Streven meer gemeenten uit Zeeland en Brabant laten deelnemen te BURGPLAN MAG NIET IN GEVAAR KOMEN Machtiging BESTUUR STICHTING FRUITCORSO: voor bouw veerboot van nieuwe Aanbesteding tweede fase kanaalverbreding Terneuzen NIEUWE WEG SLUISKIL WERD AANBESTEED Kontrakten ondertekend houw Oosterschel Zaterdag 2 juni 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. f Zeemvsch Dagblad Belangenlijsten WELKOM VOOR G. J. ZEEF Schoolhoofd Roelants nam afscheid Raad Souburg discussieerde uitvoerig VEERTIG INSTITUTIONELE BELEGGERS Debatten over aankoop winkel en woning Voorstellen aan Prov. Staten Subsidies voor monumenten Britse band genoot grote belangstelling in Middelburg Datum oplevering: 31 december 1965 Afscheidsreceptie L. J. H. de Bruyn Accommodatie badstrand Oostkapelle uitgebreid Drie nieuwe wegen bij Kleverskerke Inbraak in sportzaak in Vlissingen Twee schepen klem Profiel Woensdag geen bezorging Melk-feest in Middelburg Raad Wissenkerke Bromfietser werd ernstig gewond Voet van schippers- knecht af gekneld AANBESTEDING Koninklijke onderscheiding uitgereikt in Axel Patrouille des doods Dodenrit Rilling Protestants-Christelijk DIJ de gemeenteraadsverkiezingen worden de kiezers in de regel meer lijsten aangeboden dan bij ver verkiezingen voor de Provinciale Sta ten en voor de Tweede Kamer. Bij de stemmingen voor de Staten en voor de Tweede Kamer presenteren zich door gaans alleen de sinds jaren onder ons bekend zijnde politieke partijen. Af en toe komt er eens een onbekende mededinger bij, zoals bijvoorbeeld en kele jaren geleden een zogenaamde middenstandspartij. Veel kans op het verwerven van een of meer zetels hebben dergelijke splinterpartijtjes echter niet en in de regel verdwijnen ze dan ook weer na een paar jaar. Een wezenlijke betekenis hadden deze partijen of groepen niet. Zij kwamen met een verkiezingsprogram uit, waarin een bepaald aspect sterk was geaccentueerd en de bedoeling daar van was een groep van kiezers, wier voornaamste materiële belangen over een kwamen met die van de betrok ken partij of groep, te verleiden op de belangenlijst te stemmen. Het is na de oorlog bij verkiezin gen voor de Tweede Kamer meer en meer gebleken dat belangenlijsten door een steeds minder aantal kiezers worden geapprecieerd. Dat verbaast ons niet. Belangenlijsten zijn een gevolg van een zeer aanzijdige instelling. De pro pagandisten van dergelijke groepen hebben één bepaald belang op het nog, bijv. dat van de middenstand of van de boeren. Zij beloven de kiezers dat de door de belangengroep in ra den of parlement gebrachte mannen al hun energie zullen geven ter be reiking van het door de groep beoogde doel. De laatste jaren spreken dergelijke groepen de kiezers echter steeds min der aan. Wij geloven dat het een ge volg is van de stijging van het peil der algemene ontwikkeling. Vroeger sprak men wel eens ge ringschattend over „domme boeren". Men zal dat tegenwoordig wel laten! De meeste jonge boeren hebben een voortreffelijke opleiding ontvangen en ook met de landarbeiders Is dat het geval. Zij lezen voorts vakbladen en ontvangen voorlichting van hun standsorganisaties. Het zal moeilijk zijn deze mensen te strikken voor een boerenpartij. De huidige boer weet immers heel goed, dat de landbouw een integrerend deel van de maatschappij is en dat men niet 'domweg een bedrijfstak uit dat bestel kan lichten om eenzaam in de schijnwerpers van de politieke arena te zetten. De behartiging van de specifieke belangen van bedrijfstakken vindt plaats door andere dan de politieke organisaties. Het politiek bedrijf dient echter te getuigen van een brede visie. Bij gemeenteraadsverkiezingen wor den in de regel vrij veel zogenaamde belangenlijsten ingediend. Wat echter van 'de landelijke politiek geldt, is in belangrijke mate ook van toepassing op de politiek in de gemeenten. Er waren in Zeeland woensdag nog een beduidend aantal belangengroepen, doch wij hebben de indruk, dat het aantal reeds minder was dan vier jaar geleden. Wij achten dat een gelukkig verschijnsel. MIDDELBURG. Na een perio de van ruim vijfenveertig jaar bij het tijdens een feestelijke vergadering in de „Schakel" de heer C. Roe lants, hoofd van school c. officieel afscheid genomen. De heer Roelants, die zeven jaar hoofd was van de open bare