AUSTRALIË: LANDINGEN VAN PARA'S AGRESSIE Evacuees: terug naar Nederland Nederlands diner in Weens paleis van Thant op Nederland en Indonesië NA TWEEDE BEET: BOLTINI WIL ZIJN BERENGROEP KWIJT -I Levenslang voor Salan MINISTER LUNS EERDER TERUG DEBAT OVER NW.-GUINEA OP TELEVISIE Dompteur Althoff aan dood ontsnapt V erkiezingsduel in bloementuin Zieke prinses vandaag mee naar huis Vandaag reis van Carpenter om de aarde C.C.O. VRAAGT MEER SUBSIDIE De BiltKoud Verkoop Navarra ging niet door Staking in Parijs aangekondigd PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Donderdag 24 mei 1962 Onpartijdig V.S.: plan-Bunker! Subandrio: bevel PRIJS RECLAMEFILMS VOOR A. BROSENS ECHT EN NAMAAK Gasten keken ogen uit bij schat van bloemen NA VIJFTIEN MAAL UITSTEL TERECHT GESTELD Europese Beweging tegen Frans plan LAATSTE NIEUWS Waarschuwing tegen roken in Engeland Het weer overal IN HOOFDSTAD MEER DODEN IN VERKEER Nog geen voorschriften voor geluidsisolatie Directeur. JACQ. DE SMIT; Chefred.: G. J. Breuker. Kantoren te: Middelburg, Plein 1940 nrs. 6—8, Postbus 26. Giro 116666, telefoon 01180—2009 en 4469. Goes, Lange Vorststraat 84, Postbus 4, telefoon 01100—6901. Vlissingen, Nieuwendijk 33, Postbus 24, telefoon 01184—3224. Terneuzen, Nieuwstraat 40, Postbus 53, telefoon 01150—3189, Zierikzee, Havenpark 24, telefoon 01110—2991. Zeeuwsch Dagblad Losse nummers 13 cent Abonnementsprijs f 0,62 p. w., 8,06 per kwartaal Advertentietarieven op aanvrage Rubriek Kabouters 7 cent per woord met een minimum van 1, 17e JAARGANG No. 5063 DRINGEND BEROEP DEN HAAG. De secretaris-generaal van de Uno. Oe Thant, heeft president Soekarno en minister-president De Quay dringend gevraagd het overleg over Nieuw-Guinea te hervatten. Hij deed dat in twee gelijkluidende telegrammen aan de regeringshoofden, nadat hij een onderhoud van veertig minuten had gehad met Ellsworth Bunker, „derde man" hij het indertijd afgebroken Nederlands-Indonesische vooroverleg. Eerder had Oe Thant de voor- t stellen, die minister-president De Quay in zijn aan hem gerichte brief had gedaan, verworpen. Oe Thant schreef dat het er op zou lijken of hij partij had gekozen in het Nederlands-Indonesische geschil, wanneer hij Indonesië op dit ogenblik zou vragen zich te matigen. Wel zag hij in de thans gegroeide toestand aanlei ding zowel Nederland als Indo nesië te vragen zich te onthou den van agressieve handelingen. Voorts deelde Oe Thant mee dat het hem alleen mogelijk zou zijn waarne mers naar Nieuw-Guinea te sturen wanneer ook Indonesië daarom zou vraigen. Onze correspondent te New York meldt in aansluiting hierop: Uit Oe Thans antwoord valt op te maken dat hij nog steeds angstvallig vasthoudt aan de opvatting dat hij een strikt onpar tijdig standpunt dient te handhaven en dat hij moet vermijden de Uno direct in het conflict te mengen, Er wordt wel eens gezegd dat Oe Thant persoonlijk meer sympathie voor de Nederlandse houding zou hebben dan voor de Indonesische, maar uit zijn antwoord blijkt daar dan toch niets meer van. Uit zijn antwoord aan pre mier De Quay zou men zelfs eerder de indruk kunnen krijgen dat hij overhelt naar de erkenning van het bestaan van een geschil over de soevereiniteit over westelijk Nieuw-Guinea. President Kennedy heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten ..zeer bezorgd zouden zijn wanneer het Nederlands-Indonesische geschil zou ontaarden in een volledig militair con flict. Hij liet blijken dat hem nog al tijd veel gelegen was aan het plan- Bunker. Intussen heeft de Australische pre mier Menzies gisteren de landingen van Indonesische parachutisten op Nieuw-Guinea bestempeld als agressie. Hij toonde zich zeer teleurgesteld dat Indonesië het herhaaldelijk aan Austra lië gegeven woord dat geen gebruik zou worden gemaakt van geweld, heeft