Commissaris opende Zeeland expositie in Scarborough ^proef rit Terrein in Noord-Sloe voor Walcherse zweefvliegclub Zorgen over afkalving van Zeeuwse strand Zierikzeese brandweer leverde beste prestatie maak met de CHEFAROX Uit de kerken Herdenking leven en werken Jacob Nelewart Elenbaas Show van plattelandsvrouwen in traditionele klederdracht Demonstraties kantklossen Dinsdag 5 juni 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD Pag. 8 Zeeuwsch Dagblad m Overleg of geweld IN CONCERTHAL BIJ HET STRAND Delta-maquette Negentig-jarige zondagsschool viert feest Maagklachten? Onderhandelingen op hoos niveau Babbelaars In België toestand nog ernstiger Honderdduizend op Sehouwen-Duiveland R.K. medewerking aan N. Herv. oliebollenactie Geslaagden E.H.B.O.- examens Meer straatbelasting in Ellewoutsdijk Beiaardconcerten in Bergen op Zooni Jaarvergadering Groene Kruis St. Annaland PLECHTIGHEID IN KRUININGEN Leerlingemiitvoering van muziekschool in Goes In Waarde bouw van vier woningen Protestants-Christelijk TIET schijnt dat Soekarno, de In donesische president, pogingen doet om een gesprek met de Neder landers over Nieuw-Guinea te voor komen. Op de een of andere wijze schijnt Soekarno er belang bij te hebben dat hij westelijk Nieuw-Gui- nea in handen krijgt dankzij „hel dendaden" van Indonesische jongelui, die op het ogenblik uit vliegtuigen worden neergelaten in Nieuw-Gui nea. De Indonesische president pro beer opnieuw een gesprek met Ne derland op basis van het plan-Bunker te voorkomen. Zou Soekarno er ern stig naar streven met Nederland tot overeenstemming te komen, dan kon hij toch wel een poging doen om door middel van een gesprek een oplossing te bereiken. Indonesische autoriteiten gaan ech ter door met het lanceren van ste kelige opmerkingen aan het adres van de Nederlanders en de Indonesi sche militairen zetten hun pogingen om onrust te zaaien in Nieuw-Gui nea onverminderd voort. Wat Soe karno op het ogenblik doet is tar ten van de Nederlanders. Er zijn nu helaas twee Nederland se jongens gesneuveld in Nieuw-Gui nea. Ons diepgevoeld medeleven gaat uit naar de nabestaanden van deze jongemannen. Wie echter zou menen dat het ont vangen van de mededeling, dat twee Nederlanders in Nieuw-Guinea zijn gesneuveld in ons land een paniek stemming zal veroorzaken, vergist zich schromelijk. Soekarno heeft zijn karaktereigen schappen wij zullen ze niet noe men maar het Nederlandse volk eveneens. En een van de eigenschap pen van de doorsnee-Nederlander is dat hij koppig en verbeten wordt als men hem tegenwerkt. Wij zien er niet tegenop om tegen de stroom in te roeien. Wij hebben Indonesië de hand toe gestoken. Wij zijn bereid ook na dat twee Nederlandse militairen zijn omgekomen met de Indonesiërs te praten over Nieuw-Guinea. Soekar no moet echter niet steeds opnieuw naar middelen zoeken om dat ge sprek uit te stellen in de hoop dat Nederland op een gegeven ogenblik onder de druk van militaire ope raties van Indonesië en van een deel van de openbare mening in een aan tal landen hem Nieuw-Guinea on voorwaardelijk in de schoot zal wer pen. Amerika en Engeland zullen er op het ogenblik goed aan doen gro te druk uit te oefenen op de Indone sische president en de waarnemend secretaris van de Verenigde Naties Oe Thant zal er goed aan doen ern stige pogingen aan te wenden om Soekarno bereid te maken aan re delijk overleg deel te nemen. Er zijn nu twee Nederlandse jon gens gesneuveld. Twee te veel. Ne derland is in staat om aan het neer laten van parachutisten in Nieuw Guinea een einde te maken. Dat Ne derland de Indonesiërs niet met ge lijke munt heeft terugbetaald, dat is mede terwille van Amerika en En- land, die belang hebben bij het hand haven van de rust in en rond Indo nesië. Er kan echter een ogenblik komen, waarop, terwille van de vei ligheid van onze jongens in Nieuw- Guinea, de Indonesische vliegvelden