DUITSER REED IN VOLLE VAART OP NEDERLANDERS IN IJS door blokkeren van onderdelen CONSTANT Krediet van Bonn O.-Duitsland aan maakt weinig kans Infiltranten doden Papoea bij Fak Fak Onverwacht einde van mr. Burgers politieke carrière Hoofd - pijn ASPRO Kernlading ontploft niet per ongeluk STEWARDESS: NIETS GEHOORD TECHNICI MENEN: Drie militairen gedood, vijftien in ziekenhuis Kunstgebit? Diplomaat schiet op Congolese inbreker NOG MEER RUSSISCHE WAPENS LES UIT MISLUKTE PROEF Combinatie met Vara-werk te zwaar Dinsdag 5 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Pompidou over W.E.U. POLITIEK BERAAD KENT GRENZEN NEERGEMAAID STERKE DRANK LICHTGEWONDEN Middag Avond Ochtend Middag Avond Australisch minister bezoekt Djakarta neem -K- Fran?oise Authié, een van de beide overlevende stewardessen van de verongelukte Boeing-707 vertelt: „Ik weet absoluut niet meer wat er gebeurd is. Ik voelde opeens dat ik uit het vliegtuig geworpen werd. Ik heb geen enkele kreet gehoord. Als de passagiers gegild hebben, moeten hun kreten verloren zijn gegaan in de ontploffing en in het razen van de vlammen, een paar seconden daarna." Van onze correspondent PARIJS. Technici op het Parijse vliegveld Orly zijn voor lopig van oordeel dat de ramp met de Boeing-707, waarbij 131 mensen om het leven kwamen, veroorzaakt is door plotselinge blokkering van een of meer onderdelen van het mechanisme. Daardoor zou het de piloot op het laatste ogenblik onmogelijk zijn geworden het vliegtuig van de ondergang te redden. Deze conclusie wordit op Orly alge meen aanvaard, vooral omdat reeds is komen vast te staan dat de comman dant Hoche nog een laatste poging heeft gedaan om door krachtig remmen een ramp te voorkomen. Als gevolg van het geblokkeerd ge raken van een deel van het mechanis me zou hij niet meer hebben kunnen beschikken over het volle remvermo- gen. De aarden wal aan de rand van het vliegveld rukte het landingsgestel van het vliegtuig af; de romp stortte neer en vloog na een luide explosie in brand. De veronderstellingen van de technici van Orly moeten natuurlijk bevestigd worden door de resultaten van het officiële onderzoek, dat in volle gang is. Ontsnapt PAKIJS (Reuter). Beraad over po litieke aangelegenheden tussen verschil lende landen kent grenzen. Vooral als die landen niet dezelfde belangen heb ben in de vraagstukken die de wereld kent. Daarom is de Franse regering van oordeel dat Europa beschikt over de meest natuurlijke basis voor politie ke samenwerking. Hieruit volgt dan de economische, sociale en militaire bun deling van krachten. Op economisch gebied heeft die sa menwerking gestalte gekregen in de ge meenschappelijke markt. Morgen kan die samenwerking zich toespitsen op mi litair terrein. De Franse minister-presi dent Pompidou maakte deze opmerkin gen in zijn rede tot het parlement van de Westeuropese unie (W.E.U.). dat in Parijs bijeen is. Het was de eerste maal sinds zijn op treden als premier, dat Pompidou in een bijeenkomst van de W.E.U. het woord voerde. Hij besteedde daarbij natuurlijk de nodige aandacht aan de onderhandelingen tussen de Europese economische gemeenschap en Engeland. Pompidou zei hierover onder andere dat de regeringen terdege het ongeduld van de parlementsleden bewust zijn. De Franse premier sloot zich in verband hiermee aan bij een opmerking, die Macmillan heeft gemaakt. Deze zei namelijk dat het groeien naar eenheid slechts langzaam kan geschieden, na dat de landen zolang van elkaar ge scheiden zijn geweest Toch maakt de integratie elke dag vorderingen troost te Pompidou het parlement. De 25-jarige Jacqueline, die uit Dieppe afkomstig is en die in het na jaar gaat trouwen, vertelde hoe ze zondag ontsnapt is. „Alle passagiers hadden hun riemen vastgemaakt. Ik had juist kauwgom en bonbons rondgedeeld en Frangoise Authié had de reizigers van lectuur voorzien. Op het ogenblik, dat het vliegtuig de startbaan bereikte ging ik op mijn plaats achterin zitten, naast Lugon, de steward. Frangoise kwam achter ons