Nog kansen voor zelfbeschikking Onzekerheid slaat terug op dagelijks leven Openlijke tweespalt verzwakt O.A.S. Amerika wenst soepelheid van Nederlandse regering BSfiMt&K; I De BiltZon Moord na negen jaar opgelost Vuurzee verwoest twee fabrieken Franse militairen uit Oost-Berlijn BRAND SLOEG OVER NAAR CHEFARO BEIDE PARTIJEN BEDENKTIJD HUURDEBAT DONDERDAG Alleen de Gaulle kan Jouhaud nog redden Venezuela blijft onrustig Verdachte vlucht boven landhuis van de Gaulle PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Steun Tegen Verzet Kapitein veroordeeld wegens smokkel Excuus aanvaard Portefeuille na acht maanden terecht Prinses Sophia rooms DIRECTIE HOOGOVENS Onvoldoende begrip in Beverwijk voor belangen industrie Bezwaren CONTANTE BETALING VAN BOETE IN HELE LAND LAATSTE NIEUWS Terreur hervat HORECAPRIJZEN AAN BANDEN Tekort van 24 miljoen pond bij spoorwegen in Engeland Violist verongelukt Het weer overal Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te; Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuren. Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs S 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e jaargang No. solo Dinsdag 5 juni 1962 DR. VAN ROIJEN DR. VAN ROIJEN KOMT PRATEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, arriveert morgen in Nederland voor overleg met de regering. Hoewel over de aard van het overleg niets werd meegedeeld, is het duidelijk dat hij de Nederlandse regering op de hoogte zal stellen van de ontwikkeling in de inzichten van de Amerikaanse regering in de kwestie Nieuw-Guinea. Zoals eerder werd gemeld is er de Amerikaanse regering zeer veel aan gelegen Nederland en Indonesië weer aan de conferentietafel te bren gen. Nu gaan in Washington wel zoals onze Washingtonse correspon dent zondag seinde; geïnspireerde geruchten dat het overleg deze week, begin volgende week al zou worden hervat. In regeringskringen daar is evenwel zeer goed doorgedrongen dat Indo nesië een duidelijker binding van Nederland aan overdracht van het bestuur over westelijk Nieuw-Gui nea eist, alvorens het bereid is zich weer in besprekingen te begeven. Voor de hand ligt daarom, dat dr. Van Roijen de regering erop zal wijzen dat de Amerikaanse regering van het Ne- derltmdse kabinet op dit punt een soe pele houding verwacht. Anderzijds schijnt de Nederlandse ambassadeur de regering mee te kunnen delen dat, wanneer de onderhandelingen eenmaal zijn begonnen, de Amerikaanse rege ring (en ook Oe Thant), Nederland zal steunen bij het verkrijgen van zo ruim mogelijke toezeggingen voor het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's. In dit verband kan er aan worden her innerd, dat zowel de Afrierikaanse onderminister van buitenlandse zaken Harriman, als Oe Thant de laatste dagen hebben gesproken over „bespre kingen op basis van het plan-Bunker". Dat wijst erop dat bij de Amerikaanse regering en bij de secretaris-generaal. Oe Thant de overtuiging leeft dat door middel van besprekingen, nog nadere v formuleringen voor verscheidene pun ten van het plan-Bunker kunnen wor den gevonden. Intussen keert zich in Nieuw-Guinea zelf een aantal groepen steeds heftiger tegen het plan-Bunker. Vertegenwoor digers van Sorong en de Radja Am- pat-eilanden hebben Oe Thant in een telegram meegedeeld dat zij het plan- Bunker niet voor honderd procent kun nen aanvaarden. Het baant slechts de weg voor communisme, kolonialisme en imperialisme, zo zeggen zij. Een groep inwoners van Biak en Noem- foer schreef Oe Thant dat zij het plan- Bunker met stelligheid verwerpt, om dat het zou leiden tot slavernij en ver nietiging van het volk van West-Pa- peoa door het moderne imperialisme van