gebombardeerd moeten worden, op dat vandaar geen vliegtuigen met pa rachutisten kunnen opstijgen. Daarna zullen de mogelijkheden voor overleg echter geringer zijn en de verhouding tussen Nederland en Indonesië zal nog slechter worden. Wij hebben het al eerder geschre ven Nederland verlangt met Indo nesië weer tot goede verhoudingen te komen. Men moet ons echter niet voortdurend tegen de haren in strij ken. SCARBOROUGH. In het als de zon schijnt verrukkelijk gelegen Scarborough aan de Engelse oostkust heeft de commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, gistermorgen in „The Green Lounge on the Spa" de Zeeland Exhibition officieel geopend. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van een aantal leden van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland, welke leden in dracht met haar kleurrijke charme aan de opening een werkelijk feestelijk tintje gaven. Waar anders muzikale klanken de ruimte vullen daar weerklonken nu de in dringende woorden van Zeelands eerste burger, die op de hem bekende wijze zijn gehoor voor zich innam. De Zeeland Exhibition is een onder deel van het traditionele Scarborough Dutch Festival, dat teükenjare grote drommen belangstellenden trekt. Dit festival luidt min of meer het zomer seizoen in. Op het Scarborough Dutch Festival is dit jaar een grote plaats in geruimd voor Zeeland, omdat de Engel sen uiting willen geven aan hun bewon dering voor dit gewest, waar thans iets groots wordt verricht. Vandaar dat op de expositie in het Spa een Deltaplan-maquette niet ont breekt. Daarnaast is volop propaganda gemaakt voor de show van mej. v.d. Leed en en haar dames, die zullen uit beelden ,,thet live hy the sea" (het le ven bij de zee). Enkele dames zijn reeds gisteren begonnen met het geven van de monstraties van kantklossen. De vrouwen zijn gestoken in de verschillen de Zeeuwse drachten. Scarborough is een badplaats met een uitstekende klank in good old Britain. Er zijn zwembaden waarvoor men als Hollander de vingers bij aflikt. Een noordelijk en een zuidelijk strand, een oude ruïne vooruitstekend in de zee, van waaraf men bij helder weer in de verte duidelijk de vissersschepen van Het Spa waarin de Zeeland- week gehouden wordt. RILLAND-BATH. Zaterdag 9 juni zal het 90 jaar geleden zijn dat de Vrije Evangelische Zondagsschool is opge richt. Voor de Vrije Evangelische ge meenschap in Bath is dit uiteraard een heel gebeuren. De zondagsschool is ge> grondvest door de heer C. v. Strien, een Bathse bakker, vooraanstaand man in het kerkelijk leven. Leider is thans de heer B. Meeuwsen, die met de leid' sters Gre Dansen en Coby Damme elke zondagmiddag 20 tot 25 kinderen bezig houdt. Uiteraard zijn er van 1872 tot 1962 vele leiders aan het woord geweest. Vlak na de laatste oorlog trad er een depres sie in. Bijna was de zondagsschool ter ziele gegaan. Maar „Nathanaël" bloei de weer op. Zaterdag zal het 90-jarig bestaan her dacht worden, 's Middags zijn er kinder spelen op het Kerkplein, om vijf uur traktatie en prijsuitreiking. Zaterdag avond om zeven uur komt de Vrije Evangelische Gemeente bijeen in het kerkgebouw, waar de voorzitter een her denkingswoord zal spreken. Verder is er orgelspel, voordracht en gedichtjes door meisjes en jongens. Het muzikaal kwar tet uit Wemeldinge verleent medewer king. Zondagmorgen om kwart voor tien zingen de leerlingen van de. ...zondags school en om tién uur een gezamenlijke herdenkingsdienst met medewerking van de zondagsschoolkinderen. Ingezonden mededeling) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand De Postduivenvereniging ,,De Getrouwe Duif" te Cadzand nam op Hemelvaartsdag deel aan een wedvlucht vanuit Quivrain met 86 duiven, waarvan de uitslag als volgt luidt: 1, 3 en 7. A. J. Duininek (hoogste snelheid 1026,8 meter per minuut) 2. J. A. Vasseur; 4 en 6. W. van Akker; 5 en 9. P. C. de Meij; 8. I. Misilje; 10. M. P. van