Bonn overweegt krediet aan Oost-Duitsland O.A.S. PLEEGT AANSLAG OP FRANSE GENERAAL Kleinste partij kreeg de meeste goodwill KAPPIE EN DE WATERZUIL FRIK HUEl Zaterdag 26.mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Bag. 2 ECONOMISCHE HULP NODIG Te bieden heeft het Oosten niet veel Vergaderingen in Ibadan beëindigd met traangas Conventie over WA voor atoomschepen Franse minister gaat vakantie regelen Gevechten tussen F.L.Nen M.N.A. F.D.P. ROERT ZICH IN BONDSDAG TEKORT AAN VERPLEGEND PERSONEEL NEEMT AF Verkeersplein Ypenburg wordt verbeterd DOOR.. 1 naar volmaakte pasvorm - uiterst sterk Sigaretten contra consumentengids Van onze correspondent DONN Sinds enige tijd legt het communistische regiem van Oost- Duitsland grote belangstelling aan de dag voor bijzondere Westduitse leveranties op het gebied van steenkool, chemische produkten, levensmid delen en machines. Oost-Duitsland is echter niet iri staat daarvoor te betalen. Het wenst dan ook een Westduits krediet van niet minder dan drie miljard mark met een zeer lange looptijd. De Westduitse regering, zo is gisteren voor het eerst in Bonn officieel meegedeeld naar aanleiding van de vele geruchten en speculaties, is bereid het verzoek van Oost- Duitsland te onderzoeken; om politieke redenen staat zij er niet negatief tegenover. Aan de grenzen tussen Oost en West- Berlijn en tussen Oost en West-Duits- land worden elke week vluchtelingen die op weg zijn naar het Westen door de volkspolitie aangeschoten. Nulpunt De verhouding tussen de twee Duits- landen. heeft al jaren geleden het ab solute nulpunt bereikt. Toch is om vele redenen een handelsakkoord tus sen Oost en West zelfs van dit formaat, mogelijk. De motieven die Oost-Duits land ertoe hebben gebracht, brutaalweg in Bonn aan te kloppen om economi sche hulp, die veel weg heeft van het soort hulp dat Bonn pleegt te verle nen aan jonge Afrikaanse landen, zijn: Oost-Duitsland «ad aan Nederland, A Frankrijk, Denemarken, Zweden en Noorwegen kredieten gevraagd ten be drage van 250 miljoen dollar voor het kopen van boter, vet, vlees enz. Deze landen hebben de Oostduitsers verwe zen naar Bonn. ey. De economische toestand in Qost- Duitsland is zo slecht en de hulp die de communistische vrienden verschaf fen, is zo gering, dat Ulbricht en de zijnen tenslotte wel bij Bonn moesten aankloppen. Er heerst nu al jaren lang een tekort aan levensmiddelen in Oost- Duitsland. Het land heeft grote moei lijkheden met staalleveranties aan de eigen industrie. Invoer van de brood nodige steenkool, machine-onderdelen en. chemische produkten is als gevolg van het geweldige deviezentekort niet mogelijk. Daardoor rammelt de gehele Oostduitse industrie. De spoorwegen bv. hebben een tekort aan steenkool, o. Het Oostduitse regiem is ervan overtuigd, dat de Westduitse indus trie, die in bepaalde opzichten de laat ste tijd een sterkere concurrentie in de gehele wereld ondervindt, graag ja zal zeggen op een verzoek om gedurende velé1 jaren gëregëld'aan OoSt-Duitsland te leveren. De kredieten daarvoor kan Bonn gemakkelijk verstrekken. a. Het communistische bewind in Oost- Berlijn is er met zijn verzoek op uit om het bestaande Oost-Westduitse han delsakkoord, dat niet „op regeringsba sis" maar door ambtenaren is gesloten, te ondergraven. Het wil namelijk rechtstreeks met de regering in Bonn over dit krediet en deze leveranties praten, van regering tot regering en daarmee een soort erkenning af dwingen. Twintig