Regering klaagt Djakarta (nog) niet aan bij Uno CARPENTER UUR NA LANDING GEVONDEN Prof. De Quay: toestand niet overdrijven Marinier bij lossen van schip gewond Ontwikkeling in komend weekeind 200 mijl te ver na geslaagde ruimtereis Opgepikt van rubberbootje RUMOER IN DE KAMER Ambtenarenbond wil opheffing stakingsverbod OP BASIS VAN PLAN-BUNKER Gearresteerd na vlucht De BiltSlecht PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 25 mei 1962 ARBEIDSVOORWAARDEN IN C.A.O. OPGENOMEN Niet afgewezen Carpenter op de Intrepid Motie zonder steun Zie verder pag. 7 Geen pinksterreces van Tweede Kamer h Australië wijst grens aan Directeur: JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 68, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 011006901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5064 NEDERLAND WIL WEL PRATEN CAPE CANAVERAL. Ook Malcolm Scott Carpenter heeft nu zijn drievoudige reuzen zwaai om de aarde volbracht. Ook Carpenter heeft, net zoals enige maanden geleden John Glenn, miljoenen mensen in een groot deel van de wereld lange tijd in spanning gehouden. Gis teren, aan het einde van Car penters tocht om de aarde in de kunstmaan Aurora-7, duurde die spanning langer is dan in fe bruari, toen het een angstig mo ment de schijn had dat Glenn niet naar de aarde terug zou kunnen keren. Dat de terugkeer van Carpenters kegelvormige kunstmaan naar de aarde geslaagd was stond op grond van waarnemingen met radarappa raten wel vast maar de plaats waar hij precies was terechtgekomen in de Atlantische Oceaan kon pas ruim een uur na de landing worden vast gesteld door de bemanning van een van de vele reddingsvliegtuigen die waren opgestegen om Carpenter te zoeken. De astronaut bleek ongeveer twee honderd mijl van de verwachte lan dingsplaats in zee terecht te zijn geko men. Aan een niet op tijd in werking stellen van de remraketten kon dat niet hebben gelegen, omdait men zich dan liefst veertig seconden in dat tijd stip verrekend zou moeten hebben. Meer voor de hand lag de veronder stelling dat Carpenter bij de terugkeer door de dichtere luchtlagen de kunst maan niet voortdurend precies in de goede stand heeft kunnen honden. GEEN TEKEN Aan de afstand die Carpenter na de landing scheidde van de bergingsvloot van de Amerikaanse marine lag het dat ruim een uur lang elk teken vaa leven uitbleef. Het bereik van de zen ders van de Aurora-7 was daarvoor niet groot genoeg. Aan de angstige spanning, die bij sommige Amerikaan se radioreporters al in verslagenheid begon om te slaan kwam een einde toen een van de opsporingsvliegtuigen meldde dat het signaal van het auto matisch werkende radiobaken van de Aurora-7 was opgevangen. De positie yan Carpenter en zijn kunstmaan was toen vrij snel bepaald. Het verlossende woord kwam op en kele minuten na, vijf en half uur na de start van Carpenters tocht. Een op- sporingsvliegtuig had de Aurora-7 zien drijven en gemeld dat Carpenter, rus tig in een langszij drijvend rubber bootje gezeten, op zijn redding wacht te. Het vliegtuig was een Neptune. In een van die toestellen had Carpenter als marine vlieger jaren geleden er varing opgedaan. HULP Carpenter kwam ruim tweehonderd kilometer ten noordoosten van Puerto Rico in zee terecht. Spoedig nadat hij was gevonden sprongen twee in kik- vorspakken gestoken medici aan pa rachutes naar beneden om hem bij te staan. Het vliegtuig dat de medici naar de plaats van de landing bracht, wierp ook een groot opblaasbaar ruibbervlot uit. Dat moest aan de kunstmaan be vestigd worden opdat die drijvende zou kunnen blijven. Een van de helikopters van het Ame rikaanse vliegdekschip Intrepid meldde spoedig daarna dat Malcolm Scott Car penter van zijn rubbervlot was gehaald. Carpenter was in goede conditie. Het lag in de bedoeling dat Carpenter zo spoedig mogelijk voor een eerste me disch onderzoek via de Intrepid naar San Juan, op Puerto Rico, gebracht zou worden. Hij zou daar tenminste tot za terdag moeten blijven. SNEEUWVLOKKEN Toen de spanning eenmaal was gewe ken, begon men op Cape Canaveral weer aandacht te schenken aan allerlei interessante