Zelfmoordcomplot wilde met bazooka de Gaulle doden DR. PAARDEKOOPER MAG WEER NAAR BELGIË Evacuatie was goed geregeld R EN NI ES BELANGRIJKE ARRESTATIE BIJ O.A.S. SLEBODIA NOG NIET GEPAKT PARAMARIBO VOELT ZICH GEGRIEFD Communisten roepen op tot algemene staking Castella Schoonheidszeep ACHT UUR STRIJD OM SIAMESE TWEELING Laat niet tot dank... Vliegtuig met 26 inzittenden neergestort Uw zuurbrand Met Rennies smoort D ze in de kiem. ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 9 ONRUST IN SPANJE NEEMT TOE Onder enkele voorwaarden: Overeenstemming c.a.o. grafische bedrijven Tijdelijk ter kennismaking 4 stukken voor de prijs van 3 C.A.O. ZEEVAART GOEDGEKEURD BRITTEN STAAN VOOR RAADSEL IN HONGKONG ZO ZACHT EN ZUIVER is sneller te blnssen dan ze uitbreekt. Kapitein veroordeeld wegens verduistering Portugese militairen terug uit Goa Woensdag 23 mei 1962 P" Van onze correspondent "DARIJS. De geruchten zijn thans zekerheid geworden: president de Gaulle is voor de tweede maal ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. Vijf leiders van executiepelotons die voor die aanslag onder leiding van Blancy, adjudant van de gewezen luitenant Degueldre, speciaal uit Algiers waren overgekomen, en tien medeplichtigen die zich reeds in Parijs bevonden, zijn door de nationale veiligheidsdienst «earresteerd. Zij hebben bekend dat zij op dracht hadden ontvangen een aan slag op het leven van De Gaulle te plegen en reeds voorbereidingen hadden getroffen. De politie van ge heel Frankrijk zoekt op het ogenblik nog naar een deserteur van het Vreemdelingenlegioen, Slebodia. Gisteravond laat is nog de oud-kapi tein van het eerste parachutisten- regiment van het Vreemdelingen legioen, Curutchet, gevangen geno men. Slebodia was erin geslaagd juist op tijd te ontsnappen. De eerste was de rechterhand van Blancy, de tweede de contactman in Frankrijk, die de medeplichtigen had aange worven. Gevaar voor het leven van De Gaulle levert Slebodia evenwel niet meer op, omdat het hele arsenaal waarover het complot beschikte, in handen van de politie is gevallen. De gevangenen wor den thans reeds meer dan 48 uur door leden van de veiligheidsdienst, die el kaar geregeld afwisselen, aan een ver hoor onderworpen. Men verwacht nog meer arrestaties. Het oprollen van dit commando, dat in Frankrijk wordt beschouwd als de belangrijkste slag, die aan de O.A.S. is toegebracht met de arrestatie van Sa- lan, speelde zich af in drie etappen. ONTHULLING Het begon op vrijdagavond 11 mei met de arrestatie in Algiers van een zekere Leca, die in de zelfde nacht nog bekende indertijd commandant Post te hebben vermoord. Met deze bekentenis niet tevreden, bleven leden van de Al gerijnse veiligheidsdienst Leca gedu rende de gehele nacht en de gehele zaterdag ondervragen. Na vele uren be gon een stroom van inlichtingen uit de mond van deze O.A.S.-moordenaar te vloeien. Hij onthulde de namen van de leden van zijn groep, wier chef een ze kere Blancy was. van mannen en vrouwen, die als contactpersonen dien den, hij verschafte lijsten van Europea nen, die de O.A.S. steunden en hielpen, en vertelde van wandaden die gepleegd waren. Alles werd op een band opge nomen en Leca stopte toen de band vol was. De politie meende, dat hij daarmee alles had verteld. Wel zette men een nieuwe band op. maar de machine werd niet in werking gesteld. Leca ging evenwel verder: „Zes leiders van exe cutiepelotons hebben een zelfmoord commando gesticht en zijn naar Frank rijk vertrokken om de Gaulle te ver moorden. Onder hen bevindt zich mijn chef, Blancy en mijn gelijke in rang, de adjudant-chef Slebodia". Stop, riep de man belast met het bedienen van het