Indonesische infiltranten eten schors Vier doden in be j aardentehuis van Almkerk s <3E2> Herstel Damrak en in Wall Street BfiÉMKia» Beroep op Nederland en Indonesië: UIT FAK FAK THUIS Brieven van Oe Thant na overleg met „derde man" De Bilt: Koud Van infiltraties nog nooit iets HALVE TON IN ÉÉN DAG VERDUISTERD PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Meer verpleegruimte nodig voor langdurig zieken Géén extraatje voor Utreehtse weekloners Met Bunker RAMP OP RAMP TREFT CENTRUM DAT AL BEGON MET GEBREKEN BENNIE MULLER NAAR BELGIË Oude man gewurgd negen jaar geëist KOERSVAL WERD BIJNA INGEHAALD Zie vertier pag. 5 LAATSTE NIEUWS Eichmann weigert Verlies dreigt voor transporteur van gestolen kobalt Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad 17e JAARGANG No. 5066 Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van ƒ1, Woensdag 30 mei 1962 STAAKT HET VUREN! Misschien was het voor dit wat angstig kijkend meisje wel de eerste keer dat ze haar moederland zag. Zij klemde zich gisteren op Schiphol stevig vast aan de voor haar bekende schouder van haar moeder. Als deze moeder liepen nog zes andere vrouwen, die uit Biak naar Neder land waren gevlogen, het platform over naar de warmere kleren in de ontvangsthal. SCHIPHOL. Uit Biak zijn gistermiddag zeven vrouwen en negen kinderen met een toestel van de K.L.M. op Schiphol aan gekomen. Een week geleden waren zij uit Fak Fak weggegaan, nadat zij daartoe door het gouvernement waren aangespoord. Nadat ze met een schip naar Sorong waren gebracht konden ze met een Dakota doorvliegen naar Biak, waar ze hebben gelogeerd in het gouvernementshotel. Een van de evacuees, mewouw H. Dekker-Borgers, de echtgenote van een inspecteur van politie in Fak Fak, zei gisteren niet te geloven dat zij nog ooit naar Nieuw-Guinea zou kunnen terugkeren. „De politieke situatie zal dat wel onmogelijk maken", zo zei ze. In Zuid-Holland: Van onze Haagse redactie DDN HiAAG. In Zuid-Holland zal in de naibije toeikomst voor ten iminste tweeduizend langdurig zieken verpleeg- mogelijkiheid moeten worden geschapen. Dat schrijft de provinciale commissie van onderzoek en advies inzake de zorg voor bejaarden en chronisch zieken aan Gedeputeerde Staten. Omstreeks 1970. wanneer de bevol king van Zuid-Holland tot drie miljoen zal zijn gegroeid, zal er behoefte zijn aan minimaal 4500 bedden voer lang durig z'eken. Op de lijst van voorlopig erkende verpleeginrichtingen van de z'ekenionosraad staan 2500 bedden. Helaas kan niet worden gezegd, zo schrijft de commissie, dat alle beschik bare bedden bezet zijn. De voornaamste oorzaak daarvan is het tekort aan ver zorgend personeel. Voor het stichten en exploiteren van een verpleegrehuis door de provincie j zelf is vroialsnog geen aanleiding, i meent de commissie. Het verlenen van steun door de provincie bij de oprich- ting van particuliere verpleegtehuizen zou echter krachtig stimulerend wer-l ken. De commissie pleit daarom voor provinciale garanties voor rente en af- ossing van leningen. Van onze correspondent UTRECHT. De minister van bin nenlandse zaken, mr. Toxopeus, heeft het besluit van de Utrechtse raad weekloners een extra uitkering te ge ven van twee procent van het jaar loon bij de Kroon voor schorsing voorgedragen. De raad had donderdag voorstellen aanvaard tot salarisverbetering voor de ambtenaren, in navolging van B. en W.. dat de werklieden op weekloon een extra uitkering moesten hebben, omdat zij in beloning zijn achtergeble ven bij werknemers in soortgelijke beroepen in het particuliere bedrijf. De minister heeft dit laatste besluit voor schorsing voorgedragen, omdat het afwijkt van de overeenkomstige rijksregeling. Mevrouw H. J. Wester, de vrouw van een Nederlandse chirurg in Holland ia, kwam haar zieke moeder in Utrecht bezoeken. „Het enige wat wij in Hol- landia van de infiltraties merken, is het geschetter van de Indonesische ra dio, die voortdurend meldt dat heel Nieuw-Guinea is