,N KAPELLE: welvarend en bruisend van activiteit Een koud voorjaar bracht hoge prijzen voor groenten KRIS In trek als woongemeente Nieuwe invalsweg langs Axelse Kanaalkade door Zeeland Sint Annaland in bouwfonds Geen meter grond meer Sportcommissie in Tholen Waterlandkerk j e krijgt toch zijn brandweer Medische dienst CIJFERS SPREKEN Paai en perk Aanvrag" Kassen en Voorzieningen Veiling Krabbendijke groeit nog steeds Waterschap Noord- Beveland vergadert Tevens verbetering van kruispunt Studie-commissie voor stichting bëjaarden- centrum in Axel Flitsen uit de tuinbouw Aardappelen Diamanten bruidspaar in Tholen t Zaterdag 26 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 EE, grote wensen hebben wij niet", zegt burgemeester H. G. van Suijlekom van Kapelle. Een toon van dankbaarheid klinkt door in zijn stem. Het is een uitspraak, die vele van zijn collega's hem niet na kunnen zeggen, maar burgemeester Van Suijlekom kan en mag dit met gerechtvaardigde trots verkla ren, want temidden van de puike Zeeuwse boomgaarden en gelegen aan spoorlijn en rijksweg ligt daar: VHJSrajBvvni Voor enkele rustieke plekjes is in Kapelle voldoende ruimte overgelaten. Onze fotograaf maakte dit plaatje in de buurt van de Van der Biltlaan. De zwaan dobbert rustig in de vij ver, die „omringd" is met een fraaie groenbeplanting, de mu ziektent en enkele bungalows. KAPELLE. In vier jaar tijds is de totale woningvoor raad in Kapelle gestegen met 141 huizen. Voor een platte landsgemeente mag dit een respectabel aantal genoemd worden. Op 31 december 1957 was de totale woningvoorraad 1172 woningen en vier jaar la ter, op 31 december 1961, 1313 woningen. In de particuliere sector wer den aan niet minder dan 86 personen premies toegekend, in 1958 15, in 1959 31, 1960 even eens 31, 1961 7 en tot slot in 1962 2, dit maakt een totaal van 86. Bovendien lopen er maar liefst 68 aanvragen om premie voor particuliere bouw. In 1959 kreeg de gemeente 10 woningwetwoningen toege wezen, in 1960 36 en 1962 weer 10 woningwetwoningen. In to taal zijn er in de gemeente Kapelle 180 woningwetwoningen waarbij de 10 voor 1962 niet meegerekend zijn. Tenslotte nog een aardige bijzonderheid: op goede gron den mag aangenomen worden, dat er één luxe wagen aanwe zig is op vier-en-een-halve in woner.... SINT ANNALAND. De raad van Sint Annaland verstrekte in zijn verga dering van gisteravond aan de speel tuinvereniging „Vrij en blij", welke in middels rechtspersoonlijkheid verkre gen heeft, een renteloze lening van 10.000 gulden. Voorts besloot de raad deel te nemen in de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De heer A. J. Kurvi-nk vroeg inlichtingen over de te betalen rente. Burgemeester J. v. d. Bos antwoordde dat de initiatiefnemers geheel vrij zijn en dat de bouwers ook kunnen bouwen volgens het zgn. stan daardplan. De raad ging akkoord met het voorstel vijf cent per inwoner te verstrekken aan het Roode Kruis voor de aanschaf van een nieuwe auto voor het ziekenvervoer. In de Curelanden zal 50 m2 grond verkocht worden aan de heer C. v. d. Reete en 112 m2 aan de heer W. Moer land tegen 7,50 per m2. Om tot aan leg te komen van een nieuwe uitbrei ding van de huidige begraafplaats zal een aantal percelen aangekocht worden, geprojecteerd achter de Tienhoven. De tarieven reinigingsrechten worden drastisch gewijzigd met ingang van 1 januari 1963. Een emmer komt op 10 gulden, twee emmers op 17 en drie em mers op 23 gulden en voorts zes gulden voor elke emmer meer dan drie. Architect L. Beye uit Veere is voorts gereed gekomen met het plan voor een brandweergarage en gemeentewerk plaats. Deze zullen verrijzen aan de verlengde Zandstraat achter het nieu we dorpshuis. De raad ging over tot aankoop van