naar Algerije toegestaan Concert „Instrumentale" van uitstekend gehalte KLEUTERS VRAGEN MEER LEIDSTERS Luchtige sandalen voor zomerprijzen een droombeha... Eigen grammofoonplaat voor Gert Overman? Van bewarennaar leiden Vier - geen drie - woningwethuizen in Zaamslag GEEN MIDDELBURGSE „FALLEN STAR" Nationale reünie chr. plattelandsjongeren PRETTIG SCHOENEN KOPEN BIJ REGELMATIG ADVERTEREN VERSTEVIGT DE BAND MET UW RELATIES ....'n romantische inspiratie ,..."n onberispelijke coiipe. Betoverend, elegant! Oh-la-la..«'a Ustina-creatiel VIOLISTENECHTPAAR MET GAVE BACH Te kort .Vrijdag 25 mei 1962 1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 MIDDELBURG. Tussen de vele bescheiden „tiener-sterren" aan het Zeeuwse muzikale firmament stijgt gestadig een pas ontdekte tiener-ko meet: De achttienjarige Gert Over man uit Middelburg riet plotseling de aandacht van Zeeuwse teenagers en leden van een grammofoonplaten maatschappij op rich gevestigd. Gert Overman, die in de vierde klas van de Chr. H.B.S. rit, is on langs naar Amsterdam gereisd om in de studio van de Artone-maat- schappij proefopnamen te maken voor een eventuele toekomstige grammofoonplaat. De uitslag is nog niet bekend gemaakt, maar de heer Overman deelde ons mee dat zijn verwachtingen nu niet bepaald pessi mistisch zijn. Hoe het allemaal zo vlug gegaan is? Gert las in een van de vele tienerbla den die maandelijks bij hem in de fous glijden een advertentie waarin de Ar- tone-anij, jonge gegadigden vroeg voor proefopnamen. Na zijn Zeeuwse succes sen (eerste prijs op het school-zangcon- cours en goede prestaties bij d'Oprech- te Amateur) dacht hij wel een kansje te kunnen wagen en mocht, eigenlijk tot zijn vgrbazing, onmiddellijk naar Amsterdam koenen. Daar heeft de stij gende Zeeuwse zangkomeet „La Gitar- ra Braziliana" en „Fallen Star" gezon gen in de hoop dat de titel van dit laatste lied toch niet op zijn plotseling verschijnen aan het rookfirmament zal slaan. '0 Het ls nu een gespannen wachten op de uitslag, maar wanneer Gert een eigen plaat zou maken weet hij nog niet wat voor liederen daarvoor nu zoal in aanmerking kunnen komen. In ieder Van onze correspondent UARIJS. Vrouwen jongens bene- den de zeventien jaar en mannen boven de 65 jaar, die uit Algerije willen vertrekken, behoeven niet meer in het bezit te zijn van een uitreisvisum. Europeanen die zich naar Algerije willen begeven, be hoeven zich niet meer te voorzien van een inreisvisum. Dit besluit, dat door de Franse Hoge commissaris in Alerije is genomen, dient om de Europeanen die uit Al gerije willen vertrekken, sneller te kun nen evacueren. In de afgelopen week zijn ongeveer tienduizend mensen uit Algerije naar het moederland vertrok ken. Na de nieuwe maatregelen ver wacht men er in de komende week vijf tienduizend. Daarom heeft de Franse re gering vliegtuigen en schepen gevor derd om de evacuatie zo snel mogelijk te laten verlopen. Het ministerie van repatriëring heeft te Algiers een bu reau gevestigd, waar de repatriëren- den alle inlichtingen kunnen krijgen over vestiging en over werk in Frank rijk. Zij kunnen er een voorschot krijgen. Propaganda De Franse ministerraad heeft inmiddels het verbod tot vorming van politieke partijen in Algerije opgeven. Alle po litieke partijen en groeperingen zijn weer toegestaan en kunnen, na daar voor toestemming van de politie te hebben ontvangen, bijeenkomsten hou den. Dit besluit is genomen met het oog op de propaganda voor het ko mende referendum. In Frankrijk heeft de fractie van de Onafhankelijke partij in de Senaat een resolutie ingediend om het referendum pas te houden wanneer rust en vrede in Algerije zullen zijn teruggekeerd. Van deze rust en vrede is men thans nog ver verwijderd. Minister