Hee. O de 44.000 inwoners tellende stad kan zien naderen. Scarborough staat bekend als een zeer veilige badplaats. De vakantiegangers die Scarborough dit jaar hebben uitverkoren als de plaats waar ,zij wensen uit te rusten van de vermoeienissen zullen de mond vol hebben van „Babbelaars" door een Zeeuwse vrouw in Engeland ge bakken en van Cadzandse wafeltjes en „knijpertjes". Maar niet alleen de toeristen, ook de inwoners van Yorkshire zelf zullen de lekkernijen over de tong laten gaan. De toerist op het strand, de Yorkshire- man of -vrouw in het oude gedeelte van de stad bij de pittoreske vissershaven, waarin bootjes liggen als „The Fisher Queen" en de „Fraser". Scarborough is een medaille met als het ware meer dan twee zijden. Een soort ka meleon. Het stadje biedt een wisselen de aanblik, is zeer geliefd bij de Engel sen en bij de buitenlanders. Het vijfde Dutch Festival diuurt van 4 tot 9 juni. Verschillende andere at- trakties zullen deze week nog meer al lure geven aan het festival, dat in Groot-Brittanië al een vaste plaats ver worven heeft op de eveneimentenlijst van Coming Events, een toonaangevend blad op toeristisch gebied. NED. HERV. KERK Ber. te Amersfoort, wijkgemeente 9 (toezegging) Ph. Loggers te Leeuwar den. Ber. te Eemnes buiten L. Doppenberg te Wilsum (Ov.) Bedankt voor Middelharnis en voor Nieuwerkerk a.d. IJssel J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. NED. PROTESTANTENBOND Benoemd tot voorganger van de afde lingen Dieren - Rheden - De Steeg - Hengelo ds. J. H. Marwitz, voorganger van de afdeling Bussum, die deze benoe ming aannam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nieuw Vennep H. J. van Duinen te Zwijndrecht. Beroepen te Zuidwolde (Dr.) W. M. de Bakker te Helpman (Gr.). Ber. te Almelo (5e predikantsplaats) als leraar Godsdienstonderwijs aan het Chr. Lyceum aldaar A L. Bos te Rot terdam (Z). Aangenomen naar Woerden (vac. A. van der Kooij) L. J. Wolthuis te Ooste rend (Fr.), die bedankte voor Appinge- dam (vac. H. Pestman) en voor Hooge- veen (5e pred.plaats). Bedankt voor Hoogeveen (vac. D. H. Borgers) G. Veeneman te Amersfoort. Bed. voor Rotterdam (vac. F. Vroon) R. J. Beukema te Ermelo. Bed. voor Oosterend (Texel) A. O. Poppe te Naarden. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag zuid I. de Bruy- ne te Rotterdam (C) en W. F. Laman te Hamilton (Ontario, Canada). Beroepen te Rotterdam Kralingen J Brons te Bunschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Aalst A. Hofman te Zeist. Benoeming: ds. K. de Gier te Den Haag is benoemd tot docent aan de Theologische school te Rotterdam. VLISSINGEN. Er bestaat de laatste tijd enige zorg over de afkalving van de Zeeuwse stran den, met name op Walcheren. In de Vlissingse gemeenteraad zijn hier onlangs vragen over gesteld aan het college van B. en W. De suggestie werd toen gedaan dat de vijf kustgemeenten met een zuiderstrand Vlissingen, Kou- dekerke, Biggekerke, Zoutelande en Westkapelle de koppen bij elkaar zouden steken om bij maar toen het voor de Zeeuwen wat te ver werd om iedere zaterdag naar Woensdrecht te komen meldde Antho- nissen zich aan als lid bij de Westbra bantse zweef- en aeroelub. „In totaal", vertelde de Bergenaar, „heb ik vijftien sprongen in la douce France moeten maken om mijn brevet te halen". Het was de eerste keer in zijn leven dat Anthonissen sprong. Naast het Franse brevet verkreeg de Bergenaar het Nederlandse burger- sportparabrevet. Wat de plannen zijn van Anthonissen? „Meedoen aan vliegdemonstraties om te kunnen springen. Er is hier echter weinig gelegenheid". MIDDELBURG. Zweefvliegen is een sport die zich in een groeiende po pulariteit mag verheugen. De Walcher se Zweefvliegclub blijft daarin niet achter, maar geniet nog altijd niet het voorrecht over een eigen vliegterrein te beschikken. Tot 1940 bezat de vereni ging opgericht in maart 1934 door het ere-lid