de krotwoning van Poortvliet aan de Klippelstraat voor 1400 gulden. In het Domineeshof wordt '153 m2 grond ver kocht en 147 m2 aan de heer W. M. Scherpenisse voor 12 gulden per m2. Aan de heer J. van Luyk aan de Hoen- derweg stelde de raad een bedrag van 500 gulden beschikbaar voor een afras tering om diens terrein. De grond die is vrijgekomen door de sloop van twee woningen van wijlen P. Snoep en de heer J. Overbeeke zal ge bruikt worden voor de aanleg van een groenstrook en een vluchtheuvel. De Brugstraat wordt drie meter breed en de Kloosterstraat zes meter. Kosten 5000 gulden. HHET GAAT GOED in de gemeente Kapelle, hèt fruitcentrum bij uitstek. De fruit teelt heeft Kapelle groot gemaakt. De fruitteelt heeft zich stormachtig ontwik keld met goede tot zeer goede opbrengsten. Deze gunstige ontwikkeling werkt J door tot in alle geledingen van de gemeenschap: een doorwerking ten goede. /""YOK de buitenstaander ziet dat kennelijk, want Kapelle komt steeds meer in trek als woongemeente. Het gemeentebestuur wordt overstelpt met aanvragen voor de bouw van woningen. Het gaat zelfs zo hard, dat er geen meter grond meer beschikbaar is voor de woningbouw. „Wij zijn totaal uitverkocht en de honger naar grond houdt aan", vertelt burgemeester Van Suijlekom, „elke meter grond, die wij moeten kopen betekent ook een stuk kostbare cultuurgrond minder". En dat is het probleem, waar mee het gemeentebestuur te maken heeft. tt NATUURLIJK, de burgemeester van Kapelle, en met hem de gemeen teraad, is blij en dankbaar, dat de gemeente aan alle kanten bruist van activiteit en bedrijvigheid. Het is waar, dat Kapelle door de gunstige ontwikkeling van de fruit teelt tot een welvarende gemeente is uitgegroeid. Burgemeester Van Suij- leikom zal de laatste zijn om dat te gen te spreken. „Het zijn de inwo ners, de zelfstandige fruitkwekers, zelf, die door hun initiatieven, hun nooit aflatende ijver en door hun noeste arbeid, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, deze gunstige ont wikkeling hebben bevorderd. En dat is de kracht van de gemeenschap". Het is dus heus niet zo, dat het alle maal vanzelf gaat. Nee, er is en er wordt voor gewerkt. Moet de gemeente nu de grond van deze harde werkers kopen ten behoe ve van de woningbouw? Moeten de aanvragen van de vele bouwbureau's en particulieren voor woningbouw zon der meer afgewezen worden? Het zijn vragen, die beantwoord moeten wor den, maar zo moeilijk te beantwoor den zijn. KOSTBARE cultuurgrond dreigt ten offer te vallen aan de woning bouw, maar het is het gemeentebe stuur er veel aan gelegen dat niet roekeloos met de bijl wordt gehakt, hetgeen nog al pijnlijk is. Er zal voorzichtig te werk worden gegaan. Naar de mening van burgemeester Van Suijlekom zullen de aanvragen voor woningbouw kritisch bekeken moeten worden en wellicht zal zelfs een rem gelegd moeten worden. „Er zal in zekere zin paal en perk gesteld moeten worden, in dien zin, dat wel licht de voorwaarde gesteld moet wor den, dat alleen huizen verkocht mogen worden aan die personen, die econo misch aan de gemeente verbonden zijn". De burgemeester baseert deze op merking op het feit, dat er een bouw bureau is, dat huizen wil bouwen in Kapelle voor de verkoop, maar deze woningen al heeft verkocht aan de A.K.F, in Goes. „Dat is een ontwikkeling, die ons met zorg vervult. Wij zullen toch eerst de mensen moeten helpen, die economisch aan Kapelle gebonden zijn. Op die manier gaan wij de kip slachten, die de eieren legt" zo zegt de burgemeester, die aan deze uit spraak toevoegde, dat de ontwikkeling van Goes als kerngemeente ook in Kapelle merkbaar wordt. De burgemeester wijst ook nog op een ander verschijnsel. Het is het gemeentebestuur nog steeds gelukt om in