MINISTER DE POTVERTEREN POUS: GEEN MAAR HELPEN ,Nog ruimschoots gelegenheid voor investeringen tars let? Prijsstop voor aardappelen kaalt niets uit Nieuwe zeedijk zal ook Delfshaven beschermen Onderscheiding voor lid Oostduitse keurkorps Vliegtuigbrand was net echt BOZE FRITEBAKKERS: T Knoeierij met koffie zonder benadeelden Jaarvergadering van prot. christelijke werkgevers Afscheid na kwart eeuw Prinses Irene wil tolken-examen doen Commandant verklaart acties Twee jaar geëist voor messteek Vrijdag 25 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 Leiding nodig de Prisma voorjaars collectie is nu bij uw horioger aanwezig! PLAAGGEEST ZAT IN HET MES Havenduwboot met kunstjes ÉfcË - S§8Ü1 GEMEENTERAAD ROTTERDAM SOLDIJVERHOGINGEN IN NIEUW-GUINEA Militair omgekomen Na schietpartij op jonge vluchteling Soepelheid gevraagd bij voornamen Van onze economische redactie DEN HAAG Het afscheid van de heer A. Borst Pzn als voor zitter van het Verbond van pro testants-christelijke werkgevers in Nederland drukte duidelijk zijn stempel op de jaarvergadering van het Verhond. Vele woorden van dank, waardering en bewondering werden gesproken tot de man, die een kwart eeuw de voorzitters hamer heeft gehanteerd op ,,een onnavolgbare wijze en in een ge heel eigenstijl". Minister De Pous huldigde voor al de heer Borst voor de grote bij drage die hij heeft geleverd voor de sociale en economische groei in ons land. Mede- en tegenstanders in de verschillende organen van overleg loofden de ..beminnelijke vasthoudendheid". Prins Bernhard bracht zijn dank telegrafisch over. Vele onder scheidingen en ge schenken mocht de heer Borst ont vangen. De Ko ningin heeft de scheidende voor zitter bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Het Verbond be noemde hem tot ere-voorzitter en maakte de op richting bekend van een Adriaan Borst-fonds, waarin al bijna 61.000 gulden is gestort. Het fonds zal bestemd zijn voor de verbreiding van de protestants-christelijke be ginselen op het terrein van de ar beid en speciaal in de kringen van de werkgevers. De heer Borst zag de koninklijke onderscheiding als een bewijs van dank voor het werk van het ge hele Verbond, daaronder ook be grepen alle tegenwoordige en vroegere secretarissen. En een van de vroegere medewerkers is mi nister De Pous. Als voorzitter van het Verbond is de heer Borst opgevolgd door ir. H. H. Wemmers, president-direc teur van de Staatsmijnen. A. Borst Pzn. leiding van de overheid te aanvaarden. De heer Borst tekende evenwel hierbij aan dat de medewerkers niet in ge vaar mogen komen. Zouden de orga nisaties namelijk niet meer bij machte zijn te helpen bij het uitvoeren van een loon- en prijspolitiek, dan is nie mand daarmee gebaat: de overheid niet en zeker niet het Nederlandse volk. De voorzitter meende dat het be- Van onze redactie economie DEN HAAG. „Voor een politiek van nationaal potverteren is geen plaats in deze wereld, waarin elders zo veel gebrek en armoede heerst". Dat is de vaste overtuiging van de minister van economische zaken drs. J. W. de Pous. Hij meent namelijk dat er voldoende gespaard moet worden, niet alleen om de eigen investeringen te kunnen financieren maar bovendien om de hulpverlening aan het buitenland mogelijk te maken. De minister gaf deze mening weer op de jaarvergadering van het Verbond van protestants-dhristelijke werkgevers in Nederland, die gis teren in het Kurhaus werd gehouden. De uitspraak van de bewindsman kwam na een uiteenzetting waarin bij duidelijk liet blijken, dat er nog ruimschoots gelegenheid tot investeren is. Er behoeft weliswaar op het ogenblik niet meer gestreefd te worden naar een uitbreiding van de werkgelegenheid. Maar juist bij een tekort aan personeel moet nagegaan worden, welke besparingen kunnen worden