Proces over O.A.S. werd zaak tegen de regering Tekst van het plan-Bunker Uiteenlopende adviezen van Tweede Kamer UITSPRAAK TEGEN NOG VEEL PROBLEMEN GEVEN KONINKLIJK GEZELSCHAP WEER THUIS Amerika wil nu naadje van Duitse kous weten Drieduizend gulden voor de beren Minister: Ik eet zes dagen rijst niet v&tgd SUNIL HALEN! Koude douche voor premier De Quay SPAANSE KOLEN MOGENDUURDER Vrijdag 25 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Briljante affaire Drama Gevolgen Betere voorlichting door fiscus gevraagd Vier jaar cel voor doodslag van Belg Riskant Tweede Kamer keurt steun kerkbouw uit belastinggeld goed Auto aan stukken - chauffeur ongedeerd NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ALGEMENE ONGERUSTHEID OVER N1EUW-GUINEA MONDDE UIT IN: Versperd RUSK IN JUNI NAAR BONN BLIJDORP WACHT Avond Van onze correspondent jpARIJS. Nog altijd zijn de Fransen niet bekomen van hun verbijstering. Salan is aan het vuurpeloton ont snapt en niemand interesseert zich ervoor welke straf hij wèl heeft gekregen. Zó verrassend was deze uit spraak, dat de Franse ministerraad, die het punt niet op de agenda had staan, toch een deel van zijn tijd heeft besteed aan het bespreken van de gevolgen van het vonnis. Het eerste gevolg was dat er nieuwe juridische maat regelen zijn genomen om de opstandige beweging in Algerije en de daaruit voortvloeiende misdaden effectief te kunnen onderdrukken. Deze maatregelen zullen voor het eind van de week bekend worden gemaakt. Een klein to neeltje dat ons al tijd bij zal blij ven schetste dui delijker dan wat ook de volledige verrassing. Het was vijf over half twaalf in de grote rechts zaal van het Paleis van justitie. De Opperste krijgs raad kwam binnen en er viel een die pe stilte. „In naam van het Franse volkbe gon de president, die daarna aan kondigde dat de Krijgsraad op de vijf vragen over de schuld van be klaagde met „ja" had geantwoord. Daarmee was het voor iedereen dui delijk dat Salan schuldig was be vonden aan alles wat hem telastwas gelegd. Salan stond kaarsrecht in de beklaagdenbank met een lijkbleek ge zicht. Mr. Tixier-Vignancour, gespannen tijdens het voorlezen van het protocol, scheen met een wanhoopsgebaar zijn schouders op te trekken. „Op de zesde vraag of er voor be klaagde verzachtende omstandigheden konden worden aangevoerd, heeft de Opperste krijgsraad eveneens met „ja" geantwoord. Een verbijsterde blik van onge loof verscheen in de ogen van Tixier- Vignancour die aan zijn stoel gena geld scheen. Een seconde maar. Toen vloog hij op, sprong op Salan af die hij omhelsde en zoende alsof het zijn eigen zoon was. Snikkend liet Salan hem begaan. Terwijl de zaal de Marseillaise zong, mr. de Coroller zich te buiten ging aan een gescandeerd „Algérie fran- gaise" en de publieke tribune zodanig te keer ging dat de rest van de woor den van de president verloren ging, wankelde Tixier-Vignancour naar zijn plaats en viel in zwijm. Er moest een dokter aan te pas ko men om hem weer bij te brengen. „Dit is het proces van mijn leven en ik heb het gewonnen!" verklaarde de ver dediger later. Het proces is voor de verdediging een briljante affaire geworden, waarin zij zelf niet geloofde, waarin trouwens niemand geloofde. Het was ook niet aan te nemen dat een proces dat begon met de woorden van de bekaagde: „Ik ben de leider van de O.A.S. en ik neem alle verantwoordelijkheid op mij" op een andere manier zou kunnen eindi gen dan met de woorden: ver oordeelt de Opperste krijgsraad u tot de doodstraf." Zoals wij tijdens het proces herhaal delijk hebben opgemerkt, lag de enige kans van de verdediging in de verpo litieking van het proces, dat in feite tegen een misdadiger werd