FRANSE OPPERSTE KRIJGSRAAD Willy Brandt maakte een rekensom OPGEHEVEN GESPREK OVER NIEUW-GUINEA WEER MOGELIJK Op weg naar de titel? Verwarring ten top na voor Salan MATISSE EN RENOIR IN LONDEN GESTOLEN Adjudant van O.A.S.-leider kondigt onthullingen aan Geheimzinnige aanslagen op muur door Berlijn Na Nederlands besluit BOLTINI WIL AANGEBODEN BEREN NIET De Bilt: Onvast Korte gevechten met para's BELONING WACHT VINDER KOBALT PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND VORST EN SNEEUW IN OOSTERSE ALPEN Drop-ping boven de troep PROEF INENTING VAN VARKENS SARAVANE IN HANDEN VAN LINKSE TROEPEN Bomaanslag Indonesische ambassade in Parijs Tribunaal Wapen Sensatie Matroos verdronken O.A.S.: Alleen door de week doden NIET DE HONDEN MAAR DE BAZEN Iedereen ivas lief voor Fletcher Ambtenaren ontslagen bij Emigratiedienst Ergste kou verdwenen VLUCHTELINGEN BLIJVEN KOMEN ZESTIG VROUWEN EN KINDEREN OP WEG NAAR NEDERLAND Directeur. J ACQ. DE SMIT; Chefred.: G. 3. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nis. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 011843224. Terneuzeti, Nieuwstraat 40. Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 011102991. Zeenwsch Dagblad Losse nummers 13 cent li Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1,— 17e JAARGANG No. 5065 Maandag 28 mei 1962 Van onze correspondent BONN. Reeds in 1963, als Adenauer als bondskanselier zal zijn afge treden, kan er een nieuwe West- duitse regering met socialistische ministers komen. Daartoe zijn slechts 65 willekeurige stemmen in de Bondsdag nodig, die met de 190 stemmen van de socialisten een meerderheid kunnen vormen. Zo zou een regering met socialisten kunnen ontstaan onder een nieuwe kanselier die geen socialist behoeft te zijn. Dit perspectief verkondigde Willy Brandt, burgemeester van West-Ber- lijn gisteren op de partijdag in Keulen van de 99 jaar oude Westduitse socia listische partij, S.D.P. Hij wordt dezer dagen officieel in de opiperste leding van de partij gekozen, na voorzitter Ollenhauer en naast vice-voorzitter Wehner. Brandt, die van Adenauer verloor bij de in september gehouden Bondsdagver kiezingen, ging van de eenvoudige rekensom uit die de huidige Bondsdag (Tweede Kamer) biedt. Er zijn hierin 499 stemgerechtigde leden, van wie er 242 tot Adenauers partijengroep de C.D.U.-C.S.U., 67 tot de liberale F.D.P. en 190 tot de S.D.P. behoren. In de CJ5.U. leeft duidelijk verzet tegen Adenauers leiding, zowel in de partij als in de regering. BOEKJE De suggestie van Brandt in feite een oproep tot de C.D.U.-C.S.U. om zich snel los te maken van Adenauer en van de kleine, wei eens ongemakke lijke coalitiepartner de F.D.P., werd ondersteund door een verwijzing naar een dezer dagen verschenen boekwerk je over samenwerking tussen S.P.D. en katholieken. Dit boekje is geschreven door Peter Nellen, een katholiek, die is overgelopen van de C.D.U. naar de S.P.D. Wel degelijk, zo zei ook Brandt, kunnen katholieken vruchtbaar met de S.P.D. samenwerken. Daarmee poogt de S.P.D. de kloof die tussen haar vroe gere ideeën en de katholieke kerk be stond, alsnog te overbruggen. Het katholieke deel van de C.D.U. moet daardoor gepaaid worden. JEIN Deze „zachte" houding van de S.P.D. in principiële zaken heeft al geleid tot kritiek op deze enige oppositiepartij in Bonn. Men heeft nl. gezegd: „De S.P.D. zegt in de Bondsdag geen ja en geen nein meer; zij zegt iets dat tussen ja en nein in ligt: „Jein. Zij houdt de middenweg, spaart iedereen en looft zelfs ministers van de C.D.U.. Van onze correspondent LONDEN. Twee kostbare schilderijen van Matisse en Renoir, beide