Nieuwe vakschool voor meisjes in plan-Paauwenburg Brabander wil niet het „haasje' zijn De schaapherder heeft geen vrije zaterdag E ORANJE Politieke propaganda is vaak niet steekhoudend Zeeuwsch Dagblad Dringend verzoek aan college bromfietsbesluit in te trekken RECHTBANK MIDDELBURG m.s. ff ZON ZOMER Automobilist bij botsing gedood ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Gesprek Raad Vlissingen met voorstel akkoord ULO-scholen niet in gevaar Verpleegstersexamens Rundveekeuringen Appèlzaken „DISCRIMINATIE" AFNEMING STRAND Jubilerende officieren bij Leger des Heils CRUISES naar de MIDDELLANDSE ZEE 99 HAVENDORP II Wi I RTi ZILVEREN JUBILARIS P.Z.E.M. HULST Leendert Ringelberg: Noord-Beveland's enige échte scheper Bazar van „Middelburg" Geen opvolger? Black en Flora A. J. KALAND OP C.H.-VERGADERING Contrast Revak de rebel De kanonnen van Navarone De dood rijdt mee Extra huizen voor Axel Protestants-Christelijk r»E Nederlandse regering is bereid met de Indonesische regering te onderhandelen op basis van het plan- Bunker. Deze mededeling heeft de minister-president, prof. dr. De Quay donderdag tijdens het debat in de Tweede Kamer gedaan. Nederland herhaalt dus, dat ondanks het ag- gressieve optreden van Soekarno c.s. de regering bereid is met de In donesiërs van gedachten te wisselen voor het vinden van een goede op lossing. En in de ogen van de Ne derlandse regering en het meren deel van de volksvertegenwoordiging betekent een goede oplossing, dat daarbij een redelijke positie voor de Papoea's wordt gegarandeerd. De regering weigert dus met Indonesië aan de conferentietafel te gaan zit ten, nadat vooraf is vastgesteld, zo als Soekarno wil, dat Nieuw-Guinea aan Indonesië zal worden overgedra gen. Het gaat in deze zaak niet om Ne derlandse belangen. Het gaat uitslui tend om de belangen van de bevol king van Nieuw-Guinea. Bij het debat in de Tweede Kamer getuigden de meeste sprekers van zin voor de werkelijkheid. Het heeft op dit ogenblik weinig zin te betogen of het niet beter zou zijn geweest de Papoea's in de afgelopen jaren ver trouwd te maken met de gedachte, dat zij wel eens bij Indonesië konden worden ingelijfd. De Papoea's zijn met deze gedachte niet vertrouwd gemaakt. Wel met een andere, name lijk dat zij zelfbeschikkingsrecht zouden hebben en na verloop van tijd hun eigen land zouden kunnen be sturen. Aan die belofte hebben de Papoea's zich vastgeklemd en zij zijn er niet met een paar woorden van af te brengen. De Indonesiërs beweren bij de soevereiniteitsover dracht te hebben begrepen dat na verloop van tijd Nieuw-Guinea bij Indonesië zou komen. De Nederlandse regering zegt dat het een onlogische gevolgtrekking is geweest. Jarenlang is deze aangelegenheid een punt van wrijving gebleven. Men dacht dat het geval wel op een laag pitje zou blijver, sudderen. Het is anders ge lopen. Soekarno heeft zich in een staa'. van opwinding gebracht en probeert het geschil naar een climax te jagen. De Indonesische president heeft de deur van de conferentiekamer achter ■rich dichtgetrokken, maar het pijn lijke van de situatie is, dat hij en de Nederlandse regering nu met de vingers tussen de deur zitten. In de huidige situatie is het niet mogelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. De Nederlanders zouden weliswaar voor de overdracht kun nen vertrekken, maar daarna zou er een oorlog ontstaan tussen de troe pen van Soekarno en de bevolking van Nieuw-Guinea. Daarom moet de