dat voor el kaar en zo kon de scholier de lessen blijven volgen. Met het bandopname apparaat kon hij de mondelinge lessen nog eens afdraaien. De organisatie heeft goed gewerkt. Bert heeft een normaal examen afgelegd. Hij gaat nu theologie studeren. Hij wil dominee worden. 't Is geen cadeautje lieveling, maar een paar stukjes ondergoed met het vrien delijke verzoek ze voor me te wassen. (Ingezonden mededeling) moe; vraag het uw fietsenhandelaar Van onze correspondent BONN De 360.000 mijnwerkers in het Ruhrgebied zullen volgende week donderdag beslissen of zij zul len gaan staken om hogere lonen af te dwingen. Daartoe besloten giste ren vijftienhonderd functionarissen en bedrijfsraadsleden van de West- duitse mijniwerfcersbond tijdens een wilde vergadering in Dortmund. In Dortmiund trachtte het bestuur van de vakbond on-der leiding van de allesbehalve gematigde voorzitter Gu- termuth de functionarissen en leden van de bedrijfsraden in het gareel te houden. Het bestuur stelde: „Wij kunnen van de ondernemers die te kampen hebben met -onverkoopbare ko- lenvoorraden en af ze tmo eilij feh e d e n niet meer dan acht procent loonsver hoging eisen". De functionarissen en vertrouwensmannen van de mijn werkers namen dat niet. Na felle de batten zorgden zij ervoor dat een re solutie werd aangenomen die neer komt op een eis tot loonsverhoging van tien procent. Zij wezen o.m. op de steeds stijgen de prijzen van de levensmiddelen in de Bondsrepubliek. Wanneer donder dag 75 procent van de vakbondsleden ja zegt zal op korte termijn het werk in de Rulhrmijnen tot rust komen. De imijndirecties zullen de eis van tien procent loonsverhoging onmoge lijk kunnen accepteren. Zij leven reeds geruime tijd in onmin met de in ver gelijking tot de lagere vakbondsfunc tionarissen op het oog gematigde vak bondsleiders. Van normaal overleg was de laatste weken geen -sprake meer. De ondernemers wilden zelfs pas op 1 oktober verder praten over de lonen. De moeilijkheden waarvoor de Duit se kolenmijnen staan zijn van bijzon dere aard. De strijd met de aard- oliemaatschappijen is bijzonder scherp geworden; de „opmars" van de olie is namelijk niet meer te stuiten: de ene raffinaderij na de andere verrijst. En dat ondaniks een reeks bescher mende maatregelen van de regering: invoerrecht op kolen en belasting op de invoer van olie. Sedert 1958 ver lieten reeds 150.000 arbeiders de Westduitse mijnen om in een ander beroep hun geluk te beproeven. De kolenivoorraad die onverkoopbaar is bedraagt thans elf miljoen ton. De prestatie van de overgebleven mijn werkers stijgt echter voortdurend. De loonkosten gaan eveneens om hoog, maar de afzet is niet verze kerd. DEN HAAG (ANP) Van de vijf tien commando's die bij het ongeluk in de buurt van de Westduitse plaats Steimbke werden gewond, zullen er elf naar het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht worden overgebracht. De sol daten Balke, Van den Heuvel, Koster en Franken blijven nog enige tijd in het ziekenhuis van Nienburg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op korte termijn is een regeling te verwachten, die militairen in Nederlands Nieuw-Guinea in staat stelt portvrij met Nederland te cor responderen. Voor brieven vanuit ons land naar mili tairen daar zal dan met binnenlands ta rief kunnen worden volstaan. Voor het zenden van pakjes geldt al de regeling, dat geschenkzendingen tot een waarde van 25 gulden vrij van invoerrechten zijn. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea gevraagd deze re gelinguiterst soepel toe te passen. De frankering van luchtpostbrieven naar Nieuw-Guinea bedraagt .normaal slechts enkele dubbeltjes. Het verzenden van een pakje per luchtpost kost evenwel al gauw tien gulden. Daarin komt géén verandering, ongetwijfeld tot verdriet van vele ouders, echtgenoten en ver loofden, die bij feestelijke gelegenhe den graag een pakje sturen. MADRID (AFP). De bisschop van Madrid heeft vijf pastoors van Madri- leense arbeidersparocihies tot nader or der geschorst omdat zij in het openibaar hun instemming met de nu geëindigde stakingen hadden betuigd. De priesters mogen geen mis opdragen in het bis dom Madrid. Eerder had de bisschop al de geeste lijke adviseur van de katholieke arbei dersjeugd in Madrid geschorst. AMSTERDAM Op de afde ling vroege beeldhouwkunst en kunstnijverheid van het Rijks museum is een dezer dagen een zestiende-eeuwse beeldengroep gestolen. De vermissing werd woensdagochtend door een sup poost ontdekt. Het beeldhouwwerk stelt Christus in de tempel voor, sprekend