Verlaging aardappelprijs slechts schijnvertoning HALVE MAATREGEL VAN MIN. DE POUS ONTWRICHT MARKT EN VERERGERT SCHAARSTE Starre Grewe vervangen door handige Knappstein CANEIU LONDEN CORRIGEERT LUCHTHARTIG PARIJS Muur afbreken voor een krediet zegt Adenauer ALGERIJNS OVERLEG DUURT NOG fOORT Wie netjes is geweest wordt nu de dune Woensdag 6 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD RAADSZETEL BLIJFT LEEG IN HUISSEN Militairen contra vluchtelingen bij station Kanton Arts vrijgesproken WESTDUITSE AMBASSADEUR IN AMERIKA Felle aanval brak opstand Venezuela Engelsen willen communisme gaan bedwingen LEVENSLANG VOOR ARTS ZESTIG MILJOEN VOOR TUNNEL ZIJN BIJEEN Vluchteling bij Berlijn gedood OETHANT KEURT KERNPROEVEN AF UITHOLLING VAN GEMEENTEWET Panter doet een NIEUWE doos open! PANTER £oPiU-uc- Heroprichting communistische partij kan knelpunt worden Werkgevers over prij zenstop Horeca Onderhandelingen in Brussel een graadmeter Meerderheid voor Franse regering Fractie van P.v.tLA.: Vertrek mr. Burger is groot verlies Prikkeldraad was niet voor kamp ONTKENNING UITGEKAMD Televisie-uitzending voor doven Pag. 1 Min. De Pous Van onze landbouwmedewerker DEN HAAG. Vandaag gaat het decreet van de ministers van economische zaken en van landbouw in, waarbij verlaging van de aardappelprijzen in de kleinhandel met vijf cent per kilo wordt voorgeschreven, Werd eerst nog een prijs van maximaal veertig cent toege staan, nu mag het nog maar 35 cent zijn. Oppervlakkig bekeken lijkt dit een forse maatregel, maar wie zich iets verder in de zaak inwerkt, zal tot de ontdekking komen dat deze forsheid slechts schijn is. Als de winkelier zijn voorraden niet verlies of althans zonder winst moet verkopen, terwijl de prijzen van groenten en fruit vrij zijn, behoeft hij de prijzen van deze groep van produkten maar iets te verhogen om het verlies op de aardap pelen goed te maken. Groenten en fruit zij-n toch ook duur en een paar centen meer of minder zal niemand merken. Wat minister De Pous ook decreteert, het publiek betaalt de ho gere prijzen van de aardappelen toch, zij het op een andere wijze. VERBIJSTERING Wie het beleid van Economische Zaken ten aanzien van de prijzen volgt (het is een puibliélk geheim dat het ministerie van landbouw er hele maal niet gelukkig mee is), vraagt zich met enige verbijstering af of men nu al de ervaringen heeft verge ten die tijdens de Tweede Wereldoor log met de prijsbeheer sing zijn opge daan. Die ervaringen leidden tot de con clusie, dat het onmogelijk is prijzen te beheersen als men niet het hele traject dat de goederen hebben af te leggen tussen producent en consu ment, in de hand houdt en als men er geen zorg voor draagt elke zijweg af te snijden. Wat minister De Pous nu probeert door eenvoudig te bevelen dat de prij zen om te beginnen gelijk moeten blij ven en vervolgens, nota bene bij toe nemende schaarste, moeten dalen, is verbluffend van naïveteit. Dat had alleen werkelijk succes kunnen heb ben als de regering voor grote hoe veelheden aardappelen had gezorgd ■hetzij door de invoer aantrekkelijk te maken, hetzij door zelf in het buiten land te kopen. TIJDELIJK De toestand is nu niet zo, dat een maatregel van deze laatste soort ge rechtvaardigd zou zijn, daarvoor is de aa rd appels oh aar ste van te tijdelijke aard. De andere mogelijkheid heeft de minister niet aangegrepen. Hij heeft juist het tegendeel bereikt. Door het vaststellen van de verlaagde maximumprijzen heeft hij het de han del onmogelijk gemaakt aardappelen uit de vorige oogst, bijv. uit Polen en Zuid-Duitsland, te importeren. De conclusie is daarom, dat een halve maatregel als deze j'iuist markt ontwrichtend en prijsverhogend werkt, aangezien de schaarste erdoor wordt