BEWIND VAN DE FAMILIE NU BIJNA EEN LEGENDE Fakir Bregman maakt bedden voor bloemen DE MENSEN ZEGGEN: OUDE JAN WAS EEN TIRAN, LEVE DE OVERGANG NAAR HORST Glenn komt niet naar de Taptoe De Van der Griendten groeven zich ruim zestig jaar geleden in het veen en brachten leven Twee arbeiders in Maas verdronken Vlagdiscriminatie: „pijnlijke zaak" 't nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim. dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, N.S. VROEGEN NOG GEEN MACHTIGING Haarlemse vandaal gearresteerd Studenttandarts en fabrikant Geen akkoord over nieuw verdrag met de „zestien" Vrijwilligerskorps in trek bij Papoea's RAPPORT-VAES VOOR IEDEREEN VERKRIJGBAAR Suriname beperkt invoer van roomboter Woensdag 6 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 11 p RIENDTSVEEN DE WE- V»" RELD IS STILAAN leger en stiller geworden. Horst was een vriendelijk dorp zoals alle dorpen in dit Limburgse land: de nieuwe huizen nog wat onwennig rood tussen de ge spaarde resten van een ver leden tijd. America lag.schoon en opgepoetst onder de gewas sen blauwe ludht. Dan een spoorwegovergang en een zwarte streep asfalt, die naar de horizon reikt. Een boerr rij met een geschrokken hond, een groepje bomen, riet langs een spiegeltje van water, een lange, lange sloot. En de weg, ein deloos recht kilometers lang met alleen een zwarte vrouw op een fiets. „Ge gaat goed zo naar Griendtsveen"Het lijkt on danks deze geruststelling op een wat angstige zoektocht naar het randje van de wereld. Tegen een houten kruis hangt een witte Christus. De bomen wor den weelderiger, er komen meer huizen en het gezelschap van de spoorbaan tussen Venlo en Eind hoven wordt afgewisseld door dat van donkerrode huizen eenvor mige huizen van een ouderwetse, stroeve makelij allemaal eender. Net als de kinderen met hun een- Bij het ophaalbrugje staat het „hoofdkantoor" van de maatschappij een grote naam voor een sober huis, waarin het leven traag zijn gang gaat. De jonge Jan zwaait er de scepter. dere snotneuzen en hun rode muts jes op en de vrouwen, die weglopen van de wastobbe om te kijken naar de auto, die claxonneert voor een onverwachte bocht. Een ophaalbruggetje komt ramme lend en ratelend onder de wielen en buigt voelbaar door. Aanhangwagens mogen hier niet komen. Griendtsveen. Heel ver weg piekt het torentje van Deurne. Daarachter moet Eindhoven zijn. En dat daar is de schim van Ame rica, nauwelijks meer zichtbaar. Het kantoor van de maatschappij? over de volgende brug direct links, ja ge gaat goed." JONG De directeur van de maatschappij Van der Griendt N.V. is Jan, de jonge Jan. Heel beschaafd, jong nog, een dochtertje van zes, een blauw colbert jasje, een grijze broek. Een kaal kan toor met rechte stoelen. Als straks Gedeputeerde Staten het raadsvoorstel van de gemeente Horst goedkeuren, is hij Griendtsveen kwijt. Dan wordt er een streep gezet onder zestig, zeventig jaar particulier beheer Het kerkje van St. Barbara, het geestelijke brandpunt van Griendtsveen. Van onze correspondent LINNE. Twee arbeiders van de steenbrekerij van de Nederlandsche Spoorwegen in Linne zijn gisteren in de Maas verdronken. Een derde arbeider kon worden gered. De drie mannen waren gisteren m sen roeiboot de Maas opgegaan om en kele boeien weg te slepen. Op het ogen blik dat zij onder een ketting, waarmee het anker van een baggermolen werd gelicht, doorvoeren kwam op die kabel zo'n spanning te staan dat de roeiboot klem kwam te zitten en omlaag werd gedrukt. Twee mannen sprongen het water in, de derde aarzelde even. Hij werd met de boot naar beneden gezogen. Arbeiders van de sodafabriek in Lin ne sloegen alarm. De schipper van het binnenschip Alhema 11 uit Rotterdam, J. Wijnen, kon met een roeibootje de snel stroomafwaarts drijvende 34-jarige Verstraeten uit Linne nog bereiken. De andere man die het water was in gesprongen. de 33-jarige H. van der Kamp uit Linne, werd niet meer gevon den. Later is het lijk opgedregd van de 27-jarige P. Suskens uit Montfort, die in de boot was gebleven. Hij was pas drie weken getrouwd. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Een ernstige en bij zonder pijnlijke ervaring, zo herin nerde staatssecretaris Stijkel gister avond in de Eerte Kamer nog eens aan de Amerikaanse weigering om de K.L.M. landingsrechten in Los Ange les toe te staan. Van een rechtstreekse verbinding tussen deze afwijzing van onze ge rechtvaardigde verlangens en de finan ciële moeilijkheden van de K.L.M. kan men volgens de staatssecretaris niet spreken. Het was ook geen afzonder lijk geval, maar een symptoom van een veel verder om zich heen grijpen de ontwikkeling, die in de luchtvaart al lang vaste voet heeft gekregen en die nu ook in de scheepvaart dreigt. Ik ben niet naar de Ver. Staten ge gaan om in mijn eenfie tegen de be voorrechting van de Amerikaanse scheepvaart te vechten, zei staatsse cretaris Stijkel. Wel is het volgens hem de hoogste tijd dat nu behal ve met de goedkope vlaggen ook met de Bonner Act de functie van de vrije scheepvaart wordt bedreigd de vrije landen zich gezamenlijk over deze ont wikkeling beraden. door de ontginningsmaatschappij over een gemeenschap van 450 stille men sen. Dan heeft de gemeente Horst de grond hier goeddeels in eigendom en is alleen de naam Griendtsveen er nog: het veen van de Van der Griendten. PIONIERS De jonge Jan vertelt de historie van zijn geslacht. „Dank je wel Daniëls", zegt hij, als Daniëls het tweede kop koffie brengt. Daniëls gaat onhoorbaar het kantoor uit. De historie van de pioniers, die hier in de tweede helft van de vorige eeuw het onherbergzame veen introkken, er turf lieten steken en er mensen werk1 gaven is het verhaal, dat overal in de omtrek opklinkt: Ze hebben het hem geleverd. De Van der Griendten en dan vooral grootvader Jan pakte alle beschikbare koeien bij de horens. Hij groef zich in het veen, legde de Peel open en schreef zijn naam voor altijd in de weerbarstige grond van deze wilde streek. Daarna kwam zijn zoon. Zijn zoon heette ook Jan. Hij woonde in Helmond en later in een huis met twintig kamers, midden in Griendts veen. Hij zette het werk der vaderen voort. Hij dreef wat gemakkelijker op de stroom van de eenmaal op gang gebrachte rivier. Er veranderde daar door hiet veel: het was goed zo. De mensen verdienden hier in de turf- stekerij een cent meer dan elders en ze kwamen in grauwe treinen uit Eind hoven en uit Maastricht zelfs op die extra-cent af. In de winter waren er zieken. Dan betaalde mevrouw Van der Griendt de slagersrekening en vader Jan, die erg kon vloeken, schopte de arbeiders die niet echt ziek waren maar ook wel het slagersbriefje op een anders rekening wilden schrijven, ferm onder de broek. Nee, er veranderde niet veel. De stroom liep, de stroom liep blijkbaar goed. In zestig eenvormige, donker rode huizen woonden de arbeiders en de opzichters. Sinds 1886 draaide de fabriék van turfstrooisel en turfbri- ketten, waar veertig mannen negentig cent tot een gulden en twee dubbeltjes per dag verdienden. „Waren dat wantoestanden?" vraagt de jonge Jan. „Neen," antwoordt hij zelf, „want de lonen lagen veelal hoger dan in de omtrek. Uit Deurne liepen de mensen weg naar Griendtsveen en op een schoen en een slof kwamen de schob- bers uit Drenthe en Friesland hier naar toe." TOCH OPGELUCHT Zo te zien een vredige gemeenschap, zo te zien een vroege oase in de bittere Peel. Toéh wordt er in de donkerrode hui zen van Griendtsveen verlicht adem gehaald, nu de gemeente Horst de grond van de maatschappij heeft over genomen. Ze zeggen: Er is nooit wat aan de huizen gedaan, nooit. Na de bevrijding zijn de granaatgaten gedicht, maar het behang zweet van de muren. Ze zeggen: We hebben alles zelf maar geschilderd, want de maatschappij