jaar Dat Bonn niet krachtig neen zegt op dit bizarre communistische voorstel, dat neerkomt op een krediet van drie miljard mark met een looptijd van twintig jaar, is een direct gevolg van de politieke situatie: -ïDe Westduitse regering hoopt, dat A de toestand in Berlijn wat minder gespannen zal worden, wanneer het Oost-Westduitse handelsverkeer inten siever wordt en Oost-Duitsland dus meer afhankelijk wordt van Westduits- land. <y. Bonn hoopt door levering vooral van levensmiddelen, medicamenten, textiel en steenkolen de noodtoestand in Oost-Duitsland wat te lenigen. Het verstrekken van een groot krediet zou Bonn zelfs de theorethise mogelijkheid geven mee te praten over het gebruik van geld en goederen, o. Bonn wenst vast te houden aan het Oost-Westduitse handelsakkoord dat voorziet in wederzijdse handel tot een totaal van twee miljard mark. Dit ak koord is direct verbonden met de kwestie van de vrije toegang tot West- Berlijn. Bonn bezit in dit akkoord dus een wapen tegen pogingen om deze toegangsweg af te sluiten. Reeks vragen In West-Berlijn en Bonn staat men nu voor een reeks moeilijke vragen. Moet men nu het regiem-Ulbricht hel pen met zijn economische opbouw en dus hoog te paard helpen? Of moet men voor alles aan de zeventien mil joen Oostduitsers denken en gebruik maken van het feit, dat in Oost-Duits land op het ogenblik economische mo tieven kennelijk zwaarder wegen dan de verwerkelijking van politieke doel einden. Ten slotte: in welke mate kan West- Duitslands economische hulp aan het communistische regiem West-Berlijn helpen? Kan door spoedige hulp de toch zeker gunstige communistische positie in Berlijn wat ondergraven worden? Kan door een krediet op lan ge termijn de algehele Oostduitse inte gratie in het Oosteuropese economische blok vertraagd worden? Te bieden hebben de Oostduitsers West-Duitsland niet veel; zij wensen slechts zeer grote hoeveelheden goed kope Russische aardolie te leveren. Bonn wenst dat niet: men is terecht bang, dat daardoor de Westduitse eco nomie op een gegeven ogenblik afhan kelijk van Russische olie-invoer zou worden. IBADAN (Reuter) De politie in Ibadan, West-Nigeria, heeft gisteren twee maal binnen enige uren vergade ringen van de volksvertegenwoordiging met traangas beëindigd. Na het twee de incident gaf de chef van de politie bevel de parlementsgebouwen te ont ruimen. De vergadering werd voor de eerste maal door de politie onderbroken, na dat tussen de parlementsleden gevech ten waren uitgebroken. Er werd met stoelen gesmeten, waarbij de minister van handel zo ernstig gewond raakte, dat hij naar een ziekenhuis moest wor den gebracht. De partijleiders hielden in een wachtkamer een bespreking, waarna de volksvertegenwoordiging op nieuw bijeenkwam. Toen er wederom gevechten uitbraken, kwam de politie voor de tweede maal tussenbeide. Ditmaal definitief, het ge bouw werd ontruimd. Van onze correspondent BRUSSEL Delegaties van 28 landen, waaronder Nederland, hebben gisteren een conventie goedgekeurd over de aansprakelijkheid van een reder, die een schip bezit dat door de kernenergie wordt voortgestuwd. Onder de conventie vallen ook de oorlogsschepen. Dat was voor tien landen, waaronder de Ver enigde Staten en Rusland, reden hun goedkeuring aan het ontwerp te onthou den. Volgens de conventie is de reder ab soluut aansprakelijk voor elke schade die door het kernenergetische deel van zijn schip wordt aangericht. De aan sprakelijkheid is beperkt tot 360 miljoen gulden per ongeluk. Van onze correspondent PARIJS. De nieuwe Franse minister van onderwijs, Sudreau, wil orde gaan scheppen in de nogal verwarde vakantie regeling in Frankrijk. Daartoe heeft hij de hulp van de ouders van alle school gaande kinderen ingeroepen en hen ver zocht vier vragen te willen beantwoor den. Deze vier vragen zijn: 1) Acht gij het in het belang van uw kinderen om de drie trimesters in even wicht te brengen, d.w.z. ze ongeveer even lang te laten duren? 