bijzonderheden die tijdens de vlucht van Carpenter de aandacht hadden opgeëist, maar die naar de ach tergrond waren gedrongen toen de as tronaut in gevaar scheen te verkeren. Daar waren bij voorbeeld de „sneeuw vlokken" die Carpenter had waargeno men, Wat dat waren? Deeltjes, die ra de ruimte bewogen in de buurt van Overeenstemming bij AKV ARNHEM. De drie erkende vak bonden en de directie van de Algemene kunstzijde unie (Aku) te Arnhem heb ben overeenstemming bereikt over nieuwe collectieve arbeidsovereenkom sten voor het lopende jaar. Hiermee is een einde gekomen aan de impasse ont staan kort na de loonaanwijzing, die staatssecretaris Roolvinik op 2 maart uitgaf. Toen het N.V.V. geen medewer king wilde verlenen aan het overleg over nieuwe c.a.o.'s heeft de directie zelf aangepaste arbeidsvoorwaarden ter goedkeuring gezonden naar het college van rijksbemiddelaars, dat met de rege ling akkoord ging. De nieuwe c.a.o.'s zullen de bestaande arbeidsvoorwaarden inhouden. Malcolm Scott Carpenter voor de start van zijn tocht om de aarde. Rustig, vol vertrouwen in de goede afloop, wacht hij op het ogenblik waarop hij met de lift naar boven zal gaan om in de kunstmaan, door hem Aurora-7 gedoopt, plaats te nemen. zijn kunstmaan. Deze sneeuwvlokken waren kennelijk sterk verschillend van de zwermen, „vuurvliegjes" die Glenn had waargenomen en die Ger» man Titof, de tweede Russische kosmo naut, zich daarna achteraf ook herin nerde gezien te hebben. Verder vroeg men zich af wat er ge beurd was met de veelkleurige ballon, die zich tijdens de vlucht van de kunst maan had losgemaakt en erdoor was voortgetrokken aan een dun snoer. Carpenter moest uit zijn kunstmaan naar de ballon kijken, en rapporteren welke kleur in de wereldruimte het best waargenomen kon worden. Met het oog op de verdere bestudering van de waarnemingsmogelijkheden was tij dens de vlucht ook een hoeveelheid ge metalliseerde confetti aan de ene kant wit en aan de andere kant bedekt met een dun laagje aluminium uit gestrooid. Al hetgeen Carpenter daarover per radio naar de aarde had gerapporteerd was in de kunstmaan op de band vast gelegd. In de kunstmaan bevonden zich ook de honderden foto's die Carpenter tijdens de drie omlopen om de aarde had gemaakt. Alle gegevens dus die van onschatbare waarde waren voor de experts die ze wilden analyseren om een zuiver beeld te. krijgen van al hetgeen er tijdens de vlucht met de kunstmaan en met Carpenter was ge beurd. Het was daarom van het groot ste belang dat al het mogelijke werd gedaan om de kunstmaan te bergen. FEILLOZE START De lancering van de Aurora-7 was technisch zonder moeilijkheden verlo pen. Er was enig uitstel alles bijeen 45 minuten en vijftien seconden maar dat was het gevolg van laag boven Cape Canaveral hangende nevels die de optische waarnemingen bemoeilijk ten. Toen het aftellen was geëindigd met het cijfer nul en het commando „ignition" (ontsteking) had geklonken, steeg de lanceerraket, Atlas 107-D, ge leidelijk de snelheid opvoerend, op een drievoudige straal vuur op. Het was een feilloze start, en vijf minuten later meldde de centrale post op Cape Ca naveral dat Carpenters kunstmaan in een baan om de aarde was gekomen. Formeel werd er aan toegevoegd dat Carpenter desnoods zeven omlopen zou kunnen maken. Tien minuten later werd al het eerste bandje afgedraaid van een gesprek dat was gevoerd tus sen Carpenter en een van de andere aestronauten, Virgil Grisson. Van dat ogenblik af kon de gehele wereld de tocht van Carpenter dank zij schier onafgebroken radioreportages van de Amerikaanse omroepmaatschap- pijen, de B.B.C. en de Voice of America van minuut tot minuut volgen. BAD NEUSTADT (A.P.). Een achttienjarige Oostduitse grenswacht, Günther J., die zondag naar West- Duitsland -vluchtte, is door de West- duitse politie gearresteerd omdat hij, om te kunnen vluchten, de collega met wie hij patrouille liep, had dood geschoten. De man verklaarde dat hij niet om politieke redenen was gevlucht. Hij was slechts ontevreden over het eten dat hem werd verstrekt en over zijn taak in het Oostduitse leger. De Oostduitse regering heeft West- Duitsland gevraagd om zijn uitleve ring. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de stampvolle Tweede Kamer ging het gisteravond bijzonder rumoerig toe. Vooral van de socialistische banken klonken herhaaldelijk opgewonden interrup ties. Heftig hamerend probeerde voorzitter Kortenhorst de goede gang van zaken te herstellen, toen minister Luns de minister-president van zijn plaats achter de katheder verdrong om op een interruptie van de socialistische fractieleider mr. Burger van repliek te dienen. De gemoederen liepen zeer hoog. Het geroep van de Kamerleden en het ge hamer van de voorzitter maakten zo wel minister Luns als de heer Burger het spreken onmogelijk. Mr. Burger zette daarop de handen aan de mond om zijn opmerking als een dorpsom roeper door de Kamer te trompette ren. Hij bleef onverstaanbaar. De socialist De Kadt werd door minis ter Luns met zijn eigen woorden het zwijgen opgelegd. Uitvoerig citeerde hij, terwijl Kamerleden samendromden aan de regeringstafel, vroegere uit spraken van de heer De Kadt, waarin deze zich in felle, ongezouten taal had gekeerd tegen een gesprek met de In donesische regering of overdracht. Minister Luns besloot deze „afstraffing" met de opmerking, dat hij de heer De Kadt zijn recht op een andere, „bete re" zienswijze niet wilde ontzeggen. „Maar ik lees dit voor om duidelijk te maken dat bij aanvallen op de re gering een zekere terughoudenheid ge wenst is", zo besloot minister Luns. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De Nederlandse regering zal nog geen klacht indienen bij de Verenigde Naties over de Indone sische infiltraties in Nieuw-Guinea. Het belangrijkste mo tief daarvoor, zo deelde de minister-president prof. dr. De Quay gisteravond aan de Tweede Kamer mee, is dat de kansen op voortzetting van een gesprek wezenlijk zouden verminderen. Aan dit gesprek geeft de regering vooralsnog de voorkeur. Premier De Quay gaf de Kamer de verzekering dat hij de on rust over de situatie in Nieuw-Guinea geheel begreep en dat de regering zich van haar ernstige verantwoordelijkheid jegens de militairen in Nieuw-Guinea volledig bewust was. Alle berichten van Indonesische zijde over Nederlandse verliezen sprak prof. De Quay tegen. Deze berichten zullen wel passen in de propagan da daar, zei hij. Teleurstellend noemde prof. De Quay de weigering van Oe Thant om een beroep te doen op Indonesië de infiltraties te staken en waarnemers van de Verenigde Naties naar Nieuw- Guinea te zenden. Teleurstellend vooral noemde hij het dat Oe Thant wel een beroep deed op beide partijen, terwijl Neder land geen enkele agressie heeft gepleegd. Het is jammer dat er geen waarne mers in Nieuw-Guinea zijn om zich op de hoogte te stellen van de situatie daar, maar prof. De Quay zei met grote stelligheid dat van onze kent een geheel objectief juiste berichtgeving is gekomen en dat zal ook zo blijven. Het is onjuist dat de regering in de een of andere vorm het plan-Bunker (waarvan de volledige tekst is afge drukt op pag. 7 red.), zou hebben afgewezen. Prof De Quay zei dat alleen verduidelijking is gevraagd en dat er overleg is gepleegd over de vraag of het plan voldoende waarborgen bevatte voor de zelfbeschikking van de Pa poea's. Hierover is ten slotte tussen minister Luns en zijn Amerikaanse collega Dean Rusk in Athene overeenstemming be reikt in de vorm van een formule die in de brief van de minister-president aan Oe Thant is voorgelegd. Dean Rusk zou deze formule aan Indonesië doen toekomen. Tot nu toe is van Indonesische zijde noch over het plan-Bunker als agenda punt voor een voortgezet gesprek noch over deze formule enige reactie ge komen. Terwijl Nederland van den beginne af heeft gestreefd naar een vreed zame oplossing op internationaal vlak is Indonesië inmiddels agressief gebleven in woord en daad. Prof. De Quay gaf gaf een opsomming van de infiltraties na de aanvallen tussen 16 en 23 maart op Gag, Waigeo, Fak Fak en de Etna- baai, waar van de 150 Indonesische mi litairen 119 werden gevangen genomen en 25 gedood. Daarna zijn van 25 maart af