Verdiende zege van Zeeuwsch KNVB-elftal op Haarlem KRIS Sf™ Openingsduik bij 13 graden door Zeeland Zuidwesters verloor volgens traditie van Vios (4-3) Goede prestaties op zangconcours in Goes Aanvalslinie thuisclub zoekt het in te korte spel Traas uitblinker Zeeuws elftal tegen Den Haag Chr. nat. school won wisselbeker Raad Kortgene helpt judo Technisch heter Meeuwen sloeg Duiveland5-2 Steun voor plan van Kroesjtsjef Maandag 4 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 NOORDHOLLANDERS WAREN ONPRODUKTIEF Korte pass Voetballen voor de bejaardenreis Jo de Roo werd warm gehuldigd Wisselbekertornooi v.v. „Kloetinge" KNVB afdeling Zeeland Geen stootkracht Uitslagen sportwed- strij den H.T.S. Ronde van Nieuwvliet Chinees slotfeest van herv. jeugd WATERPOLO NOG NIET VAN START Zeeuwse korfbalcompetitie Seriewedstrij den AZVV Zwembad „het For F' in gebruik gesteld Maria Peeters (13) won schoolbladprij svraag Britse vakbond zuivert Kernenergiecentrales binnen vijf jaar in gebruik IRAK BREEKT MET WASHINGTON ARNEMUIDEN. Het Zeeuws zaterdag-K.N.V.B.-elftal heeft in een op matig peil staande wedstrijd een verdiende 20 zege behaald op een Haarlems-K.N.V.B.-elftal. In deze wedstrijd, die op het terrein van Arnemuiden voor een behoorlijk aantal toeschou wers gespeeld werd, deed de sterke wind veel afbreuk aan het spel. Beide teams misten homogeniteit om tot goede en doel treffende acties te komen maar individueel kwamen diverse spe lers wel tot aardige prestaties. Vooral de beide defensies waren goed op dreef. In het Zeeuwse elftal speelde stop per Noud de Rijke (Arnemuiden) een so lide en nuttige partij. Hij was zeer moei lijk te passeren en plaatste bovendien uitstekend. Ook bleek zijn kleine gestal te geen beletsel te zijn om practisch al le kopduels te winnen. Omdat De Rijke uitstekend werd bijgestaan door de beide backs, Wim van Belzen (Arnemuiden) en De Smet (Spui), kreeg Traas (Nieuw- dorp) in het doel maar weinig gevaarlijk werk op te kanppen. De beide Zeeuwse kanthalfs Verberk- moes (Spui) en Walrave (Rillandja) haalden een ruime voldoende. In de voorhoede klopte het echter niet erg. Ai- le spelers toonden capaciteiten maar het juiste maatgevoel bleef zoek. Midvoor Poortvliet (Arnemuiden) kon tegen de goed sluitende defensie der gasten maar zelden gevaarlijk worden omdat hij niet op de juiste wijze werd gelanceerd. De ze toch wel bekwame aanvalsleider sor teert nu eenmaal het meeste effect wan neer hij even kan doorstoten zoals bij diepte-passes. Evenals bij Haarlem ont brak het de Zeeuwse voorhoede aan snel spel met elan en beweeglijkheid. De In het blauw-wit gestoken Zeeuwen die in de eerste helft de wind in de zei len hadden kregen na 8 min reeds een morele steun toen Maas (Spui) via de paai scoorde, 10. Mede dank zij het feit dat Haarlem hierna direct het accent op de verdedi ging ging leggen bleef Zeeland het meest aan bod. De Zeeuwse defensie had wei nig moeite met de sporadische aanvallen van de bezoekers, terwijl beide kant- halfs door goed stuwend werk de SCHOONDIJKE. De bejaarden gaan dit jaar een bezoek brengen aan de dierentuin te Antwerpen. Er bestaat voor de reis veel animo. De reis wordt gehouden op 12 juli a.s. Op 16 juni wordt er om de reiskas te steunen een voetbalwedstrijd gehouden tussen elftal len van de middenstand en de ambte naren. In het ambtenarënelftal zijn op gesteld burgemeester Hoftijzer, wethou der Toesseint, G. v. d. Waal, Iz. v. d. Walle, A. Huijgen, C. Musson, ir. Roest, J. Fremouw, Iz. v. Overbeeke, R. de Rijk en W. Leenman. Scheidsrechter is dhr. De Klerk, hoofd openbare lagere school. Wethouder De Feijter verricht de aftrap. KRUININGEN. Na zijn grote triomf in Bordeaux-Parijs is Jo de Roo vrijdag in Kruiningen terug gekeerd waar hij natuurlijk uitbundig werd be groet door zijn jonge vrouw Corrie, zijn familie, en verder door vele wie lerfans. Vele bloemstukken versierden reeds de kamer toen de slanke pedaleur voor het eerst na een tiental dagen weer binnenstapte en er kwamen er nog meer bij naarmate de dag vorder de. Dit was ook het geval met het sta peltje telegrammen. Er waren o.a. ge lukwensen van De K.N.W.U. van Kees Pellenaars en vele andere geïnteres seerden bij de wielersport. De muziekvereniging ..E.M.M." uit Kruiningen bracht De Roo 's avonds een serenade. De sterke en nu befaam de coureur bleef er als vanouds heel bescheiden onder. Omdat hij na zijn succes een grote trekpleister geworden is voor organisators van