In Zwammerdam bulldozer over Jongen berooft man van auto en papieren raast straks een de speelplaats E ZUSTERS LODDER EN BOOT MAAR LACHEN Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiii H m ■lillilllllin KAPPIE EN DE WATERZUIL DE NATUUR DANK VOOR EEN LIFT russel gehoord en gezien Ochtend Middag Avond Ochtend Middag Avond Met z'n allen Ook de bulldozer m Heel gewoon Begin is er Bourguiba ontving minister Marij en in en om uw huis Woensdag 6 juni 1962 ZEEUWSUH DAGBLAD Pag. 2 D PW ZWAMMERDAM. Sinds gisterochtend weet ik wat „poeren" zijn. Ik heb al tijd gedacht dat je het eten kon, maar dat gaat niet. „Te hard", zei meneer Bossinga en om u niet langer in het ongewisse te laten: poeren zijn betonnen paaltjes die ze in de grond gra ven -en waarin bijvoorbeeld de ijzeren steunen van een hek komen te staan. Leg dan bin nen dat hek een kleine driedui zend tegels en u bent precies waar de zusters Lodder en Boot in Zwammerdam zo graag zijn wilden: bij die speel, plaats voor geestelijk niet vol waardige kinderen. Weet u het weer? In Zwammerdam hebben ze twee huizen die „Ons Thuis" en „Eljo" heten en daarin wonen veer- RADIO 1 Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nieus; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Socialistisch strijdlied; 7.23 Lichte ochtend- klanken (gr.) (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte klanken uit Zwitser land (gr.) 8.30 Verkeerswenken; 8.35 Muzikale ochtendpost (gr.); 8.55 Kookpraaitje; 9.00 Gymnas tiek v. d. vrouw; 9.10 Moder ne orkestmuziek (gr.) (9.35-9.40 Waterstanden)VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Lichte muziek; 11.30 Tango-Rumba orkest en zangso- listen. 12.00 Ballroomorkest; 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor het platteland; 12.38 Hammondorgelspel13.00 Nieuws; 13.15 Salonorkesf en zangsolist; 13.45 Gesproken por tret; 14,00 Omroep-orkest en so listen: Oude- en moderne muziek; 14.45 Volksliedjes en -dansen; 15.00 Werkende vrouwen, huis vrouwen en werkende huisvrou wen, toespraak. 15.10 Voor de jeugd; 17.00 Wegwijzer, tips voor vakantie en lichte muziek; 17.50 Regeringsuitzending: Nederlands Nieuw-Guinea, door drs. C. S. I. J. Lagerberg. 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Actualiteiten; 18.30 Lichte klanken uit Zweden (gr.); 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Mozes in de muziek, uitzending t.g.v. we kenfeest; VPRO: 19.30 Voor de jeugd: VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Metropole-orkest; 20.35 Kaf en koren, lezing; 20.45 En toen kwam Dokter Frost, blijspel; 22.10 Sra- nang Tori, Surinaams program ma; 22.30 Nieuws; 22.40 Sport halverwege; 22.50 Met een knip oog naar de muzen muziek en voordracht; 23.10 Fluit en piano: moderne kamermuziek; 23.30 Joe goslavische volksmuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewij de muziek; 7.30 Lichte grammo foonmuziek; 7.50 Het brood des levens, meditatie; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Lichte mu ziek uit Tirol (gr.); 9.00 Voor de zieken; 9.35 Grammofoonmuziek; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gram mofoonmuziek; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Witte velden, hoor spel. (herh. van maandag 21 mei jl.). 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Licht orkest; 12.53 GrammOfoonmuziek, eventueel actualiteiten; 13.00 Nws; 13.15 Licht ensemble; 13.45 Klas sieke grammofoonmuziek; 14.00 Flitsen van de bondsdag t.g.v. het 40-jarig bestaan van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigin- gen in Nederland; 14.45 Kerkor- ecital (gr.); 15.00 Lichte grammofoonmuziek; 15.15 Trip tiek, een. programma voor men sen die vrij willen zijn; 15.30 In- terscholair muziektoennooi Haar lem 1962; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Jazz Club (gr.); 17.40 Beurs berichten; 17.45 Volksmuziek uit Centraal-Éur op a 18.10 Madrigaalkoor: Europese volksliederen; 18.30 Het Spek- trum, lezingen; 18.45 Lichte gram mofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Muziek van het Leger des Heils; 19.30 Radio- krant; 19.50 Klassieke grammo foonmuziek; 20.00 Doe wat terug, jubileumactie ten bate van het 75-jarige Leger des Heils; 21.30 Klassieke grammofoonmuziek; 21.40 Kanttekeningen; 21.50 Pro menade-orkest; 22.30 Nieuws en S.O.S.