SAMEN IN HET MODERNSIÈ WASMIDDEL Geslaagde leerkrachtendag landbouwhuishoudonderwijs Veere loste schuld af uit tijd van Napoleon TYPISTE Romig-zacht en toch pittig... zo'n tomatensoep maakt u samen! zondag-soep voor elke dag Al uw wensen in één wasmiddel vervuld: Radion Rekord. 't Wast helder-wit èn veilig-zacht. En bovendien... 't werkt vlot, modern! Kies voortaan Radion Rekord! ZEEUWSCH DAGBLAD een goed idee voor de picknick op Hemelvaartsdag EIEREN: Bezinning over de leerstof Discussie Autobotsing op de rijksweg bij Schore Bouwactiviteit in St.-Aimaland Geen spanning Adverteren doet U pas goed, als U het vaak en regelmatig in het "doet. Donderdag 24 mei 1962 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. .6 HELDER-WIT Geen zinkzeepvlekken, geen kalkzeepvlekken. Alles helder, helder-wit. Ideaal voor modern wassen in de wasmachine! VEILIG-ZACHT Rijk, welig schuim; lekker vol, zacht sop. U herkent meteen de veilige zachtheid van Radion. VLOT-MODERN Poeder, dat niet stuift lekker geurt en metéén oplost. Geen papje meer maken. Spoelen in warm óf koud water, 't Is de moderne manier van wassen. RR 108.5K.275.65 KORTGENE. Tachtig- Ieraren en leraressen van het landbouwhuishoud onderwijs van de Z.L.M. hebben giste ren deelgenomen aan de „leerkrachten- dag", waarvan de plaats van handeling grotendeels was bepaald tot de „Stads- wijnkelder" in Kortgene. De ernstige noot van deze dag vormde een cause rie van de inspectrice bij het nijver heidsonderwijs, mejuffrouw M. W. Schut, over een goede leergang voor al le vakken, terwijl een excursie over N.-Beveland in de middaguren de nood zakelijke verpozing bracht. De dag werd geopend door de heer B H. G. ter Haar Romeny, voorzitter van de commissie voor het landbouw onderwijs van de Z.L.M., die o.m. de inspectrice, mej. Schut, en burgemees ter A. A. Schuit van Kortgene en diens echtgenote verwelkomde. Mejuffrouw Schut gaf hierna een uit eenzeting over de begrippen leerplan en leergang. Zij beklemtoonde in dit verband de noodzaak bij het opstellen van de leergang een ander woord voor-„planning" van de lesuren re kening te houden met verscheidene fac toren, zoals de streek waaruit de leer lingen komen, het budget, het jaargetij de, en de vervolgopleiding. Wat het laatste betreft: de Ina-s-opleiding (in richtingsassistente) is ook een voorbe reiding voor het verpleegstersberoep en als zodanig neemt de scheikunde voor deze leerlingen een belangrijke plaats in op het rooster. Mejuffrouw Schut deelde o.m. nog mee, dat september a.s. de twee jaar durende huisnaaisteropleiding zal wor den vervangen door een eenjarige cur sus naaldvakopleiding, waarop aanslui tend een tweejarige cursus costumière en een jaar coupeuse-opleiding. Zij wees er verder op dat in deze tijd de landbouwhuishoudschool een voorbereiding kan zijn voor een bepaald beroep. De algemene vorming speelt daarom een belangrijke rol in de oplei ding. Voor een gezamenlijke bezinning over de leerstof werden hierna min of Nederlagentornool AZVV AXEL. Zaterdag 26 mei start A.Z.V.V. te Axel met het door deze vereniging georganiseerde nederlagen- tornooi. Als tegenstander in deze eer ste wedstrijd zal fungeren Wemeldinge I. Ter oriëntatie delen wij mede dat het eerste elftal van Wemeldinge speelt in de vierde klasse Zuid b. meer als experiment vier discussie groepen gevormd t.w. een Vavo (vér der algemeen vormend onderwijs), tuinbouw, huiwhoudvatoken en naaldvak- kengroep. Voor de lunch richtte burgemeester A. A. Schuit van Kortgene het woord tot de aanwezigen, waarbij hij een schets gaf van de ontwikkeling van Noord-Beveland. Nadat mej. Schut de discussie had besloten, bood de heer Ter Haar Romeny haar een geschenk aan in de vorm