der minne grond te kopen. Van de zijde van de grond bezitters wordt steeds meer weerstand ondervonden bij de aankoop van grond. Overigens kon de burgemeester deze handelswijze volkomen billijken. Naar welke kant nu zal de uitbrei ding van de gemeente gaan? In eer ste aanleg wordt gedacht aan een uit breiding in de richting van de rijks weg en naar de kant van Biezelinge. Voor Biezelinge zijn ingrijpende veranderingen „in de maak". Het ge meentebestuur is zich terdege bewust, dat een aantal nijvere fruitkwekers de dupe gaat worden van een ontwik keling in die richting. Het denkbeeld is wel eens geopperd om de uitbrei ding meer te zoeken in de richting van het kanaal. Aan die kant zal de fruitcultuur niet zo veel gedupeerd worden, zo redeneren de deskundigen. Het gemeentebestuur voelt het echter als een bezwaar, dat die grond daar zo laag is en dat dit gebied te veel uit het centrum is gelegen. Bovendien vindt het gemeentebestuur het beter om tot een algehele afronding van het beeld der gemeente te komen, het geen met een uitbreiding in de rich ting van de rijksweg beter tot zijn recht zou komen. Burg. H. G. VAN SUIJLEKOM dankbaar INDERDAAD, want elke meter grond die wij nodig hebben gaat ten koste van de fruitcultuur. „Wij hebben geen voet grond meer" zegt hij. Het uitbreidingsplan, dat voor tien jaar was geprojecteerd, was na vier jaar helemaal vol. Een nieuwe herziening staat weer al op stapel. Het zal zelfs nodig zijn een structuur plan vast te stellen, gezien de groei van de gemeente. De grond, gelegen in de nieuwste woonwijk, die is geprojecteerd aan de rondweg tussen de Goese Straatweg en de Ooststraat is al verkocht, ter wijl de straten nog gelegd moeten worden. De aanvragen voor woningbouw ko men uit alle hoeken. Een groot aan tal particulieren wacht op de goed keuring om te kunnen bouwen in de vrije sector. Architect M. Ie Clercq te Kruiningen bouwt elk jaar 10 a 20 woningen in Kapelle voor de verkoop. Het dubbele van dit aantal zou ook gemakkelijk te verkopen zijn, onthul de de burgemeester. Hetzelfde geldt bijv. voor aannemer J. van Koeveringe, die vijf woningen gaat bouwen. „Maar als het er 20 wa ren geweest, waren ze ook verkocht." Het Bouwfonds Ned. Gemeenten heeft pas optie aangevraagd op een flink stuk bouwterrein; het architec tenbureau Leo Bos te Weert heeft een aanvraag ingediend voor woningbouw (de aanvraag is inmiddels terugge bracht van 40 op 20). Ook is er een verzoek van de N.V. Interscaldis te Goes voor de bouw van 24 woningen, dit aantal, dat is verkocht aan de A.K.F. in Goes, is eveneens ingekrom pen. Dat laatste nu, ligt de gemeente enigszins zwaar op de maag. „Want het verschijnsel gaat zich voor doen", zo zegt de burgemeester, „dat de mensen, die niet economisch aan de gemeente gebonden zijn nu ook in Ka pelle willen wonen. Kapelle begint een woonoord te worden voor mensen, die niet in de gemeente werken. Ik geloof, dat wij voorzichtig moeten zijn op de ze wijze van Kapelle een woongemeen te te maken. Hoe komen wij aan grond? Alleen ten koste van de fruit teelt. En dat is immers de grootste peiler, waarop de ontwikkeling van kapelle is gebouwd." De gemeente stimuleert wel een eigen woningbezit. Elk jaar wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehou den. Met de medewerking van de Nutsspaarbank is het mogelijk, dat een ieder tot 90 pet. van de stichtings- kosten kan krijgen voor een eigen wo ning. OOK in de fruitteelt zelf is een ont wikkeling aan de gang, die ver meld dient te worden: de kassenbouw. Dit nog betrekkelijk nieuw systeem voor Kapelle breidt zich gestaag uit. Het is te verwachten, dat de teelt in kassen een enorme vlucht zal nemen. Het gemeentebestuur kan dit afleiden uit het feit, dat een groot