2) Vindt gij de duur van de kerstva kantie (twee weken) juist of te lang? 3) Wenst gij, dat de voorjaarsvakantie (twee weken) op een vaste tijd wordt gehouden of dat zij zal samenvallen met de Paasdagen? 4) Hebt gij liever, dat de zomervakan tie valt tussen 1 juli en 15 september of tussen 14 juli en 1 oktober? EMPEL (ANP) Bij een verkeers ongeluk op de rijksweg onder Empel is gisteren de twintigjarige bromfietser H. Engelbert omgekomen. Hij reed in de richting Den Bosdh. Toen hij bij- Empel de rijksweg wilde oprij den nam hij de bocht te groot. Hij vloog recht op een personenauto die van rechts kwam. Van onze correspondent DARIJS. Generaal de Bellenet, ■*- de commandant van de Franse troepen in de centrale sektor van de provincie Oran, is op het nip pertje aan de dood ontsnapt bij een aanslag door een commando van de O.A.S. De generaal, die in een auto een inspektietocht hield in de omgeving van Perregaux, werd licht aan de schouder gewond. De politie-commandant, die zich in een Van onze correspondent BONN. Bondskanselier Ade nauer zal beslist vóór 1965, het jaar waarin de zittingsperiode van de huidige Bondsdag (Tweede ka mer) eindigt, aftreden. Het is op het ogenblik evenwel te vroeg om over het preciese tijdstip van dit aftreden te spreken. Dit heeft Mende, de voorzitter van de klein ste Westduitse regeringspartij, de liberale F.D.P., verklaard. Mende sprak op de laatste dag van het partijcongres van de F.D.P. in Diisseldorf. Daags tevoren had hij verklaard, dat de opvolging van Adenauer als kanselier geheel in handen zal liggen van de grootste regeringspartij, de C.D.U.-C.S.U. „Als deze de minister van economische zaken Erhard daarvoor bestemt, krijgt hij onze stemmen. Stelt de C.D.U. de minister van buitenlandse zaken Schroder voor, dan kiezen we hem. Wordt de minister zonder porte feuille Krone uitverkoren, dan kan ook hij op ons rekenen. Alleen Ober- lander moeten wij niet hebben", zei Mende. Selfmade man Mende handig politicus, self made man, oud-majoor van de Wehr- macht met onderscheidingen die hij op feesten graag draagt kan er trots op zijn dat dit congres van de F.D.P. ditmaal zonder enig kritisch geluid is verlopen. De zware oppo sitie in eigen gelederen, die jaren lang aan de wortel van het bestaan van de partij knaagde en zich voor al verzette tegen een samengaan met de C.D.U. in de regering van Adenauer is in de loop van de afge lopen maanden vakkundig gekort wiekt. In het partijbestuur zitten thans broederlijk vele tegenstanders van gisteren naast elkaar. Thans is de F.D.P. een ijverige hoewel allesbehalve gemakkelijke coalitiepartij in Bonn. Met 67 van de 499 stemgerechtigde Bondsdagleden (de C.D.U.