AAN MAKE-UP ZIT MEER VAST DAN UW GEZICHT VOOR DE RIVIERA Oosterse keukengeheimen voor Hollandse keuken Verkoud heid ASPRO en voor Texel Altijd liever ant Nieuwe vereniging beschermt een wetenschap Poederboter net zo goed Zaterdag 2 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Verlaging invoerrechten aardappelen verlengd TWEE MILJOEN VOOR SLUITING VAN MIJNEN Voorkóm Rillerig? Onprettig? VIU Q van Bromfietser negeerde verkeersbrigadiert jes Badpakken Grote keuze Uw haar zit beter - toont beter! 1 dan zeker van frisse mond en wijt© tand©» Van onze redactie voor de vrouw Tet de wetgeving op het ge- bied van de bescherming' van de kosmetische produkten is het in vele landen nog heel wonderlijk gesteld, zegt dr. G. Carrière, vice-voorzitter van de pas opgerichte Nederlandse Ver eniging voor Kosmetische Che mie. „Ook met het aanzien van de kosmetische chemicus overi gens. Als je bij het maken van atoombommen of zo betrokken bent, vindt iedereen dat iets heel belangrijks. Maar als je je als chemicus met huidcrèmes, tandpasta's enzovoorts bezig houdt Ter bevordering van het weten schappelijke onderzoek en van de technische ontwikkeling van de kos metische chemie, de parfumerie en de daaraan verwante gebieden, hebben wij deze vereniging opge richt, vertelt hij. „Zij die aan een universiteit of aan een hogeschool de graad van doctorandus of inge nieur behaald hebben, kunnen er lid van zijn. Tenminste als zij een speciale kennis hebben op het ge bied van de kosmetische chemie. Verder op uitnodiging van het be stuur ook al degenen, met weten schappelijke kennis en ervaring in deze materie. Kosmetische specia lisatie wordt immers vooral in de praktijk opgedaan". l Betere bescherming Inderdaad, wij willen op deze ma nier tot betere bescherming van de kosmetische wetenschap komen, ver telt de vice-voorzitter van deze nieu we vereniging. „Er gaat op dit ge bied ook in Nederland tegenwoordig veel om. Vele grote Nederlandse in dustrieën vervaardigen produkten op dit terrein. Produkten die voor een groot deel ook in het buitenland be kend zijn. In de kosmetische sector is de ontwikkeling internationaal enorm groot. Vergeet niet, vijftig jaar gele den was toiletzeep eigenlijk het enige kosmetische artikel. Goed dertig jaar geleden behoorde shampoo en tand pasta nog tot de „high class toile tries", de toiletartikelen die alleen in enkele bevoorrechte milieus werden gebruikt. Door de voortschrijdende beschaving en de sociale vooruitgang, zijn die kosmetische artikelen nu wel zo ongeveer gemeengoed. Hoewel, vergis u niet, er komen hier in Ne derland nog gezinnen voor, waar vijf personen met één tandenborstel doen of waar nog nooit een tube tandpasta in huis is geweest. Daarentegen is in Frankrijk het gebruik van shampoo met een kleurmiddel erin, al groter dan van normale shampoo. Naar mate de welstand stijgt, neemt het gebrui*- van kosmetische artikelen snel toe in Europa". Internationaal De wettelijke bescherming is op dit gebied in de meeste Europese landen nog vrij beperkt, zegt deze kosme tische chemicus. „Onze vere- ging wil er zeker ook naar streven, daar in verbetering te brengen. Ook in in ternationaal verband. In Duitsland heeft men een wet op kosmetische artikelen, die nog uit 1878 dateert. Die wet zou natuurlijk al lang geen nut meer hebben, als er geen over koepelende vetten waren, waardoor de consument toch beschermd wordt tegen gevaarlijke produkten. De kosmetische chemie is een zeer ingewikkeld terrein. Het is dan ook niet zo eenvoudig, voor deze sec tor ter bescherming van de gebrui- kers speciale wettelijke maatrege len te treffen. In verband met