Indonesië. Zij wil Nederlands be stuur tot West-Papoea over eigen lot kan beslissen. De voorzitter van de Democratische volkspartij, Runtuboy, heeft gisteren in Hollandia gezegd dat de vierduizend leden van zijn partij zich met alle middelen zullen verzetten tegen po gingen om het plan-Bunker op Nieuw- Guinea ten uitvoer te brengen. Indien Indonesië westelijk Nieuw-Guinea zou overnemen, zouden de leden van zijn partij de Indonesiërs op hun eigen manier bestrijden: door gebruik te maken van oude strijdmethoden. In Nigeria verklaarde Marcus Kaisiepo: „Indonesië heeft het recht in eigen hand genomen. Als de Uno niets doet om dat land het recht op zelfbeschik king van de Papoea's te doen eerbie digen, zullen ook wij het recht in eigen hand nemen". BRUSSEL (ANP). De Belgische politie is erin geslaagd een moord op een taxi-chauffeur uit Brussel, die ne gen jaar geleden werd gepleegd, op te helderen en de beide daders aan te houden. Nadat onlangs nieuwe aanwijzingen aan het licht waren gekomen, kon de Brusselse politie de 26-jarige bediende Robert Gallard en de evenoude make laar Willy Goddyn arresteren, die kor te tijd later bekenden de moord te heb ben gepleegd. Op 14 maart 1953 hadden zij als 17- jarige knapen een willen stelen voor een plezierritje. Zij waren gewa pend met een revolver en een gummi stok toen zij in de stad de taxi van de 43-jari.ge Benoit Hormans aanhielden. Na een rit met de taxi hadden zij ge probeerd de chauffeur neer te slaan en bij de worsteling had Willy Goddyn het dcdelijke schot gelost. Deze wa$ toen achter het stuur gaan zitten, doen met de wagen tegen een muur gebotst, waarop de twee daders waren gevlucht. BERLIJN (U.P.I.). De Oostduitse politie heeft de zes Franse soldaten vrijgelaten die zondagavond op Oost- duits gebied verzeild waren geraakt en gearresteerd werden. De mannen waren, geüniformeerd en wel, al spelevarende op de Havel op het Oostduitse gedeelte van de rivier gekorpen. Zij werden vrijgelaten nadat de ran se opperbevelhebber in Berlijn zich met de zaak had bemoeid. HOLLANDIA (ANP) Van Hollandia tot Fak Fak en van Me- rauke tot Sorong liggen in Nieuw- Guinea voedselvoorraden en dis tributiekaarten gereed. Bij stagna tie in de aanvoer moeten ze de levensmiddelenvoorziening voor twee maanden garanderen. Het tekort aan ambtenaren werkt verlammend op het ontwikkelings werk, dat juist had moeten worden versneld. Importeurs en winkeliers voeren een voorzichtig beleid. De verkoop van duurzame artikelen, zoals auto's en koelkasten, heeft een dieptepunt bereikt. Het zijn verschijnselen van de politieke onzekerheid, die het le ven in Nieuw-Guinea nu ken merkt. ..Het bestuur loopt op eigen kracht nog door", zo formuleert een hoge bestuursambtenaar de gang van zaken. Van het korps lei dende ambtenaren, dat normaal ruim Zeventig mensen telt, Ont breekt meer dan eenderde gedeel te. degenen die met Europees ver lof afwezig zijn inbegrepen. Garanties Van een drang tot een massale uittocht kan, zo verzekeren de au toriteiten in Hollandia, zeker niet worden gesproken. Op een enkele uitzondering na zet het beperkte handels- en bedrijfsleven zijn acti viteiten. zij het voorzichtig, voort, daarbij rekenend op garanties van de Nederlandse regering. De directeur van economische zaken in Nederlands Nieuw-Gui nea, de heer G. J. Rozenboom, heeft zojuist in Nederland besprekingen gevoerd over voorstellen van het gouvernement tot dekking van mo lest en politiek risico voor bedrij ven in Nieuw-Guinea. De resulta ten daarvan kunnen binnen enkele dagen bekend worden gemaakt. Na een begin van wat zou kun nen gaan lijken op een kapitaals- vlucht in de eerste maanden van dit jaar. is op dit gebied de