-C.S.U. heeft er 2f2) kan zij geen bokkesprongen maken. Met vijf ministers, onder wie de zeer ca pabele minister van financiën Starke in een kabinet van 21 ministers kan zij evenmin uit de band springen. Soepel Deze kleine, bepaald naar rechts neigende, partij kan bogen op een soepele voorzitter, op eenheid in de eigen rijen en op een reële kans om bij de aanstaande belangrijke ver kiezingen in Noord-Rijnland-Westfa- len op 8 juli de absolute meerder heid van de C.D.U. te breken om zich daarna aan te dienen als coa litiepartner in deze grootste deel staat van de Bondsrepubliek. 24aar buiten toe heeft de jonge F.D.P.-leiding zich ontpopt als een aanhanger van de ideeën van de mi nister van buitenlandse zaken, Schro der. Zij gaat bijv. veel verder dan Adenauer wat de betrekkingen met de Verenigde Staten aangaat. Zij staat veel kritischer dan Adenauer tegenover de Europese politiek vari de Gaulle. Zij is op het stuk der so- ciale-economische politiek veel con servatiever dan Erhard. Op deze, ongetwijfeld van politieke zelfstandigheid getuigende wijze is het de F.D.P. gelukt, tot verwonde ring van iedereen in parlement en regering, een bijzondere plaats in te nemen: zij bracht het als coalitie partner voor elkaar neer oppositie partij te zijn dan dc socialistische S.P.D. en toch een royale partner van de C.D.U. te blijven. Deze krachttoer van de F.D.P.. de kriti sche coalitiegenoot van Adenauer, heeft deze partij in :.og geen negen maanden veel goodwill bezorgd. Of zij echter een ..liberale volkspartij" is geworden, zoals Mende gisteren zei, is de vraag. begeleidende jeep bevond, werd door het commando ontvoerd, maar later in de middag in vrij heid gesteld. Generaal de Bellenet, die juist te rugkeerde van een bespreking over veiligheidsmaatregelen in deze streek, werd door het commando, dat over twee auto's was verdeeld, onderschept bij een overweg, die opzettelijk was gesloten. Het commando wilde de ge neraal dwingen uit te stappen, maar hij draaide zijn wagen een weg in langs de spoorlijn en gaf vol gas. Een van de schoten die hem achter na werden gezonden trof hem in de schouder. Toen hij eenmaal ontsnapt was, dwong het commando de politie officier het te volgen. In kleinere steden Dit incident tekent de groeiende on veiligheid buiten de grote steden van Algerije. Vermoedelijk vinden de O.A.S.-commando's in de grote ste den de grond onder hun voeten te heet worden en zetten zij hun bedrijf in de kleinere steden voort. Te Sidi- bel-Abbès werden in de afgelopen 24 uur tien aanslagen gepleegd. Twaalf arabieren werden gedood. Te Mosta- ganem, dat in de buurt van Oran ligt, sneuvelden in dezelfde periode twintig arabieren. In Algiers was de aktiviteit van de O.A.S. groter dan ooit. Om acht uui gisteravond waren er reeds veertig aanslagen gepleegd; het aantal slacht offers was opgelopen tot 33 doden, vrijwel allen arabieren. Felheid Inmiddels is ook in Frankrijk vooral in het noorden en in het oos ten, waar de meeste Algerijnen wo nen de toestand wat meer gespan nen geworden. Met groeiende felheid gaan de leden van de concurrerende F.L.N. en M.N.A. elkaar te lijf. Te Douai werden bij een beschieting van een café door een commando van de M.N.A. drie Algerijnen behorende tot de F.L.N., gedood. Te Quièvrechain overviel een commando van de M.N.A. een huis waarin de F.L.N. bijeenkom sten placht te houden. Een van de in woners werd gedood. Te Clermont Ferrand ontstond een volledige veldslag, toen een comman do van dertig leden van de M.N.A een hotel van de F.L.N. overviel. Een aantal leden van de F.L.N. werd met stokslagen en met ijzeren staven ge wond, maar spoedig had de politie de rust hersteld. Drama voorkomen Een uur daarna ging de F.L.N. tot een tegenactie over