Nederlandse regering er wel bezwaar tegen maken dat bestuursoverdracht als voorwaarde voor besprekingen wordt gesteld. Het gesprek moet het niettemin winnen van het geweld. Nederland heeft zich nu bereid verklaard met Indonesië aan de conferentietafel te gaan zitten. Het is onbegrijpelijk dat Soekarno dit gesprek-zonder-voor- waarden verwerpt. Ilij kan er im mers niets bij verliezen. Hij kan al leen zorgen dat Indonesische jon gens, die nu voor ó'e lopen van de Nederlandse geweren worden ge gooid, in leven blijven. Het geschil over Nieuw-Guinea is een trieste zaak. Er zullen weinigen in Neder land zijn, die het niet betreuren dat Nederlanders en Indonesiërs elkaar met wapengeweld bestrijden. Er mag dan vroeger een groepje Nederlan ders zijn geweest dat Oost-Indië heeft willen uitbuiten, de grote massa van de Nederlandse bevolking heeft steeds sympathie gevoeld voor de Indonesiërs en talloos zijn de „kleine luiden", die in het verleden offers gebracht hebben voor verbetering van bijv. de medische zorg en het onder wijs in Indonesië. In kerkelijke krin gen in Nederland bestond er steeds een broederband met de Christenen in Indonesië. Daarom is het probleem zo uitermate pijnlijk. Het is te hopen dat Soekarno tot het inzicht komt dat een gesprek met Nederland een moeilijk gesprek misschien te verkiezen is boven het aanheffen van leuzen over „bevrijding" van Nieuw-Guinea. Wij hopen dat desnoods Ameri kaanse druk de Indonesische rege ring naar de conferentietafel zal brengen. Voor de verhoudingen tus sen beide landen zou een Indonesi sche beslissing zonder druk van bui tenaf beter zijn. Moge God de gebeden, die worden opgezonden voor een oplossing van het eeschil gebeden van Neder landers en naar wij hopen ook van Indonesiërs verhoren. VLISSINGEN. De Vlissingse raad heeft gisteren in zijn verga dering besloten niet over te gaan tot uitbreiding van de gemeente lijke industrie- en huishoudschool aan het Groenewoud, maar een nieuwe gemeentelijke vakschool voor meisjes te stichten op een terrein in het uitbreidingsplan-Paauwenburg. De raad machtigde B. en W. aan het architectenbureau Van Tij, Boom en Posno te Rotterdam opdracht te geven tot het maken van een plan voor de bouw van deze school. Voordat burgemeester mr. B. Kolff de hamer over dit voorstel kon laten vallen voerden talrijke raadsleden het woord. De heer J. J. Kempe (Arbeid) had aan B. en W. schriftelijke vra-g^», gesteld over de in de pers gedane mededeling dat het Rijk er de voorkeur aan geeft een nieuwe school te zien verrijzen boven een uitbreiding van de bestaande. Burgemeester Kolff antwoordde gisteren dat het bestaande gebouw thans niet meer aan de moderne eisen voldoet. Bovendien zouden de verbouwingskosten zeer hoog zijn. Ook de ligging is niet ideaal. Daarom hebben B. en W. voorgesteld een nieuwe school te stichten in Paauwenburg. Volgens de minister deelde de burgemeester mee, is de nieuwe huishoudschool opge nomen in het bouwplan 1963-1964. se van het saneringsplan. De heer Kempe wilde nog weten waarom het departement niet van het begin af aan heeft gezegd dat de school niet meer geschikt is. Nu zijn enkele ja ren verloren. De heer H. v. Rooijen (CHTJ) vond het prettig dat tot nieuw bouw zal worden overgegaan, maar vroeg zich af welke konsekwenties dit heeft voor de geprojecteerde ULO-scho- len, wiarvoor de urgentie buitengewoon groot is. Hij zou het betreuren indien Over de toekomstige bestemming van het bestaande gebouw en het terrein waarop de uitbreiding was gedacht kon den b. en w. gisteren nog geen defini tieve mededelingen doen. Het pand en het terrein liggen binnen de tweede fa- .95 tcottttekERKE Bij een in de verpleeg- inUelUingen Der Boeae te Koudekerke ge.