school aan het Middelburgse Cellebroershof heeft enige maanden de pensioensgerechtigde leeftijd be reikt. GOES. Het bestuur van de Stichting Fruitcorso heeft ver strekkende besluiten genomen voor wat betreft de deelneming aan het score. Getracht zal worden uit elke gemeente in'Zeeland en West-Brabant, waar fruitteelt van enige betekenis aanwezig is, een praalwagen te krijgen. In een persbericht, door de Stichting ver strekt, wordt er op gewezen dat het een feest is van de streek dat door middel van een van zijn voornaamste produkten de aandacht voor het gehele gebied wil trekken. De organisatie voor het Fruitcorso 1962 begint, dank zij enkele belangrij ke besluiten van de vergadering van bestuur van 29 mei j.l. op volle toeren te draaien. Wie zich de overstelpende drukte van het vorige jaar hetinnert, zal be seffen dat hieraan een enorme voor bereiding vooraf moet gaan, wil al les precies op rolletjes lopen. Men streeft er naar het corso steeds be ter en groter te maken en dit werpt elk jaar weer nieuwe problemen op die een oplossing vragen. Zo ook de poging om meer variatie te brengen in de medewerkende muziekgezel schappen als het organiseren va neve- nementen. nogal wat moeilijkheden op te leveren omdat het bedrag feitelijk niet toerei kend was voor dat doel. Men besloot daarom deze prijs af te schaffen en hiervoor in de plaats te stellen een ex tra prijs van 500 gulden waaraan de winnaar naar eigen vrije keuze een be stemming kan geven. Vrij in keuze Ofschoon er gedacht was aan de uit beelding van de praalwagens een be paalde richting te geven, achtte men de tijd hiervoor nog niet gekomen. Elke deelnemer is dus nog volkomen vrij in de keuze van zijn onderwerp. Bij het bepalen van deze keuze worden alle mo gelijke adviezen verstrekt. Er zijn zelfs nog een aantal schetsen beschikbaar waaruit men gratis een keuze kan ma ken. Het fruitfeest en corso is niet denk baar zonder de Fruitfee en hofdames. Deze zijn even traditioneel als het cor so zelf. Het verkiezen van een Fruitfee kost het Corsobestuur telkenjare de no dige hoofdbrekens, ook al weer omdat men iedere keer naar een andere, bete re methode zoekt. Dit jaar is hiervoor de keuze gevallen op diverse jeugd- en andere verenigingen, die aangezocht zullen worden een aantal gegadigd en aan te wijzen, waaruit de commissie haar keuze kan bepalen. Mochten aan deze opzet fouten kleven, doordat een hiervoor in aanmerking komende ver- enigingvergeten wordt, dan kunnen de jongedames in de leeftijd van 18—25 jaar zich nog altijd rechtstreeks tot het Corsobestuur wenden. Aan de uitverko ren Fruitfee en hofdames zullen weer alle zorgen worden besteed, opdat zij als waardige vertegenwoordegsters voor het voetlicht kunnen treden. Financiële basis Om het gehele corso en de daaraan voorafgaande fruitweek mogelijk te ma ken, dient de financiële basis voldoen de zekerheid te bieden. Niet dat het Corsobestuur aarzelt om enige risico's te nemen, doch hieraan zijn grenzen. Het wasdaarom een verheugende me dedeling van de voorzitter dat B. en W. van Goes, behoudens goedkeuring van de Raad overigens, dezelfde medewer king al sin voorgaande jaren wil ver lenen en dat gezamenlijk naar een op lossing zal worden gezocht om eventu ele tegenslagen het hoofd te kunnen bieden. De Evenementencommissie re kent op de volle medewerking vand Goese middenstand om de gebruikelijke subsidie aan het corso weer veilig te stellen. Hoewel door de fruittelersorga nisaties nog geen definitieve toezegging was gedaan, wordt algemeen verwacht dat toch op zijn minst de minimum bij drage weer zal worden verleend'. Een algemeen entree van 1 gulden per per soon zal hopelijk het gat in de begro ting vullen. Wanneer men beschouwt wat het corso hiervoor biedt met hoogst waarschijnlijk nog een gratisvuur werk toe, kan niemand hiertegen bezwaar meken. Deelneming met een praalwagen vergt van betrokkenen naast een flinke dosis idealisme en doorzettingsvermogen om zo goed mogelijk voor de dag te komen, belangrijke financiële offers. Vooral in een duur fruitjaar moet men deze niet onderschatten. De grote propagandis tische waarde die van het corso uit gaat is een dergelijk offer dubbel en dwars waard. Al kan niemand, even min als bij alle overige reclaemiddelen, het grote nut hiervan sirect aantonen, het is er onmiskenbaar. Om nu in eerigro ot deel van deze kosten tegemoet te komen, zal het cor sobestuur aan elke praalwagen een startgeld van 250 gulden toekennen. Na tuurlijk zal deze wagen aanbe paalde minimum eisen moeten voldoen. De normalegeldprijzen van 150 voor elke eerste. 