gevoerd. De verdediging heeft dan ook geen enkele kans voorbij laten gaan om dit te doen en hoewel zowel de president als de advocaat-generaal de verdedi ging verweten dat „zij een sfeer schie pen die in strijd was met de onafhan kelijkheid van het Franse recht" heeft men zich op sleeptouw laten nemen. Wat erger is: de Krijgsraad is in deze sfeer opgegaan en heeft ook in deze sfeer uitspraak gedaan. Op een ander gebied immers dan op het politieke konden de verzachtende omstandighe den onmogelijk liggen. Daardoor werd het proces over de O.A.S. gedegradeerd tot een proces tegen de regering, tegen de Gaulle zelf. „Ik ben gaullist", had de broer van Salan in de getuigenbank gezegd, „een onvoorwaardelijk gaullist en mijn func tie in de U.N.R. bewijst dat. De Gaulle heeft al mijn wensen vervuld, omdat ik meende dat de onafhankelijkheid van Algerije onvermijdelijk was. Maar hij heeft mijn broer misbruikt en diep gegriefd. Ik weet hoe dit alles is ge beurd." Tixier-Vignancour distilleerde tijdens zijn verdediging hieruit het zwaarste van zijn argumenten: „Als Salan zich bedrogen voelde dan voelde daarente gen de Gaulle niet dat hij bedrogen had. Dat is het drama van een Frans officier die had gezworen zich te zul len houden aan zijn eenmaal gegeven woord." Op het scherp van dit mes balan ceerde de weegschaal van de justitie en niet op de duizenden moorden, roof tochten, overvallen en bomaanslagen die het dagelijkse werk zijn van de O.A.S. Sterk hebben wij de indruk dat ad vocaat-generaal Gavalda ondanks zijn magnifiek requisitoor zich door dit po litieke drama heeft laten meeslepen en dat hij er als mens voor is terug geschrikt het woord „doodstraf te ge bruiken. Hij verving dit door de uit drukking „een onherroepelijke straf. Heeft de Krijgsraad dit ook zo gevoeld? Niemand die het ooit zal weten, omdat de beraadslagingen geheim blijven net Nauwelijks had de president van de Opperste krijgsraad verkondigd dat men voor Salan verzachtende om standigheden had laten gelden, of mr. Tixier-Vignancour vloog zijn snikkende cliënt om de hals en kuste hem op beide wangen. Vervolgens viel de advocaat flauw naast zijn stoel. Er was een dokter nodig om hem weer hij te brengen. als de motivering van het vonnis en de uitslag van de stemming over de zes vragen. De gevolgen van dit vonnis zijn voor lopig nog niet te overzien. Het zou voortaan wel eens heel moeilijk kun nen blijken, enig lid van de O.A.S. ter dood te veroordelen, onverschillig hoe veel moorden, brandstichtingen, bom aanslagen of wat dan ook hij op zijn geweten heeft. Bij de motivering van zijn daden zal hij altijd terugvallen op Salan, op de orders van zijn leider, wiens veroordeling door geen enkele instantie meer kan worden gewijzigd. Op politiek gebied wees minister Joxe tijdens de ministerraad reeds op een van de consequenties: het is niet DEN HAAG/WENEN Met de re- geringsfriendship, die door prins Bern- hard werd bestuurd, zijn het konin klijk paar en prinses Beatrix gister middag op Soesterberg teruggekeerd van het staatsbezoek aan Oostenrijk. Een kwartier later landde de Friend ship waarmee prinses Irene en de le den van het gevolg de terugreis had den gemaakt. Duizenden Weners hebben de vor stelijke bezoekers gisterochtend uit geleide gedaan. Op het vliegveld Schwechat stond een erewacht van de Oostenrijkse garde opgesteld. Één entwintig saluutschoten daverden over de luchthaven, toen koningin Juliana en prins Bernhard de trap van hun vliegtuig opliepen. Prinses Beatrix volgde dat alles vanachter een raam van de regerings- friendship. Nog wat ziek van een oor ontsteking was zij van hotel Imperial naar het vliegveld gereden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het