verergerd in plaats van verminderd Alleen een groter aanbod kan tot wer kelijk lagere prijzen leiden en dit gro tere aanbod kan alleen komen van de nieuwe aardappeloogst, nu de minister de invoer van relatief goedkope aard appelen in feite onmogelijk heeft ge maakt. MISVERSTAND De aardappelen van de oogst 1962 vallen buiten de prijzenbeschikking. Hier en daar schijnt men te menen dat de in december gerooide Egypti sche aardappelen tot de oude oogst moeten worden gerekend en dat deze dus onder de maximumprijzen vallen. Dit is echter niet het geval, want de douane heeft deze aardappelen reeds ingeklaard als produkt van de winter- oogst van 1962 (in Egypte groeien aardappelen ook 's winters). Dit blijkt ook onomstotelijk uit het feit, dat bij binnenkomst in ons land hét invoer recht is berekend, voor primeurs. Zij zijn erkend als de allereerste vroege aardappelen. Het publiek zal dus te kiezen heb ben tussen schaarse en in schijn in prijs verlaagde aardappelen van de oogst 1961 en belangrijk duurdere ge ïmporteerde of nog duurdere vroege Nederlandse aardappelen. Daarbij kijkt de minister zorgvul dig niet naar de groenteprijizen, om dat de verscheidenheid van produkten in die sector elke prijsmaatregel tart. BETER Hij had beter gedaan zijn maxi mumprijzen achterwege te laten en in plaats daarvan de invoerrechten op aardappelen uit niet bij de E.E.G. aangesloten landen, die nu ongeveer twaalf procent bedragen, te verlagen. Dan zou er heel wat minder spanning op de aardappelmarkt zijn geweest. De winkeliers houden zich intussen blijkbaar goed aan de maximumprij zen. De economische controledienst heeft in de week dat zij nu van kracht zijn (van 30 mei tot gisteren) maar twintig overtreders bekeurd. HUISSEN Merkwaardig re sultaat van de raadsverkiezingen in Huissen: In de nieuwe raad zul len maar twaalf van de dertien zetels worden bezet. Aan gebrek aan kandidaten ligt het met. Er waren bij de raadsverkiezingen dertien lijsten, die de namen van 75 kandidaten bevatten. Lijst 2. aangevoerd door wethou der C. J. M. Leenaars, telde vijf kandidaten, van wie er vier wer den gekozen. De kandidaten drie en vier op deze lijst zijn zwagers en kunnen daarom niet beiden lid van de raad worden. Loting zal moeten beslissen wie van hen in de nieuwe raad zitting neemt. De laatste kandidaat op deze lijst is de vrouw van de lijsttrekker. Zij komt derhalve ook niet in aan merking. De lijst is daarmee uit geput, zodat aan lust 2 slechts drie zetels toegewezen worden. Van verbinding van lijsten tot een groep is in Huissen geen sprake geweest, zodat de vierde zetel ook niet aan een andere lijst kan wor den toegekend. HONGKONG Nog altijd zijn er Chinezen die willen proberen naar Hongkong te vluchten. Buiten het sta tion van Kanton speelden zich gisteren wilde tonelen af toen men er duizend mensen weigerde een treinkaartje naar de grens van de Britse Kroonkolonie te verkopen. Militairen werden te hulp geroepen om de woedende mensen in bedwang te houden, aldus berichten die gisteren in Hongkong binnen kwamen. Er zou den gewonden zijn gevallen. Chinezen die naar Hongkong of Ma- cao willen reizen, moeten eerst afstand doen van hun distributiekaart voor rijst, aldus verluidt in Hongkong. AMSTERDAM. De 64-jarige Bus- sumse arts H. van de U is gisteren vrij gesproken van dood door schuld. Hij stond twee weken geleden in Amster dam terecht, omdat 14 oktober vorig jaar de 59-jarige Utrechtse W. H. van Ameyden op de massagetafel was ge storven. nadat de arts haar door een ongediplomeerde assistente een zuur stofinjectie had laten geven. Volgens de Amsterdamse rechtbank was uit het onderzoek niet gebleken, dat de arts de behandelingswijze had doen toepassen met roekeloos hoogst on