500 voor elke tweede en 350 gulden voor elke derde prijs, blijven gehandhaafd evenals de prijzen voor de best verlichte wagen- van 100, 75, en -50 gulden voor. respectievelijk de le, 2e en 3e prijs. Enkele jaren werd aan de beste in zending uit een dorpsgemeenschap nog een extra prijs toegekend van 1000 gul den. 'Hiervoor rpoest dan echter een dorpsfe.est wordengeho uden. Dit bleek Wethouder J. S. Hoek, sprak gister avond als eerste van een lange rij van sprekers een dankwoord aan het adres van de heer Roelants: „U hebt uw werk al die jaren verricht in de grootste eenvoud en daardoor ook in de groot ste volheid." Het afscheid van heer Roelants werd een welkom voor de heer G. J. Zee fen zijn echtgenote. De heer Zeef zal de heer Roelants opvolgen in zijn functie van schoolhoofd. De leerlingen uit de zesde Was (klas van de heer Roelants) waren voor de ze, voor hen zeer speciale, gelegenheid naar de LLSchakel" getogen om offi cieel afscheid van ,,hun meester" te ne men met het zingen van enige liederen onder leiding van de heer S. Dieleman. De inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, de heer A. Leenhouts schets te in korte trekken nogmaals de loop baan van de heer Roelants en sprak zijn waardering uit over de wijze waar op deze zijn taak altijs heeft vervuld. De heer Roelants begon op achttienja rige leeftijd (in 1915) op het dorps schooltje in Schore zijn „onderwijs-car- rière" en kwam in 1920 voorgoed naar school c In Middelburg. Voorts voerden nog het woord de heer S. Dieleman, na mens het personeel van school c.. de heer B. P. Carrière namens de ouder raad, de heer A. J. van Roosendaal, ou schoolhoofd van school c., de heer Hage, de heer W. H. Hardon en oud-wethou der van onderwijs, de heer Kogeler. Hun dankwoorden gingen veelal gepaard met het- aanbieden van boeken of boe kenbomen. Ten slotte een dankwoord door de heer Roelants en zijn opvolger, de heer Zeef. SOUBURG. De gemeenteraad van Souburg heeft vrijdag zeer uitvoerig gesproken over het voorstel tot wijzi ging van het raadsbesluit van 26 augus tus I960 inzake de aankoop van woning en winkel van de heer C. Leijnse. Het betrof hier eigenlijk een (aanvullende) kredietverlening van 3000 gulden. De heer Leijnse zit thans in een pand, dat de gemeente graag in eigendom wil ver werven in verband met het stratenplan (realisering Brugplan). De heer Leijnse heeft van de raad reeds 9000 gulden gekregen voor het verbouwen van een nieuw pand, maar heeft te kennen ge geven daaraan niet genoeg te hebben. 'De heer G. J. Janse (CHU) opende de discussie. Hij noemde de gehele af faire een onverkwikkelijke zaak, die hom zwaar op de maag lag. Hij drong op sipoed aan en suggereerde dat B. en W. een termijn moesten stellen binnen welke de zaak dn orde moest komen. Ook de heer W. M. Janssen (KVP) maande tot spoed. De heer C. Potter (Arbeid) verlangde van B. en W. een begroting waaruit zou moeten blijken MIDDELBURG. Bij vele ge legenheden hebben de leden van Ged. Staten te kennen gegeven, dat de vervoerscapaciteit van de veren over de Westerschelde een onderwerp van voortdurende zorg is voor het college. Verdere bestudering van dit vraagstuk en overleg met rijksinstanties zullen thans naar het zich laat aanzien enige resultaat opleveren. Ged. Staten delen prov. staten mede, dat voor het veer Vlissingen-Breskehs een derde schip van hét type als de ..Prinses Beatrix" en „Prinses Irene' gebouwd dient te worden. De salons on der het rijdek zullen daarbij kunnen worden gemist. .Het is te verwachten, dat in de zomer van dit jaar een op dracht tot de bou-w kan worden ver strekt. Voor het drukke seizoen van 1964 zal dit schip dan in de vaart kunnen zijn. Voor het veer Kruiningen-P.erkpolder hebben Ged. Staten, daartoe gemach tigd door de minister van Verkeer en Waterstaat, opdracht gegeven een ont werp met begroting van kosten te ma ken voor een 100 meter lange open vrachtveerboot met passagiersakkomo- datie, uitsluitend^,-bestemd voor het veer Kruiningen-Perkpolder. De