Joxe ver telde hierover in de ministerraad. Ter wijl de toestand in Oran snel verbetert, verslechtert de toestand in Algiers, o.a. als gevolg van de represailles yan de F.L.N. tegen de terroristische daden van de O.A.S. De aanslagen blijven door gaan met de regelmaat van een klok. Gisteren om half zeven telde men al leen in Algiers al 21 aanslagen, waar bij vijftien mensen gedood werden. Hieruit blijkt dat het milde vonnis dat over Salan is uitgesproken, bepaald geen kalmerende invloed heeft op de O.A.S., zoals enkele rechtse Parijse bladen suggereerden. 'geval iets „rustigs", zoals hij zelf zegt, want na een periode van woeste, gillen de en dreunende rock-and-roll wijdt Gert zidh nu aan „slowrock" en hij noemt daarbij de naam Cliff Richard. Maar rock blijft het wel, want Dixie land of jazz zegt de Middelburgse solo gitarist ligt mij niet zo. Gedachten over een eventuele muzika le carrière als „beroeps"? Nee, zegt Gert Overman, geen „beroeps", ik iga liever verder in de exacte wetenschap pen. MIDDELBURG. Op 5 juli zal het in- het vooruitstrevende Brabantse Ze venbergen een drukte van belang zijn. Enkele duizenden cht. plattelandsjon geren hopen hun jaarlijks reünie te hou den, nl. de Nationale Bondsdag van de Ned. Chr. Plattelands meisjes Bond en de Ned. Chr. Jonge Boeren- en Tuin ders Bond. Reeds op 4 juli zal een groot aantal jongeren naar Zevenbergen gaan om getuige te zijn van de nationale voor drachtenwedstrijd. Deze nationale wed strijd, waar ongeveer twintig provincia le kampioenen (uit elik gewest een meisje en een jongen) elkaar hopen te bekampen, zal zeker een groot succes worden. Op de vijfde juli is er in de morgen bijeenkomst een groot openingsspel imet medewerking van de voordrachtkunste naar Willem Berkhemer uit Arnhem. Ds. Langstraat Obekend via de televi sie) zal spreken over „voorsorteren op de toekomst". In de middagsamenkcumst zal men een Bralbants cultureel ontspanrainigs- porgramma geven met medewerking van Gré Konings (bekend via de radio) Prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Groningen zal een kort woord tot de jongeren richten. Als sluitstuk van deze middagsamen- komst zal de „Revue der verbroedering" worden opgevoerd, welke is geschreven door Herman Bomhof en door eigen le den uit de Gelderse Achterhoek zal worden .gebracht. In de avonduren kan men luisteren naar de operette „Der Voigelhandler" van C. Zeiler, die zal worden opgevoerd door de „Baroni", een operette-gezel schap uit Breda met medewerking van het Brabants Orkest. Het is verder aardig te vernemen dat de plattelandsjongeren geen gebrek aan internationale belangstelling zullen heb ben. Drie Amerikaanse gasten, een aantal jongeren uit Sleeswijk-Holstein en een veertig-tal jongeren uit de El- zas (Frankrijk) zullen de Bondsdag meemaken. Het tweelingzusje, dochtertje van de heer A. J. Theunisse op het Haven- plein in de gemeente Slnt-Armaland kwam zodanig met haar fiets te val len, dat het een arm brak. In het Al gemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom werd de arm gezet, waarna het meisje naar huis kon terugkeren. Model 87. Italiaanse zomerloafer van soe pel leder. Mocassin voorblad met I uchtige perforatie. In caramel en bolero Model 00. De popu- laire „Monk" sandaal met gekruiste banden en hiélband. Slechts Model 69, Primï „voetbed" sandaal. Banden van soepel leder. Ideaal voor lange wandelingen. Bij sandalen horen Norway wollen sokken Herenmaten Kindermaten v.a. 2.95 Alpino wollen sokken Herenmaten Kindermaten v.a. 2.95 Heren ankiets in wol, katoen, nylon en mous se-nylon. Moderne des sins reeds v.a. 1 ir Model 04. Stevige „voetbed" sandaal met brede voorband en gesloten hielstuk. 