be loofde wel, maar deed niet. Ze zeggen: De oude Jan was een ti ran. Ze zeggen: Leve de overgang naar Horst. Ze zeggen zoveel in een lange litanie van woorden. Ze vergeten, zegt de jonge Jan dat de maatschappij best van die huizen en haar grond (op het ejgen landbouwbedrijf van een driehonderd hectare na) af wilde. Dat de maatschap pij gretig is ingegaan op het aanbod van Horst, om de krotten op te rui men, die fcooit meer te exploiteren wa ren. RUZIES Pastoor Jacobs, die naast de kleine kerk van St. Barbara in een zonnige pastorie woont, is geen ouderwets man. Hij kent zijn Pappenheimers en hij kent de familie Van der Griendt. Hij zegt het zo: Na de eerste pioniers is de zaak ingezakt. Er is geen aan sluiting gezocht bij de nieuwe tijd en nu is het te laat." Dat velen zo'n hekel aan de familie hebben, is mede te verklaren uit een paar ruzies. Er is in de oorlog een ko perkwestie geweest tussen het hoofd van de school en de oude heer Van der Griendt. Later ook in de oorlog zijn er plakkaten aan de bomen van het dorp gespijkerd, waarin de oude heer werd verweten, dat hij van zijn voorraad rogge geen zakje wilde af staan aan een hongerig gezin. Er zijn domme dingen over en weer gebeurd. Het heeft kwaad bloed gezet, dat de jonge meneer Jan en zijn zusje, toen ze in 1938 in Griendtsveen kwamen wo nen, huisonderwijs kregen van juf- Overname aandelen R.T.M. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft tot op heden geen machtiging gevraagd om een deel van de aandelen van de R.T.M. over te nemen, aldus heeft staatssecretaris Stijkel gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld. Zo de Nederlandsche Spoor wegen dat zouden willen, dan is daarvoor een machtiging van de minister van fi nanciën en van staatssecretaris Stijkel vereist. Onlangs is er een gesprek geweest tussen de N.S. en de R.T.M. en naar aan leiding daarvan heeft de directie van de N.S. de staatssecretaris doen weten dat zij het plan had om aan de raad van commissarissen van de N.S. toestemming te vragen een deel van de aandelen van de R.T.M. over te nemen. De staatssecre taris heeft de directie van de N.S. toen laten weten, dat in de eerste plaats de vraag dient te worden beantwoord of dit in het economisch belang van de N.S. is. Dat is echter een vraag, waarop de raad van commissarissen het antwoord zal moeten geven en daar dit nog niet bekend is wilde staatssecretaris Stijkel zich vooralsnog onthouden van een oor deel. Hij gaf wel te kennen dat de ge meente Rotterdam in deze zaak graag een regeling tot stand wil zien komen. Aan het eind van een smalle laan, overhuifd door uitlopend groen, staat „de villa". Ver van de gemeenschap slijten daar Jan van der Griendt sr. en zijn vrouw hun levensavond. Zelden wordt dit op rijlaantje betreden. Alleen Belgische en Zeeuwse kinderen hebben er nog wat fleur gebracht. frouw Helwig. De kinderen van de hoofdonderwijzer zijn toen met stenen naar juffrouw Helwig gaan gooien en ze riepen „rotwijf". Maar de oude heer had wèl op zijn zolder een voorraad rogge liggen voor het geval de Peel frontgebied zou wor den en de bevolking geen eten van buitenaf meer had kunnen krijgen. Zie, dat zijn de vetes in het dorp en daar is een officier van justitie mooi mee geweest en daar is over en weer gramschap door ontstaan. Burgemeester Gijzen, die ais burge meester van Horst een aantal jaren te maken heeft gehad met Griendts veen, was niet makkelijk voor die kleine autocratie op zijn ambtsgebied. Hij heeft „de kazerne" willen laten af breken. Hij plakte er „onbewoonbaar verklaard" op. De borden werden er weer afgehaald door Van der Griendt. Deze rij huisjes, die zestig jaar ge leden gebouwd werden voor 480 gulden per stuk, zijn nu eindelijk verdwenen. Er zijn pronte arbeidershuizen voor in de plaats gekomen, gebouwd door de gemeente Horst de eerste nieuwe huizen hier. Straks komen