voorzichtig of nalatig voorbijgaan van hetgeen in medisch opzicht algemeen als toelaatbaar kan worden beschouwd. De officier van justitie had een gevan genisstraf geëist van acht maanden waarvan vier voorwaardelijk. De offi cier heeft al laten weten, dat hij in be roep zal gaan. Van onze correspondent BONN. De opvolger van prof. Grewe als Westduitse ambassadeur in Washington wordt de Westduitse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Karl-Heinrich Knappstein (56). De Amerikaanse regering heeft reeds haar goedkeuring aan deze benoeming gehecht, Met Knappstein krijigt Bonn op de moeilijke post in Washington een zeer handig en praktisch denkend diplo maat. Beter dan de wat stugge theo reticus prof. Grewe zal Knappstein de thans voor West-Duitsland broodnodi ge goede contacten in de Verenigde Staten kunnen leggen. Hij is geheel op Amerika georiënteerd. Knappstein studeerde namelijk reeds voor de oorlog in de Verenigde Staten. Hij werd vervolgens redac teur van de onafhankelijke Frankfur ter Zeitung tot de opheffing van dit blad door de nazi's in 1943. Na de oorlog behoorde Knappstein CARACAS (Reuter). De opstandi ge beweging in de Venezolaanse ma rinebasis Puerto Cabello schijnt nu ge heel onderdrukt. De schatting over het aantal slachtoffers varieert van tweehonderd tot vijfhonderd; er zou den zevenhonderd mensen gewond zijn. De meeste doden zouden zijn gevallen toen de regeringstroepen met onder steuning van tanks, vliegtuigen en vlootgeschut het eeuwenoude Spaanse fort van de stad waar de laatste rebel len zich verschanst hadden, onder vuur namen. De Venezolaanse communistische lei der Maehado, die maandagochtend bij zijn terugkomst uit Moskou was aangehouden, is gisteravond weer vrijgelaten op aandringen van de par lementsvoorzitter die aan Machado's parlementaire onschendbaarheid herin nerde. In Machado's arrestatie meent men overigens een aanwijzing te zien dat president Betancourt binnenkort de communistische partij in Venezuela zal verbieden. MOSKOU (Reuter) Een groep Engelse alpinisten zal proberen de hoogste bergtop in de Sowjetunie de 7495 meter hoge berg Communis me te bedwingen. De Engelse groep zal worden aangevoerd door sir John Hunt, de man die ook de eerste ploeg leidde die de Everest beklom. De Engelsen zijn uitgenodigd door de Russische vereniging van alpinis ten. Zij zullen hun expeditie in het begin van de volgende maand begin nen. De bergtop Communisme stond tot voor kort bekend als de Stalintop. Ook de berg moest echter worden gedesta- liniseerd. met Von Brentano, de latere minister van buitenlandse zaken, tot de oprich ters van de G.D.U. in Hessen. In 1951 werd hij consul-generaal in Chicago, waar hij vijf jaar bleef. Na twee jaar ambassadeur in Madrid te zijn ge weest werd Knappstein plaatsvervan gend staatssecretaris van het ministe rie van buitenlandse zaken in Bonn. Sedert september 1960 is hij ambassa deur en waarnemer van de Bondsrepu bliek bij de Uno. Grewe wordt in Washington afgelost omdat onomstotelijk is komen vast te staan dat de Amerikaanse regering hem niet langer aanvaardibaar acht. Men verweet hem dat hij een starre houding aannam tegenover de Ameri kaansRussische onderhandelingen over Berlijn. Van de Amerikaanse president weet men dat hij Grewe eenvoudig „niet meer kon zien". Grewe geldt als een der mannen die na 1949 de nieuiwe Westduitse buiten landse politiek hebben opgebouwd. Hij kon het jaren lang uitstekend met bondskanselier Adenauer vinden. Na dat de kanselier enkele weken geleden kritiek had geoefend op het Ameri kaans-Russische gesprek over Berlijn, werd Grewe het slachtoffer van de koele Duitse-Amerikaanse betrekkin gen die hij zelf nooit op temperatuur had kunnen brengen. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft de 45-jarige Berkeise arts J. F. A. M. O. tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De arts werd schuldig bevonden aan moord op zijn mede-gevangene A. Lodder. Dezelfde straf werd dokter O. een jaar geleden door de Leeuwarder recht bank opgelegd, nadat hij ook al eens levenslang had gekregen voor moord op zijn vrouw. De arts zou Lodder in de vorm van medicijnen vergif hebben toegediend, nadat deze een brief had geschreven, waarin hij zei schuldig te zijn aan de dood van mevrouw O. De verdediger van dokter 0.1 mr. Schootstra heeft aangekondigd bij de Hoge Raad cassatie te zullen aantekenen. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN. Het tracé van de Beneluxtunnel (VlaardingenPernis) is naar het oosten verlegd. Daardoor komen uitbreidingsplannen van Cincin nati N.V. te Vlaardingen niet in de knel. De tunnel zal worden gebouwd door de N.V. Nestum II. een aannemerscom binatie die praktisch overeenkomt met de N.V. Nestum I, die de uitwaterings sluizen in het Haringvliet bouwt. Nes tum I zal naar mate het werk in het Haringvliet afloopt, personeel ovir- plaatsen naar de Beneluxtunnel. Een groep van institutionele beleggers zal de N.V. Benelux Tunnel een lening verstrekken van ongeveer zestig mil joen gulden, geld dat nodig is voor de bouw. De contracten zullen binnenkort worden getekend. De president-directeur van de N.V. Be nelux Tunnel, mr. J. Heusdens, ver klaarde vanmorgen ingenomen te zijn met de belangstelling van de scheeps bouwer Verolme voor de Blankenburg tunnel, die ten westen van de Benelux tunnel zou moeten komen. Hij herinner de aan de doelstelling van de n.v.. d;e ruimte laat voor het bouwen van meer tunnels. ,,Wij zouden de Blankenburg tunnel graag in onze activiteit betrek ken", zo zei hij. BERLIJN (Reuter). Oostdiuitse grenswachten hebben gistermiddag een vluchteling die zwom in de Spree bij de grens tussen Oost-Berlijn en de Britse sector van West-Berlijn dood geschoten. De vluchteling werd ontdekt, toen hij nog ongeveer honderd meter van de grens was. Er werden zes schoten op hem afgevuurd. De West-Berlijnse politie zag de vluchteling onder het wateroppervlak verdwijnen. Later werd op de plaats, waar de vluchte ling onder water verdween, door de Oostduitse politie uit drie motorvaar tuigen in de Spree gedregd. (Ingezonden mededeling) nog slechts tjm 9 juni Inlichtingen bij uw fotohandelaar NEW YORK (Reuter, UPI) De secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, heeft zich gisteren afkeurend uitgesproken over de voorgenomen Amerikaanse proeven met kernwapens op zeer grote hoogte. Hij beschouwt dat voornemen als een „blijk van een zeer gevaarlijke psychose". Op de vraag of hij wilde uitleggen wat hij met dat laatste precies bedoelde antwoordde hij dat hij meende zich duidelijk genoeg te hebben uitgedrukt. Oe Thant noemde de proeven met kernwapens op zeer grote hoogte boven de aarde nog ongewenster dan andere categorieën kernproeven. Tot die laat ste behoren ondergrondse proeven, proeven onder water, proeven op de aardoppervlakte en proeven in de dampkring. In zijn motivering beriep Oe Thant zich op de bezwaren die vele sterren kundigen en andere wetenschappelijke onderzoekers hebben geuit. Dat waren in hoofdzaak bezwaren van zuiver we tenschappelijke aard. Verder voerde Oe Thant aan dat de wereldruimte aan niemand toebehoort. Daaruit volgde volgens hem dat alle landen evenveel rechten op de wereld ruimte konden laten gelden. Het Ame rikaanse voornemen, in dat gebied proeven met kernwapens te nemen, was volgens hem een blijk van een zeer gevaarlijke psychose d'ie thans aan de dag treedt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag meent dat de bestaanszekerheid