1e kwaliteit leder Model 74. De „bete re" kindersandaal met' voetbed en gespslui- ting op voorblad er» hielband. Uitgevoerd in caramel-kleurig le der. Heren plasticsandafen 4.95 Kinderplastic sandalen v.a. 2.95 ART. 824. Een beugelbeha van nylonkant. Wijd-ult-een- lopende schouderbandjes - afgewerkt met satijnlint voor een bevallige halslijn. B en C cup, wit en zwart 119.75 ART. 834. Longline B en C cup, wit f29.75 .-ART. 823. Modieus en bekoorlijk tot in het kleinste detail. Een beugelbeha van franse B en C cup, wit en zwart f 17.75 ART. 833. Longline B en C cup, wit en zwart f 29.75 ART. 825. Op charmante wijze accentueert deze - met of zonder schouderbandjes te dragen beugelbeha van franse nylonkant de bekoorlijkheid van het gedurfde décolleté. A en B cup, wit en zwart f 14.75 22 Vederlichte beugelbeha idercups en rug van ;e, franse nylon kant; oovencups van nyionsheer met kantgarnering. A en B cup, wit en zwart f 12.75 i VtrkfüabMf io ait« speciaalzaken. Inlicbtingtn verkoopadressen; Ustlna Service. Postbus. 1133, Amsterdam MIDDELBURG. De afdeling Mid delburg-stad van de Ned. Chr, Vrouwen bond hield haar veertigste huishoudelij ke jaarvergadering onder leiding van mevrouw Jongstra-Koerselman. Wegens periodieke aftreding werd afscheid ge nomen van de eerste penningmeesteres- se mevrouw H. Ikking-Zwiers. In sep tember zal een nieuwe bestuurslid ge ïnstalleerd worden. Uit de verslagen bleek dat allerlei ak- •tiviteiten van de afdeling, zoals zieken bezoek, bejaardenzorg en propaganda werk goede voortgang hebben gehad. Het aantal leden is gestegen tot 338. Een onderlinge verloting werd gehouden ten bate van de feestelijke viering van het veertigjarig jubileum op 20 juni a.s. MIDDELBURG. Dat een amateursymfonieorkest in een periode van bloei meer zorg gaat besteden aan haar programma keuze is niet meer dan natuurlijk. Het musiceerpel gaat omhoog, de prestaties worden beter, men wil eens wat anders spelen dan de langzamerhand door amateurs gespeelde werken. Wij kunnen dan ook niet anders dan de op name van een hedendaags werk (van eigen bodem) in het con cert, dat de Middelburgse „In strumentale" gisteravond voor een volle Concertzaal gaf, van harte toejuichen. De Sinfonia Giocosa van Lex van Delden was nieuw voor ons. Wij kregen niet bepaald de indruk met een meesterwerk te doen te hebben, maar een serenade-arih- tige tton in het frisklinkende werk (het werd geschreven in opdracht van de pbilharmonische kapel „Mozart" in Amsterdam) en de ongewone instrumentatie maak ten deze compositie waard om naar te luisteren. De Middelburgse Instrumentale speel de het symfonietje op vlotte en enthou siaste wijze. Vooral blazers (klarinet in het andante) en pauken weerden zich voortreffelijk. Dirigent Jan Out leidde op zeer bekwamen wijze zijn ensemble door alle moeilijke passages. Het orkest heeft, wat haar programmakeuze betrof, het begrepen. Het publiek niet. Het ap plaus was koel, men vond het niet mooi. Naast Van Delden's werk moet di rect de uitvoering van Bizet's Jeux d'enfants worden genoemd. Wat speel het orkest dit verrukkelijke, van Fran se esprit overlopende werkje, op een goede wijze! Terecht besloten Jan Out en zijn ensemble als toegift toet laat ste deeltje uit de suite „Het bal" te geven. Voor de pauze zorgde het violisten- echtpaar Bouw Lemkens-Jeanne Vos voor een verklaring van Bach's dubbel concert. In toet eerste deel was de be geleiding van het orkest wat te zwaar, maar het prachtige largo en het speel se slotdeel werden op vlekkeloze wijze door solisten gespeeld. Als toegiften gaf het duo twee gedeelten ukit een sonate van Giardini. Met Mozart's Haffner^symfonie werd het concert geopend. Als men er van uitgaat dat Mozart's latere symfonieën voor dilettanten te moeilijk zijn, kan men met de vele