Kortgene verkoopt, jachthaven aan (nog onbekende) „derden" Max Pierens keek eerst naar zijn pluimvee M KarelI Vervoerders tonen interesse Onzekerheid door koud weer over vrachtzetting in Zeeuwse fruitteelt IHIIIII Mevr. Jansen (VVD) onttrok zich aan haar verantwoordelijkheid Akkoord tussen waterschap Nrd-Beveland en Domeinen Vreemd gat in de grond Pag. 3 B. en W. kregen machtiging van de raad Algemeen Ned. Verbond vergaderde in Goes Belg verdronk in Oosterschelde Intrede ds. J. Mostert Ras 1918 van Oogst H, Eversdijk: Hartverwarmend Gelukwensen voor Piet en Hans Discussie over eigendomsrecht Vergadering van veiling Kapelle CHARMANT Zomertentoonstelling in Zierikzee Groede krijgt alsnog bouwvolume Koninklijke post voor tweeling Maandag 4 juni 1962 ZEEUW SCH DAGBLAD KORTGENE. Met een sneltreinvaart joeg burgemeester A. Schuit van Kortgene zijn raad, tijdens de vrijdagavond gehouden vergadering, langs de eerste 29 punten van de agenda heen om daarna te belanden bij de belangrijkste zaken, op deze ruim drie uur durende bijeenkomst van Kortgene's vroede vaderen, nl. die welke betrekking hadden op de vervreemding aan derden van de jachthaven, enkele aanliggende terreinen en de gronden, die be stemd zijn voor bungalowbouw. Voordat de verkoop van deze recrea tie-objecten aan de orde kwam deed mevrouw Y. Jansen-Sytema (VVD) een schuchtere poging om de beslissingen hieromtrent op te schorten. Zij .meende, dat de raad niet voldoende tijd had ge had de stukken kwamen pas tijdens de verkiezingen in het bezit van de raadsleden om zich terdege voor te bereiden. Zij kreeg echter geen steun bij de rest van de raad. Toen evenwel de raad door burgemeester Schuit voor de beslissing ja of nee werd gesteld ver. liet zij de raadzaal en keerde nadat de besluiten tot verkoop waren gevallen te rug. Climax In de agendapunten, die op de Ver koop betrekking hadden zat een zekere climax. Eerst besloot de raad aan de maatschappij tot uitvoering van rijs-, zink- en stortwerken West Nederland N.V. te Leiden de uitvoering op te dra gen tot het maken van rioleringen en bestratingen in het terrein bestemd voor woningen, gelegen in het uitbreidings plan buitendijks ten oosten van de oude veerdam voor de prijs van 316.500 ex clusief 100.000 voor bijkomende wer- Nieuwe vervoerscentrale GOES. Uit alle delen van Zeeland waren de mensen van het ongeregelde vervoer zaterdagmorgen naar de Prins van Oranje in Goes gekomen om uitvoe rig te spreken over de pas opgerichte Vervoerscentrale N.V. Het blijkt, dat de beroepsgoederenvervoerders veel inte resse tonen voor deze nieuwe vorm van samenwerking in de sector van het on geregelde vervoer. De zeer druk be zochte vergadering van de afdeling Zee land van N.O.B.-wegtransport stond on der leiding van de heer J. van Luijk uit Cadzamd. In «ons blad van vorige week woens dag hebben wij reeds -een uitgebreid ar tikel gewijd aan de oprichting van deze nieuwe. N.V. die gehuisvest zal zijn in •een pand in de Wijngaard-straat te Goes. Voorzitter Van Luijk lichtte zijn colle ga's uitvoerig in over de gang van za ken en schetste de ontwikkeling, die tot de oprichting van deze N.V. heeft ge leid. Deze N.V. is als het ware geboren uit de noodzaak om met elkaar samen te werken, maar daarnaast dient ook het oog gericht te zijn op de ontwikkeling van de provincie Zeeland. Daarom is eenheid gewenst, onderling en ten op zichte van andere gewesten. Tijdens de vergadering hebben de tien oprichters van de N.V. hun plannen nader ontvouwd. De heer A.S. Winters uit Bennekom, adviseur voor samenwer- kinigsaangelegenheden in de N.O.B. gaf vervolgens een toelichting van meer technische en organisatorische aard. Hij benadrukte, dat met deze N.V. het algemeen belang van de bedrijfstak wordt gediend. Daarna volgde een uitvoerige bespre king. Met name kwam de verhouding in de aandelenplaatsing ter sprake. Ook de kwestie van de kosten van het nieu we apparaat werd uitvoerig besproken. De kosten