ge schonden. Niettemin kondigde hij aan dat de Australische minister van defen sie binnenkort een beleefdheidsbezoek aan Indonesië zal brengen. In Djarkarta heeft minister Suban drio gisteren gezegd dat uitvoering van president Soekarno's „volksbevel" thans de enige mogelijkheid lijkt de kwestie Nieuw-Guinea op te lossen. Op de vraag of onderhandelingen nu uitge sloten waren, antwoordde hij: Dat hangt van de Nederlanders af. Subandrio deelde dat mee na een „stafbespreking" op het presidentiële paleis. Daar had een uitgelaten stem ming geheerst, want de Indonesische radio en de persbureaus meldden voortdurend militaire successen. Over de wensen, die de Papoea's volgens de Nederlanders hebben, zei Subrandio: In het verleden hebben de Nederlanders de Indonesische repu bliek gesteld tegenover stromannen „en we weten allen wat hun lot is geweest". Subrandio doelde op men sen als sultan Hamid en Anak Agoeng, die met Sjahrir. Roem en anderen in de gevangenis zitten. De stromannen van toen. aldus Su brandio. waren bovendien mensen van groter kaliber dan de Nederlandse me destanders in Nieuw-Guinea. „wij doen een beroep op de Irianen om zich niet achter deze stromannen te stel len, die alleen maar onheil over hen kunnen brengen." BUSSUM. In hvee extra uitzen dingen zendt de N.TS. vandaag repor- tageflitsen uit van het Nieuw-Gumea- debat in de Tweede Kamer, dat van middag om drie uur begint. De reportages worden op beeldband opgenomen en komen tussen half acht en acht uur en tussen elf uur en half twaalf op het scherm. Het is mogelijk dat de laatste uit zending wordt verlengd of eventueel aangevuld met een rechtstreeks beeld- verslag. Ais het debat vrijdag nog wordt voortgezet zal de N.T.S. nagaan of ook hiervan een verslag op de televisie kan worden gegeven. Met zijn toestemming tot deze korte reportages is de voorzitter van de Tv/ecde Kamer voor het eerst afge weken van zijn eis dat kamerdebatten in hun geheel moeten worden uitge zonden. De N.T.S. hoopt dat met deze regeling een gunstig precedent is ge schapen, zodat dergelijke uitzendingen ook in de toekomst mogelijk zal zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HELDER. Weer heeft een beer van circus Boltini een mens aangevallen. Was zaterdag de zange res Ria Kuyken het doelwit, deze keer was het de dompteur zelf. De tweede beer viel de dompteur Althoff aan tijdens de avondvoor stelling van dinsdag. De directeur, Toni Boltini, heeft gistermiddag be sloten zijn hele berengroep te likwi- deren. Hij heeft de laatste twee beren gratis aangeboden aan dierenparken die hij bereid is vijfhonderd gulden toe te geven. Artis in Amsterdam en Blijdorp in Rotterdam hebben hem inmiddels doen weten dat zij niet bereid zijn de twee beren in ontvangst te nemen, i „Ik zal tien dagen wachten", zegt de heer Boltini. „Is er dan nog geen dierenpark gekomen dat hen wil heb ben, dan zal ik ze af moeten laten maken. Voor mijn circus zijn ze te onbetrouwbaar geworden." WAAROM? Bobbie Althoff 33 jaar, tien jaar temmer van wilde dieren is de doodschrik weer helemaal te boven, maar hij tobt over een probleem: „Waarom heeft de beer Mike hem na vier jaar vriendschap plotseling aan gevallen Ik heb er geen ogenblik over gepiekerd dat de beren ook mij zouden aanvallen", vertelt hij in een taal die uit vele landen tezamen is gevoegd. „Zoals u weet had Toni Boltini het berennummer na het incident in Haarlem met Ria van he tprogramma genomen. Maar dinsdagavond waren hier in Den Helder enkele deskundigen in de tent en die wilden weten hoe de beren waren. Om hen te overtuigen, dat de aanval op Ria echt een ver gissing van een van de beren was ge weest, bracht ik de twee nu nog levende beren in de piste, gewoon tijdens de voorstelling met de tent vol mensen. „Alles ging gewoon: ik gaf ze suiker