tekortkomingen van het Middelburgse ensemble in de uit voering van dit werk, beslist niet onte vreden zijn. Het imposante van de in zet klonk gisteravond eerder wat log, in het menuet klopte er iets niet helemaal in de eerste violen en Jan Out slaagde in het presto er niet altijd in de al te grote voortvarendheid van het orkest af te remmen. Toch viel er ook in Mozart veel te genieten: Van de oneindige te derheid van het andante en het ko- misch-hoekige ritme van het menuet. In elk geval moet worden geceuclu- deerd dat de prestaties van de Instru mentale nog beter waren dan bij een vorig concert en dat dit niet in gerin ge mate te danken is aan de zeer goede directie van Jan Out. De prestaties van dis hoofdstedelijke amateurmusici von den gisteravond een dankbaar klankbord in het talrijke publiek. Sch. De collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen heeft te Kapelle-Bie- zelinge opgebracht ƒ148.06. ..De Luchtpost" uit Rilland-Bath vloog op Boheme. Uitslag: 1. C. de Bruine, 2 en 14. J. W. Polderman, 3, 12 en 15. S. J. Prevo. Voor het te Utrecht gehouden exa men knnderlbeschermings-kinderrecht le gedeelte slaagde mejuffrouw A. van Harn te Zoute Spui. ZAAMSLAG. De Zaamslagse raad besloot in zijn vergadering van gister middag een vierde woningwetwoning te doen bouwen. Oorspronkelijk hadden Gedep. Staten aan Zaamslag drie wo ningen toegewrazen, maar later is er nog een vierde bijgekomen. Voorts zal aan de noordzijde van de weg naar Zaamslagveer riolering aangebracht worden en aan de zuidzijde teerbedek- king. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het gemeentebestuur van Aardenburg om adhesie te betuigen aan een motie van deze raad inzake de wet op de vervreemding van land bouwgronden, B. en W. stelden voor afwijzend op het verzoek te beschik ken, maar de raad was een tegenover gestelde mening toegedaan. Adhesie werd dus betuigd. Het aftredende lid van het algemeen burgerlijk armbestuur de heer P. de Vos werd opnieuw benoemd. De raad ging accoord met de vast stelling van een gemeentevlag. Het ontwerp voor deze vlag is gemaakt door de heer KI. Sierksma uit Gro ningen. Het dundoek kan aldus om schreven worden: drie even hoge ba nen, waarvan de bovenste en bene denste wit, en de middelste, onder verdeeld in vijf evenhoge banen, zwart en wit is. Langs de boven en onderkant van de vlag ter hoogte van elk een-achtste der totale vlag- hoogte een zoom van resp. rood en blauw. Ook gaf de raad zijn goedkeuring aan het voorstel om in verband met de krotopruiming in de Koepoortstraat, en kele percelen in eigendom te verkrij gen. De voormalige centrale is op het ogenblik bij de gemeente in gebruik als bergplaats. B. en W. willen voor lopig een gedeelte van de voormalige openbare lagere school in de Veér- straat als zodanig in gebruik nemen. Zij hopen daarna zo spoedig mogelijk met voorstellen te komen voor de tot standkoming van een ander gebouw voor gemeentewerken. De heer W. M. Staal te Biezelinge, pon'tonknecht bij de Provinciale stoom- bootdienst Zeeland met als standplaats Kruiningen, is bevorderd tot kaartver koper bij de Provinciale stoomboot- dienst, eveneens standplaats Kruinin gen. Van onze redactie voor de vrouw TTET is ergerlijk dat nog zoveel mensen onverschillig de naam „bewaarschool" gebruiken in plaats van kleuterschool, merkte laatst een kleuterleidster een beetje korzelig op. „Het kleuter onderwijs is immers al tientallen jaren geen kwestie meer van bewaren, maar van leiden." Mejuffrouw C. den Daas, direc trice van de gemeentelijke oplei- leidingsschool voor kleuterleidsters in Rotterdam, legde hier nog eens goed de nadruk op, toen wij haar spraken in het nieuwe gebouw, dat voor die onderwijsinstelling pas aan de Lange Hilleweg