en viel met zestig mensen een hotel van de M.N.A., dat in dezelfde buurt ligt, aan. De inwo- nenden klommen op het dak om hun aanvallers door het werpen van dak pannen tot de aftocht te dwingen. Het lukte niet. De aanvallers drongen het hotel binnen, sloegen alles kort en klein en staken het hotel in brand. Snelle interventie van' politie en brandweer voorkwam een drama. UTRECHT Het tekort aan verple gend personeel in de Nederlandse zie kenhuizen is aan het afnemen. Op het congres van de stichting Het Nederlands Ziekenhuiswezen is dat gisteren in Utrecht gezegd door de voorzitter van de stichting, mr. Van der Dussen. De vermindering van het tekort is volgens de voorzitter voor een goed deel te danken aan de verhoging van de salarissen. „Wij zijn op de goede weg", zei hij. Mr. Van der Dussen kondigde aan dat de stichting een regeling heeft ontworpen die in de plaats zou moeten komen van de ministeriële bepalingen met betrek king tot de ziekenhuistarieven. Het mi nisterie van economische zaken zal met ingang van 1 juli geen toezicht meer houden op de tarieven. CENTRAAL ORGAAN De regeling die de stichting voor ogen staat, houdt de instelling in van een centraal orgaan, samengesteld uit verte genwoordigers van de vereniging van katholieke ziekenhuizen, van de stich ting, de ziekenfondsen, de andere ziek tekostenverzekeraars en de Sociale Ver zekeringsbank. Er zouden drie onpartij dige leden zitting in moeten hebben. Het centraal orgaan zou algemene richtlijnen moeten opstellen en het zou daarna toezicht moeten houden op de tarieven. De minister van sociale zaken zou eventueel het laatste woord moeten hebben. DEN HAAG. Waarschijnlijk nog dit jaar zal Rijkswaterstaat beginnen met de verbetering van het verkeers plein bij Ypeniburg. Als het werk dat enige maanden zal vergen klaar is, zullen automobilisten die uit de richting Amsterdam komen niet langer de gevaarlijke s-boeht hoe ven nemen. Thans helbben de meeste mensen de grootste moeite met het ne men van een scherpe bocht naar rechts, waarbij de rijbaan steeds smaller wordt, vlak nadat zij een flauwe bocht naar links hebben genomen. 56 Er worden met de zeer speciale reductie vier-en^twintig stalles plaatsen verkocht. De heren en da mes zullen zo aanstonds in de wa gen van mijnheer Léon en bij Ran in de bureau-wagen hun cos- tuums aantrekken. Daarvoor gebrui ken de meesten wat zij nog van het carnaval hebben liggen! De ,,honaarse" bruiloft met Ran en Ria in de hoofdrollen, wordt een formidabel succes. Ran gaat tijdens het tweede gedeelte van de voorstel ling als hij de carnavalclub door de Gardine ziet verdwijnen Ria halen. Hij heeft haar nog niets ge zegd, om het een verrassing te la ten zijn. Maar nu dreigt een teleur stelling te komen, want Ria kan eerst helemaal niet haar verlegenheid overwinnen en zij weigert daarom pertinent de fleurige rok, de blouse en het keursje van het Hongaarse costuum, die voor haar klaargelegd zijn, aan te trekken. De Belgische vrouw van de garde robe-wagen zegt: Mais voyons ma demoiselle, vous n'allez pas nous du- per. Ria weet niet precies wat het bete kent, maar de madame doet zó te leurgesteld, dat Ria haar schroom te boven komt en haar toestemming bekendmaakt, door de opdracht die zij Ran geeft: Maar jij moet eerst hier de wa gen uit. Er zijn van het Hongaarse bruids paar zoveel bekenden in de tent en de toeschouwers ontdekken in de bruiloftstoet zoveel „ingeburgerde" gezichten, dat er geklapt en