ge daan in de sector van de arbeid. Drs. De Pous gaf daarbij als voorbeeld de investering per arbeider in de Verenigde Staten. De hoeveelheid kapitaal per hoofd van de beroepsbevolking is in Amerika namelijk twee maal zo groot als in Nederland. DEN HAAG. Prinses Irene gaat zich in het komende studiejaar voor bereiden op het tolken-examen Spaans, Zoals wij onlangs meldden, zal zij haar studies aan de universiteit in- Utrecht beëindigen. Als het college jaar is afgelopen, gaat de prinses weer in paleis Soestdijk wonen. Zij woont nu nog in Utrecht. De Zuidslavische resident, maar schalk Tito, viert vandaag zijn zeven tigste verjaardag. Ingezonden mededeling) Overigens, zo was het oordeel van de bewindsman, heeft ons land nog lang niet het punt bereikt waarop een groter nationaal inkomen inderdaad geen bij drage meer levert tot het werkelijke welzijn van de bevolking. Hij dacht hierbij vooral aan de mensen met de lage inkomens. Toch zou een te sterke nivellering van de inkomens onvermij delijk naar een inflatie leiden, waarbij de economisch zwakken de zwaarste klappen krijgen. Minister De Pous gaf volmondig toe dat er tekenen zijn die er op wijzen dat men niet meer zo snel bereid is te investeren. Daarbij komt dat de nei ging tot sparen toeneemt. Toch geloofde hij niet dat Nederland in een toestand van onderbesteding, met alle ellende van dien, is geraakt. De winsten zijn gedaald, de conjunctuur aarzelt hier en daar, er wordt in sommige bedrijven meer geproduceerd dan er afgezet kan worden. Maar aan de vooroorlogse toe stand zijn we nog lang niet toe, stelde de minister gerust. De investeringen zijn nog altijd veel hoger dan vóór 1940 en er zijn nog zoveel wensen onver vuld, zowel bij de overheid als bij het bedrijfsleven, dat een verruiming van de bestedingen geen problemen zou oproepen. De sterke samenbundeling van eco nomische macht in de handen van de overheid is kenmerkend voor de toe stand van voor de oorlog en vooral van de oorlogsjaren zelf. Dat de staat nu allerlei taken afstoot, zag de mi nister als een correctie op een abnor male toestand. De economische decen tralisatie zal het even wel niet meer kunnen stellen zonder een bepaalde or dening, die onmisbaar is gebleken voor een economisch gezond en sociaal rechtvaardig herstel. Daarbij heeft de overheid een eigen verantwoordelijk heid. De minister is er namelijk vast van overtuigd dat een actief beleid op het gebied van de lonen en prijzen een onontbeerlijk instrument is om inflatie te bestrijden. De minister heeft zelf de ervaring dat het heel moeilijk is op zich juiste beleidsnormen in de praktijk te brengen. Steeds weer is er een druk om de gestelde grenzen te overschrijden. Door die moeilijkheden loopt men bo vendien gevaar het uitzicht op het sy steem van loonvorming en op het prijs beleid te verliezen. De moeilijkheden mogen evenwel nooit redenen zijn om de sociaal-economische structuur van Nederland overboord te zetten. Zeker niet nu in het buitenland het Neder landse voorbeeld waardering onder vindt en het navolgen waard. Ook de voorziter van het Verbond, de heer A. Borst Pzn, wees er met na druk op dat geen enkele organisatie de taak van de overheid kan overne- men. De sociaal-economische organisa ties kunnen meewerken het welzijn van een ieder te bevorderen en te be waren, maar daarbij dient men de Jaar geëist Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. „Ik ging naar het café om te kaarten en niet om uitge lachen te worden", zei gisteren de Bul gaar J. T. S. (46) voor de Rotterdamse rechtbank. Hij stond voor het hekje omdat het buiten het café tot vechen was gekomen tussen hem en de Rot terdammer nadat die met het accent van de Bulgaar de spot had gedreven. Tijdens die vechtpartij had S. een mes getrokken waar, zoals hij