Kamer besluit tot onderzoek in de zaak-Aan der Putten MINISTER VISSER „VOORWAARDELIJK VEROORDEELD Met lucht zout en slib te lijf Huwelijksboot voer naar leeuwenkooi 99 De Gaulle's leven nog in gevaar Mr. Van Aartsen: Niet meer dan dertigprocent KAMERLID ONTEVREDEN MET ANTWOORD VAN MINISTER Bevredigend einde O.A.S. verlicht vertrekverbod KERKENBOUW IN KAMER Chinezen nemen maatregelen tegen uittocht HALSSTARRIG GLASMOZAÏEK BELLEN BLAZEN IN RIVIER TRUDY HEEFT AANLEG Donderdag 24 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 .HOOFDROLSPELERS IN PARLEMENTAIR DRAMA. Belgische oud-SS'er nu statenloos BIJ BOTSING GEDOOD Bolle zeilen, ship ahoy, voor de wind in GENTLEROY Vervolg van pag. 1 Kamerleden: merk op kenteken huurauto's RUIMTEVLUCHT DOOR RADIO Cammermans gaat trouwen ÉillPvfp i| lp i 1 a vr Minister Visser Mr. Van Riel Prof. Oud Voor het 'debat in de Tweede Kamer over de nota-Van der Putten bestond gisteren grote belangstelling. De tribunes waren druk bezet. Op een van die tribunes (zie foto): de heer Van der Putten in gezelschap van de weduwe Aernouts. Oud heeft een moeilijke zaak tot een bevredigend einde gebracht. Hij kon, zonder vermoedelijk ernstige con sequenties voor de rust in zijn partij, mr. Van Riel niet afvallen. Hij kon ook niet althans: zo dachten wij erover en velen met ons het voor verantwoording van de V.V.D. ne men, in deze bar moeilijke tijd de stoel onder minister Visser weg te trekken. De Kamer heeft besloten, het parlementaire onderzoek in de zaak-Van der Putten ter hand te nemen en ook dat verheugt ons; het is de oplossing die wij steeds hebben aanbevolen. Prof. Oud heeft wijs ge handeld. Redactie.) Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Een voorwaardelijke veroordeling bij verstek! Zo noemde de socialistische fractievoorzitter mr. Burger gistermiddag in de Tweede Kamer de met zoveel spanning tegemoet- geziene verklaring van de liberale fractievoorzitter prof. mr. Oud over de personeelspolitiek van minister Visser in de zaak-Van der Putten. Zonder zijn partijgenoot mr. Van Riel af te vallen had prof. Oud nl., hoewel onder grote reserve, voorlopig zijn steun aan het beleid van de minister van defensie niet onthouden. ,,Zou het verdere verloop van de zaken onze aanvankelijke indruk niet wegnemen", aldus prof. Oud, „dan zullen wij van dit beleid volstrekt afstand nemen". Evenals verleden week in de Senaat heeft ook gisteren in de Tweede Ka mer geen van de andere fracties zich over haar oordeel omtrent minister Visser geuit. Deze was trouwens ook niet in de Kamer, want het ging nu al leen om een beslissing hoe de zaak- Van der Putten verder moest worden behandeld. Geen enquête De commissie-Van Doorn, die tot taak heeft gehad een voorstel te doen over deze procedure, was tot de slot som gekomen, dat er een bijzondere commissie van onderzoek moest wor den ingesteld. Dit voorstel was aan leiding voor de fractievoorzitters om iets te zeggen over de actie-Van Riel in de Eerste Kamer tegen minister Visser. Met uitzondering van de communisten besloot de Kamer een onderzoek in te stellen dus geen enquête en zij benoemde daarvoor de commissie- Van Doorn in dezelfde samenstelling. Wel suggereerde dr. De Kort, frac tievoorzitter van de K.V.P., dat de commissie later eventueel nog zou kun nen uitmaken of een enquêtte nodig is, maar niemand ging hierop in. Mr. Burger vond trouwens dat de Kamer met dit onderzoek toch wel aan de grens was van politieke en quasi- justitiële beoordeling. Nog geen tijd Een afkeuring van de actie-Van Riel zou men kunnen vinden in de uitla ting van prof. Oud, dat hij het tijd stip voor een eindoordeel over het be leid van minister