aantal aan vragen voor kassenbouw wordt inge diend. In de kassen is een intensieve teelt mogelijk, die aan vele handen werk geeft. Ook dat is een belangrij ke zaak, hoewel in Kapelle volop werkgelegenheid aanwezig is. De ar beidsintensiviteit geeft immers een binding aan de gemeente. Het streven is er thans op gericht om centrale punten aan te wijzen, waar kassen bouw mogelijk is. Er is een commis sie, waarin vertegenwoordigers van maatschappelijke zorg, van de kerk voogdij (instellingen die grond bezit ten) en van de veiling, zitting hebben, benoemd, die een studie maakt van de mogelijkheden voor kassenbouw. Wellicht is het mogelijk om gronden vrij te krijgen en ze dan in erfpacht uit te geven voor kassenbouw. Ja, het gaat goed in Kapelle. Ook de middenstand profiteert er van in ruime mate. De middenstand volgt de /gezonde ontwikkeling op de voet; aan de lopende band worden winkels uitgebreid of vernieuwd. Het is te verwachten, dat dit proces nog wel enige tijd zal doorgaan. Als de fruit teler het goed gaat, gaat het ook de middenstander goed. Er is dus sprake van een gelukkige wisselwerking. Deze wisselwerking ondervindt elke bedrijfstak, ook de gemeente zelf. Het is dan ook geen wonder, dat de burgemeester zegt geen bijzonder grote wensen te hebben. Er zijn goe de voorzieningen voor de bejaarden, er ligt een fraai sportveldencomplex, alle scholen zijn na de oorlog ver- De Van der Biltlaan in Ka pelle mag ongetwijfeld als het voorbeeld worden beschouwd van de fraaie en riante woon wijken, die de gemeente Ka pelle rijk is. Op de achtergrond de machtige toren van de mo numentale hervormde kerk en links het torentje van het fraaie gemeentehuis. nieuwd of bijgebouwd, er ligt een persleiding naar de Westerschelde, een goede riolering is aanwezig, rui me straten en een verlichting, die uit stekend in orde is en ten slotte riante woonwijken met veel groen. Kortom: een scala van voor zieningen, die ook de aandacht trekt van de buitenstaander. En het hoeft dan ook geen ver bazing te wekken, dat de ge meente Kapelle in trek is, waar bovendien nog bij komt, dat Kapelle gunstig is gelegen aan spoorlijn en rijksweg en vlak bij het winkel- en scholencentrum Goes. Mag dan het „bizarre keurslijf van de financiële ver houding tussen rijk en gemeen te", zoals burgemeester Van Suijlekom het uitdrukt, enigs zins belemmerend werken, dat neemt niet weg, dat het in de gemeente Kapelle goed gaat. Er is welvaart en het bruist van activiteit, waarover men niet anders dan dankbaar kan zijn. KRABBENDIJKE. In hotel De Koophandel hield de veilingvereniging K E O te Krabbendijke haar jaarlijkse ledenvergadering. De voorzitter de heer W. C. v.d. Werff wierp een terugblik op het afgelopen jaar dat zeer bevre digend was voor de vereniging, zowel voor teler als voor de veiling. De gel delijke omzetten der laatste jaren wa ren als volgt: 1959 3.927.699,33, 1960 ƒ3.515.498,80 en 1961 ƒ4.613.707,98. „On ze veiling groeit nog steeds", aldus de voorzitter, „en binnen afzienbare tijd zal een omzet van zes a zeven miljoen gulden binnen ons bereik liggen". Het jaarverslag van de sekretaris, de heer I. Th. F. van der Plassche. liet eveneens een optimistisch geluid horen. Uitvoerig werd stilgestaan bij de uit breiding van de fruitteelt in het rayon en de aanpassing hieraan door de vei ling zelf. De voorzieningen aan fust, fustopslag en bewaargelegenheid zullen bij het bestuur de nodige aandacht blij ven vragen. Het directeursverslag meldt dat de kilogramaanvoer van appels heeft be dragen 265.565 kg, peren 2.228.886 kg, aardbeien 193.500 kg, rode bessen 75.87.1 kg, zwarte bessen 283.679 kg. De gemiddelde prijzen van deze produkten waren resp. appels 53.68, peren 48.58, aardbeien 107.05, rode