-berichten; 22.40 Avondover- denking; 22.55 Platennws.; 23.55- 24.00 Nieuws in het kort. TELEVISIE MIDDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen; NTS: 17.35-17.45 Internationaal jeugdjournaal. AVOND 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo; 20.30 Pas geperst; 20.55 Doe wat terug, ju- bileumactie voor het 75-jarige Le ger des Heils; 21.30 Speelfilm; 21.55 Voordracht; NTS: 22.15 Do cumentaire film; NCRV: 22.40 Voordracht van gedichten. Van een onzer verslaggevers D OTTERDAM. Een achttien- jarige zeeman heeft gister nacht bij Overschie de 39-jarige Amsterdamse automobilist Th. Plas- meijer, die hem een lift gaf naar Rotterdam, beroofd van zijn porte feuille, geld, papieren en auto. Kor te tijd later werd de dader, F. W. H. van S. uit Valkenheide, na een schietpartij en een wilde achter volging door de politie in Dordrecht aangehouden. De heer Plasmeijer die voor za ken naar Rotterdam ging had de knaap op verzoek van een kennis meegenomen. De jongen moest naar een zeemanshuis worden gebracht. Dicht bij Overschie vroeg Van S. de chauffeur hem even uit de auto te la ten. De heer Plasmeijer wachtte in een parkeerkom op de terugkomst van de knaap. Plotseling werd het portier openge trokken en hoorde hij de jongen schreeuwen: „Vlug de wagen uit of ik schiet je neer". Nadat de Amster dammer noodgedwongen aan het be vel had voldaan, moest hij zijn porte feuille op de voorbank van de auto gooien. De lifter stapte daarop in en ging er met grote haast vandoor. Opsporingsactie De heer Plasmeijer waarschuwde van een benzinestation uit de politie, waarna een uitgebreide opsporingsac tie op gang kwam. Alle politieauto's in de wijde omtrek hadden binnen korte tijd opdracht naar de gestolen wagen uit te kijken. Hij werd nog geen uur later ontdekt door een pa trouille van de Dordtse politie. Van S. reageerde echter niet op een stopte ken van de politiemannen. Na eer. achtervolging, waarbij uit de politie auto verscheidene schoten op de vluchteling werden gelost, kon de jon gen worden aangehouden. Hij ontkende met een pistool te hebben gedreigd, zoals de beroofde Amsterdammer had verteld. Volgens Van S. had hij zijn woorden kracht bijgezet door te dreigen met een auto sleutel. De portefeuille had hij nog ji zijn bezit. De auto was, door een aanrijding die de knaap op zijn wilde tocht heeft veroorzaakt, ernstig be schadigd. tig kinderen, afkomstig uit het hele land, uit protestantse, katholieke en buitenkerkelijke gezinnen. Nederlandse kinderen dus, om het kortweg te zeg gen; maar ook kinderen die niet bui ten kunnen spelen, omdat dat „Eljo" wel een flinke tuin, maar geen speel plek heeft. Nou ja, en daarover ver telde ik u iets, een maand geleden, on geveer, op de tiende mei. Sindsdien Is er heel wat gebeurd. Ik vertrok om voor u te kijken naar een huwelijk in Athene en een staats bezoek in Wenen, maar meneer Bos singa en meneer Zwart bleven rustig thuis en aan het werk. Ze schreven wel brieven en ze belden op; we maakten afspraken en gisterochtend was het zo ver. Om elf uur zaten we rond een Zwam- merdamse tafel, met z'n zessen. „La ten we meteen beginnen", zei meneer Bossinga, die alles te maken heeft met Biz^beton en dan voelt u wel, dat uit die hoek de tegels moesten komen. De directiesecretaris en meneer Beijers van dezelfde fabriek waren er ook. Ja, en meneer Zwart van Lasconi in Nieuwkoop, waar ze veel met licht metaal doen. Wel, om die speelplaats moet een hek komen, want geestelijk niet volwaardige kinderen kan men niet zo maar in de buurt van een brede sloot laten spelen en dat hek hebben ze bij het bedrijf waar meneer Zwart werkt voor hun rekening genomen. „Het is natuurlijk mogelijk dat een directie van een bedrijf zo