landschappen, en een aantal tekeningen en etsen zijn in het weekeinde gestolen uit de kunsthandel Le Fèvre in het Londense Mayfair. Bij de tekeningen zijn twee bladen van Picasso, een zittende vrouw en staand naakt, en etsen van Degas. De waarde van de kunstwerken wordt geschat op driehonderdduizend gulden. VALSE SLEUTEL De diefstal werd gisteren ontdekt toen een concierge zag dat een bin nendeur in het gebouw waar de kunst handel is gevestigd, geforceerd was. Aan de buitendeur was niets te zien; vermoedelijk is de dader (of daders) met een valse sleutel dë kunsthandel binnen gekomen. De schilderijen, tekeningen en etsen zijn alle zeer zorgvuldig uit de lijsten gehaald. De politie vermoedt daarom dat geen enkel van de ontvreemde kunstwerken beschadigd is. ALARM Scotland Yard is onmiddellijk met een uitgebreid onderzoek begonnen. Alle havens en vliegvelden zijn ge alarmeerd. Vandaag zal een lijst van de gestolen kunstwerken aan Interpol worden doorgegeven. Het is de eerste grote kunstdiefstal in Londen sedert vorig jaar augustus toen Goya's portret van de Hertog van Wellington uit de National Gal lery verdween. Van dit schilderij, kort te voren gekocht voor 140.000 pond sterling, ontbreekt nog ieder spoor. INNSBRUCK (A.P.) In de Oosten rijkse alpen is de winter teruggekeerd. Dikke pakken sneeuw versperren de bergwegen en doen gevaar voor lawines ontstaan in de toeristengebieden. In Tirool viel tachtig centimeter sneeuw. Op drieduizend meter hoogte daalde de temperatuur er tot acht gra den. onder nul. Van onze correspondent PARIJS. De bijzondere oppèrste krijgsraad, die meende Salan te moeten laten profiteren van verzachtende omstandig heden, is bij besluit van de Raad van State opgeheven. Dit be sluit is gisteren in de staatscourant gepubliceerd. Daarmee is de verwarring in de Franse juridische wereld ten top gestegen. Tot die verwarring heeft ook de vondst bijgedragen van een bewijsstuk waaruit blijkt dat Salan zelfs in de gevangenis is blijven optreden als leider van de O.A.S. Ook is onrust gezaaid door de aankondiging van de gewezen kapitein Ferrandi (adjudant van Salan) dat hij vandaag, tijdens zijn verhoor door de rechter van instructie, verklaringen zal afleggen die voor enkele politici uiter mate bezwarend zijn. Het gaat over feiten die tijdens het proces- Salan niet ter sprake zijn gekomen. Het afgelopen weekeinde vielen er plotseling enige parachutes uit de lucht hoven Well, het plaatsje aan de Maas, waar grootscheepse geallieerde manoeuvres worden ge houden. Deze droppings hadden bijwijze van uitzondering echt iets met drop te maken en niets met het ernstige militaire vertoon van bruggenbou wers en tankspitsen. Een Bussumse firma, die in sui kerwaren en drop handelt, had voor deze gelegenheid een Austertje ge huurd en gooide er speels para chuutjes uit. De mannen op de grond schrok ken er wei even van, want „vijan delijke" fotoverkenningen waren gans niet onmogelijk tijdens de schijngevechten. Toen de val- schermpjes op de grond waren aan geland, bleken er speelgoedraketten aan vast te zitten. Voor de soldaten die ze vonden in elk geval juwelen van souvenirs, voor de drop-per een lieve reclame. Niemand is er boos over geworden. NEW YORK De Nederlandse regering heeft de waar nemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant zaterdag officieel laten weten, dat zij de besprekingen met Indo nesië op basis van het plan-Bunker wil hervatten. De bereidheid daartoe had prof. De Quay donderdag al uitgesproken in de Tweede Kamer tijdens het debat over de kwestie-Nieuw-Guinea. Omdat Oe Thant zelf niet aanwezig was, bracht Nederlands