opname-apparaat. „Vertel dat nog eens", en haastig drukte hij de knop in. Voor de tweede maal vertel de Leca Onmiddellijk waarschuwde Algiers Parijs en het eerste gevolg van het alarm was, dat president de Gaulle, die op zondag 13 mei de finale van de Franse voetbalbeker te Parijs zou bij wonen, niet met zijn auto naar het Pare des Princes ging, maar per heli kopter, iets, wat men toeschreef aan de orginaliteit van de president. Een tweede gevolg was, dat driedui zend foto's van beide bendeleiders over alle Franse politiediensten werden ver spreid en dat de bewaking tijdens de reis van de president verdrievoudigd werd. Pas toen de president zondag vei lig in het Elysée terug was gekeerd, slaakte de politie een zucht van ver lichting. Intussen was er echter iets an ders gebeurd, waarvan de bewakings dienst van de Gaulle nog niet op de hoogte was. Tijdens een verder verhoor had Leca verteld, dat alles begonnen was met een dliefdesgeschiedenis. Blancy ha aan zijn chef, de opvolger van Deguel dre. toestemming gevraagd om naar Frankrijk te gaan om zijn verloofde in Villeneuve-sur-Lot op 150 km van Figeac, waar de Gaulle zijn reis door midden-Frankrijk begon te bezoe ken. „Goed", had deze gezegd, „als wij je maar kunnen bereiken, waar dan ook in Frankrijk en voor welke actie dan ook". VERTROKKEN „Akkoord", had Blancy gezegd en voor de actie waarvan hij de aard toen nog niet kende had hij een bedrag ont vangen van 22.000. Blancy vertrok met Slebodia. Toen de politie in Ville- neuve een onderzoek instelde, waren Slebodia, Blancy en diens verloofde vertrokken ..Ik kreeg in Villeneuve een briefje", bekende later Blancy, „waarin mij werd gevraagd een wagen te huren. Ik Luitenant Blanchi gearresteerd moest mij naar Parijs begeven om con tact op te nemen met een zekere Ber tollini, een leó/dier van de O.A.S." Het drietal ging naar Toulouse, huur de een wagen en reed daarna via Bor deaux naar Parijs. In Toulouse, in Bordeaux en onderweg naar Parijs werd het drietal herhaalde malen ge signaleerd, Telkens ontsnapte het aan de waakzaamheid van de politie. Ten slotte werd Parijs gewaarschuwd. Alle hotels van de stad werden uit gekamd én zaterdagochtend vond men Blancy en diens verloofde in een ho tel. Zij werden gearresteerd. Omdat Slebodia zich niet in het hotel bevond werd dat op discrete wijze in de gaten gehouden. Een uur later arri veerde een grote wagen, met een num merbord uit Toulouse, waarin drie mannen zaten. Daar zij niet meteen een plaats konden vinden om te parkeren reden zij nog een blok rond en toen zij terugkwamen, werden zij door de poli tie tegen het trottoir klemgereden. Het bleken de drie an diere bende leiders uit Algiers te zijn: Anglade, Liger en Bertollini. Alle drie werden zij sedert lang door de Algerijnse veilig heidsdienst gezocht. In hun wagen vond men tien grote flessen butagas, alsmede materialen om die in de lucht te doen vliegen. ARSENAAL Bij een eerste verhoor liet een van de gearresteerden de naam Castaldy vallen, bij wie het drietal een onder dak zou hebben gevonden. Direct werd bij hem een inval gedaan. Castaldy werd gearresteerd en in zijn huis vond men een compleet arsenaal dat ge bruikt had moeten worden zoals de politie later te weten kwam bij de aanslag op de Gaulle. Het omvatte een bazooka met bijbehorende raket ten, slaghoedjes, plastiekbommen, pis tolen en revolvers met bijbehorende munitie, een kaart van Frankrijk waar op verschillende steden met rood om ringd waren. Tevens werd een lijst gevonden met namen van mensen, die aangeworven waren voor dit comman do. Binnen enkele uren zaten zij allen achter slot en grendel. Tijdens het verhoor hebben de ge