en een flesje chocomel. Toen nam ik Mike bij een poot en leidde hem door de piste. Hij ging weer kalm naar zijn tabouretje terug. Plotseling schoot hij met de kop vooruit op me af. Zijn muil kreeg mijn rechterbeen beet. maar voordat hij kon doorbijten, rukte ik zijn bek open". Hij werd natuurlijk kwaad en smeet me op de grond. Het werden een paar eindeloze seconden, maar tenslotte er kende hij me weer als zijn baas en trok zich terug. Om het vreselijk ge schrokken publiek gerust te stellen, ging ik weer naar hem toe, gaf hem wat suiker en zei: Foei Mike, kijk nu eens, wat je hebt gedaan. Je hebt mijn hele broek kapot gemaakt en ik bloed ook nog". GERED „Mike scheen volkomen kalm en ik aaide hem over de kop. Toen sloeg hij voor de tweede keer toe. Voordat ik iets kon doen. had hij zijn tanden in mijn hals gezet. Ik kon met mijn han den niets meer doen en voelde echt dat het einde was gekomen. Ik heb mijn leven te danken aan mijn assistent Peter Horst". „Zo gauw als de beer me de tweede keer te pakken nam, sprong hij toe ,en sloeg hem op de neus. Nuja, het is erg triest. Ik heb de beren eerst naai; ■JfBobbie Althoff bij de beer, die hem aan het randje van de dood bracht: „Als een dierentuin haar nu maar wil hebben Peter Horst sloeg de beer Mike we.g, toen zijn slagtand nog maar één centimeter van Bobbie Althoff's nekwervel was. hun hok gebracht en ben toen naar het ziekenhuis gegaan". „De ene tand was precies langs de slagader gegleden en de andere tand was nog geen centimeter van de nek wervel verwijderd geweest. Goed, ik kreeg spuitjes en hechtingen. Toen moest ik vlug terug, want anders was ik te laat geweest voor m'n olifanten nummer." Tom Boltini zit wat verdrietig in zijn wagen. Hij wijst op een stapel brieven: Tientallen anonieme, brieven van men sen, die mij alles verwijten, omdat ik Pimmy heb laten doodschieten. Ik heb het toch gedaan voor de veiligheid van miin mensen en van het publiek. Nu zeg ik tegen Artis en tegen Blij dorp: Hier, jullie mogen mijn twee beren voor niets hebben en ik wil nog vijfhonderd gulden toe geven. Als nu ieder dierenpark nee zegt, ben ik dan een onmens, als ik over enkele weken moet besluiten de dieren af te maken, omdat ik ze niet langer in mijn trein vertroöw? AMSTERDAM Op de reclamefilm- dag. die gisteren te Amsterdam is ge houden, is de filmprijs van het Genoöt- schap voor reclame uitgereikt aan Al- bert Brosens voor zijn film B.P. Deze film is gemaakt in opdracht van do B.P.M. De jury die de prijs toekende, heeft in de ingezonden films een zekere mat heid geconstateerd* HOLLANDIA (UPI) De mees ten van de achthonderd evacuees die gisteren uit zeven steden en dorpen in het zuiden van Nieuw-Guinea in het noorden van het eiland zijn aan gekomen, willen terug naar Neder land. „We willen ook, dat onze mannen van hun posten worden te ruggetrokken", zeiden de meeste vrouwen. Een ambtenaar vertelde: „De mees ten willen naar huis. Zij menen dat de kans op een onbezorgd bestaan in Nieuw-Guinea door de landingen van Indonesisohe parachutisten is verke ken". Veel vrouwen die naar Biak waren gebracht, begonnen meteen formulieren in te vullen om de terugreis naar Ne derland aan te vragen. Er werd gepro testeerd, toen een aantal van hen ver der moest reizen naar Manokvvari. Ze wilden in de buurt van het vliegveld van Biak blijven. Dat is het enige, van waar de K.L.M. met vliegtuigen van het type DC-8 naar Nederland vliegt. Niet bang In Fak-Fak zijn zeventien vrouwen, onder wie acht rooms-katholieke zus ters. achtergebleven. De zusters hadden de leiding van de meisjesschool. „Het betekent voor ons natuurlijk meer werk", zei één van de vrouwen. „Maar we zijn voor werk niet bang; voor In donesiërs zijn we het evenmin". Honderdvijftig vrouwen en kinderen zijn uit Fak-Fak geëvacueerd. Zij zijn