Visser nog niet ge komen achtte. De loop van zaken had echter ook by hem ongerustheid ge wekt. Prof. Oud doelde hier op dezelfde feiten als mr. Van Riel had aangeduid, nl. die zich, volgens de uitspraak van het ambtenarengerecht, onmiddellijk voorafgaande aan het ontslag van de heer Van der Putten hadden voorge daan. Deze zo zwaar beladen zaak had volgens prof. Oud met de grootste zorgvuldigheid en nauwkeurigheid moeten worden omringd. De indruk is nu gewekt dat op kar dinale punten fouten zijn begaan van zodanige aard, aldus prof. Oud, dat ernstige inbreuken zijn gemaakt op de eisen van rechtszekerheid en indivi duele rechtsbescherming, die een even wichtig persoonsbeleid behoren te kenmerken. Prof. Oud gaf de commis sie in overweging deze punten eerst in behandeling te nemen en daarover zo spoedig mogelijk tussentijds verslag uit te brengen. De actie-Van Riel was volgens dr. De Kort een ontoelaatbaar doortrekken van de geestverwantschap naar een mi nister van de Kroon geweest. Mr. van Riel had volgens hem de schijn gewekt dat minister Visser weg moest wegens een conflict met de fractie. De zaak-Van der Putten noem de dr. De Kort hiervoor een schar minkel van een argument, in verge lijking met de grote beleidsonderde len van defensie, die mr. Van Riel steunde. De a.r. woordvoerder mr. Roosjen vond in de woorden van prof. Oud iets tweeslachtigs: een veroordeling maar geen eindoordeel, Mr. Van Riel had volgens mr. Roosjen van de Eerste Kamer een schiettent gemaakt, maar ook voor de gereserveerde houding die prof. Oud nu had aangenomen kon hij geen verklaring vinden. Geen gerechtshof Hoewel aarzelend wilde mr. Burger wel instemmen met een onderzoek in deze zaak, daar voor de heer Van der Putten immers de normale rechts gang openstaat. Men moet niet probe ren van de Tweede Kamer een soort opperste gerechtshof te maken, aldus mr. Burger. Hij had eigenlijk ook niet helemaal juist gevonden dat de Ka- mer zich indertijd met de zaak-Meu- lenbelt bemoeide. Hier geldt het bo vendien een onderzoek ten opzichte van een minister van defensie terwijl ons land in feitelijke oorlogstoestand verkeert Met 121 tegen de twee communis tische stemmen besloot de Kamer ten slotte tot instelling van het onderzoek. (Het doet ons oprecht genoegen, dat prof. Oud inderdaad een poging heeft willen doen en met succes heeft gedaan de vaas die mr. Van Riel in de Eerste Kamer had stuk gesmeten, in de Tweede Kamer te krammen. Natuurlijk: de vaas lag wel erg in diggelen en ntemand kon dus verwachten dat zij zo gerepa reerd kon worden, dat men er geen barstje meer in ziet. Maar het voor werp staat weer op de schoorsteen mantel van het kabinet, en het wan kelt niet. Beeldspraak verder terzijde: prof. Van onze correspondent PARIJS Nog altijd loopt het leven van president de Gaulle ge vaar. Dat is de conclusie die de veiligheidsdienst trekt uit de onaf gebroken verhoren van de vijftien mannen van de O.A.S. die werden •gearresteerd nadat zij uit Algerije naar Frankrijk waren overgestoken om de Gaulle te vermoorden. Uit hun bekentenissen schijnt te zijn gebleken dat zij niet de enigen wa ren die een aanslag op het staats hoofd moesten plegen. Na een verhoor van 72 uur, dat nog voortduurt, beginnen Blanchy, Angla- de, Bertolini en Castaldi namen te noemen van mensen die nog niet gear resteerd zijn. Die namen worden onmiddellijk op de politietelex gezet en over het gehele land verspreid met een verzoek tot arrestatie erbij. Alarm Dat de politie en de bewakingsdienst van de Gaulle in staat van alarm ver keren, bleek gisteren, toen de presi dent van het Elysée vertrok om op Orly zijn gast, de president van Mau- retanië, te