Verschuiving zet fors door in raadsverkiezingen Beruchte leider van O.A.S. gearresteerd na vuurgevecht Groter verlies van WD vooral in grote steden KLEINERE PARTIJEN HANDHAAFDEN ZICH Reacties van partijleiders Eichmann stierf aan de galg PLICHT VOOR HELE GEZIN De BiltZon Goed begin Verzoek afgewezen: Prijsstop voor aardappelen blijft Nieuwe uniformen voor Bund eswelir Run op winkels in Moskou PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Kiezersoordeel HEEL BATALJON IN ACTIE Zie verder pag'. TREINMACHINIST ALS SCHAAPHERDER AARDVERSCHUIVING BEDOLF SPOORWEG SNELLE VERGELIJKING eindelijk weer op gang Overleg AdoelaTsjombe ....net als toen.... TANGANJIKA WORDT REPUBLIEK - ft Directeur. JAULl. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 011503189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5067 Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, Vrijdag 1 juni 1962 WINST VOOR P.v.d.A. EN P.S.P. TT1® IS een groot verschil tussen -*-i verkiezingen voor de gemeente raden en voor de leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Bij verkiezingen voor Kamer en Staten is het politieke beginsel van grotere betekenis dan bij de stemming voor de gemeenteraden. De stembusuit slagen van woensdag hebben echter duidelijk gemaakt, dat men toch het verband tussen politieke beginselen en de verkiezingen voor leden van de gemeenteraden niet te gering mag achten. Weliswaar spelen bij verkiezingen voor gemeenteraden de personen van de kandidaten een grotere rol dan bij verkiezingen op landelijk niveau, maar dat neemt toch niet weg dat ook bij de gemeenteraadsverkiezingen de algemene politiek van invloed is. Dat is woensdag in het bijzonder ge bleken ten aanzien van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Deze partij moest bij de recente Statenver kiezingen een niet onaanzienlijk ver lies incasseren en het is woensdag ge bleken dat deze ontwikkeling zich heeft voortgezet. De V.V.D. was de grote verliezer bij de gemeenteraads verkiezingen. De Partij van de Arbeid heeft wel iswaar in enkele plaatsen verlies ge leden, maar in de meeste plaatsen heeft deze partij winst geboekt, on danks het optreden van de Pacifistisch Socialistische Partij. Men kan in de kringen van de Partij van de Arbeid tevreden zijn over de uitslsag. Wat de protestants-christelijke par tijen betreft, is het moeilijk te zeggen of een van die partijen winst of ver lies heeft geleden. In een zeer groot aantal plaatsen kwamen C.H.U. en A.R.P. met gecombineerde lijsten uit en in diverse gemeenten waren er bovendien nog combinaties met het Gereformeerd Politiek Verbond en de Staatkundig Gereformeerde Partij. De algemene indruk is naar onze mening dat de protestants-christelijke partijen, die bij de laatste Staten verkiezingen enig verlies moesten boeken, over de uitslag van de ge* meenteraadsverkiezingen minder re den tot ongerustheid mogen hebben. In de meeste plaatsen hebben de pro testants-christelijke partijen en wij denken hierbij met name aan de C.H.-U. en de A.R.-P. zich behoor lijk kunnen handhaven en hier en daar hebben zij zelfs winst kunnen boeken. De beide grootste protestants-christe lijke partijen komen overigens de laatste jaren bij gemeenteraadsverkie zingen steeds beter uit de bus dan bij verkiezingen voor de Staten en de Tweede Kamer. Het zou interessant zijn de oorzaken daarvan eens na te gaan. Het verlies van de V.V.D. het is nauwelijks nodig dit nog te betogen houdt verband met de landspolitiek. Mensen, die vier jaar geleden op de V.V.D. stemden, hebben zowel bij de Statenverkiezingen als woensdag bij de gemeenteraadsverkiezingen deze partij de rug toegekeerd. Wat de uitslagen in de Zeeuwse ge meenten betreft is het beeld ongeveer gelijk aan het