een-twee- drie de tegels geeft, maar we wilden met z'n allen iets doen", vertelde de heer Bossinga. „We hebben alles eerst met de fabriekscom,missie besproken en daarna met het voltallig personeel. Iedereen deed mee. Ook de meisjes op kantoor. Die kunnen natuurlijk geen tegels persen, maar ze werken over zonder betaald te worden en op die manier levert iedereen zijn bijdrage". „Zo ging het bij ons ook", zei de heer Zwart. „Op zaterdagochtenden wordt er vrijwillig gewerkt. De fa briek geeft het materiaal, de mensen de arbeid. Als het even wil hebben we het hek aanstaande zaterdag voor el kaar". me voor uw tehuis stuurden; gaan we daarmee schilderen of zijn er andere wensen? De twee zusters keken elkaar eens aan. „Eigenlijk wel", zeiden ze, „we zouden zo graag een schommel of een wip voor de kinderen hebben, als die speelplaats klaar is". Dan kom ik daar over praten zo gauw de tegels liggen. Op die afspraak hebben we het ge houden en u weet het dus: in Zwam merdam raast vandaag of morgen de bulldozer en daarmee is nu het defini tieve begin gemaakt om veertig gees telijk onvolwaardige Nederlandse kin deren deze zomer buiten op hun eigen speelplaats te laten spelen. Dat kan, omdat u met z'n allen er weer eens de schouders onder zette. Isabella lag op het trapportaal en het liet geen twijfel of ze was dood. Ze lag op haar rug, de armen uitge strekt, en er was geen spoor van een worsteling behalve dan dat een van haar muiltjes was uitgegleden. Haar mooie donkere haar was uit eengevallen op het karpet en om lijstte haar gezicht. Een mouw van haar peignoir hing nog los alsof ze zich aan het kleden was toen haar moordenaar haar verraste. Niet dat ik dat toen allemaal op merkte, het enige wat ik zag was de kleine vlek bloed midden op haar zijden nachtjapon. Moeder stond heel stil naar haar te kijken. Toen knielde ze en raakte de hand aan die het dichtst bij haar was. Ze stond op en ik wist dat Isa bella werkelijk dood was. Geen van ons beiden zei iets. Toen ging moe der op de trap zitten met een ge baar alsof ze flauw viel en toen Lar ry terugkwam zat ze er nog. Ze wil de niet gaan verzitten om hem er door te laten. „Je kunt niets doen", zei zij, „ga naar beneden en bel de politie. Ik blijf hier." Ik ging gelijk met Larry naar be neden. Alma stond daar, lijkbleek, en enkele ogenblikken later hoorde ik de sirene. Een politieauto kwam op twee wielen' de bocht om en stopte voor de deur. Twee mannen in uni form sprongen eruit. Een van hen tikte tegen zijn pet. „Als ik het goed begrijp zijn er moeilijkheden hier", zei hij. Larry vermande zich. „We hebben mijn vrouwHij stokte en maakte de zin niet af. Ze duwden Ons opzij en gingen het huis binnen en zagen daar moeder op de trap zitten. Ze hield nog steeds haar diamanten halssnoer in de hand. De glinstering van haar goudbrokaten japon en haar vuurro de haar waren genoeg om hen ab rupt te doen stoppen.Zij staarden naar haar omhoog. „Mijn schoondochter is hier", zei zij. „Ik vrees dat iemand haar aan gevallen heeft." „Is zij ernstig gewond „Ze is dood." Ze liet hen voorbij gaan en bleef zitten. Achter me hoor de ik Larry mompelen. Ik draaide me om en ging naar hem toe. Ik nam hem mee naar de bibliotheek, maar hij wilde niet gaan zitten. Hij ijsbeerde door het vertrek, keek ver wilderd en zei keer op keer: „Wie zou zoiets kunnen doen? Ze had geen vijanden. Wie zou zoiets kunnen doen?" Ik denk dat hij zelf niet wist dat hij iets zei of dat hij er was. Het duurde maar een paar minu ten voor een van de agenten naar MARV ROBERTS RINEHARTi; beneden kwam om te telefoneren. Toen hij de haak had neergelegd, keek hij Larry aan. „Wie heeft haar gevonden?" vroeg hij. Larry probeerde het uit te leggen maar hij deed het zo stuntelig dat ik het van hem over nam. Ik ver telde van de party voor de burge' meester, de tweehonderd mensen die er geweest waren, het orkest, de 40 extra kelners, zelfs van het gehuil van de motoren van het escorte van de burgemeester. En ik vertelde dat Larry thuiskwam en toen