van de gemeenten ernstig wordt bedreigd door wat wel wordt genoemd ,,de uitholling van de gemeentewet". „Door* bijzondere wetten worden taken opgedragen aan andere instellingen dan de gemeente besturen, vooral aan rijksorganen". Burgemeester Kolfschoten zei dit gis teren in het Kurhaus op de jaarverga dering van de Vereniging van Neder' landse gemeenten, waarvan hij voor zitter is. Mr. Kolfschoten noemde het subsidie stelsel een bron van onzekerheid voor vele onderdelen van het gemeentelijk bestuur. Volgens hem wordt in het sub sidiestelsel veel van wat als recht wel- telijk vastgelegd behoorde te zijn, inge kleed als een gunst. Ook op financieel gebied constateerde de heer Kolfschoteneen bron van on zekerheid. „De sinds kort opgedane er varing met de wet op de financiële ver houdingen wijzen erop, dat voor een gefundeerd bestuursbeleid zekerheid over een toereikend bedrag te verkiezen is boven de onzekerheid, waarmee de ge meenten vele jaren zijn geconfronteerd" (Ingezonden mededeling) heerlijk zachte senoritas - tien centimeter lang! T~)ARIJS Het bestand van de O.A.S. in Algiers duurt onverminderd voort. Hoewel maandagavond om acht uur een clandestiene uitzending van de O.A.S. bekend had gemaakt: „Wij hernemen onze actie van nacht om twaalf uur tenzij werd er gisteren maar één Arabier ver moord; het was vermoedelijk een wraakneming. Uit de verlenging van het bestand mag men opmaken dat de besprekin gen tussen Arabieren en Europeanen, tussen F.L.N, en O.A.S., tussen het voorlopig bestuursorgaan en officiële vertegenwoordigers van Europese stro mingen en organisaties, nog altijd voortgaan. De voorzitter van het voorlo pig bestuurscollege, Farès heeft gisteren senator Schiaffino ontvangen en met hem de problemen van de Europeanen Van een onzer verslaggevers O OTTERDAM Sinds minister *- De Pous deze week een prij zen stop heeft afgekondigd voor de ver koop van dranken in cafés en der gelijke, weet niemand meer wat in een bepaalde zaak een kop koffie, een glas bier, een sherry of een borrel mag kosten, „Niet méér dan er in december voor werd ge vraagd" heeft de minister gezegd, maar dat geeft geen houvast. De uit de oorlog daterende indeling in de prijsklassen A B C D is bovendien al lang officieel ingetrokken. Een zogenaamde tweede klas zaak vraagt soms meer dan een eerste klas gelegenheid. Werkgevers vinden echter, dat er in de prijzenstop een onbillijkheid schuilt. Iemand die vandaag een nieuwe zaak opent, kan vragen wat hij wil. Een zaak die in november haar prijzen met een dubbeltje heeft verhoogd, kan ook nu nog hetzelfde bedrag berekenen. Ie mand die een kop koffie voor 35 cent is blijven serveren, zit echter aan die lage prijs vast. Met andere woorden: wie netjes is geweest, is nu de dupe. Hij mag geen vijf cent hoger gaan, ook al liggen zijn prijzen lager dan elders. Het enige wat er gaat gebeuren, me nen café-eigenaren, is ongetwijfeld een heksenjacht door het publiek. Het zal dan ook wel aangiften over te veel be rekenen gaan regenen, verwachten zij. Hogere lonen Achter de verhoogde prijzen gaat nog een andere kwestie schuil. Werkgevers en werknemers hebben onlangs in be-, ginsel overeenstemming bereikt over hogere lonen. „Aan de oude c.a.o. hield niemand zich meer", vertelde ons de eigenaar van een groot bedrijf. „Wij moeten wel meer betalen, anders loopt ons personeel weg". De kelners hebben altijd nog hun be- dieningsgeld en voor hen geldt deze he le kwestie dus in mindere mate. „De Van onze correspondent T ONDEN. Op de hem eigen filosoferende wijze ontweek pre mier Macmillan gisteren in het La gerhuis een hele reeks vragen over zijn jongste besprekingen met presi dent de Gaulle. Hij onthulde er hoe genaamd niets over. Dat mocht