ruim 450 Indonesische parachutisten in dit gebied van Nieuw-Guinea neergelaten. Dit is een halve oorlogstoestand, aldus premier De Quay, die de Kamer met klem verzocht deze zaak niet te over drijven. De Indonesische parachutisten zijn inderdaad goed geoefend, maar zij zijn nu verspreid over vele plpaatsen, over al ingesloten, zij zijn slecht gesitueerd, krijgen geen steun van de Papoea's en hebben geen enkel militair succes ge boekt. De minister-president uitte in dit verband zijn respect voor onze strijdkrachten, hun moreel, plichtsbe trachting en paraatheid. "LJOLLANDIA Bij het lossen van een landingsvaartuig in Temi- naboean op Nieuw-Guinea is de ma rinier der tweede klasse J. J. Jan sen ernstig gewond geraakt. De uit Nymegen afkomstige marinier is met een verbrijzeld linkeronder been en een shock in het gouverne mentsziekenhuis in Sorong opgeno men. Teminaboean is deze week een mid delpunt geweest in de acties die de Nederlandse strijdkrachten hebben on dernomen tegen Indonesische parachu tisten. De tegenaanval die maandag werd ingezet en die door vliegtuigen werd gesteund, had tot gevolg dat de Indo nesiërs zich in kleine groepjes naar het zuiden terugtrokken, verder van Teminaboean vandaan. Daar zouden zij elkaar weer hebben opgezocht. Woensdag is opnieuw een gecombi neerde grond- en luchtaanval gedaan. De resultaten daarvan zullen nog be kend worden gemaakt. Het voorlichtingsbureau van het gouvernement heeft laten weten dat over de acties tegen de parachutisten die bij Fak-Fak en bij Kaimana zijn geland, nog geen bijzonderheden kun nen worden vrijgegeven. De toestand in het dorp Temina boean is rustig. Op de kantoren wordt normaal gewerkt en de winkels zijn weer open. Dat heeft het hoofd van het plaatselijk bestuur gisteren naar Hollandia geseind. „De Papoea's zijn onafgebroken (vrij willig) in touw voor opsporingsacties en voor het verkrijgen van inlichtin gen. De stemming onder de burgers is uitstekend." De mensen die werken aan de weg tussen Teminaboean en Ajamaroe in het binnenland zijn even wel uit voorzorg naar huis gestuurd. Dat is ook gebeurd met de bewoners van de internaten. Vandaag zal in de haven van Hol landia de Zuiderkruis binnenlopen. Het schip heeft 865 man van de Ko ninklijke Landmacht aan boord. CAPE CANAVERAL De helikop ter met de astronaut Malcolm Scott Carpenter aan boord is negen uren en tien minuten na het begin van diens tocht door de wereldruimte geland op het Amerikaanse vliegdekschip Intre pid in de Atlantische Oceaan. Dat was ruim drie en een half uur na het ogen blik waarop een opsporingsvliegtuig Carpenters kunstmaan ontdekte. 44 Dit was het ogenblik waarop minister Luns gisteravond prof. De Quay van de microfoon wegdrong om te antwoorden op een interrup tie uit de Tweede Kamer. Het leidde tot een uiterst verward ogenblik tijdens het Nieuw-Guineadebat, dat de gemoederen toch nog al eens in beroering bracht. Het is zeker ook de wens van de Nederlandse regering het gesprek met Indonesië met het plan-Bunker als agendapunt weer op te vatten. Het ver wijt van socialistische zijde dat de Nederlandse regering dit plan niet zou hebben aanvaard zou alleen juist zijn als men daarmee bedoelt de precondi tie van bestuursoverdracht. Een dergelijke voorwaarde is voor de Nederlandse regering nog steeds on aanvaardbaar. De regering moet in staat zijn alle aspecten van het plan- Bunker te bespreken zonder op voor hand gebonden te zijn. Als het echter Zo doorgaat met de Indonesische agressie, aldus premier De Quay, dan zou men zich kunen afvragen of een gesprek nog kan door gaan, maar ook of de Nederlandse re gering zich niet tot de Verenigde Na ties moet wenden. Het ogenblik waarop de regering zich hierover moet bera den achtte prof. De Quay echter nog niet gekomen. De Papoea's zulen volgens de minis ter-president een zo ruim mogelijke oriëntering krijgen, binnenkort ook op Indonesië. De ervaringen van deze uit gezonden Papoea's zullen ten slotte in de Nieuw-Guinearaad worden bespro ken. Na de rede van prof. De Quay gaf minister Luns enkele aanvullende me dedelingen. Het is niet juist te