weggebracht door de Karossa, een schip van de K.P.M. De honderd leerlingen van de meis jesschool zijn met landingsboten naar hun dorpen teruggebracht. DEN IJPAAG Het grote debat dat vandaag in' de Tweede Kamer over de kwestie-Nieuw-Guinea zal worden gehouden, wierp gisteren zijn schaduw al vooruit. Zo besloot minister Luns een dag eerder uit Wenen terug te keren dan aanvankelijk de bedoeling was geweest. Hij zou oorspronkelijk vanmiddag pas terugkeren, tegelijk met de koninklijke familie. In Den Haag vergaderde gisteren de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. met minister-president De Quay en met de staatssecretarissen Bot en De Jong. Het laat zich raden dat daarbij is gesproken over Nieuw-Guinea. Zo men weet heeft de leider van de fractie, dr. De Kort, deze week gepleit voor aan vaarding van het plan-Bunker. ZWOLLE (ANP) Op verzoek van B. en W. zal bij de militaire taptoe die 2 juni in Zwolle zal wor den gehouden geen gevechtsdemon stratie worden gegeven. B. en W. hebben de taptoecommissie verzocht dit onderdeel van het programma te schrappen, omdat „nu in een deel van het koninkrijk reële gevechts handelingen plaatsvinden het geven van een gevechtsdemonstratie als onderdeel van een feestelijke taptoe minder aanvaardbaar is". Van onze correspondent ZWOLLE Een bloementuintje aan de Tukseweg in Steenwijk is het strijd toneel geworden van een verkiezings duel. Dinsdag stond daar een bord van de Partij van de Arbeid, dat woensdag ochtend opeens „verkleurd" bleek tot een affiche van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. De tuin hoort zo op het oog bij de woning van me vrouw A. GroeneveldStooker, die de P. v. d. A. een goed hart toedraagt. Haar buurman en huiseigenaar H. Ko ning (vierde op de kandidatenlijst van de V.V.D.) meent echter dat dit zijn terrein is, waar mevrouw Groeneveld wel bloempjes maar geen borden van de P. v. d. A. mag planten. Hij heeft de rode bloem dan ook geplukt en op zijn erf opgeborgen. Wie er het bord van de V.V.D. voor in de plaats heeft gezet, is officieel niet bekend. WASHINGTON (AP). De 23-jarige Howard Stickney is gisteren in Hunts- ville (Texas) wegens moord op een vrouw op de electrische stoel terecht gesteld. Zijn advocaat, die er vijftien, maal in geslaagd was de executie uit te stellen, heeft ook gisteren nog geprobeerd uit stel te krijgen, doch ditmaal vergeefs. Stickney zou in mei 1958 de 26-jarige mevrouw Shirley Barnes hebben ver moord. Aanvankelijk werden Stickney en de echtgenoot van het slachtoffer van de moord beschuldigd. Een maand later werd echter ook de man dood aangetrof fen. Stickney heeft bekend beide moorden te hebben gepleegd, maar is berecht we. gens de moord op de vrouw, WENEN Prinses Beatrix, voor wie de reis naar Oostenrijk een akelig bezoek is geworden, hééft ook gisteren aan geen enkel pro grammapunt van het staatsbezoek kunnen deelnemen en de hele dag in bed in haar kamer in hotel Im perial doorgebracht. De middenoor ontsteking, die haar maandag hier overviel, is nog steeds niet over en de haar behandelende Weense spe cialist dr. Ortner heeft me gezegd: „We nemen uiteraard geen enkel risico, maar ik denk wel dat de Prinses donderdag mee naar huis mag. vliegen." POCKETBOOKS Uit de naaste omgeving van de Prinses is het bijzonder moeilijk enige inlichting te krijgen en ieder een zegt niet te weten wat er gaat gebeuren. Toch heb ik mogen be* luis'teren, dat men aanneemt dat prinses Beatrix vandaag inderdaad in de Friendship mee naar Neder land vliegt want zij zelf wil na twee dagen -pocketbooks lezen in hotel Imperial niets liever. Gisteren heeft jonkvrouwe C. E. B. Röell haar gezelschap gehouden, terwijl haar ouders en zusje buiten Wenen bezoeken aflegden en gister middag hebben vier Nederlandse vrienden en vriendinnen van de