de steeds verdere ontwikkeling van de Euromarkt, zal het echter beslist noodzakelijk worden in Europa tot in ternationale bepalingen te komen op dit gebied. Daar wordt m het kader van Eurotox aan gewerkt. De kosme- tica vormt in dat opzicht echter geen gemakkelijke aangelegenheid. Het zal nog wel even duren, voor men tot algemene richtlijnen is gekomen. Kleurstoffen .Neem bijvoorbeeld kleurstoffen", zegt dr. G. Carrière, die voor zich op een tafel een kleurige collectie kos- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Zijlstra (fi nanciën) heeft de tijdelijke verlaging van de invoerrechten op aardappelen ver lengd tot half juni. De maatregel was oorspronkelijk tot 31 mei van kracht. In juni moet onder normale omstan- digheden 6.5 procent recht worden ge heven op aardappelen die worden inge voerd uit landen die bij de E.E.G. zijn aangesloten, en 13,3 procent voor aard appelen uit andere landen. De verlaagde tarieven zijn respectievelijk 1,2 en ach», P De Economische Controledienst heeft in het hele land al controles gehouden op de naleving van de laatste prijsstop. Daaruit is gebleken dat zowel de gros siers als de detaillisten zich over het algemeen aan de prijsmaatregel houden. Er is tot nu toe slechts een klem aamal processen-verbaal opgemaakt. Van onze correspondent LUXEMBURG. 8 Zes Westduitse steenkoolmijnen en twee Franse ïjzer- ertsmijnen gaan profiteren van een krediet van meer dan twee miljoen gulden. Het bedrag is door de Hoge Autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal ter beschik king gesteld om werkloze mijnwerkers om te scholen. De mijnen moeten gesloten worden omdat de kolenwinning niet meer ren dabel is. De Franse ertsmijnen kwa men in moeilijkheden omdat de export naar Engeland stil kwam te liggen en omdat de vervoersmogelijkheden te gering bleken te zijn. Lippenstift is voor een vrouw, wat een borrel voor een soldaat is zegt dr. G. Carrièrevice-voorzitter van de pas opgerichte Nederlandse Vereniging voor Kosmetische Chemie. Zijn dochter Minneke heeft wellicht de meeste lippenstiften van alle teenagers in ons land. metische produkten van allerlei soort heeft uitgestald. Tegenover hem zit zijn dochter Minneke, die wellicht de grootste verzameling lippenstiften van alle Nederlandse teenagers heeft. Lippenstiften in zachte en felle tin ten, in twee kleuren, in puur wit, in goudachtige nuances en zelfs in door schijnende uitvoering. Allemaal ge schenkjes van haar vader, die voor kosmetische aangelegenheden door heel Europa reist. „Neem bijvoorbeeld kleurstoffen", zegt die vader weer. „Aan kleurstof fen voor het hoofdhaar moeten weer andere eisen worden gesteld, dan aan kleurstoffen voor >de oogharen. En nog weer anders zullen de bepalin gen moeten zijn voor kleurstoffen, die men in lippenstift, tandpasta en mondwater verwerkt." Soms miljoenen Of het publiek dan helemaal nog niet beschermd is op dit gebied? Ze ker wel, zegt de heer Carrière, elke grote industrie die dit soort produk ten maakt, heeft zelf een zeer streng controle-systeem. „Wie gevaarlijke dingen verkoopt, blijft immers ner gens. Tonnen tot miljoenen zijn er doorgaans mee gemoeid, voordat een bepaald produkt op de markt wordt gebracht. Neem zoiets betrekkelijk eenvoudigs als tandpasta. Voor de ontwikkeling van een nieuw soort is doorgaans drie jaar nodig. Elk jaar wordt in die periode minstens een ton uitgegeven aan proefnemingen." Er zijn echter nog heel veel andere omstandigheden, die de gebruikers be scherming bieden. In Engeland is dat om maar eens iets te noemen, de televisie, vertelt dr. Carrière. „Er werd daar in het begin voor de com merciële