rust teruggekeerd. Het waren vooral Chinese handelaren, die in de af gelopen maanden aanvragen in dienden voor het overmaken van min of meer belangrijke bedragen naar het buitenland, bij voorkeur naar Hongkong of Singapore. Rem De bepaling dat eerst een fiscaal onderzoek moest worden gehouden om na te gaan of de man in kwes tie aan zijn belastingplicht had voldaan, deed het enthousiasme echter aanmerkelijk afnemen. Het gaat daarbij overigens niet over enorme kapitalen. De bankbiljet- tencireulatie in Nieuw-Guinea gaat de 25 miljoen gulden niet te boven. Hoewel over in- en uitvoer van de laatste maanden geen nauw keurige cijfers bekend zijn. is er in beide een dalende tendentie.. De vermindering van invoer is een ge volg van het voorzichtige beleid van de importeurs. Voor het dage lijks levensonderhoud heeft dit geen gevolgen. Schaarste aan le vensbehoeften bestaat daarom niet. Van prijsverhogingen is nauwe lijks iets merkbaar. Voor meubi lair. auto's, scooters en andere duurzame verbruiksgoederen is er zelfs een prijsdaling. Die gaat zo ver, dat mensen die uit Nieuw- Guinea vertrekken liever hun au to meenemen hoewel de vracht kosten soms ver boven de duizend gulden liggen dan hem voor een abnormaal lage prijs in> Hollandia te verkopen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Weinige minuten na het eerste alarm sloegen gister avond de vlammen al metershoog uit een door felle brand bedreigd fabriekscomplex aan de Keileweg in Rotterdam-West. Nog maar nauwelijks had de met groot materieel uitgerukte brand weer een eerste tiental stralen water op de vuurzee gericht, of aan de achterzijde van Ludwig Leven en Sormani's verf- en vernisfabriek laaiden rook- en vuurkolommen wervelend omhoog. Zij lokten van heinde en ver nieuws gierigen naar het veraf van de behui zingen gelegen brandterrein. Terwijl op de Keileweg steeds meer brandweermaterieel aanrolde, stoom den brandlblusboten op naar de Keile- haven om van het waterfront af aan het blussingswerk te kunnen deel nemen. Met ware doodsverachting probeer den brandweerlieden van de daken af de vuurhaard met hun waterstralen te benaderen. Onbewust van het gevaar dat de brand zich toen al tot de eerste verdieping van het aan' de straat ge legen kantoor had uitgebreid, bleven zij dapper op hun post. Toen zij met fluitsignalen werden teruggeroepen, konden zij zich slechts ternauwernood over een der machinale ladders in vei ligheid stellen. Ingestort Het dak waaróp zij zo even nog had den gestaan, stortte onmiddellijk daarop over tientallen meters lengte in. Dat gebeurde zonder veel lawaai; zo dat er al was werd het overstemd door het angstaanjagend geloei der vlammen. Het vuur vond voedsel in een grote voorraad verf, vernis en andere licht- ontplofbare stoffen. Daar was geen hou den meer aan en na ongeveer een half uur pogingen te hebben gedaan om nog iets van de verffabriek te behouden, concentreerde de brandweer toen haar stralen op het naastgelegen fabrieks complex van Chefaro N.V., de Chemi sche fabriek Rotterdam, waar kort ge leden in het machinegebouw een ketel ontplofte. Ondanks alle inspanning mocht het de brandweer niet gelukken dit onder de wind liggende complex te beveiligen. Voor en achter, overal sloe gen de vlammen over en een uur na het uitbreken zag het er naar uit dat ook van dit complex weinig meer dan een rokende ruïne zou overblijven, misschien met uitzondering van het kantoorgebouw aan de Keileweg. Zo angstaanjagend snel greep het vuur om zich heen dat ook voor het depot van de Amstel Brouwerij werd gevreesd. Veiligheidshalve werd daar de garage ontruimd. Bij het ter perse gaan van deze editie woedde de brand nog met vrijwel on