bestaande aanlegcapaciteit, alsmede de overige havenoutillage is niet berekend op een zodanig schip. Het tijdstip van de bomv van dit schip zal daarom nader moeten worden bepaald in overeenstemming met de van rijkswege uit te voeren werken. Wanneer het derde schip voor het veer Vlissingen-Breskens in de vaart is, kan het motorschip „Koningin Juliana naast de motorschepen „Dordrecht' en „Prins Bernhard" uitsluitend voor het veer Kruiningen-Perkpolder worden be nut totdat de nieuwe veerboot vaart zal zijn gekomen. Tevens ligt het in de bedoeling tijdens het komende winterseizoen de „Prins Bernhard" zodanig te verbouwen, dat de hoogte van bepaalde vrachtauto s geen beletsel vormt voor het versche pen met deze boot. Daar Ged. Staten verwachten zeer binnenkort te worden gemachtigd tot het bestedingsklaar laten maken van de bouw van een derde schip heeft het col lege gemeend niet te moeten wachten tot de eerstvolgende zitting van Prov. Staten, maar stellen nu reeds voor Ged. Staten te machtigen tot de bouw van dat schip over te gaan. Tevens wordt gevraagd Ged. Staten te machtigen een of meer geldleningen aan te gaan voor de kosten van ont werpen, bouwkosten e.d. De totale kos ten stellen Ged. Staten op négen miljoen gulden. MIDDELBURG. Ged. Staten delen Prov. Staten mede, dat .subsidies zijn aangevraagd voor de restauratie van de korenmolen te Axel-Spui, herv. kerk te Domburg, de ronde stellingimolen te Gapinge, de herenbanSk en het wetsibord van de herv. kerk te '«-Gravenpolder, de vismarkthallen te Middelburg en de moien ,,£>e Hoop" te Tholen. Tevens is een verhoging gevraagd van de subsidie in de meerdere kosten van de restaura tie van de toren te Kattendijke. Ged. Staten stellen voor subsidie te verlenen voor deze projecten. de MIDDELBURG. Het Kette ring Citadel muziekkórps van het Leger des Heils iri Engèland start te gisteren in Middelburg een tien daags tournee door. Nederland, 's'Middags werd de 45 man sterke band door het gemeentebestuur officieel op bet stadhuis ontvan gen. Het korps speelde eerst voor het bordes de volksliederen van Epgeland en Nederland, waarna in de burgerzaal de ontvangst volg de. Het college van B. en W. miste de burgemeester en in zijn plaats sprak wethouder drs. Th. Wester bout de gasten toe. De heer Westerhout verwelkomde op een warme en hartelijke wijze de En gelsen. waarna lt. -kol. H. Orton, die als vertegenwoordiger van het interna tionaal hoofdkwartier het korps op de Nederlandse toernee vergezelt, o.m. zei dat men de ontvangst zeer op prijs stelde. Het -gezelschap werd daarna in het stadhuis rondgeleid en -bezichtigde onder meer de raadszaal. De. Britse mu zikale gasten iverd daarna thee geser- veurd. De leden vanhet koips kelken gistermorgen hun ogen uit op de Del tawerken en 's middags in mindere ma te in Miniatuur Walcheren. 's Avonds gaf het Middelburgse kor-ps Onda eerst o,p het marktplein enige nummers ten beste waarna beide korp sen onder bijzonder grote belangstelling de -weg naar de. concertzaal al spelende aflegden. In de zaal zelf was er voor het concert een niet minder grote be langstelling. De grote concertzaal was volkomen -gevuld. Het korps musiceert vandaag in Breda. MIDDELBURG. Nadat op 27 april van dit jaar de konink lijke goedkeuring was binnen gekomen op het besluit van de Provinciale Staten een Ooster scheldebrug te bouwen is het provinciaal bestuur voortge gaan met onderhandelingen. Thans kan meegedeeld worden dat een dag vóór de gemeente raadsverkiezingen de kontrak ten voor de bouw ondertekend zjjn. De brug zal gebouwd wor den door Van Hattum en Blan kevoort N.V. te Beverwjjk en de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij te Amsterdam. Uiteraard vergen de voorbereidin gen voor de bouw geruime tijd. Naar het zich laat aanzien zal de eerste pij- lerput in de bedding van de Ooster- schelde omstreeks juni 1963 geplaatst kunnen worden. De oplevering van het werk is bij overeenkomst bepaal-d op 31 december 1965. Afgesproken werd dat bij vroegere oplevering een -pre mie toegekend wordt, terwijl bij late re oplevering een boete zal zijn ver schuldigd. Door bemiddeling van de heren Pier- -son, Heldring en Pierson te Amster- De ondertekening van de voor Zeeland zo belangrijke overeen komst. Rechts