televisie zoveel waanzin over bepaalde produkten verkondigd, dat men er een stokje voor ging steken. Nu beschikt die televisie er over een soort „council", waarvoor iedere fa brikant eerst waar moet maken, wat hij op bet scherm over zijn produk ten beweert." Hoe het in Nederland gesteld is met die wettelijke bescherming? In ons land staat de warenwet nu in zijn geheel op stapel en bij de nieu we opzet daarvan zal ook aan kosme- tica bijzondere aandacht worden be steed, zegt dr. Carrière. hl ontwikkeling Of het nu allemaal wel zo veel nut heeft, het gebruik van al die crèmes en andere verzorgings- en schoonheids- produkten? Een moeilijke vraag meent deze deskundige en hij blijft even nadenken met diepe rimpels in het voorhoofd. Ik zou het zo willen stellen, zegt hij. „Je kunt je tanden poetsen zo maar met water en een borstel, met krijt of met een goede tandpasta. De praktijk heeft zelf uit gewezen, dat dit laatste inderdaad be tere resultaten oplevert. Zo zijn er ook tandpasta's, die tegen tandwolf jVTELBOURNE (Reuter). De Deen dr. Paul Hansen, die is verbonden aan het Australi sche centrum voor wetenschap pelijk onderzoek, heeft de eer ste commerciële „poederboter" uitgevonden. Het poeder kan naar zijn zeg gen worden gebruikt voor het be reiden van elk gerecht waarbij boter nodig is. Een assistente van de Deense biochemicus heeft al 212 cakes gebakken van verschil lende recepten om het poeder te proberen... Het poeder kan niet worden vermengd met water om boter te maken in vaste vorm, dit ter bestrijding van elke asso ciatie met beruchte oorlogsproduk- ten. Volgens dr. Hansen is een van de aantrekkelijkste eigenschap pen van zijn vinding dat het poe der duurzaam kan worden be waard, ook in tropische landen. Voortsetting Dr. Hansen heeft een jaar aan zijn poederboter gewerkt. Het ziet eruit als melkpoeder. Hij be schreef het als een „voortzetting" van het werk van de Duitser dr. Karl Kumetat, die het eipoeder heeft ontwikkeld. Het poeder heeft een vetgehalte van tachtig procent, wat overeen komt met het gehalte van vaste boter. Voorts bevat het vijftien procent melk en twee tot drie procent toegevoegde mineralen. Het vochtigheidsgehalte is min der dan één procent. Het bereiden van dr. Hansens poederboter is duurder dan de produktiemethode van vaste bo ter. De poederboter zal daarom in de handel duurder zijn dan nor male boter. of bloedend tandvlees beschermen. Die dingen kan men allemaal kli nisch vaststellen. Een goed soort shampoo levert ook zichtbaar betere resultaten op bij het reinigen van het haar, als zo maar wat zeep, die men in het waswater doet." Beloften En hoe het er voor staat met al de crèmes en andere middelen voor de huidverzorging? Dat terrein is nog veel meer in ontwikkeling, zegt dr. Carrière. ..Wij weten allemaal dat fraaie advertenties dikwijls veel meer beloven, dan de produkten die ze aanbevelen waar kunnen maken. Het is nu eenmaal nog onmogelijk van een rimpelige zestigjarige huid, door iets uit een potje een perzikzacht babyvelletje te maken. De kosmeti sche medici zijn er dan ook sterk voor. met deze niet erg reële wijze van aanprijzing op te houden. Men zou de gebruiksters op meer zakelij ke manier moeten voorlichten." Of onze vereniging zich daar in ons land ook mee zal gaan bezighou den? Dat ligt voor de toekomst wel in de bedoeli'-g, zegt dr. Carrière, die internationaal reeds veel heeft gepu bliceerd op het' gebied van de kosme tische chemie. Hij is nu bezig aan het samenstellen van een namenlijst voor de kosmetische industrie, die in vijftien talen zal worden uitgegeven. Met dieren Hoe men de uitwerking van al die