bezet door Indone sische troepen", merkte mevrouw Wes ter op. Het gouvernement heeft de vlieg kosten van Biak naar Schiphol betaald. Met hetzelfde vliegtuig kwamen gis teren ook 25 militairen in ons land. Zij hebben hun diensttijd in Nieuw- Guinea achter de rug. De jongens die bij de luchtdoelartillerie in Biak heb ben gediend, hadden van infiltraties nooit iets gemerkt. Uit Sorong is maandag een tweede groep vrouwen en kinderen naar Biak vertrokken. Tot nu toe zijn uit die plaats tweehonderd mensen geëvacu eerd. De Kasimbar van de K.P.M. is zondag met vierhonderd vrouwen en kinderen uit Fak Fa<k, Teminaboean en Sorong in Manokwari aangekomen. De ontvangst verliep bijzonder vlot. Iedereen werd van voedselpakketten voorzien. Manokwari kan in de toe komst nog meer mensen onderdak geven. In Fak Fak zijn nu nog drie Nederlandse vrouwen, de echtgenotes van de resident, de militair comman dant en het hoofd van het plaatselijke bestuur. Van onze correspondent NEW YORK. De waarnemend secretaris-generaal van de Uno, Oe Thant, heeft gisteren in een dringend beroep op Nederland en Indonesië ge vraagd om staking van de vijandelijkheden in westelijk Nieuw-Guinea. Hij deed dat in gelijkluidende telegrammen aan premier De Quay en presi dent Soekarno. De tekst van die telegrammen luidde: „Ik ben awe excellentie zeer erkente lijk voor het gehoor dat u hebt gegeven aan mijn verzoek de on derhandelingen te hervatten op ba sis van de voorstellen van Bunker." „Ik zou nu uwe excellentie dringend willen vragen opdracht te geven tot onmiddellijke stopzetting van alle vijandelijkheden in westelijk Nieuw- Guinea, zodat de onderhandelingen over de toekomst van het gebied op basis van de voorstellen van Bunker kunnen worden gevoerd onder de meest gunstige omstandig heden." „Ik hoop oprecht dat' gezien de uit stekende kansen op een vreedzame regeling van het probleem aan dit beroep gehoor zal worden ge geven." Alvorens dit beroep op beide partijen te doen had Oe Thant gisterochtend ge confereerd met de Amerikaanse der de man" Ellsworth Bunker. De op roep is dus blijkbaar met diens in stemming uitgegaan. De Amerikaanse gedelegeerde bij' die Uno, Adlar Stevenson, heeft gisteren op een perslunoh de mening uitgesproken dat. wat er aan onduidelijkheid in het standpunt van de partijen nopens de hervatting van de besprekingen is blij' ven bestaan, bij onderhandelingen wanneer deze aanvangen" kan wor den opgehelderd. Deze opmerking had met name betrekking op de omstan digheid dat Indonesië verklaard heeft het plan-Bunker in beginsel te aan vaarden, terwijl Nederland zich bereid heeft verklaard de voorstellen-Bunker te aanvaarden als basis voor bespre kingen. (Overigens is opgevallen dat Oe Thant in de eerste zin van zijn telegram van gisteren dank uitspreekt voor het ge volg geven aan zijn verzoek om her vatting van „onderhandelingen op basis van de voorstellen van Bunker". Van de zijde van de Uno is inmiddels te kennen gegeven dat inderdaad kan worden aangenomen dat er, voorzover het Oe Thant betreft, geen verschil bestaat tussen het Indonesische en het Nederlandse antwoord.) In een blijkbaar opzettelijk vaag gehou den antwoord zei Stevenson te veron derstellen dat beide partijen bedoeld hebben kenbaar te maken dat zij deze voorstellen aannemen ,,m overeen stemming met de diplomatieke wer kelijkheid". Op de vraag of naar zijn mening op de wijze, als in het plan-Bunker aange geven, onpartijdige zelfbestemming voor de Papoea's kaïn worclen ver zekerd, zei Stevenson: Dat zal een zaak zijn van de autoriteiten, die op dat tijdstip in westelijk Nieuw-Guinea het bewind uitoefenen. Hij wees overigens op de uiterst primitieve staat van de bevolking, waardoor zelfbestemming zekere moeilijkheden zou kunnen op werpen. Stevenson zei tevens dat naar zijn oordeel de bestuurservaring van de Nederlanders onmisbaar zal zijn. In Den Haag stond men gisteravond wat vreemd tegenover het verzoek ook aan Nederland om de