komt herhaalde lijk voor dat mensen die onder de loon belasting vallen, te veel aan de fiscus betalen omdat zij niet op de hoogte zijn van de mogelijkheden tot belastingaf- trek. Daarom vragen vele leden van de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer in het voorlopig verslag op de wet op de loonbelasting 1960 of het niet mogelijk is daar duidelijke voorlichting over te geven. Als voorbeeld noemde de commissie leden de toelichting die de belasting dienst met de aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting meestuurt. BRUSSEL (ANP) De 61-jarige, in Brussel wonende Nederlander L. S. is gisteren veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf en een boete van vijfduizend frank (ongeveer 360 gulden). De Nederlander werd ervan beschul digd de vijftigjarige Belg M. Croquet, die in hetzelfde pension woonde als S„ bij een ruzie te hebben doodgestoken. (Ingezonden mededeling) onmogelijk dat deze uitspraak een slag betekent voor het moreel van het leger en de politie in Algerije. Bovendien heeft de voorlopige Algerijnse regering in Tunis reeds laten weten dat zij meent dat dit vonnis een aanmoediging voor de O.A.S is. De Europeanen in Algerije zeiden „aangenaam verrast" te zijn door deze gevangenisstraf op het ogenblik dat niemand meer aan de doodstraf twij felde. Bovendien is het vonnis zoals wij reeds hebben opgemerkt een ge deeltelijke veroordeling van de wij je waarop de regering (lees: de Gaulle) haar Algerijnse politiek erdoor gedrukt heeft en ongetwijfeld zal dit een terug slag geven op de Franse binnenlandse politiek. Ten slotte vraagt men zich in Frank rijk af wat na dit alles het lot van de ter dood veroordeelde Jouhaud zal zijn, over wiens gratieverzoek de Gaulle nog altijd geen uitspraak heeft gedaan. Ve len menen dat de Gaulle thans moreel verplicht is hem gratie te geven, te meer omdat de in Algerije geboren Eu ropeanen, van wie Jouhaud er een was, gisteren reeds zeiden: „Als hij geen gratie krijgt dan is het duidelijk dat Frankrijk ons volledig in de steek wil laten. Per slot van rekening was Salan een goed Fransman". Aan de andere kant zou gratie voor Jouhaud ook betekenen dat de Gaulle zich achter het vonnis van de Krijgs raad stelt en daarmee bij wijze van spreken een deel van de daden van de O.A.S. dekt en zichzelf dus désa- voueert. Bovendien riskeert hij dan de woede van de F.L.N. die bepaald niet tevreden is met het vonnis dat over Salan is geveld. Neen, het vonnis tegen Salan, uitge sproken op dezelfde dag dat er in Al gerije 31 arabieren door de O.A.S. wer den vermoord, schijnt een voor Frank rijk weinig gelukkige uitspraak te zul len zijn. DEN HAAG. De steun uit het' be lastinggeld aan de bouw van nieuwe kerken is gistermiddag door de Twee de Kamer goedgekeurd met 89 tegen 47 stemmen. De meerderheid bestond uit de fractie van de - V.P., het groot ste deel van de socialisten, vier libera len en drie leden van de c.h. fractie. De a.r. en de meerderheid van de c.h. fractie konden zich niet neerleggen bij de formele gelijkstelling van kerken en niet-kerkelijke genootschappen, die door de aanvaarding van een amendement van de socialist Scheps met steun van de K.V.P. in het ontwerp was gebracht. De meeste liberalen en acht socialisten stemden tegen omdat zij principieel afwijzend staan tegenover staatssubsidie aan kerken. Onder de te genstanders bevonden zich verder de communisten, pacifisten en staatkundig gereformeerden. De rijksbijdrage aan de kerkenbouw is door een amendement van de K.V.P.