stellen dat de Nederlandse regering niet be reid zou zijn met Indonesië te praten over overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea, zo zei hij. Maar Indo nesië weigert terug te keren naar de conferentietafel; Daarom schieten we niet op. Minister Luns heeft tegenover Dean Rusk zijn bereidheid uitgesproken het plan-Bunker te aanvaarden als agenda voor het voortgezette overleg. Dat was hetgeen Nederland ook was gevraagd. Minister Luns sloot zich volkomen aan, bij de afkeuring die o.a. mevrouw Stoffels-Van Haaften (lib.) had geuit over de levering van wapens door be vriende naties. Met kracht heeft Neder land hiertegen herhaaldelijk geprotes teerd. vaak met succes. Minister Luns verweet de oppositie een zeer verte kend beeld van de regeringspolitiek te hebben gegeven. Gehinderd door zeer luidruchtige interrupties, o.a. van de socialistische fractieleider mr. Burger, merkte minister Luns op, dat het kabi net in werkelijkheid „een vooruitstre vende, etisohe, dekolonialiserende, op emancipatie gerichte politiek" voert. Hoewel de socialist De Kadt in eerste aanleg alle verantwoordelijkheid op de schouders van de regeringsfracties had geladen, kwam hij bij de replieken toch met een motie waarin er bij de regering op werd aangedrongen de voorstellen van Bunker onverwijld te aanvaarden. De motie kreeg geen steun, daar de regering op verzoek zowel van mr. Blaisse als van mr. Biesheuvel openlijk verklaarde bereid te zijn de besprekin gen met Indonesië voort te zetten op basis van en aan de hand van dit plan. Mr. Biesheuvel vond eigenlijk de Atheense formule Luns-Rusk overbo dig en hij vreesde dat daardoor alleen maar verwarring bij het gesprek zou ontstaan, maar premier De Quay legde uit dat de nieuw gevonden bewoordin gen een beter sluitend geheel vorm den. Mevrouw Stoffelsvan Haaften bleek door het militaire overzicht van de mi- nister-president toch wel bijzonder zor gelijk gestemd te zijn. Zij verklaarde dat de liberale fractie ernstig van plan was geweest een uitspraak van de Tweede Kamer te vragen om de Indo nesische agressie aan de Veiligheids raad voor te leggen. De fractie heeft na de uitleg van prof. De Quay echter geen motie willen indienen, maar als Indonesië doorgaat met aanvallen en een gesprek weigert, is volgens mevrouw Stoffelsvan Haaften het ogenblik om de Verenigde Naties erbij te betrekken toch wel dichtbij. Het slot van dit Nieuw-Guineadebat was het verwerpen van de motie-De Kadt met 93 tegen 48 stemmen. De de communisten en de enige aanwezige socialisten kregen alleen de steun van pacifist. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De socialistische algemene bond van ambtenaren (Abva) gaat actie voeren voor het opheffen van het stakings verbod voor overheidsperso neel. Een door verschillende af delingen van deze bond inge diend voorstel werd gisteren tijdens het driedaags congres van de bond in Scheveningen met zelfs niet één stem tegen aangenomen. ,De regering speelt met vuur", zei de tweede voorzitter J. Hoogerwerff in zijn toelichting op de houding van het bondsbestuur. „Wij willen niets liever dan een werkelijk en redelijk over leg. Maar als de regering ons naar de verkeerde kant trekt, zullen we de gevolgen daarvan moeten nagaan. Er kan sprake van zijn, dat de vak beweging door de knieën zou zakken". ,Het kabinet is doof", zei de Rotter damse afgevaardigde Van Wijk tijdens de discussies. „Wij zullen het een hoorapparaat moeten geven. Als wij het stakingswapen op een verantwoor de manier hanteren, kunnen we ervoor zorgen dat noch deze noch een toe komstige regering ons doet buigen." Het gaat overigens niet om een stakings recht voor de ambtenaren. .Dat recht bestaat in Nederland voor niemand. Er is echter wel een stakingsverbod voor het overheidspersoneel en niet voor hen, die in particuliere bedrij ven werken. Dit verbod wil da Abva nu zien verdwijnen, zodat er op dit punt geen verschil in rechtspositie meer zal zijn tussen ambtenaren en „gewone" werknemers. TE VOORZICHTIG Het verbondsbestuur was nog te voor. ziehtig naar de mening van het con gres. Het had namelijk een