wielerwedstrij den ligt nog een druk programma op Jo te wachten. Reeds zaterdag vertrok hij daarom weer al naar Frankrijk waar hij enkele dagen zal blijven. KLOETINGE. Het „Hollandia" wisselbekertornooi dat de v.v. „Kloe tinge" op 2e Pinksterdag organiseert geniet steeds meer populariteit en krijgt dit jaar een zeer sterke bezet ting. Vooral van de zijde van buiten landse clubs is er voor dit evenement een groeiende belangstelling. De Bel gische club „S.K. Beveren" zal ook nu weer van de partij zijn. Deze club heeft vorig jaar zijn suprematie bewe zen en speelt voetbal van een zeer goed gehalte. De verenigingen Middelburg en Goes zullen echter alles in het werk stellen de hegemonie der Belgen te doorbreken. S.K. Beveren heeft thans een ver gaande verjonging in zijn team doorge voerd en zal o.a. met een voorhoede opereren waarvan de gemiddelde leef tijd van de spelers 17 jaar is. Met veel belangstelling ziet men ook de ver richtingen tegemoet van het Duitse Tus Bredenscheid en van de Zeeuwse 2e klasser Hontenisse. De organiserende vereniging zal zich waarschijnlijk weten op te trekken aan de kracht van haar tegenstanders. Het gemeentebestuur van Kloetinge heeft belangstelling getoond voor dit tornooi en zal de bestuursleden van de deelnemende verenigingen officieel ont vangen in „Amicitia" op maandag 11 juni op het gemeentehuis tussen 12 en 1 uur. 's Zaterdags daarvoor worden de buitenlandse gasten officieel ontvan gen door de v.v. Kloetinge in „Amici tia" terwijl er in genoemd verenigings. gebouw 's avonds een gezellig samen zijn is. 's Zondags wordt er een rond rit gemaakt via Noord-Beveland naar Walcheren. Het tornooi begint om 1 uur 's mid dags. MIDDELBURG. Uitslagen van zaterdag: Promotie competitie 2e klas Meeuwen I Duiveland I 52; Bekercompetitie VCK—Be velanders 13; Kats—Kapelle 66. aanvalslinie herhaaldelijk in staat stelde voor het doel vam Burger te komen. In de Zeeuwse voorhoede bleef men ech ter de korte pass te veel prefereren, en dit bleek eeh kolfje naar de hand van stopper Schotman c.s. Poortvliet werd maar weinig bewe gingsvrijheid gegund en zijn medespe. spelers wisten hiervan niet te profiteren, Alleen een schot van De Boer (Rillan- dia) bracht Burger even in moeilijkhe den: de Haarlemse doelman verwerkte dit met zijn vuisten tot corner. Even la ter suisde een schot van Van Dixhoorn (Tem.Boys) juist over de lat maar bi) deze wapenfeiten bleef het voor de rust aan de Zeeuwse kant terwijl wij voor Haarlem op dit punt nog niets hadden genoteerd. Wie gemeend had dat het Zeeuws-elf tal na de hervatting met de wind enigs zins tegen een zware dobber zou krijgen kwam bedrogen uit. Reeds na 7 min. voltrok De Boer eigenlijk reeds het von nis over de bezoekers met een goed ge richt schot, 3—0. Haarlem kwam weliswaar tot behoor lijke tegenacties maar van zijn voor hoede ging toch te weinig stootkracht uit en ook miste zij produktiviteit. Met en kele kansen werd nonchalant omgespron gen en doelman Traas zag met genoegen de bal hoog over of naast zijn doel vlie- VLTSSINGEN. De uitslagen van de vrij dag gehouden sportwedstrijden van de H.T.S. luiden: voetbal: WW2E2: 4—-0; E2W2; 2 2- WW3W3: 1—3; E2—W2: 22; WW2W2: 30; E3WW3: 0—3; El—Wl: 1—1; WW1— El: 3—0; WW1—Wl: 5—0; W3—WW2 0—3; Leraren—WW2: 3—2; Handbal: EWW: 1 14; W—E 7—1; W—WW: 2—8. NIEUWVLIET. Zaterdag wordt de 11e Ronde van Nieuwvliet verreden. Het wakkere wielercomité heeft ook nu een goed rennersveld gecontracteerd. Ditmaal komen niet alleen nieuwelin- en maar ook veteranen aan de start. )eze rijden 40 ronden of 60 km. Onder de deelnemers bevinden zich o.a. Beer- kens uit Lieshout, van de Berg (Utrecht), Oelemans (Tilburg), De Bruijn (Roosendaal), Oosterbosch (Os- sendrecht) e.a. Bij de nieuwelingen die daarna starten voor een afstand van 70 km bevinden zich Minneboo, Van Dorst, Boeymeer. Kennis, de Zeeuwen Kosten en v. d. Maas en diverse andere pro minenten. MIDDELBURG. Het Zeeuwse za terdag K.N.V.B.-elftal, dat in Arne muiden met 20 van Haarlem won, zal zaterdag a.s. 