verminderde kracht voort. Kolkende rookwolken en laaien- De twee brandweerlieden uiterst links de vlammen: zo was het gisteravond op deze foto konden zich op het nip- laat aan de Keileweg in Rotterdam-W. pertje in veiligheid stellen toen het dak van de verffabriek instortte. LONDEN. De kapitein van de Ne derlandse kustvaarder Henja, de 41-jari- ge H. P., is gisteren in Londen tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij zou tweeduizend horloges met «en gezamenlijke waarde van ruim hon- derdveertienduizend gulden Engeland binnen hebben willen smokkelen. De horloges waren gevonden in een geheime bergplaats in de hut van de kapitein. De 64-jarige F. van Es is zondag avond in zijn huis in Amsterdam van de trap gevallen. Hij was op slag dood. atad Tokio is in één maand toegeno men met 85.541 zielen tot een totaal ;van 10.114.795 zielen. Van onze correspondent ARNHEM Een politieman in burger heeft aan den lijve onder vonden, dat Arnhemmers niet met zich laten spotten als zij het gevoel krijgen dat er onoorbare dingen met kinderen dreigen te gebeuren. De Arnhemse politieman trof zondagavond laat achter, het stuur van een stilstaande auto met draaiende motor een ongeveer tien jarig meisje aan. Om ongelukken te voorkomen greep hij in door het contactsleuteltje om te draaien en het meisje mee te nemen. An dere kinderen, die dachten aan een ontvoering, begonnen luidkeels te schreeuwen. Twee mannen en een vrouw stormden een nabijgelegen café uit en begonnen er op los te timmeren. Er ontstond een fikse vechtpartij, die pas op het hoofd bureau van politie werd beëindigd. Toen de aanvallers hoorden dat zij een politieman in burger te lijf warén gegaan, boden zij onmiddel lijk hun excuses aan. Ze werden aanvaard. Van onze correspondent pARIJS Steeds duidelijker open- baard zich een tweespalt binnen de O.A.S., met name in Algiers en Oran. De tegenstellingen tussen de aanhangers van het geheime leger in deze beide steden hebben geleid tot een openlijke strijd, zij het dat deze openheid vooralsnog alleen kenbaar is geworden in de publici- teitsorganen. Maar een verzwakking betekent het verschijnsel zeker voor de O.A.S. die de laatste tijd toch al zulke zware klappen te incasseren had gekeregen. Op het dreigement van de O.A.S. met hervatting van terreuracties, dat eer gisteren was geuit in een clandestiene radio-uitzending,, is een veriklaring ge volgd welke iphield dat het opperbevel van de O.A.S. elk recht ontzegde aan degenen die onderhandelingen met de arabieren waren begonnen om namens dé O.A.S. op te treden. Gewaarschuwd werd, dat men zich aan geen enkele overeenkomst zou- houden, die hieruit zou kunpen voortspruiten. De Algierse groep beantwoordde het dreigement uit Oran door gisterochtend een clandestiene uitgave van de krant Depêche d'Algérie te doen drukken, waarin een grote foto van Georges Bi- dault stond en waarin gezegd werd dat „een overeenkomst tussen de beide re volutionaire machten de redding van Algerije betekent". Deze editie was vervaardigd door dertig mensen van de O.A.S., die 's nachts de drukkerij van de krant wa ren binnengevallen en het aanwezige personeel onder druk hadden gezet. De krant kreeg een verschijningsverbod voor onbepaalde tijd. VERZWAKT Als gevolg van al deze gebeurtenis sen is de ontspanning, die de laatste dagen in Algiers merkbaar was ge worden, aanzienlijk verzwakt. Toch blijven goed geïnformeerde Europea nen van mening dat het in het ultima tum genoemde tijdstip nog naar een latere datum verschoven zal worden. Zij baseren dit op het feit dat te Rocher-Noir de onderhandelingen tus sen president Farès en een van de bur gerleiders van de O.A.S., Susini die daar