zitten, tegenover de deur van het toilet. Alle drie hadden we onze riemen vastgemaakt. Alles scheen normaal. We vertrokken zoals altijd. Opeens voelde ik een schok en ik hoorde een vreemd geluid. Daarna niets meer. Ik kwam weer bij midden in een veld. Mijn kleren stonden in brand. Het toestel was uit elkaar ge slagen en vormde een geweldige vuur zee. Aan alle kanten sloegen de vlam men omhoog tot een fantastische hoogte. Op dat ogenblik ben ik opgespron gen en ik ben gaan rennen. Ik had maar één gedachte in mijn hoofd: vluchten vluchten zo snel en zo ver mogelijk. Ik moest aan deze hel ont snappen. Ik wilde niet door de vlam men ingesloten worden. Ik ben over een hek gesprongen. Hoe weet ik niet, want het was eng hoog. Plotseling stond ik in een tuin en daar waren mensen." Wat Francoise Authié betreft, die scheen nauwelijks gewond te zijn. Het eerste, wat zij vroeg, was een sigaret. Toen ze die had aangestoken, wilde zij meteen weer naar buiten om te gaan helpen. Zij werd tegengehouden door een politieagent. „Ik weet niet, wat er gebeurd is", vertelde ze. ,Ik voelde op eens. dat ik uit het vliegtuig gegooid werd Ik heb geen enkele kreet gehoord. Als de passagiers gegild hebben, dan zijn hun kreten verloren gegaan in de ontzettende explosie." Nooit meer samen Achteraf blijkt dat ook één passagier aan de ramp is ontsnapt. Het is de heer Bevington die met zijn vrouw tot het gezelschap uit Atlanta behoorde. De avond tevoren had het echtpaar juist besloten om nooit meer samen per vliegtuig op reis te gaan om te voor komen, dat, als er iets zou gebeuren, hun drie kinderen als wezen zouden achterblijven. Daarom had de heer Be vington besloten het lijntoestel naar New York en Atlanta te nemen, dat een half uur later zou vertrekken. Zijn vrouw had zich daarop bij het gezel schap gevoegd. NIENBURG. In volle vaart is" gisternacht omstreeks drie uur bij de Westduitse plaats Nien- burg de Duitse bakkersknecht Alfred Krumwie.de met zijn auto op een colonne Nederland se militairen ingereden. De vaandrig J. van Wolfswinkel uit Schiedam, de sergeant A. van Eijk uit Rotterdam en de soldaat eerste klas B. H. A. Smulders uit Tilburg kwamen om het leven. Zij waren allen twintig jaar oud. Vijftien mili tairen werden gewond. Vijf van hen liggen met ernstige verwondingen in het ziekenhuis van Nienburg. Le vensgevaar is niet aanwezig. De militairen behoorden tot de 104e com pagnie commandotroepen die in Roo sendaal is gelegerd. Zij waren al vier dagen lang op weg naar de oefenter reinen op de Lünebuitgeriheide bij Hohne en Bergen. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht op de autoweg 214, vlak bij de gemeentegrens van Steimbke in Neder- saksen. Het linker gelid van de colonne van zestig man liep links van de weg in de berm; het rechter gelid mar cheerde aan de rand van de weg voort. Hoewel leden van de troep helder schijnende lantaarns meedroegen, reed de bakkersknecht in volle vaart op de colonne in. Een groot deel van de troep werd neer- gemaaid. Achttien commando's bleven liggen; één van hen was dood, twee anderen zo zwaar gewond, dat zij later in het Nienburgse ziekenhuis stierven. De bakkersknecht, die terugkwam van een schuttersfeest, is meteen na het ongeluik in de cel gezet. Zijn adem rook naar sterke drank. Een bloedproef, die hem in het politiebureau werd afgeno men, moet uitwijzen of hij onder in vloed heeft gereden. Tegenover de politie heeft de bakkers knecht meegedeeld, dat hij geen ver klaring voor het ongeluk had. Hij had zondag na het middageten geslapen en was vervolgens in de namiddag naar het schuttersfeest gereden. Daar heeft hij volgens zijn zeggen slechts enkele glazen jenever en donker bier gedronken. Getuigen hebben daaren tegen verklaard, dait de bestuurder van de auto flink aangeschoten was. De chauffeur zei noch de colonne noch het licht te hebben gezien, dat aan het eind van de colonne werd mee gedragen. Hoe zijn auto plotseling op de andere rijbaan was terechtgeko men, wist hij evenmin. Hij