de rechtbank wilde doen geloven, zijn plaaggeest in was gevallen. Hij wist tenminste geen andere verklaring voor de verwondin gen van de Rotterdammer, die door de mesteek een nier iinoest missen en twee maanden niet kon werken. De officier van justitie huldigde een andere opvatting, zich baserend op de verklaringen van twee getuigen, die S. met een glinsterend voorwerp een flit sende beweging haden zien maken. Hij vroeg een jaar gevangenisstraf. Mr. P. P. Vreede, de raadsman, hield het op noodweer, omdat kijkers bij de vechtpartij tegen de Rotterdammer zouden hebben geroepen: „Trap hem dood". HOLLANDIA (A.N.P.) „Nu als gevolg van de in aantal steeds toe nemende Indonesische aanvallen op u allen een beroep moet worden gedaan tot meer dan gewone dienst vervulling, op velen zelfs tot een uiterste krachtsinspanning, acht ik het gewenst dat ik persoonlijk nog eens uiteenzet waarom deze op offeringen van u gevraagd worden," Zo begint de commandant van de strijdkrachten in Nederlands Nieuw- Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, een voorlichtingsbulletin voor zijn troepen. Schout-bij-nacht Reeser vertelt waar voor Nederlands aanwezigheid in Nieuw-Guinea dient en dat het recht van zelfbeschikking ieder volk van na ture toekomt. „Aan de beloften kan noch wil de Nederlandse regering zich onttrekken," zo gaat de commandant dan verder. „Bovendien brengt de ver antwoordelijkheid van Nederland, dat door de Verenigde Naties is erkend als beherende mogendheid, eveneens de verplichting mee de bevolking te be schermen, ook tegen aanvallen van buiten." De heer Reeser zegt dat Indonesië weigert zijn aanspraken te onderwer pen aan een internationale rechtspraak en thans het land door militair geweld en bedreiging in zijn macht probeert te krijgen zonder met de wil of be langen van de bevolking rekening te houden. „Zolang het recht van de be volking om haar eigen lot te bepalen niet is gewaarborgd, rust op Nederland de plicht haar en ook de Nederlanders en anderen die in Nederlands Nieuw- Guinea verblijven, te beschermen. De tijd is voorbij dat over volkeren be schikt werd alsof zij koopwaar zijn", aldus de commandant. „Dit is een eerlijke, goede en onzelf zuchtige zaak die waard is dat wij ons volledig daarvoor inzetten. Het is een strijd niet om materiële belangen maar om motieven van eer en geweten. Overigens stelt de regering", zo be sluit schout-bij-nacht Reeser, „alles in het werk om op vreedzamer wijze een rechtvaardige oplossing van het geschil met Indonesië tot stand te brengen." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De havenduwboot Piet Hein van de Nederlandse Rijnvaartvereniging (N.R.V.) heeft gisteren een proefvaart gemaakt op de Nieuwe Maas voor Rotterdam. Het is de eerste boot van dit type, die is uit gerust met Voith-Schneider schroeven. Zij heeft daardoor een zeer grote wend baarheid. Dit schip draait in 54 secon den om zijn as. Deze „kunstjes" komen deze duwboot wellicht te stade bij haar werk, dat zal bestaan uit het de havens in- en uit brengen van duwbakken. De Piet Hein krijgt als werkterrein de havens van Duisburg-Ruhrort. Alleen het achterschip laat zien, dat deze boot is geconstrueerd voor het specifieke duw werk. Voor het overige gelijkt zij op een gewone sleepboot. Als zodanig kan zij eveneens varen. Om het varen in twee richtingen te vergemak kelijken is de stuurstand in het midden van het stuurhuis geplaatst. Scheepswerf De Dageraad te Wou- brugge zal de Piet Hein morgen over dragen. Van onze Haagse redactie Langs het militaire vliegveld Ypen- burg bleven gistermiddag vele auto's stilstaan om te kijken naar de enorme rookwolken en vlammen die daar van daan opstegen. Tussen de bomen door waren nog juist stukken en brokken van brandende vliegtuigrompen te zien. Een