bessen ƒ84.19 en zwarte bessen 110.57. De fustaan kopen beliepen 39.000 telerskisten en 30.000 veilingkisten, 2.000 fruitkratten 10.000 bessenbakjes. Via het pakstation werd ruim 30 pet van de totale aan voer gesorteerd. Het koelhuis is veel te klein gewor den. De aanvragen overtroffen de capa citeit met ruim 300 ton. Ook de in 1960 gebouwde gascellen dienen nodig te worden uitgebreid. Capaciteit 250 ton, aanvragen 453 ton. De uitbreidingsplannen voor koelgele- genheid, goedgekeurd in een vorige le denvergadering, vragen dan ook drin- gend om verwezenlijking. Het wachten is echter pp de rijksgoedkeuring. KORTGENE Op vrijdag 1 juni, des middags om twee uur zal een alge mene vergadering van het waterschap Noord-Beveland worden gehouden. Er komt o.m. een voorstel in behandeling om het krediet in rekening-courant bij de Ned. Waterschapsbank N.V. te Den Haag te verhogen van 100.000 tot 250.000 gulden. Verhoging is noodzake lijk om de diverse kapitaalsuitgaven voorlopig te kunnen financieren. Een ander voorstel luidt om met ingang van 1962 de omslag van het te heffen ge- schot van de ongebouwde eigendom men in de calamiteuze polders Onrust, Jacoba, Anna Friso en Vliete niet meer te doen plaats vinden op basis van de classificatie, maar naar het voor elke polder vastgesteld gemiddeld te heffen geschot. THOLEN. Destijds helbben (burge meester en wethouders van Tholen (ge dacht aan de instelling van een sport commissie, als adviescollege bij de ex ploitatie van het gemeentelijk sport terrein. De benoeming daarvan werd door de gemeenteraad aan B. en W. overgedragen. In deze commissie zijn thans ibenoemd de heren: J. M. Berre- voets, voorzitter: A. de Bruin, «secreta ris; A. van Droffelaar, J. A. Koomart en M. M. Tichem, leden. AXEL. Op grond van stedebouw- kundige en verkeerstechnische overwe gingen stellen B. en W. van Axel de raad voor het kruispunt Zeestraat - AXEL. T»3n behoeve van de stich ting van een bejaardencentrum in Axel hebben B. en W. thans een commissie in het leven geroepen om de proble men die met deze stichting samenhan gen te bestuderen. Deze commissie bestaat uit de volgen de personen: Burgemeester M. K. van Dijke, voorzitter, P. G. van den Bos- sel A. H. van der Lee en C. van Ben- degem. Voorts namens het U.K. kerkbestuur de heren J. Kerckhaert en P. P. M. de Kort, namens de Prot. Chr. stichting Bejaardenzorg te Axel en omgeving mejuffrouw K. Geleynse en de heer L. Dieleman en ten slotte namens de ge meentelijke instelling voor Sociale Za ken de heren W. van Cadsand en P de Feyter. Als secretaris van de commissie zal optreden de heer C. Smies, cher van de afdeling financiën ter gemeentese cretarie. WATERLANDKERKJE. Enige tijd geleden, toen de raad van Water landkerkje besloot over te gaan tot de aanschaf van een brandweer, bleek de Rijksbrandweerinspectie in de persoon van de heer Kortus uit Breda dit be sluit niet te kunnen ondersteunen, Immers, er is een streven naar centra lisatie van het brandweerwezen. Ge adviseerd werd dan ook een overeen komst aan te gaan inzake het brand- blussen met een naburige gemeente. De raad was tegen dit voorstel ge kant en de plaatselijke brandweer had reeds gezegd te zullen aftreden, indien zij gedegradeerd zou worden tot het uitsluitend hanteren van straalpijpen. Gisteravond echter kon de voorzit ter, de heer M. J. Verbrugge, mede delen dat de inspectie was terugge komen op haar aanvankelijk gegeven advies en zich verenigd had met de vorming van een eenvoudige brand- bulseenheid. Gedacht wordt aan een pomp van 1000 liter water per minuut, gemonteerd op een tweewielig wagen tje en gekoppeld aan een mansoh-ap- penbusje, dat als trekker optreedt. De totale kosten bedragen 7000 gulden. De raad fiatteerde dit