ook niets, zei hij, want ze waren immers vertrouwelijk. Toch krijgt men op het ogenblik in Londen stellig de in druk dat men in Britse regerings kringen heel wat terughoudender is over het resultaat van Macmillans bezoek aan de Gaulle dan men in Parijs is, of voorgeeft te zijn. Hier is beslist niets te merken van het merkwaardige, van hogerhand geïn spireerde optimisme, dat in Parijs beluisterd kan worden. Bij de onderhandelingen in Brussel zal wel blijken in hoeverre de lucht hartigheid van Parijs over de Euro pese ommezwaai van Macmillan ge wettigd is. Dat Macmillan tegen De Gaulle gezegd zou hebben dat Engeland tot elke prijs tot de gemeenschappe lijke markt wil toetreden, kan eenvou dig niat waar zijn. De garanties die het voor de export van de landen van het Gemenebest eist, zal de E.E.G. moeten geven. Al even onwaarschijnlijk is het dat de Britse premier geen enkel woord van kritiek geuit zou hebben over het streven van de Gaulle van zijn land een zelfstandige kernwapenmogendheid te maken. Dat de Britse premier zich niet al te veel gelegen zou laten liggen aan de speciale verhouding met de Verenigde Staten, is eenvoudig te dwaas om te geloven. Dit alles wil Parijs de wereld of althans de Fransen laten geloven. Macmillan zou zich tegenover de Franse president geërgerd hebben uit gelaten over de felle kritiek van de Australische premier Menzïes en de vice-premier van Nieuw-Zeeland in zake de Britse bereidheid tegen 1970 de voorkeursbehandeling voor indu- strieprodukten uit het Gemenebest te laten vervallen. Dat liet men in Parijs doorschemeren de afgelopen dagen. In Whitehall noemde men het beslist on waar, dat Macmillan iets van deze ergernis tegenover het Franse staats hoofd zou hebben laten blijken. Erkenning Wat zei Macmillan gisteren over zijn gesprekken met de Gaulle? Dat de generaal het grote belang erkent de kracht van het Gemenebest te hand haven. Het probleem is, aldus de pre mier, dit in overeenstemming te bren gen met de toetreding van Engeland. Het Gemenebest kan er alleen maar tserker door worden als Engeland nau we banden met Europa heeft. De president en ik, voegde de eer ste minister nog aan deze vrij vage opmerkingen toe, hebben met enig suc ces geprobeerd zeer openhartig en vrij uit de problemen te bespreken die er bestaan bij het zoeken naar nauwere banden tussen Engeland en Europa. Tezelfdertijd moet de eenheid in het Gemenebest bewaard blijven. Ook door middel van een aantal vragen over de activiteit die de Austra lische premier Menzies in Londen ont plooit, liet Macmillan zich niet uit zijn tent lokken. Het had ook trouwens weinig zin te diep op de „Europese" kwesties in te gaan. Debat Vandaag begint het Lagerhuis een debat van twee dagen over de onder handelingen met de gemeenschappe lijke markt. Dan bestaat er volop ge legenheid alles te zeggen wat men op zijn hart heeft. Het ziet er naar uit dat de tegenstanders van een toetre ding tot de E.E.G. de regering het vuur na aan de schenen zullen leggen. De labourpartij heeft haar houding nog altijd niet bepaald, deelde partij leider Gaitskell gisteravond mee. La bour wil eerst afwachten wat de voor waarden zijn die Engeland gesteld worden. Pas dan zal het een standpunt innemen. Van onze correspondent PARIJS. De motie van wantrou wen die de vorige week door de ul tra-rechtse partij tegen de Franse regering was ingediend is gisteren in de volksvertegenwoordiging be handeld en met een overweldigende meerderheid verworpen. Zowel de M.R.P. als de socialisten en het grootste deel van de onafhanke lijke partij hadden van tevoren laten weten, dat zij niet voor de motie zou den stemmen. Daarmee bleven de aan hangers van een Frans Algerije vrijwel alleen staan. De debatten die tot