ongeluk, moeten velen hebben gedacht. De werkelijkheid was minder droefgeestig. Zesenveertig Zwitserse brandweerlieden waren te gast op de vliegbasis Ypenburg. De militaire brandweer van Ypenburg heeft hen haarfijn uit de doeken gedaan hoe de brandweer bij vliegtuigbranden te werk gaat. Olie noch benzine werden daarbij ge spaard om de „fik" zo natuurgetrouw mogelijk te krijgen. Zelfs een helikop ter, die vliegensvlug brandweerlieden dropte" was van de partij. LISSE. Als het weer koel blijft en er weinig regen valt, zal de Keukenhof in Lisse tot en met 31 mei geopend zijn. Door het weinig lente-achtige weer vor dert de bloei van de tienduizenden tul pen slechts langzaam. (Ingezonden mededeling) Wandel middeleeuws èn modern in het thans 10 jaar bestaande MADURODAM Ongelofelijk interessant! Den Haag Scheveningen Deze Piet Hein lijkt op een gewone sleepboot. Alleen het achterschip ver raadt, dat er iets bijzonders mee aan de hand is. De Piet Hein is dan ook een duwboot met als taak het in en uit havenbekkens brengen van duwbakken. Van een onzer verslaggevers OTTERDAM B. en W. ver- zochten de gemeenteraad een bedrag van ruim zes miljoen gulden te voteren voor het graven van een verbindingskanaal tussen de Achter haven en de Coolhaven, het bouwen van een brug over dat kanaal in de Havenstraat en het bouwen van een sluis met bijbehorende, kademuren. Dat daar in Oud-Delfshaven grote veranderingen op til zijn is algemeen bekend. Het voorstel van B. en W. om de hoofdwaterkering in het westelijke stadsdeel in overleg met het Hoog heemraadschap Schieland te verleggen naar de Hudsonstraat, dateert van ok tober 1959. De uitvoering van dat plan biedt het voordeel dat het hele gebied van Delfshaven binnendijks zal komen te liggen en daardoor beveiligd zal zijn tegen overstromingsgevaar. Met dat voorstel verklaarde de raad zich eind 1959 al in principe akkoord, nadat lang en breed de voor Oud- Delfshaven zeer ingrijpende wijzigin gen in het stadsbeeld waren besproken. Verwacht mocht worden dat het vo teren van het gevraagde krediet ter uitvoering van al die werken gister middag vlot onder de hamer door zou gaan, doch dat was niet het geval. Lijn 10 Het jongste raadsstuk bood de raad opnieuw stof voor debat omdat het melding maakt van een onvermijde lijke route-wijziging van lijn 10 waar door voorts een verplaatsing van de weekmarkt in de Spanjaardstraat nood zakelijk wordt. In het voor het grote werk gevraagde krediet was voor die verplaatsing een post van ruim twee ton opgenomen. De route van lijn 10 zou via de Span jaardstraat, Hudsonstraat en Westkous- dijk gaan lopen en voor de weekmarkt zou een terrein kunnen worden inge richt tussen de Grote Visserijstraat en de Jan Kobellstraat. Als compensatie voor hst verdwijnen van lijn 10 uit de Havenstraat zou het eindpunt van lijn 15 worden verplaatst van de Ruige- plaatsluis naar de Havenstraat, onmid dellijk ten zuidoosten van de te bou wen brug. Of het dan niet mogelijk zou zijn de route van lijn 10 over de te bouwen brug te laten lopen, zo vroegen enige raadsleden? Wethouder mr. H. Bavinck die na het eerder door de raad genomen prin cipebesluit geen nieuwe discussie had Van onze Haagse redactie Den HAAG De patat-frite- bakkers zijn boos op de ministers van economische zaken en van land bouw en visserij, omdat ondanks de prijsstop niet wordt opgetreden tegen het stijgen van de prijzen van van aardappelen. De stichting Unie van IJsbereiders en Patates-fritebakkers heeft de mi nisters De Pous en Marijnen gisteren een telegram gestuurd, waarin wordt gezegd dat de aardappelprijs van dag tot dag oploopt. Eerder had de stichting haar onge veer drieduizend leden geadviseerd de prijs van een zakje patat frite niet te verhogen. „Dat advies is nu moeilijk meer te