gaf toe, dat hij met een snelheid van honderd kilometer had gereden. In het ziekenhuis van Nienburg ligt de negentienjarige soldaat C. H. Balke uit Amsterdam met een gecompliceerde beenbreuk. De soldaat J. C. M. van den Heuvel (19) uit Rotterdam heeft een grote wond aan een kuit. Bovendien zijn enkele spieren gescheurd. De sol daat P. C. A. van Leeuwen (20) uit Voorburg heeft een fractuur aan een bovenbeen. Van de negentienjarige sol daat W. J. C. Koster uit Rotterdam is het linker anderbeen verbrijzeld. De soldaat eerste klas J. W. van Geenen (20) uit Ravenstein heeft een ontwrich te en gebroken elleboog. De tien licht gewonden zijn de korpo raals J. M. Vrolings (21) uit Brunssum en J. P. de Bruijn (20) uit Zundert; de soldaten eerste klas P. van Langevelde (20) uit Axel en J. H. A. Wubbolts (20) uit Velsen; en de soldaten A. J. Jansen (20) uit Gendringen, A. P. M. Beijer- baeht (20) uit Amsterdam, G. J. van den Hazel (19) uit Hilversum, P. J. van Eekelen (19) uit Halsteren, C. T. W. Heemskerk (19) uit Ter Aar en E. Franken (19) uit Barneveld. (Ingezonden mededeling) M«t Dontofix xit het steviger Dtntoffac vormt een zocht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten. lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk als met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix houdt ook ae adem fris. Geen onaan gename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. 1 RADIO Ochtend Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Och tendgymnastiek; 7.20 Ochtendva- ria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Recht door naar school en kantoor (gr.); 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Oude kamermuziek (gr.); 9.35 Water standen; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Zang en piano; 12.20 Re- geringsuitzending: Voor de land bouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Orgel spel: lichte muziek van Neder landse componisten; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen, actualiteiten of grammofoonmuziek; 13.25 Beursberichten; 13.30 Metropole orkest; 14.00 Utrechts Barok en semble; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar, naaicursus voor de vrouw; 15.30 Pianorecital; klassieke muziek; 16.00 Operette muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Amarteursprogramma17.55 New York calling. 18.00 Nieuws; 18.15 Actualitei ten; 18.20 Pianospel: lichte muz; 18.30 Raüio-Volks-Universitei't: Achter de Schermen - VI, door G. J. de Voogd; 19.00 Paris vous parie; 19.05 Inleiding tot muziek begrip, muzikale lezing; 19.20 Zwerftochten door Operaland (gr.); 20.00 Nieuws; 20.05 Opkla ringen:- luchtig zomeravondpro gramma; 20.50 Het ABC van het Heelal: 1. Ons eigen zonnesys- teem, lezing; 21.10 Klank-om rankte levens, muzikale biogra fie; 22.00 Nederlands kamerkoor en orgel; 22.30 Nieuws; 22.40 Ac tualiteiten; 23.00 Pizzicato: nieuws en actualiteiten uit de wereld van de lichte muziek; 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Klassie ke kamermuziek; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en over weging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 Klassie ke meesterwerken uit de Franse muziekliteratuur (gr.); 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammofoonmuziek; 11.50 Vol- aan... vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Lichte grammofoonmuziek; 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Gitaarrecital (gr.); 12.50 Actuali teiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Pla- uws; 13.30 Licht orkest mei solisten; 14.00 Amusementsmu ziek (gr.); 14.35 Voor de plat telandsvrouwen; 14.45 Russische orkestwerken (gr.); 1.600 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursberichten; 17.45 Regeringsuitzending: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Kaarten op tafel, gesprek over actuele problemen; 18.30 Mili tair orkest; 19.00 Nieuws; 19.10 actualiteiten; 19.25 Lichte gram- miofoonmuziek; 20.00 4e sïotuit- zending SUS 9; 21.00 Weet je weet