schoonheidscrèmes enzovoorts onder zoekt? Dat gebeurt op dieren, vooral konijnen en ratten, vertelt dr. Car rière. „Neen. niet op honden, daar heb ik als kosmetische chemicus ten minste nog nooit iets over gehoord. Zelfs met mascara enzovoorts, neemt men eerst proeven op konijnen. De verfstoffen daarin, moeten immers voor de ogen beslist onschadelijk zijn". Make-up artikelen hebben voor vrouwen eigenlijk vooral een grote psychologische waarde, aldus deze kosmetische deskundige. „In Engeland werd het vervaardi gen van lippenstiften en andere make-up middelen gedurende de oor log verboden. In de oorlogsindustrie- en waar veel vrouwen werkten kwam men echter tot het inzicht, dat de vrouw mentaal beslist niet buiten die produkten kon. Voor haar uithou dingsvermogen bleek het van het grootste belang, er met behulp van die middelen ook onder de moeilijk ste oorlogsomstandigheden goed uit te blijven zien. Een lippenstift was voor haar even belangrijk, als voor de soldaat een borrel". Badpakken voor het Neder landse strand, van links naar rechts: pak in matrozenstijl, correct pak in satijn-lastex, pak naar de mode van om streeks 1920 en pakje met franje in hoelameisjesstijl. i\/TET Yü Fei zullen wij vandaag Oosterse keukengeheimen ontsluieren. Naast ons ligt namelijk het kookboek door de zojuist genoemde Yü Fei geschreven. Wij weten niet of wij hier met een hij of zij die zich met de keukenpan bemoeit te doen hebben. Wel weten wij dat die mysterieuze Yü Fei met veel kennis van zaken de receptuur van de Chinese en Indische keuken weet te vertellen. Wij bepalen ons in dit opzicht maar al te graag tot eten alleen en kunnen u, beste vriendinnen en vrienden verzekeren dat in dit boek vele recepten staan die het klaarmaken ten volle waard zijn Als wij iets zou den mogen aan merken op de samenstelling van dit boek dan spijt het ons dat er niet een uitgebreider lijst in is opgeno men van alle en niet slechts enke le exotische ge rechten, die ons toch dikwijls vreemd aandoen en waar wij een uitleg zeker een Hollandse bena ming vermeld zouden willen zien. Yü Fei is waar schijnlijk zelf zo thuis in al die bij- -tpaaSut ajapuoz -IK; enten nodig voor de Oosterse keu ken, dat hij of zij de moeilijkheid hiervoor voor de beginneling in de ze Oosterse keuken onderschat De gerechten zelve zijn van grote variëteit en bijzonder duidelijk uitge legd. Er zijn bovendien diverse zeer instructieve tekeningen bijgeplaatst. Al met al: huisvrouwen bekijk dit nieuwe kookboekje eens nader en stort u in de geheimen der Oosterse keuken. Interesse Ik zal u iii het kort enige recepten eruit vertellen, u kunt dan zelf be sluiten of uiw interesse voor deze keu ken belangrijk genoe-g is om u er meer in te gaan verdiepen. Wij lezen hier Varkensvlees in ket- japsaus. U heeft ervoor nodig: 500 g hamlappen 100 g reuzel 23 stukjes foelie 1 stukje pijpkaneel 2 stukjes pekak (Chinees kruid, mag weggelaten worden) peper, vetsin, zout. 3 eetlepels ketjap. 2 kopjes water. De bereiding is als volgt: de ham lappen in niet te grote stukken snij den. De reuzel* heet laten worden en de lapjes hierin bruinbakken. Wan neer ze allemaal bruin zijn doen wij er 2 kopjes water bij, drie eetlepels ketjap, 23 stukjes foelie, 1 stukje pijpkaneel en 1 theelepel peper, en u laat dit alles 12 uur sudderen. Als het vlees zacht is geworden en het water voor de helft is verdampt (Ingezonden mededeling) maakt men dit gerecht af met vetsin en zout. En dan komt hier nog een kippe- gerecht. Ajam Besengek. Wij geven dit re cept woordelijk zoals in dit kookboek is opgeschreven. Voor dit gerecht mag men de kip in haar geheel laten en