- houclen examen voor het diploma nekenjer zorgster van de Federaüe van yerpleeginric tingen voor langdurig zieken, slaagden de da mesM. J. Bru.noge; P. M. de Hue, J. v. a Driest; M. Griep; A H. van Hoepen, J- Leenhouts: M. Maljaars; B. I. Pee'e",;„,L' J V. d Pijl; L A. Schilders; M. Verhulst en A. Voogt. Van het ie naar het 2e leerjaar werden bevorderd de dames: J. F- du isoxs, C F. Jacobse; C. J. Kleppe; P. P. Kleppe, M. I Kleppe; J B. van Kiooster; M Man nussen; M. L. Minnaart; M. K. v Putten. J. H. Ruissen; C. Steutel; C. S. A. Vader, H. J. Vereeke; C. N. de Vos; I. Wigard en J C. Wondergem. KLEVERSKERKE Bij runaveekeuringen te Kleverskerke zijn de volgende resultaten geboekt: Stier Tonny van J. Polderdijk 2e pr. Eerste kalfs' lien: Lena 20, J. Dekker, le pr, med. kring Z.L.M. Tweede kalfskoeieru Jantje 7, J. Dekker, le pr. med. afd Z.L.M. ■Emma 4. J. Dekker, 2e pr. Derde kalfskoeien: Boukje, J. H. Janse, le pr. med. Coöp. Melkr fabriek. Vierde kalfskoeien: Emma 3, J. Dek ker, le pr. med. coöp. eiland Walcheren. Oudere koeien: Lena 9, J. Dekker, la P£ med. afd. C.B.T.B Jantje 5, J. Dekker, lb pr.; Dina, J. Dekker lc pr. MIDDELBURG. Stroperij? Over treding: van de jachtwet? Het positieve antwoord van de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, stond gisteren te genover de negatieve verklaring van de in hoger beroep terecht staande con structieschilder J. G. van A. uit St. Wil- lebrord. Een rijkspolitieman had Van A. en zijn vriend M. H. op 5 december bij Tholen geverbaliseerd omdat het ver moeden zeer sterk was dat beide Bra banders probeerden een haasje te ver schalken. Men vond Van A. en H. met een motorfiets in de berm terwijl de koplamp van het voertuig door middel van extra batterijen kon worden ge bruikt als een schijnwerper. De politie hield het tweetal aan" op de berm van de weg van Tholen naar Poortvliet. Het veld dat daar aan grens de was een woonoord van hazen. Na fouillering van het tweetal vond men weliswaar geen wapens maar wel'ande re stropers attributen. Schuldig", vond de officier en eis te in hoger beroep 50 of tien dagen. „Niet bewezen", concludeerde de raadsman, mr. W. K. H. Dieleman, die van mening was dat weg en berm niet tot „veld" kunnen worden gere kend en dus van overtreding van de jachtwet geen sprake was. „Als het tweetal had willen stropen moet er toch ook een wapen aanwezig moeten zijn. Een schijnwerper alleen is niet voldoende om hazen te vangen", zei de raadsman. Uitspraak 8 juni '.s morgens om kwart over negen. Bij verstek werd de zaak tegen de Schouwenaar A. D. behandeld die pp 6 september in Duiveland met een auto een kruising opreed en daarbij een van rechts naderende scooter in moeilijkhe den bracht. Er volgde een botsing, de bestuurder van de scooter viel en werd gekwetst. De officier vond in dit geval dat D. onoplettend en onachtzaam had gereden en eiste 150 of dertig dagen. De rechtbank, onder presidentschap van mr. C. E. Coester, behandelde een hele serie appèlzaken van vonnissen van diverse Zeeuwse kantongerechten. Alle hadden betrekking op overtredin gen van het wegenverkeersreglement. De Kattendijk.se landbouwer L. M. acht te zichzelf niet schuldig aan een ver keersongeval in Kapelle. Zijn auto