er meer: als Horst het helemaal voor het zeg gen heeft. HARD WOORD In een van die nieuwe huisjes valt een hard woord: „Vooral het jonge ge slacht is blij, dat het onder de dwang van de familie uit is. De meesten dur ven er niet helemaal voor uit te komen, omdat de familie nog van alles te zeg gen heeft, maar geloof me: dit was geen toestand." En dan staat daar aan de overkant van de wijk in het warrige geboomte een stijve villa met twintig kamers. Er wonen twee oude mensen in: de zieke oude heer Jan met zijn vrouw, de oorlog een barak gegeven en ze heb- Ze hebben de Belgische kinderen na de oorlog een barak gegeven en ze heb ben de watersnoodkinderen Uit Zeeland ontvangen. Royaal ontvangen zelfs. In Zierikzee liggen de herinneringen aan die gastvrije dagen nog vers in het geheugen van mensen, die nu alweer volwassen zijn. Terwijl de dorpsjeugd geen grasje op het domein mocht be roeren, konden de kleine Zeeuwen geen kwaad doen. De tijd is blijven stilstaan op dit kleine stukje van de wijde Peel. Hij komt nu weer op gang. Een eigenzinnig, soms hard, op details vaak wonderlijk begrijpend bewind van een familie is snel op weg naar de legende. Van onze correspondent ARNHEM. De Amerikaanse ruimtevaarder Jofcn Glen-n komt zoals wij hadden voorzien niet op de vijfde Navo-taptoe, die van 9 tot 14 juli in Arriheim wordt gehouden. He-t bestuur van de taptoeorganiisa- Van onze correspondent HAARLEM De 31-jarige A. J. D. heeft gisteren tegenover de Haarlemse politie bekend dat hij zondag heeft in gebroken en brand heeft gesticht in de grammofoonplatenfabriek Agram in Zandvoort. Bovendien heeft hij daar met een voorhamer de boel kort en klein geslagen. De schade die daardoor ontstond, wordt geschat op een ton. De nacht na de brandstichting had de Haarlemmer, die vroeger op de grammofoonplatenfabriek had gewerkt, zich bij de politie gemeld, nadat hij had gehoord dat hij werd gezocht. De bewaker van een bedrijf naast Agram, de heer Hendrikse, had tijdens de brand een man zien lopen op het fabrieksterrein. Later was dezelfde man naar hem toegekomen voor een praatje. De bewaker had het niet erg vertrouwd en had het nummer van de auto, waarmee de onbekende was weg gereden, opgeschreven. De gearresteerde Haarlemmer bleek in die wagen te hebben gereden. Hij werd door de politie ook gezocht voor een geval van insluiping. tijd en inspanning. Toch voelt de heer Bregman zich niet overbelast. De eigen instelling is bepalend voor de .hoeveelheid werk, die een mens kan verzetten zegt hij. Bovendien is zijn werk als fabrikant ontspan ning voor de tandarts. „Ik heb een ruimere kijk gekregen. In een ge zelschap behoef ik nu niet alleen Van onze redactie economie GRONINGEN Voor de heer Bregman A.J.G. vóór, tandarts achter de naam begon het met een weddenschap. Sinds 1953 leidt hij een dubbel leven. Drie jaar lang was hij student-fabrikant, nu is hij al weer zes jaar tandarts-fabrikant. De heer Bregman voelt er zich bijzonder gelukkig bij en denkt er niet over een van beide be roepen op te geven. Het is wel een druk bestaan maar voor hem toch ook weer niet zo druk, dat hij geen economie zou studeren, geen con gressen zou bezoeken („ik ben een uitbundig congresloper") of zijn be langstelling voor het toneel zou verliezen. Het toneel is bovendien de aan loop geworden voor de merkwaar dige combinatie van beroepen en liefhebberijen. Student Bregman was een trouw bezoeker van een bloemenmagazijn. Studententoneel zonder bloemen is immers ondenk baar. In de winkel lagen enkele bloemprikkers: van die stukjes lood, waarin een aantal pinnen gelegen heid geeft een bloemstukje te ma ken. Speurder Bregman zag en bekeek ze en had al spoedig zijn oordeel klaar: Ik maak die dingen beter en goedkoper. „Doe het dan maar", was winkeliers wederwoord. De bloemist kreeg bloemprikkers: be ter én goedkoper. En daarmee was de basis gelegd voor