Rotter dams voorstel, waarin stond „dat het stakingswapen een doeltreffende actie mogelijk maakt"; ontraden. Deze zin zou namelijk te sterk duiden op een stakingsrecht. Het congres was het hiermee glad oneens, en het nam het voorstel met een overgrote meerder heid van stemmen aan. De Abva ziet in de aanstelling van een staatssecretaris voor personeelszaken ook een mogelijkheid om het Georga niseerd overleg beter op gang te krij gen. Een voorstel om te streven naar de aanstelling van zulk een bewinds man, die dan ook voorzitter van het Gorganiseerd overleg zou moeten wor den, werd eveneens met algemene stemmen aanvaard. Stevenson en Sukardjo Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. De gemeenteraads verkiezingen op 30 mei en de daarop volgende Hemelvaartsdag houden de Tweede-Kamerleden volgende week thuis. Er is geen vergadering, in te genstelling tot de Eerste Kamer die vol gende week dinsdag de begroting van verkeer en waterstaat gaat behandelen De Tweede Kamer zal echter geen pinksterreces houden. Op 5 juni komt waarschijnlijk de huurverhoging in be spreking (dan zeker te laat om op 1 ju li nog van kracht te worden), en woens dag 13 juni zal er een Europees *debat zijn. Voorts ziet het ernaar uit dat de be sprekingen in de betrokken commissie over de amendementen op de Majn- moetwet binnen vier weken zullen zijn afgelopen, zodat de herziening van het voortgezet onderwijs op 19 juli weer in behandeling kan komen. Het is de bedoeling dat de Tweede Kamer donderdag 12 juli op zomerreces gaat. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse en de Indonesische gedele geerde bij de Uno hebben gisteren voorspeld dat zich het komende weekeinde in de kwestie Nieuw- Guinea „ontwikkelingen zullen voor doen". De Indonesische gedelegeer de, Sukardjo, deelde mee dat zater dag (16 uur Nederlandse tijd) een bekendmaking kan worden verwacht. Sukardjo wilde niet zeggen welke vorm de „ontwikkelingen" zullen aannemen. Ook wilde hij niet zeggen waar zij zulen worden bekend gemaakt. Hij zei slechts in het algemeen: „Wij geven de voorkeur aan een vreedzame op lossing gebaseerd op eerlijkheid en op rechtheid, die eervol is voor beide par tijen". Hoopvol Stevenson, de Amerikaanse gedelegeerde, had gezegd dat hij „zeer hoopvol" was gestemd over de kans dat Nederland en Indonesië de besprekingen over de toekomst van Nieuw-Guinea zullen hervatten. „Het zou mij niet verbazen als zich tijdens het weekeinde ontwik kelingen zullen voordoen, maar ik ben er niet zeker van". Stevenson zei dat als zich ontwikkelingen voordoen, dat „hier bij de Uno" zou zijn. Hij zei overigens niet te weten of het plan-Bunker de basis zou vormen voor hervatte besprekingen. Bij Thant Stevenson en Sukardjo hadden beiden een bezoek gebracht aan Oe Thant voordat zij hun verklaringen aflegden. Ook d.e Nederlandse gedelegeerde bij de Uno, mr. C. W. A. Schürmann, iheeft gisteren een ontmoeting met Oe Thant gehad. In Djakarta heeft minister Subrandio ge zegd: Indonesië steunt alle pogingen van Oe Thant om het middel te vinden tot een vreedzame regeling van de kwestie Nieuw-Guinea. PORT MORESBY (Reuter) Aus tralië zal een speciale patrouille naar de grens met Nederlands Nieuw-Guinea sturen oon de 'Papoea's in het grensge bied te wijzen op het bestaan van de grens. Dat is meegedeeld door de di recteur van inheemse zaken te Port Moresby. Ter toelichting zei hij dat in het gebied van bijv. Amanab de bevol king aan weerskanten van de grens land bezit. DEN HAAG (ANP). De 55-jarige P. A. van Donfcelaar uit Den Haag is gisterochtend in zijn wopnplaats op zijn scooter aangereden door een auto die geen voorrang gaf. Met ernstige hoofd wonden is de inkoper naar het ziekenhuis Zuidwai gebracht. Hij is daar gister middag overleden. De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Koud weer met wisselende bewol king en plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen noordwest en noord. MIESJE: En nog wat extra vita minepillen. 26mei: zon op 4.32, zon onder 20.42; maan op 1.34, maan onder 11.28.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1