algemene. In de groot ste Zeeuwse steden verloor de V.V.D. en won de Partij van de Arbeid, ter wijl de protestants-christelijke par tijen zich wisten te handhaven. Het is uitermate moeilijk een algemeen beeld van de stembusuitslagen in Zeeland te geven. In tal van plaatsen op het platteland is met z.g.n. belangenlijsten aan de verkiezingen deelgenomen en net ontmoet bezwaren deze lijsten in te delen bij een der landelijke poli tieke partijen. Met meer dan gewone belangstelling heeft men in Zeeland de stembusstrijd in Goes gevolgd. De uitslag was niet bijzonder spectaculair. De Partij van de Arbeid heeft in deze gemeente een zetel gewonnen, evenals de 'protes tants-christelijke partijen, die nu samen met zeven mensen in de raad komen. De S.G.P. komt nu namelijk ook weer in de raad van Goes. C.H. en A.R. brengen samen zes leden naar de raadszaal. Sommigen hadden ver wacht dat in Goes vrij veel voorkeur stemmen zouden worden uitgebracht. Dat is niet het geval gebleken, noch op de lijst van de protestants-christe lijke federatie, noch op die van de Katholieke Volkspartij. De K.V.P. heeft in deze gemeente drie zetels be houden en dus geen zetel verloren aan de groep van de heer Vervest, het ge royeerde lid van de K.V.P., dat met een eigen lijst uitkwam, doch drie stemmen te weinig had voor het be halen van een zetel. Tenslotte nog een algemene indruk: Het schijnt dat veel kiezers het samen gaan van de twee grootste reforma torische partijen bij de gemeente raadsverkiezingen, zoals dat in veel gemeenten het geval is geweest bij de raadsverkiezingen hebben gewaar deerd. MOSKOU (Reuter). Rijen mensen verdrongen zich gisteren voor de winkels waar men in Moskou vlees en boter kan kopen, om zo veel mogelijk voor raad in te slaan. Er deden geruchten de ramde dat het kader van de partij was gewaarschuwd dat er binnen enkele dagen grote prijsverhogingen zouden worden afgekondigd. De prijzen van vlees en boter zouden zelfs met een der de worden verhoogd. Als reden van de prijsverhogingen werd opgegeven dat de boeren meer geld zullen krijgen als aanmoediging om meer te produceren. De levensstan daard van de boeren zou daardoor ook wat dichter bij die van de arbeiders en ambtenaren worden gebracht. De vijfjarige Joke, de drie jarige Elly en de vijf maanden oude Mary SchoorI uit Haarlem ver schenen op de ochtend van de verkiezingsdag, samen met hun ouders, in het stembureau aan de Berkenstraat. Niet omdat hun poli tieke interesse zo groot was, maar omdat de post ook voor hen een oproep in de bus had laten glijden. Omdat de heer en mevrouw SchoorI het risico van een vervol ging wilden ontlopen, hadden zü hun kinderen maar meegenomen naar het stembureau. Toen de voorzitter van het stem bureau, de heer J. Loerakker, van zijn verbazing was bekomen, haalde hij een forse streep door de kaarten, waarmee de zaak was afgedaan. De fout is waarschijnlijk te wijten aan een abuis in het mechanisch oproepingssysteem. Van onze correspondent. PARIJS. Bouvier, de jongste commissaris van politie van Frank rijk, heeft na een langdurig beleg van een huis in het centrum van Parijs Armand Belvisi gearresteerd, de leider van het commando van de O.A.S., dat op 8 september van het vorige jaar probeerde de Gaulle te vermoorden. Aan het beleg, dat twee uren duurde, nam een geheel batal jon politietroepen deel, uitgerust met kogelvrije vesten en gewapend met mitrailleurs. Belvisi werd tot overgave gedwongen na een aanval met handgranaten en traangasbom- men. Belvisi werd al geruime tijd gezocht. Af en toe was men hem op het spoor geweest, maar de politie raakte tel ken in de war omdat zij te veel ge loof hechtte aan het verhaal dat hij zijn gezicht chirurgisch had laten ver anderen door Goix, de chirurg, met