's-middags om half drie in Kapelle uitkomen tegen het elftal van Den Haag. Schoolkorfbal in Goes GOES. Voor de zesde achtereen volgende maal organiseerde zaterdag de Goese korfbalvereniging TOGO het jaar lijks schoolkorfbaltournooi voor de lage re scholen uit Goes en omgeving. Dank «ij een perfecte organisatie en vooral ook door het feit, dat de velden van het Goese sportterrein zaterdagmiddag door het groen dat deze velden omzoomt, bescherming boden tegen de koude oos tenwind, werd dit tournooi opnieuw een succes. Jammer genoeg was de belang stelling van de scholen minder dan vo rig jaar toen bijna 20 schooltwaalftal- len deelnamen. Ditmaal waren er twaalf teams die met veel elan en groot en thousiasme streden voor de eer van hun school. De wisselbeker, die vorig jaar in het bezit was gekomen van de Jan Ligthart school verhuisde deze middag naar de pnjzenkast van de Ohr. Nationale school aan de Bermweg. Het twaaltal van de ze school speelde in een enerverende finale tegen de ploeg van de H. v. d. Veenschool A gelijk (2-2) en was vervol gens bij het nemen van de beslissende strafwo-rpen iets gelukkiger. De finalewedstrijd begon al zeer sen sationeel. Vanaf de uitworp zorgde de v. d. Veenschool voor 1-0 maar regel recht vanaf de uitworp na dft doelpunt brachten de scholieren van de Chr. Nat. school weer in evenwicht. (1-1). Na 8 min. spelen werd het 1-2 voor deze school maar in de tweede helft depo neerde, onder luide toejuichingen van het talrijke jeugdige publiek, Johny Bakker vlak voor het einde voor de v. d. Veenschool de gelijkmaker in de korf (2-2). Kampioen van afdeling C, welke afde ling niet in de finale werd betrokken, werd het B-twaalftal van de Jan Ligt hartschool, gevolgd door J. Ligthart- school C en de H. v. d. Veenschool C. Z.D. .13 127 4 JUNI De volledige Hitslagen van dit tournooi wa ren afd. A H. v, d. Veenschool aPr. Bea trixsehool a 2-0; KohnstamschoolJ. Ligt- hartschool a 02; Pr. Beatrixsehool aKohn stamschool a 0-2; J. Ligtharschol aH. v. d. Veenschool a 0-1; H. v. d. Veenschool a Kohnstamschool a 2—0; Pr. Beatrixsehool— J. Llgthartschool a 0-7; Eindstand; H, v. d. Veenschool A 0p, J. Ligthartschoola 4p, Kohnstamschool A 2p en Pr. Beatrixsehool A Op. Afd B Chr Nar sch.OL.S, 's H. Arendsk. loe 5-0; OL.'S. Wilhelm, dorp—Chr. Nat sch. —O.L.S. 's H.ArendskerkeH v. d. Veen school B 21; H. v. d. Veenschool BChr. Nat school 0-2; O.L.S. VvMlhel.minaöorpO.L.S. 's H. Arendskerke 1-3; H. v. d. Veenschool BO.L.S. Wilhelm.dorp 1-1; Eindstand Chr Nat. school 6p; O.LA. 's H. Arendskerke 4p: O.L.S. Wilhelmina dorp lp (derde prijs na strafworpen), H. v. d. Veenschol B lp; Afd. C J. Ligthartschool b—J. Ligthartschool c 1-0; H, v. d. Veenschool cKohanstamsch. B 0-0; J. Ligthartschool C—H. v. d Veensch. C 0-0: Kohnstamschool—J. Ligthartschool B 0-2; H. v. d Veenschool CJ. Ligthartsch. B 0-1; Kohnstamschool BJ. Ligthartschool C 0-1. Eindstand: J. Ligthartschool B 6p, J. Ligthartschool C 3p, H. v. d. Veenschool C 2p en Kohnstamschool B lp. gen. De Zeeuwse aanvalslinie, nu wel be ter op dreef dan in de eerste helft en met meer ambitie spelend, kon niette min de juiste opening in de verdediging van de gasten niet vinden. De laatste tien minuten waren uitge sproken in het voordeel van Haarlem maar de Zeeuwse defensie stond pal en Rinus Traas kreeg nog even gelegenheid zijn talenten te tonen bij schoten van Verwoerd en De Koning, wat hem ove rigens goed afging. Zeeland: Traas, De Smet. De Ri.i'ke, Van Belzen-Verberkmoes, Walrave-Van Dixhoorn, Haak, Poortvliet, Maas, De Boer. HAARLEM: Burger. De Boer. Schot man, De Bakker-Bart, De Wagt-v. d. Linden. Verwoerd, Groot, De Koning, v. d. Plas. KORTGENE. In de vrijdagavond gehouden raadsvergadering werden, naast de ingrijpende beslissingen over verkopen van gronden etc. in het re- creatiegebied, nog tal van andere be slissingen genomen. Zo zag de Judovereniging „Noord Beveland" zich een renteloos voorschot toegewezen van 1200.-, af te lossen in 3 jaarlijkse termijnen van 400. waardoor deze vereniging kan overgaan tot aanschaf van een judomat. Dit had echter tot gevolg, dat het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van de vol leybalvereniging „D.V.V." te Kortgene moest worden teruggenomen omdat eerst de Heer M. K. Verburg (VVD) zich afvroeg waarom aan de judo wel en aan de volleybal niet. Een standpunt waarop de Heer A. Welleman en Mw. A. Janssen-Sytema direct inhaakten. B. en W. stelden het daarop zo dat, wanneer de levensvatbaarheid van een vereniging staat of valt met geld, er gesubsidieerd zal worden. In een vol gende raad zal men nu ten aanzien van het verzoek van de volleybalvere niging met meer cijfermateriaal ko men. De verordening ingevolge de Win kelsluitingswet 1951 met betrekking tot de kapperswinkels werd gewijzigd in dien zin, dat er in het vervolg in Co- lijnsplaat geen verplichte middagslui- tiing voor de kappers meer zal bestaan