gehoe- raad wordt, welhaast zo orkanisch als toen op de vorige zondag de Kiaarmondse voetbalvereniging K. V.V. in de competitie-degradatie- wedstrijd, nog juist het reddende doelpunt wist te maken. In de zogenaamde „Bierzelt", die de vestibule van het circus vormt, staat de buffet-wagen van het cir cus. Als de voorstelling voorbij is ko pen artiesten en circuspersoneel hier gaarne een glas bier en een warm worstje, die bij Frau Schön maar ieder zegt „Mutter" Schön bijzon der gerenommeerd zijn! Ran heeft het consigne doorgege ven, aan de club van Prins Carna val, dat hij ter ere van zijn ver loving biertjes en worstjes weg geeft voor alle vrienden die lust ge voelen na afloop van de voorstelling nog even in de Bierzelt te blijven hangen. Maar het zijn niet alleen de figuranten van de Poesta-bruiloft die zich aan worstjes en bier te goed doen. Naar gebruik staan ook vele mannen en enkele van de vrou- welijke krachten, die met het circus verbonden zijn, aan de schenktafel van Mutter Schön. Ook oom Matthieu ontbreekt niet, alsmede de oude Plakken en Potjes. Hunne dames hebben er met in stemming van de heren de voorkeur aan gegeven reeds naar d'n Allee terug te keren. Moeder Plakken heeft haar zoon, Keesje, voor alle securiteit vast meegeno men. Dit verschoont dat de reporta ge in het Klaarmonds Nieuwsblad onvolledig zal blijven, met betrek king tot het denderend slot van de ze laatste circusavond. Denderend! Niettegenstaande een bemoeilijkende omstandigheid die naar gelang het feest zich langer rekt merkbaarder wordt. Want terwijl zij allemaal nog volop pret staan te maken, wordt er reeds mee begonnen de tent te strijken. Het af breken moet voor een deel al in de nacht gebeuren! Morgen, neen het is opnieuw van daag, te één uur, vertrekt de spe ciale circustrein naar de volgende bestemming. Maar nog aldoor wordt er geklonken en het blijft bier en grappen stromen; de worstjes zijn al lang op! En het gaat alles gepaard met vele vriendelijke woorden aan het adres van Ran en Ria en ook tussen a aanwezigen onderling. Eva Maarschalk en haar man Pie- ter, dié waarachtig ook gebleven zijn, geraken in een staat van uit bundigheid zoals zich bij hen te Klaarmond nog niet voorgedaan heeft. Pieter lanceert de idee, dat er zo iets als een Nederlandse club van circusvrienden moet komen, waar al le mensen die de glorie, de roman tiek en beroepseer van het goede traditionele klassieke circus in stand willen houden zich bij aansluiten. Hij slooft zich zelfs uit er Ran een lang enthousiast betoog over te laten hou den. Ran de jongen die hij op de „Rijks" nog niet het aankijken waard vond. De oude Carreau, die óók enkele 1 ogenblikken bij het feestend gezel schap komt staan, luistert geïnteres seerd naar het plan, dat Maarschalk aan het vertellen is. Dit is precies wat het circus no dig heeft, maar of ik het nog zal meemaken?, zegt hij. Als er ook geen bier meer is, ver kondigt Mutter Schön, luider stem me: Wir machen Schluss. Gute Nacht Kinder, geht nun schlafen. En in hetzelfde ogenblik zakt een deel van het linnen dak van de „Bierzelt" omlaag, zodat de aanwe zigen nog vlug moeten zijn om niet in de knoei te komen. Bij het krieken van de ochtend is ook de chapiteau reeds geheel om laag gehaald en opgeladen in een aantal circus-tapissières. De stalten- ten staan er nog. Om vijf uur 's morgens rijdt de eerste zware wagen al tegen de op rit op, naar de Brugweg. Nu het van de Stadsweide omhoog gaat, moeten