wiens vrouw hij samenleefde. Zij werd in zijn gezelschap gearresteerd. Enkele dagen geleden hadden agen ten van de inlichtingendienst zijn spoor teruggevonden en kunnen con stateren. dat zijn uiterlijk, met uit zondering van een pas verworven snor, geheel overeenstemde met zijn vroegere signalement. Woensdagmiddag om half vier werd hij opgemerkt door twee rechercheurs toen hij een postkantoor uitkwam en nonchalant in de richting van zijn auto wagen slenterde. Het tweetal ging hem achterna. Zij zagen dat hij op de Place Victor Hugo uitstapte, de Rue de Sontay inging en daar het huis op nummer drie binnenging. Terwijl een van de inspecteurs de wacht bleef houden, telefoneerde de andere com missaris Bouvier. „Chef, wij hebben hem in de val, komt u maar". Enkele minuten later arriveerde op de Place Victor Hugo twee overvalwagens en drie particu liere wagens met tien agenten en in specteurs. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordwes telijke wind. Over het algemeen iets hogere maximum temperaturen dan gisteren. MIESJE: Ik had de eerste. Van onze weerkundige medewerker De Hemelvaartsdag behoort dit jaar tot de zeldzaam koude dagen voor de tijd van het jaar. In IJmuiden werd het gisteren niet warmer dan negen graden, op het vliegveld Zuid-Limburg is nog dertien graden gemeten. De lucht was gelukkig nogal droog, waardoor de buien tot de noordelijke provincies beperkt zijn gebleven. Elders was het zeer zonnig; in De Bilt scheen de zon ruim twaalf uren. Het was daar gisteren de zonnigste Hemelvaarts dag sedert 1922. Omdat het gebied van hogedruk zich van de oceaan over de Britse eilanden naar onze omgeving uit breidt, zal juni met veel opkla ringen beginnen. De kans op regen is de komende dagen klein en de temperatuur zal iedere dag wat hoger komen. De eerste zomer maand zal dus met beter weer beginnen. DE LIJN, die de statenverkiezingen te zien hebben gegeven, heeft zich bij de woens dag gehouden gemeenteraadsverkiezingen voortgezet: voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie betekende dat nog eens een lichte onderstreping van het toen geleden verlies; de Pacifistiseh-Socialistische Partij boekte voortgezette winst. Hoewel zich ten opzichte van de statenverkiezingen niet meer zulke grote verschuivingen voordeden, ivaren de verschillen ten opzichte van de raadsverkiezingen van 1958 hier en daar aanzienlijk, hetgeen zich manifesteerde in krachtig verlies (V.V.D.), dan wel krachtige winst P.v.d.Aen P.S.P.) aan raadszetels. De confessionele partijen handhaafden over het algemeen hun zetelbezit. De C.P.N. verloor zetels, maar bleef stabiel in vergelij king met de Statenverkiezing. Splinterpartijen behaalden zoals bij raadsverkiezingen gebruikelijk is incidenteel suceesjes. Leidende politici gaven woensdag avond laat bun commentaar op de uitslagen van de raadsverkiezingen. Dr. L. A. H. ALBERING, partij secretaris van de K.V.P., noemde het beeld van de K.V.P. een gunstig beeld. De K.V.P. heeft ook nu weer gedemon streerd de meest constante partij te zijn. Over de voortgezette winst van de P.S.P. zei hij, dat deze groepering nu inderdaad als partij in het land gaat optreden. Mr. J. A. W. BURGER, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid: „De P.v.d.A. heeft overal gewonnen, zij het ook dat we hier en daar nogal wat afgeknabbeld zijn als ik het zo mag zeggen door de P.S.P. Het is van oudsher bekend, dat er tussen de communisten en tussen de socialistische beweging ook in het verleden altijd zoiets van een tussen- groepering is geweest. We hébben vroe ger de revolutionaire socialisten ge had en we hebben de O.S.P. gehad. Die functie vervult op het ogenblik dan blijkbaar de P.S.P. Dat heeft des ondanks niet verhinderd, dat er een