en deze dus z-elf de verlangde middag kunnen bepalen. De Bond voor bejaarden, afdeling Kortgene krijgt een subsidie van 100 per jaar, ingaande 1962 en de Prov, commissie ter bevordering van Rijks wege van de veefokkerij 2ag zich een bedrag van 10 toegewezen. Van de overige beslissingen van de Raad Kortgene noemen wij nog de be noeming van de Heer J. Karman te Co- lijnsplaat tot administrateur bij de Vis mijn te Kortgene en het besluit om de parallelweg langs de weg over de Zand- kreekdam voortaan te gaan betitelen met „le Deltaweg". Deze naamgeving was nodig omdat de zes dienstwoningen van de Rijkswaterstaat aan deze paral lelweg van een straataanduiding konden worden voorzien. Tijdens de woensdag en zaterdag ge houden. mondelinge eindexamens van de Rijkskweekschool in Middelburg slaag den de volgende candidaten: De heren A. P. Feijtel te Werneldinge, C. L. Hoek van Diijke te Woliplhaartsdijk, D. Jan.se te Arnemuiiden, C. de Keijzef te Middelburg, S. de Kraker te Biervliet, A. C. Louw-er.se te VUssingen, P. de Nooijer te Vlissingen en J. Notefoaart te Breskens. 0 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun -goedkeuring gehecht aan het raadsbesluit tot aankoop van het café De Dam. Binnen korte tijd zal het verenigingsleven van Schoondijke nu de beschikking krijgen o-ver een eigen home. Ook de Bej-aardensociëteit en de Hanklbilbliotheek zullen nu een definitie ve huisvesting krijgen. GOES. De hal van de amtoa-chts- school aan de Bergweg was zaterdag avond herschapen in een Chinese thee tuin. Ter afsluiting van het winterwerk had de hervormde jeugdraad weer voor een klinkende slotavond gezorgd, die dit/maal geheel in Chinese stijl werd gehouden. In de meest schilderachtige kledij liepen de „chinezen" rond ondeT een -bos van kleurige lampions. Jong en oud had zich gestoken in een Chi nees costuuim. Ja, ook de ouderen, want de voorzitter van hervormde jeugdraad, ds. W. Janssen, wika D. E. Hiensch, verscheidene jeugdouderlin- gen, wika C. F. Best, kortom 'het ge hele gezelschap had zich vermomd als pure Chinezen. Ook het programma van cabaret, zang, muziek en dans ademde een Chinese sfeeT. Het muziek programma moest echter worden ge wijzigd. omdat zoals later bleek, van bepaalde nummers toestemming van de Buma was vereist. Aan het geheel van het programma deed dit echter geen afbreuk. Het is voor de hervormde jeugdraad een in alle opzichten ge slaagde slotavond geworden. 0 De NCVB in Gapinge hield onder lei ding van de nieuwe presidente, mevr. A Stur-m-Louws, een vergadering. Ds. R Oostedhoff, geref. predikant te Slie- drecht sprak over „Kerk en toekomst, verwachting". 0 Door de Chr. Meisjes-club „Mantiha" te Zoutelande werd deze maand 10,50 voor de NOVIB bijeengebracht. 0 Bij de levensmiddeleninzameling voor Oost-iDuitsland liet de CJMV in Zoute lande zich niet onbetuigd. Het resul taat -was 22 macaroni. 0 De korenmolen van de Hulster te Schoondijke is door brand bedreigd ge weest. In de machineloodis vatte een bak met olie vla.m waardoor een felle brand ontstond. Gelukkig was molenaar De Hulster in de buurt en zag hij kans met hulp van anderen zijn molen voor de ondergang te behoeden. 0 Op een terrein langs de Tragel te Schoondijke -waar men aangevangen is met de bouw van de bungalow voor dhr. Ir. Roest, directeur van. de Rijks mid delbare landbouwschool, werden 5 zwa re balken bestemd voor het dak van de garage, ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. 0 Tot 1 juni werd bij de spaarbank der Coöp.Boerenleenbank Hoedekeus- kerke ingelegd 902.871.75, terugbetaald werd in dezelfde periode 556.875.63, een spaaroverschot dus van ƒ345.996.12. Het saldi van de spaarbank bedroeg op 1 juni f 5.739.356.88. Er kwamen tot 1 juni 76 nieuwe spaarders bij. 0 De afdeling Hoedekenskerke van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van mevr. Van Doeselaai-Meeuwse. Als spreker was aanwezig de Weledele Heer H. v. Elven uit Wlssekerke, deze had tot onderwerp; De vader in het ge zin. 0 De amateur Ko Tolhoek uit Yerseke heeft zaterdag een beste prestatie ge leverd in de eerste etappe v-an de Ron de van Brabant. Tolhoek eindigde op de zesde plaats. In Oss is Henk Mol uit Lewcdorp zaterdag 3de geworden in een wedstrijd voor adsipiranten. Er waren 45 vertrek kers. Bij dé 85 nieuwelingen die van start gingen wist Wim de Wilde zich als 15de te - klasseren. ■tj <V -"f.r De chr. muziekvereniging „Soli Deo Gloria" te Colijnsplaat behaalde op het bondsconcours te Koog aan de Zaan, uitgeschreven door de Bond van Chris telijke Muziekverenigingen in Neder land, een eerste prijs met 291 punten in de eerste afdeling Fanfare. De afdeling Colijnsplaat van de Ned. Ohr. Vrouwenbond vergaderde onder lei ding van mevr. M. Dijkmeijer-van Dijk. Zuster Evertse uit Middelburg sprak over het onderwerp Voorlichting Kan kerbestrijding, waarbij een film werd vertoond. 