verantwoorden", aldus de stichting. „Het wordt ons onmogelijk gemaakt de leden in de hand te hou den." In het telegram vraagt de orga nisatie de ministers „terstond maat regelen te nemen die aan deze onhoud- bade situatie een einde maken". TWEE KANTEN Op 16 mei, toen de prijsstop voor aardappelen werd afgekondigd, werd in vele delen van het land 35 cent per kilo betaald. Ondanks de prijsstop is de kiloprijs nu hier en daar opgelopen tot 45 cent. In het zuiden, waar het meeste frite wordt gegeten, werd gis teren zelfs al 48 cent voor een kilo aardappelen betaald. De fritebakker die vandaag een ho gere prijs voor de aardappelen moet betalen dan op de dag van afkondi ging van de prijsstop, kan twee kan ten op. Hij kan de aardappelen kopen en niets zeggen, of hij kan bij de Eco nomische controledienst gaan klagen. In dat laatste geval helpt hij zichzelf van de wal in de sloot, want dan heeft hij geen aardappelen. CONTRACTEN Sommige fritebakkers hebben geluk, doordat zij een contract met de aard appelhandelaren hebben afgesloten. In verwacht, kon hier geen afdoend ant woord op geven. Tenslotte stelde hij voor het postje van twee ton voor het verplaatsen van de weekmarkt uit de kredietaanvraag te lichten; over markt en tram kan dan later nog eens wor den, gedebatteerd. De raad ging met dit amendement akkoord waarna het gevraagde krediet, minus die twee ton, zonder hoofdelijke stemming werd verleend. Centenkwestie Bij de stukken was een lijvig boek deel van onvoltooid gebleven werken voor welker uitvoering de raad eer der kredieten tot een totaal van 550 miljoen gulden voteerde. Zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming ging de raad ermee akkoord dat al die kredieten naar een volgend dienst jaar worden overgeboekt, onder aftrek van de reeds uitgegeven bedragen. Die uitgegeven bedragen variëren van een paar duizend gulden tot een paar miljoen, alles tot op eenten nauw keurig opgesomd. Van een krediet groot twaalf mille beschikbaar gesteld voor het plaatsen van een beeldje in het plantsoen aan de Ringdijk werd in 1960 al zestig cent uitgegeven en van de 54.000 gulden, beschikbaar gesteld vor de vernieuwing van het Stieltjes monument op het Burg. Hoffmanplein is 77 cent ten laste van het boekjaar 1960 gekomen. Het heeft ons verbaasd dat geen der raadsleden informeerde waaraan die zes dubbeltjes en die 77 centen precies zijn besteed. Zouden het de kosten van dienstreizen kunnen zijn? DEN HAAG (ANP). De korpo raals en manschappen die hun dienst plicht in Nieuw-Guinea vervullen, krijgen loonsverhoging". Met in gang van de volgende maand krijgen zij per maand vijftien gulden meer. Voor het vervoer van brieven van en aan militairen in Nieuw-Guinea is een regeling in de maak. Die zal bin nenkort bekend worden gemaakt. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Onze overzee se rijksgenoten hebben dikwijls de gewoonte vermeende beledigingen met het mes te beslechten. In dit opzicht is krachtig optreden tegen gewelderiminaliteit gewenst. Ge beurt dit niet dan is men op Katen- drecht zijn leven niet meer zeker en kan de politie de zaak niet meer in de hand houden. Dat zei de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gisteren in de zaak van de 26-jarige Surinaam se motorman I. V. H. die terecht stond voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met een mes aan een hem onbekende, niets vermoeden de Turk. De eis daarvoor luidde twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte ontkende een mes bij zich te hebben gehad. Volgens zijn le zing had de Turk een mes getrokken en zou hij hem dat afhandig hebben willen maken. Dat zou op omstan ders de indruk hebben gemaakt dat verdachte een mes in zijn hand had. De officier van justitie zag het an ders. Hij achtte het telastgelegde