permanente vertegenwoordiger bij de Uno, mr. C. W. A. Schürmann, het antwoord over aan diens kabinetschef, de Indiër C. V. Narasimhan. Warm ontvangen In Washington is het Nederlandse besluit warm toegejuicht. Over een nieuwe bijeenkomst tussen Nederlan ders en Indonesiërs is daar overigens nog niets bekend. Een Indonesische vertegenwoordiger bij de Uno wilde zich er niet over uitlaten alvorens in structies uit Djakarta te hebben ge kregen. In de brief van minister Subandrio aan Oe Thant we schreven er zater dag al over aanvaardt Indonesië het plan-Bunker in zijn geheel. Soekarno en de andere leiders, zo staat in deze brief, hebben de afgelopen weken her haaldelijk verklaard, dat zij het zgn. plan-Bunker hebben aanvaard. „In tegenstelling tot deze regelrechte aan vaarding hebben de Nederlanders zich tot op heden slechts bereid verklaard over het plan-Bunker te willen spre ken". „Geen waarnemers Voor het sturen van waarnemers van de Uno naar westelijk Nieuw-Guinea, zoals Nederland had gevraagd, voelt Indonesië niets. Kort en bondig deelt de Indonesische regering mee, dat zij daarmee niet zal instemmen. Neder landse koppigheid en hooghartigheid staan een vreedzame oplossing in de weg, zo heet het in de Inodonesische brief. Indonesië is daarom wel gedwon gen andere methoden te vinden ter op lossing van het geschil. In welke richting die methoden onder meer kunnen gaan. vertelde de Indo nesische minister van defensie generaal Nasution gisteren in een rede tot stu denten in Soerabaja. Als Nederland voortgaat westelijk Nieuw-Guinea te versterken, zullen zo dreigde hij gewone troepen in plaats van vrijwilli gers worden ingezet. Nasution zei dat Indonesië „nog niet in oorlog" was met Nederland, maar hij voegde eraan toe, dat Indonesische strijdkrachten nu de vrijwilligers en vroegere bewoners van West-Irian escorteren, wier rechten moeten worden beschermd. Protest De voorzitters van drie politieke partijen in Nederlands Nieuw-Guinea hebben zaterdag een telegram gestuurd aan Oe Thant. Daarin protesteren zij tegen zijn weigering een commissie uit de Uno naar Nieuw-Guinea te stu ren om een onderzoek in te stellen naar de landingen van Indonesische parachutisten. Het telegram is ver stuurd door de Papoea Vrijheidspartij, de partij Kracht door Eenheid en de Democratische Volkspartij. De onder tekenaars constateren, dat de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zeer verontwaardigd is over deze weigering. Monden klauwzeer: BOEKEL Op het ogenblik wordt in Boekei een proef genomen met het in enten van varkens tegen mond- en klauwzeer. Het experiment wordt door de dierenartsen met grote belangstel ling gevolgd. Tot nu toe overheerst in hun kring de opvatting dat inenting van varkens tegen mond- en klauwzeer in tegenstelling, tot het inenten van runde ren geen zin heeft. Het voorhanden zijnde .serum, dat bij runderen wordt ge bruikt, heeft om welke reden is niet bekend.geen uitwerking op varkens, zo meent men. De Provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noordbrabant is het met deze opvatting niet helemaal eens. Hij heeft nu toestemming gekregen in zijn werk gebied bij wijze van proef varkens te gen de gevreesde ziekte in te enten. De eerste inentingen zijn gisteren ver richt in Boekei, een gemeente die 'tot de meest besmette gebieden van ons land behoort. In de afgelopen maanden zijn daar 85 bedrijven besmet verklaard en 6500 varkens afgemaakt. Over twee weken zal de inenting worden her haald. BANGKOK (Reuter). Na een béleg van drie dagen is gisteren de Zuid- laotische provinciale hoofdstad Sara- vane in handen gevallen van linkse