bedrag in af wachting van het offerte-advies van de inspectie. B. en W. werden gemach tigd naar bevind van zakèn te hande len. Tevens werden de vergoedingen voor het brandweerpersoneel nader vastgesteld. HET vorig jaar omstreeks deze tijd begonnen in Zeeland de aard beien in de volle grond rijp te worden. In de laatste dagen van mei nam de aanvoer van dit produkt een aanvang. Omstreeks half mei was de kruisbessenpluk in Zeeland begonnen. Op het ogenblik staan de aardbeien in bloei en het zal zeker nog wel veertien dagen tot drie weken duren alvorens de aanvoer van de volle grond gaat beginnen. Van kruisbessenpluk is nog geen sprake en ook dat duurt nog wel minstens een week. Uit deze enkele feiten blijkt hoe laat de ontwikkeling van bomen en planten dit jaar is. Ook in de afgelopen periode bleef het voortdurend te koud en te guur en de tuinbouwgewassen groeiden niet zoals dat in andere jaren omstreeks deze tijd het geval kan zijn. Uiteraard had dat ook invloed op de prijsvor ming. Het aanbod van sla bleef ach ter bij de verwachting en de vraag was groot, niet alleen voor de binnen landse markt maar ook voor export naar West Duitsland, Engeland, Zwe den enz. Hierdoor zagen we in het midden van deze week nog steeds sla prijzen van ruim 30 cent per krop, een onge kend hoge prijs voor deze tijd van het jaar. Deze situatie duurt nu al enkele weken voort en het is het weer dat hiervan de oorzaak is. Over de hoge aardappelprijzen is al veel gezegd en geschreven. Ook hier is nog geen ver betering voor de consument in zicht want de vroege aardappelen laten voorlopig nog op zich wachten en ook in het buitenland is er een late ontwik keling door het koude weer. Normaal is het dat eind mei-begin juni de aanvoer van vroege aardappe len gaat beginnen. Nu wordt dat min stens veertien dagen later en het zal nog wel zeker drie tot vier weken du ren alvorens er volop nieuwe aardap pelen te koop zijn. Of er dan spoedig sprake zal zijn van een daling van de consumenten prijzen valt uiteraard niet te zeggen. Dat is afhankelijk van de vraag en het aanbod want deze bepaalt de prijs voor de consument. Dat geldt voor alle tuinbouwproduk- ten. Hier kennen wij geen gegaran deerde prijzen, maar de prijsvorming komt tot stand door vraag en aanbod. Wanneer de prijzen laag zijn komt er hoogstens een bericht hierover in de krant dat de tuinder met verlies moet werken maar verder staat niemand er bij stil. Wanneer door enkele bijzonde re omstandigheden de prijs hoger is dan normaal, komt direct alles en iedereen in rep en roer en er wordt vergeten wat er voordien is gebeurd. Heel sterk zien wij dat bij de aard appelen die enkele jaren geleden ach tereen voor minder dan de kostprijs verkocht moesten worden in het voor jaar en nu er eens wat meer betaald moet worden, wordt er moord en brand geschreeuwd. De tuinder in het bijzonder die het moet hebben van de vrije prijsvorming is niet gelukkig met een dergelijke gang van zaken. Tomaten De aanvoer van tomaten is in de af gelopen weken sterk toegenomen en de prijzen zijn gedaald. Op de belangrijk ste Nederlandse tomatenveilingen wa ren in de afgelopen week dagaanvoe- ren van 200 tot 300 ton en hier zagen we prijzen van rond 1.50 per kg. te gen eind vorige week nog ruim 2 per kg. In Zeeland is de aanvoer van to maten van geen betekenis want hier teelt ook wel tomaten maar meest in onverwarmde kassen. In Zeeland kwamen opnieuw mooie partijen aardbeien uit de kassen op de veilingen. Met name was dat het ge val in Kapelle-Biezelinge waar in de afgelopen week dagaanvoeren waren van 5000 doosjes met een inhoud van 200 gram aardbeien. De prijs liep wat terug maar bleef toch vrij gunstig want de beste kwaliteit deden in het midden van deze week