prinses, die toevallig in Wenen waren, haar opgezocht. TWEE INJECTIES Penicilline is het middel dat ook hier door dr- Ortner is gebruikt en gisteravond laat, toen het galadiner al aan de gang was, hoorde ik nog dat het de bedoeling was de prinses 's avonds en vanochtend een in jectie te geven, zodat ook zij om tien uur vandaag met het vliegtuig mee zal kunnen reizen. CAPE CANAVERAL (Reuter. A.P.), Alleen het omslaan van het weer kan vandaag nieuw uitstel van de tocht van de astronaut Malcolm Scott Carpenter in de kunstmaan Aurora-7 om de aarde meebrengen. De lanceer - raket, de kunstmaan en de astronaut werden gisteren in perfecte conditie bevonden na beëindiging van de eerste helft van de befaamde aftelperiode. Er was nog een klein kansje dat uit de richting van het vas teland te veel rook, veroorzaakt door brandend struikgewas, over de lanceerbasis heen zou drijven op het ogenblik van de start. De optische waarnemingen tijdens de eerste kritieke ogenblikken na de start zouden daardoor te veel in het gedrang kunnen komen. De hoop was daarom gisteren gevestigd op een gun stige windrichting. De branden woed den in de Everglades, een woest moe rassig gebied in het centrale deel van het schiereiland Florida. De Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) hield er rekening mede dat de lanceer- raket, een Atlas die het nummer 107-D draagt, om zes uur in de ochtend (twaalf uur Ned. tijd) met de kunst maan van Carpenter „in top" van start zou kunnen gaan. Mocht de start meer dan twee en een half uur vertraagd worden dan zou Carpenter maar twee maal in plaats van driemaal om de aarde kunnen draaien. Bij een start na half elf in de ochtend zou er slechts tijd voor maar een omloop resten. Carpenter Van onze redactie economie ROTTERDAM Het Consumenten contact orgaan (C.C.O.) heeft meer geld nodig. De subsidie van 50.000 gulden die het Rijk verleent, is niet meer voldoende om het vergelijkend warenonderzoek voort te zetten op de wijze die het belang van de consument vereist. In totaal geeft het rijk ruim 2,7 mil joen gulden aan organisaties die zich be zig houden met de voorlichting van de consumenten. Hoewel het C.C.O. het be lang van die organisaties niet betwist, meent het dat aanspraak gemaakt kan worden op een hogere toelage. In het jaarverslag over 1961 schrijft het C.C.O. dat ondanks de prijspolitiek van minister De Pous nog vele „ver sluierde prijsverhogingen" plaats hebben. Dergelijke verhogingen komen niet tot uitdrukking in het prijsindexcijfer. Dit cijfer is gebaseerd op de prijzen en een goederenpakket uit 1951. Inmiddels zijn er vele nieuwe artikelen op de markt verschenen, terwijl oude vaak niet meer te krijgen zijn. Een recentere basis voor het prijsindexcijfer is daarom gewenst. DEN HAAG. De Europese Bewe ging in Nederland veroordeelt de plan nen die president de Gaulle heeft ont worpen voor een politieke unie van de landen die zijn aangesloten bij de Euro pese Economische Gemeenschap. In plaats van het „Europa der vader landen" van de Gaulle ziet de beweging liever een hechtere samenwerking tus sen de Zes die zou moeten resulteren in een politieke integratie. In het program dat zaterdag op een congres in Rotterdam zal worden be sproken, wordt gepleit voor samenvoe ging van de drie uitvoerende organen tot één orgaan, en voor aansluiting van Engeland, door P. W. Russel WENEN. Grandioos is het enige antwoord dat zich leent om aan te geven hoe het gala diner was dat kpningin Juliana en prins Bernhard gisteravond in het Weense Pallavicini-paleis aan hun gastheer president dr. Adolf Scharf hebben aangebo den aan het slot van het drie daagse staatsiebezoek van het Nederlandse vorstenpaar aan de Oostenrijkse republiek. Twaalfhonderd rode en gele rozen, kersvers uit Nederland per vliegtuig aangevoerd, sierden