troepen. Volgens onbevestigde berich ten zou de stad zwaar beschadigd zijn door mortier- en artillerievuur. PAFIJS (A.F.P.). Op de Indone sische ambassade in Parijs is zater dagavond een aanslag met een kneed- bom gepleegd. De bom was geplaatst op een venster bank er. ontplofte om elf uur 's avonds. De portier van de ambassade schrok er Men vraagt zich in Frankrijk nu bezorgd af welk rechtscollege de opperste krijgsraad moet vervangen. Die vraag is van groot belang omdat: 1 de mogelijkheid is geschapen van -1- een revisie van het proces-Jouhaud; 2 vandaag het proces (voor diezelfde opperste krijgsraad) had moeten beginnen tegen de mannen die de aanslag op de Gaulle hadden beraamd; 3 het mogelijk is dat ook andere processen opnieuw gevoerd zullen moeten worden; men denkt zelfs aan het proces-Salan! Er is nog geen beslissing genomen en vermoedelijk zal men ten minste moeten wachten op het resultaat van de ministerraad van woensdag. Mis schien wordt er een bijzonder tribu naal opgericht waarin uitsluitend civiele rechters zitting zullen hebben. Misschien ook zal men besluiten alle politieke zaken door de Gerechtshoven te laten behandelen. De mogelijke revisie van het proces- Jouhaud ligt thans geheel in handen van het Hof van cassatie. Het zal in de eerste plaats het verdoek -om revisie ontvankelijk moeten verkla ren. Daarna pas kan het beslissen of de argumenten die door de verdediging naar voren zijn gebracht voldoende zijn om het proces te herzien. Ver moedelijk zal het hof van cassatie hiermee niet eerder gereed zijn dan op 4 juni. Zou het proces opnieuw in behandeling komen 'dan is het zeer waarschijnlijk dat het vonnis dat Jou- haud -wacht, afgestemd zal zijn op dat van Salan. Terwijl de verdediging van de lei ders van de O.A.S. dus in het offensief is, gesterkt door de uitspraak in het proces-Salan, heeft het openbaarminis terie toch nog een vrij scherp wapen in handen gekregen. Tijdens de in structie tegen André Canal, bijge naamd „de zwarte monocle", die het hoofd was van de administratieve organisatie van de O.A.S. in het moederland, is een brief te voorschijn 'gekomen waaruit blijkt dat Salan na zijn arrestatie in de gevangenis een boodschap aan Canal heeft gezonden met het verzoek bepaalde bedragen over be maken aan Georges Bidault en andere leiders van de O.A.S. Deze brief, die dateert van 24 april (Salan werd op 20 april gegrepen en naar Frankrijk overgebracht) is door Salan persoonlijk geschreven en onder tekend. Dat bewijst dus dat hij zelfs na zijn gevangenneming is blijven optreden als leider van de O.A.S. Daarom vormt deze brief een van de troeven van het openbaar ministe rie. Men zou het document dus kunnen gebruiken als grondslag voor een nieuw proces. Welnu, een van de krachtigste argu menten van de verdedigers van Jou- haud voor revisie van zijn proces was, dat, indien Jouhaud na Salan voor de krijgsraad zou zijn verschenen, hij be paald niet de doodstraf zou hebben ge kregen, omdat Salan zijn onmiddel lijke chef was. Indien hij, als gevolg van een revisie, de doodstraf zou ont lopen en Salan, als gevolg van een mogelijke revisie van diens proces, in tweede instantie toch ter dood ver oordeeld zou worden, dan vormt ook dit nieuwe vonnis voor het openbaar ministerie een „nieuw feit". Op grond hiervan zou het revisie van het tweede proces-Jouhaud kunnen vragen! Zoals men ziet is het geheel nog al verward en vol mogelijkheden. Te mid-cLen van deze verwarring heeft mr Isorni, een van d'e félste politieke advocaten van Frankrijk, zaterdag laten weten dat zijn cliënt, de gewezen kapitein Ferrandi, adjudant van Salan, tijdens het eerste verhoor door de rech- ter-commissaris enkele sensationele ont hullingen zal doen. Deze zullen over drie punten gaan 1) De contacten tussen Salan, hoofd van de O.A.S., en de leiders van de be langrijkste politieke partijen, vooral van de socialistische partij. Zij zouden hem hebben aangemoedigd zijn actie voort te zetten. 