zullen worden gedragen door een provisie-percentage, dat jaarlijks opnieuw wordt vastgesteld en dat bere kend wordt over een bedrag, dat voor de N.V. wordt opgereden. Thans is nog een voorlopig bestuur aan het werk. Later wordt een defini tief bestuur gekozen tijdens een alge mene vergadering van aandeelhouders. Ook de vervoersvcorwaarden (regle ment) kunnen dan gewijzigd worden, indien dat nodig mocht blijken. ken door derden. Burgemeester Schuit deelde bij dit agendapunt mede, dat het baggerwerk voor dit plan bijna gereed was gekomen zodat nu kon worden over gegaan tot het bouwrijp maken. Op een vraag van de heer A. Markusse (CH) deelde de heer Schuit mede, dat dit de voordeligste manier was omdat dezelf de aannemer zich hiertoe reeds min of meer had verbonden bij het ontvangen van de opdracht tot het baggerwerk. Doordat al het materiaal van de aan nemer nog aanwezig is kan er goedko per gewerkt worden. Daarna nam de raad de diverse onder delen van het recreatiegebied bij de kop. Eerst vroeg het college van B. en W. machtiging tot overdracht van erf pachtsrechten op het bouwterrein aan het Veerse Meer aan particulieren. Ter toelichting deelde de raadsvoorzitter me de, dat het hier percelen betreft ter grootte van 400, 600 en 750 m2 waarvan de grondprijs per 1 mei 19§2 is vastge steld op 20 per vierkante meter. Hoe wel, aldus de heer Schuit, er momen teel door de bouwstop weinig kans is op bouw van bungalows in het recreatiege bied en wellicht in eerste instantie meer kans is op bouw in de. sociale sector, is het nodig dat B. en W. over de ver langde machtiging kunnen beschikken ter vergemakkelijking van de gang van zaken en om spoediger en sneller met eventuele gegadigden te kunnen werken en... zo drukte hij zich uit „We willen geld zien"! De raad was kennelijk ge troffen door deze kernachtige uiteenzet ting en verleende de machtiging. Overdracht De agenda vermeldde daarna een ver zoek van B. en W. tot machtiging voor overdracht van de erfpachtsrëchten op het bouwterrein aan een bouwonderne ming. Burgemeester Schuit zette uiteen, dat bij deze vervreemding van 40 bouw terreinen, elk groot 400 m2 en 5 bouw terreinen van plm. 750 m2 aan de N.V. Bouw- en Aannemersbedrijf Van Straa- len en van der Have te Rotterdam in verband met de bouwstop een uitgestel de betaling was bedongen. Met deze verkoop, aldus burgemeester Schuit, willen wij een gedeelte van de risico's proberen over te dragen aan de bouw onderneming, die zich wil verzekeren van 45 percelen bouwgrond op het re creatieterrein voor een totaal bedrag van 395.000 van welk bedrag direct 10 pet. op tafel dient te komen. Verder is bedongen, dat voor de doorverkoop van elk perceel de goedkeuring van de raad nodig is. De heer A. Welleman (PvdA) toon de zich voorstander van de voorgestel de overdracht. Hij kreeg ook nog te horen, dat dit bouwplan, zodra het ge realiseerd is, openbaar blijft en de straten voor iedereen toegankelijk. Zonder hoofdelijke stemming verleen de de raad ten slotte ook deze mach- tiging aan B. en W. Aan derden De vetste kluif was ten slotte de machtiging aan B. en W. tot verkoop van de jachthaven aan derden. Dit be gon met de verkoop van een terrein, groot 0.22 ha, bestemd voor recreatie doeleinden, ten zuiden van het oude Veerhuis voor een bedrag van 6500 aan derden. Wie deze derden" waren was de raad officieel niet bekend. Met de verkoop van dit terrein ging de raad snel akkoord nadat te voren was mede gedeeld door B. en W. dat op de kop van de oude veerdam een nieuw horeca bedrijf mag worden gesticht en dat tot zolang het oude veerhuis tijdelijk in functie mag blijven. Bij de verkoop van de ruim 9 ha grote jachthaven en een gedeelte terrein van 1 3/4 ha voor een totaal bedrag van ruim 3 ton, vroeg mevrouw Jansen-Sy tema zich in gemoede af: ,,Wie krijgt dit nu eigenlijk". Een antwoord hierop kwam er echter niet vanaf de tafel van B. en W. Burgemeester Schuit deelde wel mede, dat de gemeente