de dinertafel waar op tussen het zilveren bestek met het Nederlandse wapen in de loop van de avond 450 stuks van het porseleinen Sèvres-servies hun plaats vonden. De heldere kippensoep aan het begin, de aardbeien met slagroom aan het einde, en de tajbot, de lamsbout, de spercie- boontjes en het ijs, die 25 ook uit Ne derland overgekomen lakeien van Soest- dijk daar tussenin serveerden zij wer den alle beschenen door de vijf gouden lichtkronen in de eetzaal van het in een Keukenhof herschapen Pallavicini- paleis. TRAP VOL ROZEN De Oostenrijkse gasten die tegen acht uur gisteravond in het paleis naar binnen wandelden, keken hun ogen uit naar het werk van vijf Nederlandse bloemisten, o.l.v. de heer Anton de Zoeten uit Amsterdam. Vlak voor het diner begon, gaf maarschalk R. van Zinnicq Bergmann mij de gelegenheid de dinerzaal te bekijken. De mensen van de heer De Zoeten legden de laat ste hand aan de tafelversiering rond een verguld Engels middenplateau. „Ik kan geen paleis versieren als ik het niet gezien heb en daarom vloog ik een maand geleden op een dag op en neer naar Wenen", vertelde me de heer De Zoeten. „Toen wist ik het. Alleen op de trap naar boven zijn al twaalfhon derd rozen gezet en in de salon nog eens vierhonderd. Bovendien hebben we drieduizend anjers verwerkt en honderd bougainvilleaplanten. Wist u dat ze die hier niet kennen? Zelfs Weense bloemisten, die ons hielpen, vroegen: Wat is dat?" Het was een volkomen Nederlandse aangelegenheid, dat galadiner gister avond. Alles, ook het Amsterdamse glas werk en de wijnen waren per Friend ship uit Nederland gekomen, net zoals het vijf man sterke strijkje van de mari- nierskaoel, dat gistermiddag arriveerde. In de keuken van het paleis zwaaide chefkok Anton van der Linden van Soestdijk de scepter en Nederlandse rechercheurs stonden links en rechts in hoekjes opgesteld. Toen dan rond half twaalf het gala diner was afgelopen en president Scharf zijn vorstelijke gasten voor de laatste keer in deze dagen een goede nacht had gewenst, toen men nog nagenoot van de gisteren gemaakte boottocht over de Donau op dat moment zuchtten ook de mensen van het Oostenrijkse proto col omdat het allemaal zo goed en zon der moeilijkheden was verlopen. En vanochtend, or.i tien uur, vertrekt de Koninklijke familie dan weer van het Weense vliegveld Schweehat naar Nederland. Niet in één, maar in twee vliegtuigen deze keer en die beslissing heeft velen, in de naaste omgeving van koningin Juliana, een gevoel van op luchting gegeven- Men zie verder de rubriek Als u me opslag geeft, doe ik hem in een kindertehuis! WASHINGTON Presi dent Kennedy heeft bekend gemaakt dat de Verenigde Staten enige duizenden Chi nese vluchtelingen uit Hong kong zullen opnemen. gehoord op pag. 2 LONDEN Het Britse ministerie van gezondheid is gisteren begonnen met het verspreiden van aanplakbiljetten die de mensen waarschuwen tegen de geva ren van roken. Op de biljetten, die een zwarte ach tergrond hebben, staat in rood en wit te lezen: „Gevaar. Hoe meer sigaretten u rookt, hoe groter het gevaar wordt van dood door longkanker, chronische bronchitis of een hartkwaal. U bent ge waarschuwd". De weersverwachting van het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot vanavond: Wisselende be wolking met hier \en daar een bui. Matige tot krach- tige, aan de kust aanvankelijk nog harde noordweste lijke wind. Koud weer. MIESJE: Hoe heb ben ze jou kun nen uitbroeien, met die kou? 25 mei: zon op 4.34, zon onder 20.40; maan op 0.59. maan onder 10.12. weer wind max.t. n.sl. Helsinki geh.bew. ZZW li 3 Stockholm regen z 14 2 Oslo h.bew. stil 12 7 Kopenh. h.bew. W 14 0.2 Aberdeen zw.bew. WNW 13 0 Londen h.bew. W 16 0.2 A'dam l.bew. W 14 0 Brussel zw.bew. W 16 0 Luxemb. zw.bew. W 14 0.6 Parijs h.bew. w 17 0 Bordeaux