van een Noord-Beve- landse knoop, terwijl hij de directrice van de ontvangende school in Kortgene, mejuffrouw M. W. den Engelsen een boek overhandigde. Hij gaf kennelijk het sein tot een ..cadeauregen", want mevrouw M. W. Zandee, directrice van de landbouwhuishoudschool te Terneu- zen bood mej. A. van der Leeden, con sulente van de Z.L.M. en mej. Den En gelsen eveneens een geschenk aan na mens de leraren en leraressen. In de middaguren werd de Veeredam en de vismijn te Colijnsplaat in autobussen bezocht. SCHORE. Een autobus van de A.M.Z. bestuurd door C.S. uit Kruinin- gen en rijdend in de richting van de Vlakkebrug moest op de rijksweg stop pen voor het verkeerslicht, dat op rood sprong. Ter plaatse worden werkzaam heden uitgevoerd. Op het laatste mo ment werd de bus ingehaald en gepas seerd door een bestelwagen, bestuurd door A. E. uit Tilburg. De bestelwagen ging vlak voor de bus rijden, die daar door moest remmen en stoppen. Voor deze handeling was echter niet vol doende tijd meer over; een botsing bleef dan ook niet uit. Beide wagens liepen schade op. Interkerkelijke zangdienst SCHOONDIJKE.' Als een soort voorbode van de tentacties die in Bres- kens (van 20 tot en met 24 juni) en in Waterlandkerkje (van 28 juni tot en met 1 juli) worden gehouden, belegt men in Schoondijke op zaterdag 26 mei a.s. een samenkomst die het karakter zal dragen van een interkerkelijke zangdienst. De dienst wordt gehouden in de Ned. herv. kerk en begint om ze ven uur. Zij staat o.l.v.'ds. H. A. van Bottenburg, gereformeerd predikant te Schoondijke, en ds. P. A. L. Brinkman, hervormd predikant aldaar. Het kerkor gel wordt bespeeld door Arie Karre- man uit Oostburg. De gehele dienst zal ongeveer een uut duren. ST. ANNALAND. In deze gemeen te wordt de laatste maanden een aan zienlijtoe bouwcapaciteit ontwikkeld. In de; Kloosterstraat worden op Ihet ogen blik vier woningwetwoningen gebouwd en in het verlengde van de Schoolstraat zullen diverse woningen verrijzen. Een woning is daar reeds betrokken door de familie Rijnberg. In 'het nieuwe gedeelte van het uit breidingsplan wondt thans een gedeelte van de nieuwe verlengde Zuidstraat van klinkens voorzien. Ook de gymnastiekvereniging W.I.K. heeft gebouwd. Aan de zuidzijde van het dorpshuls is een rechthoekig gebouw verrezen, waarin de turntoestellen kun nen worden opgeborgen. De vereniging heeft een tweede brug en een paard aangeschaft. De jonge kerkgroepen van Wemel dinge en Biezelinge hebben dinsdag avond in Biezelinge een gecombineerde vergadering gehouden o.l.v. ds. A. Sie- ders, Deze sprak over de leer van Boeddha, een onderwerp waarop een zeer goede discussie volgde. Verd'er was er een groapssipel o.l.v. de groep Biezelinge. Mevr. Zuidweg-v. d. Vliet hield de dagsluiting. De Chr. kleuterschool in St. Anna- land heeft een kijkavond gehouden. Er was veel belangstelling. VEERE. Op het stadhuis van Veere is gisteren een schuld uitgeloot die nog stamt uit de Napoleontische tijd. Het onkreuk bare geweten van de stad ge doogt blijkbaar niet dat haar in woners op de een of andere ma nier onrecht wordt aangedaan, ook al is dat onrecht dan rijke lijk verjaard. Hoe het ook zij, de nabestaanden van de toenma lige Veerenaars kunnen nu nog een klein (soms een heel klein) douceurtje in de wacht slepen. Het is te verstaan dat de meeste schuldeisers echter wegblijven om de simpele reden dat ze er niet meer zijn. De ceremonie van het uitloten had niet meer de spanning die het in vroeiger dagen gehad moet heb ben. Toen immers werd aan de mo len gedraaid en de enkele nummers die uitgeloot werden verschaften een spaarzame vreugde omdat de gelukkigen weinig in getal waren terwijl de grote massa opnieuw een jaar