mr. M. A. Terwoert een veldje op Schouwen. In de oorlog ech ter ging dit terrein verloren. Thans zijn de leden van de Walcherse Zweefvlieg club hoopvoller gestemd dan ooit, om dat de verwachting gerechtvaardigd is dat nog dit jaar de toestelletjes in Zee land zelf zullen kunnen opstijgen. De WZC heeft voorlopig de beschik- k n» gekregen over een drooggevallen plaat In het Veerse Meer bij Kortgene r Hp eigenaar en het gemeentebestuur bèstondln geen bezwaren. Wel is toe-! ZIERIKZEE. - Bij de trekking van s' -mmin» nodi» van de Rijksluchtvaart- de staatsloterij is de honderdduizend dienst 1 °P he' e'land Sehouwen-Duiveland ge- Oo'hoo« niveau wordt intussen onder- vallen. Het lot is evenwel zo versnip- handeld over een definitief terrein in perd dat van een ware sensatie niet ge- het Nooto-S'oe tussen Arnemuiden en .sproken kan worden. Wolfaartsdijk. Pas wanneer dit terreini voor zweefvliegen geschikt zal zijn ge-i De uitkering moet in maakt zal de WZC kunnen zeggen dat ken" verdeeld worden want er zijn i een e chte Wa 1 c her se Zwlefvlieg- acht tiende loten en vier twintigste ver dub is niet meer aangewezen op kocht. Op de tiende delen wordt 8500 vreemde büdem zoals Woensdrecht, gulden uitgekeerd en op de twintigste waar overigens alle «astvrijheid werd 4250 gulden. Een van de tiende loten verkregen maar waar een terrein ligtviel bovendien bij een loterij-vereni- dat nu" eenmaal geen Walcherse bodem ging, zodat hier de som van 8500 gul- i s den nog eens onder de leden verdeeld moet worden. Nog een aardig bericht uit de zweef- vliegwereld- de Ber«en-op-Zoomse De collectrice in Zierikzee, die het zweefvlieger M. Anthonissen (33) is de lot verkocht, noemde op speciaal ver- eerste Bergenaar die in Frankrijk het zoek van de winnaars geen namen. Zij soort-brevet voor parachute-springen deelde slechts mee dat het grootste behaald heeft. Anthonissen werd in deel in Zierikzee is gevallen maar dat 1947 lid van de Walcherse Zweefvlieg- enkele uitkeringen ook naar de dorpen club toen al op Woensdrecht, 1 gaan HANSWEERT. Zaterdagmorgen in alle vroegte heerste er in de keuken van het R.K. zuster en bejaarden tehuis „Maria Oord" te Hans weert, al een bijzondere drukte. De beherende zus ters hadden de keuken n.l. bijzonder bereidwillig ter beschikking gesteld van degene die trachten op alle moge lijke wijze geld in te zamelen voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Hans weert, welke restauratie is ge raamd op ca. 30.000 gulden. Om omstreeks half vijf in de morgen werd in deze keuken door W. d. M. en diens echtgenote al begonnen met het bakken van oliebollen, die zaterdag in de loop van de dag voor 1 gulden per 10 stuks „aan de man werden ge bracht". Door die medewerking van de bewoners van Hansweert, die, hetzij de bollen bakten, inpakten, verkochten of kochten, is deze „Oliebollen actie" een bijzonder succes geworden. De ruim 4000 bollen die werden gebakken gingen vlot van de hand- en brachten dus gezamenlijk ruim 400 gulden in de kas van het actiecomité, zodat de or ganisatoren van deze actie bijzonder tevreden konden zijn en allen die heb ben meegewerkt aan het welslaigen van deze actie verdienen dan ook zeer zeker een pluim. de verantwoordelijke autoriteiten eens de aandacht op het afnemen van het strand te vestigen. Tot op heden schijnt dit echter nog niet gebeurd te zijn. Baart de toestand van het strand op Walcheren enige zorg, aan de Bel gische kust schijnt de situatie nog veel ernstiger te zijn. De gemeenten Knok- ke-Het Zoute en Heist hebben zich reeds met een serie jammerklachten tot de Belgische regering gewend. Gevraagd werd om door het treffen van voorzie ningen het oprukken van de Noordzee tegen te gaan. Voorlopig schijnt de re gering te Brussel echter weinig te voe len voor een grootscheepse ingreep. De kosten hieraan verbonden zijn namelijk lang niet mals. Reusachtige kapitalen schijnen