van dit hele jachthavencomplex afwil omdat het niet doenlijk is dit bedrijf zelf te gaan exploiteren. De heer J. M. Contant (AR) kreeg de verzekering, dat voor alles wat er op deze terreinen gebouwd zal worden eerst de toestemming van de raad nodig is. Mevrouw Jansen-Sytema wilde een gedeelte gereserveerd zien voor de plaatselijke middenstand waar op de heer Schuit antwoordde, dat de middenstand wel incidenteel zal kunnen bouwen in het bungalowpark. De heer Contant toonde zich in dit verband be angst voor het grootwinkelbedrijf maar ook dan, zo hoorde hij tot zijn gerust stelling, zijn de rechten aan de raad voorbehouden. Nadat, zoals reeds ge meld, mevrouw Jansen-Sytema zich aan haar verantwoordelijkheid voor deze beslissing had onttrokken, ging de raad zonder hoofdelijke stemming akkoord met de verkoop van de jachthaven aan de nog onbekende derde". TERNEUZEN. De landbou wer A. van Driessen in de Vo- geischorpolder, heeft zondag, toen hij over zijn landerijen liep, een gat in zijn grond ontdekt waar van hij de herkomst bij geen be nadering kon vaststellen. Op een van zijn akkers ont dekte hij een ondiepe kuil die een diameter van drie meter had en waarvan de wanden grijze plek ken vertoonden, waarschijnlijk ont staan als gevolg van grote verhitting. De heer Van Driessen, die zich waarschijnlijk de merkwaardige historie van de gaten in Purmer- end herinnerde, verzocht de poli tie poolshoogte te komen nemen. Bij een eerste onderzoek werd gedacht aan een vrij zeldzaam voorkomende vorm van bliksem inslag. GOES. Zaterdag heeft het bijna 70 jaar oude Algemeen Nederlands Ver bond zijn jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden in Goes. Mor gens had de eerste ontmoeting plaats tussen de leden uit Noord- en Zuid-Ne derland in ,,'De Korenbeurs". Om streeks 11 uur werd een tocht naar Veere gemaakt waar het gezelschap op het gemeentehuis toegesproken werd door de 'burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Portugaal. Vandaar ging men naar Middelburg om de kof fiemaaltijd te gebruiken. 's Middags werd in ,,De Korenbeurs" de vergadering gehouden waar in hoofdzaak reorganisatieplannen en sta tutenwijzigingen werden besproken. Daarop volgde een gezellig samenzijn voor men zich aan tafel begaf. Hier werd het woord gevoerd door de alge meen voorzitter van het A.N.V., de heer F. Koote, en de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, die lid van het A.NV. is en voor 1855 allerlei be stuursfuncties in deze vereniging heeft bekleed. De meer dan honderd leden kunnen terugzien op een geslaagde dag. 7» HAAMSTEDE. De 51-jarige dia mantslijper C. J. C. Vogels uit Borger- hout (België) is in de nacht van zater dag op zondag in de Oosterschelde ver dronken. Hij was met de 45-jarige A. Laurier, BERGEN OP ZOOM. In een spe ciale dienst heeft de kortgeleden be roepen predikant ds. J. Mostert (uit Den Helder) intrede gedaan in de Evangelisch Lutherse Gemeente te Bergen op Zoom. Ds. Mostert werd be vestigd door ds. Th. Scharten uit Rot terdam. Na de predikaties werd de nieuwe dominee namens de Hervormde ge meente en de Gereformeerde kerk toe gesproken door ds. Brouwer. Namens het convent van Ev. Lutherse Kerken in Zuid-Nederland sprak ds. Bergelink uit Rotterdam. Verder voerden het woord ds. W. F. ten Rouwelaar uit Middelburg en zuster De Vries uit Goes. Zij sprak namens het Leger des Heils. Ten slotte bestond gelegenheid met de nieuwe predikant kennis te maken. Agenda raadsvergadering SCHOONDIJKE. De raad komt maandagavond bijeen. Op de agenda komen als voornaamste punten voor de behandeling van een voorstel inzake de vestiging van een industrieschap tus sen de gemeenten Breskens, Groede. Hoofdplaat en Schoondijke; de kwestie verlichting rotonde met invalswegen vanaf richting Breskens en Oostburg en de inbreng en aankoop grond van de Stichting Lager Landbouw onderwijs W.Z. Vlaanderen in verband met de bouw van een nieuwe Lagere Landbouw school. Fr 'TiJi.' jjj