ver in de nacht voortduurden, verloren hun felheid door de pogingen van de Europese Algerij nen om zelf een oplossing voor hun moeilijkheden te vinden. Zo werd het een lange, saaie zitting die voor vele (ultra-rechtse) Algerijnse afgevaardig den hun zwanenzang betekende. Na 1 juli hebben zij namelijk geen zitting meer in het Franse parlement. DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid heeft een begin gemaakt met het be raad over de keuze van een nieuwe fractievoorzitter. In een communiqué heeft de fractie verklaard, dat zij het terugtreden van mr. Burger als een groot verlies be schouwt, maar dat zij zijn beslissing meent te moeten eerbiedigen. anderen maken reuzezwaaien", aldus onze zegsman. „Ik ken goede koks, die liever een administratief baantje bij de politie hebben, dan dag en nacht in de keuken van een restaurant te moeten werken." Het gaat er maar om, menen de werk gevers, dat de kosten van een bedrijf worden gedekt. „Een onderzoek heelt uitgewezen dat 75 procent van de hotels onrendabel werkt, en wij vrezen dat een onderzoek bij de café's nagenoeg het zelfde resultaat zal hebben. Er bestaat geen verband tussen de kosten en de verkoopprijs van een kop koffie. Het is in Nederland echter wel een gewild ar tikel, waarop winst is te maken. Waar om vindt het publiek hier vijftig cent duur en waarom praat niemand over de gulden die in Oostenrijk moet worden betaald?" Geen ruimte De werkgevers willen dus wel hogere lonen uitkeren, maar zeggen dat er geen „financiële ruimte" voor is. Daarom wilden de Horecaf, de Hocres en de Ho era de minister toestemming tot prijs verhoging vragen. De nieuwe c.a.o. is echter nog niet getekend en daarom is het verzoek ook nog niet verstuurd. Zal de minister na zijn prijzenstop nu ooit nog bereid zijn tot het toelaten van een prijsverhoging, vragen de werk gevers zich af. „Wij zitten eigenlijk in een vicieuze cirkel: Als wij niet meer mogen berekenen en meer uitbetalen, zal er steeds meer personeel weglopen." MELBOURNE. Havenarbeiders in Melbourne hebben gisteren geweigerd prikkeldraad dat naar Saigon moest wor den verscheept, in het Nederlandse schip Houtman te laden, nadat een vakbonds leider had gezegd, dat het prikkeldraad in Zuid-Vietnam voor de omrastering van concentratiekampen zou worden gebruikt. Het Australische ministerie van buiten landse zaken liet weten, dat het draad bestemd is voor het maken van bescher mende omheiningen rondom dorpen met het oog op aanvallen door communisti sche guerilla's. in Algiers besproken. Schiaffino wordt genoemd als voorzitter van een Euro pese partij, die in oprichting schijnt te zijn en die R.U.A.C. zal gaan heten. Ook de vroegere burgemeester van Al giers, Chevalier, die aan de onderhan delingen deelneemt zou een van de leiders van deze partij worden. De F.L.N. in Tunis blijft ontkennen dat zij in contact zou staan met de O.A.S. De leiders van de F.L.N. hebben altijd volgehouden, dat zij niet met de O.A.S. wensen te onderhandelen. Toch heeft de F.L.N. de militaire chef van de autonome zone van Algiers, Azze- dine, die zich op hefti. wijze tegen de onderhandelingen tussen de Arabieren en Europeanen heeft uitgelaten, naar Tunis teruggeroepen. Ook de voor lopige Algerijnse nationalistische rege ring (G.P.R.A.) hecht dus veel waarde aan deze contacten. Het enige dat op het ogenblik de za ken enigszins kan vertroebelen, is de heroprichting van de Algerijnse com munistische partij, die in 1956 werd ontbonden op bevel van de Franse re gering. Die partij heeft als eerste van alle politieke partijen verzocht aan de verkiezingen te mogen deelnemen. Het zijn juist de communisten en hun pro- Russische geestverwanten die altijd het mikpunt van de O.A.S. zijn geweest. Men