nodig te zijn. Technici hebben een oplossing gegeven: met zandopspui- tingen en lange golfbrekers de.ontzan- ding bestrijden, niet in het minst bij Het Zoute, waar op de meeste plaatsen het droge zand volkomen is verdwenen. De lange golfbrekers zouden een natuur lijke zandaanwinst tot gevolg kunnen hebben. Interessant is ten slotte nog om te vernemen, dat Belgische ingenieurs uit gerekend hebben dat in de afgelopen halve eeuw van Heist tot aan de Ne derlandse grens bij Cadzand niet min der dan acht miljoen kubieke meter zand door de zee verzwolgen is. MIDDELBURG. Van de cursus 1961/1962 zijn de bekende E.H.B.O.exa- mens weer gehouden. Ditmaal werd de proef afgenomen door dr. Bom van Oostkapelle. De cursus was gegeven door dr. Frumau en mevrouw De Vries, beiden te Middelburg. De geslaagden zijn: Mevr. P. C. Geldof— De Graaf, E. Nederlof-Katijn, J. C. Pels van Ingen-Schenan, mej. L. Kok, A. Nijsse, G. Leenhouts, W. M. Montaan, A. L. Alewijnse, A. P. Schipper, J. S. van de Ende. De heren: C. L. Gelok, W. Duits, A. J. van der Maas, L. C. J. Moerings, G. Heijmans, P. Jonkheer, W. J. Pieters, M. C. Geldof, en C. Karreman. BRUINISSE. De brandweer van lendende gebouwen, de tweede op de Zierikzee heeft zaterdag de beste pres tatie geleverd tijdens de wedstrijden die op de brandweerdag van de korp sen van Sehouwen-Duiveland werden gehouden. Met groot elan en onder geestdriftige leiding streden de dertien brandweerkorpsen voor de wisselbe kers. Voor 'het zover was, waren juryleden en 'brandweerautoriteiten ten gemeente- huize ontvangen, waar zij door 'burge meester C. H. van de Linde welkom werden geheten. Burgemeester Van de Linde zei geen onbekende te zijn in de regionen van de brandweer. Hij bewonderde .steeds de -goede geest en -het enthousiasme waarmee op de brandweerwedstrijden werd gewerkt. Hij hoopte en vertrc-uiwde dat de brand- weerwedstrijden te Bruinisse weer op dezelfde sportieve manier zouden wor den uitgestreden. De heer A. de Roos dankte voor de officiële ontvangst. In de na-midda-g werd de wedstrijd ges-treden. De opdracht l-uidde: Brand in de Schoolstraat no. 4, ontstaan bij het aanmaken van de oven om 5 uur in de ochtend. Een persoon wordt ver mist. Na de wedstrijd verzamelden allen zich in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw waar men de broodjes en de koffie alle ee-r aandeed. Allereerst sprak hier weer de heer 'De Roos, die het pand, waarin deze middag was ge welkt, een prima object noemde voor een -wedstrijd, die weer -goed was ge speeld. De voorzitter van de jury, de heer D. Taekerna uit Goes, loofde eveneens de goede samenwerking die er over het al gemeen was geweest, maar wees daar na op een aantal fouten die -waren .ge maakt. Enkele opdrachten werden door verschillende korpsen gebrekkig of zelfs in het -geheel niet uitgevoerd. Zo had men -gedacht, dat de eerste straal moest worden -gericht op de be- ELLEWOUTSDIJK. De gemeente raad heeft beslaten de verordening: op de heffing: van de straatbelasting: te wij zigen door het tarief te 'brengen op 10 pet van de belastbare opbrengst gebouw de eigendommen en 5 pet van de onge bouwde eigendommen, terwijl de riool- heffing 15 pet bedraagt. Gezien het be grotingstekort over 1962 hadden Ged. Staten verzocht de heffing van de straat belasting te herzien. Door deze nieuwe tarieven wordt het begrotingstekort ech ter nog niet geheel opgeheven. Oo»k besloot de raad tot onderhandse aanbesteding van de uit te voeren be strating in Ellewoutsdijk. Verder nam de gemeenteraad het besluit, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan voor de gemeente wordt voorbereid. B. en w achten het gewenst, dat de gemeente -beschikt over bouwgrond om aan eventuele vra gen te kunnen voldoen. Het perceel, aansluitende cp de woning van de heer J. A. Smallegange in de Lange- viele tot aan de Grindweg, zal geiheel in het uitbreidingsplan worden