aantal belangrijke plaatsen zijn, waar de P.v.d.A. de meerderheid heeft behaald." Prof. mr. P. J. OUD, voorzitter van de V.V.D.: „De belangrijke sprong vooruit van de P.S.P. toont het ver band aan tussen de landspolitiek en de gemeenteraadsverkiezingen in alge mene zin. In 1958 heeft de V.V.D. ook zo'n grote sprong vooruit, gemaakt. Dit was een beweging op de korte golf. Bij een bijzonder grote sprong als toen bestaat altijd de kans dat er bijzondere invloeden hebben gewerkt, die« later zijn weggevallen. De terug gang van de V.V.D. bij de Staten verkiezingen heeft zich doorgezet. Ik ben hier niet ongerust over. Als er zo'n teruggang is houdt men de kern over, waarop men kan bouwen". J. SMALLENBROEK, vice-voorzitter van de A.R. Partij, constateerde dat het verlies van de V.V.D. en de winst van de P.S.P. zijn bevestigd, dat de K.V.P. zich heeft gehandhaafd en dat de P.v.d.A. in vele plaatsen de vlag kan uitsteken. De protestants-christelijke partijen hebben zich gehandhaafd. Daar waar is samengewerkt geeft, naar zijn indruk, de totale uitslag van a.r. en c.h. gezamenlijk een hoger percentage aan, dan wanneer de percentages bij de Statenverkiezingen van a.r. en c.h. af zonderlijk worden genomen. Dr. H. W. TILANUS, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de C.H.U., was dankbaar en tevreden. De opkomst van de P.S.P. noemde hij een merk waardig verschijnsel, omdat hij niet geloofde dat deze partij in de gemeen teraden, bij de gemeentepolitiek, grote betekenis zou hebben. DE HEER P. J. BURGGRAAF, voor zitter van de Pacifistiseh-Socialistische Partij, constateerde, dat daar waar de P.S.P. uitkwam, bij de P.v.d.A. slechts een zeer gering percentage vooruit gang is te zien. In het algemeen is ook de P.v.d.A. wel vooruit gegaan en dat wijst volgens hem op een gezonde politieke ontwikkeling; een versterking van links. Van onze correspondent DELFT. De machinist van een trein die woensdagochtend van Rotter dam naar Den Haag onderweg was, moest zijn trein onder Delft tot staan brengen voor een aantal schapen. De beesten waren door een openstaand hek de spoorbaan opgewandeld. Het scheen een hopeloze taak de scha pen van de baan te krijgen. De machi. nist bleek echter een goede schaapher der. Hij kon de dieren naar de andere kant van het hek terugdrijven. BOLZANO (AP) De spoor- en ver keersweg naar de Bren-nerpas is voor een deel bedolven door een aardver schuiving. Een auto met twee inzitten den werd door vallende rotsblokken ge troffen. Een van de inzittenden kwam om het leven. Ook een kazerne van Italiaanse bergtroepen wend geraakt. De muren en het dak werden bescha digd, maar er vielen geen slachtoffers. De plaats van de aardverschuiving be vindt zich op twintig kilometer van Bol zano. Donderdag hoopt men de weg weer vrij te hebben. Gisteravond was men gereed met het vrijmaken van een van de twee sporen van de spoor baan. - De karakteristiek van de verkiezings uitslag deed zich het sterkst gelden in de grote steden Zo boekte de P.v.d.A. in Amsterdam twee zetels winst, hoewel het op haar uitgebrachte aantal stem men in percentage ten opzichte van de statenverkiezingen van twee maanden geleden terugliep van 37 tot 35.6. In Den Haag en Utrecht hetzelfde beeld: twee zetels winst, maar een teruggang in percentage van 36.6 tot 35.6, resp. 38.5 tot 37.4. In Rotterdam behaalde de P.v. d.A. de meerderheid in de raad. De V.V.D. verloor in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam vier zetels en in Utrecht twee. De P.S.P. verwierf in Amsterdam vier zetels, wat een verdub beling van het aantal zetels in de oude raad betekende. In Den Haag, Rotter dam en Utrecht, waar deze partij de vorige maal niet aan de raadsverkie zingen had deelgenomen, kreeg zij respectievelijk