Isabella aood vond. „U wilt dus zeggen, juffrouw, dat er bijna driehonderd mensen hier vannacht in en uit liepen. Is dat juist?" „Ja." „En ze kwamen allemaal binnen door het hek van de oprijlaan?" „Dat is de enige manier waarop ze binnen konden komen." Maar het weten dat de burgemees ter erbij was geweest deed hem ons met aanmerkelijk meer respect be handelen. „Wordt er iets in huis vermist?" vroeg hij. „Het zou een rover ge weest kunnen zijn. Als zij wakker is geworden en alarm wilde slaan Zijn er kostbaarheden in huis?" De gedachte aan een dief gaf Lar ry enig houvast. Hij zei dat Isabel la's juwelen in huis waren, in de sa fe in haar kamer. Hij beschreef ze zelfs, terwijl de agent ze opschreef haar diamanten en andere oor bellen, haar armbanden, haar broches en haar parels hoewel parels vandaag de dag een stuiver het dozijn tosten. Maar toen de agent terug kwam zei hij dat de safe dicht was en op slot. „Misschien kunt u even mee naar boven komen en haar openen stelde hij voor. Maar Larry had alles gedaan wat hij kon doen. Hij schudde zijn hoofd. Moeder zat nog op de trap toen de politiedeskundigen kwamen. Ze moesten haar opzij duwen. Eerst kwam de inspecteur met zijn wagen vol rechercheurs en een geünifor meerde stenograaf. Na hem kwam een andere auto met een fotograaf en een paar mannen om vingeraf drukken te nemen, en een tijd later de hoofdinspecteur van onze plaatse lijke politie, een nog tamelijk jonge man, die zei dat hij bij een brand was geweest en daarom wat laat. was. De hal en de trappen waren propvol, maar moeder weigerde opzij te gaan. „Ze was de vrouw van mijn zoon", zei zij. „Ik was gek met haar. En nu moet een vrouw bij haar blijven. Ze is.... hulpeloos." Ik moest werkelijk respect voor haar hebben, ze was toch al zo moe. Ze zat daar maar op haar kousen en ging tegen de muur, maar ze week geen duimbreed, hoewel ze er vrij ziek uitzag. „Wat ik wel zou willen weten", zei zij. „is, wie haar dat heeft aan gedaan, en waarom?" Dat was om half een donderdags de 15e oktober, of beter gezegd de vroege morgen van de zestiende. Het hele huis was vol politie toen, en om de verwarring nog te vergroten wa ren er ook nog een half dozijn hys terische vrouwen. De sirenes had den het dienstpersoneel gewekt en een of twee van haar vielen flauw toen zij hoorden wat er gebeurd was. De rest huilde en ik zou er heel wat voor over hebben gehad als ik ze toen wat gezond verstand in had kunnen pompen. Het enige wat ik kon doen was de keukenmeid tot bedaren trachten te brengen en haar koffie te laten zetten. Ik nam zelf ook een kopje. Ik zat het in de keu ken op te drinken toen de fotograaf binnenkwam en ook om een kopje vroeg. Hij was een lange magere man. Hij zag er vermoeid uit en daarom gaf ik hem maar gauw zijn koffie. Ik schonk nauwelijks aandacht aan hem, wat nu misschien wat vreemd lijkt, maar hij zat me scherp op te nemen. „Dus jij bent Judy Shepard?, zei hij. „Judith", zei ik Het antwoord van mijn moeder op mijn vaders wens dat ik naar zijn zuster Hen- riette vernoemd zou worden." (Wordt vervolgd) Dan kunnen we beginnen, dacht ik, maar het terrein bij „Eljo", dat door verscheidene heren al bekeken was, is hobbelig en ongelijk. „Dat moet ge ëgaliseerd", was de mening. Er had een meneer hulp toegezegd, maar zijn bulldozer zou pas over twee, drie we- ken beschikbaar zijn. Meneer Bossinga verdween uit de kamer en kwam na vijf minuten terug. „Ik heb iemand gevonden, meneer Ver kerk uit Alphen. Hij had het verhaal over die kinderen en de speelplaats ook gelezen en over tien minuten is hij hier". Het waren negen minuten en daar stond meneer Verkerk. „Woensdag of donderdag heb ik een bulldozer vrij; volgende week niet meer, want dan beginnen we aan een weg; ik kan dus meteen laten beginnen", zei de heer Verkerk. „Dan meteen kijken", was het oor deel en met z'n allen gingen we naar „Eljo". DE TINTELS Jack Dunkiey *1 H06 GMtr>l6,MAAT? /AlETÊRSjMAN.'