arresteerden verteld, hoe zij de aanslag op de Gaulle hadden willen plegen. Zij hadden een inval willen doen in een van de huizen, die tegenover de uitgang van het Elysée liggen en de bewoners daarvan willen „uitschake len". Bovendien wilden zij kamers in een hotel huren, dat even verder in de Rue Faubourg St. Honoré ligt; als tijdens het bezoek van de president van Mauretanië aan Parijs, dat van daag begint, de Gaulle het Elysée ver iaten zou hebben om die president te ontvangen, zou hij eerst uit het huis onder vuur zijn genomen. Zou die aan slag mislukt zijn, dan zou men hem uit het hotel met een bazooka en met granaten bestookt hebben. Tijdens de reis, zo luidde de beken tenis, had men geen kans gekregen hem onder vuur te nemen. Van de eerste dag af hadden zij gemerkt, dat de bewaking te scherp was. Daarop waren Anglade, Liger en Bertollini naar Parijs teruggekeerd om de komst van Blancy af te wachten. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG In Paramaribo voelt men zich deerlijk op de na tionale tenen getrapt: Den Haag heeft aan de Raad van het kolonia le gebied Nieuw-Guinea advies ge vraagd over de associatie van het zelfstandige Suriname bij de E.E.G. De Surinaamse gevolmachtigde mi nister dr. Pos heeft dat gisteren in de Tweede Kamer heel voorzichtig maar duidelijk laten blijken, hoewel staatssecretaris uir. Bot toen al had geprobeerd om deze aanvrage voor te dragen als een zaak van billijkheid. Nieuw-Guinea zal er in ieder ge val minder van worden had mr. Bot gezegd, als straks Suriname zijn deel krijgt uit het ontwikkelingsfonds van 35 miljoen dollar dat de E.E.G. ter beschikking heeft gesteld en dat tot nu toe alleen aan Nieuw-Guinea ten goe de kwam. De socialist mr. Kranen burg en de liberaal mr. Berkhouwer vermochten echter niet in te zien wat de Nieuw-Guinearaad aan de Tweede Kamer had te adviseren over Konink- rijksizaken. Uitweg Het werd een staatsrechtelijk pro bleem, waarvoor dr. Pos echter een uitweig aantwees: laat een commissie uit de Tweede Kamer deze kwestie maar eerst eens ter hand nemen en dan ook advies vragen aan de rege ring en de Staten van Suriname. Hoe wel mr. Kranenfburg er bijna een po litieke rel van maakte en de regering verweet dat zij een stier had losgela ten in de politieke porcelijnwinkel van het Koninkrijk, kon hij toch wel met dit voorstel meegaan. Mr. Berkho-uwer knoopte er de Sug gestie aan vast dat straks Suri naamse Statenleden maar naar Den Haag moesten komen om mee te pra ten over de associatie zelf. Dat zou voor het eerst het Rijksparlement bijeen brengen. Dr. Pos zegde toe deze gedachte over te brengen aan Parama ribo. De kwestie van de adviesaanvrage werd ten slotte in handen gesteld van een bijzondere commissie. iIngezonden mededeling) REYKJAVIK (UPI, Reuter). Een diplomaat van de Tsjechische ambassa de in Reykjavik is gisteren door de IJslandse regering het land uit gezet, omdat hij getracht heeft een IJslander tot spionage aan te zetten. De Tsjechische diplomaat had een IJslandse piloot verzocht inlichtingen te verstrekken over de Amerikaanse luchtmachtbasis in Keflavik. MADRID Het beeld van de Spaanse staking krijgt allengs een meer politiek karakter. Velen vrezen dat dit Franco zal doen bes-luiten geweld te gebruiken als de onderhandelingen falen. De Spaanse ondergrondse communis tische partij heeft gisteren tot een al gemene staking opgeroepen om het regiem van generaal Franco omver te werpen. In een manifest, dat tegelijk met een verklaring van zes andere onder grondse politieke groeperingen werd verspreid door wat genoemd werd „het persbureau van de gecoördineerde de mocratische beweging", wordt opge merkt, dat de