- er dr. Lucas van 25 tot dertig procent van de genormaliseerde bouwkosten ge bracht. Een amendement van de c.h. afgevaardigde dr. Diepenhorst, dat ook belangrijke uitbreidingen onder de pre mieregeling wilde brengen, werd inge trokken. Het merendeel van de Kamer was kennelijk van oordeel dat hiermee het evenwicht in het ontwerp zou wor den verbroken. De motie van de liberaal mr. Van Dijk om de belastingvrijdom voor schenkin gen aanmerkelijk te verruimen, kwam op zijn verzoek niet in stemming. Deze kwestie zal opnieuw in behandeling ko men bij de debatten over de herziening van de inkomstenbelasting. MADRID. De Spaanse regering heeft gisteren bij decreet de steenkool- maatschappijen gemachtigd de prijzen van de steenkool te verhogen. In het decreet wordt bepaald dat de aldus verkregen extra inkomsten moeten wor den besteed aan loonsverhogingen voor de arbeiders. Deze nieuwe poging om een einde aan de staking te (maken heeft geen onmid dellijke verandering in de toestand te weeg gebracht. Het aantal stakers schijnt zich nog steeds uit te breiden. De Finse zeeliedenbond heeft gisteren besloten alle Spaanse schepen te boy cotten als -blijk van sympathie met de stakers. Het besluit van de zeelieden heeft slechts een symbolische betekenis, omdat er geen enkel Spaans schip in een Finse haven ligt en er evenmin een wordt verwacht. ZWOLLE Ongedeerd klom de 22- jarige J. Buis uit Raalte gisterochtend uit de wrakstukken van zijn vrachtauto. Een trein had de wagen op een onbe waakte overweg bjj Raalte aan stukken gereten. De heer Buis zag de trein pas, toen hij al op de overweg reed. Hij trapte het gaspedaal tot op de plank in; de wagen sprong vooruit. Juist toen de cabine over de rails heen was, reed de trein op de wagen in.' DEN HAAG. De niet-officiële vertaling van het door de bemiddelaar, Ellsworth Bunker, op 2 april aan de onder handelaar van Nederland, dr. J. H. van Roijen, voorgelegde plan luidt na amendering als volgt: Voorstellen inzake onderhandelingen tussen de regeringen van Indonesië en Nederland. 1 De regeringen van Nederland en Indonesië tekenen elk afzonderlijke overeenkomsten of een enkele overeen komst, welke worden aangeboden aan de waarnemend secre taris-generaal der Verenigde Naties. 9 De Nederlandse regering komt overeen het gezag over West-Nieuw-Guin-ea over te dragen aan een tijdelijk uit voerend gezag onder de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties op een nader te bepalen datum. De waarnemend secretaris-generaal van de UNO be noemt een wederzijds aanvaardbare niet Indonesische bestuurder, die op zich zou nemen het gebied te besturen voor een periode van niet minder dan één, doch niet meer dan twee jaar. Deze bestuurder zou zorg dragen voor de beëindiging van het Nederlandse bestuur onder omstandigheden, die de inwoners van het gebied de gelegenheid verschaffen om een vrije keuze uit te oefenen in overeenstemming met het gestelde sub 4. Deze bestuurder zou hoge Nederlandse functionarissen vervangen door niet-Indonesische en niet-Nederlandse func tionarissen, in dienst genomen op arbeidscontract voor korte termijn (één jaar). g Het tijdelijk uitvoerend gezag onder de waarnemend secretaris-generaal van de UNO bestuurt West-Nieuw- Guinea gedurende het eerste jaar met hulp van niet-Indo- nesisch en niet-Nederlands personeel. Met ingang van het tweede jaar vervangt de waarnemend secretaris-generaal de functionarissen van de UNO door Indonesische functionarissen, waarbij wordt aangenomen dat tegen het einde van het tweede jaar de volledige be stuursmacht is overgegaan aan Indonesië. Personeel van de UNO voor technische hulp zal aan blijven in een adviserende hoedanigheid en om bijstand te verlenen ter voorbereiding van het uitvoeren van de bepa lingen van paragraaf 4. Indonesië gaat er mee akkoord om met de bijstand