nog rond 1.50 per doos van 200 gram. De exporteurs naar België waren de voornaamste afnemers van dit produkt dat dit jaar een goede beurt maakt. Alleen is het jammer dat in enkele kassen de oogst tegenvalt door een slechte stand van de aardbei-enplanten. De oogst uit verwarmde kassen is nu afgelopen en weldra zal ook de aan voer uit de onverwarmde kassen min der worden. Dan komen de aardbeien van onder platglas aan de beurt. Deze zijn er echter niet zoveel in Zeeland want de meeste telers die aanvankelijk met platglas zijn begonnen, zijn over gegaan op de teelt in kassen.. Appels zijn op De aanvoer van appels van de oude oogst is thans in Zeeland van geen be tekenis meer. Plaatselijk wordt er nog wel een enkel partijtje aangeboden maar In het algemeen kan toch wor den gezegd dat het fruit van het sei zoen 1961 is geruimd. Op sommige vei lingen in de Betuwe is het nog anders. Daar worden nog wel regelmatig an- nels aangevoerd. Zo had de veiling in Geldermalsen deze week nog aanvoe ren van 109 ton ner veilingdag. Op de markten komt nu een groter aanbod van buitenlandse appelen, met name uit Amerika. Deze moeten echter ook duur betaald worden. De kwaliteit van dit buitenlandse fruit is over het alge meen zeer goed te noemen al valt er wel te twisten over de smaak. Kinderdijk - Zuidsingel - Kanaalkade ingrijpend te doen verbeteren en langs de Kanaalkade een invalsweg aan te leggen, zulks in afwijking van een eer der raadsbesluit, dat voorzag in de aan leg van een ventweg langs de Kana ai- kade. De gewijzigde visie is ontstaan na overleg met de stedebouwkundige, met Rijkswaterstaat, de Centrale dienst voor Bouw en Woningtoezicht en met de dienst voor gemeentewerken. Met het oog op de verkeersveiligheid, zo schrijven B. en W. aan de raad, is het gewenst zo spoedig mogelijk over te gaan tot de uitvoering van deze plannen. Zij stellen de raad, die op 29 mei bij een zal komen, voor tot de aanleg van deze weg te besluiten en in verband daarmee een wijziging van de gemeen tebegroting vast te stellen. Enkele andere voorstellen die de raad worden gedaan, hebben betrekking op het ontworpen industrie-terrein „Klei ne Noordpolder". Voor de realisering van dat project moet de gemeente de beschikking hebben over diverse gron den, waarvan het wenselijk is dat ze aangekocht worden, dan wel door ruiling in het bezit van de gemeete komen. Zo is de polder Noord bij Axel bereid enkele perceeltjes grond af te staan tegen de symbolische koopsom van een gulden, maar daar staat de voorwaar de tegenover dat de gemeente een ter plaatse liggend riool in eigendom, be heer en onderhoud overneemt. In dit verband is het bestuur van de polder Noord eveneens bereid een deel van de Buthdijk in beheer en onderhoud aan de gemeente af te staan. De polder is genegen een afkoopsom van 2500 gulden aan de gemeente te betalen. Ten behoeve van het genoemde indu- strieterrein stellen B. en W. verder voor gronden aan te kopen van de fam. Van der Hoeve en van de-fam. Noske en over te gaan tot ruiling van grond met de heer Heijnsdijk. THOLEN. Het echtpaar J. M. Schot-van der Male te Tholen hoopt dinsdag 29 mei het feit te herdenken, dat het 60 jaar -geleden in het huwelijk is getreden. De heer Schot is 86 jaar en mevr. Schot 82 jaar. Beiden verheugen zich nog in een goede gezondheid. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de echtgenote nog een tweelingzuster heeft, die eveneens zeer vitaal is. Een busjes-aktie te 's-Heer Arends- kerke gehouden t.b.v. de HEMAVA bracht 16,96 op. Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Phi- Ilpsland uit Noyon: C. Verwij-s 1 en 7, gebr. Fon-teine 2, L. Vermey 3 en 4, Th. Bakker 5 en 8, A. Faas-se 6, K. Reyn- goudt 9, J. C. Verwijs 10. De afdeling Oostdijk van de N.C.V.B. vergaderde o.l.v. mevr. Sinike- Groot. Ds. Korevaar uit Rotterdam hield een inleiding onder de titel „zon der beroep of taak van God". Onder leiding van mej. P. van Hek ken vergaderde de afdeling Krabbendij ke van de N.C.V.B. De heer H. Don uit Krabbendijke hield een lezing over de strijd tussen geloof en wetenschap bij het -begin van de christelijke kerk. Op deze inleiding volgde een goede be spreking. De collecte voor Sonnevanck en Zonnegloren bracht in Wolphaartsdijk ƒ426.60 op. De -muziekvereniging „Excelsior" te Kloettnge is voornemens dit zomer seizoen enkele concerten van gewijde muziek te geven op zondagen. Het eer ste concent vindt reeds a.,s. zondag plaats van 7 tot 8 uur 's avonds in de tent oip het marktveld. Op zondag 11 juni concerteert men 's middags tussen 12 en luur. Bij gunstig weer zal het muziekge zelschap „Nu met Hope" zaterdag avond a.s. een concert geven op de muziektent te Dreischor. De muziek uit Bruinisse zal 8 nummers ten gehore brengen, waarvan de laatste een taptoe is. Voor het eindexamen Assistente Openbare Leeszaal en Bibliotheek slaag de mej. M. E. Leicher en voor het examen Hulpassistente Openbare Lees zaal en Bibliotheek mej. J. M. Sinke, beiden leerlingen aan de Leeszaal te Middelburg. Op vijdag 1 juni a.s. zal het nieu we post- en telegraafkantoor aan de Geert Vinckestraat te Steenbergen res sorterend onder het postdistrict Middel burg officieel worden geopend. ARTSENDIENSTEN Middelburg: H. de Ruiter. Langevie- le 49, tel. 2837; Vlissingen: L P Boone. Badhuisstraat 24. tel. 2950; Goes: J B V Weiten, Oostsingel 132, tel. 5306: Oostkapelle - Veere en Serooskerke: P J Bom, Oostkapelle, tel. 01188-276; Koudekerke, Westkapelle en Zoutelan- de: L. Sloos, Koudekerke, tel. 01185-231; Kapelle, Biezelinge, Kloetinge en We- naeldinge: H J Entirack, Kloetin-gen, tel. 01100-6857; Kapelle-Biezelinge: J. J. Risseeuiw, Biezelinge-straat 57, tel. 01102-290; Hoedekenskerke en Kwa- dendamme: S E J Wastmann, Kwa- dedamme, tel. 01(194-337; Bors- sele en Nieuwedorp: HM J Kiviet. Borssele, tel. 01105-203; Kruiningen. Hansweert en Krabbedijke: P. Al- lewijn, Kruiningen, tel. 01130-566; Driewegen en 's Heerenhoek: A Folmer, Driewegen, tel. 01195-275; Wolphaarts dijk, 's Heer Arendskerke en Heinkens- zand: A J Zonneville, 's Heer Arends kerke, tel. 01106-202; Bergen op Zoom: J van Hagen. Rooseveldtlaan 68. tel. 3778; J S M Gerrit.s, Hoogstraat 20, tel. 4570 en D Stuijfzand, Pooulierenlaan 2. tel. 3512; Tholen, Poortvliet, St. Philips- land e-n Oud- en Nieuw Vossemeer: P J Duinker, Tholen, tel. 01660-500 en H Menger, St Philipsland, tel. 01677-500: Stavenisse en St. Maartensdijk: J M van de Bel, St Maartensdijk, tel. 01666-400; Zierikzee: P W J Vogelaar, Tou-wbaan 20, tel. 2280; Breskens, Groede en Schoondijke: J W Jansen, Groede, tel. 01171-366; Axel: A Kats. Oranjestraat, tel. 555: Oostburg en Aardenburg: N J Rijk, Aarden-burg. tel. 1177-465; Cad- zand, Sluis, Retranchement, en Zuidzan- de: J W Beck, Zuidzande. tel. 2424: Biervliet en IJzendijke: dr. Lievens IJzendijke. tel. 01176-366; Terneuzen: R J Hoving, Axelsestraat 27, tel. 2445; APOTHEEKDIENSTEN Apotheekdiensten: Middelburg: A Rin geling, Lan-ge Delft 133, tel. 2538; Vlis singen: D H van den Kleine Mulder, Singel 9, tel. 2730; Goes: Goese Apo theek. Klokstraat 19, tel. 7104; Terneu zen: ap. Klaassen, Noordstraat, tel 2090. DIERENARTSEN West Zeeuwscb Vlaanderen: W Kap- sen-berg. Sluis, tel. 01178-225; Oost Zeeuwsch Vlaanderen: D Jansen, Axel tel. 01155-488; Schouwen: C J H Scheur: mann, Zierikzee, tel. 01110-2180; Beve- landen: A A Elzerman, Goes, tel. 01100- tef9 01130-23?°neSChanSO'ler' K~Sen, A

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 5