ontvangen. Vele straten waren voor alle verkeer afgesloten, op Orly was de bewakingsdienst ver dubbeld en tot op het dak van het gebouw patrouilleerde de politie. Auto's die van eergisterennacht twaalf uur af op Orly arriveerden, werden door de bewakingsdienst van ondier tot boven onderzocht. De enige die zich van dit alles niets schijnt aan te trekken, is de president zelf, die zeer ontspannen schijnt en kalm aankondigde dat hij midden-juni een bezoek zal brengen aan de noordoostelijke provincies van Frankrijk. Stroom vluchtelingen DARIJS heeft Van onze correspondent De Franse regering met ingang van gisteren 150 miljoen gulden vrij gemaakt voor leniging van de eerste nood van de stroom Franse vluchtelingen uit Al giers. Deze stroom, zo verwacht men in Frankrijk, zal in de komende da gen nog toenemen, nu de O.A.S. in Algiers toestemming heeft gegeven voor het vertrek van vrouwen en kin deren, en mannen boven de 45 jaar, uit Algiers naar Frankrijk. Tegelijk imet deze uittocht van Euro peanen voltrekt zich de terugkeer van Algerijnse vluchtelingen uit Tunesië en Marokko naar Algerije. De Tunesische regering verwacht dat de horaderdtwin- tigduizend Algerijnen die zich in dat land bevinden voor 1 juli in Algerije zul len zijn teruggekeerd. De opwinding over de mobilisatie van de negentienjarige jongens in Algerije is nog altijd niet tot bedaren gekomen. Het staat nu wel vast, dat deze jongens niet in Frankrijk, maar bij de Franse troepen in Duitsland hun militaire oplei ding zullen krijgen. In een arabische wijk van Oran werd een militaire patrouille door arabische leden van de O.A.S. onder vuur geno men. Toen de soldaten het vuur beant woordden werden zeven leden van het commando gedood. Bij de 24 afzonderlij ke aanslagen die gisteravond om zes uur waren geteld zijn 21 mensen ge dood en zeventien gewond, vrijwel allen arabieren. Een patrouille ontdekte te Hussein Dey in een kelder de lijken van zeven ver moorde Europeanen. Alle zeven stonden reeds enige tijd als vermist opgegeven. (Ingezonden mededeling MET GRATIS CHOCOLADEREPEN WENEN (UPI) De Belgische oud- SS'er, Jan Robert Verbelen, is gisteren beroofd van zijn Oostenrijks staatsbur gerschap, zodat hij nu naar België kan worden uitgewezen. Hij is daar in 1947 bij verstek ter dood veroordeeld. Verbelen heeft nog de mogelijkheid van beroep bij het Oostenrijkse minis terie van binnenlandse zaken en, als dat verworpen wordt, bij het Oostenrijk se civiele hooggerechtshof. Hij is van zijn Oostenrijkse nationali teit vervallen verklaard omdat hij val se gegevens had verstrekt over zijn ver leden. Verbelen is in België ter dood veroor deeld op beschuldiging van medeplich tigheid aan de moord op honderd men sen. In 1945 week hij uit naar Oosten rijk waar hij onder een valse naam leefde. Enkele jaren geleden narn hij zijn echte naam weer aan om de Oos tenrijkse nationaliteit te kunnen krijgen. Hij heeft zich verraden toen hij ging schrijven voor neo-nazistisehe bladen. Van een onzer verslaggevers rpERNEUZEN Het klinkt merk waardig, maar het blijkt mo gelijk te zijn om met behulp van „schermen" van luchtbellen het op dringende zoute water te beteuge len. Ir. P. van der Burgh, hoofd ingenieur bij de dienst waterhuis houding van de Rijkswaterstaat is thans te Terneuzen bezig met de laatste proeven. Vijf jaar geleden werd hij met dit onderzoek belast. Dat ging nogal op een originele manier. Hij kwam in de kamer van dr. ir. J. van Veen, die op huishoudelijke wijze aan het experi menteren was met een emmer water. In de emmer was een stuk tuinslang gedeeltelijk ondergedompeld. Een eind was met een kurkje afgesloten. Aan het andere eind blies dr. Van