zou op een smalle weg niet genoeg zijn uit geweken voor een tegemoetkomende scooter, waardoor deze in de berm reed en bestuurder en duopassagiere een sloot indoken. De officier was van mening dat het vonnis van de kantonrechter moest wor den bevestigd: twee geldboetes van 30. Ook de vrachtrijder J. M. G. uit Hansweert tekende appèl aan tegen het vonnis van de kantonrechter inzake schuld aan een aanrijding op 14 sep tember in Kapelle. G's vrachtauto met aanhangwagen passeerde een stilstaan de autobus en nam de spiegel mee. De officier eiste bevestiging van het von nis: 80. Uitspraak in alle zaken op 8 juni. door dit besluit de ULO-scholen op de tweede plaats zouden komen. De heer S. J. Adriaanse (KVP) was het roerend met hem eens. Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage, die wethouder W. Poppe verving, ant woordde dat het departement aanvanke lijk de huishoudschool nog aanvaardbaar vond maar later van gedachten veran derde. Hij verwachtte dat de nieuwbouw geen stagnatie zou vormen voor deze tak van onderwijs omdat de urgentie verklaring van uitbreiding school naar nieuwbouw is overgeheveld. Het nu door de raad te nemen besluit heeft volgens de heer Gillissen geen invloed op de bouw van de twee ULO-scholen. In de rondvraag las de heer E. de Priester (Arbeid) een schrijven voor dat aan b. en w. zou worden overhan digd en dat ondertekend was door 14 van de 16 raadsleden. Dit schrijven hield een dringend verzoek in aan het adres van het college zijn destijds op grond van he(t wegenverkeersregle ment verleende bevoegdheid geno men besluit om van 1 mei tot 1 novem ber bromfietsen van de boulevards te weren, in te trekken. De leden van de raad vinden het namelijk onjuist dat zoals de situatie thans ligt er een discriminatie ontstaat tussen Nederland se en buitenlandse bromfetsberijders Daar de laatste categorie onder andere verkeersreglementen valt dan de eerste moet aan buitenlanders worden toege staan wat aan Nederlanders verboden wordt. De veertien leden van de raad vinden dit onjuist De heer E. T. Oosterhuis (WD) be kende een van de twee leden te zijn die het schrijven niet heeft ondertekend. Hij zou het liefst zien dat alle brom mers van de boulevard verdwenen, om dat zij een gevaar kunnen zijn voor het publiek, in het bijzonder voor overste kende kinderen. Burgemeeste Kolff noemde de affaire een moeilijke zaak. Zou men het wegen verkeersreglement willen wijzigen, dan is dit een kwestie „van lange adem". De voorzitter vond dat de raad de bromaffaire wel „erg emotioneel" had bekeken. Niettemin, er is een verzoek gedaan en b. en w. zullen dit bestude ren. Eveneens in de rondvraag herinnerde de heer Oosterhuis aan een in de ver gadering van de Prov. Zeeuwse VW gemaakte opmerking door Zoutelande over de verontrustende afneming van van het strand op Walcheren. Hij meen de dat Vlissingen als grootste gemeente GOES In de stemmig met bloemen versierde legerzaal te Goes en geflan keerd door de vlag van het korps Goes, dat hij momenteel als korpsmajoor dient, recipieerde vrijdagavond majoor D. Pie- ters ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als officier bij het Leger des Heils. Tijdens deze intieme bijeenkomst, waar geen toespraken werden gehouden, maakten velen gebruik van de gelegen heid om deze rustige en sympathieke heilsofficier geluk te wensen met zijn jubileum. Gelijktijdig recipieerde de ge- pensionneerde vrouwelijk majoor van het Leger des Heils mw. E. J. W. Franken, dié