jffiS! ""jyARCUS Pierens, door zijn vrienden „Max" genoemd, is nu 69, maar nog steeds voor zitter van de Souburgse konij nen- en kippenfokvereniging „Nuttig Genoegen". Het was donderdag Hemelvaartsdag 50 jaar geleden (1912) dat hij de eerste tentoonstelling or ganiseerde, van kippen en konij nen voor de vereniging „Samen werking Bevordert Welvaart". Laatsgenoemde vereniging, die een naam droeg die waarlijk modern mag heten, gezien de leuze „samenwerking" van on ze dagen, was gedoemd te ver dwijnen en -ging op in de hui dige, met de meer prozaïsche naam, „Nuttig Genoegen". De heer Pierens weet te vertellen dat die eerste tentoonstelling door hem op touw gezet, een talrijk publiek trok. Met één arm steunend op het kippen hok achter zijn huis, zei hij roe gister middag: „Het was iets nieuws in die tijd, en alles wat nieuw is trekt de mensen nu eenmaal". De kippen, die in een van zijn rennen rondwandelen zijn echter niet nieuw: „Ze zijn van een ras dat ik in 1918 begon te fokken, de Hermelijn Sussex". Dat wil zeggen, het ras is niet nieuw, de kippen zijn natuurlijk van een latere datum, zoals onze fotograaf, die een foto van de heer Pierens mèt zijn haan heeft ge maakt, opmerkte. Achter het huis van Marcus Pierens kunt u kippen en konijnen vinden, en in deze tijd van het jaar kuikens en schattige kleine konijntjes. In zyn blauwe kiel en op een paar klompen brengt de heer Pierens, sinds hij op zestigjarige leeftyd werd ge pensioneerd, daar nu zijn dagen door. Ik geloof dat de hartstocht waarmee hy zich al op jonge leeftijd aan deze liefhebberij wijdde, bepaald nog niet is geluwd. Toen hy 19 was en in dienst stond, was het eerste wat hij deed, wanneer hij thuis kwam, naar de die ren kijken. Of hij later ook in gedachten eerst bij zijn kippen was en dan pas bij zijn vrouw, heb ik niet durven vragen, maar dat zal wel niet Het is in ieder geval een hele vee stapel die daar aan de Molenweg 4 rondloopt: 26 konijnen, 24 ki-ppen en 35 kuikens. En noig steeds worden, meestal omstreeks kerstmis, enkele fraaie exemplaren naar de tentoonstel ling gebracht, die de heer Pierens eens voor het eerst in Souburg op poten zette. Overigens sleepte hij, al was hij dan organisator, ook de nodige prijzen in de wacht. In een kast kunt u 23 bekers en 100 medailles bewonderen! De oogst van een met fanatieke geest drift beoefende hobby. Welk beroep hij uitoefende? Wagenwerker bij de Neder- landsche Spoorwegen! De heer H. Eversdijk uit Heinkens- zand heeft het nu erg druk met de zorg voor zijn (en onze!) pleegkinderen. Hij heeft mij een brief met de volgende inhoud gestuurd: „In uw rubriek Zeeuwse babbe laars is tot mijn grote vreugde uit gebreid aandacht besteed aan de actie Vluchtelingenkinderen naar Zeeland". In de eerste plaats wil ik u hartelijk danken voor de plaats- ruimte, die u daarvoor hebt willen reserveren. Graag wil ik langs deze weg allen hartelijk danken die zo prachtig gereageerd hebben op het artikel. De aanvragen om kinderen stroomden binnen, zodat we het to- v tale aantal konden brengen op 52, dat is een heel mooi aantal. De pleegouders hebben natuurlijk al uitgebreid bericht gekregen en horen nog wel meer. Ook heel gi'aag wil ik allen danken die geld zonden. Zoveel mogelijk heb ik allen een bedankbrief gezonden, maar bij sommigen was dat onmoge lijk omdat het adres ontbrak. Hoe hartverwarmend was het stortingsstrookje van iemand uit het rusthuis Ter Mantelinge te Dom burg, die schreef: „Voor vluchtelin genkinderen. Niet bedanken, veel succes en zegen toegewenst." Totaal is een bedag van f318,50 binnengekomenwaarvan we de bus hopen te betalen. ik heb in deze weken gemerkt dat zeer velen een warm kloppend hart hebben voor de medemens in nood en ik kan u verzekeren dat ook dit ons weer moed geeft verder te gaan'. Allen heel, heel hartelijk dank. Heinkenszand, H. Eversdijk." Onder ons: Hij kan nog wel wat geld gébruiken voor de Ibus, want er is nu een hele grote nodig. Lyceïsten