vijandelijkheden in westelijk Nieuw-Guinea te staken. Daar werd deze mogelijke uitleg aan ge geven: Oe Thant stelt zich in zijn stre ven naar neutraliteit zo op, dat hij ieder verzoek aan een van de partijen, in ge lijkluidende telegrammen aan beide doet. Overigens heeft president. Soekarno gis teravond hij kon Oe Thants telegram toen nog niet hebben ontvangen nog te kennen gegeven dat Indonesië het bij zijn strijdmacht zal blijven zoeken. De Indonesische strijdkrachten blijven de kern vormen van alle inspanningen van het volk voor de bevrijding van West- Irian, aldus Soekarno. HOLLANDIA. De Indonesische parachutisten die op het Nieuw- guineese schiereiland Onin zijn ge land. eten boomschors om in leven te blijven. Gewoon voedsel hebben zij niet meer. Het commando van de Nederlandse strijdkrachten ver wacht dat deze infiltranten zich binnenkort zullen overgeven. Do Indonesiërs worden voortdurend opgejaagd door Nederlandse pa trouilles en door de bevolking van het schiereiland. In een verlaten bivak zijn springstoffen, wapens, zwemvesten en medicamenten gevonden. Veel para chutisten zwerven ongewapend en zon der uniform door de jungle. Hinderlaag Ten zuiden van Teminaboean, op de Vogelkop, hebben Papoea's tien Indo nesiërs in een hinderlaag gelokt, die door Nederlandse infanteristen was ge legd. Vijf infiltranten sneuvelden. Parachutisten die op Onin in Neder landse handen zijn gevallen, hebben verteld, dat zij behoorden tot het batal jon Banteng Raiders 454, Zij waren op Java speciaal opgeleid voor luchtlan dingen en waren via Ambon naar Nieuw-Guinea gebracht. Uit andere verhoren is gebleken, dat op Ceram ook een basis is ingericht voor infiltraties in Nieuw-Guinea. Verscheidene parachutisten moeten zijn omgekomen nog voordat zij in een actie werden betrokken. Twee zijn ver dronken in de moerassen bij Temina boean. Papoea's hebben hun lijken naar de Nederlandse militairen ge bracht. Andere Indonesiërs moeten bij de luchtlandingen min of meer ernstig zijn gewond,, toen zij in de takken van bo men neerkwamen. Ongeluk Over het ongeluk dat de Nederlandse soldaat J. H. M. Groels maandag bij Kaimana is overkomen, is nog meege deeld, dat de soldaat op de terugweg naar zijn bivak is gevallen. Hij werd door een kogel uit zpn eigen wapen dodelijk getroffen. De soldaat is in Kai mana begraven. Zeshonderd oorlogsveteranen, die in het Australische deel van Nieuw-Gui nea wonen, hebben aangeboden als vrij williger mee te vechten tegen de infil tranten op het Nederlandse deel van het eiland. Het gouvernement heeft hun laten weten, dat het aanbod niet zal worden aanvaard, hoewel het zeer dankbaar is voor de grote belangstelling en het me deleven van de veteranen. Van een onzer verslaggevers ALMKERK. Het bejaar dencentrum Huize Antonia in Almkerk is gisteren door een catastofale slag getroffen. Drie bejaarde bewoners vonden vrij wel tegelijkertijd de dood door kolendampvergiftiging, terwijl kort daarvoor een bejaarde man door een hartaanval was getroffen en, vóór de dokter hem hulp had kunnen bieden, eveneens was overleden. Twee andere bewoners van het nieu we tehuis, dat een streekcentrum wil zijn voor bejaarden in het Land van Heusden en Altena, werden door de giftige gassen bedwelmd. Zij zijn in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis van Gorkum gebracht. Het drama in het bejaardencentrum voltrok zich in alle stilte in de nacht van maandag op dinsdag. Aanvanke lijk stond men gisterochtend voor een ANTWERPEN. Bennie Muller, halfspeler van Ajax en speler van het Nederlandse voetbalelftal zal het volgende jaar voor een Belgische club spelen. Het bedrag waarvoor hij overging noch de vereniging waarvoor hij gaat spelen, waren bij het sluiten van deze editie bekend. In het Wilhelm in a Gasthuis in Am sterdam is gisteren de twintigjarige telexiste A. C. Schenkeveld uit Badhoe vedorp, die vrijdag bij een verkeers ongeluk ernstig werd gewond, aan haar wonden bezweken. (Ingezondenmededeling 47 kleursialen 10ct in de winkel EEK PR00UKT VAK Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse officier van justitie heeft opnieuw negen jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 33-jarige monteur G. A.