zw.bew. N 20 0 Grenoble zw.bew. NW 22 0 Nice h.bew. zw 19 0 Berlijn zw.bew. WNW 17 0 Frankfurt zw.bew. w 19 0.1 Mtinchen zw.bew. NNW 21 0 Zürich regen NNO 10 0.1 Genève zw.bew. W 20 0 Locarno h.bew. stil 23 0 Wenen onbew. zzo 24 0 Innsbruck h.bew. O 26 0 Belgrado onweer NNO 26 0 Athene l.bew. NO 28 0 Rome onbew. WZW 23 0 Ajaccio onbew. WZW 20 0 Madrid l.bew. stil 29 0 Mallorca onbew. ZZW 24 0 Lissabon l.bew. NW 26 7 Van onze correspondent PARIJS. Mr. Tixier-Vignan- cour is erin geslaagd het hoofd van Salan te redden. Na beraad slagingen die bijna drie uur duurden kwam de Krijgsraad tot de slotsom dat Salan schuldig was op alle punten van de aan klacht, doch hij nam verzachten de omstandigheden in aanmer» king. Salan werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Het publiek in de zaal van het Paleis van justitie zong de Mar seillaise toen de president het vonnis voorlas. Eerder op de dag had de advo caat-generaal de doodstraf geëist. ROTTERDAM. De publieke ver koop van het Argentijnse vrachtschip Navarra is gisteren niet doorgegaan. De reder heeft de schuldeisers op het laatste nippertje de mogelijkheid van een schikking in het vooruitzicht ge steld. De Navarra is een Lilbertysohip van zevenduizend ton. Op 10 januari werd- het in Vlissingen aan de ketting ge legd. Het was beladen met schulden. Er was zelfs geen geld voor eten voor de 'bemanning. Het schip was op weg naar Antwerpen, maar het werd daar niet toegelaten. Eerst moest een ga rantiesom worden betaald. De schuldeisers hebben de publieke verkoop afgelast, omdat het meren deel van hen er met een schikking- waarschijnlijk beter afkomt. Bij de verkoop zouden vermoedelijk 'alleen de bevoorrechte schuldeisers aan hun trekken zijn gekomen. De Navarra ligt op het ogenblik aan de ketting in de Waalhaven te Rotter dam. AMSTERDAM. In de eerste vier maanden van dit jaar heeft het ver keer in Amsterdam bijna veertig pro cent meer levens geëist dan in de zelf. de periode van het vorige jaar: er vie len 24 doden tegen het vorige jaar acht tien. In de maand april gebeurden er in Am sterdam. 2.345 .geregistreerde ongeluk ken, 25 meer dan vorig jaar april. Het aantal dioden en gewonden bedroeg de afgelopen maand 210, of bijna de helft van het aantal mensen dat bij de onge lukken was betrokken. Vorig jaar april werden 181 doden en zwaar gewonden geregistreerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De ministers Van Aartsen (bouwnijverheid), Zijistra (fi nanciën) en Beerman (justitie) menen dat zij zeker op dit moment de gemeen ten nog niet er toe moeten verplichten om voorschriften over geluidsisolatie in hun bouwverordening op te nemen. Dat delen zij de Eerste Kamer mee in hun memorie van antwoord op het wetsont werp voor een nieuwe woningwet. Er zal voorlopig ook geen bouwwet komen. Voorschriften voor het bouwen treft men in vele wetten aan. Een sa menvatting hiervan in één bouwwet biedt volgens de bewindslieden geen bijzon dere voordelen. PARIJS De arbeiders van de gas- en elektriciteitsbedrijven hebben aange kondigd, dat zi^ de volgende week dins- ■Sj. stakin'g gaan. Deze staking be gint s morgens om zes uur en ein digt s avonds om zes uur. Tot nu toe heeft een elektriciteitssta- fcmg steeds stilstand van de metro en van het buurtverkeer rondom Parijs meegebracht. Van werken zal er die dag voor de meeste Parijzenaars dus niets kunnen komen. De meesten blijven dan ook rustig thuis of gaan in het zonnetje zitten. De vatobond van arbeiders in de gas- en elektriciteitsbedrijven eist een loons- verhoging van 11 procen. de Renault-faibrieken ge-hjiiden, tegen het einde van de week verwacht men Vandaag wordt een 24-rursstaking in een nieuwe staking in het Parij.se stads, vervoer (metro en autobussen), ai

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 1