reeds eerder in de jaren 1931/32 werkzaam was te Goes en momenteel het Goese korps dient als plaatsvervangend officier. Majoor Franken herdacht het feit, dat zij 40 jaar geleden haar intrede deed bij het Leger des Heils. De receptie werd muzikaal opgeluisterd door de in kleurige kledij gestoken gitaar- en uke- lelejeugdbands van het Goese legerkorps onder leiding van de ass. jeugdleider Geelhoed. Zondagmorgen zal in de hei ligingsbijeenkomst nogmaals aandacht ge schonken worden aan het jubileum van majoor Pieters. Door kolonel M. Huijg zal hem dan het ereteken voor 25-jarige trouwe dienst worden uitgereikt. Een vrachtauto, bestuurd door A. de J. uit Terneuzen, dde op de Kerkhoflaan in de richting van de Axelsestraat reed, stopte voor deze straat om het verkeer te laten passeren. Daar hij reeds te ver was doorgereden, reed De J. weer ach teruit, maar botste daarbij tegen de auto van W. D. uit Goes, wiens wagen aan zienlijke schade kreeg. (Ingezonden mededeling) U geniet van en wanneer U boekt voor een der per het initiatief moest nemen om hiertegen in samenwerking met andere kustplaat sen op te treden. B. en w. zegden toe dit nadere te zullen bekijken. In dit ver band deelde wethoude F. G. Smit mee dat over ongeveer twee weken het rap port zou binnenkomen van een Nijmeegs ingenieursbureau over de oeververdedi ging Boulevard Evertsen. De heer P. Bikker (CHU) gebruikte de rondvraag om nogmaals een harte- kreet te uiten over de toestand in het Havendorp. Hij noemde deze in twee woorden: ellendig en bedroevend. Vol gens de heer Bikker is nu het punt ge naderd waarop ingegrepen moet worden. Hij stelde voor de bewoners van het achterste gedeelte van het Havendorp te concentreren in het voorste en dit laat ste tenminste bewoonbaar te maken. Wethouder Gillissen Verschage noem de de toestand eveneens zorgwekkend. De concentratie zei hij is echter al begonnen. Gepoogd wordt ook in sa menwerking met de Vlssingse jeugd raad een jeugdgebouw te stichten om de Havendorpse jeugd 's avonds op te vangen. De heer Adriaanse vroeg nog naar de verkeerssituatie bij de Keersluisbrug. Daarvoor is een plan opgemaakt, ant woordde wethouder Smit, dit kost 20.000. Op het ogenblik wordt dit plan bestudeerd door de verkeerscommissie. Het ligt in elk geval wel in de bedoe ling de brugwachterswoning tezijnertijd op te ruimen. 1)1." HULST. Donderdag vierde de heer J. de Kleijn te Hulst, technisch ambte naar le klas bij de P.Z.E.M., zijn zil veren dienstjubileum. 's Morgens was een groot gedeelte van het in Zeeuws- Vlaanderen werkende personeel samen gekomen in een der zalen van Hotel van Oosterom te Hulst. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote werd in de eerste plaats toegesproken door de technisch adjunct-directeur, ir. R. Froijen, die de levensloop bij de P.Z.E.M. van de heer de Kleijn de re vue liet passeren, daarbij memoreren de, dat de jubilaris tot aan het tijdstip van stopzetting der centrale in West- dorpe in deze centrale had gewerkt en daarna naar de Nettendienst was over gegaan. Spreker bracht de jubilaris dank, namens de directie, voor de aan de P.Z.E.M. bewezen diensten, wenste hem nog vele goede dienstjaren toe en bood de gebruikelijke enveloppe met in houd aan. De bedrijfsingenieur in Zeeuws-Vla anderen, ir. Vis, sprak daar na de jubilaris op hartelijke wijze toe, sprak zijn dank uit voor de prettige sa menwerking en hoopte eveneens nog vele jaren met de heer de Kleijn te te mogen