-1, Op 8 juni van het vorige jaar had hij de 71-jari- ge archiefbediende J. v.d. G. in diens huis aan de Uilenbomen in Den Haag gewurgd. I. was ontsnapt aan het toezicht van een psychiatrische instelling en bij zijn oude kennis Van der G. op bezoek ge gaan. Tussen de mannen ontstond ruzie, waarop de monteur de oude man dood de en zijn lijk in een kast verstopte. Een jong paar dat de oude man „en paar dagen later kwam bezoeken, ont dekte het gruwelijke feit. I. keerde al spoedig naar de plaats van het misdrijf terug waar hij werd aangehouden. Gefascineerd als door het balletje van de roulette volgen de effectenbezitters het krijtje van de effecten- bediende aan het Damrak in Amsterdam. Elk cijfertje betekende gistermiddag heht einde van een illusie. De avondbeurs heeft echter weer veel goed gemaakt. - t AMSTERDAM. Als bij tover slag is de New Yorkse effecten' beurs omgedraaid. Bij opening zag het er naar uit dat er een herhaling zou komen van de koersval van maandag en dan nogin versterkte mate, maar al spoedig daarna kwamen kopers in zo groten getale op zetten, dat de ticker, die de handel registreert, weer begon achter te raken. Kooporders bleven binnenstromen. Tegen het slot van de markt bleek dat de ticker de stroom niet meer kon ver werken en dat hij meer. dan 2% uur was achterop geraakt. De handel bood een chaotische aanblik. Winst Dit heeft ook zijn weerslag gehad op de avondbeurs in Amsterdam. Al direct na het slot van de officiële beurs be gonnen de noteringen te klimmen en de omzetten toe te nemen. Ook in Amsterdam moest men een grote stroom van kooporders verwerken. Per saldo kon Koninklijke Olie daardoor zijn verlies van maandag vrijwel ge heel inhalen en boekte een winst van negen gulden per aandeel of circa 45 punten. Philips, die nog even op 650 werd ver handeld, 24 punten beneden het slot van de mid'dag kon tijdens de avond- handel stijgen tot 708 en sloot op 700 of 26 punten boven het slot van de middag. Unilever boekte een winst van vijf gulden of 25 punten. Hoogovens van circa twintig punten en A.K.U. van zes punten. De handel in Wall Street is zo groot geweest dat het beursbestuur de beursfirma's heeft opgedragen hun kantoren vandaag, Memorial Day, maar te openen om hun administratie bij te werken. De omzet wordt geraamd op meer dan twaalf miljoen aandelen, drie 'miljoen meer dan maandag. raadsel. Kolendampvergiftiging leek niet waarschijnlijk, omdat in de ka mers waar de dood had toegeslagen, geen kachels brandden. Het huis wordt verwarmd met een centrale verwar ming, waarvan in de kamers slechts één met warm water gevulde radiator staat. In geen enkele kamer is een rookkanaal of schoorsteen, noch is daar een gasaansluiting. KOLENDAMP Het heeft gisteren de hele dag ge duurd voor de districtsrecherche van de rijkspolitie uit Tilburg, in samen werking met de technische opsporings dienst van de rijkspolitie uit Den Bosch, de vermoedelijke oorzaak van de ramp had vastgesteld. Pas nadat dr. J. Zeldenrust lijkschouwing had ver richt en in het ziekenhuis van Gor kum het bloed van de twee bedwelm de patiënten was onderzocht, kon de oorzaak definitief worden vastgesteld. Bij drie van de vier overledenen en bij de twee patiënten in het zieken huis werd koolmonoxyde in het bloed gevonden. Hier was dus sprake van kolendampvergiftiging. De vierde over ledene bleek te zijn getroffen door een hartaanval. De rechercheurs hadden intussen vastgesteld, dat zowel in de kelder, waar de verwarmingsketels met cokes worden gestookt, als onder 'de vloeren van de slaapkamers man gaten zijn gemaakt. Deze mangaten zijn bedoeld om bij eventuele repara tie van de verwarming gemakkelijk bij de leidingen te kunnen komen. Geconstateerd