betrok ken. Goedkeuring werd verleend aan de nieuwe concessie met de N.V. Water- leidingmia Zuid-Beveland te Goes. Aan vier personen werden premies toegekend in de kosten voor woningverbetering. De raad betuigde vervolgens adhesie aan het besluit van de gemeenteraad van Aardenjburg tot verlenging van de Wet op de Vervreemding Landbouwgronden. Het voorstel van (het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" tot het in onderhoud en beheer nemen door de gemeente van de toegangsweg naar de haven (het gedeelte vanaf de Haven straat tot het begin van de nieuwe op rit) werd aanvaard. Het verzoek om een bijdrage van 1180 per perceel in de ko-sten van elektrificatie van de twee te bouwen boerderijen aan de Trentewe werd ingewilligd. De Europese Beweging in Nederland, de Nederlandse vereniging van bescher ming voetgangers en de Stichting tot steun van de prot. geestelijke verzorging in het leger krijgen geen subsidie, het geen wel het geval is met de Federatie van Verpleeginrichtingen voor langduri ge zieken. brandhaard en de derde straal langs de achterzijde moest worden binnenge bracht. Weinig commandanten hadden de situatie op deze manier onderkend. Namens enkele andere oud brand weercommandanten sprak de heer W. Lievense uit Nieuwerkerk een kort dankwoord voor de uitnodiging waaraan men gaarne gevolg had gegeven, terwijl de heer A. Jumelet, commandant van de brandweer te Bruinisse en een der leden van het voorbereidingscomité, dank bracht aan de autoriteiten die de ze dag hadden mogelijk gemaakt. Als herinnering aan Bruinisse werd een lepeltje, van de „Deltawerken Bruinisse" aan de leden van de jury en andere autoriteiten aangeboden. Er waren zeven derde prijzen, vier tweede prijzen en twee eerste prijzen. Allen kregen een oorkonde en een her inner ingsibeke r De derde prijzen vielen ten deel aan: Scharendijke 149 punten, Kerkwerve 157 punten, Bruinisse 159 p„ Oosterland 163 p., Noordweele 163 p„ Brouwershaven 167 punten en Haamstede 175 punten, Renesse met 184 punten, Dreischor met 186 punten en Nieuwerkerk met 194 punten. De eerste prijzen werden ver overd door Noordgouwe met 204 punten en Zierikzee met 220V2 punt Enthousiasme Toen Zierikzee de beste prestatie had geleverd, maar daarnaast ook nog de beker in ontvangst kon nemen voor de beste commandant, kende het enthou siasme van de Zierikzeese ploeg geen grenzen en werd de heer C. Berrevoets door zijn mannen op de schouders ge hesen. Dit was voor de loco-burgemeester, de heer M. C. Verheijen, ofschoon niet op de sprekerslijst genoteerd, toch aan leiding, om een woord van dank tot de Zierikzeese ploeg te richten. In zijn dankwoord begon de heer Berrevoets op een humoristische toon, maar in het meer ernstige slot van zijn speech wees hij erop hoeveel oefening dit soort wed strijden eist, hoeveel hieraan was voor af gegaan en wees hij op de dienende taak die het devies van de brandweer is, maar ook moet blijven. Hij vertrouwde tevens dat de geest en de sfeer die onderling onder korp sen van Schouwen Duiveland heerst even goed zou mogen blijven als ze tot dusver was. De regionale brandweer al dus spreker vormt een kleine gemeen schap, die weet dat haar taak bestaat uit redden van de medemens die in nood is, een taak om te werken en te dienen. Van verschillende korpsen waren wet houders of gemeenteraadsleden meege komen, ook het gemeentebestuur van Bruinisse was de gehele dag druk in de weer om haar gastpliohten naar be horen te vervullen. De jury bestond uit de heren D. Taekema, Goes; Chr. Jan- se, O. en W. Souburg; A. L. de Vin, Terneuzen; A. Swiek, Bergen op Zoom; A. Schermers, Werkendam; F de Leeuw, Breda en A. Boogaard, Sluis. Verschillende korpsleden namen de gelegenheid waar de Grevelingendam te bezichtigen, terwijl het komen en gaan van de brandweermensen een gezellige sfeer op het dorp gaf. Het brandweer-evenement trok uiter aard veel publieke