Veen. Door het gaatje, dat hij met een speld in de slang had geprikt, borrelden met grote kracht luchtbellen naar boven. Dr. Van Veen zei: „Kun je je voorstel len, dat hierdoor nu geen vermenging van zoet en zout water optreedt?" Ir. Van der Burgh antwoordde: „Dat weet ik niet". Dr. Van Veen: „Ga het dan maar eens proberen". PROBLEEM Sindsdien heeft dit interessante on derwerp ir. Van der Burgh niet meer los gelaten. Het was een belangrijk vraagstuk, want het langs open rivie ren en door schutsluizen steeds verder opdringende zoute water had een waar verziltingsprobleem veroorzaakt. Er zijn in de loop der jaren proeven gedaan in het Noordzeekanaal en in een kanaal achter het gemaal te Kat wijk, in de sluizen van Kornwerder- zand en IJmuiden. Daar werden ge perforeerde plasticbuizen op de bo dem gelegd, waarna er met behulp van compressoren lucht in werd ge perst. Het resultaat was steeds frappant. De opstijgende luchtbellen wervelden met grote kracht rond en vormden als het ware een muur, die verhinder de dat de langs de bodem binnenslui pende zouttong naar binnen drong. De afsluiting van de proeven ge schiedt te Terneuzen. Hier gaat ir. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG Met de nadruk op het beperkte en aflopende karakter van de voorgestelde tienjarige pre mieregeling voor de bouw van ker ken heeft minister mr. J. van Aartsen gistermiddag in de Tweede Kamer toegestemd in een verhoging van het bijdragepercentage. Dit opende voor de K.V.P.'er dr. Lucas de weg naar het voorstel tot verho ging van het percentage van de rijksbijdrage in de genormaliseerde bouwkosten van 25 tot 30 pet. In de Kamer is voor dit amendement wel een meerderheid. Afwijzend stond de minister tegen- Van onze correspondent GORINCHEM De 42-jarige vertegen woordiger M. L. Versloot uit Dordrecht is gisteren bij een botsing op de rijksweg onder Gorinchem omgekomen. Een autobus die in een file reed, moest onverwacht remmen. De bus begon te slippen en gleed naar de linker weghelft. Daar vloog de bus op de personenauto van de vertegenwoordiger. De man had twee kinderen. (Ingezonden mededeling) TJEN HAAG Het socialistische Tweede Kamerlid Kranenburg is niet tevreden met het antwoord, dat de minister van justitie hem heeft gegeven op vragen die hij had gesteld over de verwikkelingen rondom mr. J. A. Walkate, één van de leidende mensen bij de hoogovens in IJmuiden en voormalig directeur van het regionale schrootbureau in Nederland. De verwikkelingen waren een gevolg van een onjuiste verklaring die mr. Walkate zou hebben afgelegd tijdens een civiel proces tussen de Diisseldorf- se schrootïirma Hanza en de Neder landse schroothandelaar L. Worms. Mr. Walkate was op grond van deze verklaring door de schroothandelaar aangeklaagd wegens meineed. Bij de behandeling in de raadkamer door hel Haagse gerechtshof van het bezwaar schrift van mr. Walkate tegen de aan zegging van de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag dat deze tol vervolging zou overgaan, gaf mr. Wal kate toe onwaarheid te hebben gespro ken. Omdat hy niet opzettelijk zou neb ben gehandeld, stelde het hof hem bui ten vervolging. Deze zaak was ook zijdelings ter sprake gekomen in het smaadproces dat de heer D. P. Spierenburg, de vice- voorzitter van de Hoge Autoriteit, tegen de heer Worms aanhangig had gemaakt. Onregelmatigheden Naar aanleiding van dat smaadpro ces had de advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof de officier van jus titie bij de rechtbank in Den Haag er van beticht, dat deze onregelmatigheden had begaan of bevorderd met het pro- ces-verbaal, waarin de bekentenis van mr. Walkate stond. Het Kamerlid