arbeidsgeschillen in vele delen van Spanje de juiste omstandig heden scheppen om een algemene beweging tegen Franco te beginnen. ARRESTATIES „Noch de afkondiging van de nood toestand in het noorden, noch de be lachelijke propagandacampagne hebben de resultaten opgeleverd, die door de dictator werden verwacht. Nu zijn de omstandigheden gunstig voor een massale worsteling tegen het regiem door middel van stakingen, petities en straatdemonstraties door de gehele oppositie", aldus het manifest Voor het eerst sedert het begin van de staking merkte men ook in Madrid dat er iets gaande was. Ruim vijfhon derd arbeiders in de werkplaatsen van de spoorwegen hebben gisteren een sit- down staking gehouden. De Madri- leense politie heeft 24 mensen gearres teerd, die werden beschreven als „communistische agistors". In andere delen van Spanje is de toestand weinig gewijzigd. Ofschoon de regering heeft aangekondigd dat zij de lonen zal verhogen, zijn tot dusver geen berichten ontvangen dat de arbeiders geneigd zijn het werk te hervatten. OEDCMSVAART Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. In de gistermiddag gehouden vergadering van het Centraal bureau voor de grafische bedrijven is overeenstemming bereikt over de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het technisch personeel. De vertegenwoordigers van werkge vers en die van de werknemersbonden zullen zich nu tot hun leden of hoofdbe sturen wenden om machtiging te krijgen voor de ondertekening. Het gaat hier om de c.a.o. welke ge acht wordt te zijn ingegaan op 2 januari 1962. Deze zal gedurende 1963 blijven gelden. De overeenstemming is bereikt op basis van de door het College van rijksbemid delaars goedgekeurde en geamendeerde oorspronkelijke voorstellen. De verschijning van dagbladen in ons land op zaterdag lijkt door het bereiken van deze overeenstemming wel verzekerd. (Ingezonden mededeling) Van onze correspondent ORUSSEL Dr. P. C. Paardekoper uit Eindhoven mag zich vrij in België bewegen, als hij dat wil. Hij moet echter wel weten, dat wanneer van hem een spreekbeurt wordt aangekondigd en daarvan moeilijk heden kunnen worden verwacht, hjj zoals enige tijd geleden is ge beurd weer het land zal worden uitgestuurd. Zo lagen de zaken gisteren in Brus sel, nadat twee Vlaamse leden van de Belgische Kamer van afgevaardigden de minister van justitie Vermeylen over de uitwijzing van dr. Paardekoo- per hadden geïnterpelleerd. De minister had het besluit tot de uitwijzing hij sprak zelf van „tot terug over de grens zetten" geba seerd op de ..uitdagende" wijze waarop de le zing van dr. Paardekooper in Leuven was aangekondigd: „Er zijn geen Bel gen"; de stelling in de brochure van dr Paardekooper dat België in feite Zuid- Nederland is, „hetgeen niet anders kan worden uitgelegd dan dat Vlaanderen en Nederland één staat moeten worden; de uitlatingen van dr. Paardekooper, dat de Waalse studenten de universiteit van Leuven zouden moeten verlaten. Geen haarbreed Als dT. Paardekooper zich van der gelijke zaken onthoudt zal hem in België geen haarbreed in de weg wor den gelegd. „Als hij naar Brussel wil komen, mag hij de kwestie met mij komen bespreken", voegde minister Vermeylen eraan toe. „Ik had dit niet verwacht", zei dr. Paardekooper gisteravond. „Je neemt toch geen maatregel om hem enkele daigen daarna weer in te trekken. Ik geloof wel dat ik er blij mee ben." „Het had wel een psychologisch ef fect, die verbanning, en ik had gedacht dat het zeker drie a vier weken zou diuren. Voorlopig heb ik jammer genoeg vanwege de examens geen tijd om in België lezingen te houden. Citaat De titel „Er zijn geen Belgen" was zeker niet uitdagend, zoals