2) De duidelijke sympathie die een van de belangrijkste Franse ministers Salan en de O.A.S. toegedragen zou hebben. Dat zou zich voornamelijk hebben gemanifesteerd in het over brieven van de besprekingen van de ministerraad. 3) Een bewering van ex-kapitein Ferrandi dat Salan in 1958 twee chèques, een groot 511.000 gulden en een van bijna 66.000 gulden heeft over gemaakt aan twee personen uit de omgeving van generaal de Gaulle ter ondersteuning van de zaak van een Frans-Algerije. Inmiddels hebben ook de verdedi gers van de moordenaars van Gavoury, Dovécar en Piegts, revisie van het doodvonnis gevraagd, omdat tijdens het proces-Salan bewezen zou zijn, dat zij slechts in opdracht en niet uit eigen beweging gehandeld hebben. Van onze correspondent ARNHEM. Voor niemandal kan cir cus Boltini twee nieuwe beren (van een jaar oud) van dierenpark Burgers krijgen. Dit aanbod van mr. Van Hooff, de di recteur, is niet aanvaard, want Bol tini wil geen beren meer. Het aanbod blijft bestaan, want Bur gers weet evenmin als andere dieren tuinen, waar men met de beren heen moet. De dieren kosten normaal veertig gulden per stuk. ,,Als ze duurder waren, had Boltini echt niet zo gauw met een ge weer klaargestaan", zei de heer Van Hooff. ,,Stel eens, dat het een konings tijger was overkomen er zou geen schot zijn gelost. Alle andere dieren dar} beren, die niet langer geschikt zijn voor de dressuur, zijn grif te verkopen aan de dierentuinen," zei de Arnhemse directeur. Overigens leek het doodschieten de heer Van Hooff een volstrekt verkeerde oplossing: een liefderijke heropvoeding was hem liever geweest. „De. kwestie is net andersom", zei Bol tini. „Wij hebben aan alle mogelijke telefoons gehangen om de kwaaie beer kwijt te raken, maar niemand wilde het dier hebben. Daarna is hij doodgeschoten." Hoe het ook zij: dinsdag arriveren de overgebleven beren van Boltini bij Blijdorp. En Boltini laat geen leken meer toe bij wilde dieren. wmi! De schoonste van Holland zwaait naar haar ouders die haar gisteren gingen „afduwen" op Schiphol. Zij is Rina Lodders uit Haarlem, begiftigd met de titel Miss Holland 1962, en zij vertrok gistermorgen naar Beiroet, de hoofdstad van de Libanon, waar ze gaat deelnemen aan de verkiezing van Miss Europa 1962. Waarom de ver kiezing van mejuffrouw Europa in Azië plaats grijpt, vermeldt de histo rie niet. Vrijdagavond weet Rina Lod-* ders of zij tot de schoonste van Euro pa is verkozen of niet. VENLO. Er ligt een beloning van tienduizend mark klaar voor degene die weet te vertellen waar de zeventien ton kobalt te vinden is, die in de nacht van 19 op 20 mei uit een Duitse vrachtwa gen is gestolen. De beloning is uitgeloofd door de fa briek in Duisburg die het kobalt had verkocht aan een fabriek in Finland. Het kobalt, is een kwart miljoen gulden waard. Twee pompbedienden van het tanksta tion bij de grensovergang in de buurt van Venlo hebben verteld, dat zij in de nacht van de diefstal twee mannen de vrachtwagen hebben zien instappen. De wagen werd twee dagen later leeg teruggevonden langs de weg tussen Leende en Valkenswaard. Van de dieven was geen spoor te vinden. ZALTBOMMEL. In de buurt van Zaltbommel is zaterdag de 22-jarige ma troos C. W. A. Weijmann uit Duisburg in de Waal verdronken. Hij was over boord gevallen van het Duitse