Kranenburg stelde daarover vragen aan minister Beerman. De minister antwoordde, dat de offcier geen enkel verwijt trof. De heer Kranenburg wil nu weten of er geen tegenstelling bestaat tussen het antwoord van de minister, de overwe gingen van het hof en de controverse die naderhand ontstond tussen de advo- caat-genera-.l en de officier van justi tie. We vinden Miranda, die in haar wagen gewoon Trudy heet, aan het koffie zetten. Op de avond, dat de beer Bobbie Althoff greep, veroor zaakte haar brandende hoepel een begin van brand, ook al weer in een volle tent. Trudy is enkele maanden geleden bijna tegelijk in het huwe lijksbootje en in de leeuwenkooi ge stapt. Zij komt uit Wateringen en werkte op een kunstnijverheidsate- lier totdat zij besloot met de heer Triep technicus bij Boltini te trouwen. „Jij bent geschikt voor het leeuwen nummer", zei Toni Boltini haar. Trudy lachte, ginig erover nadenken en begon onder leiding van Toni Boltini en Bobbie Althoff te oefenen. Na zestig uren intensieve training kon zij zelf standig met de leeuwen optreden. „Neen, nooit gedaan", zegt Trudy, „maar van het eerste mamenit af wist ik dat ik van de beesten hield en ik ben geen moment bang geweest." Geen dompteuse „Kijk, ze is natuurlijk geen domp teuse", zegt Boltini, „dat word je in geen jaren, daarvoor moet je geboren zijn. Maar optreden met afgerichte dieren is een kunde, die aangeleerd kan worden, als je er aanleg voor hebt. Trudy heeft die aanleg. Ze doet het fijn." Bobbie Althoff heeft inmiddels zijn probleem opgelost: „Ik geloof", zegt hij, „dat Mike zich vlak voor de aanval herinnerde, dat ik zondagavond Pimmy het genadeschot heb gegeven, nadat de kogels van de politie hem niet dodelijk hadden kunnen raken. Het zal een soort wraak zijn geweest. Daardoor is de hele groep onbruikbaar geworden." Hij staal bij de wagen van de beren en spreekt vertrouwelijk met de beer Mike. „Als er nu maar een dierentuin te vinden is, die ze wil hebben", zegt hij wat wanhopig, „anders moeten deze twee ook geschoten worden." DRUNEN. Het metaalbedrijf Lips N.V. in Drunen gaat ongeveer zeventig beambten ontslaan. Dat is no dig omdat het bedrijf door de gewij zigde marktverhoudingen en het stij gen van de kosten moet bezuinigen. Bij het uitzoeken van de zeventig beambten zal rekening worden gehou den met hun sociale omstandigheden. over de andere wensen. Het gaat om de bouw van nieuwe kerken in de nieuwe wijken en verder niet, zo zei hij, dus moeten de pastorieën er buiten blijven en mag er ook geen bijdrage worden verleend voor vervanging en uitbreiding, evenmin door de ge meenten. Deze blijven echter vrij om bijdragen te verlenen in de tractemen- ten van geestelijken e.d., daar dit alles niet onder dit ontwerp valt. Bezwaren Tegen terugwerkende kracht tot 1956 had de minister overwegende bezwaren en in vrijstelling van belasting voor schenkingen aan kerkenbouw zag hij geen oplossing. Fiscale tegemoetkomin gen zijn toch slechts van belang voor een kleine groep mensen, die grote schenkingen doen. De kerk leeft vol gens de minister echter van kleine bijdragen van een groot aantal leden en daarvoor heeft belastingvrijdom geen zin. De liberalen hielden echter het prin cipiële been van staatsonthouding in kerkelijke zaken stijf. Hun woord voerder, mr. Van Dijk, diende zijn aangekondigde motie in, die voorziet in aanmerkelijke verruiming van de belastingvrijdom van schenkingen op dit stuk. Evenzo bleef de c.h. afgevaar digde dr. Diepenhorst vasthouden aan zijn standpunt dat de Kamer de rijks bijdrage aan niet-kerkelijke genoot schappen wettelijk moet bekrachtigen. Verder deed hij het voorstel om be langrijke uitbreidingen