je, tips voor amateur-fotografen; 21.20 Radiophilharmoniiseh orkest; Klassieke muziek; 21.55 De hal ve maan(d), cabaret; 22.15 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Volksmuziek met commentaar; 23.10 Clavecimbel- recital: Klassieke en moderne muziek; 23.35 Moderne orgelwer ken (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE NTS: 19.30 Internationaal agra risch nieuws; 20.00 Journaal; 20.20 Zendtijd Politieke Partijen: Christelijk Historische Unie: 20.30 Documentaire film; 20.55-22.30 Speelfilm. LEOPOLDSTAD (AP) Een attaché van de Amerikaanse ambassade in Leopoldstad heeft gisterochtend twee schoten gelost op een Congolees die zijn huis binnendrong. De Congolees werd later dood aangetroffen op het tuinpad. De attaché, de 36-jarige Roberts, woont naast het huis dat vroeger be woond werd door de Amerikaanse mi litaire attaché Stogner, die in februari door een onbekende werd doodgescho ten. Volgens de Congolese politie is Ro berts niet gearresteerd. Vast is komen te staan dat de Congolees een dolk bij zich had en Roberts huis, waar diens vrouw en drie kleine kinderen reeds sliepen, al was binnen gedrongen toen hij ontdekt werd. Diefstal en inbraak zijn in Leopoldstad aan de orde van de dag. Het Bolsjoi-ballet zal in het komende najaar een tournee van veertien weken door de Verenigde Staten maken. Op 6 september is de première in New York. Het ballet danst dan hert Zwanen- meer. In 1959 heeft het beroemde Rus sische ballet ook een reis door Amerika gemaakt. SOMALIA De jaarlijkse kinderze gels zijn in omloop gebracht. Deze prachtige, in veelkleurendruk uitge voerde serie bestaat uit de volgende waarden: 0.15, 0.25, 0.40 en 2.70 so. (luchtpost). De 0.15 so. toont een So- mali-meisje dat vissen op een kleedje borduurt; op de overige zegels zijn tropische vissen voorgesteld. WEST-DUITSLAND De Westduit se posterijen gaan voortaan elk jaar een toeslagserie ten bate van de jeugd uitgeven. De eerste serie verschijnt op 25 mei met afbeeldingen van vlin ders; 7 3 pf. apollovlinder, 10 5 pf. koningsmantel, 25 10 pf. kleine vos en 40 20 pf. koningspage. Veel kleurendruk. BRITS HONDURAS Een nieuwe serie frankeerzegels van twaalf waar den is in circulatie gebracht, die elk een vogel, alsmede het portret van koningin Elizabeth II dragen. INDONESIË De Indonesische anti-malariaserie is uitgegeven in de waarden 40 sen (blauw), 1.50 rp. (don- kergeel), 3 rp. (lichtgroen) en 6 rp. (violet). Op alle zegels het embleem van de W.H.O.-actie (wereldbol en anafelesmug die aangevallen wordt door de punt van een esculaapstaf). ETHIOPIË Een serie van vijf waarden is uitgegeven, waarop in dit land voorkomende vogels zijn afge beeld. De zegels dragen tevens het portret van keizer Haile Selassie. De reeks omvat de waarden, 5, 15, 30 en 50 cent en 1 Eth. dollar. SAN MARINO Met afbeeldingen van oude vliegtuigtypen is een serie van tien waarden uitgegeven; 1 lire Wright (1904), 2 lire Archdeacon (1907), 3 lire Bonnet-Labranche (1908), 4 lire Glenn Curtiss (1908), 5 lire Framan (1909), 10 lire Blériot (1909), 30 lire Latham (1909), 60 lire Santos-Dumont (1909), 70 lire Vernon Roe (1909) en 115 lire Faccioli (1910). INDONESIË Met toeslag ten ba te van de bouw van de Istiqlal-mos- kee te Djakarta is een serie van vier waarden verschenen, alle met afbeel ding van een maquette van deze mos kee. De waarden zijn: 30 20 sen, 40 20 sen, 1.50 roepia 50 sen en 3 rp. 1 rp. SYDNEY (Reuter). De Australische minister van defensie, Afhol Townley, is gisteren per vliegtuig uit Sydney naar Djakarta vertrokken voor naar hij zelf zei „eenvoudig een vriendschap pelijk bezoek aan onze naaste buur". Zijn bezoek heeft volgens hem niet de bedoeling Indonesië te sussen. „Indonesië kent reeds onze gevoelens in de kwestie- Nieuw-Guinea. Wat mij betreft zal die kwestie niet worden aangeroerd", aldus de Australische minister. Minister Townley zei dat zijn bezoek van zeven dagen alleen een tegenbezoek was, in antwoord op een uitnodiging van de Indonesische