ontvangen is als een in Algerije geboren Fransman en niet als leider van de O.A.S. duidelijk vorderingen maken. Het schijnt, dat beiden het reeds eens zijn geworden over een prin cipieel akkoord. BEDENKTIJD Geen van beide partijen wil namelijk bij een publikatie van de wederzijds gedane concessies haar gezicht verlie zen Het schijnt dat partijen enige be- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Het Tweede-Kamer debat over de huurverhoging zal don derdag kunnen beginnen. Morgen wordt het eindverslag verwacht, maar de Tweede Kamer vergadert dan niet omdat verschillende van de huurwet deskundigen die in het huurdebat het woord moeten voeren, moeten deelne men aan vergaderingen van Provin ciale Staten, die bijeen komen om de nieuwe gedeputeerden te kiezen. Donderdag zal alleen de Kamer aan het woord zijn, zowel 's middags als 's avonds. Minister van Aartsen ant woordt volgende week dinsdag, dus onmiddellijk na Pinksteren. denktijd hebben gekregen voordat zij elkaar weer zullen ontmoeten. Intussen gaat het voorlopig bestuurs orgaan verder mét het voorbereiden van het referendum. De F.L.N. zal zich onder de naam van Nationale Demo cratische Partij waarvan Ben Bella secretaris-generaal zal worden als politieke partij doen inschrijven. De M.N.A. heeft zich ook omgezet in een politieke partij, met de naam van Al gerijnse Volkspartij. Of de Europeanen een of meer politieke partijen zullen oprichten is nog niet bekend. Dat moet dan vóór vrijdag a.s. zijn gebeurd. (Ingezonden mededeling m HOE! VRAAG HET UW FIETSENHANDELAAR Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een portefeuille met geld, die wonderlijke omzwervingen heeft gemaakt, is bij zijn eigenaar terug. Hij werd in Rotterdiaim-Zuid gevonden. De vinder bracht hem meteen naar de poli tie. Er zat ruim vijfhonderd gulden in, maar uit niets bleek, van wie hij was. Omdat het een nogal merkwaardige vondst was, gaf de politie er met een bericht in de krant meer bekendheid aan, zonder daarbij te vermelden hoe of waar die portefeuille was gevonden. Gistermiddag meldde zich op het bu reau Sandelingplein een 85-jarige bewo ner van Zuid, die eens even kwam informeren of het misschien zijn porte feuille kon wezen. Die was hij al acht maanden kwijt en er had 550 gulden in gezeten. Met haakje De omschrijving klopte als een bus, maar alvorens de recherche dat beves tigde, vroeg zij de oude baas nog even op welke manier hij die portefeuille dan wel was kwijt geraakt. Dat kon hij niet met juistheid zeggen; het enige wat hij zich wist te herinneren was dat toen hij medio oktober zijn duitjes miste, hij ook meteen was gaan zoeken achter een deur die gewoonlijk met een haakje wordt gesloten. ,.Dan hebben wij uw portefeuille in onze bureaula, maar hij is wel een beetje smerig", zo onthulde de rechercheur die de man te woord stond. De man die hem had gevonden was iemand van de gemeentereiniging ge weest die op de Pretorialaan een moer riool moest schoonmaken. CJit een der baggerbakken die hij aan een ketting uit dat riool ophaalde, stak een voorwerp dat zijn aandacht trok: een smoezelige portefeuille, aangevreten door de ratten! Ook de bankbiljetten waren aangevreten, maar die zal de Nederlandse Bank toch nog wel willen inruilen. Prinses Sophia van Griekenland, die kortgeleden met Don Juan Carlos, zoon van de Spaanse troonpretendent, in het huwelijk trad, is tijdens haar huwelijksreis tot de rooms-katholieke kerk overgegaan. De prinses behoorde eerst tot de Grieks-orthodoxe kerk, Van onze correspondent PARIJS Het Parijse hof van cassatie heeft het verzoek om herziening van het proces tegen de inmiddels ter dood ver oordeelde ex-generaal Jouhaud onont vankelijk