en onder deelneming van de waarnemend secretaris-gene raal van de UNO en van personeel van de UNO regelingen te treffen om de bevolking van het gebied de gelegenheid te geven om vrije keuze uit te oefenen niet later dan jaren nadat Indonesië volledige bestuursverantwoordelijk- heid voor West-Nieuw-Guinea op zich heeft genomen. De Nederlandse regering gaat akkoord met bestuursover- dracht in overeenstemming met dit voorstel op voorwaarde dat de Nedelandse regering, als gevolg van formele onder handelingen, toereikende garanties ontvangt voor de veilig stelling van de belangen van de Papoea's, inclusief het recht op zelfbeschikking. Indonesië en Nederland komen overeen de kosten van het voorgaande gezamenlijk te dragen. Wanneer deze overeenkomst is getekend, zullen de rege ringen van Indonesië en Nederland normale diplomatieke betrekkingen hervatten. T)RIE geheel verschillende suggesties waren de regering tijdens het middagdebat voorgelegd uit de Kamer, die overigens eensgezind aandrong op openbaar maken van het plan-Bunker. Dat kan nog best tijdens dit debat, meende de a.r. afgevaardigde mr. Biesheuvel, die vrijwel op zijn wenken werd bediend. Aan het einde van de middagvergadering stelde de premier de tekst ter beschikking. De openlijke Indonesische agressie moet de regering zo spoedig mogelijk aan de Veiligheidsraad voorleggen ad viseerden de liberale afgevaardigde me vrouw mr. Stoffels-van Haaften en de c.h.-afgevaardigde Van de Wetering. Besprekingen op grond van het plan bunker wilden, de K.VP.-er mr. Blaisse en de a.r. afgevaardigde mr. Bies heuvel. De socialist De Kadt zag nog slechts heil in rechtstreekse onderhandelin gen over bestuursoverdracht. Snel naar de conferentietafel, zei hij, snel en reëel aanvaarden van het plan-Bun ker. Alle andere wegen in en door de Verenigde Naties zijn volgens hem versperd. In zijn antwoord aan prof. De Quay heeft Oe Thant tot tweemaal toe naar Bunker verwezen. Van vrijwel alle kanten was de re gering gevraagd naar plannen voor mogelijk volgende evacuaties van de Nederlanders met name van vrouwen en kinderen. Grote ongerustheid en zorg was er bij alle woordvoerders over de infil traties en de toestand waarin onze mi litairen dientengevolge zijn komen te verkeren. Er heerst daar een feitelijke oorlogstoestand, zei mevrouw Stof felsvan Haaften. Het antwoord van Oe Thant op het verzoek van de Nederlandse regering om Indonesië te vragen de aanvallen te staken en waarnemers van de Uno te sturen, bleek ook voor de Kamer bijzonder teleurstellend. Een negatief antwoord, zei mr. Blaisse. Mevrouw Stoffelsvan Haaften had er met meer dan verbazing, met ver ontwaardiging kennis van genomen. Is dit soms geen agressie En als men Indonesië daarop wijst, is het dan par tij kiezen. Wij moeten deze zaak nu met spoed aan de Verenigde Naties voorleggen, meende zij, waar wacht de regering nog op De heer Van de Wetering noemde het antwoord van Oe Thant ontmoedi gend. Een koude douche voor premier De Quay, zei mr. Biesheuvel. Hoe afkeurenswaardig en afschu welijk de infiltraties ook zijn, aldus de heer De Kadt, zij zijn tegenwoordig normaal in betwiste gebieden, maar naar zijn oordeel maakte de Neder landse politiek alles maar ingewikkel der en uitzichtlozer. Volgens sommigen moet uit deze kleine oorlog een grote oorlog volgen. De meerderheid van ons volk is echter tegen die volledige oor log, maar tegelijk schijnt er merk waardiger wijze een meerderheid te zijn die voor een „beetje oorlog" is. Hoe langer die duurt des te meer gevaar is er volgens de heer De Kadt voor een grote oorlog en des te minder kans op onderhandelingen. De K.V.P. was volgens mr. Blaisse tegelijk met Oe Thant