minister van defensie, Nasution, die anderhalf jaar geleden Australië heeft bezocht. Op de vraag of hij dacht dat vriend schap met de Nederlanders voor zijn land belangrijker was dan vriendschap met de Indonesiërs, zei de minister: „De vriendschap met ons noordelijk buurland met honderd miljoen bewoners is ver moedelijk een van de belangrijkste vraag stukken waarvoor Australië zich in de toekomst zal zien gesteld." (Ingezonden mededeling) GOUDEN HEREN ZEGEL- MONOGRAMRINGEN levering van de producten der Constant fabrieken uitsluitend via de erkerme juweliers Van onze correspondent BONN Het verzoek van de Oostduitse regering aan West-Duits- land om een krediet te geven van twee tot drie miljard mark voor de levering van bepaalde goederen, maakt op het ogenblik weinig kans, tenzij van Oostduitse en vooral van Russische zijde politieke concessies van de eerste orde aan Bonn worden gedaan. Op het congres van de grootste West duitse regeringspartij, de C.D.U. in Dortmund bleek gisteren een duidelijk afwijzende houding tegenover het Oost duitse verzoek te bestaan, met name ook van Schroder, de minister van buitenlandse zaken. Schroder liet blij ken dat met de Oostduitse regering zelf eenvoudig niet gepraat kan wor den. „Als Oost-Duitsland zich te buiten -gaat aan haatcampagnes tegen Bonn en in Berlijn laat schieten op vluchte lingen en Westberlijnse politieagenten, kan men van ons niet verwachten, dat wij het Oostduitse regiem als eerlijke regering zuilen erkennen", zei de mi nister. Maar Schroder liet toch een klein gaatje open, evenals trouwens zijn voorganger, de huidige voorzitter van de fractie van de C.D.U. in de bonds dag, von Brentano. Die zei: „Wij zijn bereid offers te brengen om de bevol king van Oost-Duitsland te helpen. Maar de weg die het communistische regiem thans inslaat is vals. Wantrou wen en terughoudendheid, dat dienen de parolen te zijn tegenover het Oost duitse verzoek", zei de vroegere mi nister. J. Schroder zei verder dat hij het verzoek, dat voornamelijk machines, steenkolen, walsstraten en dergelijke en. niet levensmiddelen en medica menten voor de bevolking betreft, be slist niet als een economische kwestie wil zien. De C.D.U. zou er alleen op in willen gaan als er tegenover het krediet op politiek terrein iets belang- HOLLANDIA (ANP, AP) In donesische parachutisten hebben in de buurt van Fak Fak een Papoea, die een Nederlandse militaire pa trouille tot gids diende, meegevoerd en vermoord. Hij is vermoedelijk door de Indonesiërs verrast, toen hij hen observeerde. De Nederlandse patrouille vond hem later dood terug, getroffen door twee kogels uit een automatisch wapen. De gebruikte munitie toont aan, dat de moord alleen door Indo nesische parachutisten kan zijn be gaan. De vraag is nu gerezen, of de parachutisten van tactiek veranderd zijn en in plaats van het vertrou wen der bevolking te willen winnen alleen nog maar onrust zaaien en tot een guerrilla-oorlog overgaan. De autoriteiten in Hollandia vragen zich af of de Indonesiërs door het doden van de Papoese gids een voorbeeld hebben willen stellen om de bevolking er van te weerhou den verdere steun aan Nederlandse militairen te verlenen. Wraak De vraag rijst ook, hoe de Pa poea's op deze moord zullen reage ren. Voorlopig wordt het het waar schijnlijkst geacht, dat ze alleen maar wraak op de Indonesiërs zullen willen nemen. Tot dusverre hebben zij gevangen genomen Indonesiërs steeds aan de Nederlandse militai ren uitgeleverd. Dit is nu ook weer gebeurd bij Teminaboean, waar de inwoners van kampongs enkele Van onze parlementaire redacteur T\EN HAAG Mr. J. A. W. Bur- ger, voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van de P.v.d.A., zegt de parlementaire politiek vaarwel. In september, bij het begin van het komende politieke jaar, zal hij niet in de Tweede Kamer terugkeren. Het nieuws, gisteren bekendgemaakt door het socialistische partijorgaan Het Vrije Volk, is geruime tijd in een zeer kleine kern van de partijleiding ge heim gehouden. Kort