twee, drie en twee zetels. In 59 gemeenten met meer dan twin tigduizend inwoners deden zich de vol gende verschuivingen in de zetelver deling voor: 1962 1958 winst/verlies K.V.P. 329 312 17 P.v.d.A. 629 556 73 V.V.D. 199 269 —70 A.R.P. 92 94 2 C.H.U. 107 104 3 P.S.P. 49 11 +38 C.P.N. 33 44 —11 S.G.P. 23 20 3 G.P.V. S 7 1 Prot. chr. gr. 204 202 2 Boerenpartij 2 2 Vrije burgers 1 1 Overige part. 1 2 1677 1621 in percentages van 59 vergelijkbare gemeenten met meer dan 20.000 inwoners op 1 januari 1962 x) Raads Prov. Tweede Raads verkiezingen Staten Kamer verkiezingen 1962 1962 1959 1958 K.V.P. 19.1 18,7 18.5 19.1 P.v.d.A. 37.5 38.1 37.8 33.9 V.V.D. 11.7 12.5 15.9 17.7 A.R. 4.1 4.1 4.1 4.2 C.H.U. 4.3 4.- 3.7 4.2 P.S.P. 5.4 4.7=) 3.-3) 1.9 C.P.N. 4.8 4.8 3.8 5.7 S.G.P. 1.1 1.2 1.1 0.9 G.P.V. 0.6 0.6 0.6 0.6 Prot. Chr. Groep 10.2 10.1 9.7 10.7 Boerenpartij 0.1 0.1 0.8 Vrije Burgers 0.4 0.9 .- .- Nat. Unie 0.0 0.1 ,- 0.1 Overige partijen 0.7 0.1 1.- 1.- Totaal 100.- 100,- 100,- 100,- Zelfde staat in stemmen K.V.P. 546.436 534283 531443 536743 P.v.d.A. 1.073.685 1086476 1087157 950671 V.V.D. 335.245 357890 458901 497029 A.R. 117.327 116559 117012 118224 C.H.U. 124.223 114957 106521 117891 P.S.P. 156.043 134145 85438 52684 C.P.N. 136.536 135432 110731 158480 S.G.P. 31.010 34395 33118 23588 G.P.V. 17.547 16791 16008 17222 Prot. Chr. Groep 292.234 288597 280046 300280 Boerenpartij 2.658 4064 22020 939 Vrije Burgers 12.952 25038 Nat. Unie 1033 2576 3809 Overige partijen 19.923 2538 29840 28298 Totaal 2866.852 2853741 2878235 2805858 1) De uitslagen in deze 59 gemeenten met totaal 5Vi miljoen inwoners zijn „vergelijkend gemaakt", dat wil zeggen dat bijvoorbeeld de stemmen van de protestantse partiien (A.R., C.H.U., S.G.P. en G.P.V.) zijn op geteld wanneer deze partijen bij de" raadsverkiezingen van nu of bij een van de drie vergelijkende verkiezingen met een gecombineerde lijst zijn uitgekomen. De uitslagen zijn dan opgenomen onder „Prot. Chr. Groep". Het overzicht dat uiteraard niet representatief is voor het gehele land geeft alleen een aanwijzing voor de voor- of achteruitgang van de partijen. 2) waarvan 0,2% in gemeenten, waar de P.S.P. nu niet aan de verkiezingen deelneemt. 3) waarvan 0,1% in gemeenten, waar de P.S.P. nu niet aan de verkiezingen deelneemt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Minister De Pous heeft geweigerd terug te komen van LEOPOLDSTAD (UPI). Het horten de overleg tussen de Congolese premier Adoula en de Katangaanse president Tsjombe blijkt eindelijk weer op gang te zijn gekomen en zelfs vruchten te hebben afgeworpen. Als eerste tastbare resultaat is het plan bekend gemaakt om de strijdkrachten van Congo en Ka- tanga samen te smelten. Dat was tot nu toe een van de groot ste struikelblokken voor toenadering ge weest. Tsjombe had steeds geweigerd het commando over zijn elfduizend man tellende gendarmerie af te staan. zijn beslissing dat de aardappelen vol gende week hooguit 35 cent per kilo mogen kosten. Een delegatie van de groothandel in aardappelen had hem gevraagd de maximumprijs op veertig cent te laten. Hij heeft ook een verzoek om toe kenning van schadevergoeding aan ge dupeerde kleinhandelaren van de hand gewezen. De kleinhandel had hem er op gewezen dat verscheidene kleinhan delaren vóór de prijsstop van 17 mei uit vrees voor een tekort grote voorraden aardappelen hadden gekocht om hun klanten te kunnen blijven be dienen. De minister wilde evenwel 1 aannemen dat hierbij ook een zekere speculatie heeft meegespeeld. De minister heeft groot- en klein handel toegezegd dat de prijsmaatregel zo spoedig mogelijk zal worden opge heven. Hij meende echter dat de maat regel wel van kracht zal blijven zolang de oogstperiode nog