er telkens twee paarden extra bij aangespannen worden om de hel ling te overwinnen. Guste en Frieda kunnen hierbij niet veel hulp bieden. Het ziet er naar uit, dat het weer omslaat. De lucht is bedekt met veel donkere wolken. Daarom gelast di recteur Saoha als hij tegen acht uur komt inspecteren in versneld tempo op te laden en reeds te be ginnen met het overbrengen van de paarden en verdere levende have naar het station. Gedurende de gehele morgen is er weer het gerij over de Karthuizersin- gel en door de Kapelleralee. Maar ditmaal in de omgekeerde richting van donderdag in de vorige week. (Wordt vervolgd) DE TINTELS S'JSi'T'JD PETRA-IK MOET NOG ETEN KLAARMAKEN VOOR UARtW THUISKOMT MAAR K WCteSTueiEVEN vertellen wat ik bi o u es hoorde r OVER Di| RIA D£LEELW__IT GELOVEN.' - - r\r/T\ Ingezonden mededeling) Nylons J" maat ^.lllllll/lllllllllllllllll||||lllll||ll|||l|||l|ll||lllllllllllll!lllllllilllll!lllllllllllllllllllllllllllllI!lllllllllIlll(IIII|ll|IUiUIIIIIIIIIIII|||ii||Ull(Ulllllillllllllll(lUIIUIIIIIIIII(Ulllll(IIIUII((IUI(l(ilttl(ltllUlllllll(i:illll^ 19. „Opgelet, vrienden!" riep de heer Sprenkel en hij wierp het snoer van zijn teevee-apparaat over de reling in het water. „Dat haalt toch niets uitmeende de meester hoofdschuddend. ..Dat is toch technisch niet verantwoord." „Misschien haalt het iets op... een kanjer van een vis!" veronderstelde Ok- ki. „Of een aal, je weet wel, zo'n elek- trieke!" „Stil ventprevelde Sprenkel, ge spannen naar het scherm turend. „Nu kan het r'k ogenblik komen.... H20 is een snelle geleider en rekening houden de met de frekwentie van mijn dubbel- polige triangle-zender kan..." Hij hield op want op dat moment flitste een blauwe gloed op uit het scherm. Het was al eerder gebeurd, maar de meester gaf het toch zo'n schok dat hij het apparaat liet schieten. Met een plons kwam het terecht in zee en dobberde toen kalm heen. Even waren allen stil. „Mooi, technisch verantwoord werk, klont!" zei Kappie toen scherp. „Daar heb je eventjes een heel wetenschappe lijk experiment in het water laten val len. Als je maar weet, dat ik je gage ja net zolang opzout, tot je een nieuw toestel hebt betaald." De uitvinder wuifde ongeduldig met zijn hand. „Dat toestel is niet het voornaamste - ik heb er nog wel een!" zei hij. „Het ergste is de misrekening.... Het scherm lichtte op.... maar er kwam geen beeldV Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De importeur van de Lexington-sigaretten heeft een kort ge ding aangespannen tegen de Nederland se Consumentenbond, omdat die bond in De consumentengids van maart het resultaat van een onderzoek naar het teer- en nicotinegehalte van ver schillende sigarettenmerken, waaronder Lexington, heeft gepubliceerd. Het kort geding zal 6 juni dienen voor de pre sident van de Haagse rechtbank. De importeur eist dat de bond in De consumentengids vermeldt dat Lexing ton door drie andere laboratoria het teer- en nicotinegehalte heeft laten be palen en dat die onderzoeken een ge heel andere uitkomst hebben opgele verd. Die uitkomst moet worden ver meld en ook de conclusie dat de in maart gepubliceerde cijfers geen maat staf vormen voor een onctërlinge verge lijking van de merken. Deze publikatie zou moeten geschie den binnen een week nadat vonnis is ge wezen. Bovendien zou de oorspronkelij ke publikatie niet mogen worden her haald. Dat alles op straffe van ee* dwangsom.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 2