voor de Staten verkiezingen schreef mr. Burger een brief aan het dagelijks bestuur van de P.v.d.A., maar in overleg met voorzit ter en secretaris is het partijbestuur pas zaterdag op de hoogte gesteld, evenals de Tweede-Kamerfractie. In deze fractie is dus geen overleg ge pleegd, laat staan een beslissing geval len over het aftreden van mr. Burger, zoals de tweede fractievoorzitter J. M. Willems gisteren meedeelde. Persoonlijke beslissing Na tien jaar zijn fractie te hebbei geleid, waarvan drie jaar in de opposi tie, vindt mr. Burger het kennelijk tt zwaar om de combinatie van werk zaamheden als fractieleider en voorzit ter van de Vara nog langer vol te hou den. Hij heeft de Vara gekozen oi grond van een persoonlijke beslissing De kritiek die de afgelopen maandei nog al eens in zijn partij tot uiting j: gekomen, zal er overigens niet vreemd aan zijn. Zijn forse manier van optre den in de Tweede Kamer, zijn vaak zeer „ronde" bewoordingen en zijn op vliegendheid hebben niet veel waar dering geoogst bij zijn politieke tegen standers en verscheidene van zijn poli tieke vrienden hadden liever een par lementair-verfijnder en daardoor doel treffender tactiek gezien. Grote kennis Toch is het een feit dat verscheidene malen de Tweede Kamer de oppositie leider zo niet onmiddellijk dan toch na verloop van tijd moest volgen, met name in de aandrang op de regering am opening van zaken te geven in het Tieuw-Guineabelei'd. Tegenover de clomp in de porseleinwinkel stond 'oorts een grote kennis van zaken en :eker een scherp en snelwerkend poli- iek inzicht. Mr. Burger, die 57 jaar is, wil, door n september zijn zetel ter beschikking e stellen, zijn opvolger ruimschoots ge- egenheid geven zich in te werken voor ie Tweede-Kamerverkiezingen van '963. In 1952 was hij de opvolger van wijlen mr. Donker. Wie nu zijn plaats zal innemen is nog onzeker. De na men van de afgevaardigden Bommer en Berger worden genoemd. parachutisten hebben, gevangen ge nomen en overgeleverd. Nabij Temi- paraehutisten geland, van wie nu naboean waren ongeveer zestig nog, zo wordt geschat, minder dan eenderde gedeelte op vrije voeten is. Bij een aanval op een bivak van In donesische parachutisten zijn aan Indonesische kant opnieuw enkele slachtoffers gevallen. Een van de belangrijkste militaire medewerkers van president Soe- karno, brigade-generaal Achmed Jani, heeft in Djakarta meegedeeld, dat het militaire materieel dat kort geleden van Rusland is gekocht, ge leidelijk en vlot het land binnen komt. Een deel ervan is al hier, zo zei hij, en binnenkort wordt meer verwacht. rijks zou worden gesteld. Daarmede bedoelde men o.a. een betere verzor ging van de Oostduitse bevolking, het afbreken van de muur door Berlijn of althans een verlichting van het strenge toezicht op de toegang naar West- Beriijn. Schroder had tevoren een zeer rea listische rede gehouden, die opnieuw inging tegen hetgeen bondskanselier Adenauer de laatste tijd heeft verkon digd. De minister ging er van uit dat sinds 1945 Duitsland niet meer het machtscentrum van Europa is en dat Europa niet meer de Navo van de we reld is. Dat thans de bondsrepubliek een der grootste industriestaten van de wereld is en in een gemeenschap als de E.E.G. zit Schroder constateerde dat slechts en zei vervolgens: „Wij Duitsers hébben in onze geschiedenis helaas niet altijd een gelukkig oog voor onze mogelijkheden en onze grenzen gehad en onze blik dikwijls door ge voelens, door wensen of door politieke dogma's laten leiden." Schroder tekende de volstrekte afhan kelijkheid van de bondsrepubliek van haar bondgenoten. Hij liet de deur naar economische samenwerking met de overige Europese staten overigens open en hield een gematigd pleidooi voor de politieke unie van de zes landen van de E.E.G. en toonde zich voorts een groot voorstander van de Britse toe treding tot de E.E.G. Hij hield zelfs de deur naar Parijs open, denkende aan het aanstaande ge sprek tussen de Gaulle en Adenauer. Schroder die bepaald het Franse