van kerken ook onder deze wet te laten vallen, nL als het aantal zitplaatsen ten minste wordt verdubbeld. Gisteravond is er nog druk beraad slaagd over de verlangens van de Kamer, maar minister Van Aartsen kwam toch niet verder over de brug. Het bleef van regeringszijde dus bij de toezegging van de dertig procent. Evenmin werd duidelijk hoe de kaarten lagen, wat dus vanmiddag bij de stem mingen zal moeten blijken. Miss Miranda, als Trudy in haar wagen. Ze stapte enkele maanden geleden tegelijk in het huwelijks bootje en in de leeuwenkooi. DEN HAAG Twee anti-revolutionai re Tweede-Kamerleden hebben de minis ters van justitie en van verkeer en wa terstaat gevraagd te overwegen of er iets te doen is tegen het verduisteren van auto's die zonder chauffeur zijn gehuurd. De heren Meulink en Verkerk informe ren of het mogelijk is op de kentekenbe wijzen van zonder chauffeur gehuurde wagens een bijzondere aanduiding te zet ten. HONGKONG (Reuter)Voor het eerst sinds het begin van de massale vludht van Chinezen naar Hongkong schijnt er aan de Chinese kant van de grens wat te worden gedaan om de uittocht tegen te gaan. In de laatste weken zijn ongeveer vijftigduizend Chinezen naar Hongkong gevlucht. Naar het scheen werd de invasie in China eerder aangemoedigd dan tegengegaan. In Hongkong is geen plaats voor de vluchtelingen. Zij wor den dan ook prompt teruggestuurd. Eerst krijgen ze nog een maaltijd. De vluchtelingen verzamelen zich steeds in de heuvels bij de grens. Gisteren zijn patrouilles van de Chi nese grenswacht de heuvels ingetrok ken op zoek naar adspirant-vluchtelin- gen. Aanbod Het vreemde is dat ongeveer 3500 vluchtelingen gisteren toch weer onge stoord de grens overkwamen. Met treinen werden zij door de Engelsen teruggebracht. Nationalistisch China heeft intussen aangeboden een onbeperkt aantal vluchtelingen op te nemen. Het be stuur van Hongkong gelooft echter met dat de Britse regering op het aan bod in zal gaan. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken bevestigde dat gisteravond. In Londen gelooft men dat Formosa niet het hoofd zou kun- bieden aan een vraagstuk van derge lijke grootte. In het zuiden van Formosa worden niettemin al maatregelen getroffen om de vluchtelingen te kunnen huisvesten. Van der Burgh na welke invloed het schroefwater van de schepen, die de sluis in en uit varen, heeft op het tochtscherm. ZOUT EN SLIB In principe is inmiddels het besluit genomen om de grote en middensluis te IJmuiden en de sluis bij Kornwer- derzand uit te rusten met zulk een tochtscherm opwekkende installatie. Het ligt ook in de bedoeling de nieu we sluit bij Terneuzen en de grote nieuwe sluizen in het Deltagebied, zo als hartesluis en Volkerakstoizen, er van te voorzien. Ook zijn proeven genomen bij de havenmond van Maassluis De bedoe ling hiervan was om te zien in hoever re zulk een tochtscherm invloed heeft op de uitwisseling van zout en slib in een havenbekken. Het gevolg van deze experimenten was, dat de gemeente Rotterdam belangstelling kreeg voor het principe met het oog op de be strijding van slibafzetting in de Twee de Petroleumhaven. Hier zullen compressoren worden opgesteld met een gezamenlijke ca paciteit van tweehonderd kubieke me ter tocht per minuut. Op een diepte van 1244 meter worden twee geper foreerde buizen in de tweehonderd me ter brede havenmond gelegd. Twee maal per dag zal dan de installatie ge durende vijf uren in bedrijf worden gesteld. MINDER KOSTEN De bedoeling is, het systeem van het tochtscherm nog dit jaar toe te passen De gemeente Rotterdam hoopt op deze manier de baggerkosten aan zienlijk te kunnen reduceren. Thans geeft zij alleen al voor