bewezen op grond van de verklaringen van het slachtoffer en een caféhouder, die H. een mes had zien hanteren. Bovendien vertelde de vrouw van verdachte dat haar man lange tijd een stilet had gedragen. Tenslotte had verdachte zich in een café, in de buurt van de steekpartij, ook nog als een wildeman gedragen. Hij had er met een barkruk gesme ten, gegild en een medecafébezoeker zomaar een mes naar het hoofd ge gooid. „Ik was overspannen, want ik had zolang geen bericht van mijn moeder gekregen", gaf verdachte als verkla ring. Mr. Ivens, de raadsman, zei: Op gezag van de getuigen moet ik wel aannemen dat H. het heeft gedaan, maar misschien weet hij het niet meer". De raadsman achtte het niet onwaarschijnlijk dat verdachte inder daad zo over zijn toeren is geweest dat hij niet heeft beseft wat hij deed, Was hij wellicht onder invloed van marihuanasigaretten, vroeg mr. Ivens zich af. Verdachte zweeg hierover. die gevallen zijn de handelaren echter de dupe Er zijn friteverkopers die een contract hebben voor negentien cent per kilo. Weliswaar hebben zij vorig jaar iets verloren toen de aardappelprijs drie tot vier cent daalde beneden de con tractprijs, maar dat wordt nu dubbel en dwars goedgemaakt. Bovendien zien velen hun omzet stij gen, verdubbelen zelfs. Veel mensen kopen namelijk liever een portie patat frite, waarvan de prijs gelijk is geble ven, dan dat zij vier dubbeltjes of meer voor een kilo aardappelen betalen. Hoewel de stichting van patat-frite- bakkers de ministers heeft gevraagd terstond de nodige maatregelen te ne men, gelooft zij zelf dat iedere maat regel die nu nog wordt genomen, neer komt op het paard achter de wagen spannen tenzij minister De Pous een kiloprijs voor de aardappelen voor schrijft. Maar dat zal, zo meent de stichting, niet gebeuren; ook al niet omdat er zoveel soorten aardappelen zijn. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Zeven Amsterdam se veememployés en koffiehandelaren zullen waarschijnlijk worden vervolgd omdat zij betrokken zijn geweest bij een bijzonder ingewikkelde smokkel- zaak. Het onderzoek van de recherche heeft niet minder dan anderhalf jaar geduurd. Het rapport van hoofdinspec teur L. Hulskamp is woensdag aan de substituut-officier van justitie, mr. J. Abspoel, ter hand gesteld. Hoewel er nog vele vraagtekens zijn in deze omvangrijke en op internatio naal niveau afgestemde knoeierij, staat wonderlijk genoeg vast, dat nie mand door de gecompliceerde manipu laties is benadeeld. De verdachten All ien zich hoogstens te verantwoorden hebben voor het plegen van valsheid in geschrifte. Zij zouden jaren lang dou aneformulieren en connossementen heb ben vervalst. Daarmee zou de naam van de Staat der Nederlanden in Frankrijk in diskrediet zijn gebracht. De zaak komt op het volgende neer. Vele miljoenen kilo's koffie waren in Brazilië bestemd om te worden ver nietigd. De kwaliteit voldeed niet aan de internationaal hoog gestelde eisen. De koffie zou in zee moeten worden gegooid of ze zou moeten dienen als extra brandstof voor locomotieven. De koffie werd echter niet aan de handel onttrokken. Via Suriname kwam ze in Amsterdam terecht. Daar wer den de bonen met een ander soort ver mengd, overgepakt en doorgestuurd naar Frankrijk. In augustus 1960 werd in Noord-Frank rijk een partij van vijftien ton in be slag genomen, omdat men de begelei dende documenten niet vertrouwde. De Amsterdamse hoofdinspecteur toog naar het zuiden en eenmaal terug in zijn land boekte hij het eerste resul taat. Een employé van een koffieveem bekende, dat er met bepaalde douane formulieren was geknoeid. Op de docu menten had men het doen voorkomen alsof de koffie direct vanuit Brazilië naar Nederland was verscheept. Inmiddels is gebleken, dat de om streden koffie niet van een minder waardige kwaliteit is geweest. Het zwaartepunt in deze zaak ligt dan ook bij het overtreden van stringente im portbepalingen, die een garantie vor men voor de economische balans van de koffiehand'" over de hele wereld. Voor de Amsterdamse justitie is het nog een vraag hoe de omstreden trans acties in Suriname tot stand zijn ge komen. Daar moest de gesmokkelde koffie immers van een officieel door- voeretiket orden voorzien. 