Piet Scheele van Wissen- kerke en Hans Katsman uit Goes die vorige week zaterdag als „vertegen woordigers" van de niet bestaande filmmaatschappij Royal London Cinema Company Ltd. autoriteiten, politie en controlemensen de loef afstaken, tijdens de taptoe, hebben gelukwensen ontvan gen vanwege hun geslaagde stunt. De heer W. C. Sinke uit Goes, die hen te lefonisch verwelkomde als „filmman nen", was maandagmorgen na het verschenen van dezj krant de eerste om hen te feliciteren. De jongens zijn trouwens een be roemdheid aan het worden, niet in de laatste plaats op het Christelijk lyceum, waar «et verhaaltje uit deze rubriek in alle klassen werd voorgelezen. Ze heb ben het wel verdiend naar mijn mening; het getuigde van pit, durf en initiatief. Bravo! Nog een ding: Er zijn stemmen opgegaan die ondergetekende er van beschuldigden een vinger in de organi satie van de grap te hebben gehad. 7,ij gezegd, dat ik in dat geval mijn taak verre zou hebben overschreden. Ik ken Piet en Hans pas sedert kwart over tien zaterdagavond. eveneens uit Borgerhout, in een klein roeibootje uitgevaren om met de werp hengel te vissen. Dicht bij het Schelp- hoekgat sloeg de heer Vogels, bij het uitwerpen van zijn lijn overboord. Zijn metgezel sprong te water om de heer Vogels, die de zwemkunst niet machtig was, te helpen. Bij deze manoeuvre sloeg het bootje om. De 'heer Laurier wist zijn vriend ech ter boven te houden totdat hij steun had aan de omgeslagen boot. Daarna is de heer Laurier naar de wal gezwommen om hulp te halen. Intussen hadden reeds andere henge laars, die aan de dijk zaten, en hulp geroep hoorden, de reddingsboot ge waarschuwd. Schipper Minneboo voer uit met de Maria Carolina Blankenheym. Deze vond tegen twee uur de omgeslagen boot, maar van het slachtoffer was toen geen spoor meer te bekennen. Eerst om kwart over drie werd het stoffelijk overschot gevonden. De heer Laurier, die na zijn dappere reddingspoging erg overstuur was, werd opgenomen bij gastvrije mensen. In de loop van de zondag is hij met een auto afgehaald. KORTGENE Ondanks het feit, dat het bestuur van het Wa terschap Noord-Beveland met de Dienst der Domeinen (Staat der Nederlanden) een akkoord had be reikt over de eigendomsbegrenzing in het Veerse Meer, bij de haven van Geersdijk, konden de hoofd ingelanden zich maar moeilijk ver enigen met de gang van zaken. In de gistermiddag gehouden algeme ne vergadering in „De Stadswijn- kelder" werd het voorstel dien aangaande weliswaar niet verwor pen, maar wel werd geadviseerd het voorstel minstens een jaar aan te houden. Dat advies werd door het bestuur opgevolgd. Het akkoord tussen het waterschap en de Domeinen behelst een aanpassing aan de werkelijke toestand. Het gedeelte, waar het om gaat, bestaat uit schor en havenplein. Door de afslag verplaatste de hoogwaterlijn zich in de loop der tijden steeds meer naar de dijk. Thans bestaat het perceel alleen nog uit het havenpla teau. De eigendomstoestand heeft zich dus aanmerkelijk gewijzigd. Uit de discussie bleek, dat de kwestie van het eigendomsrecht in het Veerse Meer kennelijk een moeilijke zaak is van de eigenaren en de Domeinen. Het was met name de hoofdingeland K. A. van Langeraad, die bezwaren opperde tegen het voorstel. Hij meende, dat met de han delwijze van het waterschap een prece dent wordt geschapen voor de andere grondeigenaren in het Veerse Meer. Do meinen gaan er n.l. van uit, dat de gron den beneden de hoogwaterlij n van de staat zijn, hoewel dit nooit precies uit de doeken wordt gedaan. Zo in de trant van „De grond is niet van de particuliere eigenaren". De heer Van Langeraad meende nu, dat met aanneming van het voorstel van het waterschap Domeinen vaste grond onder de voeten kan krijgen, hetgeen deze hoofdingeland niet zo plezierig vond. Dijkgraaf M. W. van Arenthals bekende eerlijk, dat het bestuur zich niet in deze kant van de zaak had verdiept. Overigens heeft het waterschap geen enkel belang bij het