alleen maar openspouwen omdat ze nadat ze met de kruiden is zacht gekookt, geroosterd wordt en daarna op een schaal wordt geplaatst met de saus eroverheen. Men kan dit rooste ren voor het gemak achterwege laten. Alle aanwezige vakantie-energie kan voor andere bezigheden dan werken worden opgespaard als men zich om ringt met een reeks van supermoder ne kampeerapparaten. De elektrische luohtbedpomp is daar bijvoorbeeld een tje van. Daar zitten een paar klem men aan die aan de accu van de auto bevestigd moeten worden, en ziedaar het luchtbed zoeft vol zonder dat iemand er voor buiten adem hoeft te raken. Het apparaat heeft een oranje kleurtje'en is een beetje prij zig. Wie hij de tent keurig net zijn han den wil wassen zonder met plassen water te knoeien kan een privé kam- peerwasbakje kopen, dat ergens aan vast gehaakt dient te worden. Het stelt een plastic waterreservoir voor waaraan behalve een kraantje ook en kele plastic zakjes zijn bevestigd. Daarin kan zeep en dergelijke gestopt worden maar ook een spons en ande re hulpmiddelen die gebruikt worden bij het schoonmaken van de auto. Voor auto's schoonmaken is dit reser voir immers ook een praktisch appa raat. Gezellig lezen zonder ogen te ver knoeien kan in de tent, namelijk bij het sterke schijnsel van een kampeer lamp die ook als autolamp te gebrui ken is. De lamp bevat een 9 volt bat terij met 50 branduren, kan hangen en staan. Bij de auto biedt deze lichtbron be halve constant wit licht ook constant rood licht, of rood knipperlicht. Makkelijk voor het opbergen in de tent, en economisch bij koffers en kis ten pakken zijn de opscheplepels en schuimspanen waarvan de stelen af neembaar zijn, Een heel kleine goudkleurige aanste ker, beplakt met een mooie leersoort en bevestigd aan een sleutelring is een leuk cadeautje voor een huisvrouw die zich zelf „die luxe spullen" niet gunt. Benodigdheden: 1 kip in stukken gesneden (Vergeef mij, het staat er precies zo al klopt het niet met de inleiding!). 1 grote ui 2 knoflookpitten fijnsnipperen. Al deze kruiden fijnstampen: 1 theelepel ke toembar (korian der) 1 vingerlengte koenir 1 schijfje laos (wortelsoort) 4 kemiri's 1 lombok 1 stukje trassi zout, suiker, asem, tamarinde. Verder 1 sereh (geurige stengel), 2 salamblaadjes, 4 koppen santen, 4 eetlepels olie. De uien, knoflook en fijngestampte kruiden met elkaar vermengen en in wat slaolie fruiten. Dan doet men er de kip bij, de santen, de sereh en de salamblaadjes. Voeg er zout, suiker en asem naar smaak bij. Laat nu al les koken tot de kip zacht wordt en de olie eruit kom1* Kijk, ik heb de diverse, niet uitge legde kruiden voor u opgezocht. Want alhoewel u deze in een speciaalzaak die zich met dit soort Oosterse ge rechten alias de ingrediënten ervoor ophoudt kunt kopen, is het toch wel prettig te weten wat u gaat kopen. Zo is koenir de benaming voor de ons bekende turmeric of kurkumapoeder en ook geelwortel genoemd. Wij ko pen ze beslist niet in stokjes, maar in poedervorm. Laos is een gemberachtige wortel- soort. Kemiri is een Indische nootsoort die men in vele gerechten verwerkt. Tras si is een soort vidkoekje. Men koopt het in kleine plastic pakjes. Het ruikt niet zó lekker, maar doet het in dit soort gerechten wonderwel. Sereh is het citroenglasblaadje en in zijn soort een Indisch laurierblaad je. Santen is klappermelk (oftewel co- cosmeLk). U ziet, er is heel wat uit te zoeken bij het maken van dit soort gerechten. Maar de verrukkelij ke geur die tijdens het toebereiden van Oosterse gerechten door uw keu ken waart is al het begin van de be loning voor een beetje meer werk en uitzoeken. De rest krijgt