tegen vier staande en drie zittende figuren. Het is 22 centimeter hoog en acht tien centimeter breed. Het kan dus Proeven op familie LONDEN, (UPI). Een zestienjarige Engelse jongen heeft gisteren voor eer. Londense rechtbank bekend dat hij zijn familie vergif had toegediend, omdat gifstoffen hem „zo boeiden en zijn fa milieleden de dichtsbijzijnde proefkonij nen waren". De jongen stond terecht omdat hij zijn vader, zusje en vriend schadelijke stof fen had toegediend. Geen van hen stierf aan de gevolgen. In een verklaring te genover de politie zei de jonge gifmen ger: „Ik wist dat de hoeveelheden die ik gaf niet dodelijk waren." Hoewel zijn moeder onlangs was ge storven, was er geen reden om aan te nemen dat zij een onnatuurlijke dood was gestorven, aldus werd de rechtbank meegedeeld. De jongen zei sinds zijn elfde jaar bijzonder in gifstoffen geïnteresseerd te zijn: „Ik begon thuis proeven te nemen en mengde soms één soms drie graim :n de gerechten, die mijn moeder, vader en zusje aten. Mijn hele familie werd ziek. Het vorige jaar werd het echter een obsessie. Ik bleef vergif toedienen." gemakkelijk in de zak worden gesto ken. Het beeld stond vrij geëxposeerd, het zat alleen vest op een hoge stalen pin. De dader heeft het in een onbewaakt ogenblik van die pin afgebroken. Tegen dergelijke diefstallen is geen kruid gewassen, zo meent de museum directie. „In 1952 zijn wij ertoe overgegaan om sculpturen niet meer achter glas op te stellen. Dat brengt natuurlijk risico's mee, want je kimt onmogelijk alle beelden voortdurend blijven bewa ken. Met zeshonderdduizend bezoekers per jaar is een volledige beveiliging van de kleinere kunstschatten onmo gelijk", aldus de directie van het Rijks museum. De waarde van het gestolen kunst werk wordt geschat op ten minste 1500 gulden. APELDOORN. Op de Zwolseweg is gisterochtend de zestigjarige F. van den Oever uit Apeldoorn met zijn auto tegen een boom opgebotst. De man stierf kort erna. Zijn 55-jarige vrouw die voor de K.V.P. zitting heeft in de Apeldoornse gemeenteraad werd zwaar gewond. ROTTERDAM. De 25-jarige motor man J. V. H„ die 26 maart in Rotter- aam-Katendrecht een Turkse zeeman zes keer met een stilet had gestoken, is gis terochtend door de rechtbank in Rotter dam veroordeeld tot een gevangenisstraf van eén jaar en negen maanden met af trek. De motorman had vóór de steekpartij de inventaris van een café vernield. De Turk kon nog net in leven worden ge houden. Een van de vier meisjes die nog in leven zijn van de Dionne-vijfling heeft gisteren haar tweede dochtertje gekre gen. Zij en haar zusjes werden eind vorige maand 28. AMSTERDAM De 31-jarige Amsterdamse timmerman J. P. en zijn 29-jarige vrouw zijn gisteren via de verzoeningskamer van het paleis van justitie in Amsterdam verhuisd naar een cel in het politiebureau aan het Leidseplein. Het bezoek aan de verzoeningska mer om een echtscheiding te voorko men, had niet het beoogde resultaat. Integendeel, man en vrouw begonnen elkaar te slaan. Ze werden naar het bureau Leidse plein overgebracht om wat te kalme ren. Daar begonnen de echtelieden el kaar echter te beschuldigen van dief stal van onder meer kleren. De wacht commandant besloot dat zaakje eens te onderzoeken. Toen bleek dat de man drie jassen, asbakken en glazen uit een café had gestolen. Zijn vrouw had zelfs een van de jassen aan. Zij zei ook dat haar man in 1957 in de haven levensmidde len had gestolen. Het motief om het tweetal vast te houden luidde na het onderzoek niet langer „ter kalmering" maar „verdacht van diefstal en/of heling". De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Droog en zonnig weer. Matige wind tussen noordoost en noord. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. MIESJE: Het is niets te mooi om waar te zjjn. 9 juni: zon op 4.21, zon onder 20.57; maan op 11.24, maan onder 1.01. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen Amsterd. Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankf. München ZÜrich Genève Locarno Wenen Innsbr. Athene Rome Ajaccio Madrid Majorca Lissabon weer wind max. h.bew. N 21 l.bew. ZW 23 zw.bew. z 25 onbew. NNO 22 zw.bew. ZZW 24 onbew. O 23 onbew. NNO 20 onbew. NNO 21 l.bew. NO 19 onbew. ONO 22 onbew. NO 23 onbew. NW 21 l.bew. ZZW 19 onbew. NNO 21 zw.bew. NO 21 zw.bew. Z 15 l.bew. NO 17 onbew. NO 18 l.bew. ONO 20 zw.bew. N 11 zw.bew. NNO 15 zw.bew. O 23 zw.bew O 23 h.bew. z 22 l.bew. O 25 zw.bew ZZW 26 onbew NW 30 0 0 O 0 0 0 0 0 0 0 0 O 0 O 0 O 0 0 0 2 0 0.1 1 0 0 0 0

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1