0 De heer T. L. H. Pieterse te Voor schoten, voorheen woonachtig in Goes is aan de V.U. te Amsterdam .geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie. ZOUTELANDE. De Meeuwen uit Zoutclwide hebben zich ernstig kandi daat gesteld voor eon plaats in de eer ste klasse van het Zeeuws KNV B-voet bal. Op eigen terrein werd hi een aan trekkelijk duel Duiveland met duidelijk versehil geklopt: 52. Het spelpeil was in deze ontmoeting niet bepaald hoog maar het hoge tempo en de vele doel punten maakten veel goed. De Zoute- lamdse ploeg was technisch de betere en had de gehele wedstrijd een over wicht. In de eerste helft hadden de Meeuwen het voordeel van de harae wind. Door rechtsbinnen Kleinepier namen de gastheren in de vijftiende minuut de teidtog. Een -zuiver klimmend vleugel schot trof doel: 10. Twee minuten la ter was de stand echter gelijk en daar was de niet 'bepaald balvaste Meeuwen doelman debet aan. Een onverwachte aanval van Duiveland werd door Oos- terboer afgerond: 11. Het bleef voor beide doelen spannen doordat beide aanvallen vinnige offen sieven ontketenden. Na een half uur hernam Meeuwen op een wat gelukkige wijze de leiding. De Duivelandse rechts back speelde zeer -slecht terug en mid voor Cijvat was er als de kippen bij om de bal langs de keeper te -schieten: 21. Vlak voor rust belandde nog een fraai schot van Kleinepier tegen de lat. Na de rust was Duiveland, dat slecht van het windvoordeel profiteerde, dui delijk minder. Na een kwartier maak te de volkomen vrij staande Cijvat er 31 van. De spanning kwam vijf minu ten daarna weer terug toen Duiveland de achterstand kon verkleinen. Een vrije schop iets buiten het strafschop gebied werd door Van Dijke listig over het Meeuwen-muurtje -geplaatst: 32. In de 25ste minuut speelde Cijvat zich weer vrij en het was 42. lOL-1 hij vijf minuten daarna oen vierde doelpunt maakte (de Duiveland Keeper dook o-ver een schot van hem heen) was de strijd beslist: 52. MIDDELBURG. Wanneer maar dat ziet er op dit moment nog niet naar uit de temperatuur van het buitenwater wat stijgt kan in Zeeland een aanvang gemaakt worden met de waterpolocompetitie. Voor de afgelopen week waren reeds drie wedstrijden in de 4e klasse q van de KNZB vastge steld, maar wegens -het koude water gingen de ontmoetingen niet door. Zee land beschikt nu eenmaal niet over een overdekte zweminrichting, waarin uit stel van wedstrijden tot de uitzonderin gen behoort. Voor deze week staan op het pro gramma: heren: maandag 4 juni: Luc- tor 1SZV 1 (19.30 Middelburg); Bruin vis 1—Zeehond 1 (20 uur Sas van Gent); dinsdag 5 juni: Schelde 1Gan- ze 1 (20 uur Terneuzen); vrijdag 8 ju ni: SZV 1Schelde 1 (19.30 Souburg), Ganze 1—Zeehond 1 (20.15 Goes). GOES. In de eersie klasse v»n de Z.K.B. heeft Zuidwesters 1 zaterdag middag bij Vios 1 een traditie voort gezet. De groen-witte Souburgers kun nen in Krabbendijke steeds moeilijk tol winst komen en ditmaal werd het zelfs een 43 nederlaag tegen een Vlos-ploeg dié deze competitie toch weinig grote duigen op haar naam kon schrijven. Het duel in de kopgroep tussen Togo 1 en Swift 2 stond op goed peil waarbij bei- ie ploegen een goed schot serveerden De eerste helft hadden de Goesenaars het heft stevig in handen hetgeen re; sulteerde in een 4—1 voorsprong bij rust. In de tweede helft wierpen de Swift-reserves zieh mét hernieuwde moed en met succes in de strijd. Mede door twee uitstekende doelpunten van de technisch en tactisch nog gade Floor Schreuders werd het 43 en toen zag het er voor de rood-Witten even wat le lijk uit. Zij hersteldén zich echter keu rig en persten er na een stevig slotof- fensief een overtuigende 84 zege uit. Elto 1 kwam eindelijk, na vijf achter eenvolgende nederlagen, weer tot een weliswaar wat krappe 3—2 zege op Zee landia 1. Voor hekkesluitér Top was er deze week weer geen enkel succesje weggelegd. Dinsdagavond verloren aê rooabroeken uit Arnemuiden kansloos met 1—8 van Swift 2 en zaterdagmid dag konden zij ook het slotoffensiêf van de Tjoba-reserves niet tot staan bren gen (52). De stand in de