belangstelling. twaalf „stuk- BERGEN OP ZOOM. Ook dit jaar zullen op de Julianabeiaard te Es r<gen op Zoom door een zevental beiaardiers zomeravond concerten worden gegeven. Op 5 juni, 17 juli en 21 augustus be speelt de stad'sbeiaardier van Bergen op Zoom, Chr. v. d. Boom, het klokken spel. Op 19 juni de stadsbeia-ardier van Goes, de heer W. J. Harthoorn, op 13 juli Chr. Bos, stadsbeiaardier van Utrecht en op 7 augustus is het de be kende Belgische stadsbeiaardier van Antwerpen, de heer John. Gebruers. Manilla. Het Philippijnse bijbelge nootschap heeft fanta-sierijke zakenlie den bereid gevonden mee te werken aan verspreiding van de Schrift. Een fabrikant van handtasjes plaatst een exemplaar van het Evangelie van Jo hannes in elke tas die hij aflevert. Een collega in plastics doet een deel uit de Bijbel in de plastic kledingzak- ken die hij in de handel brengt. S't. Annaland. De jaarvergadering van de afdeling Sint-Annaland van „Het Groene Kruis", werd door slechts 19 le den bezocht. De voorzitter, burgemees ter J. van den Bos richtte zich in zijn welkomstwoord tot de wijkzuster, mejuffrouw Van Vlaanderen, die voor het eerst de jaarvergadering bijwoonde en dankte voorts allen, die aan het Groene Kruiswerk hun krachten wijd den, Tenslotte richtte hij zich tot het bestuurslid, de heer Chr. Kalle die als zodanig bedankte en in welke vacature deze avond werd voorzien. Voor de ze ven jaar, dat de heer Kalle zitting had in 'het bestour en daarbij zeker niet van achter stond, om zijn bestuursfunctie naar behoren te vervullen, was de voor zitter hem namens de gehele vereni ging zeer dankbaar. Het totale bedrag van het nadelig sal do voor alle diensten bedroeg in 1961 6118,40 gulden. In de begroting 1962 werd het totaal nadelig saldo geraamd op 5350 gulden. Uit 'het jaarverslag bleek dat de ver eniging vrijwel alle Sint-Annalandse ge zinnen omvat en het werk veel waar dering ondervindt. Jammer is, dat de vereniging met tekorten werkt. Gelukkig dat deze door de gemeente, de diaco nieën, het wezen-armbestuur en door bij' dragen van particulieren tot dusver wor den opgeheven. Het aftredend bestuurs lid Abr. J. Boogaard Wzn. werd met grote meerderheid herkozen, terwijl de plaats van de heer Kalle werd be noemd de heer Anth. A. van Luijk. Laatstgenoemde aanvaardde die benoe ming. Omtrent het badhuis deelde de voor zitter mede, dat het aantal b-den sterk afneemt en daarom juli a.s. een maar zal worden met o badhuis op vrijdagr dat de badmeester o lerdag toe is. i°' to :g van 1 gedraaid' ,ng van het en -avond, zo- aan een vrije za- KRUININGEN, Het was gis teren 100 jaar geleden, dat Jacob Nelewart Elenbaas te St. Maar tensdijk werd geboren. De heer Elenbaas, die vele jaren burge meester-secretaris van Kruinin gen is geweest, is op 6 februari 1932 overleden. Hij heeft een grote naam verworven vanwege zijn grote kennis van zaken op het ge bied van de gemeente-admini stratie. De Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren heeft in sa menwerking met het gemeente bestuur van Kruiningen een korte herdenkingsplechtigheid gehou den, tijdens welke het leven en werken van de heer Elenbaas duidelijk werd belicht. In de krin gen van de gemeente-administra tie is de naam van de heer Ele- baas nog steeds bekend als de schrijver van het handboek voor de gemeente-administratie. Burgemeester A. Schipper richtte on dermeer een ibajzonder woord van wel kom tot de nabestaanden van wijlen de GOES. Op donderdag 7 juni a.s. zal in de „Prins van Oranje" de jaar lijkse leerlingen-uitvoering worden gege ven. Het programma -venmeld-t naa-st di verse soli voor piano, viool, cello en gi taar, o.m. het optreden van de A.V.M.O. zangklaiSsen, van de balletiklassen (waar bij een keurklasise), groeipjes blokflui- tisten, een klein accordeon-ensemble en het jeugdorkest „Jong Euterpe" uit de onderafdeling Heinkenszand (fanfare). Voorts