de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, links de heer F. van Hattum, directeur Van Hattum en Blankevoort N.V. Voor de Am sterdamse Ballastmaatschappij on dertekenden de heren ir. Vooijs en ir. Schermer. dam zijn iri samenwerking met de Am sterdamse Bank eii de Rotterdamse Bank onderhandse leningen voor de fi nanciering van de brug ondergebracht bij ruim veertig institutionele beleg gers. Op dezelfde dag als de onderteke ning van het kontrakt is voor notaris Van den Briel te Middelburg de acte van oprichting van de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Brugmaatschappij (P.Z.B.M.) verleden. De gemeente raad van Middelburg heeft zoals be kend maandag jl. besloten met één aandeel deel te nemen in het maat schappelijk kapitaal. Dit raadsbesluit is reeds de volgende dag door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. Daar de minister van justitie de verklaring- van-geen-bezwaar (artikel 36e Wet boek van Koophandel) verleend heeft kon de brugmaatschappij opgericht worden. De provincie is daarbij ver tegenwoordigd door de commissaris der Koningm en de gemeente Middel burg door burgemeester mr. J. Drij- ber. -VLISSINGEN. In verband -met zijn benoeming tof directeur van Bij-kers aannemingsbedrijf te Gorkum, heeft de heer L. H. J. de Bruyn, bedrijfsleider van Bijker te VHasingen afscheid geno men tijdens een drulk bezochte recep tie. Namens het gezamenlijk personeel werd het woord gevoerd door de heer J. A. Versteeg en namens de onderne mingsraad door de heer N. Hollebrand- se. Voorts voerden het woord de heren A. J. Klink, boekhouder van. het bedrijf, H. de Vos Burcldhart namens de sportclubs en G. Huizinga jr., die de heer De Bruyn als bedrijfsleider zal opvolgen. dat de 3000 gulden verantwoord was. Het belang van het aanvullende krediet zag de heer Potter overigens wel in. maar hij -wilde niet zonder meer het bedrag voteren, vooral ook niet omdat hogere bestuursorganen wel eens (be zwaar zouden kunnen maken tegen het zonder meer aanvaarden van het voor stel. De heer Potter wilde het voorstel liever zien teruggenomen. Loco-hurgemester M. A. v. d. Put te wierp tegen dat terugnemen van het voorstel de voortgang van de ver bouwing nog meer zou vertragen. Uitvoerig bekeek de heer' W. Huson (AR) daarna nog eens de zaak van alle kanten. Hij ontried het terug nemen van het voorstel en een 'Sdhetsiplan van de heer Leijnse vra gen vond hij eveneens onnodig. Het Brugplan mag hier niet op blijven hangen. De schijn moet vermeden worden dat de gemeente belangen heeft bij het nieuwe plan; de ge in en-te interesseert slechts het ver krijgen van de oude woning. De heren Potter en A. W. Bcufif (Arbeid) dron gen nogmaals aan op terugnemen waartoe hetcollege met goedvinden van de overige raadsleden besloot. De raad stelde voorts de grondprij zen in het plan-Nageleniburg vast. De prijis aan de Stemerdinglaan bedraagt voor (bungalowibouw 22 gulden per vier kante meter. De heer K. Adriaanse werd nadat de raad op verzoek van de heer Potter enige tijd besloten" had vergaderd be noemd tot gemeente-timmerman. Een bedrag van 300 gulden werd uitgetrok ken 'voor typelessen in de v.g.l.o.-klas sen. De raad besloot tot aankoop van een freesmachine, een maatbalk en een tweewielige aanhangwagen, tezamen voor 4375. Een stukje grond aan de Kanaalstraat werd aangekocht van me vrouw W. A. Barentisen-Suurmond, stuk jes grond aan de Vlissingsestraat van de heer C. Leijnse. OOSTKAPELLE. De accommodatie van het badstrand is uitgebreid. Burge meester F. G. Sprenger heeft gisteren een badpaviljoen geopend. In zijn toe spraak wenste hij de exploitanten J. en L. Jobse van harte geluk. Ook dokter P. J. Bom, voorzitter van de VW in Oostkapelle uitte zijn waardering voor de initiatieven. Het badpaviljoen biedt een prachtig uitzicht op zee. MIDDELBURG. Zoals bekend is komt aan het Veerse Meer, op het zg. Zilveren Schor" een recreatiecentrum voor de jeugd, als een geschenk van het koninklijk paar. Dit centrum, dat volgens de plannen het gehele jaar in gebruik zal zijn, zal zotwel voor gezonde als gebrekkige kinderen door middel van behoorlijke wegverbindingen bereik baar moeten zijn. In dit verband wijzen Ged. Staten Prov. Staten op de moge lijkheid een drietal in het kader van de ruiliverkaveling-Kieverskerke aan te leg gen wegen