eerste klasse: Animo 1 13—24; Togo 1 14—23; Zuidwesters 1 15—20; Swift 2 14—19; Zeelandia 1 14— 10; Tjoba 2 14—8; Vios 1 10—7; Elto 1 14—7 en Top 11—0. In klasse 2a waren geen wedstrijden vastgesteld. Zonder inspanning In 2b wori leider Luctor 1, zonder zich enige inspanning te getroosten, met O— 6 bij Vitesse zodat nóg één punt, uit drie wedstrijden te behalen, het Terneu- zensê twaalftal scheidt van het kam pioenschap en de daarmee samenhan gende promotie naar de eerste klasse Z.K.B. Olympia sloot de competitie af met een klinkende 4—8 overwinning op de Foei en stelde hiermede de vierde plaats veilig. Stand in 2b: Luctor 1 U— 21; BI.Wit 1 13—19; Volharding 14—16; Olytnpia 14—15; de Poel 12—9; Vites se 10—6; WKV 12—6 en Vios 2 9—7. In 3a werd Swift 3 op de weg naar de titel hog een handje geholpen door nummer 2 op de ranglijst Animo 3, dat zo vriendelijk was om dinsdagavond j.l. zeer onverwachts met 8—6 te verliezen van Swift 5. Zelf wonnen de leiders met dubbele cijfers van Dos 55 2—10. Wel iswaar won Animo 3 zaterdagmiddag nog van Vedo 2, maar de Swift 3-voor- sprong is nu zo groot geworden dat hier geen inhalen meer aan gemaakt is. On- do 3 liet zich door Stormvogels niet verrassen (8—4) en zo bleef het reser veteam van de Westikapelse vogels, in gezelschap van Vedo 3 op de laatste plaats. Stand in 3a: Swift 3 1426; Ani mo 3 13—20; Atlas 13—17; Ondo 3 15— 16; Swift 5 12—13; Vedo 2 12—10: Dos 55 1416; Stormvogels 2 113 en Vedo 3 11-3. Prettige middag In 3b was het een prettige middag voor het Wissekerkse VZOD. Na van het begin der competitie af de rode lan taarn te hebben gedragen slaagden zij er in om via een fikse 115 overwin ning op Zeelandia 2 de laatste plaats te verlaten ten koste van hun tegenstan ders. Leider Togo 3 ging het tegen Elto 2 weer naar den vleze (91). Het op rukkende Tjoba 3 kon dinsdagavond te gen Togo 4 haar opmars nog ongestoord voortzetten (62) maar zag zich zater dagmiddag in Borssele door Vopo ge stuit <64). Stand in 3b: Togo 3 11—21; BI.Wit 2 12—15; Vopo 11—13 (2 wp. in mind.); Tjoba 3 13—13; Elto 2 11 11; Togo 4 12—11; Luctor 2 9—7; VZOD 10—5 en Deelandia 2 114. In de Walcherse avondklasse blijft men de spot drijven met alle prognoses. Al leen Zuidwester 3 bleef de goede lijn in de prestaties volgen. Het versloeg Animo 4 met 3—6. Ondo 2 daarente gen liet het tegen Swift 4 onverwachts zitten (14). Stand: Zuidwesters 3 4— 7; Ondo 2 4—4; Swift 4 44 en Animo 4 41. De rest van de uitslagen luidt: adsp. A Zuidwesters aSwift b 10—1; B: KVLNoad 6—0; C: Ondo b—Swift vlug 1—2; Ondo b—Animo c (28/5) 2 5; D; De Poel—Luctor 4—2; pupillen B: EltoTjoba 10; Blauw Wit aOlym pia a (29/5) 1—0; Blauw Wit bTogo (29/5) 1—2; Blauw Wit b—Tjoba (30/ 5) 0—0. AXEL. AZW startte zaterdag se- rieweds-trijden, waarbij eerst AZW II tegen Zaamslag in het veld trad. De Axelse reserves namen spoedig de lei ding maar bleken daarbij al hun kruit te hebben verschoten. Met de regel maat van een klok voerde Zaamslag de stand op tot 16. Aantrekkelijker was de daaropvolgende ontmoeting tus sen Sluiskil en Philippine. Sluisfkil was met snelle uitvallen gevaarlijker dan Philippine dat weliswaar een licht veld- overwicht had maar niet over schutters beschikte. Met de rust was het 21, de eindstand was 42 voor Sluiskil. Aanstaande zaterdag vindt de finale plaats tassen Sluiskil en Zaamslag, ter wijl AZW II en Philippine om de der de plaats strijden. In Spui vond de eerste nederlagen- ontmoeting plaats tussen Spui en AZW. Beide elftallen waren niet compleet omdat beide ploegen spelers hadden afgestaan aan het Zeeuws zaterdagelf tal. De Axelaars beschikten over de beste ploeg en wonnen verdiend met 0—2. GOES. Het zangconcours, dat door de ring Zeeland van de Kon. Bond van Chr, Zang- en Oratoriumverenigingen in Nederland, zaterdag in de Westerkerk werd georganiseerd, mag in alle op zichten als geslaagd worden beschouwd. De deelname was zeer goed, want niet minder dan 27 koren, waaronder enke le jeugdkoren, waren present om het beste beentje voor te zetten. Wat de prestaties betreft, is naar het oordeel van de jury, de heren H. M. de Wolff te Rotterdam en P. C. Brakman te Axel, een stijgende lijn waar te nemen. Met kop en schouders staken de voca listen van „Soli Deo Gloria" uit Souburg onder leiding van de heer Jac. Suur- mond boven de andere koren uit. Met niet minder dan 243 punten in de ere- afdeling behaalde deze vereniging met glans de eerste prijs. De jury kwam voorts tot de