is, dat de lucht in deze mangaten was vermengd met ko lendamp. De giftige dampen moeten via deze mangaten door de vloerbedek king in de slaapkamers zijn gekomen. Voor deze stelling werd een bevesti ging gevonden in de slaapkamer van mevrouw Geleijnse, op dezelfde ver dieping en in dezelfde vleugel van het gebouw. Hoewel ook daar kolendamp via het mangat in de kamer was ge komen, ontsnapte mevrouw Geleijnse aan de dood, doordat zij gewoon is met open ramen te slapen. ALARM Omstreeks half vier gisternacht werd de directrice van het bejaardencen trum,, mejuffrouw J. Pijpers, door de alarmschei gewekt. De zeventigjarige G. F. W. Henschen, een hartpatiënt, had een ernstige benauwdheid. Me juffrouw Pijpers belde onmiddellijk de plaatselijke arts dokter Hogenboom uit Almkerk. Voor deze bij de patiënt kwam was de heer Henschen al over leden. Om acht uur gisterochtend vond de verpleegster van het tehuis de 79- jarige C. J. Duinhouwer uit Werken dam dood op bed. De verpleegster ver zorgde iedere morgen deze bejaarde man, die enigszins hulpbehoevend was. De directrice belde opnieuw dokter Hogenboom en verwittigde ook de dochter van de overledene. Op dat moment dacht men nog aan een onge lukkige samenloop van omstandig heden. Toen echter de directrice het tele foongesprek met de dochter van de overledene had beëindigd, kwam een dienstmeisje haar melden, dat op de zelfde verdieping in een kamer er naast nög een bejaarde was over leden. Het was de 82-jarige J. van Til burg uit Giessen. Zijn kamergenoot, de 85-jarige J. Vos uit Genderen. toonde ernstige ziekteverschijnselen. Hij raak te buiten bewustzijn. Dokter Hogen boom liet deze patiënt terstond naar het ziekenhuis van Gorkum overbren gen. Aan het ontbijt merkte men later dat twee bejaarde dames op het appèl ontbraken: de 77-jarige mevrouw J. W. H. Bergman uit Maastricht en de 76- jarige Indonesische mevrouw M. Brou wer, In aller ijl werden de afgesloten deuren van de slaapkamers geforceerd. Mevrouw Bergman bleek te zijn over leden, mevrouw Brouwer was be dwelmd. Er werd toen groot alarm geslagen. De plaatselijke politie stelde het eer ste onderzoek in, maar al spoedig bleek dat meer hulp nodig was. De officier van justitie uit Dordrecht kwam persoonlijk een onderzoek in stellen en de districtrecherche uit Tilburg en de technische dienst van de rijkspolitie uit Den Bosch kregen bo vendien nog assistentie van het ge rechtelijk laboratorium uit Den Haag. Het duurde tot in de avond voor de oorzaak van de rampzalige gebeur tenissen definitief kon worden vast- Welke idioot heeft deze hond afgericht Het bejaardencentrum in Almkerk is van het begin af door het ongeluk getroffen. Reeds direct nadat de ge meente Almkerk enkele jaren geleden de bouw met een krediet van acht ton had gefinancierd, ontstonden er moeilijkheden. Het bouwwerk ver toonde zoveel gebreken, dat het voor schot tot een miljoen moest worden verhoogd door herstellingen die moes ten worden aangebracht nog vóór de eigenlijke bouw helemaal gereed was. Het dak lekte, vloeren verzakten, de riolering werkte niet en over de sanitaire installatie waa-en eveneens ernstige klachten. Het centrum dreig de een financieel débacle te worden, toen bleek dat de bejaarden uit Alm kerk en omliggende plaatsen weiger den hun intrek in het bejaardencen trum te nemen. Men vond daarvoor een tijdelijke oplossing door het plaatsen van uit Indonesië gerepatrieerde bejaarden, die daar op kosten van de regering werden gehuisvest. Het rijk weigerde echter subsidie op de bouw te verle nen. Een compromis-voorstel van de gemeente is nog in Den Haag in stu die. Dan waren ook moeilijkheden ontstaan met de aannemer en de ar chitect. Hoewel het gebouw nu bijna vier jaar in gebruik is, wei-d het evenals het bejaardencentrum te Om men nog steeds niet officieel in ge bruik genomen. Het gebouw is ook nog niet opgeleverd. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden is, dat de directrice van het nieuwe bejaardencentrum te Ommen, waar zich ongeveer dezelfde moeilijkheden bij de bouw hebben voorgedaan, de eerste twee jaar di rectrice is geweest van het centrum in Almkerk. In het tehuis waren 47 bejaarden gehuisvest. Naast het hoofdgebouw zijn in een plantsoen 24 kleine huisjes gebouwd voor bejaarde echtparen. In deze huisjes worden kachels gc- stookt.. Technici hebben gisteravond in het bejaardencentrum een bouwtechnische Jeruzalem. Adoif Eichmann heeft geweigerd zijn advocaat te machtigen om aan president Ben Zwi gratie te vragen. Bevestiging van dit bericht kon nog niet worden verkregen. Wel is uit Oostenrijk gemeld dat Eich- manns broer, Robert, namens de familie telegrafisch een gratieverzoek heeft ingediend. Van een onzer verslaggevers SOEST. In nauwelijks één dag tijds heeft de veertigjarige accountant W. H. D. uit Hilversum ruim vijftigdui zend gulden, die hij van een opdracht- geefster op zak had, opgemaakt in de casino's van Knokke en Oostende. Be rooid en teleurgesteld ging hij na deze uitspatting op stap naar Amsterdam, waar hij zich gelaten bij de politie meldde. Het geld was afkomstig van het aan nemersbedrijf C. M. Visser in Soest. D., die met vier man personeel voor een groot aantal aannemers in het Gooi en omstreken de zaken behartigt, had het meegekregen om er enkele credi teuren van het bedrijf van de heer Vis ser mee te betalen. In een plotselinge opwelling ,,ik was uit mijn evenwicht", verklaarde hij la ter bij de politie heeft hij toen een auto gehuurd, waarmee hij naar Bel gië is gereden. Na een wilde dag, waarbij hij het geld met scheppen uitgaf, kwam de bezinning. Met nog maar enkele centen op zak ging hij naar Amsterdam, waar hij op een politiebureau de dienstdoen de wachtcommandant verraste met de mededeling: „Ik heb vijftig mille ver duisterd". De man is overgebracht naar het po litiebureau in Soest. VENLO Het expeditiebedrijf dat was belast met hetvervoer van de, enige weken geleden bij Venlo gestolen, vrachtwagenlading kdbalt dreigt er 25.000 gulden bij in te schieten. Het is de waarborgsom, die het bij de ontvanger van de belastingen in Venlo had moeten storten voor de doorvoer van de lading uit Duitsland naar Rotterdam. Voor die storting kreeg het bedrijf het gemengd Duits-Nederlandse ex peditiebedrijf Van Hulst een begelei dend douaneformulier. Nadat de lading in Rotterdam zou zijn ingescheept zij moest naar Finland zou aan dat door- voerpapier een douaneverklaring wor den toegevoegd. Op die verklaring zou het bedrijf in Venlo de waarborgsom weer terug kunnen krijgen. De pogingen om na de diefstal van de kobalt de waarborgsom toch terug te krijgen zijn nu mislukt. De douane in Rotterdam weigert een verklaring af te geven, omdat zij geen enkele ze kerheid heeft dat de lading inderdaad het land heeft verlaten. In Venlo wei gert men de waarborgsom terug te ge ven omdat er geen verklaring is. Het bedrijf is niet tegen dit soort risico"s verzekerd. Het heeft nu de raad gekregen een deruwaarder op de opdrachtgever af te sturen. Weersverwachting van het K.N.M.1. in De Bilt, geldig tot vanavond: Aan zee flinke zonnige perioden, maar in het bin nenland wisselend bewolkt met hiel en daar een bui. Matige tot vrij krachtige, noord westelijke wind. Koud weer. MIESJE: AI in de stemming? 31 mei: zon op 4.27, onder 20.48, maan op 3.47, onder 18.04. 1 juni: zon op 4.26, onder 20.49; maan op 4.16, onder 19.22. fout gevonden, die tot de fatale gevol gen heeft geleid. In de kelder, waar de verwarming wordt gestookt, was een mangat, dat toegang gaf tot een werkgang onder de vloer van de slaapkamers. De kool monoxyde die aan de slecht trekkende verwarmingsinstallatie ontsnapte, is via het mangat door de werkgang tot' onder de houten vloeren van de slaap kamers doorgedrongen. Gisteravond laat heeft men het mangat boven de verwarmingsketels in de kelder van het gebouw dicht» gemetseld. j

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1