tot dezelfde conclusie gekomen: reële bestuursover dracht, maar slechts dan indien er duidelijke waarborgen zijn voor de Papoea's om in vrijheid hun keuze te doen. Er is volgens mr. Blaisse niet aan te ontkomen dat de situatie veranderd is, zowel politiek als militair. Daarom vroeg hij aan de regering of de Verenigde Staten ons nu nog wer kelijk steunen of dat wij langzamer hand geïsoleerd komen te staan. Onze eerste plicht, aldus mr. Blaisse, is de toestand van gevechten op Nieuw- Guinea zo spoedig mogelijk te beëindi gen en wij weten hoe vooral minister Luns zich daarvoor inspant. Het gaat om mensenlevens, zei mr. Biesheuvel, die vroeg om nadere in lichtingen omtrent de militaire situatie. De Kamer, maar vooral ook de familie leden hebben daar recht op; ondanks alles moeten wij volgens hem blijven streven naar een gesprek. Het is in ons eigen belang en in dat van de Papoea's onze voorkeur te geven aan de diplo matieke deur die Bunker biedt. Sommige uitlatingen van de socialist Van onze correspondent TTONN. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, L» Rusk, zal in het midden van de volgende maand een bezoek aan Bonn brengen om met Bondskanselier Adenauer twee pro blemen te bespreken: j de Amerikaans-Duitse tegenstellingen over de kwestie-Berlijn: o de Europese integratie, in het bijzonder de aansluiting van Engeland bij de Europese economische gemeenschap. De Amerikaanse regering acht het kennelijk noodzakelijk, dat de blijk baar nog altijd niet overbrugde contro verse BonnWashington uit de wereld wordt geholpen via een persoonlijk gesprek van Riusk met de bondskanse lier en met Schroder, de minister van buitenlandse zaken. De Amerikanen zijn nog lang niet overtuigd van het „schoon schip" dat men in Bonn over de tegenstellingen heeft geproclameerd. De Westduitse amendementen op het Amerikaanse plan tot instelling van een internationaal controlelichaam voor de toegangswegen naar West-Berlijn hebben ook niet veel indruk op de Amerikaanse regering gemaakt. Deze amendementen zijn niet-onder- tekend en vervat in een nota naar Van een onzer verslaggevers T5 OTTERDAM In de diergaarde Blijdorp in Rotterdam staat van gistermiddag af een kooi klaar om de beren van het circus Boltini te huisvesten. De dieren zelf echter zitten nog in de wagen van het' cir cus Boltini. Wat er met hen gaat ge beuren, is nog steeds een vraag. „Ik begrijp er niet veel van", zei gisteravond de adjunct-directeur van de Rotterdamse dierentuin, dr. A. C. V. van Bemmel. Hij heeft gistermorgen nadat prof. dr. S. Hofstra, de voorzitter van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren, daartoe een be roep op hem had gedaan Tony Bol tini het aanbod gedaan de beren naar Blijdorp te halen. De circusdirecteur ging niet direct op dat aanibod in. Hij vertelde al in onderhandeling te zijn met een andere dierentuin en zou nog van zich laten horen. Geld toe Toen dat om half vier nog niet was gebeurd heeft dr. Van Bemimel die wilde weten of hij wel of niet de nodige voorbereidingen moest treffen op nieuw naar Tony Boltini gebeld. De circusdirecteur vertelde toen, dat een Duitse dierentuin de beren graag zou willen hebben en zelfs duizend gulden' toe zou willen geven. De definitieve beslissing was echter nog niet gevallen. Dr. Van Bemmel heeft daarop de kooi maar in gereedheid laten brengen en voor vandaag personeel vrijgemaakt, dat eventueel met een auto naar het circus zou kunnen reizen om de beren op te halen. Intussen is gisteren op rekening van de diergaarde Blijdorp door tal van dierenliefhebbers al geld gestort dat voor de beren kan worden gebruikt. Zelfs waren er drie aanbiedingen van mensen, die drieduizend gulden