verklaard. Ook wees het een herziening van het proces tegen de ter dood veroordeelde deserteur Dovecar van de hand. Het hof baseert zijn besluit op artikel 8 van het decreet, waarbij op 27 april 1961 de opperste krijgsraad was ingesteld. Volgens dat artikel is geen beroep moge lijk van een vonnis van deze krijgsraad. Het lot van de ter dood veroordeelden ligt thans in handen van president de Gaulle, die gratie kan verlenen. CARACAS (Reuter). De strijd in Puerto Caibello, in weilce Venezolaanse vlootlbasis een muiterij tegen de rege- rinig-Betancourt was uitgebroken, was gisteren nog niet ten einde. In tegen stelling wiet vroegere berichten dat de strijd in het voordeel van de regerings gezinde troeipen al beslecht zou zijn, werd er gisteren in de stad nog steeds schieten gehoord. Er werden ook nieuwe aanslagen en sabotagedaden gepleegd in de hoofdstad Caracas en elders. President Betan- coürt, wiens bewind volgens velen te- zeer anti-Castro is, maakte gisteren zelf bekend dat de gevechten tot dus verre zeker honderd doden aan weers kanten hebben gekost. Zijn troepen wa ren de toestand echter „volkomen mees ter." Intussen is er in Puerto Caibello een avondklok afgekondigd. Sinds gister avond zijn alle telefoon- en telegraaf verbindingen met de stad verbroken. Ook de stroom is uitgevallen. In Cara cas heeft de minister van onderwijs al le scholen tot nader order gesloten. Op een congres van landarbeiders heeft president Betancourt gisteren nog gedreigd straffere maatregelen tegen de communistische partij en de linkse be weging Movioiuento Izquierda te tref fen. Op 5 mei was beide organisaties verboden politieke activiteiten te bedrij ven: men verwacht dat Betancourt ze dezer dagen helemaal zal verbieden. Van onze correspondent PARIJS. De Franse luchtvaartpoli- tie heeft opdracht gekregen om op alle Franse vliegvelden uit te kijken naar een klein burgervliegtuig, dat in de loop van zondag op verdachte wijze boven het dorp Colomlbey-les-Deux-Eglises waar president de Gaulle woont ge cirkeld heeft. Als het kenteken (F 80 K/G) niet vals is, zou het tot de lucht vaartclub van Böne in Algerije behoren. De politie acht het niet uitgesloten dat men vanuit dit toestelletje een nieuwe aanslag op het leven van de Franse president wil plegen. Van onze correspondent IJMUIDEN De directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken beschuldigt het gemeentebestuur van Beverwijk er van, dat het te weinig begrip op brengt voor de belangen van de ba sisindustrie in de IJmond, die, aldus de directie van de Hoogovens, niet alleen voor de Streek, maar ook voor de nationale economie van groot ge wicht is. De beschuldiging is vervat in een brief aan de raadsleden van Beverwijk, waarin de directie haar bezwaren ken baar maakt tegen een voordracht van B. en W. aan de raad over een herzie ning van het Streekplan IJmond-Noord, dat de stedebouwkundige opbouw re gelt van de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en een deel van de ge meente Velsen. In de voordracht stellen B. en W. van Beverwijk de raadsleden voor bij Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land bezwaren in te brengen tegen een aantal punten van het ontwerp-herzie- ning van het streekplan. Deze bezwa ren hebben voor het merendeel betrek king op de uitbreiding van de basisin dustrie (Hoogovens) in zuidwestelijke richting, waardoor de positie van Wijk aan Zee als badplaats, een deel van de gemeente Beverwijk, in gevaar wordt gebracht. De directie noemt de voordracht in strijd met een mededeling van B. en W. van Beverwijk van een jaar gele den. waarbij werd toegezegd, dat van Beverwijk geen bezwaren zouden ko men tegen uitbreiding