bereiken van een akkoord. Ir. A. E. Bruining zeide tenslotte verwacht te hebben, dat het waterschap zich solidair zou verklaren met de grond eigenaren. Uiteindelijk werd besloten het voorstel aan te houden. Windsingels KAPELLE. „Vele fruit kwekers verkeren op het ogen blik no:g in het onzekere om trent de oogstverwachting voor het komende seizoen. De bloei van de fruitbomen is dit jaar zeer sterk vertraagd door de langdurige koude periode. De fruitkwekers vragen zich af of de lage temperaturen tijdens de bloeiperiode van invloed zullen zijn op de juni-rui. Hierdoor worden ons beperkingen opge legd bij het uitspreken van een mening' omtrent de oogstver wachting voor fruit." Dit zeide de heer P. J. J. Dekker te We- meldinge in zijn openingsrede tijdens de zaterdag gehouden algemene vergadering van de veilingvereniging „Kapelle- Biezelinge en Omgeving". Op deze vergadering werd o.m. met algemene stemmen het besluit geno men om 10.000 beschikbaar te stel len voor praktijk studiebeurzen voor jonge glastuinders. Hiermede wil de Overzicht Vlissingse Nutsspaarbank VLISSINGEN. Het maandoverzicht mei van de Vlissingsche Nutsspaarbank vermeldt een tegoed bij het begin van ƒ26.450.455,13 en bij het einde van ƒ26.809.555,69. Bij het hoofdkantoor en het bijkantoor aan de Bonedijkestraat werd 1.032.852,42 ingelegd en 761.591,21 terugbetaald. Deze cijfers waren respectievelijk in Souburg ƒ124.795,56 en ƒ88.476,66, in Goes ƒ322.328,67 en ƒ290.901,33, in Wolfaarts- dijk 46.244,08 en 40.122,96, op Noord- Beveland 14.705,57 en 2216,80, in Ka pelle 4506,65 en 15.590,28, jn Terneu- zen 37.312,05 en ƒ26.335,72, in Zaam- slag 2197,39 en ƒ2753,30, in Axel 11.281,67 en 10.767,16 en in Heinkens zand werd ƒ2094 ingelegd en niets te rugbetaald. I Ingezonden mededeling) TUCSKN NEUS EN LIPPEN SO VOOR EEN GULDEN ZIERIKZEE. De leden van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunste naars organiseren van 8 tot en met 30 juni in de galerij ,,De Breede Brug" te Zierikzee een zomertentoonstelling. Donderdag 7 juni, des avonds om half acht, zal deze tentoonstelling officieel geopend worden door mr. F. Th. Dijck- meester, burgemeester van Zierikzee. Op de expositie zijn werken te zien van de beide Zierikzeese kunstenaars Ad. Braat en Jan Jongschaap, van Liesbeth Binkhorst, Piet Bulthuis, Peter de Jong, Henk Kooger, Andries Minder hout, Antoine Mes en Piet Rijken, allen te Middelburg, Geert van Fastenhout, Philippine. Alice Hamerlinck, Sas van Gent, A. W. Duvekot, Borssele en als gast Peter van Veelen te Zonnemaire. BERGEN OP ZOOM. Aspergeveiling, 2 juni: aanvoer 12.000 kg. AA extra 3.25: AA 1 J.00: A extra 3.15; Al 2.90; B extra 3.05- B 1 2.80; C extra 2.70; C 1 2.50 D 1 1.90; E 1 1 30' E 2 1.30; F 1 2.70; Stek 1.45. veiling in Kapelle opnieuw bewijzen hoe belangrijk zij de ontwikkeling van de glasbouw acht voor haar gebied. Redelijk Hoewel de heer Dekker ten aan zien van (ie komende fruitoogst dus voorop moest stellen dat het ditmaal wel een erg zware taak was om hier over iets positiefs te zeggen, meende hij toch dat wat de peren betreft er in Zeeland een redelijke oogst ver wacht kan worden. De oudere bomen zijn beter gezet dan de jongere en de verwachtingen lopen bij de verschil lende rassen sterk uiteen. In het al gemeen kan volgens de heer Dekker worden gesteld dat de rassen Precose de Trevoux, Conference, Beurre Har dy, Beurre Alexander Lucas, Zwijn- drechtse wijnpeer en de stoofperen een goede oogst doen verwachten. De stand van de rassen Clapps Favorite, Bonne Louise, Triumph de Vienne, Legipont en Doyenne du Cornice is onregelmatig en van deze rassen zal op de meeste bedrijven geen grote oogst verwacht kunnen worden. Omtrent de pruimen en appels merkte de heer Dekker op, voorzich tig uitgedrukt, hierover niet pessi mistisch te zijn maar door de lang durige koude moet het uiteindelijk oordeel over deze fruitsoorten nog worden opgeschort. Wel kan thans reeds worden gezegd dat de vroege