duurt. TEL AVIV (Reuter) Adolf Eich mann is vannacht in de Ramiehge- vangenis bij Tel Aviv opgehangen. Het is het onverwacht snelle gevolg van een andere snelle ontwikkeling gisteravond in Jeruzalem: twee dagen na de verwerping van het hoger be roep had Israëls president Ben Zwi al afwijzend beschikt op Eichmanns eigenhandig geschreven gratieverzoek. Dat de executie zo snel volgde op Ben Zwi's besluit, is een uitvloeisel van de omstandigheid dat de terecht stelling anders met het oog op de sab bath en de zondag opnieuw enkele da gen had moeten worden uitgesteld. Eichmanms laatste gang is slechts door weinigen aanschouwd: als verte genwoordigers van het Israëlische volk en van de rest van de wereldi waren twee Israëlische, een Engelse en een Duitse journalist bij de te rechtstelling aanwezig. Drie mannen bedienden het mechanisme voor het valluik onder de galg zodat niemanA zich de feitelijke beul kon noemen Een uur na het klappen van het iuil. (21.58 uur Nederlandse tijd) steldö een arts de dood vaist. Verast Daarna zou Eichmanns lijk worden verast en de as ergens boven zee worden verstrooid. Korte tijd voor de terechtstelling had de Canadese predikant Huil nog een bezoek gebracht aan de ter dood veroordeelde; Huil zei dat Eichmann zich slechts gebelgd had getoond over de verwerping van het hoiger beroep en geen spoor van berouw of inkeer ■had getoond. (Ingezonden mededeling) ih HOE! VRAAG HET UW FIETSENHANDELAAR i Van onze correspondent BONN. Het Westduitse leger, de Bundeswehr, krijgt nieuwe unifor men die verdacht veel zullen lijken op de uniformen van de oude Wehr- macht. De Westduitse president LüJb- ke, die krachtens de Grondwet over de militaire kleding beslist, heeft na een gesprek met Strauss, de minis ter van defensie, daartoe toestemming gegeven. Van officieren en onderoffi cieren waren „dringende wensen" over zo'n wijziging naar voren ge komen. Mag men het Westduitse ministerie van defensie geloven, dan worden de nieuwe uniformen eleganter en bonter ook sterker. Zo zullen zij worden voorzien van galons en zwarte koppels, gelijk de oude Wehrmacht die had. Tussen de kleur van broek en jasje komt een scherper contrast. De broek krijgt nauwere pijpen. De koppel krijgt een slot, dat de drie woorden van het Westduitse volkslied Einigkeit, Recht, Freiheit zal dragen. Hierdoor wordt de onderscheiding tussen de Westduitse legeruniformen en die van de andere Atlantische part ners groter. Het enige motief dat mi nister Strauss heeft laten gelden zou genoemde wens van officieren en onder officieren zijn. Zij hadden erop gewezen, dat de tegenwoordige, volgens hen kleurloze, uniform heel wat jonge Duit sers ervan heeft weerhouden beroeps militair te worden. DAR ES SALAAM (Reuter). De regering van de in december vorig jaar onafhankelijk geworden Oostafrikaan- se staat Tanganjika is van plan met in gang van december a.s. de republi keinse staatsvorm voor het land in te voeren, met behoud van het lidmaat schap van het Gemenebest. De nationale vergadering zal de re geringsvoorstellen volgende week be spreken. Volgens dit plan zal de presi dent in oktober bij algemeen kiesrecht worden gekozen. Hij zou dan in decem ber, wanneer de nieuwe grondwet van kracht wordt, zijn ambt aanvaarden. Er komt geen premier, maar de vice- presjdent zal in het parlement namens de regering als eerste minister optre den. De ministers zullen door de presi dent worden benoemd, die tevens bij al le kabinetsvergaderingen als voorzitter zal optreden. De wetgevende macht blijft aan de volksvertegenwoordiging, maar de pre sident kan het parlement bijeen roepen, verdagen, of ontbinden. Bij ontbinding moeten er presidentsverkiezingen wor den gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1