samenwerken. ijjiJjjjfjj EN SCHAAPHERDER heeft geen vrije zater dag! Dit werd me wel duidelijik uit een ge sprek dat ik had met de heer L. Ringelberg (59), de enige èdhte scheper van Noord-Be veland. Onderaan de „Ouwe Diek", de weg naar Kortgene, staat de schaapskooi en kunt u Leendert Ringelberg steunend op zijn „spriete" (zijn staf, die MIDDELBURG. De voetbalvereni ging „Middelburg" startte gisteravond een driedaagse bazar in „De Verge noeging." De voorzitter, de heer S. Si- monse, opende met een kort woord en wees er op dat de netto-opbrengst van de bazar ten goede komt van het jeugd- werk van de vereniging. „Middelburg" I telt namelijk twintig jeugd-elftallen en de club zelf kan de kosten hiervoor niet alleen opbrengen. De bazar, die voor j elk wat wils biedt, is door leden van de vereniging belangeloos ingericht. dient om kluitjes naar de scha pen te gooien als ze te ver af dwalen), met twee dartele hon den aantreffen. DE HEER Ringelberg is de enige hoeder van een schaapskudde op Noord-Beveland, die voor „de fok" wordt opgekweekt. Er is er nog een, maar deze schapen zijn bestemd te worden geslacht. Zijn kudde telt 250 schapen en wie op Noord-Beveland in de buurt van Kortgene komt, heeft de steeds schaarser wordende gelegenheid, het schilderachtige beeld van een kudde met twee waakzame herdershonden en een toekijkende herder in zich op te nemen. Scheper Ringelberg hoopt het nog een groot aantal jaren vol te hou den, maar toen ik hem vroeg of het gemakkelijk zal zijn voor de Am bachtsheerlijkheid Kortgene, de eigenaar van de kudde, een opvolger voor hem te vinden, haalde hij sceptisch de schouders op. LEENDERT stamt uit een echte schaapherdersfamilie. Zijn vader was scheper, evenals zijn grootvader, en heel wat ooms en neven oefenen dit beroep uit. Hij werd geboren in Sirjansland en hoedde dan ook 18 jaar schapen op Schouwen-Duive- land. Zijn- huidige kiidde is een van de weinige die nog winter en zomer door de velden trekt, en Ringelberg is er voortdurend bij om een oogje in het zeil te houden,- ook als de schapen veilig in de kooi zijn. In het voorjaar, als de lammeren komen, offert hij dikwijls zijn nacht rust op. Misschien is het geen opof fering, want hij zegt: „Als ik tegen dit beroep opzag zou ik het niet doen." Hij houdt van de wijdte en stilte van de natuur op Noord-Beve land. ONAFSCHEIDELIJK zijn de twee honden Black en Flora. Black is „nog in opleiding". Een hond is namelijk niet één-twee-drie een goede waker, en moet leren met de schapen om te gaan. Het duurt ge woonlijk drie maanden voor hel zo ver is, dat hem deze taak kan wor den toevertrouwd. Scheper Ringelberg kan u heel wat vertellen over schapen en ook over het bijgeloof van vroegere ge- b C o i.< CRUISE 1 CRUISE 2 16 dagen 14 dagen Vertrek 27 juli 12 aug. Tarieven f f leklassevan 1390.- 1225.- Toeristen- _M. klasse van 935.- 810.- Geillustreerde folders met volledige gegevens liggen voor U klaar bij de erkende Passage- en Reisbureaus, neraties schaapherders. Zijn vader, bijvoorbeeld, placht als een lam door kou ontstoken ogen had, een roes tige spijker in het oortje te steken. Bij hoog en bij laag beweerde hij dat het dier hierdoor genas „Ik doe het niet", zegt zijn zoon! OFSCHOON de schaapherder van tegenwoordig dus het bijgeloof heeft afgezworen, is de spreekwoordelijke zorg en liefde voor het schaap ge bleven. En voor de leek blijft de be koring van dit eeuwenoude métier. Er gaat een rust van uit die ons, mensen