conclusie, WOLPHAARTSDIJK. Het Rotter damse zwembad dat aan de Oude Plantage lag en dat in verband met vervuiling van het Maaswater niet meer gebruikt mocht worden, is naar Wolphaartsdijk gesleept en zaterdag officieel in gebruik gesteld. Alsof het stralend zomerweer was, ging deze opening met een zwemfestijn gepaard. Het koele Veerse Meer-water van dertien graden vermocht de Wol- phaartsdijikse jeugd niet te weerhou den er pardoes in te springen. Burge meester B. H. G. ter Haar Romeny verrichtte het openingsceremonieel. Hij gooide een 'bal te water met het min of meer verrassende gevolg dat een twintigtal jongens en meisjes van de kant sprongen oim het ding te adopte ren. Ter gelegenheid van deze verfris sende opening vertelde de burgemees ter nog dat waarschijnlijk volgend jaar een opening in hef zwembad gemaakt zal worden waardoor de meer erva ren zwemmers rechtstreeks het Veer se Meer in kunnen komen. Tevoren was een korte bijeenkomst gehouden, waarop de voorzitter van de Wolphaartsdijkse Zwemvereniging, de heer J. B. Koert de „zwembadgeschie denis" releveerde. Felicitaties werden aangeboden door de heer C. J. Bal namen® de zwemvereniging 't Sas te Goes en voorts door de heren C. Wa genaar, secretaris van de Kring Zee land van de K.N.Z.B., J. G. Koolstra, hoofd van de Chr. Nationale school na mens het onderwijzend personeel van Wolphaartsdijk, M. de Dreu namens de directie van de Ned. Heide Mij. en de heer A. Koert namens het polder bestuur. De heer J. B. Koert, die een dankwoord sprak, vermeldde nog dat de jonge Wolphaartsdijkse zwemver eniging reeds zeventig leden telt en dat volgend jaar vermoedelijk met het georganiseerde schoolzwemmen kan worden 'begonnen. Bij de foto; Het zwembad nadat het officieel en tamelijk overtuigend in ge bruik is gesteld. Geheel rechts burge meester B. H. G. ter Haar Romeny die zojuist de bal te watêr heeft ge gooid. Naast hem (met donkere jas) de heer J. B. Koert. Even verder, naast de paal, staat de zwem-instructri- ce, mevrouw B. Tramper-Zondag, die vorig jaar reeds zestig kinderen voor het zwemdiploma wist op te leiden. Ten slotte kunnen we nog melden dat het zwembad 8500 gulden heeft gekost. Daar kwamen 1500 gulden bij voor sleepkosten. Niettemin blijft het een „koopje" daar alleen de sloopwaarde al 11.000 -gulden be draagt. Overigens komt er voor de gemeente Wolphaartsdijk nog wel het een en ander bij. Zo moest de plaats van het zwembad worden uit gegraven met een dragline. Boven dien zal men binnenkort het wegge tje naar 'het zwembad gaan verhar den. dat het algemene peil van de prestaties niet lager is dan in de andere provin cies. Er is een stijgende lijn te ontdek ken. Oók het ledental van de vereni gingen stijgt langzaam, hetgeen ook mo ge blijken uit de deelname aan het concours. Wel zijn er enkele koren, die geen kans zien tot grote prestaties te komen, maar dat is met name te wijten aan de moeilijkheden van de bezetting van die koren. Het concours, dat onder leiding stond van de voorzitter van de ring Zeeland, de heer P. van der Wiele had een vlot verloop. Het van te voren vastgestelde tijdschema kon vrijwel gehandhaafd worden. Uitslagen De uitslagen van het cohcours luiden als volgt: ere-afdeling: le pt „Soli Deo Gloria" Souburg, 243 pt; üe pr „Een in geest en stre« ven" Seroóskerke 232 pt; 2: „Hosafttta, Vlis* singen 219; 2: Souburgs Kamerkoor 218; 2 „Sursum Corda" Gostkapellê 215; afdeling uitmuntendheid: 2e pr: „Soli Dëo Gloria", Kamperland 217; eerste afdeling le pr; „Soli Deo Gloria" Oostburg 236; le pr: „Ons Lied" Ritthem 234; le pt: „Jubilate Deo" Goes 225; 2e pr: £d*Bervéiands Dubbelkwaftet Rilland 216. Tweede afdeling: le pr: Nieüwlands Da< meskoor Nw en St JoOsland 232 pt; le pr: Meisjeskoor Ne en St Jooslaftd 231 pt; le pr: „Hosanna" Wissenkefke 229; ile pr: „De Lof. stem" Lewedorp 227; le pr: kinderkoor „Van knop tot bloem" Nieuwerkerk 226: le pr: jeugdkoor „De Jonge Zangers" Nw en St Joosland 234; le pr: jeugdkoor „Zuiderstem men" Souburg 331; le pr: „Jubilate Deo" Krutningen 226; 2e pr: „Soli Deo Gloria" Borssele 217,5; le pr: „De Lofstem" Baar land—Oudelande 225; 2e pr: „Kunst naar Kracht" DriewegenOvezande 204. Derde afdeling: le pr: „Harpe Davids" Co lijnsplaat 230; le pr: Kinderkoor Ritthem 225.5. Eerste afdeling: 2e pr: ..Ons genoegen" Heinkensïand 213; 2e pr: „Tot nut en Genoe gen" Nieuwdorp 215 pt; 2e pr: V.Z.O.S.St Annaland 215,5: le pr: „Looft den Heer Wolfaartsdijk 219. AMSTERDAM De dertienjarige