wilden neertellen als de dieren maar in leven konden worden gehouden. Washington gestuurd. Bonn is slechts met een „werkstuk" te voorschijn ge komen, waarmee het later nog alle kanten uit kan en waarmee het zich zeker niet heeft vastgelegd. Voorts acht men in Washington het Westduitse be ginsel van de verantwoordelijkheid van de Grote Vier voor de toegangs wegen naar Berlijn uit de tijd. Reeds in 1955 bleek hierover met de Russen eenvoudig niet te praten te zijn. Ook is men er in Washington niet erg ge lukkig mee, dat zowel Amerikaanse als Westduitse bladen uitvoerig over het zg. geheime Duitse werkstuk hebben kunnen schrijven. Over de Europese eenheid heeft de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Ball dezer dagen reeds met Adenauer gesproken. Ball legde de nadruk op de Amerikaanse opinie, dat Engeland zonder veel touwtrekken lid moét worden van de E.E.G. De Amerikanen willen te dezen een dui delijke houding van Bonn. Zij vrezen dat Adenauer zich bij zijn komende gesprekken met de Franse president de Gaulle opnieuw zal laten „ompra ten" en, gelijk de Fransen, de toetre ding door allerlei voor Engeland lastige wensen zal proberen te bemoeilijken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De ministers De Pous (economische zaken) en Marij- nen (landbouw) zullen vandaag ver der overleg plegen over de vraag of er nog iets moet worden gedaan aan de prijzen van aardappelen. De prij zen blijven namelijk ondanks de prijs- stop stijgen. Ook gisteren is er tussen de de partementen overleg gepleegd, maar men kon niet tot een afgerond oor deel komen, omdat er niet genoeg gegevens voor handen waren. Minister De Pous zelf liet zich gisteren op de jaarvergadering van de protestants-christelijke werkgevers ontvallen: „Ik voor mij heb besloten voorlopig zes dagen rijst te eten." Bij het overleg van vandaag zal zeker ook de brief ter sprake komen die het Consumenten-contactorgaan en de Nederlandse Huishoudraad aan bei de ministers hebben geschreven. Daar in wordt gevraagd om maatregelen die de prijs van aardappelen op een redelijk peil houden. De twee organi saties zijn bang, dat de prijzen nog verder zullen stijgen zeker zo lang het koude weer de nieuwe oogst ver traagt. De stijging van de aardappelprijs heeft zijn invloed op het indexcijfer van het levensonderhoud al doen gel den. Half maart was het cijfer (ex clusief a.o.w./a.w.w. 127, half april was het 128. In de sector voeding steeg het cij fer van 131 medio maart, tot 134 me dio april. Vooral het indexcijfer voor aardappelen nam sterk toe. Daar te genover stond een daling van het in dexcijfer voor fruit. De Kadt over de Papoea's maakten de gemoederen ter rechterzijde nogal warm, maar ondanks de woedende in terrupties van de KV.P.ers Van Rijcke- vorsel en Moorman en de c.h. Van de Wetering, ging hij onverstoorbaar door met het voorlezen van zijn tekst. Het is gebruikelijk in de Kamer om interrup ties onmiddellijk van een wederwoord te voorzien en daarom werd het de heer De Kadt bijzonder kwalijk geno men dat hij star bleef doorpraten en er niet op inging. Er is geen volk van Papoea's, zo zei hij. De meesten weten niet wat er aan de hand is. Er is alleen een zeer kleine groep die sterk anti-Indonesisch is op gevoed door staatssecretaris Bot en dat zijn troetelkinderen van het kabinet. Andere groeperingen, politieke en ker kelijke, zowel als studenten, krijgen geen kans om zich op Indonesië te oriënteren. Jouwe en Womsiwor hebben het politieke monopolie en worden aan gemoedigd door de Nederlandse rege ring die hun echter had moeten zeggen dat aanvaarding van het plan Bunker onvermijdelijk is en de enige uitkomst biedt, ook als zij er tegen mochten