stand punt over de onderhandelingen niet onderschreef, zei nl.: „De onderhan delingen tussen de E.E.G. en Groot- Britannië mogen de dynamiek niet storen, waarmede Europa zich econo misch en politiek aaneensluit. Hij wenst dan ook, in tegenstelling tot Nederland en België, voortzetting van het gesprek tussen de Zes van de E.E.G. over het statuut van een politieke unie, LAREN In het Singermuseum te Laren wordt zaterdag een tentoonstelling geopend vam de collectie tekeningen van prof. E. Perman te Stockholm. De expo sitie heet „Oude tekeningen uit de Ne derlanden". Zij wordt geopend door drs. K. G. Boon, directeur van het Rijksprentenkabinet, (Ingezonden mededeling) WASHINGTON De aangekon digde explosie van een Amerikaans kernwapen op zeer grote hoogte, de eerste van een nieuwe serie van dergelijke proeven, is op een mis lukking uitgelopen. Ruim anderhal ve minuut na de lancering op het eiland Johnston, in het centrale deel van de Stille Oceaan, werd gisteren de raket die een een kernlading tot een hoogte van ongeveer 56 kilome ter moest brengen, een Thor, radio grafisch vernietigd. De wrakstuk ken, met inbegrip van de kernla ding, vielen binnen de voor de scheepvaart gesloten gevarenzone rondom Johnston in zee, die ter plaatse ongeveer tweehonderd me ter diep is. De veiligheidsofficier op Johnston besloot tot vernietiging van de Thor nadat het door een technische storing onmogelijk was geworden de raket met radarapparaten te blijven volgen, en op elk gewenst ogenblik de positie van de raket te bepalen. Geen zorg De explosie die de Thor vernietigde bracht, zoals ook was verwacht, de kernlading niet tot ontploffing. Het terugvallen van de kernlading in zee baarde op Johnston geen zorg. De Ame rikaanse commissie voor atoomenergie handhaafde haar standpunt dat een kernlading, waarmee een ongeluk ge- beört, niet tot ontploffing kan komen tenzij zij scherp gesteld is. Dat dit standpunt juist is hebben in het ver leden vers.cheidene ongevallen, waar onder enige vliegrampen, aangetoond Enige urén na de mislukking van de proef maakte de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie bekend dat de in de diepte van de oceaan verdwenen kernlading onmogelijk tot ontploffing zou kunnen komen. Het was toen nog met bekend of getracht zou worden de kernlading, die een van de belangrijk ste Amerikaanse militaire geheimen belichaamt, te bergen. Onschadelijk Gewild of ongewild toonde Amerika met deze mislukking de onhoudbaar heid aan van de mening dat door een ongewild ongeluk met een kernraket een oorlog zou kunnen uitbreken. Uit de mislukking is gebleken, zo zeiden Amerikaanse militaire deskundigen in Washington, dat een kemraket die na de lancering uit de koers raakt of onbestuurbaar is geworden langs radio grafische weg in de vlucht onschadelijk kan worden gemaakt. In de Geneefse ontwapeningsconfe rentie was de kwestie van deze nieuwe serie Amerikaanse kemproeven op gro te hoogte gisteren aanleiding tot een nieuwe Amerikaans-Russische woor denstrijd over de vraag welk van de twee landen nu verantwoordelijk was voor de hervatting van de kernproeven. Protest De woordenwisseling ving aan nadat de Russische onderminister van buiten landse zaken Valerian Zorin de tekst had voorgelezen van een Russisch pro test tegen de nieuwe Amerikaanse proe ven Charles Stelle, de plaatsvervangen de Amerikaanse delegatieleider, noem de die verklaring schijnheilig en cy nisch en wel omdat het Rusland was geweest dat in september de eigen be lofte, nooit als eerste de Droeven te zul len hervatten, had geschonden. Zorin zei dat Amerika verantwoor delijk was omdat president Eisenhower in december 1959 had verklaard dat A.merika zich het recht voorbehield de nroeven op elk gewenst ogenblik te Dervatten. Dat kon wel zijn. merkte Stelle od. maar Amerika had het bij die verklaring gelaten en niet als eerste de proeven hervat. Stelle drong er bij Zorin op aan geen oude koeien uit de sloot te halen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5