moest wachten alvorens er weer een kans kwam. De „mini mum-huishouding" in die vergleden jaren maakte de som van tien gul den bovendien tot een aanzienlijk bedrag waarvan een groot gez.n meer dan een week kon (of moest) rondkomen. Het gemeentebestuur van Veere heeft gisteren een eind gemaakt aan die jaarlijks weerkerende lo ting. De groten houten trommel waarin nog 1090 loten aanwezig wa ren werd pardoes op z'n kop gezet. Een stapel perkament-achtige pa piertjes, keurig beschreven en elk met twee droppels lak dichtge maakt lag op de groene tafel. Restant-schuld van de stad Veere, eertijds een doodernstige zaak. thans echter weinig meer dan een formaliteit. In feite is de schuld die de voor die tijd astronomische som van .37.078 gulden groot was, ontstaan gedurende de Franse overheersing, toen de stad Veere financieel in een dieptepunt zat. De schuldeisers wa ren meestal mensen die leveranties aan de gemeente hadden gedaan of zelfs werk hadden verricht en hnn rechtmatig loon nooit hadden gekre gen. Maar toen de Franse dictator vei lig „achter slot en grendel" zat wer den deze schulden voldaan met z.g. kansbiljetten van tien gulden. Dit hield in dat iedereen tenminste de kans had zijn papiertje te gelege ner tijd te kunnen verzilveren. Veere zat echter nog steeds krap in de „slappe was", zodat volgens het plan, goedgekeurd door minister van binnenlandse zaken en waterstaat bij resolutie van 3 oktober 1822, jaarlijks vijftig num mers werden uitgeloot. Dit bete kende dus dat de schuld jaarlijks met 500 gulden afnam. Later be gon men nog meer te knijpen en werden slechts 30 nummers en al gauw 10 nummers per jaar uitge loot. De schuldeisers konden toen zo langzamerhand hoop koesteren voor de nazaten van hun achter kleinkinderen. In 1958 nam de raad van Veere het initiatief om een beetje op te schieten en 100 obligaties per jaar uit te loten. De ervaring leerde al gauw dat bij d,e uitloting van deze 1000 gulden slechts biljetten tot een bedrag van 3 a 400 gulden ter ver zilvering werden aangeboden. Thans heeft men met de hele kwestie ge dane zaken gemaakt. Precies 1090 lootjes vielen gistermorgen op de groene tafel. Daarnaast lag een soort kasboek, met op het schutblad de vergeelde maar verheven woor- den: „Register van inschrijvingen voor de achterstallige loopende schulden der stad Veere goedge keurd bij dispositie van zijne ex cellentie minister van binnenland- sche zaken van den 27 junij 1827." Dan volgen de namen, honder den namen, met fraaie krullet ters neergeschreven in een stil gemeentehuis... Het dagelijks bestuur van het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland roept solli citanten op voor de betrekking van ter griffie van het waterschap. Aanstelling zal geschieden op arbeidscontract. Maandwedde: 231.26 tot 331,58 (exclusief 4 vakantietoelage en eventuele huurcompen- satie.) Beneden 21-jarige leeftijd wordt jeugdaftrek toegepast. Vereist is het diploma typen, terwijl het diploma U.L.O. tot aanbeveling strekt. Sollicitaties in te zenden vóór 10 juni a.s. aan de dijkgraaf. Grote Markt 3 te Goes. TWWYWWWYVVVVWyyyyyyyv^VVYYYYYYY' lAAAAAAAAAAt Nederlands produkt, bereid door Cosmonda Voedingsmiddelen N.V., loosdrcehe, in licentie en onder controle va» Knorr A.G., Thayngen» Zwitserland die hec recept onder exclusiviteit heeft afgestaan. Meesterlijk is ook dit recept van de chef-kok van Knorr. Proef de uitgezochte, zongerijpte tomaten in de romig-zachte soep, culinair gekruid. Knorr Toma tensoep is uw kookkunst waard. U maakt die Knorr soep af... en hoè! En bedenk: elk Knorr recept is door 600 Nederlandse huisvrouwen vooraf gekeurd, geproefd, uitmuntend bevonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 6