schip Löwenburg, toen hij het gangboord aan het zwabberen was. De matroos is waarschijnlijk overva ren door een zogenaamde hardloper. Zijn lijk was vannacht nog niet gevon den. Op een van de stations van Rome zijn gisteren twee passagierstreinen op elkaar ingereden. Er waren geen doden, maar vijftien gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Van onze correspondent PARIJS. De O.A.S. in Algerije werkt volgens een nieuw -schema: door de week moorden op onschuldi ge mohammedaanse burgers en tij dens het weekeinde aansla-gen op openbare gebouwen. De afgelopen twee dagen zijn negentien scholen In vlammen opgegaan. Er bevonden zich geen mensen in. Dit schema wordt omschreven als „tactiek van de verschroeide aarde" in de vlugschriften die huis aan huis werden bezorgd. De laatste zin luidt: „Gedurende de week doden, tijdens het weekeinde vernielen". DEN HAAG (ANP). „Dat de Haagse trottoirs er zo uit zien is niet de schuld van de honden, maar van de bazen". Dat schrijft het ac tie-comité „Opgeruimd staat netjes" op een prentbriefkaart die deze week zal worden gestuurd aan twintigdui zend Hagenaars die een hond heb ben. Op de kaart staan enige wenken voor het uitlaten van honden: „Wacht niet tot het allerlaatste ogen blik", en „Spreek na gedane zaken uw hond goedkeurend toe". „Als u ze opvolgt maakt u uw hond bemind ook in de buurt", zo heet het tot slot. ROTTERDAM Acht dagen gele den, bij zijn aankomst in Rotterdam, had John Christian Fletcher niet meer bij zich dan een paar mandjes met snuisterijen. Gistermiddag verliet de bewindvoerder van het eiland Pitcairn ons land met kisten, koffers en tassen vol cadeaux. Hij kreeg tijdens zijn verblijf in ons land asbakken, zilveren lepels, kazen, platen, boeken, kleurendia's, fototoe stellen, een compleet filmprojectie apparaat en tientallen andere voor werpen, die de andere bewoners van Pitcairn nog met veel verbazing zullen vervullen. Fletoher kon nauwelijks woorden van dankbaarheid vinden, toen hij gister middag aan boord van de Willem Ruys stapte. „Iedereen is zo lief voor me ge weest, zo vol begrip", zei hij. DEN HAAG Aan een aantal amb tenaren van de Nederlandse Emigratie- dienst in Den Haag is ontslag aange zegd. Een aantal andere ambtenaren heeft enige tijd geleden uit eigen bewe ging al ontslag genomen. Met deze ontslagen, tezamen 45, wordt de personeelssterkte van de dienst twee jaar geleden nog ruim tweehonderd man tot 123 man terug gebracht. Op dat peil zal zij gehand haafd blijven. De verzekeringsmaatschappij zal het nóóit geloven. Weersverwachting- van het K.N.M.I in De Bilt, geldig tot vanavond: Op de meeste plaatsen enkele buien met een kans op onweer. In de ochtend ook enkele opklarin gen. Zwakke tot matige, noordoos telijke wind. Onge veer dezelfde mid- dagtemperaturen als vanmiddag. MIESJEDaar gaat-ie. 29 mei: zon op 4.29, onder 20.46; maan op 2.56, onder 15.25. Van onze weerkundige medewerker In dichte drommen hebben de buien zich tijdens het weekeinde boven ons land ontladen. Er is geen plaats waar het niet heeft geregend en er is bijna geen plaats waar de donder niet heeft ge rold. Verder is melding gemaakt van een windhoos en van hagel. In Bedum in Groningen en in Maar tensdijk in de provincie Utrecht zijn gistermiddag hagelstenen van anderhalve centimeter dik naar beneden gekomen. Ondanks al die buien Zijn er ook opklaringen gekomen met als gevolg dat het ergste stukje van de kou is afgegaan. Vrijdag wérd het nog nergens warmer dan tien graden, maar zaterdag is veertien en zondag zelfs zestien graden ge meten. Het bleef echter ook toen kouder dan normaal. De depressie die