mede dienstbaar te maken aan de recreatieve ontwikkeling van dit gebied. Er zijn drie nieuwe wegen ont worpen met een lengte van ruim 5 km. De kosten van aanleg van deze wegen worden in totaal cp 1.110.000 geraamd. De meerkosten, verband houdend met de aanleg van deze drie wegen op een breedte van vijf meter worden in to taal 350.000. Verwacht wordt, dat het departement van onderwijs een subsidie in deze meerkosten zal geven van 50 procent. Indien Prov. Staten besluiten tot plaatsing van deze drie wegen op het tertiair wegenplan dan zou bij de aanleg van dele wegen door de provin cie een subsidie kunnen worden ver leend groot 65 pet van f 175.000 of 113.750/ De resterende 35 pet zouden dan door de onderhoudsplichtige moeten worden gedragen. VLISSINGEN, In de nacht van donderdag op vrijdag hebben inbrekers kans gezien uit een sportzaak aan de Nieuwendijk ongeveer 600 gulden mee te nemen. Zij verschaften zich toegang door het inslaan van een ruit. Daarna was het een koud kunstje c.e kassa te lichten. Tot nog toe is de politie er niet in geslaagd de dader(s) te arres teren. Het komt de laatste tijd veelvul dig voor dat in Vlissingen wordt in gebroken. -Tot dusver beperkte het lange-vingersgilde zich tot de buiten wijken van de stad, nu echtér schijnt het werkterrein naar de binnenstad te zijn verlegd. TERNEUZEN. Vanaf 1 juni is het bestek verkrijgbaar van de zogenaam de tweede fase van de kanaalplannen. De aanbesteding van dit werk vindt op 4 juli plaats in Middelburg. Het voor naamste project van deze fase ts de kanaalverbreding van Terneuzen tot Sluiskil. Ook de aanleg van de voor havens zuidelijk van de in aanbouw zijn de zee- en binnenvaartsluizen zijn in dilt bestek opgenomen. Men hoopt dit be langrijke gedeelte van dek anaalwer- ken in drie jaar uit te kunnen voeren. De moeilijkheden, die bij dergelijke werken ontstaan, zijn op voortreffelijke wijze opgelost. De specie, die vrij komt als men met het baggerwerk begint zal worden geloosd in twee polders. In de eerste plaats is dat de Serlippenspolder bij Terneuzen, die in verband met de uitbreidingsplannen van Terneuzen op gehoogd moet worden. De Braakman polder si de tweede grondberglngsplaats. Deze polder is van het waterleidingbe drijf en zal in de toekomst als zoet- waterbckken dienst gaan doen. De nieuwe rijksweg naar Sluiskil zal verder van het kanaal komen te liggen dan de huidige. Tussen kanaal en weg zal namelijk beplanting worden aange bracht. Dit doet men om te voorko men, dat de schippers last zullen krij gen van de koplampen van de auto's. De nieuw aan te leggen spoorlijk zal wat loop betreft weinig verschillen met die van nu. Ook de westelijke rijks waterleiding zal worden opgeschoven. Sluiskil zal voorts de beschikking krij gen over twee uitvalswegen naar de nieuwe kanaalbrug. Als de zes miljoen kubieke meter grond zal zijn weggezogen en gebag gerd, zal het kanaal een geheel ander profiel hebben. De breedte van het be staande kanaal is 67 meter, het nieuw geprojecteerde kanaal meet 150 meter. De diepte zal 12% meter gaan bedra gen. Momenteel is de capaciteit van het kanaal 10.000 ton. Voor het nieuwe ka naal wórdt dat 50.000 ton. vaartsluis. He-t terrein tussen de scheeps werf en het oude zwembad is bestemd voor de binnensluis. Ook hier zullen een aantal huizen moeten verdwijnen. Met het graven van de voorhaven aan de zeesluis begint men bij de Hoekse- weg. Men graaft dan in zuidwestelijke richting om tenslotte aansluiting te krij gen met het kanaal. De derde fase van de kanaalplannen behelst de bouw van bruggen en slui zen in Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent. In Sluiskil zal dat nog wel op wat moeilijkheden stuiten in verband met onteigeningen. De strook tussen Terneuzen en Sas van Gent zal, als al de plannen zijn uit gevoerd, een grondige wijziging hebben ondergaan. De te verwachten sterke industailisatie langs het kanaal, als mede de mogelijkheid voor grote sche pen om Terneuzen aan te doen, zullen van deze nijvere stad een haven van in ternationale betekenis kunnen maken. HANSWEERT. Het Belgische mo torschip E'snialh is tezamen met -het Ne derlandse rn.s. Rulbis klem gevaren in de kleine islnis. De Esniah had flinke schade aan de (huidlbeplating ter hoogte van de stuurfout aan bakboord. MIDDELBURG. De