't HARDE (ANP) Op de Eperweg in 't Harde is gisterochtend een militair volkswagenbusje tegen een vrachtauto gebotst. Een van de inzittenden, de 23- jarige A. J. Lapré uit Haarlem, is in het Sophiaziekenhuis in Zwolle aan de op gelopen wonden bezweken. De chauffeur van het busje, de 21-ja- rige J H. B. Allaard uit Den Haag, werd ernstig gewond. Sergeant A. A. de Wit liep lichte wonden op. RIO DE J/iNEIRO (UPI). De Braziliaanse regering heeft gisteren een strenge bewaking ingesteld bij het ge bouw van de Russische industriële ten toonstelling in Rio de Janeiro, nadat een voormalige luchtmachtkapitein een bomaanslag had gepleegd op de expo sitieruimte. Van onze correspondent TJONN. De „Orde van de JJ Volkspolizei" is gisteren in Oost-Berlijn uitgereikt aan een gewonde Volkspolizist en aan de nabestaanden van een woensdag doodgeschoten lid van dit illustere Oostduitse keurkorps. Het tweetal had meegedaan aan een schietpar tij op een vijftienjarige Oostduitse scholier, die zwemmend poogde West-Berlijn te bereiken. Woensdag sprong de scholier, af komstig uit Erfurt, in het scheep vaartkanaal van Spandau. Het was hem tevoren gelukt over de muur tus sen de oostelijke en de westelijke sector van Berlijn te komen. De weg naar de vrijheid zag de jongen zich toen nog slechts versperd door het kanaal, dat daar de grens tussen de twee stadsdelen vormt. Levend Levend, maar niet ongeschonden, bereikte hij de westelijke kant van het kanaal. Vlak voor hij de oever bereikt had hadden verscheidene le den van de Volkspolizei het vuur op hem geopend. Na het eerste schot was de jongen ondergedoken en on der water doorgezwommen. Toen hij weer boven moest komen trof hem een reeks kogels van de communisti sche agenten die bleven schieten toen de jongen de oever reeds had bereikt. Op dat moment grepen enige West- berlijnse agenten en een douanebe ambte in. Zij beantwoordden het vuur van de Volkspolizei. Daarbij raak ten zij twee van de Oostduitsers. Eén van hen viel met een schreeuw van met de muur, de andere werd aan van zijn armen gewond. Hun collega's gingen door schieten op de Westberlijnse politie en op de jonge vluchteling, die door burgers in veiligheid kon worden ge bracht. De Britse commandant in Berlijn, generaal Dunbar, heeft gisteren scherp bij zijn Russische ambtgenoot in Oost-Berlijn, generaal Solowjef ge protesteerd. De jonge scholier is di rect na zijn vlucht geopereerd en maakt het thans redelijk wel. Hij kreeg gisteren hoog bezoek, namelijk van de president van Cyprus, aarts bisschop Makarios, die na een bezoek aan Bonn thans in West-Berlijn ver toeft. DEN HAAG Kunnen de ambtena ren van de burgerlijke stand bij het in schrijven van voornamen niet alvast een wat ruimer standpunt innemen, wan neer het gaat om voornamen die vol gens de huidige regels „niet gebruike lijk" zijn? Daarop komt een vraag neer die het socialistische Tweede-Kamerlid Frans- sen aan de minister van justitie heeft gesteld over de moeilijkheden bij de in schrijving van Siebriena Elsinga in het bevolkingsregister van de Drentse ge meente Norg. Het Kamerlid wijst op de nog niet in werking getreden wet van 11 december 1958, waarin met betrekking tot de toe- laatbaarheid van voornamen een rui. mer standpunt is neergelegd dan hif standpunt dat thans wordt ingenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9