in gebruik is genomen. Met mijn dertiende jaar stond ik al voor de klas, zegt zij. „Toen moest ik kleuters opvoeden en nu leid ik jonge meisjes op om dat te doen. Het is voor mij al die jaren een prachtige levenstaak geweest." „Toen ik pas voor de klas stond werd het kind nog opgeborgen; „be waard", in zo'n school voor kleuters. Zeven kinderen zaten in één bank en zes van die banken stonden er ach ter elkaar. Twee van die klassen werden in één lokaal ondergebracht. De kinderen kregen klassikaal onder wijs. Echt spelen, zoals nu, was er niet bij". De sociale waarde van het kleuter onderwijs is in de loop van al die ja ren anders geworden, vertelt juffrouw Den Daas. „Men is tot het inzicht ge komen, dat dit soort onderwijs voor het kind noodzakelijk is. Een kind moet vooral tussen zijn vierde en ze vende jaar temidden van andere kin deren zijn. Mejuffrouw Den Daas gaat ons voor door de lichte, nieuwe kweekschool. Door brede glaswanden zien wij enke le meisjes zo intensief bezig met pen seel en verf, dat het aanstekelijk werkt. In de kleuterklas zal later dit enthousiasme weer overgebracht wor den op de kinderen. De meisjes op zo'n kweekschool voor kleuterleidsters zijn meestal moederlijke typen, zegt juffrouw Den Daas. „Het zijn meisjes die vroeger vaak met buurkinderen optrokken; meisjes die zich sterk tot het kmd voelen aangetrokken." Deze moederlijke liefde voor het kind is inderdaad voor dit soort werk nodig, aldus een oud-leerling van juf frouw Den Daas. „Wat het salaris aangaat, kan een meisje misschien beter een kantoorbaan nemen. Maar het zijn de kinderen, die je aantrek ken". Het is door de traditie zo gegroeid, dat het salaris van een kleuteronder wijzeres steeds het laagr'.e is geweest van alle takken van onderwijs. Lan ge tijd is het kleuteronderwijs stief moederlijk behandeld. Toen dit onder wijs bij de wet geregeld werd, in 1956, zijn er verbeteringen in de salariëring gekomen. Er wordt de komende jaren een groot tekort aan kleuterleidsters ver wacht, vertelde ons een bestuurslid van de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging. „Dat zal niet geheel liggen aan hei in verhouding zo lage salaris. Ook is een tekort aan k akscholen hiervan de oorzaak. Vooral in de pro vincie Utrecht is hieraan een groot gebrek. Mooi is de taak van een kleuteron derwijzeres zeker, maar ook veel verantwoordelijker misschien dan les geven bij het lager or lerwijs. Im mers: een kleuterleidster „voedt" in de eerste plaats op", een leer kracht bij het lager onderwijs „leert" vooral, zegt juffrouw Den Daas. Een kleuterleidster moet lief zijn, vertelt zij; dat wil zeggen, liefde heb ben voor het kind. „Alle opvoeding begint bij zelfopvoeding. Liefde voor het kind en een goed verstand moeten de leerlingen van de kweekschool paren aan een sterk uit houdingsvermogen. Voor de A-akte zijn er 's morgens lessen op de kwet'.cscho„. i 's middags praktijk uren, of andersom. Dat valt nog wel mee. De meisjes die voor de B-akte studeren hebben echter al een eigen klas. Zij gaan twee jaar lang 's avonds nog naar les met een prak tisch en theoretisch examen in het verschiet; dat is een zware dagtaak. Als de mammoetwet er door komt, wordt deze indeling veranderd. De opleiding voor de A-akte zal dan drie jaar duren. De opleiding voor de B-akte duurt dan nog slechts een jaar en wordt overdag gehouden. Een van de leraren van de kleuter- kweekschool in Rotterdam zei met een knipoogje: „De opleiding voor kleuter leidsters is niet alleen een mooie op leiding met betrekking tot het aan staande beroep. Het is bovendien een prachtige voorbereiding voor een aan staand huwelijk. Het verloop door hu welijk is enorm groot."

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 4