gezamenlijke melkbaindelaren van Walcheren zullen de ongeveer 2300 melkbrigadiertjes op het eiland te vinden zijn een feest aanbieden. Weonsdag 6 juni wordiem twee voorstellingen gegeven in het Middel burgse Schuttershof voor de M-onga- diers, van geheel Walcheren, met ult" zondering van Vlissingen, Souburg en Ritthem. Op 20 juni volgt dan een her haling van dit feest in bet scneiue- kwartler te Vlissingen, voor de brigu- diertjes van Vlissingen, Souburg en Rit" them. Woensdag a.s. begint het feest voor de „melkjeugd" ai vroeg in de middag. Om 12.15 wordt opgesteld op de Dam, waarna -het in optocht naar het Schut tershof gaat. I-n <Üe optodht lopen behal ve de brigadiertjes ook de me-lkhande- laren zelf met hun ventwagens mee, ter wijl de stoet geopend wordt door de muziekvereniging Onda. De optodht, die diwars door de stad gaat, eindigt baj het Schuttershof, waarna de voorstelling begint. Aan deze optocht nemen alleen de M-brigadiers van Middelburg en St. Laurens deel. De melkdririkende jeugd uit de dorpen wordt in de loop van de middag nl. met speciale bussen opge haald, en zal tegen vier uur afgeleverd worden bij het Schuttershof. Zij komen dus in aanmerking voor de tweede voor stelling, die overigens precies gelijk zal zijn aan de eerste. Het -programma voorziet o.m. in een kinder-cabaret met Peter Piekos als imitator. Verder treden op de twee Wico's (accordeon-muziek) en de Ca- me's met een clown-nummer. Natuur lijk zal de traktatie niet ontbreken. Intussen zijn de Middelburgse melk handelaren met de organisatie van dit feest zo bezet dat in Middelburg woens dag a.s. niet gevent zal worden. De Middelburgse burgerij wordt verzocht dinsdag voor twee dagen mclkprodukten in huis te nemen. Het profiel van het kanaal zal gelijk worden aan dat van het Noordzeeka naal. Het Panama- en Suezkanaal zijn echter kleiner. De verbreding tot Sluis kil gebeurt aan de westzijde. In de vol gende fase gaat men het voorbij Sluis kil aan de oostzijde doen. De glooiin gen van de oevers worden gemaakt van steen met daar overheen een laag teer. De huizen in Zeven Huisjes en Vinger ling zullen in verband met de te gra ven voorhavens moeten verdwijnen. Twee mieuwe voorhavens staan op het pro gramma, te weten een bij de nieuwe zeesluis en een bij de nieuwe binnen- TERNEUZEN, 1 juni. Op de raads vergadering; van 10 mei jl. aanvaardde de gemeenteraad van Terrruzen een principebesluit inzake de aanleg van de verbindingsweg Terneuzen-Sluiskil. Op 18 mei werd dit werk aanbesteed. B. en W. stellen de raad nu voor haar mach tiging te verlenen het werk volgens be stek behoudens toestemming van het ministerie van economische zaken dat een subsidie heeft verleend, te gunnen aan het aannemersbedrijf W. J. de Bruyn uit Terneuzen. Ee nodige bema ling zal worden verricht door een ma chinefabriek uit Hoofddorp. Tijdens deze raadsvergadering die op 7 juni zal wenden gehouden, zal het nieuwe naadslid, de heer J. M. Have- link (P.v.d.A.), die de heer Henry zal vervangen, wonden beëdigd. Door het orubslag van de heer Henry zijn in ver schillende oommissies vacatures ontsta Zoals men weet werd de heer Henry met ingang van 16 mei benoemd tot burgemeester van Numansdorp en Klaaswaal. Men hoopt donderdag avond in deze vacatureste kunnen 'voorzien. Verder stellen B. en "W. de raad voor over te gaan tot -aankoop van gronden, gelegen in het uitbreidingsplan Sluiskil. Met de eigenaar en de pachter van de ze gronden is reeds overeenstemming bereikt 'betreffende d-e koop. Voorts komt een voorstel aan de orde betref fende verkoop van industriegrond o.a. aan de B.P.M., de stichting Beschutten de Werkplaatsen Midden-Zeeuws-Vla an deren en aan de St. Elisabethstichting te Sluiskil. Op de raadsvergadering van 3 mei werd geïnformeerd naar de mo gelijkheid tot de instelling van een com missie van bijstand om het college van B. en W. te -assisteren bij de steeds grp- tier wordende verkeersproblemen. Het college stelt nu voor deze commissie te benoemen tegelijkertijd met de benoe ming van de overige raadscommissies, wier zittingsperioden in september af lopen. WISSENKERKE. De gemeente raad 'kamt maandag, des avonds om ze ven uur, in openbare vergadering bij een. Voorgesteld wordt Ged. Staten te verzoeken (het presentiegeld van de raadsleden te