een nieuwe Groningse industrie. Goed systeem De student-fabrikant maakte vier a vijf bloemprikkers per uur, te weinig om aan de snel toenemende vraag te voldoen. Mede-studenten werden ingeschakeld, de firma Fa- kirbed was geboren. Vaste werktij den bestonden er niet: wie wilde werken, kwam binnen, noteerde uur van begin en einde. Na een week werd het aantal arbeidsuren opge teld en in geld omgezet. Het sys teem liep en loopt prima. De student is allang tandarts, de fabrikant heef t allang een aantal mensen in vaste dienst, maar nog steeds lopen er studenten naar binnen, werken wat en vertrekken weer. Eigenlijk is het helemaal niet de bedoeling geweest door te gaan met die bloemprikkers. In 1956 zat de studie er op. Firma Fakirbed had het studiegeld opgeleverd, alsmede de financiering verzorgd van een aantal .feestjes en congressen en zelfs nog de jonge mevrouw Breg man van huishoudgeld voorzien. De voorgenomen sluiting lokte evenwel een storm van protesten op bij de studenten-arbeiders. Hun bron van inkomsten dreigde te verdwijnen. Zij wonnen. Maar de industrieel Bregman voelde er niets voor de zaak maar op goed geluk te laten draaien. Er moest planning komen, grotere export, een vaste kern van personeel. Het is er allemaal. Miljoenen bloemprikkers hebben intussen het fabriekje verlaten, een half miljoen per jaar, negentig tot vijfennegentig procent van de hon derd soorten „fakirbedden" vertrekt naar het buitenland via de kanalen van de groothandel. De uitbundige congresloper combineert weten schappelijke reizen met het zakelij ke, arbeid met ontspanning, leiding met democratie. Ruimere kijk Daarin ligt misschien ook het ge heim van de afwezigheid van het spook „personeelstekort". Elke me dewerker weet waaraan hij werkt, voor wie de order is, wanneer de ex pediteur voor de deur staat en hoe veel dozen de man mee moet nemen. Vertrouwen en verantwoordelijkheid ontmoeten elkaar aan de werktafel, de gebiedende wijs is taboe. De combinatie van beroepen vergt De heer Bregman honderd soorten over de hele wereld maar te praten over tanden en kie zen. Wanneer mensen een tandarts tegenkomen praten ze bijna over niets anders en ze zetten dan nog het liefst hun mond wijd open om te laten zien wat er allemaal aan hun gebit gebeurd is. Het gesprek wordt dan meestal besloten met een jammerklacht over de rekening", merkt de heer Bregman niet zonder spot op. Onvermoeibaar Hij heeft maar een kleine zaak. De 34-jarige Groninger komt er eerlijk voor uit. Een klein fabriekje en een klein artikel. Toch voelt hij zich niet verloren, zich niet de mindere van zijn grote collega's. Het is een kleine branche, waarin maar een beperkt aantal mensen werkzaam zijn. Er zijn maar weinig handelshuizen die zich bezig houden met bloemistenartike len. Het zijn meest oude zaken, waar een sfeer van vertrouwen hangt. Men ziet elkaar eerder als collega's dan als concurrenten. In dat milieu voelt de fabrikant zich thuis, zoals de tand arts zijn liefde voor zijn beroep niet onder stoelen of banken steekt. Bei den hebben de heer Bregman er toe gebracht economie te gaan studeren. Hij is er de man niet naar een ogen blik van de dag ongebruikt te laten. Zijn werk is zijn ontspanning en daarom is tandarts-fabrikant-student Bregman onvermoeibaar. tie heeft een brief gekregen, waarin, staat dat het oefenprogramma van de ruimtevaarders voor Glenn geen tijd iaat voor een reis naar Europa. Die teleurstelling is gecompen- seerd door de toezegging van de Turkse regering dat dertien Turkse zwaarddansers voor het exotische tintje zullen zorgen. Zij zullen in historische kostuums een aantal woes te dansen uitvoeren op de snelle mu ziek van een slamgenfluit en een drum. Ter gelegenheid van de taptoe is een Nawo-trompetterkorps gevorimd, waaraan trompetters uit vijftien lan den zullen meedoen. Behalve de in pantervellen gestoken kapel van