is aan de kamermuziek een ruime plaats toegemeten. Er valt nl. te beluisteren een Buit-trio, een trio-sonate van Telemann (fluit, hobo, clavecimbel) en een sonate van Porpora voor 3 strij kers en clavecimbel. De elementaire samenspelklasse brengt een divertimen to van Mozar-t en een syinfonietta van Strategies WAARDE. In de gemeenteraads vergadering heeft burgemeester A. Lok ker meegedeeld, dat voor het jaar 1962 drie woningwetwoningen zijn toe gewezen. Om de bouw te realiseren zijn er twee mogelijkheden: twee wo ningwetwoningen en twee bejaarden- huisjes of drie woningwetwoningen. Na enige bespreking besloot de raad twee woningwetwoningen en twee be jaardenwoningen te bouwen. Mocht dit plan door de instanties niet goedge keurd worden dan zullen drie woning wetwoningen gebouwd worden. De bouw zal gegund worden aan de fa. P. C. Soffers te Hoogerheide voor 39.936. Op zijn verzoek krijgt de heer P. Schrier in de Havenstraat een gasaan- sluiting in zijn woning. Een verzoek van de Kath. Militaire Tehuizen om subsidie werd afgewezen. Aan de heer M. Waterman werd een strook grond naast zijn woning verkocht. In de rondvraag vroeg de heer W. J. Ker sten waar de hekken blijven voor de nieuwe scholen. Dit zal onderzocht wor den. (Ingezonden mededeling) heer Elenbaas. Hij herinnerde eraan, dat de heer E-lenlbaas vanaf 1 decem ber 1916 tot aan zijn overlijden o.p 6 februari 1932 burgemeester-secretaris van Kr-uiningen is geweest. In deze periode is hij bovendien ook nog lid van Ged. Staten geweest. „De heer Elenbaas heeft zijn taak op buitengewoon eervolle wijze vervuld. Zijn verscheiden maaikte niet alleen in Kruiningen diepe indruk, maar ook in alle geledingen van het openbaar be stuur", zo zei burgemeester Schipper, „hij was een man van groot formaat, bekwaam en ook een trouwe vriend. Moge met deze herdenking opnieuw be langstelling gewekt worden voor zijn persoon en zijn werk en mag er een stimulans van uitgaan tot alle gemeen tebestuurders". De voorzitter van de Landelijke Bond van Gemeente-ambtenaren, de heer Hoogkamp, vertelde enkele facetten uit de levensloop van de heer Elenbaas. Hij memoreerde, dat de heer Elenbaas in 1881 begon als onderwijzer in Kruinin gen; in 1889 volgde zijn 'benoeming tot secretaris-ontvanger van de gemeente Krabbendijtke. Daar vond hij zijn roe ping. want toen kon hij zich volledig geven aan zijn studie ever de gemeen te-administratie, merkte de heer Hoog kamp op, „het was een man, die voor velen ontzaglijk veel heeft betekend. Een .grote Zeeuw, die als lijfspreuk werken, denken en leren is level". Ook vertelde de heer Hoogkamp nog, dat de heer Elenbaas 20 jaar hoofdre dacteur is -geweest van het weekblad van de Bond van Gemeente-ambtena ren. En voorts memoreerde hij, dat uit het winnen van een prijs in 1893 zijn handboek voor de gemeente-administra tie is voortgekomen. Een boek, dat sterk de aandacht trok en waaruit on omstotelijk zijn grote kennis van za ken 'bleek. Het was dan ook geen won der, dat dit handboek als leidraad werd gebruikt bij de examens. „Laten wij zorgen door zijn nagedachtenis te eren het wenk van deze man voort te zetten in zijn geest", aldus de heer Hoogkamp tot slot. Tenslotte sprak zijn zoon, de oud burgemeester van 's Heer Arendsker- ke, de heer A. A. Elenbaas, op ont roerende wijze zijn grote waardering uit over het organiseren van deze her denkingsplechtigheid. Daarna vertrok het kleine gezelschap naar de algeme ne begraafplaats, waar op het graf van Jacob Neleward Elanbaas door de heer Hoogkamp namens de Bond van Ge- meente-aanbtenaren een krans wend ge legd, waarmee een eind kwam aan deze stijlvolle herdenking. EVEN TUD? tooo New York. Wie de afdeling „religie" van een boekwinkel in New York be treedt, stoot op een bordje met het op schrift ,Gij zult niet stelen". In Goti sche letters waarschijnlijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3