verhogen tot 15 gulden per lid. Verder wordt voorgesteld tot aan koop van de woning van de heer A. Korshuize voor 1000 gulden. Ged. Sta ten hebben aan de gemeente 1 woning wetwoning toegewezen. Deze toewijzing werd verkregen voor een nieuwe woning voor het gezin Korshuize. Het ligt in de bedoeling deze woning te bouwen op die plaats van het tegenwoordige huis. Een ander voorstel luidt tot aankoop van grond voor een ambtswoning naast de woning van de heer P. Koster aan de Dorpsweg voor zeven gulden per vierkante meter. Het is gebleken, dat de waning van de heer J. Everwijn, die de burgemeester zal gaan betrekken, geen ambtswoning is, die aan de eisen voldoet. Wel is de burgemeester bereid voorlopig deze woning te betrekken. Voorts wordt voorgesteld tot verkoop van grond aan de besturen van de chr. ulo en chr. lagere school en tot ver strekken van een subsidie aan het in stuif comité te Wissenkerke. Het echtpaar Van Harn-Sent te Krabbendijke 'heeft het heugelijke feit herdacht, dat het 50 jaar geleden in de echt 'werd verbonden. Temidden van. kinderen en kleinkinderen en vele be langstellenden is het voor het echtpaar een onvergetelijke dag geworden. AAGTEKERiKEDoordat de 19-ja rige J. v. K. toen hij gisteravond met zijn bromfiets uit de Duvekotseweg kwam geen voorrang verleende aan een uit de richting Aagtekerke naderende bestelauto, bestuurd door A. H. uit Ka- pelle, volgde een aanrijding. De brom- fietsbestuurder werd hierbij vrij ern stig gewond en moest naar het gasthuis in Middelburg worden overgebracht. De bestuurder van de auto probeerde neg door te remmen en 'Sterk naar rechts uit te wijken een aanrijding te voorko men, maar dit gelukte hem niet. Door de uitwijkmanoeuvre werd de auto ook nog beschadigd. KAMPERLAND. De 15-jarige schip persknecht Dick Schrier 'uit Kamper land heeft woensdag zijn voet af gekneld in de strop van een kabeldraad bij het afmeren van zijn schip iin de sluis te Heidelberg. Schipper was de heer A. Dodewaard.. Het slachtoffer werd in het ziekenhuis van Heidelberg opgenomen. POORTVLIET. Voor de openbare aanbesteding van de te bouwen openba re school met woning heibben ingeschre ven: G. van. ter Heyden, Steenbergen met 27:000 gulden voor de woning en 126.790 voor de school. G. J. de Kok te Bergen op Zoom schreef in met resp. 27.600 en 127.700 gulden; Bouwbedrijf P. de Raat, St. Fhilipsland schreef in met 27.800 en 127.990 gulden; P. C. Soffens, Hoogerheide met 27.300 en 127.600 gul den. AXEL. De burgemeester van Axel. de heer M. K. van Dijke, heeft vrijdag ten huize van de heer J. Visser, Prins Hendrikstraat 68, de eremedalje in brons verbonden aan de orde van Oran je Nassau uitgereikt aan mejuffrouw P. den Hamer. Mejuffrouw Den Hamer is sedert 1 mei 1922 werkzaam geweest in de huishouding van de heer Visser. Haar 40-ja.rig jubileum vierde zij 1 mei j.l. Vlissingen, Luxor, 14 jaar De film „Patouille ds doods" ver telt op sobere wijze hoe een Ameri kaans variétégezelschap tijdens de Koreaanse oorlog in een hinderlaag wordt gelokt en zich, gesteund door een patrouille verdwaalde soldaten, vnjvecht op weg naar de eigen linie. Spannend, en zonder overdrijving wee gegeven. Middelburg, Electro, 14 jaar. Een wel spannende Western neemt m Electro de toeschouwers mee op burgers die achter een kwartet schur ken, dat net hun halve stad vermoord en beroofd heeft, aanzit, wordt tijdens deze helse tocht gedecimeerd. Aan be de kanten sneuvelen mannen totdat de stand twee-twee Is. In een bijzonder bloedige finale zegeviert tenslotte het recht. De schurken vinden de dood. de beide overlevenden van de burger wacht mogen, niet (helemaal onbescha digd, de dank van hun stad in ont vangst nemen. Middelburg, City; Vlissingen, Al- hambra; Goes, Grand, 18 jaar. De Amerikaanse regisseur Seth Holt is erin geslaagd met de film „ril ling een produkt van bijna Hitch- cocksiaanse spanning te scheppen. De ze thriller is van een adembenemen de spanning en een geraffineerd op gebouwd verhaal. De intrige is bijzon der knap, terwijl de spelers derma te overtuigende vertolkingen leveren sat de kijker na afloop van de film zich met geweld tot de realiteit moet wenden. Het verhaal zullen we niet klappen, omdat dit afbreuk zou doen aan de spanning.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3