het Engelse East-Araglian Regiment wordt ook het orkest vain het Griekse le ger verwacht. Alle d/elnemende orkesten zullen op de aivond van 7 juli een muzikale acte de presence geven in het Olym pisch stadion in Amsterdam. De zes uitvoeringen die in Arnhem worden gegeven zullen door vijftigduizend mensen kunnen worden aanschouwd. Van onze correspondent BRUSSEL De ministerraad van de E.E.G. heeft gisteren tevergeefs geprobeerd overeenstemming te be reiken over de financiële steun en over de handelspolitiek die de zestien geassocieerde Afrikaanse landen zal worden aangeboden. Alle zes landen zijn het erover eens dat de Afrikanen de volgende vijf jaar meer financiële hulp moeten krijgen dan de 581 miljoen dollar die de aflopende vijf jaar voor hen waren uitgetrokken. Men verschilt alleen van mening over de vraag hoeveel meer. Nederland en België vinden bovendien dat de verdeelsleutel, dat is dus het per centage van het bedrag dat elke lidstaat bijdraagt, herzien moet worden. In het huidige fonds stort Nederland oneven redig veel, Italië onevenredig weinig. De Italianen voelen er niets voor hierin verandering te brengen. Meningsver schillen zijn er ook over de struktuur van de hulp en over de lasten welke Frankrijk tot dusverre op zich nam om voor Afrikaanse produkten afzet in Frankrijk te scheppen, maar die het nu op de gemeenschap wil afschuiven. De vervelende conclusie waartoe de raad vanavond moest komen, was dat het weinig zin heeft op 20 en 21 juni in conferentie samen te komen met de ministers van de Afrikaanse geassoci eerde landen, zoals was afgesproken. Hier zal worden voorgesteld de verga dering tot begin juli uit te stellen in de hoop dat de zes dan eensgezind zul len zijn over wat zij de Afrikanen aan bieden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering zal een dezer dagen antwoorden op de motie van de Nieuw-Guinearaad van 22 januari, waarin werd gevraagd de weerbaarheid van de Papoea's te vergroten. Dat zou dan volgens de raad moeten gebeuren door een snel le uitbreiding van het Papoea-vrij willigerskorps of door opleiding en bewapening van vrijwilligerskorpsen. Door dat antwoord van de regeriag kan de staatssecretaris Bot van Bin nenlandse Zaken nog niet antwoorden op vragen van de Tweede-Kamerle den Van Rijckevorsel en Moorman (beiden kath.v.) over de uitvoering van die motie. Opmerkelijk is dat de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. Platteel, juist gisteren in Hollandia heeft meegedeeld, dat de werving voor het bataljon van Papoea-vrijwil ligers dezer dagen zal worden her vat. Volgens de gouverneur is de ani mo hiervoor onder de bevolking groot. In Hollandia hebben zich 250 Papoea's gemeld, hoewel er maar zeven plaatsen beschkbaar waren. Van onze correspondent LUXEMBURG De Hoge Autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal heeft verklaard dat het ondoenlijk is alle documenten over het werk van de gemeenschap op gelijke wijze te verspreiden. Het jaarverslag van de E.G.K.S. en ook het rapport van de financiële commissaris, prof. Urbain Va-es, wordt evenwel aan alle leden van het Europese parlement aangeboden. Bovendien wordt het rapport toegezon den aan de voorlichtingsdiensten in de landen van de gemeenschap. Iedereen die belang stelt in de stukken kan ze op aanvraag krijgen. De Hoge Autoriteit heeft deze mededelingen gedaan als ant woord op vragen van drs G. M. Neder- horst, socialistisch lid van het Europese parlement. PARAMARIBO Suriname heeft de invoer van Nederlandse boter beperkt Aanvragen voor bestellingen, betalingen van boter in verpakkingen van 500 gram of minder worden voorlopig niet in be handeling genomen. Deze maatregel is ff."0™1611 onldat de afzet van roomboter ïïïu-v Surinaamse melkcentrale geen gelijke tred houdt met de produktie. - (Ingezonden mededeling)

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 11