van deze tijd, bijna vreemd is geworden. De Noord-Bevelandse kudde vormt trouwens een sterk con trast met de tractoren die in dit deel van Zeeland het nK"~o- polie lijken te hebben verwor ven MIDDELBURG. Op een pro- pagandavergadering van de C.H.U. heeft wethouder A. J. Ka- land gisteravond in onverbloem de zin critiek geleverd op de re dactie van diverse propaganda- folders, die dezer dagen in de bus glijden en waarin de kiezers een hooggestemd program wordt voorgezet dat schoon klinkt, maar dat in praktische politieke zin niet haalbaar is. Vooral het publiek, dat verre staat van het dagelijks gemeentebeleid, krijgt daardoor een propagandistisch vertekend inzicht, dat met de werkelijkheid nauwelijks iets uitstaande heeft. Naar de mening van de heer Ka- land is zulk een praktijk zelfs midden in de stembusstrijd on aanvaardbaar. Het publiek heeft recht op een nuchtere voorlich ting. Het verlanglijstje van een politieke partij dient van deze nuchterheid doortrokken te zijn. De C.H.U. zo zei de heer Ka- land heeft er altijd bewust naar gestreefd de zaken reëel naar voren te^brengen. De wethouder kwam tot deze kritiek in een referaat over de stadssanering en volkshuisvesting waarin hij er vooral de nadruk op legde, dat sanering lang niet altijd hetzelfde is als volkshuisvesting. De huidige maatschappij vraagt in feite zoveel dat tegelijk om verwezenlijking roept dat diverse belangen elkaar wel eens uitsluiten. Het is een nuchtere zaak te constate ren dat bestuurders niet altijd in een gélukkige positie verkeren. Met het op lossen van het ene probleem dient zich vaak het andere aan en wie zich inzet voor een bepaald belang, haalt zich wel eens de toorn van een groep mensen op de hals die dit belang niet kan of wil onderschrijven. Als voorbeeld haalde de heer Kaland in dit verband de krotopruiming aan. De gemeente kan door de afbraak van een onwaardig huis de waarde van de naast gelegen panden wel aanranden doordat de binnenmuren bloot komen te liggen, met alle „vochtige" gevolgen van ien. Intussen is dit slechts een voorbeeld uit vele. Stadssanering beoogt nl. veel meer dan alleen een verbetering van de volkshuisvesting. De structuur van onze samenleving eist dat in de steden de bewoning zich naar buiten beweegt en zich dus ver plaatst naar de rand van de stad. Iets dergelijks gebeurt ook met vestiging van nieuwe industrieën waarvoor buiten de wooncentra terreinen worden gereedge' maakt. Deze ontwikkeling heeft uiteraard zeer ingrijpende gevolgen voor het ge meentebestuur. Sommige stadswijken in het centrum van de stad verpaupe ren zichtbaar, andere stadswijken, die in vergleden decennia als woonwijken werden geprojecteerd, moeten thans de functie van kantoor- en werkcentra vervullen, met alle problemen raaraan verbonden. De binnenstad vraagt bo vendien in toenemende mate om ruim te. Van bepaalde politieke zijde wordt nu gesuggereerd dat al deze vraagstukken tegelijk moeten worden aangevat, waar- hy men de kiezers als smakelijk dessert een verlaging van de belastingen in het vooruitzicht stelt. Per saldo zou het ge meentebestuur dus meer moeten preste ren terwijl de inkomsten teruglopen. De heer Kaland noemde dit een vorm van propaganda die ner gens meer op lijkt en die ook verre van rechtschapen is. Met nadruk verklaarde hij dat het streven van de C.H.U., ook in de propaganda, altijd gericht is ge weest op nuchtere realiteit waar bij de realiseerbaarheid maatge vend was. Tevoren was reeds