deze haven jaarlijks enkele tonnen uit voor het op diepte houden ervan. De proeven van ir. P. van der Burgh ondervinden ook belangstelling in het buitenland. Deskundigen uit Frank rijk en West-Duitsland zijn in Terneu zen komen kijken, of hebben daar hun bezoek aangekondigd. Men overweegt nu ook voor de nieuwe haven van Duinkerken een „tochtscherminstalla tie" aan te schaffen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De B.B.C. zal, evenals in februari toen John Glenn in een kunstmaan om de aarde draaide, een onafgebroken radio reportage van de vlucht van Mal colm Scott Carpenter uitzenden. Op de dag van de vlucht zendt de B.B.C. van twaalf uur 's middags af de reportages uit op twee golf lengten, 464 meter en 194 meter. De B.B.C. neemt de verslagen over van de National Broadcasting Company en vult ze aan met eigen reporta ges van drie verslaggevers: John Crawley en Erik de Mauny in New York en Douglas Stuart in Washing ton. Voor de coördinatie in de Londen- se studio's van B.B.C. zorgt, even als de vorige keer, weer John Snag- ge, die samen met David Wilson in het verloop van de reportage weer Engelse deskundigen commentaar zal vragen. Ook de Voice of America zal weer volledig verslag uitbrengen over de vlucht in tientallen talen en op vele golflengten. NEDERLAND De Nederlandse radio kan niet het verslag van de hele vlucht overnemen. Reportages van de ruimtereis komen namelijk op dezelfde zender, Hilversum L ais de verslagen van het kamerdebat over Nieuw-Guinea. Voor de reportages van de ruimte- vlucht wordt het in de gidsen aange kondigde programma gewijzigd. Er is het volgende, voorlopige schema opge steld: Samenvattingen van het kamerdebat worden uitgezonden om drie uur, om vijf over vijf en om kwart over zes 's middags. Van de verbinding met Cape Canaveral kan gebruik gemaakt worden tussen 3.30 en vier uur. Verder kan zowel het Nieuw-Guinea- debat als de ruimtevlucht ter sprake komen om vijf voor acht, na het korte nieuwsbulletin van acht uur, in de pau ze van het concert om negen uur en in het journaal om 10.40 uur. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Paul Cammermans heeft in ons land niet alleen veel suc ces bij de film, radio en televisie, maar nu ook zijn vrouw gevonden. De acteur gaat begin juli trouwen met de Amsterdamse Loes van Toorn tot voor kort informatrice bij de V.V.V Cammermans, die Belg is, ging in ja nuari 1961 in Amsterdam wonen. Hij speelde in de film Het Mes, in het toneelstuk De getatoueerde roos en verscheidene toneel- en televisiespe len. Hij heeft ook verscheidene stukken geregisseerd. DEN HAAG. Vier jongelui zijn er 'gisteren eindelijk in geslaagd het Haags Gemeentemuseum een glasmo zaïek ,,jadeau te doen. Twee keer leed hun poging voortijdig schipbreuk, de derde duurde zo lang dat zij hun cadeau in een andere hoedanigheid moesten aanbieden dan de bedoeling was. Rodrigo Breukelaar, Leon Terol Jaap Krans en Robert Poldervaart kiwaimen namelijk op het idee een mozaïek voor het gemeentemuseum te maken toen zij leerlingen waren op d-e Haagse Rembrandtschool. De eer ste twee hebben zij daar ook gemaakt, maar het eerste mozaïek brak toen het bijna klaar was en het tweede sneuvelde bij een inbraak in hun school. Zo kwam het dat ze al oud-leer ling waren toen het derde mozaïek gereed kwam. Gisteren hebben ze het aangeboden. De adjunct-directrice van het mu seum, dr. B. Jansen, zei dat ze blij wiasAm, ?*et geschenk en dat het een plaats krijgt in de werkplaats voor ae jeugd die in de nieuwe vleugel van het museum wordt gebouwd. De vier makers van het mozaïek kregen een boekje tot dank.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9