u als u en uw tafelgenoten uitermate meer zullen smullen van zo'n exotisch gerecht dan van een gewoon gebakken var kenslapje. Bij deze Oosterse gerechten kunt u rijst, mie, spaghetti of macaroni ge ven. De dure aardappel is ook hierbij overbodig. HEERLEN (ANP) Een achttien jarige mijnwerker uit Brunssum heeft gisteren in Heerlen twee kinderen van vier en vijf jaar die de weg wilden oversteken met zijn bromfiets aangere den. De kinderen zijn zwaar gewond in het ziekenhuis in Heerlen opgenomen. Verkeersbrigadiertjes hadden het verkeer stilgelegd om de kinderen te laten oversteken. De bromfietser ne geerde echter het stopteken en reed op de kinderen in. Van onze moderedactie AF men nu bij de film wil of niet, opvallen zal men met steeds weer nieuwe, vaak heel bizarre strandkleding in Cannes, St. Tropez en Rimini. Terwijl in Nederland een blote maag nog hypermodern is bij strandpakjes.i raken combinaties met onbedektheid op die plaats in Zuid-Frankrijk en Italië al weer uit de mode. In nieuwe vondsten voor het strand blijft men daar immers steeds een stapje voor. Nieuw aan de zuidelijke stran den zijn bijvoorbeeld pantalons met wijduitlopende pijpen, als ouderwetse pyjamabroeken of ha rembroeken. Ook de moderne strandpakjes hebben iets oosters. Die zijn dikwijls op de sarong ge ïnspireerd. De strandjakken wor den overigens strandjurken ge noemd dit jaar. Een moderne strandjurk is iets korter dan een gewone jurk en hangt recht of een beetje wijduitlopend als een baby-doll, van. de schouders af. Zoekt u dit jaar de zon van het zuiden op, dan zijn hier enkele ideetjes voor wat u het best mee kunt nemen, om bij de Franse strandmode voor 1962 niet ach ter te staan. Van links naar rechts een strapless strandjurk met bolero in twee kleuren, een wit pakje met oranje sjerp, een geruite sa rong met felgekleurde repen stof, een baby-doil ook van stroken stof in verschillende kleuren, een strandjakje met afgebiesd voor stuk en een geplisseerd tweedelig Behalve fraai van coupe, ma teriaal en afwerking, zijn de bad pakjes voor 1962 ook in ons land heel vooruitstrevend van model. Immers om zoiets te durven dra gen hoeven we geen luxueuze bad plaatsen elders meer op te zoe ken. Ook aan de Nederlandse stranden kleedt men zich modern. Dit jaar zal er tussen Cadzand en Schiermonnikoog een oogje ge waagd kunnen worden aan meis jes in badpakken, die een verbe terde uitgave zijn van hetgeen heel zedige baadsters rond 1920 droegen. Of aan mooie badster- ren met tweedelige badpakjes in franjes, geïnspireerd op de kle ding van een hoelameisje. Die pakken bestaan niet alleen op aantrekkelijke foldertjes. Ze zijn ook in vele Nederlandse winkels verkrijgbaar. Ze zijn vaak zelfs van puur Nederlands fabrikaat. Ook degenen die zich liever niet in uitzonderlijke badkleding hullen, hebben dit jaar echter een grote keuze in eigen land. De volslanken vinden stellig iets naar hun gading bij de satijn-las tex pakken met een ideale, cor rigerende pasvorm. Zij die zich voor de moderne accentuerende pakjes al te slank voelen kunnen een keuze maken uit modellen met diagonale draperieën, over wegend uit Amerika geïmpor teerd. Aan de Riviera vallen de vrouwelijke badgasten op in steeds weer nieuwe en originele strandkleding. De kleuren van deze pakjes en strandjurken zijn fel en steken goed af tegen een cognacbruin Rivierahuidje. (Ingezonden mededeling) Fant haarcrême maakt uw naar soepeler er» Gemakkelijker uit te kammen. Fant is niet vet en niet alkalisch. Fant bestrijdt en voor komt roos. Verzorgd haar meï h«rerème n produkt van INDOLA

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9