een inleiding ge houden door de heer W. P. J. Baars, die de verhouding stadsbestuur-middenstand onder, de loupe nam. Het is de c.h.u. in derdaad ernst in de derde opeenvolgen de termijn een middenstander op een verkiesbare plaats te zetten, aldus dï heer Baars. Hij ging vervolgens in op de groeiende integratie in het gemeentebe leid, waarbij in toenemende mate vooraf reeds met de belangen van de midden stand rekening wordt gëhouden. Voor deze ontwikkeling heeft de c.h.u. een be langrijke steen bijgedragen. De vergadering, die in „De Schakel" werd gehouden, stond wegens uitstedig- heid van de heer N. Verboon onder de leiding van ir. J. Ph. L. Petri. Middelburg, Electro, 14 jaar Het dikke veehtershout waarvan de- ze week in Electro planken worden gezaagd is van Engels-Italiaans Ame rikaanse makelij. Een eosmopolistiseh gezelschap acteurs en actrices treft men in de historische film „Revak de rebel", die een hoofdstuk wil geven uit de strijd tussen Rome en Carthago, aan. Men tracht in deze rolprent zo nu en dan een poging te wagen tot typering van enkele karakters, maar om de vijf minuten draait het toch weer op knok ken uit. Jack Palance mag de hoofd persoon in deze verwarde film spelen. City, Middelburg, Alhambra, Vlissingen, Grand, Goes, 14 jaar Een bijzonder knappe film in cine mascope-technicolor. Een paar gevaar lijke supergrote kanonnen bezorgen de geallieerden in Griekenland slag op slag grote verliezen. Zij kunnen niet dan na ondraaglijke inspanning en ont zaglijke klimpartijen onschadelijk wor- den gemaakt. Hoe dit lukt moet de filmliefhebber zelf gaan zien. Luxor, Vlissingen, 14 jhar «i?,r ïr°rj*j stewg gevochten in deze film. Misdaden aan de lopende band mMdeïmat™ Zeer RILLAND-BATH. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op de Rijksweg ter hoogte van wachtnost 20 een ern- stige aanrijding gebeurd, waarbij de 58-jarige C. J. de Kanter uit Bergen on Zoom om het leven is gekomen. De wagen van De K. bevond zich in een file auto's, komende uit de richting Bergen op Zoom. Onderaan de ter plaatse liggende oprit kwam De K. uit deze file om te passeren. Hij raakte zodoende on het weggedeelte voor het tegenovergestelde verkeer. Uit de rich ting Goes kwam op dat moment een zware vrachtauto met aanhangwagen bestuurd door C. G. uit Nieuw-Lekker- land, van de oprit af. Beide auto's remden nog hard af, maar de bestuur ders konden toch niet verhinderen dat de wagens met een geweldige klao te gen elkaar kwamen. De vrachtauto kwam tegen de spoordijk tot stilstand, de personenauto van De K. draaide een totale slag- om. Chauffeurs van andere auto's haaiden De K. uit zijn auto. Dr. Kamps uit Rilland-Bath, die spoedig arriveerde, kon slechts de dood constateren. De personenauto werd totaal ver nield, de vrachtauto lien zware mate riële schade op. AXEL. De gemeente Axel heeft een schrijven ontvangen van Gedepu teerde Staten, waarin medegedeeld werd dat de gemeente alsnog vijf woning wetwoningen toegewezen krijgt uit een extra contingent dat voor de provincie Zeeland beschikbaar is gekomen door overheveling van premiewoningen naar de woningwetsector. Axel heeft derhal ve voor 1962 in totaal de beschikking gekregen over 17 woningwetwoningen. Voorbereidingswerkzaamheden voor de stichting van het nieuwe complex zijn inmiddels ter hand genomen. In een van de eerstkomende raadsvergaderin gen hopen B. en W. de nodige voor» t„T tafel te brengen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 3