vraagt zich in Algiers af of het voorlopige bestuursorgaan onder de- huidige omstandigheden de communis tische partij tot de verkiezingen zal kunnen toelaten. Mede.in verband daarmee hoopt men dat het overleg spoedig tot een over eenkomst zal leiden. Veruit de belangrijkste militaire ac tie van gisteren was de omsingeling en het uitkammen van het stadje Mostaganem, tachtig kilometer ten oosten van Oran. Aan die actie namen vijfduizend soldaten deel. Het opper bevel had tot de actie besloten, omdat het aanwijzingen had gekregen dat zich de gehele „militaire staf" van de O.A.S. in Mostaganem had terugge trokken. Tijdens de actie werden de telefoon- en telexverbindingen tussen Oran en Algiers verbroken. De resultaten van de actie zijn nog niet bekend. De O.A.S. trachtte gistermiddag met een lading van vijftig kilo springstof fen de prefectuur van Oran op te bla zen. De lading was geplaatst in de riolering van de kelders van de prefec tuur, De schade was gering. Twee sol daten, die de kelders bewaakten wer den licht gewond. Bij een daarop gevolgde razzia arres teerde de ordedienst 36 mensen, onder wie twee volledige executiepelotons van de O.A.S. Indrukwekkend was de in beslag genomen buit: dertien auto's, achttien bestelwagens, 61 automatische wapens, 35 karabijnen, 81 jachtgeweren, 309 granaten, 54.000 patronen, een hoe veelheid springstoffen, veertig luid sprekers en een volledige chirurgische installatie. Ondanks de geruststellende berichten van de laatste dagen gaat de uittocht van Europeanen onverminderd verder. In mei zijn bijna 43.500 vluchtelingen in Frankrijk aangekomen. Gisteren ar riveerden er in Marseille vierduizend. In Oran stonden toen ruim drieduizend mensen op een mogelijkheid van ver trek te wachten. Van onze correspondent BONN. Bondskanselier Adenauer heeft de prijs genoemd die het com munistische regiem van Oost-Duits land moet betalen als het een West duits krediet van circa 2,5 miljard mank wil krijgen. Die prijs, zo zei de kanselier, is dat de mensen in Oost- en West-Berlijn elkaar weer vrij moeten kunnen ontmoeten. Adenauer verklaarde dat hij het pro bleem Oost-Duitsland alleen als een menselijk en niet als een politiek vraag stuk wil zien. Dat duidt erop dat hij wel degelijk bereid is tot het geven van een omvangrijk krediet aan Oost- Duitsland, zelfs voor de levering van Westduitse steenkolen en fabrieksinstal- laties. „Maar", zo zei Adenauer, „indien men van ons iets verlangt dan kunnen wij toch zeker eisen, dat de communisti sche muur, die Oost- van West-Berlijn scheidt, buiten dienst wordt gesteld". Dat betekent dus dat Adenauer voor het verstrekken van een Westduits kre diet afbraak van de muur of ten min ste heropening van de verbindingen tus sen Oost- en West-Berlijn eist. Het is onwaarschijnlijk dat het Oost duitse bewind hierop zal ingaan. Af braak van de muur is voor de commu nisten uit prestige-overwegingen onmo gelijk. Wel zouden zij het personenver keer tussen Oost- en West-Berlijn wat kunnen vergemakkelijken, maar dat zal Bonn zeker niet ver genoeg gaan. HILVERSUM Evenals vorig jaar verzorgt het Ikor Eerste Pinksterdag zondagavond 10 juni, om 10.30 uur een televisieuitzendlng speciaal voor dove kijkers. Het programma heeft tot titel Ieder in onze eigen taal", ontleend aan een fragment uit het tweede hoofdstuk van de handelingen der apostelen. De heer H. van Mierlo belicht in deze ■uitzen ding enkele aspecten van het Pinkster feest. UTRECHT (ANP) De generale sy node yan de Gereformeerde Gemeen ten, die twee dagen in besloten zitiihg in Utrecht heeft vergaderd, heef; vast gesteld dat televisie voor de leden van de Gereformeerde Gemeenten niet aan vaardbaar is.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7