de minister nu zegt. Het is een citaat van minister Jules Destrée van wie door de huidige pONDEN. Acht uur lang hebben acht chirurgen giste ren in het ziekenhuis Hammer smith gevochten voor het leven van een Siamese tweeling uit Nigerië. Twee meisjes van vijf maanden. Zij hebben een van hen, Joan, in leven kunnen hou den. Het andere meisje, Jenni fer, is overleden. Onlangs werden de twee zusjes naar Engeland gebracht om te proberen hen langs operatie ve weg te scheiden. De vorige week werd in het ziekenhuis een voorbereidende operatie uitge voerd, Met succes, naar werd meegedeeld. De twee baby's wa ren met de onderzijde van hun ruggen aaneengegroeid. Jennifer kreeg enkele dagen ge leden longontsteking. Haar toe stand ging hard achteruit. Haar zusje Joan moest voor beiden ademhalen, zo zwak was Jennifer op het laatist. Maandagavond laat besloten de artsen dat langer wachten niet verantwoord was. Onder leiding van professor Ian Aird begonnen de chirurgen gisterochtend vroeg aan de moeilijke operatie om de tweeling te scheiden. Zij vrees den dat ook Joan zou sterven in dien Jennifer zou bezwijken voor de operatie. Jennifers hart werd in de loop van de nacht voortdu rend zwakker. Om half twaalf werd bekend ge maakt dat beide meisjes nog in leven waren. De operatie duurde voort. De spanning in het zieken huis werd met het voortschrijden van de minuten groter. Even na drie uur kwam er een korte me dedeling: De operatie is vol bracht. Toen duurde het niet lang meer voor een woordvoerder van de artsen het trieste nieuws gaf: Jennifer is overleden. Joan maakt het zo goed als onder de omstan digheden maar kan worden ver wacht. Het ziet er naar uit dat de na tuur haar werk zal doen en dat haar organen weer normaal zul len gaan functioneren. Later op de dag werd bekend dat Joans benen normaal bewegen. Dat was een teken dat haar ruggegraat niet beschadigd was tijdens de ingreep, die verricht werd door Engelands knapste medici. regering in België een postzegel is uit gegeven en een standbeeld is opge richt. Binnenkort hoop ik zeker weer voor drachten in België te houden. De mi nister verwijt mij dat ik Vlaanderen in feite Zuid-Nederland heb genoemd, maar Wallonië is dat evenzeer. Het is historisch zo gegroeid." Over de universiteit van Leuven zei dr. Paardekooper, dat Washington toch ook niet de meest geschikte plaats is voor een universiteit waaraan Russen zouden studeren. „Misschien geef ik aan de uitnodiging van minister Vermeylen gehoor. Ik moet eerst nog eens rustig overdenken wat vandaag allemaal in de Kamer in België is gezegd voordat ik een over haaste beslissing neem." ROTTERDAM. De nieuwe c.a.o. voor zeevarenden is goedgekeurd door het College van rijksbemiddelaars. In deze overeenkomst zijn partij de raad van bestuur voor de zeevaart en de centrale van zeevarenden ter koop vaardij en visserij. De twee confessio nele bonden van zeevarenden hebben zich volledig akkoord verklaard met bereikte resultaat. de raad van bestuur zal de loon- structuur van de zeevarenden onder de loep nemen en vóór 1 augustus 1963 tot een conclusie komen; de gages worden verhoogd met drie procent; de hoogste officieren krijgen een verhoging van vijf procent; de vergoeding voor overwerk wordt verhoogd met 162/3 procent; de bijslag voor lange reizen wordt verhoogd: voor reizen langer dan zes maanden tien in plaats van vijf pro cent, langer dan twaalf maanden twin tig in plaats van vijftien procent; S vergoeding van reisgeld bij verblijf in Nederland; de civiele dienst krijgt compensatie voor binnenslands werken op zaterdag middag en zondag. Van onze correspondent LONDEN. De Britse regering staat voor een