-j FLITS GORDON in het heelal m door Dan Barry De zusters Lodder en Boot lachten maar toen al die mannen in de tuin van hun kindertehuis stonden te me ten, met een plattegrond liepen en overlegden. „Dan wel paaltjes en pre cies meten", vond de heer Verkerk. „Zal zien dat ik een paar landmeters er vandaag nog bij krijg en dan zetten we alles meteen uit", zei de heer Beijers. „Hoe is het mogelijk, hoe kan het", lachte zuster Lodder. „Heel gewoon", vond de heer Zwart. „Ja, ja, u noemt dat gewoon", aldus zuster Boot. „Nou, dat is dan voor elkaar, we houden contact, graag twee mannetjes met schop en pikhouweel erbü en dan beginnen we dus woensdag of donder dag. In een halve dag is het karwei geklaard", sprak de heer Verkerk, gaf handen en verdween. En de volgorde is dan verder?, in formeerde ik. „Zo gauw het terrein geëgaliseerd is stortten we het zand er cup; zal wel een vrachtwagen of vijf nodig zijn", antwoordde de heer Bossinga. „Dan gaan de mensen van meneer Zwart de palen zetten van het hek en tenslotte moet er betegeld worden". En zusters Lodder en Boot, dan heb ik nog wat geld over dat de lezers TUNIS (Reuter). President Bour guiba van Tunesië heeft gisteren de Nederlandse minister van landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, in audiëntie ontvangen. Minister Marijnen is in Tu nesië om het oprichten van een model boerderij te bespreken. Nederland wil ook landbouwdeskundigen naar Tune sië sturen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Zomerbietjes of rode krootjes, die men al eerder gezaaid heeft zullen wel te dicht op elkaar staan en die dient men dus te dunnen. Een onderlinge af stand van ongeveer acht centimeter hebben de jonge plantjes op de rij toch wel nodig. Direct na het dunnen zal men ze dan een lichte overbemesting moeten geven en dan kan men er de bekende korrelmestsoorten voor gebrui ken. Per vierkante meter heeft men dan ongeveer dertig gram nodig. Men zal dat later nog eens moeten herhalen. 27. „Ik vind het geen manier om iemand tot twee keer toe drijfnat te gooien!" riep de maat schel. „Als ik had geweten dat er dit allemaal aan zo'n T.V.-uitzending vastzat, had ik nooit meegespeeld!" „Worden T.V.spelers dan altijd nat ge gooid?" vroeg Okki. „Dat heb ik nog nooit gehoord." „Nee!" zei de heer Sprenkel. „Dat ge beurt ook nooit, maar van nu af aan wel!" En de anders zo beheerste uit vinder greep de hand van de maat en drukte deze lang en stevig. „Dank zij u heb ik ontdekt wat er aan mijn vinding mankeerde!" vervolgde hij op warme toon. „Als men via water golven uitzendt en via watergolven op neemt moet..." ,„...er dus vocht gebruikt worden!" vulde Kappie begrijpend aan. „Mis schien is het wel een heel grote verbe tering. Naar mijn smaak waren de T.V.- uitzendingen tot nu toe wat erg aan de droge kant!" „Precies!" beaamde de uitvinder. „Daar gaan we meteen verandering in brengen, vrienden. Wendt de steven. We gaan terug naar huis.,.1" Verkeersongelukken in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. Op de Wit- tqueksingel te Bergen op Zoom kwam dinsdag de 'bestuurder van een scooter G.G. wonende te Breda te vallen. Hij brak daarbij zijn redhter sleutelbeen en werd naar het Algemeen Burger Gasthuis overgebracht. Op de hoek Burgemeester Stulemeijer- laan-Wester Boulevard kwamen een vrachtauto bestuurd door C.B. uit Ber gen op Zoom en een auto bestuurd door J.V. uit Steenbergen met elkaar in bot sing. De aanrijding ontstond doordat V zijn auto niet meer tot stilstand kon brengen toen B. afremde. De perso nenauto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Ook in de Lorfcstraat gebeurde een ongeluk. Toen J. v.d. B. met zijn mo- torbatafiets door deze straat reed stak plotseling de 2-jarige Fl. Hartman de rijbaan over. Het kind kwam onder de bakfiets terecht en kree.g verwondingen aan hoofd en gezicht. Het kind werd naar het ziekenhuis overgebracht. De„ reisvereniging „Vrienden schaar te Dreischor maakte de jaar. lijkse reis, ditmaal naar Marken e» Volendam, Het was een gezellige tocht

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2