Maria Peeters uit Rotterdam heeft voor haar klas de „Rembrandttocht 1962" in de wacht gesleept met haar artikel in het schoolblad „Vaert" over de schrij ver-schilder Jacob van Looy. Deze prijs wordt jaarlijks uitgeloofd door het Am sterdamse Rijksmuseum in samenwer king met de V.V.V. te Amsterdam met het doel de belangstelling van middel bare scholieren voor kunst en musea te stimuleren. De prijs bestaat uit een driedaagse tocht voor de winnares en haar gehele klas in dit geval de klasse la van het St. Montfortcodlege in Rotterdam langs „leven en wefken" van Rem brandt. Niet minder dan 96 schoolkranten met een of meer artikelen over kunst don gen mee naar de hoogste eer. LONDEN Steeds meer begint men n Engeland het gevaar te onderkennen van de ondermijnende activiteit van com munisten die belangrijke functies in de vakbonden bekleden. Het bestuur van de bond van electri- eiens besloot gisteren met het oog daarop tot drastische maatregelen. Frank Foulkes, de algemeen voorzitter van deze vakbond en communist wordt op 8 juli voor een instantie van deze bond gedaagd om te worden „be recht". Foulkes wordt ervan beschuldigd de bond in opspraak te hebben gebracht, met stemmen te hebben geknoeid en de reglementen van de electriciensbond te te hebben geschonden. Een uitnodiging aan de voorzitter om af te treden, wees Foulkes vierkant van de hand. Vorig jaar werd de 63-jarige Foulkes door een gerecht in Londen schuldig be- MOSKOU (Reuter) Het Wes ten verwacht dat de communisti sche landen woensdag in actie zul len komen tegen de Europese eco nomische gemeenschap. In Moskou wordt dan een vergadering gehou den van de communistische organi satie voor economische samenwer king (Comecon). Westelijke en communistische des kundigen achten het waarschijnlijk dat de conferentie Kroesjtsjefs voor stel tot oprichting vah een wereldom spannende handelsorganisatie zal over nemen. De Russische premier kwam met dit plan na gedurende verschillende weken felle kritiek te hebben geleverd op „West-Europa, dat de zaak van de vrede en de belangen van alle vol ken dienstbaar maakt aan het impe rialisme en de bewapeningswedloop". Er doen ook geruchten de ronde dat de Sowjetunie van plan is de economische hulp aan communistische landen wil verminderen. Deze maat regel zou het gevolg zijn van de ve le investeringen die Rusland in de landbouw moet doen. Hoewel Albanië ook lid is van de organisatie, geloven westelijke waarnemers in Moskou niet dat het land aan de conferentie zal deelnemen. Albanië heeft al ruim een jaar de bijeenkomsten van de Comecon geboycot. WASHINGTON (Reuter). Binnen afzienbare tijd zal het produceren van kernenergie op commerciële ba sis voor verscheidene landen attrac tief worden. Dit staat in een rapport dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het afgelopen weekeinde heeft gepubliceerd. Binnen vijf jaren, aldus het rapport, kunnen in sommige hoogontwikkelde industrielanden waar de kosten van minerale brandstoffen hoog zijn, kern energiecentrales in gebruik komen. Andere industrielanden, waar de energieproduktie zal toenemen, zullen volgens het rapport ook kernenergie moeten gaan produceren. Die landen zullen internationale bijstand nodg heb ben. De ontwikkelingslanden zullen er goed aan doen zich nu al op toekomsti ge produktie van kernenergie in te stel len. Het is mogelijk, aldus het rapport, dat over vijf jaren dank zij een daling van de kosten van aardolie, de conven tioneel geproduceerde energie veel goedkoper zal worden. Ook moet er echter rekening mee worden gehouden dat er een goede kans is op een nog snellere daling van de kosten van kern energie. Om kwestie-Koeweit BAGDAD (Reuter). De regering van Irak heeft de Amerikaanse ambas sadeur te Bagdad verzocht het land te verlaten. De Iraakse ambassadeur te Washington is reeds teruggeroepen. Als reden geeft de Iraakse regering op dat de Verenigde Staten zich hebben ver stout Koeweit te erkennen als zelf standige staat. Koeweit werd vorig jaar zelfstandig. Op deze kleine rijke oliestaat maakt Irak aanspraken omdat het in een ver verleden deel is geweest van dezelfde Turkse provincie waarvan ook Irak een deel was. In Washington was men zeer ver- - - - o baasd omdat zeker zestig landen Koe- vonden aan geknoei met stemmen bi) weit al hebben erkend Met al die sta- een verkiezing voor bestuurders van zijn I ten onderhoudt Irak normale betrekkin- bond. gen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4