zijn. Onderdrukken maar, riep de heer Van de Wetering, die later deze voor de Papoea's denigrerende uitlatingen vergeleek met oudkoloniale sociëteits- borrelpraat in het vroegere Soerabaja. RADIO 1 Ochtend VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Och- strijdlied; 7.23 Lichte ochtendklan-* ken (gr.); Om 7.30 Van de voor pagina, praatje; 8.00 Nieuws; 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.); 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Lichte orkestmuziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Klavecim bel-recital; 11.40 Orgelspel. AVRO; 12.00 Dixielandmuziek, Middag 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen, actualiteiten en grammo- foonmuziek; 13.25 Beursberich ten; 13.30 Militair orkest; 14.00 Omroepkoor: Hongaarse volks liederen; 14.20 Boekbespreking; 14.40 Kerkorgelconcert; 15.05 Ga er eens even voor zitten: a. Zing met ons mee; b. Het Vogelkwar tier, hoorspel. VARA: 16.00 Mo derne jazzmuziek; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Metropole-orkest en instrumentaal trio; 17.50 Actuali teiten. Avond 18.00 Nieuws; 18.15 Kinderkoor; 18.40 Lichte grammofoonmuziek; 18.50 De puntjes op de i, lezing; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Muziek voor kinderen (gr.). VPRO: 19.30 Kunstkroniek; 20.00 Nieuws; 20.05 In de ban der ge schiedenis, lezing; 20.20 De Beer, eenakter; 20.50 Wereld in bewe ging. Europees commentaar. VARA: 21.00 Zee - haven - thuis, veertiendaags journaal voor de scheepvaart; 21.40 Lichte orkest muziek en zangsolisten; 22.15 Bui tenlands weekoverzicht; 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Te waar om mooi te zijn, overdenking. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto; 23.10 Vergelijken derwijs. muzikaal gesprek; 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. Ochtend KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Moder ne muziek (gr.); 7.30 Voor de jeug$; 7.45 Morgengebed en over weging; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag (gr.); 8.50 Voor de jeugd; 9.40 Schoolradio; 10.05 Moderne muziek (gr.); 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Grammofoonmuziek; 11.50 Als de ziele luistert. Middag 12.00 Middagklok - noodklok; 12.04 Lichte muziek; 12.30 Mede delingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Pianospel met ritmische begeleiding; 12.50 Actu aliteiten; 13.00 Nieuws; 13.15 Pla- tennieuws; 13.20 Dansorkest en zangsolisten; 13.45 Vrouwenvraag baak; 14.00 Kamermuziek door jonge artiesten; 14.50 Grammo foonmuziek; 15.00 Schoolradio- 15.30 Voor de zieken; 16.30 Alt en piano: 17.00 Voor de jeugd' 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursberichten; 17.45 Musicerende dilettanten. Avond 18.20 Streekhalfuur; 18.40 Gram mofoonmuziek; 18.50 Regerings uitzending: Uitzending voor de middenstand: 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.25 Boekbespre king voor de jeugd; 19.30 Uitzen ding van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie; 19.40 Vlie gende schijven, verzoekprogram ma voor de militairen; 20.30 Voor de jeugd; 20.50 Lichte gram mofoonmuziek; 21.30 Metropole 2^e„st en zangsolisten; 22.20 22.30 Nieuws; 22.40 Zo gij U niet bekeert en wordt als de tendgymnastiek; 7.20 Socialistisch kinderenlezing; 22.50 Musice rende dilettanten; 23.15 Lichte grammofoonmuziek; 23.55—24.00 Nieuws. 1 TELEVISIE Middag NTS: 15.1516.45 Eurovisie: In wijding van de nieuwe kathedraal te Coventry. 20.00 Journaal en weerover- zicht. NCRV: 20.20 Attentie; 21.00 Bellen blazen, cabaretpro gramma; 21.35 Documentaire (ilm; 22.20 Zigeunermuziek; 22.15 —22.25 Dagsluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 7