appelrassen Yellow Transparant en Perzikrode zomerappel een goede oogst doen verwachten. Zacht fruit Ten aanzien van de oogstverwach ting voor zachtfruit zei de heer Dek ker dat de aardbeien zeer rijk bloei en terwijl de stand van het gewas gunstig is. De kruisbessen zullen een matige oogst geven en de zwarte bessen een kleine oogst. Bij <ie rode bessen heeft het ras Prolific sterk geruid maar het ras Jonkheer van Tets belooft een goede oogst. De stand van frambozen en bra men is onregelmatig. Door de direkteur der veiling, de heer A. C. de Klerk, werd vervolgens rekening en verantwoording uitge bracht over het afgelopen boekjaar dat voor de vereniging gunstig was. De omzet bedroeg 12.002.592,92 te gen het vorig boekjaar 7.817.100,57. Aan de leden kon 1 pet. van de om zet worden terugbetaald. De contri butie werd onveranderd vastgesteld op ƒ2,50 evenals de veilingpercenta ges op 3 pet. voor de grote veiling, 5 pet. voor de kleine veiling en 2 pet. voor boomgaarden. Gasten moeten 2 pet. meer betalen. Glastuinbouw Een uitvoerige toelichting gat de heer Dekker op het bestuursvoor stel om 10.000 beschikbaar te stel len voor praktijk studiebeurzen voor jonge glastuinders. Hij wees er op hoe er in de omge ving van Kapelle een grote belang stelling bestaat voor de glastuinbouw en speciaal voor de teelt van aard beien onder glas. Gezien de resul taten van deze teelt is deze belang stelling te verklaren. De veiling ,,Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving" aldus de heer Dekker heeft reeds verschil lende stappen ondernomen om deze glastuinbouw te stimuleren. Onder lei ding van het veilingbestuur zijn ver gaderingen gehouden met het be stuur van de glastuinders en de be sturen van instanties in Kapelle-Bie- zelinge die over grond beschikken die verpacht wordt. Met name zijn dat de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg en de kerk voogdijen der Hervormde gemeen ten van Kapelle en Biezelinge. Deze hebben him medewerking toegezegd om voor de glastuinbouw geschikte percelen ook voor dat doel te be stemmen. Verder is de veiling toegetreden tot het Provinciaal Waarborginstituut voor de tuinbouw om hierdoor de credietmogelijkheden voor de tuin ders te verruimen. Het voorstel om praktijkbeurzen beschikbaar te stel len aldus de heer Dekker heeft ten doel de vakbekwaamheid van de glastuinders te vergroten. Jonge mensen zullen hierdoor de gelegen heid krijgen in een gebied waar deze teelt een grote omvang heeft aange nomen, ervaring en kennis op te doen. De verschillende tarieven voor de diensten der veiling voor het komen de seizoen werden ongewijzigd vast gesteld-. Een ander voorstel bracht de tongen op ruime schaal eveneens in beweging. Het ging om een wijziging van het re glement van politie van polder- en wa terschap het recht hebben om wind schermen eventueel tot zeven meter van de hoofdleidingen te plaatsen. Dit bleek voor de hoofdingelanden een moeilijk te verteren vraagstuk. Na een verwarde en zo nu en dan rumoerige discussie werd toch besloten de wijziging te aanvaarden Wel zal elk geval afzonderlijk worden bekeken en bovendien is de mogelijkheid tot ontheffing aanwezig. De wijziging bleek noodzakelijk in verband met de mechanische slootreiniging e.d. De andere voorstellen werden vlot aanvaard. Het voorstel tot het verhogen van het krediet in rekening-courant bij de Ned. Water- schapsbank van 100.000 tot 250.000 gulden verwierf de goedkeuring. Deze verhoging is noodzakelijk in verband met de voor lopige financiering van diverse kapitaals uitgaven, ook het voorstel om met ingang van het dienstjaar 1962 de omslag van het te heffen gesehot van de ongebouwde eigendommen in de ealamiteuze polder Onrust, Jacoba, Anna Friso en Vliete niet meer te innen op basis van de clas sificatie, maar naar het voor elke polder vastgesteld gemiddelde gesehot werd aanvaard. De dijkgraaf had ditmaal geen ope ningsrede. Hij beperkte zich alleen tot de opmerking het