in de hoge niveaus veel koude met zich mee voert, is over ons land naar het zuidwesten getrokken. Die zijn we dus kwijt, maar dat is niet het ge val met het gebied van hoge druk bij Schotland. Bovendien liepen de barometers in Scandinavië gister avond weer achteruit. Daardoor zal de wind die tijdens het week einde al zo prettig naar het oosten was gedraaid, naar het noorden terugdraaien. Nieuwe landingen HOLLANDIA. Nederlandse pa trouilles en Indonesische parachu tisten hebben zaterdag in de buurt van Teminaboean op Nieuw-Guinea twee korte gevechten geleverd. Eén Indonesiër sneuvelde. Bij Kaimana zijn de infiltranten vrijdag vanuit de lucht door Neptu- nus bestookt. Daarna gingen infante risten tot de aanval over. Het voor lichtingsbureau van het gouvernement heeft over deze gevechten nog geen gegevens losgelaten. Het Amerikaanse persbureau United Press International berichtte dit week einde dat donderdag in de buurt van Sorong ongeveer honderdvijftig Indo nesische para's zouden zijn uitgewor pen. In de communiqués van het voorlichtingsbureau in Hollandia is daarover tot nu toe niets gezegd. BONN Mysterieuze ontploffin gen hebben zaterdag op drie plaat sen gaten geslagen in de muur die Oost- en West-Berlijn scheidt. Op één plaats ontstond zelfs een gat van tien meter breedte. De Oost duitse regering beweert thans dat Westberlijners deze aanslagen heb ben gepleegd. In West-Berlijn ont kent men dit hardnekkig. De Westberlijnse wethouder van bin nenlandse zaken, Albertz, verklaarde het afgelopen weekeinde: „Wij doen alles om provocaties aan de grens te BIAK (UPI). Zestig Nederlandse vrouwen en kinderen zijn per vlieg tuig naar Nederland vertrokken. Ze waren geëvacueerd uit Kokenau. Fak- Fak, Steenkool, Teminaboean, Kaima na en Inawatan. Ze zullen vermoede lijk morgen op Schiphol aankomen. Met de evacuatie van naar schat ting 580 Nederlandse vrouwen en kin deren uit Sorong zou dit weekeinde een begin worden gemaakt. Vele vrou wen van Nederlandse ambtenaren heb ben geweigerd naar ons land terug te keren. Zij geven er de voorkeur aan de loop der ontwikkelingen af te wachten. voorkomen". In West-Berlijn zegt men thans, dat de aanslagen gepleegd zijn door Oostduitsers. Zij zouden bewij zen dat het in Oost-Berlijn gist en dat er opnieuw sprake is van actief ver zet tegen het communistische regiem. Oostduitse volkspolitie heeft het af- ge open weekeinde op Westberlijnse agenten geschoten, toen die een vluch teling wilden helpen. De mensen blij ven nl. Oost-Duitsland ontvluchten on danks de zware bewaking van de grens en ondanks de muur. In het noorden van Berlijn sneden een man en een vijftienjarige jongen prikkel draadversperringen door; zij kwamen levend en wel, hoewel gewond door kogels van de Volkspolizei, in West- Berlijn aan. Evenzeer gelukte de vlucht van een heel gezin (man, vrouw en twee kin deren) uit Maagdenburg, dat zoge- naamd op een plezierreisje in de Oostduitse Harz was. Tijdens zware regenval kropen alle vier gezinsleden door het prikkeldraad en kwamen aan Westduitse kant middenin een gezel schap toeristen terecht, dat direct een col!ectep voor de vluchtelingen hield. De vijftienjarige jongen die vorige week onder een regen van Oostduitse kogels naar West-Berlijn wist te zwemmen, is eindelijk buiten levens gevaar. Tijdens het gevecht tussen West- en Oostberliinse politie tijdens en vlak na zijn vlucht werd een Oost duitse Politieman doodgeschoten. De Russische commandant in Oost-Ber- lijn heeft een Brits protest legen de Oostduitse schietpartij op de jonge* zaterdag van de hand gewezen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1