raadsel. Ook zij kan niet be vroeden wat de ware redenen zijn waarom de Chinese autoriteiten vele tienduizenden mensen ongemoeid naar de Britse kroonkolonie Hongkong laten vertrekken. Dat bleek gisteren uit en. kele opmerkingen van Reginald Maud- ling. de minister van koloniën, in het Lagerhuis. Er was de minister gevraagd waar om niet alle Chinese vluchtelingen wor den opgenomen in Hongkong. „We moe ten er wel paal en perk aan stellen", aldus het antwoord van de minister, „want de kolonie kan deze mensen een voudig niet allemaal opnemen en er is geen grens aan het aantal Chinezen dat binnen wil komen. De afgelopen twaalf jaar is een mil joen Chinezen de kolonie binnengeko men. De totale bevolking bedraagt 3.200.000 zielen; Hongkong is al sterk overbevolkt. Desondanks komen elk jaar nog een zestigduizend Chinezen de kolonie illegaal binnen", aldus minister Maudling. „Zou er geen politieke reden zijn voor deze plotselinge menselijke vloed golf naar Hongkong?" vroeg men de minister nog. „Het is een bijzonder moeilijk pro bleem", luidde het antwoord, „het is erg moeilijk vast te stellen wat precies de oorzaak is. Heel weinig andere landen hebben zich bereid getoond zoveel Chinezen o,p te nemen als Hongkong deed", zei de minister nog. Het zou evenwel niet men selijk zijn een vloedgolf van vluchtelin gen op te nemen waar men niet voor kan zorgen. DEN HAAG. Het wetsontwerp op de vennootschapsbelasting 1960 stelt de coöperatie ten achter bij de naamloze vennootschap. De ontworpen regeling bevat tegenstrijdigheden, zij i-s prak tisch onuitvoerbaar en zij leidt tot de meest onbillijke gevolgen. Dat stelt de Nationale coöperatieve raad in een adres aan de leden van de beide Ka- (Ingezonden mededeling) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Om landje wordt wel aardig volgebouwd, vindt U ook niet? Daarom moeten wij de resteren de rustieke en romantische plekjes extra hoog waarderen! Hebt TJ gepicknickt onder het ruisende lommer? Een dagje vertoefd op de zonnige hei? Denk dan steeds aan de be faamde spreuk: „Laat niet tot; dank voor 't aangenaam ver pozen, de eigenaar van 't hos de schillen en de dozen." Zo blijft ons NederlandB natuurschoon schóón, nietwaar? Uw gewaar deerde medewerking verdient een beloning. Trakteer Uzelf ea Uw tochtgenoten op een Gladstone! Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt! king g SIZE XJ OLLANDIA (ANP/AP) „De hele evacuatie is ordelijk en rustig verlopen. Alles was goed ge regeld eli*We zijn weggegaan met het idee." Nou ja, het is maar voor even. We hopen- dat we zo gauw mogelijk terug kunneh." Mejuffrouw Van der Spek, juist met een Dakota van de Kroonduif in Biak aangekomen, deed kalm het verhaal over haar evacuatie uit Teminaboean in Nieuw-Guinea, waar zij hoofd was van de meisjesschool. Van onze correspondent BONN. Een Amerikaans militair vliegtuig van bet type Superconstella- tion is gisteren op twintig kilometer van het Mün,<jhense vliegveld Riem op een hoogte van drieduizend meter geëxplo deerd. Alle 26 inzittenden kwamen bij deze ramp om het leven. Het viermotorige toestel behoorde aan de Amerikaanse marine en was gesta tioneerd in Spanje. Het maakte een oefenvlucht naar West-Duitsland en was op de terugreis van Frankfurt naar Spanje. Ooggetuigen vertelden: „Het ogenschijnlijk rustig vliegende toestel maakte plotseling de indruk, dat het in de lucht kantelde. Grote stukken vlogen van romp en vleugels af. Brandend stortte het gevaarte daarna op de grond. Van de 26 inzittende heeft men tot dus ver in de her en der verspreide stukken van het toestel slechts twintig stoffe lijke resten gevonden. (Ingezonden medededng) SCHOONDIJKE (ANP). Op de rijksweg in Schoondijke is gisteroch tend de zevenjarige D. J. de Lijzer uit die plaats verongelukt. Na een bus te hebben laten passeren stak hij met de fiets de weg over. Een tweede bus kon de jongen niet meer ontwijken. Op weg naar het ziekenhuis in Oostburg is hij overleden. Dat komt omdat het overtollige maagzuur direct ge neutraliseerd wordt. Zo kunt U, met Rennies bij de hand onbevreesd eten waar een gezonde maag naar vraagt. Zonder klachten en pijn. Vraag Uw apotheker of drogist een pak Rennies en steek er een paar bij U. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt - zo voor het grijpen in zijzak of handtas. tegen brandend maagzuur „Zaterdagochtend om half vijf werd ik wakker van het geronk van een vliegtuig", vertelde zij. „Buiten zag ik juist de schim van het toestel. Tegen half acht die morgen, even voordat de school zou beginnen, hoorden we dat dicht bij Teminaboean een lapding was uitgevoerd. Die dag kwamen verder geen be richten. Wel trok de landmacht de rimboe in om infiltranten op te zoe ken. Ze kreeg er vijf in handen. Wij hebben ons die dag geen zorgen ge maakt, maar toen er mariniers in de stad aankwamen, gaf dat toch wel een opluchting. Met spoed Zondagmiddag om vijf uur hoorden we dat we met spoed zouden worden geëvacueerd. Omdat het hele perso neel vertrok, gingen de leerlingen naar de kampong terug. Maandagochtend vroeg zijn we met een landingsvaartuig de rivier afge zakt naar zee, waar de Kasimbar van de K.P.M. ons aan boord nam om ons naar Sorong te brengen. Er was hele maal geen paniekstemming aan boord". Een andere evacué vertelde; „Nadat we van de landing hadden gehoord, was ik wel een beetje bang. Later, toen we allemaal bij elkaar waren, ging dat over." Bij de evacuatie aan de zuidkust van Nieuw-Guinea zijn in totaal vijfhon derd tot zeshonderd mensen betrok ken. Zij worden in hoofdzaak in Biak en Manokwari ondergebracht. Voor de evacuatie worden vliegtui gen van De Kroonduif gebruikt en schepen van de marine en het gou vernement, onder meer de Oranje, het zeewaardige schip van gouverneur Platteel. Waar mensen worden geëvacueerd, gaan de inheemsen naar hun kampongs terug. Vele ambtenaren van het gou vernement zijn aan het normale werk onttrokken om te kunnen helpen bij de evacuaties. DEN HAAG (ANP) Het Hoog mili tair gerechtshof heeft gisteren de 44-ja- rige kaptitein van de landmacht F. Z. uit Den Haag veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hij zal boven dien een boete van vijfhonderd gulden moeten betalen. Die straf werd hem opgelegd voor het verduisteren van geld dat was bestemd voor de Dienst welzijnszorg. Samen met een sergeant had de man in 1959, toen hij bij de verbindingsdienst in Ede werk te, verscheidene bedragen verduisterd tot een totale waarde van duizend gulden. LISSABON (AP) Ongeveer tweedui zend Portugese militairen die bij de be zetting van Goa door het Indische leger gevangen werden genomen, zijn gisteren naar hun land teruggekeerd. De soldaten kwamen met het lijnschip Vera Cruz in Lissabon aan en zijn over gebracht naar demobilisatiekampen. Er was geen verwelkoming voor de man nen georganiseerd. De ongeveer driehonderd officieren en manschappen van de Portugese marine die bij de bezetting van Goa met een 35-jaar oud schip weerstand hebben ge boden tegen de Indische vloot, kregen een hartelijker onthaal. Zij werden bij aankomst verwelkomd door de minister van marine, schout-bij-nacht Quintanilha de Mendonca. Op hun verzoek is met ingang van 1 juni aan de heren J. Russchen en G. H. J. Wiessing ontslag verleend als burgemeester van respectievelijk Wor- kum en Westervoort.

Zeeuwsch Dagblad | 1962 | | pagina 9