van de basisin dustrie in zuidwestelijke richting. DEN HAAG Met ingang van 15 juni zal de transactie in handen van de politie het direct betalen van een boete aan de bekeurende agent voor het hele land gelden. De arron dissement en waar de politie die bevoegdheid nog niet had, zijn: Alkmaar, Haarlem, Amsterdam, Utrecht. Middelburg, Groningen, As sen, Almelo, Arnhem, Zutphen, Den Bosch en Roermond. Wat bedoel je met zakgeld? Je hebt niet eens zakken! ALGIERS (AP). De O.A.S. heeft gisteravond bekend ge maakt dat zy bevel beeft ge geven de terreur te hervatten die vijf dagen lang onderbro ken is geweest terwille vans onderhandelingen met de Al gerijnse nationalisten. De O.A.S. blijft, zo werd gister avond per radio bekend ge maakt hopen op een overeen komst met de Algerijnen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van eco nomische zaken heeft een prijzenbe- schikking afgekondigd voor de verkoop van dranken in cafés, restaurants en dergelijke. Dat besluit komt nadat was gebleken dat op grote schaal prijsver hogingen voor bier, jenever en alcohol vrije dranken alsmede koffie en thee waren doorgevoerd. Die verhogingen zijn in strijd met de regels van het prijsbeleid, die met de Horeca-organi- saties zijn overeengekomen. De organisaties hebben er met klem bij hun leden op aangedrongen de prijs verhogingen ongedaan te maken. Een groot aantal bedrijven heeft daaraan echter geen gevolg gegeven. Bovendien zijn in een aantal bedrijven verdere prijsstijgingen geconstateerd. Volgens de thans door minister De Pöus uitgevaardigde beschikking is het Horecabedrijven verboden hogere prij zen voor bovengenoemde dranken te berekenen dan zijn in december van het vorige jaar hebben gedaan. Van onze correspondent LONDEN De Britse spoorwegen hebben in 1961 24 miljoen pond verloren. Ook dit jaar wordt "er een aanzienlijk tekort verwacht. Dit is gisteren onjhuld, op de dag dat de Britse spoorwegen en de Londense ondergrondse, alsmede de stadsbussen in de hoofdstad, hun tarieven weer eens verhoogden. Deze verhogingen vormen een onderdeel van de forse tariefverho ging die in het begin van het jaar werd aangekondigd. Een deel ervan werd half april al ingevoerd, de tweede etappe had men tot deze maand'bewaard. De spoorwegen hopen met de twee verhogingen negen miljoen pond per jaar extra in het laatje te krijgen. Voor een rit in een bus in Londen en in de Londense ondergrondse betaalt men als vroeger op zijn minst drie pennies. Het volgende tarief, naar gelang de afstand die men wenst af te leggen, is zes pennies, dan volgt negen pennies. De verhogingen die gisteren werden ingevoerd hebben alleen betrekking op de tarieven boven negen pennies. TIEL. In een bocht bij de Voge- lenzangsebrug in de buurt van Tiel is gisteravond een auto met zes mensen van de weg geraakt. De wagen kwam op zijn kop in een sloot terecht. De Haagse violist H. Weiss kwam om het leven. Twee inzittenden werden ernstig gewond. De andere liepen lichte verwon dingen op. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot van avond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot mati ge wind tussen noord en noord oost. Iets hogere temperaturen. MIESJE: Oh, alweer die zon. 6 juni: zon op 4.23, zon onder 20.54; maan op 8.11. Helsinki weer wind max.t. n.sl onbew. N 11 0 Stockh. l.bew. O 18 0 Oslo h.bew. ZO 20 0 Kopenh. onbew. zw 15 0 Zürich onbew. ONO 16 0 Genève onbew. NO 18 0 Locarno l.bew. stil 20 0 Wenen onbew. W 13 0 Innsbr. zw.bew. O 15 0 Belgrado 1 bew. NW 18 0 Athene onbew. ZZW 30 0 Rome onbew. w 22 0 Ajaccio zw bew. ZZW 21 0 Madrid regen stil 20 0 Majorca geh.bew. stil 17 10

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1