te betreuren, dat het bezoek aan de vergadering van de districten 3 en 4 zeer slecht was. Slechts vijf personen waren present in Colijns- plaat. Er zal wellicht het besluit geno men moeten worden om één vergadering voor vier distrieten te houden. Met dank aan V.V.V. Echtgenote burgemeester opende expositie van schilder P. de Bodt TERNEUZEN. Mevrouw E. Rijp- stra-Knook, de echtgenote van Terneu- zens burgemeester, heeft zaterdagmid dag in het hijzijn van talrijke genodig. den, onder wie enkele burgemeesters van omliggende gemeenten en een deel van de Terneuzense gemeenteraad, de schilderijen- en tekeningenexpositie van de Zeeuwsch-Vlaamse schilder P. de Bodt in de Watertoren geopend. In haar openingswoord noemde me vrouw Rijpstra het verheugend dat de V.V.V. een dergelijke tentoonstelling heeft georganiseerd. Vooral voor de toeristen is het van belang dat zij nu Terneuzen ook van de culturele kant leren kennen. Nadat zij de wens had uitgesproken dat de schilder door deze expositie nog meer bekendheid zai krijgen, werd mevrouw Rijpstra door Saskia de Bodt een schaar aangeboden waarmee zij een lint doorknipte. Na deze handeling kregen de genodigden gelegenheid de expositie te bezichtigen. Tevoren had de secretaris van de Terneuzense V.V.V., de heer J. Eecke- laer, een welkomstwoord tot de aan wezigen gericht. Hij sprak de overtui ging uit, dat de werken van Pieter de Bodt een ieder zullen aanspreken. Hij verwachtte dit seizoen vijftienduizend bezoekers. Pieter de Bodt exposeert schilderijen en tekeningen die volgens hem de bes te zijn. Vooral zijn stillevens zijn de moeite van het bekijken waard. De tentoonstelling is geopend tot en met 15 september. GROEDE. In een spoedeisende raadsvergadering kon de voorzitter, bur gemeestér J. C, Everaars de verheugen de mededeling doen dat Groede alsnog bouwvolume toegewezen krijgt voor twee woningwetwoningen. Bij de verdeling van de „koek" bleek Groede destijds niet in aanmerking te komen. B. en W. hadden het daar niet bij laten zitten en waren in de pen ge klommen. Zij schreven het Provinciaal Bestuur dat er in Groede nog 18 wo ningzoekenden waren en dat er boven dien nog twee noodwoningen waren. De ze brief heeft effect gehad. Tijdens de vergadering besloot de raad het bouwvolume te gebruiken voor een drietal bejaardenwoningen, te plaatsen aan de uitvalsweg. Daartoe werd reeds overeenstemming bereikt met de heer Bril die ter plaatse bereid was zijn eer der van de gemeente gekochte grond te ruilen tegen een ander perceel aan de overkant van de weg. De raad ging tenslotte met de voorstellen waarin het een en ander vervat was accoord. Een perceel grond van ca. 800 vierkan te meter werd verder verkocht aan de heer Hintenkamp uit Ukkel (B.) voor de bouw van een bungalow. Voorwaarde was dat de bouw binnen twee jaar ge realiseerd moet worden. ZOUTE SPUI. Bij de fami lie R. Ruytenberg in Zoute Spui, waar een paar maanden geleden de vierde tweeling werd ge boren, werd een dezer dagen een pakje bezorgd onder het post stempel Soestdijk. De afzendster was H.M. Koningin Juliana. Het pakje bevatte twee babypakjes: één rose en één blauw van kleur. Een hartelijke felicitatiebrief was er bij ingesloten. Het kroostrijke gezin stelde de ko ninklijke attentie bijzonder op prijs. Geslaagden EHBO-examen s-GRAVENPOLDER. Uitgaande van de afdeling 's-Gravenpolder van de vereniging voor E.H.B.O. is door een elftal kandidaten het examen E.H.B.O. afgelegd. De examinator was dokter K. H. Wouda te Kloetinge. De geslaagden zijn: de dames Clarijs-Uiterhoeve, Kop- mels-Dobbelaar. Louwerse-Molhoek, W A. Hubregtse, J. J. Klap. C. op 't Hof M. den Herder, en C. Mol en de heren G. Heijboer en W. de Visser, allen wo- nende te 's-Gravenpolder. Eén kandi daat moest worden afgewezen. De op leiding geschiedde door dokter J. J. Kole te Hoedekenskerke. terwijl zuster T. Driesprong te Baarland de verband leer verzorgde.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3